J oods-christelii k contact volhouden" luba vraagt: Dat is wat je noemt "Leuk GARAGE POOT B.V. RABBLTN SOETENDORP ONDANKS BRIEF OVER 'DRIE VAN BREDA' fSSSEEDSS) Jehova s Getuigen tekenen protest aan over berichten in "zaak Markus KERKELIJKE STAND Russisch protest tegen deelneming van Bonn Europese verkiezingen Haaghuishofbv -p r ,=i-ii- Vanaff9.990.-inkl.BTW j WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 99 JERUZALEM - Rabbijn A. Soetendorp van de liberaal joodse gemeente in Den Haag is ondanks de naar zijn mening teleurstellende houding van de raad van kerken in de zaak van de „Drie van Breda", voorstander van voortzetting van de bestaande joods-christelijke contacten". In Jeruzalem sprak rabbijn Soetendorp zich zelfs uit voor een intensivering van de dialoog tussen de joodse en christe lijke gemeenschappen in Nederland, na afloop van de Jeruzalemse conferentie „Israël, zijn betekenis en zijn realiteiten" van de internationale raad voor christe nen en joden. In het 30-jarig bestaan van de raad, die christenen van katholieke en protestantse huize met joden samen brengt, was het de eerste keer dat een con ferentie in Israël werd gehouden. ïn een artikel over de drie van Breda in het weekblad „Her vormd Nederland" heeft de secretaris-generaaal van de raad van kerken, ds. Van den Heuvel, gezegd, dat hij bewust de joodse partners niet in de besluitvor ming over de drie heeft betrok ken, om hen zoveel mogelijk ge voeligheden te besparen en niet in een moeilijke positie tegen over hun achterban te brengen. Rabbijn Soetendorp: „Ik denk nog steeds dat de raad van kerken daarbij een onjuiste beslissing heeft genomen, omdat ontmoe tingen tussen joden en christe nen in Nederland tot dit stadium zijn gekomen, dat moeilijke pro blemen die ons beide raken, be spreekbaar zijn. De raad van ker ken heeft met het niet betrekken ven de joodse gemeenschap in deze voor de joodse gemeen schap in het bijzonder, maar ze ker niet alleen voor haar gevoe lige zaak, de klok van de dialoog teruggedraaid, door de joodse ge sprekspartner er buiten te hou den". Door Rob Simons De brief heeft het bestaande wan trouwen tegenover het gesprek met de christenen in de jood kring gevoed. In jie gedeci meerde joodse gemeenschap die met zoveel uit de oorlog voort komende problemen worstelt, was het nooit gemakkelijk begrip te wekken voor deze dialoog met de christelijke gesprekspartner. Soetendorp: "Werkelijke dialoog juist t l noodzakelijk De brief van de raad van kerken heeft de gedachtengang binnen de joodse gemeenschapp van „het heeft geen zin" en „ze be grijpen ons toch niet" algemeen versterkt. Rabbijn Soetendorp toont zich over de gang van zaken teleurges teld. In het openbaar heeft hij ge vraagd de brief over de drie van Breda terug te nemen, maar de raad van kerken is daartoe niet bereid gebleken. Toch wil de Haagse rabbijn de ban den met de christelijke gemeen schap niet verbreken. Integen deel. Het mag Paradoxaal lijken, maar ik vind juist dat het nu nog noodzakelijker is om tot een wer kelijke dialoog te komen. Men kan slechts teleurgesteld zijn wanneer er contact is. Zou het contact tussen Joden en christe nen niets betekend hebben, dan zou er ook geen plaats voor die teleurstelling zijn We kunnen ons de luxe niet veroorloven om el kaar te negeren. Het probleem van de drie van Breda zou het eerste punt op de agende bij het hervatte gesprek met de raad van kerken moeten vormen. Daarna kunnen andere belangrijke agendapunten worden toege voegd, zoals de besturing van el- kaars tradities, Israèl en zijn pro blematiek, de Derde Wereld, ontwikkelingsprojecten en vor men van samenleving". Aan de brief van de drie van Breda is na de octoberoorlog in 1973 een brief van de Nederlandse rabbij nen aan de kerken voorafgegaan, om er tegen te protesteren dat men op het kritieke ogenblik ria het uitbreken van de oorlog ge zwegen had. Op die rabbinale brief is van de kant van de kerken in Nederland antwoord geko men. „In die briefwisseling is wel solidariteit tot uitdrukking ge komen, maar ook toen zijn er he laas geen gesprekken gevolgd. Het is een briefwisseling geble- Voor rabbijn Soetendorp is dit nog een bewijs voor de bestaande contactstoornis tussen joden en christenen. „Een dialoog kan niet alleen een bestudering van el- kaars religieuze teksten volgens de joodse en christelijke traditie omvatten en het volgen van litur gische vormen die misschien academische betekenis hebben voor leek en theoloog, maar het betekent ook spreken over de da gelijkse problemen waarmee het joodse volk en Israël kampen en waarmee de mensheid nog steeds wordt gegeseld". Wereldoorlog is het besef in de christelijke gemeenschap steeds sterker geworden dat het joodse volk onrecht is aangedaan. Bo vendien zijn de christenen op zoek naar een eigen identiteit te ruggevallen op de joodse bron nen van het Oude en het Nieuwe Testament. „Men beseft ook steeds sterker dat het niet alleen maar kan blijven bij de studie van bronnen van het jodendom, maar dat men ook solidariteit moet to nen met het joodse volk en de strijd van vandaag. Dat wil zeg gen, zich inzetten voor joden in de Sowjet-Unie en joden in de Arabische landen die in de ver geethoek zijn geraakt". Bij de Isrëlische strijd voor erken ning en vrede ziet rabbijn Soe tendorp een speciale taak voor christenen in de Verenigde Na ties en andere internationale weggelegd. „In een crisissituatie van honger en ondervoeding wordt Israël geïisoleerd, geïso leerd, Israël juist geprobeerd heeft een bijdrage te leveren aan de realisering van idealen van de Verenigde Naties, zoals de be vordering van het welzijn van de mensheid door ontwikkelings programma's in Afrika op te zet ten. Het zou misschien op de weg van de vhristenen kunnen liggen het nu door politieke omstandig heden verbroken contact tussen Israël en de Derde-Wereld landen te herstellen". Overigens erkent rabbijn Soeten dorp het bestaan van positieve joods-christelijke contacten, waarbij veel mensen binnen de Nederlandse kerken in hun strijd loog hoeft dan ook zeker niet kri tiekloos te verlopen, waarbij hij zelf vindt dat met bepaalde gevoelig heden rekening dient te worden gehouden. „De christenen hebben natuurlijk in de loop van de genera ties ontzettand veel boter op hun hoofd gekregen. We moeten de ge schiedenis niet vergeten, hoewel de huidige generatie de vervolgingen in het verleden niet mag worden aangerekend". De Nederlandse rabbijn stelt als voorwaarden voor het leveren van kritiek dat de christelijke criticus achter het bestaansrecht van Israël staat en bereid is om op kritieke ogenblikken zijn solidariteit met Israël en het joodse volk te betui gen. Iemand die zowel voor het be staansrecht van de staat Israël, als ook voor het bestaansrecht van een Palestijnse staat pleit, is voor hem in principe aanvaardbaar als ge sprekspartner. De houding van de christenen met hun speciale voor joden in de Sowjet-Unie antwoordelijkheid tegenover het reeds een belangrijke rol hebben joodse volk en Israël blyft bij rab- gespeeld en zich vooral in verge- lijking met andere Europese lan den ook t ingezet. De Nederlandse theologen hebben „De karikatuur die vaak van een ook internationaal een bijdrage joodse gesprekspartner wordt ge- geleverd aan de verbeterde ver houding tussen joden en christe nen.Rabbijn Soetendorp noemt die geen kritiek verdragen kan, is in dit verband de namen van mgr. stuitend en komt niet met de wer- Ramselaar en dr. Rijk aan katho- kelijkheid overeen. Bovendien, als lieke en van dr. Schoneveld e Snoek aan protestantse zijde. Soetendorp bestrijdt dat de be reidheid binnen de joodse wereld zou ontbreken om naar kritiek te luisteren. De joods-christelijke dia- vraagt solidair te zijn met christenen in de Sowjet-Unie of andere delen van de wereld waar onderdrukking plaats vindt, moe ten wij tot uiting van solidariteit be reid zijn". DEN HAAG - De Nederlandse afdeling der Jehova's getuigen, een van oorsprong Amerikaanse religieuze sekte, heeft stelling geno men tegenover de manier waarop het ANP, zich baserend op bui tenlandse berichten, het ongeluk van de 1 O-jarige Markus lOiïger uit Hamburg in de publiciteit heeft gebracht. Dat jongetje, een zoon van Duitse Jehova's getuigen, maakte op 15 juli in Oostenrijk een val waarbij hij een schedelbreuk opliep. Operatie De zaak kwam in het nieuws onder de kop "ouders verstoten kind" Gemeld werd indertijd dat Marcus' ouders zich verzetten tegen de operatie van hun kind. Toen dat in Salzburg toch gebeurde, aldus nog steeds de aanvankelijke berichtgeving, zouden Markus' ouder$ zich verder aan het lot van hun kind niets gelegen hebben laten liggen en zijn afgereisd naar Hamburg. Markus onderging in Salzburg twee operaties, maar overleed korte tijd later. In een uitvoerige repliek op de aanvankelijke berichtgeving stellen de Nederlandse Jehova's getuigen dat er geen sprake is geweest van "verstoten" of "in de steek laten". De hele zaak draait rondom een bloedtransfusie die de artsen in Salzburg noodzakelijk achtten. Het toedienen van bloed is volgens de Jehova's getuigen taboe krachtens een goddelijke verbodsbepaling die zü menen te lezen in de bijbelboeken Genesis en Handelingen. In hun repliek wijzen de Nederlandse Jehova's erop dat zij zich niet tegen operaties verzetten, maar uitsluitend tegen bloedtransfusies. Waar die volgens medici noodzakelijk zijn zouden volgens de Je hova's in bepaalde gevallen ook alternatieve stoffen kunnen wor den gebruikt. Markus' ouders zouden een dergelijk "bloedvervangend" middel, dat zij in een EHBO-trommel bij zich hadden, hebben aangeboden aan de artsen in Salzburg. Deze zouden daarvan geen gebruik heb ben willen maken. Hechtenis De ouders, aldus de rectie van Jehova's getuigen, hebben hun kind aanvankelijk continu in het ziekenhuis begeleid. Hun begeleiding zou echter zijn onderbroken doordat de Oostenrijkse justitie, die het ouderlijke verbod op bloedtransfusie interpreteerde als 'poging tot moord', het echtpaar Krüger liet oppakken en insluiten. Het echtpaar werd echter na een dag hechtenis weer vrijgelaten en kon Oostenrijk verder ongehinderd verlaten. Ned. Hervormde Kerk beroepen te: Wieringermeer (vac. M. Bergsma) toez., B. Koole te Leersum: Aangenomen naar Hasker- horne en Oudehaske toez., C. Schipper, kand., te Zeist - le- lystad toez., S. Brandma te Drachten - Goénga, Gauw, Of- feringawier, Sybrandaburen en Ter Zool toez., J. Rienstra te Oudkerk en Roodkerk; Bedankt voor Overschie (vac. C. J. v. d. Sluys) toez., G. Bos te Terheijde aan Zee; Stellen dam, J. Vroegindewey te Katwijk aan Zee. MOSKOU (UPI) - Wanneer Wesf- Berlijn, zoals Bonn van plan is, gaat deelnemen aan de rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement zal de Sowjet-Unie dit beschouwen als een grove schen ding van het vier- mogendhedenakkoord inzake Be rlijn. Deze visie is gisteren in Moskou kenbaar gemaakt aan de ambassa deurs van Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten, welke drie landen samen met de Sowjet- Unie garant staan voor de naoor logse status van Berlijn. De drie ambassadeurs werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd waarin de Sowjet-Unie reageerde op het vo rige maand in Bonn aangekon digde voornemen om ook West- Berlijnse parlementariërs kandi daat te laten staan bij de komende verkiezingen voor een nieuw Euro pees Parlement. Dit voornemen kan niet anders worden gezien dan als een poging de w^sterlijke sectoren van Berlijn te betrekken in het Westeuropese proces van politieke integratie, iets dat strijdig is met het vièr- mogendhedenakkoord van 3 sep tember 1971", aldus de Russische nota. Dit akkoord stipuleert dat West- Berlijn niet deel uitmaakt van de Helft Lockheed- geld naar Japanse politici TOKIO (UPI) - De Japanse lucht vaartmaatschappij All Nippon Airways heeft minder dan de helft van de bijna anderhalf miljoen gul den die zij van de Amerikaanse vliegtuigenfabriek Lockheed ont ving, besteed aan steekpenningen» en politieke giften aan politici en regeringsfunctionarissen. Dit heb ben Japanse dagbladen gisteren gemeld. Openbare aanklagers citerend zei den de kranten dat "Ana" dat geld uitgaf om steun te verkrijgen voor uitbreiding van de diensten tot China en Taiwan. Het resterende geld werd niet gebruikt en werd op geheime bankrekeningen gezet. Een en ander was aan het licht ge komen bij de ondervraging van zes functionarissen van genoemde luchtvaartmaatschappij die in ver band met Lockheed- omkopingsschandaal gearresteerd zijn. Bondsrepubliek en ook niet door Bonn wordt geregeerd. Het Russische persbureau Tass zei in een bericht dat West-Berlijn krachtens het akkoord een eigen status heeft en een eigen regering. FRANKRIJK WEIGERT ZUID-KOREA PLUTONIUM PARIJS (REUTER) - President Gi- scard d'Estaing van Frankrijk heeft gisteren zijn veto gegeven óp een levering van plutonium produce rende installaties aan Zuid-Korea. Met de overeenkomst was een be drag gemoeid van ongeveer drie miljard gulden. Tijdens een bezoek van de Franse minister voor buitenlande handel, Raymond Barre, aan Seoel was in principe overeengekomen dat Frankrijk Zuid-Korea twee kern centrales zou leveren. Ze zouden worden gebouwd door Framatome, de maatschappij die ook de Zuidaf- rikaanse order voor het bouwen van een serie kerncentrales heeft weten te De Leidse postduivenvereniging De Snelvlieger hield een wedvlucht uit Noyon met 163 jonge duiven. Uitslag: 1 gebr. Van der Heijden; 2, 4, 5, N. Bink; 3,6,7,10, comb. Mon- tanje; 8, 9 J. Degen en zn. De Leiderdorpse postduivenvere niging De Rynklievers hield een wedvlucht uit Noyon met 120 jonge duiven. Uitslag: 1. P. Veelenturf; 2 J. vam Leyden; 3,8 K. van Leyden; 4.9 J. v. d. Wal; 5 A. Dubbelaar; 6 W Jacobi; 7 Zwaan den Oude; 10 gebr. Hoogervorst. Slokker Bouwmaatschappij B.V. vraagt AFBOUWTIMMERLIEDEN T.B.V. WONINGBOUWPROJECT TE Amstelveen Professionele magazijnstellingen als boekenkast: maandag t/m vr.jdag van 0 30 lol 18 uur Donderdag lot 21 uur erkoopkantoor Wedeka ADMINISTRATIEF BOEKHOUDER PD Ter Aar onbepaalde tijd UITZENDBUREAU LUBA VOOR ALLE UITZENDKRACHTEN Nieuwe Rijn 35 Telefoon 071-140341 De Aarhof 67 Telefoon 01720-94645 Een dikke prijs voor uw auto. En binnen een paar dagen bent u Allegro-rijder Met alles er op en er aan! U merkt 't bij de proefrit. En dat voor maar f 9.990,-. Profiteer nü van onze gulle inruilbui. Hoe eerder hoe beter! v Valkenburg Z.H. (900 m2 showroom) Hoofdstr. 104-106 01718-16947. Leiden (filiaal) Lammenschansweg 132, Tel. 071-766907. VERGELIJK EERST PRIJZEN DAN KOOPT U BIJ ONS 10-15- korting (als u lid bent van een vereniging) SPORT- EN CAMPINGHUIS Lange Mare 104, Leiden, Tel. 071-123827 Vrijdag 6 augustus 20.30 uur Figurentheater Triangel (narionetten- en poppentheater voor volwassenen in Kat wijk aan Zee. Universel Murad Hassil (Soefitempel) Sportlaan. Toegangsprijs 5,- K. O. leden 1,50 reductie. ZANDBERGEN SLAGERIJEN vraagt een SLAGERSBEDIENDE Tel. 071-122407. na 7 uur 154372 PARTTIME KRACHT gevraagd voor diverse werkzaamheden o.a. besturen van oestelauio, magazljnwenc enz. Werktijden In overleg. Van Egmond, Breestraat Bontmode Breestraat 173. Leiden. 071-123337.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13