Engeland breekt met Oeganda Nieuw embargo zou Amerika tot strijd Enorme ravage en veel slachtoffers in China Drie stakingsvrije jaren Viking neemt schepje grond van Marsbodem Uitwijzing Britse diplomaat aanleiding tot drastische stap Egypte veroordeelt optreden van Syrië DONDERDAG 29 JULI 1976 WASHINGTON (UPI) - Een nieuw Arabisch olie-embargo zoals dat van 1973, zou de Verenigde Staten kunnen dwingen tot het opnemen van de wapens. Dit heeft minister van handel Elliot Richardson giste ren gezegd in een toespraak tot de „international platform associa tion" in Washington. Richardson zei dat een nieuw em bargo in termen van werkgelegen heid en economische groei zulke rampzalige gevolgen zou hebben dat de druk snel zou stijgen voor een „prompte internationale oplos sing". Sommigen zouden aandrin gen op het opgeven van de traditio nele Amerikaanse steun aan Israël, maar anderen zouden „gewapende interventie tegen de Arabieren ei sen". Beiden zouden het interna tionale machtsevenwicht funda menteel kunnen wijzigen en daar door uiteindelijk „de Verenigde Staten in een grote militaire strijd kunnen betrekken". Volgens Richardson zou een em bargo, zelfs als Amerika tevoren 50 miljard vaten zou kunnen opslaan en het embargo maar voor 50 pro cent doeltreffend zou zijn, een ver lies op het nationaal product van 50 miljard dollar in het eerste jaar be tekenen en daaraan verbonden het verlies van 1,3 miljoen banen. Als tevoren geen maatregelen zou den zijn genomen zou het verlies in het eerste jaar 170 miljard dollar be tekenen en 4,8 miljoen werklozen. Amerika is volgens nchardson, nu voor 82 procent afhankelijk van de olie-exporterende landen en voor het embargo was dat 70 procent. De minister van handel gaf het Congres de schuld van deze situa tie. De regering doet haar best om de Amerikaanse energievoorzie ning onafhankelijk van het buiten land te maken en het Congres doet dat niet. Richardson drong er bij het con gres op aan onmiddellijk een reso lutie te aanvaarden waarin een tijd stip wordt bepaald waarop en tot welke mate de Verenigde Staten tot een bepaalde graad onafhankelijk moeten zijn in hun energievoorzie ning. „En als het Congres dat niet wil, dan dring ik er bij zijn leiding op aan de basis voor zijn standpunt aan het Amerikaanse publiek uit een te zetten", zo besloot Richard- Dit is een van de twee maantjes van Mars, Phobos, gefotografeerd door de Viking 1 Duidelijk is te ziendat ook resultaten het oppervlak van dit maantje "pokdalig" van de kraters is Het maantje heeft een doorsnede van 21 kilometer. PASADENA (UPI/Reuter) - Met behulp van zijn weer herstelde me chanische arm heeft de Viking robot gisteren een schepje Mar- tiaanse grond opgenomen van de bodem van de rode planeet. Het vormt het begin van de eerste we tenschappelijke proef die moet uitwijzen of er leven mogelijk was of is op een andere planeet dan de aarde. De eerste aanwijzingen die de ge leerden in het centrum van het Viking-project in het Californische Pasadena hebben ontvangen be vestigen dat het oprapen van een handvol grond van de Marsbodem volledig is geslaagd. De eerste ge gevens over de samenstelling van de grond worden pas morgen naar de aarde overgeseind. Daarna zal het nog een dag of tien duren voor de proef bekend zijn. "Dat is duidelijk een groef in het oppervlak van mars die door de arm is aangebracht", zei woord voerder All Hibbs van het Viking project toen de eerste foto in Pasa dena binnenkwam. De foto liet verder zien dat de drie meter lange mechanische arm weer in gesloten stand was teruggekeerd na de be langrijke handeling te hebben vol tooid. "Het is een zeer goede beves tiging", zei Hibbs. De geleerden moesten vervolgens vijf uur wach ten om definitieve zekerheid te hebben dat het karwei volledig is geslaagd. Daartoe moesten via het moeder schip van de Viking, dat in een baan om Mars draait, nog enkele foto's in Pasadena binnekomen. Het monster Martiaanse grond wordt overgebracht naar een miniatuur-laboratorium in de Viking-lander waar het zal worden vermengd met eventueel leven dat aanwezig is. De resultaten van de biologische analyse worden pas over enkele weken verwacht, nadat biologen de gegevens van de Vi king zeer nauwkeurig hebben on derzocht. De gehele operatie van het oprapen van een schepje grond van de rode planeet nam vier uur in beslag. De Viking-lander zal in totaal zeven bodemmonsters van de landings plaats op Mars verzamelen. Het Viking-project heeft al de ontdek king opgeleverd van twee belang rijke elementen voor leven op Mars. Het eerste was stikstof, een van de vier essentiële bestanddelen van alle plantaardige en dierlijk leven op aarde. Het tweede was de aan wezigheid van water, in het verle den, op Mars. LONDEN/NAIROBI (Reuter/DPA/AFP) - Enge land heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met president Amin van Oeganda verbroken. Sinds het incident met Albanië in 1946 rond twee Britse duikbootjagers is dit de eerste keer dat een Britse regering zo'n drastische stap tegen een an der land neemt. Londen heeft zelfs nog nooit met een mede-lid van het Gemenebest gebroken. De Britse diplomatie is altijd gekenmerkt geweest door het bij voorkeur handhaven van betrekkin gen, ondanks de zwaarste provocaties. Inwoners van Peking wachten buiten i aardbeving worden gevoeld. de regen op nog aardschokken, die meestal i het Britse besluit. De Britten die in het land zijn ach tergebleven worden Oegandese de Affaire Dora Bloch. De twee di- burgers. Dit heeft der de Oegandese regering gis- Zaken Anthony Crosland. Cros- plichten te vervullen". Volgens land gaf duidelijk te kennen dat, na Crosland bevinden zich nog meer meer yjgj. jaar van bjjna voort- dan 200 Britten in Oeganda. durende spanning met Oeganda, De Britse belangen worden behar- -1 SlCCnOSlOWclaKS voor Engeland de bekende laatste tigd door Frankrijk. Oeganda trekt J druppel werd gevormd door de zich niets vliegtuig verongelukt: zeventig doden PRAAG (UPI) - Een Tsjechoslo- waaks vliegtuig met zesentwintig inzittenden is gisteren verongelukt toen het met een motorstoring trachtte een noodlanding op een meer bij Bratislawa te maken. Slechts zes personen overleefden dit, maar allen zijn zwaar gewond. De verkeerstoren van het vliegveld van Bratislawa had voor het laatst contact met de viermotorige Iljoesjin-18 toen de gezagvoerder meldde dat twee motoren in brand stonden. En dat hij een noodlan ding ging maken. De machine raakte daarbij echter een betonnen obstakel, waardoor een vleugel af brak en het vliegtuig in stukken De Ujoesjin vloog voor de Tsjechos- lowaakse nationale luchtvaart maatschappij CSA.. Hij was 's mor gens om halfnegen uit Praag ver trokken voor een vlucht van een klein uur naar Bratislawa. plomaten, onder wie hoge c saris (ambassadeur) James Hor- teravond bekendgemaakt rocks, kregen te horen dat ze Kam pala moesten verlaten nadat Lon- Niets den een onderzoek had gevraagd naar de verdwijning van mevrouw „We trekken ons niets aan van de Bloch een van de passagiers van de Britse beslissing de banden te ver- Franse luchtbus die door pro- breken", zei de woordvoerder van- Palestijnse commando's naar het uit president Amins commando vliegveld van Entebbe werd ge- post in een telefoongesprek met de kaapt. De 73-jarige Israëlisch- Keniase hoofdstad Nairobi. „De Britse mevrouw Bloch verdween Franse regering behandelt de be- uit het ziekenhuis van Kampala langen van de Britse burgers die spoedig nadat de andere passagiers zijn achtergebleven en we weten Israëlische commando- bevrijd. Berichten Bloch was gevonden leidden in Engeland tot de mening dat ze inderdaad dood was. Vragen HONKONG (AFP Reuter) De aardschokken die noord-China hebben geteisterd hebben veel mensenlevens geëist en grote schade aangericht, aldus een com munique van het centrale comité van de Chinese communistische partij. Met name de stad Tang Sjgn telt veel slachtoffers zegt dat de aard schokken de streek van Peking en Tientsin getroffen hebben. Het heeft een boodschap van medele ven aan de slachtoffers gezonden. Partijvoorzitter Mao Tse-toeng en het centrale comité zijn zeer be zorgd over de getroffen bevolking, het land zijn verboden Een groep Fransen die de ramp naar het buitenland te gaan wan- hebben overleefd verklaarden neer dat niet voor officiële aangele- vandaag dat Tang Sjan, een indus- genheden gebeurt, aldus radio Oe- triestad met een milj ganda. Een militaire woordvoerder geheel heeft verklaard dat het emigratie- meisje bureau opdracht heeft gekregen Fransen konden vluchten voordat teren plaatsvond, een kracht van *1.9 op de schaal van Richter. Oud-premier Gough Whitlam van Australië verbleef met zijn echtge note in Tientsien. Whitlams echt genote Margaret werd licht ge wond. Hun hotel was letterlijk in tweeën gespleten, zo vertelden zij. Volgens Whitlam was het „abso luut vreselijk". In Tientsin zijn hele gevels van huizen ingestort en kan men zo de woonkamers in kijken. De spoorweg- en telefoonverbin dingen van Peking met het oosten zijn verbroken. Toen het dag werd waarschuwde de luidsprekers van de politiewa gens de bevolking van Peking bui tenshuis te bliiven in inwoners met het gevaar van nieuwe schokken. Pekings zes miljoen inwonders bi vakkeerden de dag op straat zich tegen de stromende regen be schermend met tentzeilen en in tenten. Hoewel China officieel niets zegt over slachtoffers vrezen waarne mers dat het land mogelijk door een van de zwaarste rampen uit zijn ge schiedenis is getroffen. Het getrof fen gebied is een industriegebied met een zeer grote, bevolkings dichtheid. Volgens ooggetuigen zouden de bevingen honderden zeker, maar mogelijk duizenden slachtoffers hebben gemaakt. noemde het overduidelijk dat het geen paspoorten te verstrekken hun hotel instortte. Ook Britse hoge commissariaat niet op tenzij de noodzakelijke samenwerking gevoerd, met de Oegandese regering hoefde Het te rekenen bij een onderzoek afficiële taak wordt uit- panse technicus heeft het leven verloren, niet duidelijk of het bevel Volgens het Amerikaanse toepassing is op buiten- Bloch. „De landers die in Oeganda vertoeven. Sociaal contractbiedt Engeland: CAIRO (UPI- Reuter) - De Egypti sche regering heeft gisteren de mi litaire interventie van Syrië in Li banon veroordeeld en verklaard dat zij de Palestijnse guerrillabe weging, die „wordt geconfronteerd met een samenzwering om haar te likwideren elke bijstand zal verle nen die zij nodig heeft". In Damascus is gisteravond door premier Jalloed van Libië bekend gemaakt dat Syrië en de Palestijnse leiders een akkoord hebben bereikt over beëindiging van hun confron tatie in Libanon. Op een persconferentie verklaarde Jalloed dat bijzonderheden van het akkoord binnen 24 uur officieel be kendgemaakt zullen worden. LONDEN (UPI) - De Britse rege rende Labour-partij en de vakbon den hebben gisteren overeenstem ming inzake een nieuw "sociaal contract" aangekondigd, dat het land de hoop op drie betrekkelijk stakingsvrije jaren biedt in ruil voor een sociaal en economisch be leid dat voor de vakbonden aan vaardbaar is. "Het nieuwe sociale contract zal drie jaren verschaffen van indus triële stabiliteit en de wederge boorte van ons industriële stelstel, gekoppeld aan sociale prioriteiten, die gebaseerd zijn op overleg en samenwerking tussen de Labour- partij en de vakbonden", aldus premier James Callaghan op een persconferentie. "Het zal overleg en samenwerking, geen confronta tie betekenen", zei de premier. Len Murray, algemeen secretaris van het 10 miljoen leden tellende Trades Union Congress (TUC), verklaarde: "De bonden zien hierin niet zozeer een programma als wel een stuk leven voor de Britse de mocratie". Maar ondanks hun optimistische lopen jaren te woorden waren er tekenen voortdurende wrijving tussen de bonden en de regering. De alge mene raad van het TUC, die eerder bijeenkwam, leverde scherpe kri tiek op het jongste red-het-pond- programma om de inflatie tegen te gaan. Hij viel de voorgenomen be snoeiingen van ruim een miljard pond aan die de regering vorige week aankondigde en zei dat deze het aantal werklozen, dat 1.450.000 bedraagt, zullen doen toenemen. De nieuwe overeenkomst, door Callaghan "sociaal contract nr. 2" genoemd, vervangt het driejaar ge leden gesloten akkoord waarbij de regering beloofde op alle gebieden nauw met de bonden samen te zul len werken. In de gezamenlijke verklaring be looft de arbeidersbeweging haar steun tot het behoud van de huidige impuls voor sociale, industriële en economische vooruitgang. "Het proces van nauw overleg en begrip dat zo belangrijk was om de moeilijke problemen van de afge- het sociaal contract zijn". Gepleit wordt voor maatregelen tot het scheppen van arbeidsplaatsen, het oplossen van de moeilijkheden met de betalingsbalans, het beteu gelen van de prijzen en de inflatie, het bevorderen van de woning bouw en het vestigen van "sociale rechtvaardigheid en gelijkheid". Er wordt echter de nadruk gelegd op de economische moeilijkheden waarvoor het land zich nog ge plaatst ziet. Gezegd wordt dat de buitenlandse schulden nu al een to taal bedrag zonder weerga van 43 miljard gulden belopen, hetgeen betekent dat aan rente alleen al twee miljard per jaar moet worden betaald. - Ook zijn de binnenlandse schulden zal de Van de aanwezige leden stemden 11 voor en zeven tegen het docu ment, dat voorziet in een begren zing van de loonsverhogingen in ruil voor een verhoging van de be lastingvrije voet. Uiterst links verwierp het contract. Vier leden onthielden zich van stemming. De belangrijkste tegen stander van de politiek van maat houden, de minister van energie, Tony Benn, zag er van af kleur te bekennen. Zich uitspreken voor het document zou hem bij de lin kervleugel in diskrediet hebben gebracht. Tegenstemmen zou zijn aftreden hebben betekend. Benn liet weten dat hij bezigheden had en bleef op zijn ministerie. In een verklaring verwijt de Egyp tische regering voorts Libië zijn „onverantwoordelijk optreden" door de, mislukte, staatsgreep tegen president Jaafer Noemeiry van Soedan te steunen. Wat Libanon betreft zegt de verkla ring: „Egypte veroordeelt de Syri sche militaire interventie en is van mening dat het vraagstuk moet worden opgelost binnen de Arabi sche Liga en door het terugtrekken CARACAS (DPA) - Er is grote op- van het Syrische leger uit Liba- schudding ontstaan in Venezuela non" toen gisteren bekend werd ge- Het internationale Rode Kruisco- maakt dat een van de vermoede- mite heeft zijn - gisteren - voorge- lijke ontvoerders van de Ameri- nomen evacuatie van geworden uit kaanse industrieel Niehous door het bij Beiroet gelegen Palestijnse kamp Tel Al-Zaater afgelast omdat sommige rechtse militaire officie- der van de „Socialistische Liga" ren zich niet bij een staakt-het- volgens de bekendmaking t vuren wilden neerleggen. Venezolaanse arrestant doodgemarteld voordvoerders gestegen in een poging veel mogelijk mensen aan het werk te houden. "De openbare uitgaven stegen in de afgelopen drie jaar 18 procent".De laatste horde vo aanvaarding van het sociaal Lockheed - De president-directeur kendmaakte, en een van de directeuren van de Japanse vliegtuigmaatschappij ANA zijn gisteren in verband met omkooppraktijken van de Amen de kaanse Lockheed-fabrieken in staat dat drie promi- President Perez heeft een onder- tract door het partijbestuur. i beschuldiging gesteld. Zij het stemmen daarover zouden gezamenlijk een half mil joen gulden hebben geïncasseerd. nente rechtse leiders zich schrifte lijk met een bestand akkoord had den verklaard. Officieren van de rechtse troepen die het kamp bele geren weigerden echter hun me dewerking omdat zij naar hun zeg gen geen instructies voor het be stand hadden ontvangen. zoek ingesteld naar het voorval. Vier agenten zijn inmiddels vast gehouden. Ook het parlement heeft zich op de moord geworpen. Van de Amerikaan Niehous, die op 28 fe bruari werd ontvoerd is hoe dan ook nog altijd niet bekend waar hij wordt vastgehouden. Congres van Spaanse communisten in Rome: het eerste en laatste buiten Spanje? ROME (Reuter) - In een thea ter in Rome vlakbij de sjieke Via Veneto is gisteren voor het eerst in bijna veertig jaar het centrale comité van de Spaanse communistische par tij in openbare vergadering bijeengekomen. Het congres vindt in de Ita liaanse hoofdstad plaats om dat de Spaanse regering het niet binnen haar grenzen wilde hebben. De leider van de partij, Santiago Carrillo, zei dat zij "een bewust risico" liep door in het openbaar te verga deren, maar dat zij het deed om te laten zien dat zij niets te verbergen had. Het oude paradepaard van de Spaanse CP, de 80-jarige, al sinds het einde van de burge roorlog in de Sowjet-Unie wo nende mevrouw Dolores Ibar- ruri, bijgenaamd "La Pasiona- ria", verklaarde: "Alles wijst erop dat dit de laatste bijeen komst van het centrale comité buiten ons eigen land is. De miljoenen betogers die de straat zijn opgegaan in zovele Spaanse steden om amnestie en vrijheid te eisen, bewijzen dat er een volk in beweging is. Ziedaar de garantie dat de democratie er komt in Span je." De opening van de voorzitter werd bijgewoond door de voorzitter en de secretaris generaal van de Italiaanse communistische partij, Luigi Longo en Enrico Berlinguer. Nog vijf andere politieke par tijen in Italië waren er bij, de christendemocraten incluis. Carrillo pleitte voor eenheid van de Spaanse politieke op positie achter een .zespunt- splan van hervorming, bevat tende onder meer algemene en algehele amnestie voor po litieke gevangenen en het le galiseren van alle politieke partijen, de communistische en links-extremistische inbe grepen. "Wij beseffen dat een groot deel van de (Spaanse) open bare mening onze denkbeel den niet deelt en het in even tuele toekomstige verkiezin gen niet zou stemmen voor onze kandidaten. Niettemin eisen wij dezelfde rechten op als alle andere partijen", aldus Carrillo. Carrillo's zespuntsplan, waar van hij zei dat het noodzake lijk is voor de invoering van echte democratische hervor mingen, omvat de oprichting van een voorlopige regering van nationale verzoening, het inluiden van een "constitue rende periode", de verkiezing van een speciale volksverte genwoordiging die een nieuwe grondwet zou moeten opstellen en het verlenen van een algemene amnestie zon der uitsluiting van degenen die zijn veroordeeld vanwege terreur. De onlangs in Madrid aangenomen wet op de activi teiten van politieke partijen zou moeten worden bevroren. De communisten zijn hier niet aan te pas gekomen. Carrillo's plan eist verder au tonomie voor Catalonië, Bas kenland en Galicië. Dit zou de eenheid van Spanje niet be dreigen, maar wel het bureau cratische en despotische cen tralisme in Madrid, aldus Car rillo.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9