,/Uzqn Leiderdorp rondt bebouwing af met plan „Buitenhof" GEFASEERDE BOUW VAN 1500 TOT 2000 WONINGEN AGENDA V oorbereidings- besluit De Kwaak opnieuw genomen STAD EN RAND DINSDAG 3 AUGUSTUS 1978 Dinsdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 i Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 i Woensdag t lb. Wereldwinkel. 9 30 i Begijnhof 2, 't Begijntje, praathuis voor relaties en seksualiteit, do. van 1-5 uur nam. en van 7.30-9.3» uur nam., tel. Donderdag V de. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gespreksknng Baptis tengemeente. 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkstraat 1, werkgroep dienst - weigeren, tot sept. gesloten, telefonisch bereikbaar 140866. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, 7.30 uur nam.; commissie onder- Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwtjk, jeugd sociëteit Time. 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open soos- Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 i W. de Zwijgerlaan, Koningskerk, ruila- vond, 7.30-10 uur nam. Groenoordhal, internationaal volks- dansfestival, 8-11 uur nam. Zaterdag De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur vm.-5 Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Groenoordhal, internationaal volks- dansfestival, vanaf 9.30 uur vm. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur Maandag Wachten is op Leiden OEGSTGEEST - In de eerste ver gadering na het zomerreces heeft de commissie openbare werken en sport zich gisteravond akkoord verklaard met het nieuwe, nog door de raad te aanvaarden, voorberei- dingsbesluit over het gedeelte van de Broek en Simontjespolder dat zich bevindt binnen de gemeente Oegstgeest. (de Kwaak). Grofvuil VOORSCHOTEN - Op woensdag 4 augustus wordt het grofvuil opge haald van de woningen liggende in de wijk Adegeest (met uitzondering van het gedeelte Oud Adegeester- laan tussen Prins Bernhardlaan en Nassaukade), aan de Leidseweg (het gedeelte tussen Raadhuislaan en Voorschoterweg), Voorscho- terweg. Hofweg (het gedeelte ten oosten van de Voorschoterweg), prof. Boerhaaveweg, Krimkade, J.P. Coenstraat. Vondelstraat, Marnixstraat en Beresteijnstraat. Het nieuwe voorbereidingsbesluit is noodzakelijk geworden omdat het vorige besluit met ingang van 4 september a.s. vervalt en niet vol daan is aan de voorwaarde binnen een jaar een bestemmingsplan vast te stellen. Op de vraag van mevrouw Zouten dijk waarom een en ander nog niet gerealiseerd is, antwoordde we thouder Thorn dat wat betreft de gemeente Oegstgeest het bestem mingsplan al vrijwel gereed is. ,,We wachten nog op de gemeente Leiden. Daar is momenteel ons plan in studie aangezien in het to taalplan ook Leiden voor een ge deelte deelneemt". De commissie ging voorts unaniem akkoord met het beschikbaar stel len van een aanvullend krediet dat noodzakelijk is ter uitbreiding van de kleedgelegenheden ten behoeve van het voetbalcomplex de „Vos- kuyl". Op verzoek werd het agen dapunt inzake het ingebruikgeven van een stuk grond aan de Dorps straat verder in een besloten verga dering behandeld. In nieuw plan Haaswijk 130 woningen meer OEGSTGEEST - In de com- missie openbare werken en sport deelde wethouder Thorn gisteren mee dat er goede vor deringen zijn gemaakt ten aanzien van het bestem mingsplan „Haaswijk". „Het college van B. en W. heeft enige tijd geleden een gesprek gehad met gedeputeerde Buijsert welk gesprek zeer bevredigend verlopen is", al dus dè wethouder In het nieuw aan te bieden plan zul len 130 woningen meer verrij zen, waardoor het totaal aantal woningen 1250 zal bedragen. Ruim 70% (875 woningen) zal vallen onder de sociale wo ningbouw d.w.z. premie huur- en koopwoningen en wo ningwetwoningen. Tevens is er ruimte voor een aantal z.g. premieverhuurwoningen. De overige 30% woningen zul len in de vrije sector gebouwd kunnen worden. De wethou der toonde zich verheugd over de toezegging dat bij aanbie ding van het vernieuwde plan een grote tijdwinst zal optre den aangezien voor het nieuwe plan niet de goedkeu ring van een groot aantal in stanties vereist zal zijn en al leen nog de goedkeuring van de inspecteur Ruimtelijke Or dening en PPC noodzakelijk VOORSCHOTEN - Addie de Jong heeft gisteravond in de Voorscho- tense Herv. Kerk met een der Pre ludia en Fuga in G van Bach en met de briljante en even trasparante Fantasia en Fuga van Liszt over de naam Bach twee werken omraamd van componisten, die haast geen enkele orgelconcertbezoeker ooit zal hebben horen noemen: Guilain en Rinck. Het programma gaf voor de eerste, buiten de titel Suite du 3.me Ton. alleen aan ,18de eeuw". We weten persoonlijk ook niet meer dan dat Guilmant een Suite du 1 er Ton uit 1706 uitgaf van een Addie de Jong: goede conditie Jean Adam Guill, Guilain. Het be treft hier aantrekkelijke gebruiks- muziek met middenin een populair klinkende Basse de Trompette. Een nuttige „noot" erbij was, dat van dit programmanummer de re gisters v n de vijf delen aangeduid stonden en zo bijvoorbeeld het on- Vakantie derscheid tussen Plein Jeu en Grand Jeu verteld werd. Joh. Chr. Heinz Rinck (Variaties over het ko raal Mache dich, mein Geist, bereit) heeft het geboortejaar van Beetho ven en zou zeker een plaatsje in een algemene encyclopedie verdienen. Het orgel bleek in uitstekende con ditie en Addie niet minder, die er de trouwste gast-speler van is. Als beiaardier van Voorschoten kle pelde hij werk van collega's en een eigen Toccata, rijk aan fantasie, met een gemak alsof hij aan het pianos pelen was. KEES VERHOEF De vacantie-activiteiten blijken nog lang niet ten einde. Er wordt goed voor de jeugd gezorgd. Zo heeft de Werkgroep Aktiviteiten van de Stichting Zijlwijk voor deze week een uitgebreid pro gramma gemaakt voor kinderen van vier tot dertien jaar, mits zij in de wijk wonen. Morgen gaan de oudste kinderen met de bus naar Jeugddorp, donderdag van tien tot twaalf uur is er een speurtocht voor alle leeftijden door het park (verzamelen bij de omgevallen boom), vrijdag van twee tot vier uur film in de aula aan het Val kenpad eveneens voor alle leeftij den en 's avonds vanaf zeven uur lampionnenoptocht vanaf restau rant „De Koperwiek". Bij slecht weer gaan de buitenactiviteiten van dinsdag en donderdag niet door, eventueel worden die ver plaatst naar de middaguren. Kaartverkoop, zo laat de werk groep ons weten, bij de volgende adressen: Snippenhoek 2, Dotter bloem 8, Giliadal 24 en Libellen- veld 7. Waarom plaatsen ze eigen lijk geen advertentie? Adverteren is goedkoop, doeltreffend en heeft niets met deze redactie te maken. Het wordt trouwens hoog tijd dat mensen die een andere opvatting zijn toegedaan, tot inkeer komen. Wij hebben trouwens altijd gelijk. In het voetspoor van W. F. Her mans verschijnt er binnenkortook een boek van omze hand. Tour de Frats Van achter de Gelderse Vallei be- Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 v reiken ons weer blijde berichten. De vijfde en zesde etappe van de Tour de Frats 1976 zijn achter de rug. Zoals een iegelijk kan weten is de tour een quasi-tour voor jon gens en meisjes en voor ouders die de jongens en de meisjes terzijde staan. De etappe-verslagen staan trouwens weer bol van de omes en niet te vergeten: van de commer ciële namen. Aangezien wij com mercie echter onverenigbaar ach ten met een redactionele regel, zullen wij niet tot nadere aandui ding overgaan. Wel willen wij melding maken van de pechdag van Cok Slagwein uit plan Noord die een paar keer is gevallen. De zesde etappe ging van Valkensw- aard naar 's-Hertogenbosch, ook wel Den Bosch genoemd maar dan slechts in de spreektaal van het gepeupel. De dag erna zou het rustdag zijn. Er zouden voor een ieder meer rustdagen moeten worden ingesteld, vrienden. Wer ken devalueert. Spelen neemt de overhand. Kip Een onzer alerte nieuwsjagers signaleerde gisteren een kip op de Leidse Apothekersdijk. Het beest werd opgepakt en op de kinder boerderij van Leiderdorpse Hout kamp weer losgelaten. Markies de Cancecleer zou dit ongetwijfeld als een daad des grauws betitelen. Waar blijf je immers, als je als kip niet eens meer eenrustige wande ling kunt maken? De mens verliest vele subtiele dingen uit het oog. Hij verloedert naar alle kanten. Autobotsing: twee gewonden LEIDEN - Twee personen raakten gistermiddag gewond bij een bot sing tussen twee auto's op de Lammenschanswee. Het ongeluk ontstond doordat een uit de Dahliastraat komende 24- jarige Leidse automobilist volgens de politie geen voorrang verleende aan een over de Lammenschans- Diefstal van LEIDEN - Uit Verdamstraat i weekeinde een Friese hangklok ontvreemd. De diefstal moet zijn gepleegd toen de bewoners van antieke klokken zijn de woning binnengekomen een tuindeur. woning aan de Ook uit een woning aan de Lam- het afgelopen menschansweg werd een antieke klok ontvreemd. De bewoners wa ren niet aanwezig, toen men na ver nieling van een ruitje het huis bin- Apotheken De avond-, nacgt- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 30 juli tot 6 aug. waargenomen door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Noord-Hofland, Thor- beekeweg 3. Voorschoten, tel. 071-762877: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht be reikbaar. weg in de richting van rijdenede personenwagen, be stuurd door een inwoner van Mid- wolda. De Leidenaar kreeg als ge volg van de botsing hoofdletsel, een 16-jarige vrouwelijke inzittende van de ander wagen buikletsel. Beiden moesten door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. kend hoe groot de waarde van de gestolen klok is. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. LEIDERDORP - Leiderdorp heeft een begin gemaakt met den. Wel zal het merendeel aan de de voorbereiding van een plan, dat de voorlopige afronding £ant ^'an Winkelhof worden ge- van de woningbouw in de gemeente zal betekenen. Het gaat gemakkelijk bereikbar'temake™ Om net plan Buitenhof een nu nog vrijwel ongerept pol- voor de oudere bewoners van de Gezicht vanaf de galerijflat aan de Engelendaal op het poldergebied, i dergebied gelegen tussen de Engelendqal, de Vossiuslaan, wijk gebouwd. Op de achtergrond de bebouuung van Binnenhof. de provinciale weg verlengde Willem de Zwijgerlaan) en Uitgaand van een totaal van 1500 de natuurlijke grens: de Dwarswctering. In tenminste drie niEe'^ndeline^maStM be?aar LehnowH°0r de chnstehjke mavo met 1500 vierkante meter bruto t.c.n '70 "TO pige inaeung gemaakt, au Dejaar- gebouwd. vloerooDervlakte. een oecume- fasen zullen vanaf eind '78-begin '79 op deze plaats tussen de 1500 en 2000 woningen worden gebouwd. Zoals de plan ning er nu uitziet, zal "Buitenhof' omstreeks 1985 zijn vol tooid. Als een eerste aanzet voor deze Als uitgangspunt voor de wontng- Leiderdorpse uitbreiding heeft de bouw in Buitenhof gaat op dit denwoningen, 482 woningwetwo- Mochten de Bonaventurea- ningen, 120 premiehuurwoningen, Louise de Coligny- 523 premiekoopwoningen en 135 scholengemeenschap plannen hebben om in Leiderdorp depen- gemeente vandaag een nota gepu bliceerd, waarin i wordt aangegeven mj ling is met dit poldergebied. Omdat dacht worden besteed de werkelijke uitvoering ogenblik de voorkeur uit naar een grote lijnen opzet, zoals die voor Voorhof is ge- at de bedoe- kozen. Daarbij zal bijzondere aan- de zoge naamde "sociale woningbouw". vrije sector-woningen. In de gezinssector wordt gedacht aan 70 woningwetwoningen (waarvan 10 voor bejaarden) en 80 premiewo ningen. De maximale bouwhoogte wordt vier bouwlagen. Een derge lijke woonbebouwing zal in elk ge val niet al te dicht bij de Engelen- dances te stichting dan moet ten minste gerekend worden op in to taal 22 lokalen. Maximaal is voor de scholengemeenschappen een uit breiding tot in totaal 80 lokalen mogelijk. In de Buitenhof-nota ge beuren op de plaats lange periode is uitgesmeerd, gaat bestemd voor de financieel zwak- het nog slechts om globale uit- keren. In afwijking met de gangspunten, die kunnen worden Voorhof-plannen zullen in het aangepast wanneer omstandighe den zich wijzigen. Vandaar dat ge kozen is voor een bestemmings plan met een zeer flexibele opzet. Met de hantering van een dergelijk zijn vastgelegd gaat globaal plan, volgt Leiderdorp de catie in de richting weg die met de voorbereiding van zinsmuizen „Voorhof' werd ingeslagen. De zen. Omdat bouw in Buitehof zal dan ook star ten als "Voorhof', waar nu eer geveer zestig hectare grote Buiten hof naar verhouding minder meer- gezinshuizen worden gebouwd. Howel de exacte getallen nog niet eerste indi- 1350 eenge- zinsmuizen en 150 meergezinshui- Voorhof een speciale bejaardenflat (met 97 woningen) zal worden gebouwd, zal in Buitenhof Wijkvoorzieningen grote bouwactiviteit heerst, nage- een volledige menging van gewone noeg is afgerond. Het bouwtempo zal ook duidelijk worden afge stemd op de behoefte. Een van de belangrijkste uitgangspunten van het plan "Buitenhof' is, dat er re kening wordt gehouden met de be langrijke landschappelijke elemen ten, die zich nu al in het polderge bied bevinden. Zoveel mogelijk waardevols zal worden gespaard en ingepast in nieuwe groenelemen- Leysloot Het eerste gedeelte van Buitenhof dat tot ontwikkeling zal worden gebracht is gelegen in het gebied dat wordt omgeven door de Leys loot, de Engelendaal, de Vossius laan en de Dwarswetering. Met een dichtheid van circa 30 woningen per hectare zullen in dit gebied on geveer vierhonderd huizen ge bouwd kunnen worden. Het laatst komt het meest noordelijk gelegen gebied bij de provinciale weg aan bod. In elke fase zal een aantal ter reinen als "reserve" worden aan gewezen, waarbij ingespeeld kan worden op de laatste stedebouw- kundige ontwikkelingen, of nieuw ontstane verlangens. bejaardenwoningen plaatsvin vloeroppervlakte, een oecume nisch centrum van 2500 m2, een sporthal (wanneer, die niet elders in Leiderdorp wordt gebouwd), een wijkcentrum, een jeugdcentrum, een bibliotheek en chreches. Voor de groenvoorzieningen in de wijk is voorlopig gekozen voor de volgende uitgangspunten: daal plaatsvinden omdat aan de noodlokalen staan. De suggestie hogere bou- wordt gedaan dergelijke scholen te vestigen op een terrein nabij de Rietschans. Mocht er toch nog meer behoefte aan ruimte voor scholen nodig zijn, dan wordt er gedacht aan de overzijde Onderwijs In het plan wordt ook ruimte gere- w serveerd voor onderwijsvoorzie- Leysloot. Dit gedeelte zal dan niet ningen. Zo wordt er gedacht aan 5 gecombineerde kleuter basisscholen met 3 gymlokalen en 2 schoolsportvelden. Ten behove van het voortgezet onderwijs liggen in het plan Buitenhof op dit ogenvlik al de 15 noodlokalen van de Visser Andere "wijvoorzieningen" waar- 't Hooftschool en worden aan de aan wordt gedacht voor de Buiten- Vossiuslaan 13 semi-permanente hof zijn: een buurtwinkelcentrum De Leysloot wordt droogge maakt en in de bedding komt een voetpad. De drooglegging is nood zakelijk in verband met het te hoge waterpeil voor de woningbouw. Wel blijft de groenzone langs de sloot in tact en worden de be staande dijkjes beplant. Er komen twee buurtparkjes, niet te ver gelegen van de Engelen daal. Deze parkjes zullen de twee recreatieve routes langs de Enge lendaal naar De Bloemerd II kun nen ondersteunen. Rondom de molen aan de Dwarswetering wordt een open .ruimte gemaakt. Er wordt daar een plas aangelegd, evenals bij een nog te bouwen brug over de Dwarswe tering en in het aan te leggen park bij de Leysloot. Geluidshinder Verder is het de bedoeling, dat de Dwarswateringdijk wordt ontslo ten ten behoeve van de voetgan gers. Buitenhof zal geen doorgaand verkeer kennen en om de geluids hinder van de Engelendaal en de provinciale weg tot een minimum te beperken is het mogelijk, dat er een geluidswal komt of dat er een bijzondere verkaveling wordt toe gepast. Volgens de nota moet voorkomen worden dat de Vossiuslaan een duidelijke scheidslijn gaat vormen tussen Buitenhof en Binnenhof- Winkelhof. Men denkt dat te berei- r straks woningen zullen worden ken door groenvoorzieningen en aantrekkelijke voetgangersover steekplaatsen. Ook binnen het woongebied zal veel aandacht wor den besteed aan de "aankleding" met groen. In de nota is een schets opgenomen, die voorziet in een grote diversiteit. Daardoor zullen lanen, parkjes, straatjes, hofjes en plantsoentjes ontstaan. Bij de inrichting van speelgelegenheden zal rekening worden gehouden met normen, zoals die zijn opgesteld door de Stichting Ruimte voor de Jeugd. De molen aan de Dwarswatering zal behouden blijven en worden ingepast i toegankelijk gemaakt voor voetgangers. i groenvoorzieningDe dijk langs het water wordt Veel variatie Ter verhoging van de variatie, zal ook gekozen worden voor een ruime diversiteit in de woning bouw. Verschillende architecten zullen daarvoor opdrachten ont vangen en er wordt ook gedacht aan experimentele woningbouw en huizenbouw door zogenaamde "zelfbouwers". De inrichting van Buitenhof zal ook zodanig zijn dat de bewoners worden gestimuleerd om gebruik te maken van speciale voetgangersroutes. Men hoopt dat te kunnen bereiken door via de be bouwing de wandelaar zoveel mo gelijk beschutting te geven. Bo vendien komen er voor wielrijders speciale routes. Voor het autoverkeer is op diverse punten afgeweken van een opzet, zoals die door een enkele jaren ge leden verrichte structuurstudie werd aangegeven. Zo komt er geen doorsnijding van het parkachtige gebied rondom de Leysloot. Een weg evenwijdig aan de Dwarswate ring is eveneens in de ijskast gezet. En mocht die er toch komen dan zullen voor de automobilist diverse "weerstanden" worden opgewor pen. De nieuw te bouwen brug over de Dwarswatering zal volgens de huidige inzichten wel geschikt worden gemaakt voor het autover keer. Dat opent namelijk de moge lijkheid om parkeermogelijkheid te creëren voor de recreanten in de Bloemerd en ter voorkoming van parkeerexcessen in de woon- straaten nabij het recreatiegebied.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2