Harm Wiersma: wereldtitel is geen noodzaak Voorstel Meeuwen opnieuw afgewezen Leidse selectie verliest van Hongaars poloteam 55De kans op remise is te groot LAUDA BLUFT IN LEVENSGEVAAR Stichting neemt organisatie van voetbaltoernooi Amsterdam op zich Dubbele zege Ree Coureur omgekomen DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 PAGINA 9 DRACHTEN - Harm Wiersma. 's Werelds beste in persoonlijke wedstrijden praktiserende internationale grootmeester, daar is hij zichzelf van bewust. Maar dat is voor hem geen reden om luidkeels te verkondigen dat hij het wel even gaat maken op het wereldkampioenschap, dat van morgen tot en met 25 augustus in het gebouw van sponsor Elsevier in de Amsterdamse Jan van Galenstraat wordt afgewerkt. Want: Harm Wiersma (23 jaar) heeft nogal wat twijfels. MANNHEIM - De 27-jarige wereldkampioen in de formule 1-klasse, de Oostenrijker Niki Lauda, verkeerde ook gisteren nog in levensgevaar. De behandelend arts in het ziekenhuis van Mann heim verklaarde gisteravond, dat Lauda, weliswaar onder het toe dienen van zuurstof, weer zelfstandig kon ademen. Hij is nu bü bewustzijn en reageert op gestelde vragen met gebaren. Spreken kan de Oostenrijker nog niet. Zijn algemene toestand heeft zich volgens zijn arts niet verslechterd. Om zijn bloedsomloop te stimu leren wordt Lauda met medicijnen behandeld en bovendien kunstmatig gevoed. Volgens dr. Klaus Peter heeft Lauda een rede lijke kans om te herstellen. Het door profesoor Lutz geleide instituut in Mannheim, waar Lauda is opgenomen, behoort tot de modernsten van Europa in zijn soort. Voor veertien bedden staan zes specialisten en 34 zusters ter beschikking. Professor Lutz verzekerede dat iedere menselijk mo gelijke inspanning zal worden gedaan het leven van Lauda te be houden. Natuurlijk, via een "aftelsysteem" constateert ook hij dat hij dè grote favoriet is. Vertelt allang bij het Lijst van deelnemers nog niet definitief AMSTERDAM - Aan de vooravond van het wereldkampioenschap dammen, dat van 4 tot en met 25 augustus in Amsterdam wordt ge houden. hebben zich met betrek king tot de deelnemerslijst diverse problemen voorgedaan. In een spoedzitting van het organisatie comité werd de aanvraag van de Italiaanse dambond, zijn deelne mer Marino te vervangen door Ba- diali, niet .gehonoreerd. Voorts werd beslist dat de Malinees n'Diaye eerst vandaag kan worden meegedeeld of hij alsnog deel kan nemen aan het toernooi om het we reldkampioenschap. De Malinees kwam aanvankelijk niet op de deelnemerslijst voor. Momenteel hebben zich veertien van de twintig deelnemers al in Amsterdam ge meld. Indien één of drie deelne mers wegblijven, zodat het totaal oneven wordt, mag de Amster dammer Hans Jansen de openge vallen plaats innemen. Indien vier dammers de weg naar Amsterdam niet vinden, zullen de Italiaan Ba- diali, de Surinamer Overman, de Senegalees Baba Sy en Hans Jan sen, alsnog tot de deelnemers kun nen behoren om het totaal van .twintig dammers te bereiken. Van daag vindt de loting plaats en zal de definitieve deelnemerslijst vast komen te staan. naspelen \an f^t'tjen te hebben ontdekt dat oud-wereldkampioen Tsjecholew en regerende titelhou der Koeperman de laatste jaren nauwelijks nog tot opzienbarende verrichtingen zijn gekomen, en de derde gevaarlijke Rus, Gantwarg, damt in zijn ogen toch ook weer niet zo sterk dat het hem alarmeert. Harm Wiersma wordt "dus" we reldkampioen? Jarige Harm: ,,'t Is bij mij hetzelfde als bij Ton Sij- brands in 1972. Hij zei toen in inter views dat hij het niet reeël zou vin den als hij geen wereldkampioen zou worden. Zo denk ik er ook over. Hoewel die titel geen noodzaak voor me is. Word ik het niet, wel dan is het niet anders en ga ik er de vol gende keer weer vrolijk tegenaan." Harm Wiersma meent het, probeert zich niet in te dekken tegen een eventueel falen. Bekent dat zelfver trouwen bij hem iets is wat in een toernooi moet groeien en geeft ook toe altijd wel bang te zijn dat een bepaalde partij, die behoort te wor den gewonnen, toch in remise zal eindigen. Hij: "Die druk achter volgt me altijd wel, in welk toernooi dan ook. Omdat ik er steeds meer van overtuigd raak dat het damspel wellicht niet geschikt genoeg is om de geluksfactor uit te bannen. De kans op remise is te groot." Wiersma praat uit eigen ondervin ding. Verspeelde in het verleden nog wel eens een punt aan spelers uit de zwakste en uit de midden groep. Dammers, die voor de top pers de sleutel tot de titel in handen hebben. Zo werd Ton Sijbrands in 1972 tot wereldkampioen gehul digd omdat hij zich het meest pro- duktief tegen juist die categorie had getoond. Wiersma- "Veel zal voor dit toer nooi dan ook van de loting afhan gen. Stel je voor dat ik in de laatste drie ronden tegen Delhom, Hisard en Smith (alle drie middenmoters, F.Iv.) moet spelen. Dan wordt de druk wel erg groot." Onzekerheden Harms sluimerende onzekerheden schemeren ook door met betrek king tot z'n voorbereiding op dit WK. "Ik heb er meer aan gedaan dan anders, maar voor honderd procent kom je toch nooit aan de start. Ton Sijbrands, met wie ik een goed contact heb, is drie keer een dag bij me geweest, ik heb oefen- partijen gespeeld, maar of het nut tig is* geweest moet worden afge wacht. Alles wat je aan dammen doet is nuttig, maar wat is praktisch werken? Analyseren, eindspel doornemen, partijen spelen, er is zoveel te doen. Ook heb ik nog wat aan conditietraining gedaan en nauwelijks nog een pilsje gepakt. Ik heb me beter voorbereid dan an ders, al geloof ik wel dat Ton Sij- Harm Wiersma: "Er meot dammerij is zo saai." brands er voor z'n match tegen Andreiko meer aan heeft gedaan dan ik". Kortom, Harm Wiersma zet nogal eens een vraagteken achter z'n da- mactiviteiten. Komt daarbij ook soms wat "warrig" over. Wat hij op rekening schrijft van z'n stortvloed van plannen en ideeën over en rond zijn beroep. Want profdammer Wiersma is niet alleen een den kertje achter maar ook buiten het bord. Het liefst zou hij ook nog eens als bestuurder en organisator op treden. Hij is soms de dammende kruisridder die alle betrokkenen via z'n kritiek aan het denken wil zetten. Zijn visie: "Dammen moet meer als een artikel worden ver kocht. Het moet beter naar de massa worden toegebracht. Dan krijg je een dubbel aantal leden en een dubbele subsidie. Dan komt er wellicht ook een grotere bewust wording voor de activiteiten van profdammers. Ook op dit WK moet worden gewerkt aan een optimale propaganda. Mensen die als leek komen kijken en er geen bal van begrijpen moeten een goede voor lichting krijgen. En wat spektakel". Harm Wiersma heeft zelfs wel eens in de trant van de sfeer van een Zesdaagse gesproken, kermisach tig amusement met flipperkasten en al. Hij "Dat gaat misschien wat te ver, maar het hele damgebeuren heeft wel een wat meer ongedwon- t leven in de brouwerij komen. De gen sfeer nodig. Het klinkt wat ne gatief, maar als ik de hele dammerij zou doorlichten, dan zou er weinig van overblijven. Ten minste: vanuit mijn standpunt bekeken. Ik heb al genoeg teleurstelling gehad. Daarom ben ik praktischer gewor den. Ik ga nu alleen nog af op din gen, waar ik werkelijk wat aan heb." Sponsor Het is nog niet zeker of de Senega lese dammer Baba Sy zal deel nemen aan het WK dammen. RUIL GAAT NIET DOOR Waarbij hij ook z'n grenzen weet te trekken. Hij was in onderhandeling met een sponsor voor het voeren van shirtreclame tijdens dit WK, maar zag er Uiteindelijk toch maar vanaf omdat er te weinig geld tegenover stónd. Wiersma- "Ik kreeg geen startgeld, hoewel ik het bij de bond wel heb geprobeerd. Maar ja, het is nu eenmaal een ama- teurtoernooi, dat voor de meesten een leuk reisje betekent. Als prof- dammer vond ik het daarom nood zaak te trachten er op de een of an dere manier toch wat uit te halen." Is Harm Wiersma een materialist? Zelf vind hij dat geld niet op de eer ste plaats komt, ook al zijn er ook nog echtgenote Nina en zoontje Ju- ri. "Nogmaals, ik hoef niet zo nodig wereldkampioen te worden. Door dat ik een vraagteken achter de toekomst van de dammerij zet, ben ik ook niet zo ontzettend gemoti veerd. Als ik persé kampioen zou willen worden dan is het niet in de eerste plaats om de hoofdprijs van vijfendertighonderd gulden maar meer in die zin om dan m'n invloed aan te kunnen wenden om de damwereld op te jutten. Winnen, prestaties, het heeft voor mij alleen maar nut als er eens wat meer leven in de brouwerij komt." AMSTERDAM - Onder de naam Stichting Internationaal Voetbal Amsterdam zal voortaan het toer nooi Amsterdam worden georgani seerd dat vorig jaar, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad zo'n éclatant succes is geworden. De sponsors Sony, Heineken en Amsterdam 700 heb ben hiertoe besloten en het gisteren op een persconferentie wereld kundig gemaakt. Het toernooi Am sterdam aan de lage kant voorna melijk ontstaan door de hoge af dracht van 13 procent aan de KNVB, zal ongetwijfeld een hogere opbrengst kennen omdat de af dracht aan de voetbalbond nu slechts 3 1/2 procent is. De 35.000 gulden is verdeeld in twee bedra gen: 20.000 gulden voor de bijzon dere noden in de stad Amsterdam en 15.000 voor het jeugdvoetbal in de Hoofdstad. Daarbij is bekend gemaakt dat het tekort dat was ont staan door de komst van de Ameri kaanse jeugdvoetballers in het vo rige seizoen hiermee mag worden gedekt (7500) gulden). Het over schot van het toernooi Amsterdam 701 zal, na aftrek van de kosten voor het toernooi Amsterdam 702, ten goede komen aan belangrijke spor tevenementen in de hoofdstad en het jeugdvoetbal. Amsterdam 702 zal vrijdagavond om 19.00 uur van start gaan met Anderlecht-Leeds United onder leiding van Jan Beek, waarna Ajax tegen Borussia Mönchengladbach onder leiding van Frans Derks aan treedt. De wedstrijd om de derde en vierde plaats wordt geleid door Be- rrevoets en de finale staat onder leiding van Charles Corver. Nee heeft gisteravond een ZEIST - Het sectiebestuur van de KNVB, afdeling zater dagvoetbal, heeft gisteravond in een vergadering in Zeist een compromis-voorstel in de kwestie "De Meeuwen" van de hand gewezen. Wielrennen - De Fransman Yves Hézard heeft gisteren de Wieler ronde van Chateau-Chinon gewon nen. Hij had een voorsprong op zijn achtervolgers Zoetemelk, Van Impe en Panizza van 5 seconden. Voetbal - Het Nederlandse studen tenvoetbalelftal heeft in de strijd om het wereldkampioenschap met 2-0 van Uruguay verloren. In de poule van Nederland is Peru niet op komen dagen. De zaterdag-tweedeklasser uit Zoutelande had bij de KNVB ge protesteerd tegen de indeling voor het voetbalseizoen 1976/1977, maar dit protest werd tweemaal afgewe zen. Nadat ook een ruil met de ver eniging DOSC uit Den Dolder in Zeist niet goed werd bevonden, stelde de competitieleider van het district Zuid I, in nauwe samen werking met de vereniging De Meeuwen, Arnemuiden en Dinte- loord een nieuwe competitie indeling op, die aan de KNVB werd voorgelegd. Het sectiebestuur van de KNVB za terdagvoetbal, onder voorzitter schap van Fokke Remmers, stelt in zijn motivatie voor de afwijzing van dit compromis-voorstel dat "het sectiebestuur zijn basisprincipes handhaaft ten aanzien van de competitie-indeling van de tweede klassen". Onder die basisprincipes valt "een interregionale indeling met ontmoetingen tegen ploegen VELP - Na de vierde ronde van de strijd om het Open Nederlands schaakkampioenschap in Velp gaan drie spelers aan de leiding: Hans Ree, Bert Enklaar en de Joe goslaaf Nemet. Ree, die zaterdag van Carlier won zette zijn zegereeks voort door in de vierde ronde Bar- tels voor onoplosbare raadsels te stellen. Ook Bert Enklaar behaalde een score van 2 uit 2. Hij versloeg respectievelijk Borm en de Duitser Wockenfuss. Leidenaar Arthur Schuering leverde een fel gevecht met de Schiedammer John van Baarle. Schuering had bij het af breken licht voordeel, maar meer dan remise zal er toch wel niet inzit ten. In de reservegroep kwamen Ossewaarde en Kuypers tweemaal winnend over de streep. Zij bezet ten samen de derde plaats op slechts een half punt van koploper Wakker. uit andere regio's waardoor de aan trekkelijkheid toeneemt en het spelpeil verbetert". Verder "wijst het bestuur er nadrukkelijk op dat De Meeuwen verzuimt heeft de mogelijkheid te benutten wensen ten aanzien van de competitie ken baar te maken". Het sectiebestuur heeft tenslotte "begrip voor de pro- blematieken van de niet centraal gelegen verenigingen als De Meeuwen, maar heeft de plicht de totale belangen van alle verenigin gen te behartigen". Besparen Het compromis-voorstel, dat dank zij een geheel nieuwe indeling van de tweede klassen 12.000 reiskilo- meters kan besparen, werd door de KNVB om verschillende redenen niet haalbaar geacht. Fokke Rem mers, voorzitter van het sectiebes tuur afdeling zaterdagvoetbal, zegt hierover "Nu de indelingen al openbaar zyn gemaakt geeft een herindeling eenvoudig te veel werk. Bovendien blijven wij als sectiebestuur bij ons basisprincipe, waarbij een interregionale inde ling, ten bate van de kwaliteit van het zaterdagvoetbal, centraal staat. De vereniging De Meeuwen heeft niet eens de moeite genomen zyn bezwaren by de KNVB kenbaar te maken". bestuurslid van de landelijke bond amateurverenigingen (LBA), waarbij gezegd werd dat voor De Meeuwen een oplossing zou wor den gevonden in de vorm van een ruil met een andere vereniging in de tweede klasse b. De heer Rem mers ontkende gisteravond dat toezeggingen in deze vorm gedaan zouden zijn. De Meeuwen zal zich nu met zijn spelers beraden over eventueel nog te volgèn stappen, die, met de nieuwe competitie op de drempel, erg moeilyk zyn geworden. vriendschappelijke wedstrijd in hannover tegen de tweede liga ver eniging Hannover '96 met 1-1 ge lijkgespeeld. Voor 2000 toeschou wers scoorden Stegmaier in de tiende minuut voor Hannover '96 en Marijnissen zes minuten later voor Nee. De Duitse bekerwinnaar HSV, die vrijdag met 3-0 heeft verloren van de eredivisieclub AZ'67, heeft gisteravond in Hamburg voor 35.000 toeschouwers met 3-1 van Manchester United verloren. Mcil- roy scoorde na 20 minuten voor de Mancunians, waarna Volkert uit een strafschop in de 27ste minuut gelijk maakteDoor Pearson (49) en Daley (68) strafschop werd de eind stand van 1-3 bereikt. Manchester United ontmoet woensdagavond in Alkmaar Az '67. Oranjestad - De nationale voet valselectie van Haiti behaalde op zateravond in het Wilhelmina sta dion op Aruba in het kader van de voorronde om de wereldcup en 2-1 overwinning op de selectie van de Nederlandse Antillen, welke ge vormd werd door 10 spelers van Aruba en 1 van Bonaire. De rust stand was 2-0 voor Haiti. De doel punten werden gemaakt door lin kervleugelspeler Emmanuel San- non van Haiti in de 13de en 27ste minuut, terwijl het Antilliaans tegenpunt in de 39ste minuut van de tweede helft gescoord werd door Theo Ruiz. Sosonko- Goelko afgebroken BIÊL - In de zestiende ronde van het Interzonaal schaaktoernooi te Biel heeft Gennadi Sosonko zyn partij tegen de Rus Boris Goelko afgebroken. Bent Larsen, leider in het algemeen klassement, staat minder in zijn afgebroken partij tegen de Amerikaan Robert Byrne. De Duitser Hübner, samen met Larsen koplopers, speélde tegen de Rus Geiler remise. Na zestien ron- r den is het nog zeer onduidelyk welke drie spelers zich gaan plaat sen voor de kandidaatmatches. Stand: 1. Hübner 101/* punt, 2. Lar sen 10 (en 1 afgebr.), 3. Tal 10, 4. Smysov 9'/2 (en 1 afgebr.), 5. Petros jan 9 l/a, 10. Sosonko 8 (en 1 afgebr.). Toezegging Namens De Meeuwen zegt secreta ris Oova echter, dat Remmers gis termorgen mondelinge toezeggin gen had gedaan aan Sal Simonsen. Braziliaanse scheidsrechter doodgeschoten PORTO ALEGRE (AFP) - Adam Barcelos Vieira, een Braziliaanse voetbalscheids rechter is in Santo Angelo, een klein dorp op 450 kilometer van Porto Alegre, door een supporter van de vereniging Atlantico doodgeschoten. De Scheidsrechter had in de tu- multueuse wedstrijd een strafschop toegekend aan Menegüsso, de tegenstander van Atlantico. Na afloop van de wedstrijd werd Vireira, die taxi-chauffeur van beroep was, in zijn auto opgewacht door een fervente sypporter van Atlantico, die hem zonder enig pardon doodschoot. De politie stelde later vast dat de revolver, waarmee twee ko gels werden afgevuurd, aan de taxi-chauffeur toebehoorde. LEIDEN - De Hongaarse waterpo loclub Vizmu-Sport (Szentes), die vorig seizoen in de Hongaarse hoofdklasse op een achtste plaats eindigde, bleek gisteravond in zwembad De Vliet net iets te sterk voor een Leids selectieteam, be staande uit spelers van De Zijl/LGB en LZ'86 De Hongaren moesten het stellen zonder hun twee internationals, die deel uit maakten van de ploeg die in Mon treal goud veroverde, maar wonnen desondanks met 9-8. In deze doel puntrijke, aantrekkelijke wed strijd, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, bleken de Ma- gyaren baltechnisch bijzonder sterk, terwijl zij ook conditioneel wat beter waren dan hun Leidse tegenstanders, maar dat laatste is niet zo vreemd, want in Nederland zijn de voorbereidingen voor het winterseizoen nog nauwelyks be gonnen, terwijl in Hongarije de competitie binnenkort van start gaat. Vooral in aanvallend opzicht was er een duidelijk verschil tussen de beide zeventallen. De Hongaren waren in de aanval zeer fel en ge bruikten goed hun lichaamskracht en maakten daardoor veel veld- doelpunten, terwijl de Leidenaren hun meeste goals moesten scoren uit man-meer situaties. De Leidse doelpunten werden ge maakt door Frits Welling (2x), Aad van Mil, Joop Siera, Albert Spijker, alle bij numerieke meerderheid: de doelpunten-uit-spel kwamen van de hand van Jacob Spijker en Jan de Graaf. De tussenstanden waren: 2-4, 4-6 5-6. 8-9. KOPENHAGEN - De Deen Jan Joergensen is dit weekeinde om het leven gekomen bij een motor- speedwavwedstrijd in Kopenha gen. Joergensen verloor de con trole over zijn machine, botste eerst tegen een vlaggemast en vervol gens tegen een hoogspannings mast. Hij werd 31 jaar. Na negen jaar procederen is de Argentijnse bokser Carlos Monzon, wereldkampioen in het midden gewicht, door een rechtbank in Buenos Aires tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Mon zon had de fotograaf Daniel Moreno tijdens een gezellige familiebijeen komst in Santa Fe, in het jaar 1967, twee maal aangevallen, waarna Mo reno bij de rechtbank Monzon aan klaagde wegens geweldpleging. Monzon heeft overigens direct ho ger beroep aangetekend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9