geëist tegen valsemunters Veiligheid voor taxi chauffeurs Positie van architect danig veranderd luister gelden omhoog Vuurwapen eenvoudig te krijgen DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De kyk- en luis tergelden gaan weer omhoog. Be zitters van televisie moeten vanaf L januari 1977 114 gulden betalen. Voor radio alleen moet volgend jaar 34,50 neergeteld worden. Dit blijkt uit het voorstel van minis ter Van Doorn (CRM) om de om roepbijdragen op te trekken. Het is gisteren bij de Tweede Kamer in gediend. Het kijkgeld is momenteel 108 gul den en het luistergeld 33 gulden. De verhoging is nodig, omdat de om roep tot 1980 395,4 miljoen gulden tekort komt. De kijker en luisteraar draait daar niet alleen voorop. Voor 158 miljoen gulden wordt er een be roep gedaan op de algemene re serve van de omroep. De reserve bedraagt op dit ogenblik 200 mil joen gulden. Het is de bedoeling dat het kijkgeld jaarlijks voortaan met 6 gulden omhoog gaat en het luistergeld met 1,50 gulden. Tot 1980 brengen de omroepbijdra gen 1929,9 miljoen op. De STER- reclame brengt de komende vier jaar 600 miljoen in het laatje. De opbrengst van de rente in diezelfde periode is 50 miljoen gulden Daar tegenover staat voor 2737 miljoen gulden aan omroepuitgaven. Lubbers wil geen extra veiligheids maatregelen kerncentrales DEN HAAG (SP) - Minister Lub bers (Economische Zaken) is niet van plan extra veiligheidsmaatre gelen voor de Nederlandse kern centrales te nemen. De minister heeft dit gisteren mee gedeeld in antwooord op schrifte lijke vragen van het PvdA- kamerlid mevrouw Epema-Brug- Het kamerlid had haar vragen ge steld naar aanleiding van een televisie-uitzending, waarin ver slaggevers er in slaagden tot de kerncentrale Dodewaard door te dringen. Minister Lubbers wijst er cp dat men in de tv-uitzending in de eerste plaats de aandacht richtte op het koelwaterinlaat-gebouw. Ten on rechte verkeerden de journalisten in de mening dat dit gebouw tot de (uit een oogpunt van veiligheid) vi tale onderdelen van een kerncen trale behoort en daarom speciaal beveiligd zou worden. Ook hebben de verslaggevers ten onrechte geconstateerd dat de be veiliging defect zou zijn, zo laat de minister weten. Wèl laat minister Lubbers momen teel nagaan of het nodig is ook het betreden van niet belangrijke ge deelten van kerncentrales te be moeilijken. Door de rijksoverheid worden re gelmatig controles op de beveili ging van de centrales uitgevoerd, zo deelt de minister mee. Dat gebeurt minstens twee keer per jaar. Bij deze controles worden waar dat noodzakelijk blijkt aanwijzingen gegeven voor verbeteringen. De huidige beveiligingsmaatrege len acht minister Lubbers zo goed dat hij niet van plan is om extra maatregelen te treffen. Ut* DEN HAAG (ANP) - Binnenkort zullen taxi's moeten zijn voorzien van mobilofoon, een alarminstalla tie met licht- en geluidssignalen en een geldkistje (inwerpsafe)). Minis ter Westerterp van Verkeer en Wa terstaat heeft hiermee de aanbeve lingen van de werkgroep veilig heidsvoorschriften taxichauffeurs overgenomen. Het koninklijk be sluit waarin de nieuwe bepalingen van het uitvoeringsbesluit auto vervoer personen staan vermeld, zal dezer dagen in het Staatsblad worden gepubliceerd. Een woordvoerder van de ver- voersfederatie N W/N KV noemde gisteravond desgevraagd de door Westerterp aangekondigde veilig heidsmaatregelen voor taxi's „vol strekt onvoldoende". De vervoer- federatie is van mening dat een maximale beveiliging alleen be reikt kan worden als de taxi's wor den ingericht naar London's model. De Londense taxi's zijn voorzien van een glazen afscheidingswand Duitser bekent brandstichting ALMELO (ANP) - De politie heeft op een camping in Almelo de 34- jangc Duitser Heinrich Werner S. uit Kaspel bij Wiesbaden (West- Duitsland) aangehouden op ver denking van een groot aantal brandstichtingen in bos en heide op de Veluwe in de Achterhoek en in Twente. De politie kreeg aan dacht voor de man, omdat hij re gelmatig kort nadat brand was uit gebroken, ter plaatse was. De man verklaarde dat hij journa list is en daarom steeds bij de bran den aanwezig was. Dat verhaal klopt niet, zo bleek de politie. Hij heeft inmiddels bekend brand te hebben gesticht bij Stroe, waar veertig hectare natuurschoon is verwoest. Hij heeft ook bekend brand te hebben gesticht in de ma negevan springruiter Jan Maathuis in Geesteren. tussen chauffeur en passagiers ach terin De ruimte naast de chauffeur wordt dan benut voor de opslag van bagage. De vervoersfedratie die dit standpunt ooi al naar voren had ge bracht in de werkgroep veilig heidsvoorschriften taxichauffeurs, gelooft, dat de bewindsman dit minderheidsstandpunt niet heeft overgenomen vanwege de finan ciële consequenties daarvan voor de taxi-ondernemers. De vervoersfederatie blijft echter van mening als normale produk- tiekosten voor de taxi-ondernemer moeten worden beschouwd. Net zoals ook het geval is in de indus trie. deze kosten voor een maxi male beveiliging zijn volgens de vervoersbond niet onoverkomelijk hoog. SCHIPHOL - Mevrouw P. de Boer-Schoutenechtgenote van een medewerker op de Nederlanse am bassade in Peking, arriveerde gis termiddag op Schiphol. Zij is een van de laatste Nederlanders die China heeft verlaten. Alleen het personeel van de Nederlandse am bassade verblijft nu nog in China. Dit laatste heeft een woordvoerder van het ministrie van Buitenlandse Zaken aistèren meegedeeld Mevrouw De Boer vertelde na haar aankomst op Schiphol dat in Pe king alles rustig is. Zij verklaarde verder geen andere gegevens te hebben over de situatie dan die welke zij via de BBC en de Wereldomroep heeft opgevangen. Cijfers over slachtoffers kon zij niet meedelen. In de nacht van dinsdag op woens dag werden mevrouw De Boer en haar man in hun huis op de vierde verdieping van een flatgebouw op geschrikt door een aardschok. „Onze reactie was koffers pakken en naar de ambassade gaan", zo verleide mevrouw De Boer. Van enige schade aan gebouwen in Pe king wasvolgens mevrouw De Boer, die de volgende dag per auto door de stad is gereden, geen sprake. De situatie in de Chinese hoofdstad is volkomen onder controle. Hoewel de Chinezen buiten leven omdat er volgende aardschokken woden verwacht, is verder alles Door Gerard van Zuuren AMSTERDAM (SP) - De valsemunters die gisteren voor de Amsterdamse rechtbank stonden hadden duidelijk pech. Zij kregen te maken met een officier van justitie die veron trust was door de stroom valse duizendjes, die de laatste dagen met name is opgedoken in Rotterdam en Den Haag. De officier, mr. jhr. L. A. R. J. de Beaufort, wenste dat dan ook in zijn eisen tot uitdrukking te brengen. Tegen de grote jongens vroeg hij gevangenisstraffen van twee jaar en zes maanden en twee jaar. een anonieme tip kwam de politie bij Koos B. in Middenmeer terecht. Hij is inmiddels door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot een straf van tweeëneenhalf jaar. In to taal zouden er 400 zijn gedrukt waarvan de helft als ondeugdelijk zou zijn verbrand. Via Koos kreeg de recherche niet alleen Rien, Gerard, Herman en Phil te pakken, maar rolde zij ook een bende(tje) op van drie man, die zich had beziggehouden met het vervalsen van biljetten van hon derd gulden. De drukker was hier Koos zelf. Zijn medewerkers waren twee Surinamers, Uno B. (30) en Hendrik M. (38). Van die vervalste honderdjes zou er slechts één zijn uitgegeven. De knulligheid van die operatie wenste de officier te hono reren met lichte straffen. Tegen Hendrik eiste hij zes weken en tegen Uno een boete van 250 gulden en drie maanden voorwaardelijk. Op de zitting wilden Rien en Ge rard af van het idee dat zij de grote jongens waren. Die eer lieten ze aan Jan L. uit Enschede. Zij kenden de 41-jarige Jan van een diefstal bij de Algemene Bank Nederland in En schede, waar ze gedrieën zo'n 140.000 gulden buitmaakten. Jan, die in de valsemunterszaak niet is vervo' "(d, is voor de diefstal bij de ABN door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot anderhalf jaar. Hij heeft die straf reeds uitgezeten. Rien kreeg dezelfde straf, en Ge rard kreeg een jaar en drie maan den. De laatste twee zijn echter in hoger beroep gegaan. Volgens mevrouw De Boer die tot op de dag van haar vertrek nog naar het zwembad is geweest, kon zij normaal inkopen doen. Mr. de Beaufort: "De situatie wordt zeer onrustig met al die valse dui zendjes. Die onrust moet worden weggenomen. Valsemunterij is al een heel oud delict. In de Midde leeuwen nog werd de valsemunter gekookt in een ketel met heet wa ter. Dat gebeurt gelukkig niet meer. Maar we moeten het nog wel hard aanpakken. Er is bij dit misdrijf geen sprake van een opwelling. Het is zuiver een berekend delict. Dan moet je als dader ook voor de ge volgen instaan. Mildheid is niet op zijn plaats in dit klimaat, waarin de valse duizendjes in groten getale her en der opduiken." Hoofdverdachten Als hoofdverdachten van de bende zag de officier de dertigjarige marktkoopman Rien de J. uit Am stelveen en de 29-jarige Gerard R. uit Amsterdam. Het aandeel in de affaire van Rien schatte hij toch iets hoger, hetgeen hij wilde belonen met een eis van twee jaar en zes maanden. Gerard hoorde twee jaar tegen zich eisen. In de lente van vorig jaar was Rien de J. in Amsterdam de 47-jarige boekhouder Koos B. tegen het lijf gelopen. Met de woorden "Ik moet geld maken maar ik heb geen geld", won Koos B. de belangstelling voor een valsemunterij bij Rien. Rien haalde zijn vriend Gerard erbij. Het drietal huurde een huis in het Noordhollandse Middenmeer, waar Koos aan het werk ging met zijn offsetmachine. Inmiddels had Rien twee andere Amsterdammers, de 56-jarige Herman V. en de veertigjarige Phil B., bereid gevonden het geld uit te geven. Zij zouden het in omloop brengen in de casino's in het Ame rikaanse Las Vegas. Dat mislukte omdat Phil niet eens een visum kreeg van het Amerikaanse consu laat wegens zijn veelvuldig kontakt met Justitie. De officier vroeg tegen Herman negen maanden en tegen Phil vijf. De laatste noemde hij een man die de gebruikelijke maat schappelijke lijnen niet wenst te volgen en zich het recht toemeet om delicten te plegen." Opgerold Nog voordat er ook maar één vals duizendje was uitgegeven zat de bende al achter slot en grendel. Via Aanhouding om valse duizendjes DEN HAAG (ANP) - Op een camping bij Deventer is de 24-jarige schoonmaker M. S. aangehouden. De Haagse poli tie verdenkt hem ervan be trokken te zijn geweest bij au toverkopen waarbij met valse biljetten van duizend gulden werd betaald. Kort geleden hadden drie au tohandelaren de politie ver teld dat zij 19 valse bankbiljet ten van 1000 gulden hadden ontvangen bij een aantal transacties. In verband hier mee werd een 30-jarige koop man uit Den Haag aangehou den. Hij wordt ervan verdacht te hebben bemiddeld bij de autoverkopen. De politie ver denkt beide verdachten van medeplichtigheid bij het uit geven van de valse bankbiljet ten. Getuige Jan L. was gisteren als getuige aanwezig. Volgens hem was de diefstal bij de ABN door Rien opge zet om een valsemuntersprojekt te financieren. Jan: "Van de buit werd van ieder door Rien een deel achter gehouden voor het maken van vals geld. Boekhouder Koos B. uit Wormer- veer, tijdelijk gehuisvest in Veen- huizen, zat tijdens de zitting met open mond en oren te luisteren naar ir. J. Wotte, die op verzoek van de officier duidelijk maakte wat er allemaal fout was aan de nage maakte duizendjes. Ir. Wotte is hoofd van het laboratorium van Joh. Enschede en Zonen, Neder lands enige legale maker van bank biljetten. De heer Wotte: "De duizendjes wa ren niet zo best. Voor deskundigen hadden ze allerlei kenmerken van valsheid. Maar voor het publiek was het een bedrieglijke namaak, temeer omdat er wel een water merk in zat. Zwakke punten waren het ontbreken van reliëf, de voel baarheid van de inkt en de soort papier." Uitspraak 10 augustus. DEN HAAG (SP) - Vuurwapens en munitie zijn in ons land nog veel te gemakkelijk te krijgen. Daarom dringt het PvdA-kamerlid Stoffelen er bij minister Van Agt (Justitie) op aan om erg vlug met richtlenen voor het al dan niet ver krijgen van een machtiging voor een vuurwapen te komen. Ook vindt hij datereen wet voor wapens en munitie in het leven geroepen moet worden. Herhaaldelijk komt het volgens Stoffelen voor dat iemand tegen be taling van inschrijfgeld aan een schietvereniging binnen een paar weken mèt vergunning vuurwa pens en bijbehorende munitie in huis kan hebben. Soms vijf tegelijk. Ook gebeurt het dat mensen aan wie een wapenvergunning gewei gerd wordt wel bij een schietver eniging met vuurwapens kunnen schieten, zo laat het kamerlid aan de minister weten. Geen succes voor LANDDROST LAMMERS LELYSTAD - Han Lammers (rechts), tot begin van dit jaar weihouder van Amster dam, is gistermiddag in Le lystad geïnstalleerd als landdrost van het openbaar lichaam "Zuidelijke IJssel- meerpolders"Uit handen van de waarnemend landd rost, de heer J. M. Lindhout (links), ontving hij de voor zittershamer tijdens een ver gadering van de nieuwe, twee maanden geleden door de bevolking gekozen advies raad in dit gebied. DEN HAAG (SP) - De laatste jaren hebben nogal wat veranderingen opgeleverd in de positie van ar chitect en stedebouwers. Tot voor kort was het nog mogelijk voor een gemeente om zijn plannen te maken, daarvoor een aantal spe cialisten aan te trekken, en die plannen dan zonder slag of stoot te laten uitvoeren. Intussen is het vertrouwen in dat soort "studeer kamerspecialisme" wel grondig ondermijnd, niet in de laatste plaats doordat de meeste nieuw bouwwijken onleefbaar bleken, met als meest afschrikwekkende voorbeeld de Bijlmermeer. Steeds meer protesten tegen de au toritaire manier waarop er met de leefomgeving werd omgesprongen, hebben ertoe geleid dat men zich is gaan afvragen, of het mogelijk is van verantwoorde planning te spreken, wanneer men de wensen van de bevolking niet kent, of zelfs uitdrukkelijk tegen die wensen in toch een viaduct of een autoweg bouwt of weer een stuk natuur opoffert, in het belang van "de vooruitgang". Ook de architectuur heeft wat dat betreft nog een be hoorlijk stuk gewetensonderzoek voor de boeg, met de nodige crisis situaties. Immers, voor wie bouw je, en wat moetje bouw'en, wanneer de geijkte recepten niet opgaan, en zelfs faliekant fout blijken te zijn. Actieve inspraak Een wending ten goede bleek een maand of wat geleden uit een ten toonstelling die in de Haarlemse Vishal gehouden werd onder aus piciën van het Franse Halsmu seum. en die getiteld was: "Wonen en werken in de Zuiderpolder". De tentoonstelling gaf een overzicht van de gemeente Haarlem voor te plannen nieuwbouw in de Zuider polder, nu nog een onbedorven na tuurgebied grenzend aan Parkwijk. Tevens werd aan de bezoekers ge vraagd om hun voorkeur uit te spreken voor het soort omgeving dat zij graag zouden willen hebben, en daarbij had een aantal architec ten uit het hele land voorbeelden van hun eigen werk in foto's en plattegronden ingestuurd. Dat is een verheugend initiatief, omdat men hoopt op die manier de toekomstige bcWoners van de Zuiderpolder te bereiken, en nu eens niet via de gewone informa tiekanalen. Het is een wending van passieve naar actieve inspraak, ac tief, omdat er niet iets tegengehou den wordt, maar omdat er ook iets van de grond komt. Het is denkbaar dat men op die manier ook nog eens komt tot een vorm van inspraak die in Amerika bestaat onder de naam "advocacy-planning". Advocacy-planning houdt in dat een aantal specialisten (en langza merhand zijn dat niet alleen meer architecten, maar ook medici e d zich inzet voor de kansarme groe pen in de samenleving, en hun be langen bepleit bij alle betrokken instanties. Dat kan gebeuren door het overleggen van alternatiev plannen, door het stopzetten van de bureaucratische molen, e.d. De advocacy-planners zijn betrokken bij wijk- en buurtverenigingswerk, zodat er gen d irect contact is tussen bevolking en specialisten. Alterna tief plannen gebeurt ook in Neder land, maar directe belangenbe scherming door gespecialiseerde vertegenwoordigers is hier nog niet gebruikelijk. Nu is de situatie in Amerika wel veel meer toegespitst dan in Neder land. vooral door het samengaan var. politiek en big-business, en dat verklaart misschien ook waarom de formule van advocacy-planning uiteindelijk geen succes heeft ge had, tenminste niet in actieve zin. Er kon hier en daar wel een nieuw bouw worden tegengehouden, een autoweg omgeleid of het aanleggen ervan worden tegehgehouden, maar daadwerkelijk gebouwd is er De voornaamste reden daarvan is, dat ook advocacy-planning zich nog steeds binnen de regels van het sociale spel beweegt, en dat die re gels niet bleken te gelden voor juist de meest misdeelden, die geen rol spelen in het sociaal-economische spel, hetzij die van storend element, dat of geweerd, of aangepast moet worden Eigen beslissingen vallen niet in dat kader. Parkeerterrein Een nieuwe vorm van verschaffen waar men het niet krijgen kon, bleek de guerrilla-architectuur te zijn, waarbij, gesteund door de advocacy-planners, een groep slumbewoners zich toegang ver schafte tot parkeerterreinen of open bouwgrond en daar voorlo pige huizen neerzette, of ook ont ruimde woonblokken kraakte. Een beroemd en evenzeer tragisch voorbeeld van Guerrilla- architectuur was het geval van "Peoples Park", in Berkeley, Cali fornia. De Universiteit daar be schikte over een immens parkeer terrein. dat de helft van de tijd leeg stond. Men besloot, dat terrein te kraken, niet om er woningen of ten ten neer te zetten, maar om van een stuk particuliere grond een open baar park te maken. De Universiteit riep de politie te hulp, die de ge plante boompjes uit de grond- ruk te, en een nieuw hek om het terrein zette. Intussen heeft de guerrilla architectuur wel tot successen ge leid. Er zijn her en der zg. "squat- terdorpen" gebouwd, waarvan éen (in Peru) zelfs een architectuurprijs kreeg, omdat e aan middelen woongelegenheid was bereikt, die bovendien bijzonder gevarieerd was, doordat van lokaal materiaal gebruik werd gemaakt. En mis schien is dat wel de enige rol die een architect hoeft te hebben: het ver schaffen van technische know-how aan diegenen die verder zelf bepa len, hoe ze willen gaan wonen. brutale rovers AMSTERDAM (ANP) - Een jonge Zwitser heeft gisteravond dankzij het snelle en doeltreffende ingrij pen van een Turkse gastarbeider zijn voornemen om Amsterdam per trein de rug toe te keren kunnen volbrengen. Kort voordat de Zwit ser zijn internationale trein zou pakken werd hij op de Dam door twee jongelieden van zijn tas met bescheiden en geld beroofd. Maar terwijl de Helveet perplex bleef staan, ging een passerende Turk achter de twee rovers aan en slaagde erin de 18-jarige in Parama ribo geboren serviceman E.R.R.H. te overmeesteren ondanks diens verzet met behulp van een mes. De Turk had de juiste man te pakken. Want de serviceman was in het be zit van de tas van de Zwitser. Deze kreeg zijn spullen meteen terug en kon nogjuist op tijd zijn trein halen. Daarvoor moest hij zich zo haasten, dat er voor hem geen tijd meer was om aangifte te doen bij de politie, die ook niet weet wie de Zwitser was. De aangehouden se: werd ingesloten. Rijksbijdrage voor standplaats buiten woonwagencentrum DEN HAAG (ANP) - Gemeenten kunnen rijksbijdragen krijgen voor stichting en inrichting van stand plaatsen buiten een openbaar woonwagencentrum. De regeling is eind vorige week in werking getre den. Ze werkt terug tot 5 december 1974. De zogenaamde artikel 10- standplaatsen bieden een moge lijkheid om de contacten tussen woonwagenbewoners en de plaat selijke gemeenschap te bevorde ren. Het ministerie van Cultuur, Recreatieen Maatschappelijk Werk heeft dit meegedeeld. De rijksbijdrageregeling gaat uit van de standpunten in of bij de be bouwde kom: daar waar de voor waarden aanwezig zijn voor deel neming van de woonwagenbewo ners aan het maatschappelijk ver keer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7