Rode Kruis haalt va ndaag nog eens 150 gewonden op Gematigde voldoening jaar na Helsinki Mars: de vervellendplaneet VERMISTE BRIT WEER IN OEGANDA GEZIEN Kuststaten willen niet onderhandelen President Ford wil wet tegen smeergeld Roxasect Larvendoder WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering is "enerzijds gema tigd voldaan, anderzijds duidelijk teleurgesteld" over de wijze waarop de aanbevelingen die zijn vervat in de zogenaamde slotacte van Helsinki tot nu toe in de prak tijk zijn gebracht. Dit heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. dr. P. H. Kooijmans, gisteren in Den Haag verklaard op een persconferentie ter gelegenheid van het feit dat de slotacte van de conferentie over Europese veiligheid en samenwer king ruim een jaar geleden (op 1 au gustus 1975) in de Finse hoofdstad werd getekend. v De staatssecretaris meende niet, dat het algemeen politieke klimaat tussen Oost en West sinds "Helsin ki" is verslechterd. Wel is, mede als gevolg van het feit dat de resultaten waar het vergemakkelijking van contacten tussen mensen en het uitwisselen van ideeën betreft "vraagtekens doen rijzen", een "grotere gevoeligheid" ontstaan. In Helsinki is overeengekomen dat in 1977 in Belgrado een conferentie zal worden gehouden om de ont wikkelingen van de afgelopen twee jaar na te gaan en om te zien of ver dere stappen mogelijk zijn. Staats secretaris Kooijmans zei niet te verwachten dat in de Joegoslavi sche hoofdstad een aanvullend do cument (met verdergaande maat regelen) op de slotacte van Helsinki zal worden getekend. Twee jaar is een betrekkelijk korte termijn, en de regering beziet "met gemengde gevoelens" datgene wat tot nu toe in de praktijk is gebracht. Het zal in Belgrado gaan om het "nadere inhoud geven" aan wat in Helsinki is overeengekomen. Ver meden moet worden dat over en weer scherpe verwijten worden gemaakt, maar, ervan uitgaande dat alle landen die er aan hebben deelgenomen vastbesloten zijn de ontspanning voort te zetten en te verdiepen, zal wel "een open ge sprek" moeten worden gevoerd. Eerste evacuatie Tel Al-Zaatar geslaagd Griekenland stuurt ook schip op onderzoek uit ATHENE (DPA) - De Navti- los, het oceanografisch onder zoekingsvaartuig van de Griekse marine, is uit de vlootbasis Salamis vertrok ken om in de noord-Egeische zee naar olie te zoeken. Onlangs stuurde Turkije zijn Seismic met hetzelfde doel naar de Egeische zee. Beide landen maken aan spraak op het continentale plat van de zee, waar Grieken land duizenden eilandjes bezit en waarvan Turkije zegt dat het anatolische polateau ver in de zee uitloopt. BEIROET (AFP/Reuter/UPI/AP) - Het Internationale Rode Kruis zal vandaag nog eens 150 gewonden uit het belegerde Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaatar ha len. Dit werd gisteren in Beiroet bekend, nadat de eerste poging om 91 gewonden uit het kamp te halen, gisteren geslaagd was. Hoewel het bestand, dat voor de evacuatie was ingesteld, af en toe wankelde, heeft een konvooi van twee ambulances en negen vrachtwagens de gewonden over kunnen brengen naar een ziekenhuis in de moslim sector van Beiroet. Bedreigde CIA Russische diplomaat? Terwijl het konvooi zich langzaam voortbewoog door de straten van de christelijke sector van de Liba nese hoofdstad werd het door hon derden zwijgende mensen gadeges lagen. Eenmaal in de moslim-sector aan gekomen, schoten Palestijnse en moslimsoldaten hun geweren af in de lucht om uiting te geven aan hun vreugde over de geslaagde e Portugese communisten verwerpen programma van Soares LISSABON (UPI) - De Portugese communisten hebben gisteren het regeringsprogramma dat de socia listische regering-Soares maandag bij het parlement indiende, ver worpen terwijl twee andere min derheidspartijen details in het do cument aanvochten. De communisten maakten hun standpunt bekend in een artikel op de voorpagina en een lang com mentaar in hun krant O Diaro. "De oplossing van de socialistische par tij is geen oplossing, en het zal niet lang duren voor de geschiedenis dit zal aantonen", aldus O Diaro. De communisten zijn bijzonder boos over de mededeling van de premier dat hij een einde zal maken aan de wilde bezetting van fabrie ken door werknemers en dat hij de wet zal intrekken waarbij het door communisten beheerste verbond van vakverenigingen werd inge steld. "De socialistische partij zal een hoge prijs betalen voor haar dema gogische formule die doorzichtig haar onvermogen toont om het re volutionaire proces te begrijpen", aldus het blad. De volksdemocratische partij en de democratisch socialistische partij lieten voorzichtige instemming met Soares' programma blijken maar uitten twijfel over veel van de economische aspecten. Nog eens 10.000 mensen weg uit gebied Seveso SEVESO/ROME (DPA) - Uit het door een giftige gaswolk besmette gebied rond het Italiaanse Seveso, bij Milaan, zullen nog eens 1000 kinderen en zwangere vrouwen worden gevacueerd. Hiertoe heb ben de Italiaanse gezondheidsauto riteiten gisteren besloten. Het nieuwe evacuatiebesluit wordt een voorzorgsmaatregel genoemd. Het betreft voornamelijk bewoners van de gemeenten Desio en Cesano Maderno, die naar verluidt slechts in geringe mate zijn besmet door het meer dan drie weken geleden uitgestoten chemische vergif tcdd. Het Rode Kruis hoopt de gelegen heid te krijgen de naar schatting 4.000 gewonden uit het kamp te ha len. Christelijke officieren weigerde gisteren echter een vrachtwagen met medicamenten en water van het Rode Kruis in Tel Al-Zaatar toe te laten. Zodra het konvooi het ge bied van Tel Al-Zaatar had verlaten openden de christelijke belege raars van het kamp meteen het Bestand Vandaag zou een nieuw bestand ingaan, dat moet gelden voor heel Libanon en troepen van de Arabi sche Liga zouden op de gevaarlijk ste plaatsen in het land de vechten den gescheiden houden. Dr. Hassan Sabri Kholi, onderhan delaar van de Arabische Liga heeft gezegd, dat alle partijen deze keer hebben beloofd zich althans voor lopig aan de nieuwe afspraak te houden. Het hoofd van de VN-waarnemers in de Libanees-Israëlische sector heeft vastgesteld, dat de Israëlische strijdkrachten in de maand juli met artillerie op Libanon hebben ge schoten en dat Israëlische militaire vliegtuigen boven Libanees grond gebied hebben gevlogen. In een klacht die door Libanon bij de VN is gedeponeerd, staat dat zich op 15 juli een gemotoriseerd onderdeel van het Israëlische leger op Libanees grondgebied bevond en dat van 3 tot 23 juli Israëlische militaire vliegtuigen boven Liba- nees grondgebied hebben gevlo gen, wat door VN-waarnemers is nagegaan en bevestigd. Grens. Israël heeft zijn anders zo zorgvul dig gesloten grens met Libanon een stukje opengezet, om joodse Liba- nezen de kans te geven naar Israël te vluchten en daar - tijdelijk - werk te verschaffen. Het Palestijns verzet heeft een premie uitgeloofd van ongeveer achtduizend gulden voor iedereen, NAIROBI - Jack Tully, een van de die inlichtingen kan verschaffen twee Britten die in Oeganda waren over de daders van de moord op opgepakt, bevindt zich volgens di- Khalil Salem, directeur-generaal plomatieke zegslieden te Nairobi Onder de 91 gewonden, die gisteren uit het belegerde Tel AUZaata Zweedse verpleegster Eva Stahl. Zij heeft een gebroken been en moet haar arm missen, nadat hij door granaat splinters was verbrijzeld. Haar man, een Palestijnse strijder kwam bij de belegering om. Het kind, waarvan zi: in verwachting was, verloor zij door een miskraam. het Libanese ministerie r op vrije voeten. "El Safir" door de veiligheidsdienst kennelijk vrij rondliep ii de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. i de Oegandese hoofdstad Kam- WASHINGTON (AP) - Om te verijdelen dat Amerikaanse maatschappijen aan buiten landse functionarissen betalin gen doen waar een luchtje aan zit heeft president Ford gisteren een wetsontwerp voorgesteld volgens welk firma's alle aan het buitenland verrichtte beta lingen zouden moeten opgeven. Ook zouden dan de naam of namen moeten worden vermeld van voor wie het geld bestemd Als het Congres de maatregel aanvaardt, aldus de president, "dan zal dit belangrijke bijdra gen tot het voorkomen van on deugdelijke praktijken en zal het vertrouwen in de Ameri kaanse manier van zaken doen erdoor worden hersteld". Het wetsvoorstel steunt op aanbevelingen van een groep deskundigen. Deze groep was door de president op 31 maart samengesteld en aan het hoofd ervan stond de minister van Handel Elliot Richardson. Van de maatregel wil de presi dent "kleine routinebetalin gen" uitsluiten net als "duide lijke bonafide betalingen als die van belastingen". De rapporten zouden moeten worden overgedragen aan de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Justitie alsmede aan de belastingdienst en de veiligheidscommissie, die de "waakhond" is voor het geld-en beurswezen. Hij zou positief zijn herkend, zodat er geen misverstanden mogelijk zijn. Over de tweede Brit die zich hoogstwaarschijnlijk in arrest be vindt, de 38-jarige Graham Clegg, is nog niets vernomen. Sinds de diplomatieke breuk tus sen Londen en Kampala worden de Britse belangen in Oeganda behar tigd door de Franse ambassade in dat land. Tully heeft zich daar vol gens de zegslieden in Nairobi tot dusver niet gemeld. De Franse ambassade in Kampala wil inzake Tully en Clegg ook geen enkele mededeling doen. Clegg werd volgens goed geïnfor meerde bron vorige week woens dag gearresteerd in de oost- Oegandese katoenstad Soroti. Hem zou spionage ten laste zijn gelegd. Enkele uren later zou Tully naar het politiebureau in Soroti zijn gestapt om naar Clegg te informeren. Hij zou daarop eveneens zijn gearres teerd. Waarvan Tully eventueel werd be schuldigd is niet bekend. Zowel MOSKOU (Reuter) - Onder bedrei ging met geweld zou de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (CIA) de Russische diplomaat Oleg Khartsjenko tot landverraad heb ben trachten te dwingen. De beschuldiging is afkomstig van de Literatoernaja Gazeta, het or gaan van de Sowjet-Russische schrijversbond. In zijn jongste editie zegt dit week blad dat Moskou reeds officieel bij de Amerikaanse ambassade heeft geprotesteerd tegen het onder druk zetten van Khartsjenko. Dit was een "onbeschaamde provocatie" van Amerikaanse zijde, schijft het blad. Khartsjenko is tweede secretaris op» de Sowjetambassade bij Verenigde Naties in New York. De diplomaat zou het door Literatoernaja be schreven incident zelf hebben ge rapporteerd en is volgens het blad inmiddels in de Sowjet-Unie terug gekeerd. Op 16 juli zou Khartsjenko in New York zijn benadert door twee CIA- agenten, ene meneer Bryant en een jongere man die "Bob" werd ge noemd. Het tweetal zou de diplomaat eerst een informatieruil hebben voorge steld. Khartsjenko zou "nuttige" >erden 9e_rd, bevond z.ch de wanjTeer^dë CIA zou inlichtingen over de wer kelijke bedoelingen van de Russi- j sche ontspanningspolitiek. Toen Khartsjenko dit afwimpelde, schrijft Literatoernaja, dreigden Bryant en Bob zijn carrière te zul len ruïneren. De CIA-agenten, al dus het blad, dreigden Khartsjenko ook dat de Amerikaanse kranten het "zelfmoord" zouden noemen wanneer hy uit het raam van hun hotel van samenkomst zou "val len". Khartsjenko, aldus Literatoernaja, was naar de bewuste hotelkamer geloodst door twee rechercheurs van de New Yorkse politie. Bryant wou ook hebben gezegd dat CIA-directeur George Bush het persoonlijk op prijs zou stellen wanneer Kharsjenko informatie zou doorgeven waarover hij, van wege zijn baan bij de Russische VN-missie, kon beschikken. "Begrijp ons goed", zou "Bob" hebben gezegd, "we willen alleen maar uitvinden hoe ernstig uw re gering het meent met de ontspan ningspolitiek". Literatoernaja zegt niet in welke vorm Moskou tegen dit incident protest heeft aangetekend. Tully als Clegg zouden van Soroti zijn overgebracht naar Kampala waar Tully. afgaande op de zegslie den in Nairobi, inmiddels is vrijge laten. Inmiddels houden de berichten ovei chaos en willekeur in Oeganda aan. Keniase welzijnswerkers aan de grens met Oeganda verklaarden dat er per dag honderden vluchte lingen Kenia binnenkomen, ver dreven door ongedisciplineerde of muitende Oegandese soldaten. Volgens John Rogers, directeur van een Amerikaanse hulporgani satie, zijn er de afgelopen weken et telijke duizenden vluchtelingen naar Kenia uitgeweken. De meeste vluchtelingen komen te voet, aangezien er geen vervoer middelen zijn. Volgens Rogers vertelt één op de drie vluchtelingen een verhaal over ranselpartijen, martelingen of pes terijen door de troepen van de Oe gandese dictator, Idi Amin. Tennis - De Westduitse tenni- sploeg tot 21 jaar heeft gisteren in Vichy de Galeabeker voor landen ploegen gewonnen. De jonge Duit sers versloegen in een drie dagen durende finale de Italiaanse ploeg met 3-2. Voetbal - Het Nederlands studen tenvoetbalelftal heeft zich gisteren hersteld van de eerste nederlaag NEW YORK (UPI) - Namens 62 tegen gastland Urugay. In de strijd kuststaten heeft Mexico gisteren, om het wereldkampioenschap stu- op de vljMe zltting van de derde dentenvoetbal won Nederland met zeerechtconferentie, meegedeeld 3-2 van West-Duitsland dat er geen sprake van kan zijn dat CAMBRIDGE, MASSACHU SETTS (UPI) - Op gezag van een Amerikaanse geleerde, verbon den aan het vooraanstaande MIT kooldioxyde en temperaturen ver beneden het vriespunt, wor den omgezet in ferro-oxyde ofte wel roest. (Massachusetts Institute of "Je kunt je voorstellen dat het Technology), mogen we ons Mars voorstellen als een planeet die tengevolge van zonnebrand sterk aan het vervellen is. Dr. Robert Huguenin vertelde dat Viking 1 gegevens heeft doorge seind, waaruit blijkt dat ijzer houdende mineralen in de Mar- tiaanse bodem door ultraviolet zonlicht, atmosferische zuurstof, Paardensport - De Italiaan Dinzeo heeft gisteren het internationaal springconcours gewonnen van het CHIO in Dublin. Op zijn paard Bel- levue ging hij foutloos rond, even als zijn landgenoot Machinelli, die er echter meer tijd voor nodig had. Tennis - Rolf Thung is gisteren in de eerste ronde van het internatio nale toernooi van North Conway (VS) uitgeschakeld. Met &-7, &-1 en 2-€ verloor hij van de Australiër Barry Philips Moore. Zeilen - Gerard Paulich is gisteren op het Sneekermeer Nederlands kampioen in de Vrijheidsklasse geworden. Paulich had slechts ne gen punten. Jaap Bol eindigde met 27.4 punten op de tweede plaats. Mars-oppervlak door inwerking van het ultraviolette licht als het ware "verbrandt" en als gevolg daarvan „vervelt", vertelde Hu guenin die zijn theorie reeds in 1972 na laboratoriumproeven op het MIT formuleerde. Door het "vervellen" ontstaan op rotsen en minerale bodemconfi- guraties kleine "schubben", welke gemakkelijk worden los- geblazen door Martiaanse zand en stofstormen. De aldus opge- wervelde roestdeeltjes zijn vol gens Huguenin circa 100 maal Huguenin, die een tiental publika- ties over het Martiaanse erosie- proces op zijn naam heeft, ver telde dat bepaalde stukken van het Marsoppervlak continu door de wind worden schoongeveegd, waardoor donkere, niet- geërodeerde rotsen bloot komen te liggen. Daar staat tegenover dat het stof van vier miljoen jaar zich op an dere punten blijft verzamelen, waardoor er volgens Huguenin op mars "stofnesten" kunnen voorkomen met een dikte van ongeveer anderhalve kilometer. Van de aarde gezien zijn de "schone" stukken donker, en de "vuile" stukken licht, vertelde Huguenin. kleiner dan de zandkorrels aan De Viking-1 is geland i aardse stranden. Door hun uiterst geringe massa blijven de roestkorreltjes zweven in de Mar tiaanse atmosfeer, vertelde de ge leerde. De Viking heeft op Mars voldoende zuurstof aangetroffen om dit door Huguenin geschilderde proces mogelijk te maken. Uit de inmiddels binnengekomen kleu renfoto's blijkt dat Mars een rose hemel heeft, volgens Huguenin door de daarin rondzwevende roestdeeltjes. i grens gebied tussen "schone" en "vui le" marsbodem. De stofwolken die over Mars jagen kunnen vol gens Huguenin een belangrijke invloed hebben gehad op de tot standkoming van de Mars- atmosfeer doordat ze enorme hoeveelheden water en kool dioxyde hebben opgeslorpt. Vol gens Huguenin is de kans groot, dat dit proces bijna al het water heeft opgeïst dat uit het binnen ste van de rode planeet is vrijge komen. deze groep haar onmetelijke rijk dom aan onderzeese olie en mine rale delfstoffen gaat delen met door land omsloten staten. Deze keiharde stellingname heeft de hoop verder doen afnemen dat men er in VN-verband in zal slagen overeenstemming te bereiken over een internationale conventie voor het zeerecht. Ambassadeur Castaneda van Mexico zei als woordvoerder van de kuststaten dat deze de zogeheten „geografisch misdeelde" naties wel willen toelaten tot de voorgestelde economische zone van 200 mijl, echter alleen waar het de visvangst betreft. Maar over de exploitatie van onder zeese olie, aardgas of andere rijk dommen (die volgens sommige ramingen een waarde van 30 bil joen dollar vertegenwoordigen) is volgens Castaneda „niet te praten". Namens 52 landomsloten of ander szins geografisch gedwarsboomde naties antwoordde de Nepalees Upadhyay, dat de door hem verte genwoordigde groep zich mogelijk niet zal aansluiten bij de nage streefde conventie wanneer de mi nerale rijkdommen binnen de 200-mijlszones geheel voor haar blijven geblokkeerd. Castaneda zei er zich heel goed re kenschap van te geven dat dit twistpunt de conferentie kan ma ken en breken, maar hij merkte op dat de huidige internationale wet geving de offshore-delfstoffen er kent als het eigendom van de kust staten. Volgens Castaneda wordt de voor gestelde economische 200 mylszo- ne, omdat die noch tot de „territo- riale wateren", noch tot de „open Op deze foto van de Viking 1 staat niet, wat men verwacht had te zien: zee" zaj horen, iets nieuws in het een van de poten van het ruimtevoertuig. De platte voet van het lan- zeerecht. waardoor speciale regels dingsgestel is echter meer dan één decimeter weggezakt in het korrelige moeten worden opgesteld voor de zo ontstane kuil weer is volgelopen. scheepvaart en de visserij. oppervlak van Mars, tegen Roxasect Larvendoder verdelgt vlooien kakkerlakken, mieren, zilvervisjes, larven van motten en tapijtkevers. Uw drogist heeft 't. ,®t-T-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6