Nieuw Zeeland bezorgt Oranje hockeyteam 'enorme domper' "We hadden er op gerekend" HISTORISCHE HOCKEYFINALE Verdeling medailles montreal '76 Brons nu het hoogst haalbare DONDERDAG 29 JULI 1976 SPORT PAGINA 13 Zwembond sluit Z-Afrika en Rhodesie uit MONTREAL - De internationale zwembond (FINA) heeft gisteren in Montreal, op het jaarlijkse congres besloten Zuid-Afrika en Rhodesie in verband met de in die landen ge hanteerde apartheidpolitiek uit te sluiten van de FINA. Het congres aanvaardde dit besluit met 85 stemmen vóór, terwijl een totaal van 79 stemmen vereist was. De uit sluiting heeft tot gevolg dat geen van de beide landen nu aan inter nationale zwemontmoetingen kan deelnemen. MONTREAL - Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Olympische Spelen zal de finale van het hockeytoernooi gaan tussen de twee vertegenwoor digers van Oceanië, Australië en Nieuw Zeeland. Australië versloeg Pakistan met 2-1. Dit houdt tevens in dat India en Pakistan voor het eerst sinds 1920 buiten de eindstrijd zijn gebleven. Zowel Australië (in poule a) als Nieuw Zeeland (poule b) had zich pas na een beslissingswedstrijd voor de halve finales weten te plaatsen. De nummers één van beide groepen, Nederland en Pakis tan, moeten nu gaan uitvechten wie brons als troostprijs krijgt. Het duel tussen Australië en Pakistan, bijgewoond door on geveer 12.000 toeschouwers onder wie vele in Montreal wo nende Pakistani, stond op een veel hoger niveau dan de er aan de voorafgaande wedstrijd Nederland-Nieuw Zeeland. Pakistan leek op een duidelyke overwinning af te gaan toen Ak- tar Rasooi al na 45 seconden van de Maleisische scheidsrechter Vijiyanathan een strafbal mocht nemen wegens een over treding van de Australische doelman Robert Proctor. De Pakistaanse nummer vijf maakte geen fout (1-0). Het was een keiharde wedstrijd. Van beide zijden toonde men geen enkele consideratie met de tegenstander en het kwam dan ook herhaaldelijk voor dat een speler krimpend van de pijn op het kunstgras lag. Australiër Australiër Riley moest al na twee minuten voor een ernstig "vergrijp" voor straf enkele mi nuten achter het eigen doel gaan staan. Daar had hij kenne lijk snode plannen gesmeed. Drie minuten voor rust zorgde hij na een fraaie actie van Browning voor de gelijkmaker. In de tweede helft bleef het vin nige karakter behouden. Aus tralië stelde tegenover het tech nische surplus van de Aziaten een onwaarschijnlijke inzet. Dit wapen zou de ondergang wor den van Pakistan. Met nog tien minuten te spelen schoot Irvine onhoudbaar raak uit een straf- corner (2-1). De Pakistani kwa men - ondanks stormachtige aanmoedigingen van hun land genoten op de tribunes - deze deceptie niet meer te boven. Met gebogen hoofden verdwe nen zij naar de kleedkamers. De schande van München 1972, toen Pakistan de finale van West- Duitsland verloor en bij de ceremonie protocolaire wei gerde de zilveren medaille te accepteren, kan niet worden gevolgd door het succes van Montreal 1976. MONTREAL - Zelfs de stoere stronk Paul Litjens bleek aangetast door het alom binnen het oranje-kamp heersende fatalisme. Sprak na die 86 minuten lange martelgang van het Nederlands elftal sombere woorden. Had zijn ploeg meer kans op zilver gegeven, dan nu morgen op brons. Litjens: "Het is hoe je het ook wendt of keert een enorme slag. We waren eigenlijk blij met Nieuw-Zeeland als tegenstander, we hadden echt gedacht dat we de zwakste ploeg uit de laatste acht tegenover ons hadden, en door zo'n ploeg worden we dan gewipt. Dat geeft een enorme domper." t Paid Litjens (r) is doorgebroken, r de bal wordt gestopt door doelman Trevor Manning (12). Terecht gewipt overigens. Coach Wim van Heumen kon niet veel meer doen dan het volmondig toe geven. Bezong uitvoerig de lof voor Nieuw-Zeeland. Was toch nog spaarzaam in zijn kritiek op oranje. Van Heumen: "De combinaties lukten niet, we leden verschrikke lijk veel balverlies en konden daar door ons eigen tempo niet spelen. Daarbij waren de Nieuw- Zeelanders verschrikkelijk stick- vast." Ze waren niet allen stickvast, maar Door Pim Stoel ze speelden een bijzonder uitge kookte wedstrijd. Deze ijzersterke, conditioneel formidabele kerels. Ze waren door het toemooiverloop danig gewaarschuwd. Tony Ineson, de man die oranje in die dramati sche eerste minuut van de derde verlenging vanuit een lange corner velde: "Nederland heeft het dit hele toernooi moeten doen met straf- en lange corners. Want daaruit scoor den ze. Die moesten we dus met man en macht zien te voorkomen. En dat is geloof ik aardig gelukt." Sterker Hij had best wat positiever mogen zijn. Oranje kreeg in de hele wed strijd slechts twee strafcorners, zag er een gestopt en een wel in het net knallen, maar die goal werd terecht afgekeurd omdat de bal veel te hoog was opgejaagd door de strie mende stick van Paul Litjens. Nieuw-Zeeland dus naar de finale gen hoorde ik alleen heen, jullie gaan het maken, jullie hebben nog nooit zo'n geweldige kans gehad om de finale te berei ken, jullie zijn in ieder geval zeker van zilver. Volgens mij zijn we daar toch een beetje van uit ons even wicht geraakt." Geleerd Wonderlijk genoeg was het oranje dat de eerste 15 minuten toch de toon aangaf, lustig combineerde en veel balbezit had. Maar toen al bleek dat de Nieuw-Zeelanders hun lesje geleerd hadden. Dat oranje nimmer in de buurt van de 22 meter-lijn moscht komen. Dat daarvoor alle aanvallen al behendig werden opgevangen. De kiwi's speelden geen fraai hockey. Mikten op terreinwinst via lange slagen richting Nederlandse hoekvlag. Slaagden er goed in het strijdtoneel telkens naar de Nederlandse helft te verleggen, forceerden al snel twee straf- en twee lange corners. Zo kon het 20 minuten duren voor dat oranje zelf een eerste reële sco ringskans kreeg. Dankzij Wouter Leefers, die vanuit de verdediging Litjens lanceerde, die plotseling een vrij veld voor zich kreeg. Alleen de keeper vond hij nog tegenover zich, maar toen Ackerly met de moed der wanhoop zijn doel verliet verzuimde Litjens hem te omspelen, probeerde langs hem raak te vuren, maar sloeg de bal tegen de Nieuw-Zeelander aan. Litjens: "Ik dacht, ik kan hem van de heup makkelijk passeren. Het lukte helaas niet." Drie minuten later een tweede kans voor Nederland. Een strafcorner van de kiwi's werd afgeslagen, Sik- king stuurde de bal naar Litjens en die bereikte op links de op volle snelheid liggende Kranenberg. Die wervelde de cirkel binnen en om speelde Ackerly behendig: 1-0. En dat was tegen de veldverhou- ding in en de kiwi's toonden zich dan ook volstrekt niet aangeslagen. Lieten nauwelijks drie minuten la ter zien hoe zwak de afweer van oranje is wanneer er niet op tijd wordt overgenomen, werkelijk laatste Borren werd op rechts gelanceerd, vond alleen Taminieau voor zich, liet hem m een sprintje ver achter zich en had toen geen enkele moeite de uit zijn doel gekomen Maarten Sikking te passeren: 1-1. Noodrem Die stand zou lang op het scorebord blijven, maar dat was meer te dan ken aan het ontbreken van een echte cornerkiller bij Nieuw- Zeeland dan aan het verzet van de Nederlanders. Acht strafcorners en zes lange corners mocht Tony In eson in totaal proberen in doelpun ten om te zetten, en hij zou daar slechts eenmaal in slagen. Wel beheerste Nieuw-Zeeland de strijd totaal. De Nederlanders moesten tot tweemaal toe bescha mend aan de noodrem gaan han gen. Jorritsma en Dooijer werden na elkaar voor vijf minuten naar de kant verwezen in de tweede helft omdat ze te grof hadden ingegre pen. En oranje bleef alleen over eind dankzij verschrikkelijk veel geluk. Maar het spelpeil daalde tot een angstwekkend dieptepunt, vooral omdat bij Nederland de linies niet meer aansloten, niemand enig ri sico durfde te nemen, er op de meest knullige wijze constant bal verlies werd geleden. Als met lood in de schoenen slofte oranje tens lotte naar een met verdiende ver lenging, waarin pas in de tweede 7,5 minuut speeltijd voor het eerst de Nieuw-Zeelandse druk even kon worden afgeschud. Maar toen was het al te laat. Een minuut nadat de eerste van drie periodes van "sud den death" was begonnen - het doelpunt dat toen zou vallen bete kende voor de scorende ploeg in ie der geval zilver met het recht de gouden slag in de finale aan te gaan - ging oranje voor de bijl. Het was André Bolhuis die de openingszet deed, toen hij verzuimde een bal in de cirkel weg te tikken die het laat ste door een Nederlander was aan geraakt. Een lange hoekslag voor Nieuw-Zeeland en drie seconden later buitelden de kiwi's elkaar van vreugde in de armen en kon Jeb- bink zijn stick in woede tegen de grond gooien, want de bed was pre cies tussen hem en Sikking heen gevlogen. Oranje wat nu? Coach Van Heumen wilde nog niet op die vraag ingaan. Gaf wel toe dat de teleurstelling enorm was, dat het veel moeite zou kosten het moreel weer wat op te vijzelen. André Bolhuis tenslotte: "Het zal wel wat voeten in de aarde hebben voordat we mentaal weer bij de tijd zijn. Daar kunnen we rus tig wel een dagje voor uittrekken. In ieder geval is ons nu geen favo- rietenrol meer toebedeeld en dat kan alleen dan nog maar een beetje gunstig werken in de strijd om het brons." MONTREAL - Na de elfde wed strijddag waren de medailles als volgt verdeeld: Land goad silver brons totaal Sovjet-Unie 33 31 23 87 Oost-Duitsland 30 19 18 67 Ver. Staten 22 26 19 67 W.-Duitsland 9 7 11 27 Bulgarije 5 7 7 19 Japan 5 4 7 16 Polen 4 3 6 13 Hongarije 4 1 6 11 Roemenië 3 6 7 16 Gr.-Brittannië 3 4 4 11 Finland 3 2 0 5 Zweden 3 1 0 4 Italië 2 9 2 13 Tsjechoslowakije 2 2 3 7 Frankrijk 1 2 4 7 Joegoslavië 1 2 1 4 Noorwegen 1 1 0 2 Jamaica 1 1 0 2 Cuba 1 1 0 2 Denemarken 1 0 2 3 Trinidad-Tobago 1 0 0 1 Mexico 1 0 0 1 Canada 0 3 6 9 Nederland 0 2 3 5 België 0 2 1 3 Portugal 0 2 0 2 Spanje 0 1 0 1 Australië 0 0 4 4 Iran 0 0 1 1 Oostenrijk 0 0 1 1 Nieuw-Zeeland 0 0 1 1 Brazilië 0 0 1 1 Zwitserland 0 0 1 1 Zuid-Korea 0 0 1 1 Japanners nog altijd de beste judoka's MONTREAL - Japanners worden toch nog maar sporadisch versla gen in hun nationale sport, het ju do. Dat bleek weer eens tijdens de Olympische judo wedstrijden in het middengewicht. Het heeft er geen moment naar uitgezien dat de ve derlichte en supersnelle Isamu So- noda het goud in deze klasse niet zou winnen. Valery Dvoinikov, ze ker zo sterk, maar minder snel, maakte weliswaar in de tussen- ronde op weg naar de finale een grootse indruk, maar in de finale tegen de Japanner was hij toch kansloos. Hij liet zich weliswaar niet vloeren, maar liep tijdens de finale zoveel achterstand op dat er over de zege van de Japanner So- noda geen enkele twijfel kon be- Zinaida Toersjina schreeuwt het uit van vreugde wanneer zij door haar ploeggenoten op handen wordt gedragen De Russische handbalster had er ook reden toe. Zij was lopscoorster in het Sovjet team dol door een 14-11 zege op Oost-Duilslaud het Olympische handbalgoud voor zich opeiste Toersjina scoorde zeven keer. Ook bij de handballende heren greep de Sovjet Unie het goud. Roemenië werd met 19-15 versla gen en de objectieve toeschouwer kan daar volkomen vrede mee hebben, omdat de kiwi's op alle fronten do mineerden. Defensief waren ze niet te kloppen, aanvallend waren ze zoveel agressiever dan de Neder landers, dat bijna elk man-tegen- man-duel gewonnen werd. André Bolhuis duidelijk aangesla gen: "Daar lag voor mij het pro bleem. Ze waren individueel stuk ken sterker dan wij. Wij speelden stuk voor stuk de slechtste wed strijd uit het toernooi." De centrumverdediger spaarde zichzelf niet, gaf volmondig toe dat hij in de malaise had meegedeeld. Zocht tevergeefs naar een verkla ring. Wees tenslotte op de favorie- tenrol die zijn ploeg opgelegd had gekregen. Bolhuis: "De laatste da- Roemeense roeier vraagt asiel MONTREAL - De 20-jarige Roe meense roeier Walter Lambertus heeft te kennen gegeven dat hij niet wenst terug te keren naar zijn va derland. Hij is uit het Olympisch dorp naar Ottawa gevlucht en heeft inmiddels asiel aangevraagd. Kanoërs Bloem en Jacobs naar halve finales 500 m MONTREAL - Arend Bloem en Lo Jacobs hebben zich gistermorgen rechtstreeks geplaatst voor de halve finales K 2 500 meter, die morgen worden verwerkt. De Zaankanters hadden overigens, in een veld van acht boten, aan een derde plaats voldoende om niet naar de herkansingen te worden verwezen. Ze grepen hun kans in een sterk gevaren serie, waarin ze een eindsprint van de Fransen Bruno Bicocchi en Antoine Cipriani bekwaam afsloegen en de derde plaats opeisten. In zoverre waren de Nederlanders in het voordeel dat ze beslist niet in de sterkste serie waren onderge bracht. Elk contact met de toon aangevende Oostbloklanden werd vooralsnog vermeden. „We hadden erop gerekend dat het zou lukken", was het commentaar van chef d'équipe Anton Geurts, „De 500 meter is nu eenmaal hun sterkste afstand. Morgen bij de 1000 meter zal het nog heel wat moeilij ker worden". In de afvalrace bleven al heel snel de Nieuwzeelandse en de Ameri kaanse boot achter. Bloem en Ja cobs volgden de leiders voortreffe lijk. Ze lagen halverwege de strijd weliswaar in vierde positie, maar -kort na de Westduitsers Rudolf Blass en Hanseric Pasch. De voor sprong op de Fransen was al even klein. De Nederlanders wisten het hoge tempo ook in de tweede 250 meter vast te houden. Inmiddels hadden de Mexicanen Juan Bos- telmann en Hermeli Soto alle hoop verloren. De Westduitsers moesten een hoge tol betalen voor hun wanhopige poging door een snelle eerste 250 meter de derde plaats binnen be reik te houden. Als zevende en voorlaatste zouden zij eindigen. Bruno Bicocchi en Antoine Ci priani schenen kdnsloos toen ze plotseling op de eerste boei, ook nu beschermd door de tribunes, in rus tiger water een laatste aanval opzet ten. Even werd het verschil kleiner. Toen vingen Bloem en Jacobs hun tegenstanders goed op. De zege was voor de Nederlandse Belg Paul Hoekstra, die in Tokio met Anton Geurts het zilver op de 1000 meter veroverde, en Jean- Pierre Burny. De tot Belg genatura liseerde Nederlander en zijn part ner verwezen na felle strijd de Aus traliërs John Southwood en John Sumegi nog juist naar de tweede plaats. Het verschil, met het oog niet waarneembaar, bedroeg slechts 0,08 seconde. Bijna had Oranje toch nog zijn plaats in de halve finales gemist. „Het was niet alleen een erg zware wedstrijd'\ gaf Lo Jacobs onom wonden toe. „Ik had een nieuw zij den broekje aangetrokken. Dat was zo glad dat ik steeds bijna van mijn bankje gleed. Ik had de grootste moeite om mijn evenwicht te bewa ren". „Ja jongske, dat moet ge natuurlijk nooit doen", was het commentaar van de Brabander Anton Geurts, „morgen vaart ge maar in uw oude kleren". Arend Bloem (l) en Lo Jacobs dragen hun kano tevreden naar het botenhuis na de race waarin zij zich voor de halve eindstrijd kwalificeerden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13