Openluchttheater in ere hersteld F75 HEEFT PLANNEN VOOR DE LEIDSE HOUT Boycot Outspan benadert Leidse fruithandelaren LEIDSE KANTONRECHTER KJ F steunt International House Victoria Regia bloeit DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 Het openluchttheater, van rechts naar links, de aflo pende helling, waarop het publiek kan zitten. In de diepte, omgeven door bomen en lage struiken, het toneel. LEIDEN - Het openluchtthea ter in de Leidse Hout wordt wel licht weer in ere hersteld. Pro- jekt '75, dat vorig jaar het cultu rele gedeelte van de eeuwfeest viering van de universiteit ver zorgde, heeft plannen om in het theater in september van dit jaar en in mei volgend jaar voor stellingen te geven. Op zondagmiddag 19 septem ber organiseert de stichting het "Kleine Leidse Hout Gebeu ren", een manifestatie met mu ziek, toneel, volksdansen en verschillende evenementen voor kinderen, terwijl "Het Grote Leidse Hout Gebeuren" in mei'77 een weekend in beslag zal nemen. Het openluchttheater werd in 1956 aangelegd bij de realise ring van het bestemmingsplan Kikkerpolder, waarin opgeno men de aanleg van sportter reinen en het Heempark. Het toenmalige hoofd van de plant soenendienst, de heer Galjaard, lanceerde het idee om het vrij gekomen zand te gebruiken voor de aanleg van een half amfi-theater. Hij maakte, schet sen, die korte tijd later werden uitgevoerd. Er werd een helling aangelegd, waarop het publiek kon zitten en die van het speel vlak werd gescheiden door een vijver. Passende beplanting rond het toneelgedeelte leverde coulissen. Het geheel werd om ringd door bomen, die er samen met de vijver toe bijdroegen, dat een uitstekende akoestiek werd bereikt. Door Ton van Brussel Tot een werkelijk intensief ge bruik is het evenwel nooit ge komen. De angst dat voorstel lingen door slechte weersges teldheid in het water zouden vallen speelde hierbij een grote rol. maar ook de onmogelijk heid om voorzieningen als kleedruimten, water en electri- citeit, toiletten en tribunes aan te leggen. Een kostenraming van de dienst Gemeentewerken kwam uit op een bedrag van ruim een kwart miljoen om faci liteiten aan te leggen, die het geheel tot een professioneel theater moesten maken en dat was de gemeente te veel voor een voorziening die niet be paald een hoge plaats innam op het prioriteitenlijstje. De Leidse Jeugd Actie heeft het theater, evenals de commissie Jeugdvakantiebezigheden, wel enige tijd gebruikt, voor onder meer kindervoorstellingen. Zo was Swiebertje er eens te zien en kwam er ookeenjeugdcii us voor enkele voorstellingen In '64 werd in Leiden een (^om- missie ingesteld die moest be kijken in hoeverre een open luchttheater op de Burcht haal baar was. Dit in verband met de toen voltooide restauratie en met de mogelijkheid om bij slecht weer in één van de zalen te duiken. Maar ook deze com missie, waarin onder meer Erik Vos van toneelgroep De Appel participeerde, bracht het niet tot een uitvoering van de plan- Het openluchtteater in het Leidse hout, dat door middel van slootjes en een hek buiten het seizoen niet voor Leidse Hout-bezoekers toegankelijk was, is de afgelopen tien jaar niet meer gebruikt. De tweede ingang, aan de Oegstgeester- weg, groeide dicht. Enige jaren geleden is het hek in het bos zelf weggehaald, zodat iedereen nu naar binnen kan. De kans dat de ruimte nu wel tot een echt openluchttheater zal kunnen uitgroeien wordt door diverse betrokkenen klein geacht. De stichting Projekt '75, sinds kort gehuisvest in het voormalige pand van platen maatschappij CNR aan de Rembrandtstraat laat zich ech ter niet ontmoedigen. "Belang rijkste probleem is de aanleg van electriciteit en water. Kleedruimten en toiletten kun nen geïmproviseerd worden, en bij mooi weer kunnen de men sen natuurlijk ook op de grond zitten. Eventueel kunnen we zelf banken maken. We hebben al contact met de gemeenten en misschien dat er in de toekomst toch wel een subsidie voor dit theater in zit", aldus een woordvoerder. De stichting wil "het Kleine Leidse Hout Gebeuren" als een klein experiment zien. In eerste instantie om zelf de mogelijk heden eens te bekijken en om het publiek op het bestaan van het openluchttheater te wijzen. Tijdens het evenement wordt onder de bezoekers een enquete gehouden over het theater en het gebruik daarvan in de toe komst. LEIDEN - Alle honderdvijftig Leidse fruithandelaren hebben van de Boycot Outspan Aktie (BOA) het verzoek gekregen geen Outspansi- naasappelen te verkopen. Het co mité „Leiden Outspan Vrij" kop pelt aan zijn verzoek tevens een on derzoekje: gevraagd wordt aan de fruithandelaren of zij willen berich ten of zij al dan niet van plan zijn Outspan te gaan verkopen. De BOA schrijft dat de zwarte be volking in Zuid-Afrika op alle mo gelijke manieren uitgebuit en on derdrukt wordt door een blanke minderheid. „Wanneer de zwarte bevolking dan in actie komt om een einde aan deze onrechtvaardige si tuatie te maken, geneert het blanke regime zich niet om een dergelijke actie letterlijk in bloed te smoren. De recente gebeurtenissen in So- weto en andere steden hebben dit weer ten overvloede bewezen." Gewezen wordt op het feit dat Zuid-Afrika door steeds meer or ganisaties en regeringen veroor deeld wordt, „zodat het apar theidsbewind nu onlangs zelfs uit de internationale voetbalorganisa tie FIFA gestoten is. Een boycot van Outspansinaasap- pelen zou „een gevoelige klap" zijn en „het regime nog verder in moei lijkheden brengen". De fruithande leren wordt met klem verzocht de verkoop van Outspan- sinaasappelen te staken. Bij dit verzoek is een enquête ge voegd waarin de handelaar ge vraagd wordt aan te geven of hij Outspan verkoopt, of van plan is te verkopen. bér^DUiUflöRRTi LEIDEN - Postduivenvereniging De Reisduif hield een wedstrijd vanaf Moyon. In concours waren 102 duiven. De uitslag was als volgt: 1) Scheurwater, 2-6) Van Duuren, 3) De Roode, 4-7) Van der Kooy, 8) Kop, 9) Strik, 10) Van Polane. LEIDEN - PV de LPC hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Gghislain. De uitslag was: 1. W. Onstenk. 2,5, v.d. Meijden, 3,9. P. Groenendijk, 4. W. v.d. Hoogt, 6. L. de Hollander, 7. J. Groenendijk, 8. J.v. Alphen, 10. N. de Groot. Ook werd met jonge duiven gevlogen vanaf Noyon. De uitslag: 1. W. Schouten, 2. N. de Groot, 3. J. Staf- feleu, 4. P. Groenendijk, 5. W. v.d. Hoogt, 6. J. v. Alphen, 7. J. Rozier, 8. W. Onstenk, 9. 10. J. Koster. PV "Leiderdorp" vloog met 100 jonge duiven op Novon. De uitslag: 1. 7,10. R.G. Slikkerveer, 2,3,5,9, J v. Laar, 4,8. Th. Habraken, 6. M. Reijerse. In het „BOA Bulletin" dat uitgege ven wordt door de landelijke BOA schrijft het Leidse Comité dat er verschillende plannen voor acties op tafel liggen. „In het uiterste ge val zal het comité tot gerichte acties tegen de weigeraars overgaan". LEIDEN - Het Koningin Juliana Fonds heeft in het tweede kwartaal van 1976 een bedrag van 1.350.000 beschikbaar gesteld voor in totaal 183 projecten. Zo kreeg het interna tional House in Leiden een bedrag van vijfduizend gulden, als bij drage in de realisering van een tref centrum voeers. Man (24) vernielt radio-antennes: f 200 boete LEIDEN/DEN HAAG - Een 24- jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 200 boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De man had bij negen auto's die op de Hogewoerd ston den geparkeerd, de radioantennes vernield. Dat was gebeurd nadat hij met enkele vrienden aan het bier drinken was geslagen. De schade per automobilist varieerde van 25 tot 50, maar van vergoeding was geen sprake geweest. De officier van justitie eiste 350 boete Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - De Victoria Regia in de Leidse Hortus Botanicus bloeit weer. Het is althans vrijwel zeker dat de witte kelk vanavond com pleet uit de knop zal komen zetten. Morgenavond is de bloem, die dan rood zal zijn, voor de laatste keer in bloei te bekijken. Want de bloemk nop van de Victoria Regia bloeit slechts twee avonden achtereen. De Victoria Regia, die door de „be schaafde wereld" in 1801 in het Amazone-gebied (Zuid-Amerika) werd ontdekt, groeit in haar natuur lijke omgeving in kommen of in in hammen van veelal ondiepe rivie ren, die gedurende een gedeelte van het jaar droog liggen. Niet dui delijk is of de plant een éénjarig gewas is of een blijvende plant die elk jaar opnieuw opkomt. De bla deren van de plant kunnen een diameter bereiken van twee-en- een-halve meter, terwijl de op staande rand acht tot tien centime ter kan worden. Volwassen blade ren kunnen vijftig kilo torsen, mits over het gehele blad verdeeld. Van avond kan de bloeiende Victoria Regia tussen negen en elf uur in de Hortus aan het Rapenburg worden bezichtigd. De kosten zijn een kwartje per persoon. Foto: de Victoria Regia zoals die er een paar dagen geleden uitzag. Kantonnier F. was die ochtend erg ijverig geweest. Hoewel hij vrijgenomen had, omdat hij een bezoek aan het ziekenhuis moest afleggen - zijn hart func tioneert niet optimaal meer - kreeg hij een waarschuwing dat er op de rijksweg een beest op de weg lag. En omdat het tot zijn werk behoort om de weg schoon te houden en omdat hij toch in dezelfde richting naar het ziekenhuis moest, stapte hij op zijn brommer. En maakte een fout. Maar daarover later Gisterochtend stond F. vriende lijk glimlachend voor de kan tonrechter, mr. Van Dijke. Met gevoel voor detail vroeg deze: "Wat voor beest dan? F.: "Een stekelvarken". Van D.: "Een stekelvarken? Het zal wel een egel geweest zijn". F.: "Nou ja". Van D.: "En durft U een egel van de rijksweg af te halen?" F!: "Dat doe ik altijd". Van D.: "Ik zal uw baas een compliment ge ven, maar ik vind het maar ge vaarlijk". F.: "Moetje dat beest dan tot smerrie laten rijden?" Enfin, F. reed daarna door naar het ziekenhuis, bezocht de spe cialist, en kwam op de weg te rug die politie-agent tegen. En nu de overtreding: F. had als bromfietser verzuimd zijn helm op te zetten. "Ik wilde wel schikken en pakte mijn porte monnee al. Maar hij wilde dat alleen maar met een accept girokaart. Dat noem ik geen schikken. Als daar dan honderd gulden op staat, moet je dat ook betalen, daar kan je niet meer over praten". Dus kwam kan tonnier voor. De kantonrechter stelde hem spoedig gerust: een boete van slechts 35 gulden. "Dat valt niet tegen", ant woordde F. Maar alvorens de discipelen van Vrouwe J. te ver laten wilde hij nog iets kwijt over die agent. Met thentrale gebaren: "Die agent zat in zijn auto en had zijn pet ook niet op. Ik zag dat hij zijn pet pas opzette toen hij uitstapte, ik zei nog tegen hem: je hebt zeker last van de warmte. Maar verder heb ik niks gezegd. Ik dacht: dat is niet goed voor mijn rikke- tikke". F. voelde zich meer thuis in het aanzien van de rechterlijke macht dan de echtgenote van drogist Van E. uit Leiden. Zij kwam als getuige, stak twee vingers op, sprak de kanton rechter na: "Zo waarlijk helpe Dat kan ik niet volgen. In Ne derland is het al zo'n toestand van wetten, papieren, toestan den. Maar ondertussen schop pen ze me wel voor mijn ver dommenis. De landrover heeft me tweeëneenhalf-duizend gulden gekost. Ik sta nu bij de hele wereld in de schuld. Als ik geweten had, dat ze me toch zouden pakken, had ik voor dat geld een sportwagen gekocht, dan hadden ze me nooit gekre gen" De kantonrechter, mr. De Ko- ningh, legde het gistermiddag geduldig uit. I. had in zijn land- bouwvoeruig harder gereden dan de maximaal toegestane 20 kilometer per uur, hetgeen hij ruiterlijk erkende. Maar door deze overschrijding werd zijn voertuig als een normale auto beschouwd door de politie. De officier van Justitie eiste een boete van 225 gulden, de kan tonrechter bracht het vonnis op honderd gulden. Maar I. wilde weten: "Mag ik rijden in die landrover of niet?" Dat mag, maar niet harder dan twintig. "En daar hebt U natuurlijk niets aan", meende de kantonrech ter. I.: "Mij is het hard zat. Tens lotte rijdt mijn vrouw in een su persnelle BMW." JOHN KROON. zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi INTRODUCTIE LEZING door drs. J. Janson DONDERDAG 22 JULI 20 uur •t PARLEMENT Nieuwe Rijn 52 Leiden Toegang gratis mij God almachtig", en wilde vervolgens alweer opgelucht in de zaal gaan zitten. Maar zo sng) gaat dan ook weer niet. "Nee, nee," zei de kantonrechter. "Nu begint het pas". I. uit Noordwijkerhout snapte er aanvankelijk respectievelijk "geen zak" en "geen fluit" van. Hij was op 28 november 1975 in zijn voertuig aangetroffen. Zonder rijbewijs, zonder ken teken, zonder W.A.- verzekenng. Nu was hem dat op zich niet vreemd, "de politie zat altijd al achter me aan, maar ze konden me nooit krijgen, want ik rij effe beter". Maar op een goede dag ging hij bij de politie advies vragen: die landrover, dat landbouwvoertuig, mag ik daarin rijden. Ja dat mag, zei de politie volgens F. Hij reed daarna een tijd rustig rond in zijn landbouwvoertuig, "elke politieagent in de Bollenstreek kent me, ze hadden me allang kunnen pakken". En op een kwade dag werd hij ook gepakt. "Een vriend van mij hadden ze twee weken eerder nog laten gaan! Nou sta ik hier terecht. Transcendente medidatie- techniek

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3