Botulisme in bijna Nederland is brood omhoog Chauffeur mag geen snor dragen Rijksgelden eenvoudiger verdelen NAAST HET NIEUWS DONDERDAG 29 JULI 1976 PAGINA 7 CHEMISCH BEDRIJF ONTBLADERT POPULIEREN TIEL (ANP) - Enkele tientallen po pulieren in de nabijheid van het chemisch bedrijf 'Verdugt' in Tiel zijn dermate door ammoniak aan getast, dat ze wellicht dood zullen gaan. Volgens de directie van het bedrijf is er waterdamp vermengd met ammonium ontsnapt door een produktiefout in een loods, waar herbiciden worden gemaakt. De verdorde bomen verliezen steeds meer blad en staan er bij alsof het herfst is. Inmiddels zijn omwonen den gaan klagen over misselijkheid en hoofpijn. Er zouden ook vogels dood in een perk bij de fabriek ge vonden zijn. 'Verdugt' kwam in 1971 in het nieuws door een grote brand, waardoor een deel van de aangren zende wijk moest worden geëva cueerd. Toen bleek dat Tiel aan een ramp was ontsnapt omdat er onder meer methyl-bromide, een zenuw- vaten op het bedrijf lag op- ROTTERDAM (ANP) - De ver- voersfederatie in Rotterdam gaat een proces aanspannen tegen het Rotterdamse taxibed rijf Eurotax BV in verband met het verbod van de directie dat chauffeurs van deze onderne mingen geen snor of baard dra gen. De federatie heeft hiertoe besloten naar aanleiding van het ontslag van èèn van de chauffeurs, die tegen de regels van het taxibedrijf in zijn snor heeft laten groeienDe federatie ziet in dit reglement een aantas ting van de persoonlijke vrijheid. De directie van Euro tax, die deze maatregel ter wilk van de klanten al vele jarer, hanteert, blijft bij het stand punt dat de chauffeurs geer snorren of baarden mogen dra genDit is bij de indiensttreding van het personeel overeen ge komen. Dit was ook het geval, toen de 22-jarige chauffeur T. H. de Boer enkele maanden geleden door het gewestelijk arbeidsbu reau naar Eurotax gestuurd werd. Hij droeg een snor. De di rectie wilde hem in dienst ne men onder voorwaarde, dat hij de snor zou afscheren. De man, die liever een baan had dan werkloos rond te blijven lopen, ging met de voorwaarde, die ook voor de andere chauffeurs van het bedrijf geldt, akkoord. Onlangs kreeg de heer De Boer wat andere gedachten over deze maatregel, die in zijn ogen vanwege de persoonlijke vrijheid niet van toepassing is. Hij kreeg daarbij de steun van enkele collega's die deze kwestie al eens eerder in de onderne mingsraad hadden aangesne den. De directie had aan het verzoek van deze raad de bepa ling van de snorren en baarden te schrappen geen gehooor ge geven. De heer De Boer liet zijn snor groeien en dat kwam hem te staan op een ontslag op staande voet. Dat beweert tenminste de federatie, waarbij de chauffeur zijn nood was gaan klagen. De directie houdt echter vol, dat er sprake is geweest van De heer De Boer mag alleen niet meer achter het stuur. Sinds maandag j.l. ver richt hij dan ook ander werk in het bedrijf, zoals het schoonma ken en het onderhouden van de wagens. De heer K. Marges van de ver- voersfederatie beweert, dat de chauffeur wel degelijk is ont slagen. Het ontslag zou op aan dringen van de federatie zijn ingetrokken. Eurotax verhuurt trouwauto's en luxe wagens met chauffeur. Terwille van haar klanten eiste de directie, dat de chauffeurs een un iform dragen en er keurig verzorgd uitzien.Een van de di recteuren, de heer P. A. M. van der Endt, verklaarde geen enkel bezwaar te hebben tegen snor ren of baarden, maar dat de grens tussen een goed verzorgde snor of baard en een verwaar loosde haardracht op wang en kin moeilijk is te trekken.Om eventuele klachten van klanten te voorkomen wil hij liever voor iedereen één lijn trekken. Bo vendien ging het bij de heer De Boer niet alleen om zijn snor. Volgens de heer Van der Endt zou zijn gehele uiterlijk onver zorgd zijn geweest. De heer K. Marges trekt de over tuiging van de directie van Eu rotax, dat de klanten een chauf feur met snor of baard niet ac cepteren, sterk in twijfel. Hij meent, dat de directie zich niet mag verschuilen achter een niet nader gecontroleerde wens van zijn klanten om de haardracht van haar chauffeurs voor te schrijven. Het verplicht stellen van een uniform wil de heer Marges nog accepteren, of schoon hij in principe ook daar tegen is. Het verbieden van een snor of baard acht hij een aan tasting van de persoonlijke vrijheid die zelfs niet met een, overigens mondelinge, overeen komst bij de indiensttreding ge rechtvaardigd is. De heer Mar ges ziet dan ook een goede kans deze maatregel via de rechter ongedaan te maken. ROTTERDAM (ANP) - In vrijwel alle delen van het land is deze zomer botulisme geconstateerd. Alleen in Friesland, in Zuid-Limburg en op de Waddeneilanden is de plaag, die vele tienduizen den watervogels het leven heeft gekost, nog vrij wel niet opgetreden.'De ziekteverwekker, de bac terie Clostridium botulinum, houdt vooral huis in de randstad Holland. Bij onderzoek blijkt steev ast dat een voor de mens onschadelijke soort aan het werk is. EMPEL - kwamen grote boerde rij in het Brabantse Empel in de buurt van Den Bosch is gister morgen vroeg voor een groot deel verwoest door een gasontplof fing. De vier bewoners kwamer er zonder kleerscheuren vanaf. Buurtbewoners bieden op de foto de helpende hand bij het zoeken naar kleren, papieren en kost baarheden. Dronken man door politie neergeschoten VOORBURG (ANP) - De 27-jarige pompbediende C. M. van E. uit Voorburg is gisteravond gewond door een kogel uit een politiepis tool. Hij moest met een buikwond worden opgenomen in een zieken huis in Voorburg. Buren van Van E. hadden eerder op de avond de politie gevraagd de man tot bedaren te brengen omdat hij, door de drank agressief gewor den, veel herrie maakte in zijn wo ning. De politie werd door hem ontvangen met een regen van fles- Toen de politieman een waarschu wingsschot loste in een poging hem tot bedaren te brengen, reageerde Van E. door nog meer flessen en messen uit huis te halen van vanaf de eerste verdieping naar de poli tiemannen te gooien. Eén hunner liep hierdoor zoveel gevaar dat een van zijn collega's zich genoodzaakt zag op Van E. te schieten. Die gegevens verstrekte dr. J. Haagsma, bacterioloog van het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut gisteren in Rotterdam. De ge bieden die het ernstigst door de plaag zijn getroffen zijn de Bies bosch, de Nieuwkoopse Plassen, Zuidelijk Flevoland en de grote steden. De sterfte onder de water vogels is daar enorm. Alleen al in Rotterdam zijn vierduizend kada vers geteld," aldus dr. Haagsma "Uit Alblasserdam kreeg ik bericht dat daar geen eend meer over is." alarm" is, in tegenstelling tot vorig jaar, nergens sprake. Het toxine dat de bacteriën afscheiden en dat de massale sterfte veroorzaakt, blijkt steevast van het type c. Dat type is onschadelijk voor de mens, maar vogels zijn er zeer gevoelig voor. SCHIPHOL - Verhoogde waakzaamheid op Schiphol gistermiddag na een melding uit Den Haag dat mogelijk één van de ontvluchte guerrilla-strijders uit Berlijn onderweg waren naar de luchthaven. Er gebeurde ech ter niets. Vanaf maandag Elk jaar opnieuw? De kans bestaat dat in veel van de besmette wateren ook in volgende jaren botulisme zal optreden. De zeer resistente sporen die de bacte riën vormen, kunnen volgens dr. "Alleen vogels" Haagsma steeds als de watertem peratuur boven twintig graden cel- cius stijgt een nieuwe epidemie veroorzaken. Bij sterke doorstro ming kan de besmetting afnemen. Een methode om de eendesterfte in besmette wateren te beperken is drastische verhoging of verlaging van het waterpeil. De dieren moe ten dan elders voedsel zoeken. Deze methode is in de meeste ge bieden echter niet gemakkelijk toe te passen, aldus de bacterioloog. De hohderden dode watervogels die plaatselijke autoriteiten uit alle delen van het land naar het insti tuut zenden, blijken vrijwel alle met botulisme besmet. Van "loos Alternatieve handel met de Derde Wereld Trekvogels zit in de lift DEN HAAG (SP) - De "alternatie ve" handel met de Derde Wereld zit in de lift De Stichting Ontwikkelingssa menwerking (SOS) - een alterna tieve handelsorganisatie die zich bezighoudt met de in- en verkoop van produkten van niet- commerciële instellingen in de Derde Wereld - hoopt dit jaar op een omzet van zes a zeven miljoen gul den. Vorig jaar werd er voor ruim 4,5 miljoen gulden aan alternatieve produkten in ons land verkocht. Ondanks deze groeiende omzet gaat SOS, die nauwe banden heeft met de wereldwinkels, er van uit "een onbeduidende rol" te blijven spelen in de wereldhandel. SOS is er niet op uit het traditionele han delssysteem te verdringen, zei stichtingsdirecteur P. Meijs gis termiddag op een bijeenkomst in Den Haag. De Rotterdamse onderzoeker stemt in met de voorspelling van de Zeeuwse bioloog drs. H. Saijs, die vorige week waarschuwde dat het botulisme de dood van tienduizen den trekvogels kan veroorzaken. "Ik heb zojuist de eerste dode lepe laar uit de Biesbosch voor onder zoek gekregen. De lepelaar is een zeldzame trekvogel die vrij vroeg overkomt", vertelt dr. Haagsma. "Als straks ook de eenden en de ta lingen gaan trekken zullen er zeker veel omkomen. Vorig jaar is dat overigens ook al gebeurd, met name in de Biesbosch. Dat is toen een beetje laat geconstateerd, maar achteraf zijn daar tienduizenden kadaverresten geteld." Dit jaar is de kans op massale sterfte onder de trekkende water vogels groter dan vorig jaar, zo meent de bacterioloog. "Als de trekvogels massaal neerstrijken in de Biesbosch of in Flevoland, eind augustus of begin september, moe ten we het ergste vrezen. Vorig jaar heeft de besmetting van de bin nenwateren ook tot eind september geduurd." TILBURG - In een lange optocht gingen gisteren de patiënten en perso neel van het verpleeghuis "Johannes XXIII" in Tilburg naar het nieuwe, enkele honderden meters verder gelegen gebouw "De Hazelaar". Het nieuwe verpleeghuis biedt plaats aan ruim 300 patiënten en kostte ruim 30 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - De vrije con sumentenprijzen voor brood zullen maandag 2 augustus aanstaande waarschijnlijk met 2 cent (per brood van 800 gram) omhoog gaan. Met de minimum-broodprijzen ge beurt dat op dinsdag 3 augustus in ieder geval. De minimum-prijzen worden dan f 1,24 voor verpakt ge sneden witbrood, f 1,17 voor ander witbrood, f 1,21 voor gesneden brumbrood en f 1,14 voor ander bruin brood. Het ministerie van Economische Zaken heeft dit gisteren meege deeld. Broodproducenten mogen name lijk van maandag 2 augustus af hun brood voor 1,6 cent per 800 gram meer aan de handel verkopen. De verwachting van het ministerie is dat dit tot een verhoging van de vrije consumentenprijzen met twee cent zal leiden. De verhoging van de producenten prijs is tot stand gekomen na over leg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichting en het ministerie van Economische Zaken. Naar het mi nisterie meedeelt vloeit zij voort uit kostenstijgingen van grondstoffen, die volgens de prijzenbeschikking goederen en diensten 1976 doorbe rekend mogen worden. Het gaat met name om een prijsstijging van Franse tarwe en gestegen energie kosten. T egemoetkoming in studiekosten dit jaar hoger DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Klein (Onderwijs en Weten schappen) heeft de normen tege moetkoming in de studiekosten voor het schooljaar 1976/1977 vast gesteld. Het gaat hier om tege moetkoming in de studiekosten aan ouders van leerlingen van het voortgezet onderwijs, met uitzon dering van het hoger beroepson derwijs. Voor thuis wonende leerlingen be staat de mogelijkheid een tege moetkoming in de directe studie kosten (boeken en leermiddelen) te krijgen. Deze bedraagt ten hoogste f330,- (vorig jaar f300,-). Eventueel ontvangen thuiswonende leerlin gen bovendien een tegemoetko ming in de reiskosten als de school waar ze naar toegaan, gevestigd is in een andere plaats dan de woon plaats. De afstand tussen de cen trums van die plaatsen dient meer dan 8 km te bedragen. De maximale afstand waarmee rekening wordt gehouden is gesteld op 30 km. Bij deze afstand bedraagt de tege moetkoming hiervoor ten hoogste f 900,- (vorig jaar f 810,-). Als de leerling op kamers woont of in een internaat verblijft kan de maximale tegenoetkoming f 2610,- (vorig jaar f 2.380,-) bedragen. Wie voor een tegemoetkoming in aanmerking wil komen moet aan een aantal voorwaarden voldoen te weten: toegelaten zijn/worden tot het vervolgonderwijs; bevredigende studieresultaten hebben behaald; financiële steun nodig hebben op grond van de financiële omstan digheden van de ouders. Aanvragen voor deze tegemoetko ming in de studiekosten kunnen nog worden ingediend tot uiterlijk 15 september. Voor het volgend schooljaar zijn aanmeldingsformu lieren vanaf 1977 verkrijgbaar bij alle scholen voor voortgezet on derwijs. Een tegemoetkoming studiekosten, wordt vestrekt in de vorm van een beurs en behoeft niet te worden te rugbetaald. Dit bedrag wordt aan de ouders toegekend en heeft geen invloed op de aanspraak op kin derbijslag en/of kinderaftrek. RCN wordt centrum voor onderzoek naar energie DEN HAAG (ANP) - Het reactor Centrum Nederland (RCN) wordt een centrum voor onderzoek op het gebied van energie. Vanaf lüugustus luidt de naam van de 21 jaar oude stichting dan ook stichting Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN). Per 1 au gustus wordt ook een statutenwij ziging RCN krijgt. Met de wijziging wordt een kabi netsbesluit van vorig jaar uitge voerd. Bij het ECN zal overeen komstig de wens van de regering een Energie Studie Centrum (ESC) worden ingesteld, dat tot taak krijgt het bestuderen en beoordelen van energiesystemen en het verrichten van studies op deelgebieden, zulks ter ondersteuning van het over- kracht, waardoor het keidsbeleid bredere taakstellint? Gedurende de afgelopen maanden bredere taakstelling heeft het RCN feeds begin ge_ maakt met de voorbereiding van nieuwe projecten op het gebied van niet-nucleaire energie. Bij deze pro jecten zullen verschillende Neder landse onderzoekinstituten en be drijven betrokken zijn. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Klein (Onderwijs en Weten schappen) heeft een commissie in gesteld die hem voor 1 oktober 1976 of zo spoedi mogelijk daarna moet adviseren over de nieuwe opzet van het Nederlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek (N.C.I.H.) te Amsterdam. De commissie heeft tot taak voor stellen te doen over het aantal for matieplaatsen dat nodig is om op 1 januari 1977 een nieuw instituut Reorganisatie voor hersenonderzoek onder de vlag van de koninklijke Neder landse akademie van wetenschap pen te bemannen, aldus het minis terie van onderwijs. Verder heeft de commissie tot op dracht te zoeken naar herplaat singsmogelijkheden voor de me dewerkers van het N.C.I.H. die binnen de nieuwe formatie geen plaats kunnen vinden. Uitgangs punt hierbij is echter deze mede werkers zo veel mogelijk te her plaatsen. De commissie bestaat uit mej. drs. J A. M. Goemans en de heer F. G. E. van Haersma Buma, beiden medewerkers van het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen, en dr. D F. Swaab, waarnemend-directeur van het Nederlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek. GRONINGEN (ANP) - De verdeling van de rijksgelden (gemeentefonds) over de Neder landse gemeenten gebeurt op het ogenblik onnodig ingewikkeld. Er is een aanzienlijke vereenvoudiging mogelijk. Het inwonertal van een gemeente moet daarbij een grotere spelen dan nu het geval is, terwijl de opper vlakte van de gemeenten als norm niet of nauwelijks van belang is. Dit wordt geconcludeerd in een rapport van het instituut voor economisch onderzoek van de rijksuniversiteit in Groningen, geti teld „naar een simpeler systeem voor de gemeentefinanciën" De samenstellers van het rapport zeggen dat het huidige verdeel systeem er o.a toe leidt dat de verschillen in inkomsten per inwoner tussen de gemeen ten onnodig groot zijn. De onoverzichtelijkheid van het systeem leidt bovendien tot een onnodig „getrek" van gemeenten aan Den Haag. „De gemeen ten stellen bekwame en dure ambtenaren aan om op handige wijze extra geld van het rijk te pakken te krijgen §n Den haag heeft bekwame en dure ambtenaren nodig om die gemeente-ambtenaren redelijk te woord te staan". Voor het onderzoek werd gebruik gemaakt van gegevens van de raad voor de gemeente financiën betrekking hebbende op 552 van de 940 Nederlandse gemeenten (cijfers van 1968). De gemeenten zijn daarbij voor meer dan 90 procent van hun inkomsten aange wezen op het rijk, zo bleek daarbij. Geconcludeerd wordt dat van de bestaande hoofd verdeelsleutels (inwonertal, opper vlakte en opbrengst grondbelasting ge bouwde eigendommen) het inwonertal bij een vereenvoudigd systeem veruit het be langrijkste is. De betekenis daarvan zou nog geaccentueerd moeten worden, waarbij dan bovendien moet worden afgestapt van de sprongsgewijs stijgende uitkering per in woner. Die stijging van de uitkering per in woner (naarmate een gemeente meer inwo ners telt) zou volgens een glijdende schaal moeten gaan verlopen Van de oude hoofdverdeelsleutels zou ver der alleen de hoofdsleutel opbrengst grondbelasting gebouwde eigendommen gehandhaafd moeten worden, zij het met een aanmerkelijk verminderde betekenis Van de veertien verfijningsregelingen die het rijk kent kunnen volgens de Groninger onderzoekers zonder problemen liefst tien vervallen. Er behoeven vervolgens hen slechts vier over te blijven, nl. verfijningsre gelingen voor probleemgebieden, Wadde neilanden, kleine stadjes en garantie- uitkering Een dergelijke vereenvoudiging zou de re geling aanmerkelijk overzichtelijker maken en bovendien veel mankracht besparen. VOETBALLENDE DIEVEN De Amsterdamse recherche heeft deze week tien jongens in de leeftijd van zestien tot twintig jaar aangehouden, die ervan worden verdacht al voetballend te hebben gestolen uit hotels in de omge ving van het Vondelpark ki de hoofdstad. De jongens gingen aldus te werk: zij voetbalden in de buurt van de hotels. De bal werd steeds "per ongeluk" naar binnen geschöpt. Bij het ophalen van de bal keken de jongens of in de betrokken hotels iets te halen was. De recherche kwam de jongens in het afgelopen weekeinde op het spoor na een inbraak in een technisch bedrijf bij het Vondelpark. Daarbij maakten de jongens 16.000 uit een muurkluis buit als mede 20.000 aan rekenmachines, dicteerapparatuur en radio- en stereo-apparatuur. KOERENDE ADVOCATEN Advocaten en getuigen hebben gisteren in een rechtszaal in het Engelse Worthing getracht het koeren van duiven na te doen, soms alleen en soms in koor. Na aandachtig te hebben geluisterd seponeerden de magistraten een klacht van buren tegen een man die 34 wedstrijdduiven houdt en die lawaai-overlast zou veroorzaken. De rechters hadden gevraagd eens te laten horen hoe die duiven dan wel koeren. ATTENTE PIRANHA'S Een Zuidafrikaanse juwelier, exposant op een vakbeurs in New York, laat de kostbare goudstukken die hij toont bewaken door een school Braziliaanse piranha's. De piranha is een kleine, maar uit erst vraatzuchtige roofvis. De getoonde goudstukken zijn "Kruger-rands" met een ounce zui ver goud elk. Ze liggen uitgestald op de bodem van hetzelfde aquarium de piranha's rondzwemmen. Het idee is niet helemaal nieuw. Vorig jaar liet een colleg Francisco zijn kostbare collectie juwelen bewaken door et tarantila-spin. POLITIEKE VLUCHTELING Een 22-jarige studente uit Utrecht is het slachtoffer geworden van haar oprechte gevoelens voor de problemen van de politieke vluch telingen. Een Duits sprekende man kwam bij haar aan de deur en vertelde dat hij een politiek vluchteling was. Hij was in moeilijkhe den geraakt toen hij tijdens een vergadering bij Sjaloom in Odijk, ontdekte dat hij werd gevolgd. Door zijn overhaaste vertrek uit Odijk had hij zich genoodzaakt gezien zijn papieren en geld achter te laten, zo vertelde hij het meisje. De "vluchteling" vroeg aan de studente of zij hem tweehonderd gulden kon lenen voor een taxi naar de Belgisch-Duitse grens. De studente, die geen enkele achterdocht koesterde, had alleen een biljet van duizend. De man weigerde dit, omdat ao zei hij, hij slechts tweehonderd gulden nodig had. Het goedgelovige meisje stelde toen voor het geld samen te gaan wisselen op het station. Dit vond de man echter te riskant. Zijn achtervolgers zouden misschien het station in de gaten houden, zo hield hij het meisje voor. Zij gaf hem toen het biljet van duizend mee onder de belofte dat hij het geld de volgende dag zou laten bezorgen. Maar toen het geld na een aantal dagen nog niet was bezorgd, heeft zij voor alle zekerheid toch maar aangifte gedaan bij de Utrechtse politie. i uit San n giftige

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7