Sowjet Unie veroordeelt asiel-aanvraag Kortsjnoj Olympisch Scorebord Nog geen koper voor eeuw oude Zwaantjeskerk Bewakingsdienst van Schiphol wordt bewapend Duitser Müller sterk in toernooi Katwijk Publiek Kostbare inboedel niet op de markt DONDERDAG 29 JULI 1976 Poging om op goedkope manier in publiciteit te komen MOSKOU - In de Sowjet Unie is gisteren het verzoek om politiek asiel van de Russische schaker Kortsjnoj, dat de Rus in Amsterdam indiende, veroordeeld als een poging op een goedkope manier in de publiciteit te komen. Het officiële Russische persbureau Tass meende in zijn commentaar dat de daad van Kortsjnoj alleen gezien kan worden als een manier om zijn gekrenkte trots in ere te herstellen. Verder beschuldigt Tass Kortsjnoj gemaakt, dat zijn optreden ten op- van ijdelheid en jaloezie tegenover zichte van collega's, op zyn zachtst zijn collega's en hun successen en gezegd, onsportief en in strijd met beschuldigt hem via intriges buiten de algemeen gehanteerde ethische de schaakzaal te willen bereiken normen was, gaat Tass nog steeds wat daarbinnen onmogelijk was. verder. Het is het Russische pers- Kortsjnoj ging, alweer volgens bureau dan ook onbekend waarom Tass, zelfs zo ver dat hij nederlagen Kortsjnoj juist politiek asiel in Am- in toernooien niet weet aan zijn ei- sterdam aan moest vragen en gen fouten, maar zijn tegenstanders daarmee eindigt het commentaar beschuldigde hem onder psycho- van het officiële Russische persa- logische druk te hebben gezet gentschap. Ook de Russische sportpers had Gisteren is ook bekend geworden, Kortsjnoj regelmatig het verwijt dat Kortsjnoj uit Augusta (VS) een aanbod heeft gekregen om daar te komen wonen. Dit heeft William Dodgen in een brief, die momenteel bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag gedeponeerd is, aan Kortsjnoj geschreven. Dodgen or ganiseerde in 1974 de kwartfinale-wedstrijd van de kan didatenmatches in de Amerikaanse stad Augusta (Georgia). Kortsjnoj versloeg in deze ontmoeting de Braziliaan Henrique Mecking na dertien partijen met 3-1. Tijdens zijn verblijf in Augusta vertelde Kortsjnoj aan Dodgen dat hij "veel goeds over de Verenigde Staten had geleerd en dat hij een onvoor stelbare gastvrijheid had genoten". KATWIJK - De Duitser Klaus Mül ler is in het tennistoernooi van de Katwijkse LTV terecht als eerste geplaatst. Gisteren elimineerde hij in soepele stijl de beslist niet slecht tennis sende Jan van der Lippe, 6-1, 6-3. In de tweede set had Van der Lippe wat meer vat op het spel van de Duitser, maar na 3-3 moest hij toch onvoorwaardelijk capituleren voor de ingezette aanval. Blommendaal wees Jan Haasnoot gedecideerd terug, 6-4, 6-1. Het zal tussen hem en Muller, vooropge steld dat beiden conform de ver wachting de finale halen, zeker een interessant gevecht worden. Over het dubbelspel behoeft Müller zich geen zorgen meer te maken. Met zijn Duitse partner Kaufmann werd hü met 6-4, 4-6 aan de kant gezet door de combinatie Van Overbeeke/Meijer. In C werd de no. 1 geplaatste Pieter Parlevliet uitgeschakeld door de jonge Drent (16 jaar), Jorna 6-0,7-5. Diens partner, de eveneens 16- jarige Drent Huberts, had het heel moeilijk tegen Peter Meiss, maar kon zich na matchpunt tegen, 3-6, 2-5, toch nog redden via een tie break, 7-6, 6-2. Peter Wolterink klopte sjouwer Joost Roodenburg, (6-4, 6-4) met beheerst goed tennis. In het damesenkelspel C kon de no. 2 geplaatste Mia Smit het niet red den tegen mevr. Blanken, 6-4, 3-6, 4-6. Noord wijkerhout Voor Lisette van Noort leek het gis teren een goede dag te worden. In een bekeken partij wist zij de ge routineerde Els Duym met 6-2, 6-3 aan de kant te zetten, maar de vreugde over dit goede resultaat was niet van lange duur. In de vol gende partij bleek Heidi Groene- veld na lange strijd de „gelukkige", 4-6,7-5,4-6. De grootste verrassing viel echter in het herenenkelspel C, waar de favoriete Han de Jong zijn meerdere moest erkennen in Rob van Leeuwen met de veelzeggende score, 5—7,7—5 (na 2—5) en 5—7. Tens lotte gaf Heeringa op niet mis te verstane wijze blijk van zijn aanwe zigheid door Klaar geen enkele illu sie te laten, 6-3, 6-0. LEIDEN - Het laatste badgas- tensnelschaaktoernooi van de s.v. Katwyk is overtuigend ge wonnen door Ad v. d. Berg. In de finale-twaalfkamp won hij al zijn partijen, waardoor hij to taalwinnaar Joop Piket 21/2 pnt. voorbleef. De derde plaats was verrassend weggelegd voor Binnendijk uit Rijnsburg die zijn vaardigheden weer eens volledig wist te ontplooien, ^chuering^ie^^^ergjan^ had bijgehouden, maar toen in elkaar was geklapt, werd vier de. In groep twee won Konings voor Jongsma en Joop Bakker, die de tweede plaats deelden. Jan Bakker eindigde als vierde. In de derde groep deelden Oli vier en de Duitser Hart de eerste prijs en de vierde groep werd op naam geschreven van de Duitse badgast Fleische sr. voor Faber uit Sneek. ATLETIEK Hoogspringen: 1. en Olympisch kampioene Rose- HEREN: malie Ackermann (Odl) 1.93 m., 2. lit) meter horden: Sara Simeoni (Ita) 1.91 m., 3. Jor- 1. en Olympisch kampioen Guy danka Balgojeva (Bul) 1.91, 12. Ria Drut (Fra) 13.20, 2. Alejandro Casa- Ahlers (Ned) 1.84 m. nas (Cub) 13.33,3. Willie Davenport 400 meter: (VS) 13.38. Voor de finale hebben zich ge- 3000 meter steeple-chase: plaatst: 1en Olympisch kampioen Anders Bryant (VS), Brehmer (Odl), Gaerderud (Zwe) 8.08.02 (wereldre- Haggman (Fin), Sapenter (VS), cord), 2. Bronisla Malinowski (Pol) Szewinska (Pol Streidt (Odl), In- 8.09.11, 3. Frank Baumgartl (Odl) gram (VS), Salim (Fin). 8.10.36. 1500 meter Kogelslingeren: Voor de halve finales hebben zich 1. en Olympisch kampioen Joeri geplaatst: Dorio (Ita), Katjoekova Seditg (Sov) 77.52 M., 2. Alexej Spi- (Sov.) Merrill (VS), Stewart (GBr), ridonov (Sov) 76.08 m., 3. Anatoli Bragina (Sov), Stoll (Odl), Homen Bondartsjoek (Sov) 75.48 m. (Fin), Waitz (Noo), Klapezynski 5000 meter: (odl), Kazankina (Sov), Vatzinska Voor de finale hebben zich ge- (bu1), Catelein (Bel), Kraus (Wdl), plaatst: Hofmeister (Odl), Marasescu (Roe), Foster (GBr), Dixon (Nw. Z.), Kval- Chtereva (Bul), Wellmann (Wdl), heim (No), Sellik (Sov), Paivarinta Larrieu (VS). (Fin), Stewart (GBr), Gomez (Mex), McLaaren (Can), Quax (Nw. Z), t<- Geis (VS), Koesnetsov (Sov), Viren xvcinOVaren (Fin), Uhleman (Wdl), Simoes (Por). 400 meter: Voor de finale hebben zich ge plaatst Juantorena (Cub), Brijdenbach (Bel), Parks (VS), Mitchell (Aus), Newhouse (VS), Jenkins (Gb), Fra- zier (VS), Werner (Pol). Verspringen: Voor de finale hebben zich ge plaatst Williams (VS), Robinson (VS), My- ricks (VS), Podloesni (Sov), War- tenberg (Odl), Oliveira (Bra), Rous seau (Fra), Stekic (Joe), Baumgart- ner (Wdl), Bernhard (Zwi), Perever- sev (Sov), Lewis (Bah). DAMES 200 meter: 1en Olympisch kampioene Barbel Eckert (Odl) 22.37, 2. Annegret Richter (Wdl) 22.39, 3 Renate Ste- cher (Odl) 22.47. Szegedi (Hon), Ananiev (Bul), Pat- saichin (Roe), Rogov (Sov), Ko- iinski (Pol), Wood (Can), Iche (Fra), 3acklund (Zwe). C-2 500 meter Voor de halve finales hebben zich geplaatst: Hongarije, Roemenië, Canada, Sovjet-Unie, Bulgarije, Po- ien, West-Duitsland, Frankrijk, Zweden, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Verenigde Staten. Zeilen Tornado-klasse Zevende wedstrijd: 1. Australië, 2. West-Duitsland, 3. Zweden. Einduitslag: 1. en Olympisch kam pioen Groot-Brittannië, 2. Ver enigde Staten, 3. West-Duitsland. Hockey HEREN K-l 500 meter Voor de halve finales hebben zich geplaatst: Sledwieski (Pol), Helm (Odl), Diba (Roe), Menendez (Spa), Sztanity (Hon), Lisoenov (Sov), Soucek (Tsj), Eich (Wdl), Nilsen (Noo), Oldershaw (Can), Frys (Bel), Lebas (Fra). K-2 500 meter Voor de halve finales hebben zich geplaatst: België, Australië, Neder land, Oost-Duitsland, Sovjet-Unie, Spanje, Roemenië, Finland, Bulga- nje, Hongarije, Frankrijk, West- Duitsland, Zweden, Italië, Mexico, Canada, Polen, Nieuw-Zeeland. C-l 500 meter Voor de halve finales hebben zich geplaatst Stephan (Odl), Eicke (Wdl), Gronlund (Fin), Ljubel (Joe), Halve finales: Nederland Nieuw-Zeeland 1-2; Pakistan - Australië 1-2. Handbal DAMES 1. en Olympisch kampioen Sovjet-Unie; 2. Oost-Duitsland; 3. Hongarije. HEREN 1 en Olympisch kampioen Sovjet-Unie; 2. Roemenië; 3. West-Duitsland. Judo Middengewicht 1. en Olympisch kampioen Sonoda (Jap); 2. Dvoinikov (Sov); 3. Park (ZKor) en Obadov (Joe). Schermen Teamwedstrijd floret dames: 1. en Olympisch kampioen Sovjet-Unie; 2. Frankrijk; 3. Hongarije Hoewel het gebouw al een paar jaar "in de verkoop" is, heeft zich nog geen serieuze koper aangemeld voor de Hazerswoudse Zwaantjeskerk, het uit 1870 date rende bouwwerk aan de Hazerswoudse Hoge Rijn dijk, die over een aantal maanden leeg komt te staar) omdat de kerkdiensten dan gehouden gaan worden in het in aanbouw zijnde multifunctionele centrum. Volgens koster Herman Akerboom, al 55 jaar in func tie en nu bezig aan zijn laatste seizoen, zijn er in het afgelopen jaar wel veel een kijkje komen nemen in de kerk, maar daar is het dan ook bij gebleven. Opknapbeurt niet in gevaar De renovatie van de woningen in de Noordwijkerhoutse Em- mastraat, in eigendom van de woningbouwvereniging St. Antonius van Padua, kan ge woon doorgaan ondanks het feit dat het uitvoerende bouw bedrijf Zwijndrecht in finan- ciïele moeilijkheden is komen te verkeren en daardoor na de bouwvakvakantie niet aan de slag is kunnen gaan. Volgens bouwkundig opzichter Lam- boo kan daardoor de uitvoer ing van dit project hooguit met een paar weken worden ver traagd. „De N oord w ij kerhou- ters hoeven zich niet ongerust te maken", zegt hij. „We heb ben de zaakjes nu zo geregeld dat een andere ploeg bouw vakkers de huisjes opknapt. Zwaantjeskerk niet erg groot is. Er is al zeven jaar geen groot onderhoud aan ge pleegd. De toren staat scheef, op veel plaatsen vertoont het metselwerk grote scheuren, het koor is op een paar plaat sen gestut, het pleisterwerk brokkelt af en ga zo maar door". "Ja, er zijn er die zeggen dat het allemaal nogal meevalt. Dat het een kwestie is van een flinke opknapbeurt. Maar ik weel wel beter. Neem bij voorbeeld de gewelven van deze kerk. Die lijken enorm stevig, maar in feite bestaan ze uit niet meer dan wat lagen riet die met gips zijn afge werkt. Woonkerk Volgens my is sloop de beste remedie. Er is tóch geen eer meer aan te behalen. Maar ja, ik ben maar een leek. Mis schien dat iemand er toch nog een garage in ziet of ombouwt Koster Akerboom: Hardgrondige hekel aan kameel gehad tot een woonkerk, zoals dat destijds in Haarlem is ge beurd". "Er is wel veel belangstelling voor de naastliggende pasto rie, waar sommigen een pen sion in zien. Maar verkocht is 'ie nog niet". Koster Akerboom praat op merkelijk nuchter over het lot van de kerk, waarin hij 55 jaar lang zijn dagelijkse ronde maakte; kaarsenvoorraad aanvullen, bloemen verver sen, het koper poetsen. Tal loze herinneringen heeft hij daar liggen. Neem bijvoorbeeld die grote partij kerstbeelden in het op- berghok bij het grote koor, die hij één keer per jaar de steile trap naar het opberghok af en op moet gouwen. Kameel Aan één van die beelden, de kameel heeft hij lange tyd een hardgrondige hekel gehad. Hij zegt: "Ik moest altijd enorm wurmen o/n dat beest door de deur te krijgen. Uit eindelijk ging me dat zo de keel uithangen dat ik speciaal voor die kameel er een hogere deur heb laten inzetten. Daarna heb ik nooit meer last met 'm gehad". De Zwaantjeskerk is als ge bouw aan het einde van haar Latijn. De inboedel echter is in puike staat en vertegen woordigt nog een aanzien lijke waarde. Zo bevindt zich in de kerk nog een prachtige kruiswegstatie, deels van hout, deels van koper. Dan is er de ruim twee meter hoge, van dik eikehout vervaar digde biechtstoel (doet nu dienst als opberghok voor misboekjes) en de drie aarts engelen Mischaèl, Gabriel en Rafaèl, die fraai zijn gesne den uit lindehout en al tien tallen jaren vanuit de nissen hoog boven het altaar de kerk inkijken. En niet te vergeten het mechanische pijpenorgel uit 1891, dat nog in uitste kende staat verkeert en dat een plaatsje krijgt in het mul tifunctionele centrum. De rest van de inboedel (stoe len, houten beelden, smeed werk) gaat niet over, maar wordt ook niet verkocht. Akerboom: „Ik vermoed dat er slechts een paar dingetjes van de hand zullen worden gedaan. Alle andere spullen worden ergens opgeslagen. Misschien dat die ooit nog van pas komen in een andere kerk. Voor koster Akerboom zit het er bijna op. Jammer? „Nou nee, ik ben er niet stuk van. Natuurlijk ligt in die kerk een groot deel van je leven. Maar daar sentimenteel over doen ligt niet in mijn aard. Ik ben 73 en blij dat ik mijn handen nu vrij krijg. Mijn werk zit er op. De hemel zij dank. Directeur De heer C. Haasnoot neemt per 1 augustus afscheid als di recteur van de Spaarbank Katwijk. Met ingang van 1 juli is ir. A. J. T^jeenk Willink benoemd tot directeur van de Stichting de Baak, het management stu diecentrum in Noord wijk ann Zee. SCHIPHOL (ANP) - Het eigen be wakingskorps van de NV Luchtha ven Schiphol, op de luchthaven bekend als de luchthavenpolitie, zal binnenkort worden bewapend. Het ministerie van Justitie heeft na jarenlange overwegen kort geleden deze beslissing genomen. Binnenkort hoopt de leiding van de luchthavenpolitie beslissingen te kunnen nemen over de opleiding van de bij het korps in dienst zijnde agenten en over de keuze van het te dragen wapen: een pistool of revol ver. De heer De Boer verklaarde dat in maart 1977 de opleidingen vol tooid zouden kunnen zijn. Het korps luchthavenpolitie tek 115 man, van wie er 105 dan een wapen zullen dragen. De kosten van de aanschaf van de wapens en de opleidingen, die de heer De Boer ruwweg schatte op tachtigduizend gulden, komen voor rekening van de NV Luchtha ven Schiphol. De heer De Boer stelde nadrukkelijk dat de wapen- Voorlichting bestemmingsplan KATWIJK - Er zal in de tweede helft van augustus wellicht een voorlichtingsbijeenkomst worden georganiseerd van gemeentewege over het bestemmingsplan „Lande lijk Gebied" van Katwijk. De voor zitter van de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Openbare Werken, wethouder drs. J. Be rgman (CHU), heeft de commissie leden toegezegd het college van burgemeester en wethouders te adviseren een dergelijke bijeen komst te houden. De commissie heeft om een voor lichtingsavond gevraagd toen haar werd gevraagd erin toe te stemmen dat het plan ter inzage werd gelegd terwijl het overleg over het plan nog niet geheel is afgerond. B en W willen met het ter visie leggen van het plan voorkomen det er bebou wing in het gebied waarvoor het plan geldt wordt gepleegd die zij ongewenst achten. Op 30 juli loopt er namelijk een voorbereidingsbes- luit voor het gebied af. Alleen door het plan ter inzage te leggen vóór die tijd kan het college voorkomen dat het een bouwvergunning moet afgeven voor ongewenste bebou wing. vergunning door het ministerie van J ustitie is verleend omdat de bij het particuliere korps luchthavenpoli tie werkzaam zijnde agenten tevens onbezoldigd ambtenaar zijn van de rijkspolitie. Voor het gebruik van de wapens gelden dan ook dezelfde regels als voor de gewone politie. Het hoofd van het korps rijkspolitie dienst luchtvaart is bovendien nauw betrokken bij het toezicht op de opleidingen. Hoorzittingen in Katwijk KATWIJK - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden het nood zakelijk dat als er bezwaren bestaan bij de bevolking van een gemeente tegen een bouwplan, het oordeel over die bezwaren wordt gevraagd van het college van B en W of van de verantwoordelijke raadscommissie voor er een aanvraag voor een ver klaring van geen bezwaar wordt verstuurd naar GS. Deze „hoorzit ting" moet ook worden gehouden als er gebouwd had kunnen worden na het afgeven van zo'n verklaring (op artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) indien er geen bezwaren zouden zijn inge diend. B en W van Katwijk willen de commissie voor Stadsontwikke ling en Openbare Werken de hoor zittingen laten houden. Burgemeester en wethouders van Katwijk stellen de raad voor die commissie daarvoor aan te wijzen, nadat zij kort geleden een circulaire hebben ontvangen van het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland over de toepassing van artikel 19- procedures. Uit de circulaire blijkt dat GS allesbehalve gelukkig zijn met de ontwikkeling in de toepas sing van dat artikel. Daarom vragen GS in de voorkomende gevallen hoorzittingen te gaan houden. Dat hoeft overigens niet als het bouw plannen betreft van onderge schikte betekenis, bouwplannen die niet of nauwelijks afwijken van een bestemmingsplan of plannen die in overeenstemming zijn van een door GS goedgekeurd maar nog geen rechtskracht bezittend bestemmingsplan; als daar ten minste geen beroep tegen is aange tekend bij de Kroon. me dan op. Elke wacht

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16