I Touwtrekken tussen AZ en i Klein om enkele miljoenen Raad voor Cultuur gaat Culturele Raad opvolgen Lezers schrijven L Voor tijdelijke voorzieningen in ziekenhuis B. en W. willen nog geen enquête bejaarden oorden GROEN GAZON DONDERDAG 29 JULI 1976 LEIDEN v :h LEIDEN - Het bestuur van het Academisch Zie kenhuis Leiden blijkt al een halfjaar overhoop te liggen met staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) over een bedrag van enkele mil joenen guldens. Het gaat hier om een bedrag dat nodig is voor tijdelijke voorzieningen op het zie kenhuisterrein ten behoeve van de afdeling heel kunde (inclusief hartchirurgie), orthopedie en de vrouwenkliniek. Nog onlangs liet de staatssecretaris stuur van het AZL, althans naar in een vertrouwelijke brief aan het buiten toe, een volkomen veras- ziekenhuisbestuur weten dat de sing. De staatssecretaris kraakte kosten van deze voorzieningen niet harde noten en verweet het bestuur dat het tekort was geschoten bij de voorbereidingen van de nieuw- bouwplannen voor het ziekenhuis. Ook merkte Klein op dat de inves teringen die nu worden gedaan voor tijdelijke voorzieningen op het ziekenhuisterrein vermeden had den kunnen worden. Over de hoogte van deze investeringen schreef de staatssecretaris; "Her haaldelijk bent u erop gewezen dat was. En we hebben nooit anders begrepen. Achteraf blijkt dat dat bedrag geen raming was maar een budget. Dat is ons nooit gezegd. De laatste brief van de staatssecretaris was de eerste brief waarin hij sprak van een budget". Pinnig Intussen blijkt de staatssecretaris wel degelijk eerder aan het zieken huisbestuur te hebben kenbaar gemaakt dat het gewraakte bedrag van 25 miljoen gulden een budget is en geen raming. Al in een vertrouwelijke brief van 18 februari '76 aan het ziekenhuis bestuur schreef Klein dat de werk zaamheden voor de tijdelijke voor zieningen "binnen een totaal bud get van 25 miljoen gulden moeten worden gerealiseerd", inclusief de al eerder gevoteerde 6 miljoen voor verbeteringen ten behoeve van de afdeling open hartchirurgie. op 10 maart schreef het bestuur een brief terug: het kon zich niet bij dit budget neerleggen. Klein had zon der overleg voor de open hartchirurgie-afdeling 6 miljoen beschikbaar gesteld, had ook over het bedrag van 25 miljoen gulden alles dus geen verantwoordelijk heid nemen, aldus de strekking van de brief. Bovendien, zo liet het be stuur aan de staatssecretaris weten, had de staatssecretaris niet kunnen aantonen dat de kosten van de tij delijke voorzieningen (30 a 35 mil joen) te hoog zouden zijn opge schroefd. het bestuur trof dus geen enkel verwijt. De pinnige correspondentie tussen het bestuur van het AZL en de staatssecretaris zette zich voort. En uit vertrouwelijke brieven van 21 mei, 2 juni, 15 juni en 23 juni blijkt, dat de verstandhouding er aller minst op vooruitging. In elk geval maken deze brieven één ding dui delijk: het bestuur en de directie Tussen de chirurgische kliniek foto links) en de vrouwenkliniek rechts is inmiddels een nieuw gebouw verrezen. In beide klinieken zullen ver der nog verbeteringen worden aangebracht, waardoor op de afdeling open ha rtchirurgie met een aangepaste capaciteit voldoende hartopera ties kunnen worden gedaan. Vorig jaar werden er nog zo'n kleine 300 hartoperaties verricht met een capaciteit voor ongeveer 150 operaties. dat het AZL wisten al geruime tijd, de tijdelijke voorzieningen ken en niet 30 a 35 miljoen. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van Onderwijs en wetenschap pen bewegen de kosten van de plannen zoals ze er nu liggen, zich inmiddels tussen 35 en 33 miljoen hoger mogen zijn dan 25 miljoen gulden. Maar volgens het bestuur van het AZL was er al eerder afge sproken dat dit bedrag geen budget maar een raming zou zijn. De wer kelijke kosten van de voorzienin- gv bedragen volgens het zieken huisbestuur inmiddels 30 35 mil joen gulden. Een verschil van on geveer 6 miljoen. De laatste ver trouwelijke brief van Klein, geda teerd 23 juni '76, was voor het be- Door Wim Wirtz door deze interim-voorzieningen een bedrag van 25 miljoen is uit getrokken". In een commentaar op de brief van Klein werd dat vervol gens tegengesproken door ir. J. de Graaf, een van de vier bestuursle den van het AZL. Hij sprak van een raming en niet van een budget. Drs. J.B.M. Verhey, algemeen directeur van het academisch ziekenhuis, is eveneens die mening toegedaan. Hij zegt: "De brief van de staatsse cretaris is heel vreemd bij ons over gekomen. Wij hebben indertijd over de plannen voor deze tijdelijke voorzieningen gesproken met de bouwcoördinator van het ministe rie ir. Doets. En die heeft gezegd: nou, dat kan wel voor 25 miljoen. Wij hebben toen geantwoord, dat hopen we. Maar er was toen nog niet eens een tekening. Wij gingen «r dus vanuit dat het een raming gulden. Het departement heeft in tussen de "post onvoorzien" in het kader van deze plannen met drie miljoen gulden verhoogd omdat men bij de werkzaamheden op al lerlei onvoorziene dingen is gestuit, zoals kabels, kokers e.d. Overigens, aldus de woordvoerder van het mi nisterie, blijft het departement vas thouden aan het budget van 25 mil joen gulden. En dat betekent dat er voor ongeveer zes miljoen gulden in de plannen voor tijdelijke verbe teringen in het academisch zieken huis gesnoeid zal moeten worden. Waar dat gaat gebeuren, is evenwel nog niet bekend. De werkzaamheden op de bouwplaats van het acade misch ziekenhuis vorderen ge staag. Er is al een fundament gelegd voor een nieuwe vleu gel, die verbonden zal worden met de afdeling heelkunde (op de foto achter en rechts). De vleugel wordt vier bouwlagen hoog en er zullen 125 a 135 be dden in worden onderge bracht alsmede poliklinische voorzieningen voor chirurgie en mondheelkunde. Ook komt er in het nieuwe gebouw een orthopedische afdeling met 45 bedden en poliklinische facili teiten. In het gebouw komt verder de beddenafdeling van urologie. De gehele afdeling orthopedie moet uiterlijk 31 december 1976 gereed zijn, dit in verband met de overgang van de orthopedie van de Anna Kliniek naar het Aca demisch ziekenhuis. Ziekenhuis. LEIDEN - Burgemeester en Wethouders zullen geen mede werking verlenen aan een even tuele enquête in Leidse bejaar dencentra en bejaardenhofjes. Het college heeft dat laten we ten in een brief aan de gemeen teraadsfractie van de PvdA, die op een enquête had aangedron gen. De PvdA wilde de enq uete laten houden om inzicht te krijgen in het functioneren van directies, besturen en de bejaardenzorg in de diverse instellingen. Bestu ren van enkele bejaardencentra hebben evenwel in een gesprek met de wethouders Tesselaar en Oosterman laten weten dat zij niet veel voelen voor een derge lijk .tweede toezicht" De be jaardenoorden staan onder toe zicht van Ged Staten en als de gemeente inlichtingen wilde hebben, dan moest ze zich maar tot dat college wenden, zo deelde de besturen aan de we thouders mee. 1 B.enW. hebben intussen beslo ten om de commissie voor so ciale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezond heidszorg en cultuur in de gele genheid te stellen de bejaarde- ninstellingen in Leiden te be zoeken. Daarna zal bekeken worden of er aanleiding voor is een enquete in te stellen. Aldus de brief van B. en W. aan de frac tie van de PvdA. B. en W. akkoord met advies werkgroep ADVERTENTIE Uw gazon weer groen als gras (binnen enkele dagen) VAM- Siertuincompost strooien en water geven - meer is niet VAM daar zit alles in. Verkrijgbaar bij uw tuinwinkel. LEIDEN - In Leiden zal, als de ge meenteraad dat goed vindt, een raad voor Cultuur worden opge richt, een overkoepelend orgaan voor de gehele culturele sector De raad krijgt tot taak de gemeente raad te adviseren over het te volgen beleid, het eenmaal bepaalde be leid uit te voeren, subsidies te ver lenen en gebouwen te beheren. In de raad, die als vervanging gaat dienen voor de huidige Culturele Raad, hebben behalve deskundi gen, een aantal leden van de nieuw op te richten raadscommissie Wel zijn zitting. Het plan, dat inmiddels in grote lij nen door het college van Burge meester en Wethouders is overge nomen, is opgesteld door de werk groep verhouding gemeente/para- gemeentelijke instellingen. Er functioneren in Leiden een viertal z.g. "functionele raden (Sportstich ting, Leidse Jeugd-actie, Welzijns- raad. Culturele Raad), die onder meer tot taak hebben de raads commissies, de gemeenteraad en het college van advies te dienen. Deze "raden", ook wel para- gemeentelijke instellingen ge noemd, vormen als het ware een verlengstuk van het ambtelijke ap paraat op de gemeentesecretarie. In de praktijk bleek echter dat de communicatie tussen de gemeente en deze para-gemeentelijke instel lingen nogal eens te wensen over liet, ook omdat op papier nooit zo goed is vast gelegd, wat nu precies van de vier functionele raden werd verwacht. Zoals bekend wordt het gehele ambtenaren-apparaat op het stad huis gereorganiseerd en is besloten direct ook de para-gemeentelyke instellingen eens te bekijken Uit eraard met het doel om deze beter en meer bevredigd te laten functio neren. Vandaar dat een werkgroep in het leven werd geroepen, die nu met een plan is gekomen, waar met name richtlijnen worden gegeven voor een reorganisatie op cultureel gebied De Raad voor Cultuur krijgt de be schikking over de ambtenaren, die op dit moment nog werkzaam zijn op het bureau Culturele Zaken ter gemeentesecretarie en het Bureau Culturele Raad in het Waagge bouw. Onder de raad moeten de be sturen van diverse uitvoerende in stellingen als Lakenhal, De Valk, bibliotheek, muziekschool, schouwburg en K O functione ren. Voor de schouwburg en K O wordt een fusie bepleit. Een advies aan het college hierover, dat is op gesteld door een ander groepje, is inmiddels aan B en W aangeboden, maar nog niet voor publicatie vrij gegeven. De twee raadscommissies die op het gebied van cultuur en welzijn opereren moeten volgens het plan worden samengevoegd tot één commissie welzijn. In deze com missie komen in eerste instantie de door de Raad voor Cultuur uitge brachte beleidsadviezen terecht, die ze vervolgens weer bespreekt en doorspeelt naar B en W en ge meenteraad. De top-ambtenaren van de instel lingen op cultureel gebied, de di rectie van het bureau voor de Raad voor Cultuur, de directie van de Lakenhal, schouwburg/K en O, bi bliotheek en muziekschool zullen regelmatig samen overleg voeren in een op te richten "Staforgaan". In de plannen wordt gewezen op de noodzaak van een intensief contact tussen dit orgaan en de betrokken wethouders. Marcel van Dam in Leiden voor eerste paal LEIDEN - Staatssecretaris Marcel van Dam van Volkshuisvesting komt op 16 augustus naar Leiden om de eerste paai te slaan voor een complex van 93 woonappartemen ten van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Het college van B en W is akkoord gegaan met de verkoop van grond in het Mors- kwartier ten behoeve van de bouw. De raadscommissies, alsook de gemeenteraad, moeten hun fiat nog geven. De flat komt te staan op de Dr. Lelylaan. LEIDEN - De postduivenvereni ging Leiderdorp hield met 177 jonge duiven een wedvlucht vanaf St. Ghislain. Uitslag: 1. A Raser, 2. B. van Mil, 3,5,7 R.G. Slikkerveer, 4. W. de Haas, 6. W. de Roode, 8. Sj. v.d. Hoeven, 9. Th. Habraken en 10 H. Filippo. Dezelfde vereniging hield een wedvlucht met 35 oude duiven vanaf Bordeaux. De uitslag was daar 1,2,3 H.J. v.d. Werff, 4 J van Laar, 5,6 J. Zevenhoven en 7 J. Borst. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. LEIDEN - Er is nog steeds geen beslissing genomen over wat er nu moet gebeiCren met de sierbestrating op de Haarlemmerstraat Zoals bekend bleek twee maanden geleden dat het rode asfalt, dat op het gedeelte tussen Pelikaanstraat en Haven was aangelegd, verkleurde door olievlekken. Daarop werd het werk stil gelegd tot na de bouwvakvakantie Inmiddels werden wel een tweetal proefstroken aangelegd bij de Hartebrugkerkéén met een toplaag van rode steenslag en één met rode verf Voor welk procédé gekozen gaat worden staat nog niet vast De beslissing valt vermoedelijk volgende week,na overleg tussen de gemeenteen de betrokken instanties, waaronder het Leids City Centrum en de Haarlemmerstraatwinkeliers. Intussen is men wel doorgegaan met de aanleg van trottoirs, waarbij gebruik wordt gemaakt van grinttegels. Breestraat Als geboren Leidenaar en abonnee op deze krant neem ik de vrijheid om ook nog eens iets over het zo veelnomstreden Breestraat- probleem, naar voren te brengen. Mijn plannetje omvat een tussen vorm van algehele openstelling van de Breestraat voor het verkeer en anderzijds het geheel afsluiten daarvan voor het verkeer In het kort komt het neer op afslui ting van een gedeelte van de Brees traat voor alle verkeer. Mijn ge dachten gaan uit naar het scheppen van een 'Stadhuis-promenade" tussen de Koren brugsteeg en de Maarsmansteeg, waarbij deze laat ste erbij wordt betrokken. Dit gedeelte zou kunnen worden voorzien van een fantasie- bestrating met betontegels. Om dit terrein aantrekkelijk te maken, zouden er attracties geplaatst kun nen worden in de vorm van kios ken, consumptiehuisje en diverse andere mogelijkheden s Zomers zouden er ook al of niet overdekte zitplaatsen kunnen worden neer gezet. Het overige gedeelte, aan twee zijden van deze promenade, zou beurtelings aan een kant kun nen worden gebruikt voor een dringende voorziening en parkeer plaatsen (zg. kortparkeerders) Mo gelijkerwijs kunnen deze parkeer plaatsen recht op de gevelzijden worden gecreëerd, waardoor een gemakkelijk terugkeren naar de toegangen mogelijk is. Wellicht zou het kunnen om aan beide zijden vóór de promenade een draaicirkel te maken (indien noodzakelijk). Het verkeer vanaf de Korevaar- straat zou dan moeten worden ge leid via het Gangetje, de Boter markt, Vismarkt, Aalmarkt naar het Kort Rapenburg v v. Dat van de zijde van het Noordeinde via de Papengracht, Langebrug naar de Steenschuur v.v Voor deze laatste gedachte is ^ellicht nog een beter oplossing te vinden? Ten slotte nog iets over het markt- annex parkeerprobleem Een over brugging op betonpalen van het water tussen de Hoogstraat, Stille Rijn, Kippebrug en Aalmarkt zou een radicale oplossing kunnen in houden. Een gezellige markt in het centrum van de stad zou in een dringende behoefte kunnen voor zien. Er moet toch iets gebeuren. C. A. A. Kerckhoff Burg. Ketelaarstraat 2 Warmond Stevin-Groep De vertegenwoordigers van de PvdA. FPR/D'66, CPN en PSP in de Leidse Raad hebben een boze brief aan de Stevin-Groep geschre ven. Stevin doet namelijk met Chili zaken, en dat mag niet, want Chili is een dictatuur. Stevin is echter van mening dat Nederland niet het kruis van de hele wereld op zijn smalle schouders hoeft te nemen, en dat het zijn mensen aan het werk moet houden. Volgens datzelfde standpunt geeft minister Pronk ook ontwikkelingshulp aan Cuba, dat geregeerd wordt dooreen dicta tor, en bovendien vrijwillig oorlog voert (agressor) en nog wel in een ander werelddeel (imperialistisch, dus). U ziet, hoe kleiner een land, hoe minder het principes kan han teren. „Hoe kan Nederland vol houden dat het de fascistische dic tatuur in Chili ten sterkste ver werpt, terwijl een Nederlandse on derneming bovenaan de lyst van investerenden staat", zo vragen zij zich af. Deze vraag kunnen zij zelf beantwoorden: zolang PvdA, PPR/D'66, CPN en PSP een min derheid vormen in Nederland, blij ven wy een pluriforme democratie, waarin de staat het niet alleen voor het zeggen heeft. Zouden de ge noemde partijen het alleen vertoningsrecht in Nederland krij gen wat God verhoede, dan ont staat de situatie waarin de regering inderdaad kan uitmaken wie met wie zaken mag doen: zie de staatshandels- en exportbedrijven in alle Oosteuropese landen. Dus, vragenstellers. Stevin doet zaken met een dictatuur omdat Neder land zelf geen dictatuur is, zoals U blijkbaar graag zou zien Nog even wachten, het is zó mei 1977

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3