Loonmaatregel miskent verantwoordelijkheid van de vakbeweging Argentinië maakt jacht op ballingen Van inperking ondernemers-vrijheid is nauwelijks sprake Nog sprankje hoop in Amerika s dodengang Rechtse moordenaars laat men de vrije hand Mé iMêm DONDERDAG 29 JULI 1976 PAGINA 11 Door Joop Maat Prof. Hans v.d. Doel - "logische redenering De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV), het samenwer kingsverband tussen NW en NKV, heeft besloten geen politieke staking te organiseren tegen de loonmaatregel, die het kabinet voor de tweede helft van dit jaar heeft genomen. Daarmee lijkt de discus sie over de maatregel gesloten. De vakbeweging legt zich neer bij het kabinetsbesluit, de Tweede Kamer was het er eigenlijk bij voorbaat al mee eens, het lijkt het beste om nu maar met de armen over elkaar op het einde van de loonmaatregel (31 december) te gaan zitten wachten Een dergelijke houding zou echter getuigen van een onderschatting van het belang van de loonmaatre gel. Het is namelijk niet de eerste, maar de derde keer dat het kabinet-Den Uyl heeft ingegrepen inde loonontwikkeling. En over d ie ingreep hebben de FNV-leiders zich erg boos uitgelaten. Wat die boosheid betreft, is het overigens niet zo heel erg duidelijk, tot wie of wat die gericht was. Er werd gesproken over een „breuk met de regering", maar waar blijkt die breuk in de praktijk eigenlijk uit? Het vermoeden, dat de boos heid van de FNV-leiders vooral was bedoeld om tegemoet te komen aan de gevoelens van verontwaardiging bij de aangesloten bonden en hun leden, is misschien nog niet zo gek. Per slot van rekening zijn Spit en Kok (resp. voorzitter van NKV en NW) op 6 april van dit jaar zelf met het voorstel gekomen om niet op de nul-lijn, maar op de min-lijn te gaan zitten. Ook zij vroegen zich toen in feite af, of het voor het behoud van de werkgelegenheid niet beter zou zijn, de volledige prijscompensatie dit jaar maar achterwege te laten. Onhaalbaar Hun voorstel bleek onhaalbaar, want tijdens de ledenvergaderin gen van de aangesloten bonden hield de overgrote meerderheid van de aanwezigen vast aan de vol ledige prijscompensatie. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Prijscom pensatie per 1 juli wil namelijk niets meer zeggen, dan dat de werknemers er met ingang van die datum net zo veel bij krijgen, als zij in de maanden daarvóór kwijt zijn geraakt aan allerlei prijsstijgingen. Volledige prijscompensatie bete kent dus alleen maar, dat de koop kracht van de gemiddelde werk nemer op hetzelfde peil blijft. En een eis tot behoud van de koop kracht kan toch niet bepaald over trokken worden genoemd, zeker ?-voorzitter FNV niet uit de mond van loner, die al moeite genoeg heeft om de eindjes aan elkaar te knopen De leden van de bonden, ook wel de achterban genoemd, waren dus niet van plan een stap terug te doen. Pas op de plaats maken vonden ze mooi genoeg. De topbestuurders van de vakbe weging konden toen niets anders doen dan de eis van de bonden en hun achterban overnemen: ook de FNV bleef vasthouden aan een vol ledige prijscompensatie. De wat meer gematigde vakbonds-top voerde uit wat de leden wilden. Twijfel Dit laatste werd vorige week in twijfel getrokken door professor dr. Hans van den Doel („liever meer onderwijs dan meer frisdrank") in een artikel in het Economisch Dag blad. Van den Doel schrijft dat men zich van het raadplegen van de ach terban niette veel moet voorstellen. Dat gebeurt namelijk via ledenver gaderingen, en niet via een schrifte lijk referendum onder alle leden, zoals in Engeland. Op die ledenvergaderingen komen volgens hem „alleen die mensen die óf zeer gepassioneerd zijn óf grotendeels zijn vrijgesteld ten be hoeve van het vakbondswerk. De s van achterban vergaderingen van de Industrie bond worden dan ook slechts door zo'n twintig tot dertig man be zocht", aldus Van den Doel. Of dat waar is, kan moeilijk achterhaald worden. Maar pas goed dol maakt de hoogleraar het wanneer hij ver volgt: „Een vlugge berekening leert, dat elke afdeling wel zo'n twintig tot dertig CPN-ers onder zijn leden heeft zodat de konklusie, dat de CPN op de vergaderingen sterk is oververtegenwoordigd, voor de hand ligt". Je moet wel pro fessor zijn, om een dergelijke logi sche redenering op te kunnen zet ten. Het is best mogelijk, dat er het een en ander mankeert aan de manier, waarop de leden van de vakbond invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun bond. Maar het voert toch wel wat ver, om de una nieme eis tot behoud van de koop kracht (ook van een groot aantal CNV-bonden) te zien als het resul taat van „demagogie van het CPN- type", om Van den Doel nogmaals te citeren. Sociale gevolgen Er zijn dan ook niet alleen econo mische gevolgen aan de loonmaat regel verbonden, maar ook sociale. Het kan namelijk best zijn, dat de maatregel de stijging van de loon som beneden de negen of tien pro cent houdt, en de prijsstijging een beefje in 'toom houdt. Maar is dat een belangrijk argument voor de werknemers, die op grond van de zelfde maatregel niet meer in staat zijn via hun vakbond te onderhan delen over hun arbeidsvoorwaar den? De verantwoordelijkheid die de vakbeweging (en dus ook haar leden) jarenlang aan de dag heeft gelegd bij het stellen van looneisen (of juist het niet stellen daarvan) wordt door de maatregel miskend. En dat kan nog de nodige gevolgen hebben. Zeker wanneer de structuurveran- derende wetsontwerpen (Vermo- gensaanwasdeling, Onderne mingsraden) na de parlementaire behand eling nog minder om het lijf zullen hebben dan nu al het geval is, zouden de werknemers wel eens een andere dan een prijscompensa tie kunnen eisen. Namelijk de compensatie voor het feit, dat hun onderhandelings vrijheid werd beknot op het mo ment dat er van inperking van de macht en vrijheid van de onderne mers nog nauwelijks sprake was. Die compensatie zou wel eens duurder kunnen uitvallen dan vol ledige prijscompensatie nu. WASHINGTON - Er zullen in Amerika zeer waarschijnlyk geen doodvonnis sen worden voltrokken voor dev maand oktober, hoewel het Hoog gerechtshof drie weken geleden de weg tot executie heeft vrijgemaakt met een arrest dat de nieuwe wet ten goedkeurt, die een aantal staten met betrekking tot de doodstraf heeft ingevoerd Dit arrest was gebaseerd op een aantal rechtszaken in de staten Georgia, Florida en Texas, waarin moordenaars met de dood zijn be straft. Voordat echter tot uitvoering van de nu onherroepelijk lijkende doodvonnissen mag worden over gegaan, moet het Hooggerechtshof de rechtbanken in de drie ge noemde staten formeel van zijn be slissingen op de hoogte brengen. Een van de raadsheren in Ameri- kunnen worden geëxecuteerd, uit stel krijgen, maar men neemt aan dat de plaatselijke rechtbanken Powells besluit zullen opvatten als een wenk om geen vonnissen te la ten voltrekken voor het Hoogge rechtshof zich andermaal op de doodstraf heeft beraden. Rechter Powell was een van de ze ven raadsheren, die begin deze maand tot de conclusie kwamen dat de nieuwe wetsregels voor de doodstraf in Florida, Georgia en Texas voldoen aan de normen, die het hof stelt. Hij heeft met nadruk verklaard, dat de opschorting van de behandeling van het beroep schrift niet betekent, dat hij het met het daarin gevoerde verweer eens is. Hij wilde echter geen beslissing nemen, die op de onherroepelijke doöd zou kunnen neerkomen, zon der dat het voltallige Hoogge- ka's hoogste rechtscollege rechter Lewis F. Powell jr., heeft nu bevel gegeven het uitsturen van deze be kendmaking op te schorten tot het volledige Hooggerecchtshof van zijn zomervakantie terug is. Het re ces van het hof duurt tot 4 oktober. Rechter Powell is in de vakantie kamer van het hof belast met de behandeling van spoedzaken van zuidelijke staten. In die functie heeft hij zich beziggehouden met de verzoekschriften van het fonds voor rechtsbijstand van de NAACP, de organisatie voor de be langen van kleurlingen, waarin om herziening van het arrest van het Hooggerechtshof wordt gevraagd. Dit pleidooi werd gehouden voor een aantal veroordeelden, wier ge vallen als proefzaak voor het Hoog gerechtshof heeft gediend. Door de uitspraak van het hof zouden zij nu met hun leven voor hun misdaad moeten boeten. Voltallig Powell wil dit verzoek tot herzie ning echter door het voltallige Hooggerechtshof laten behande len Om dit te bereiken heeft hij het uitsturen van de kennisgeving opgeschort, waarin het Hoogge rechtshof de doodstrafnormen in de betrokken staten goedkeurt. Dit geeft de terdoodgedoemden nu in elk geval uitstel tot na 4 oktober De beslissing van rechter Powell betekent formeel niet dat alle ruim 300 terdoodveroordeelden, die nu Willekeur In 1972 verklaarde het Hoogge rechtshof de manier, waarop in de Verenigde Staten de doodstraf wordt toegepast, in strijd met de grondwet, omdat er met het opleg gen van deze sraf veel willekeur werd toegepast. De doodstraf op zichzelf is echter nooit door het hof onwettig verklaard. De meeste staten hebben daarop hun wetboeken op het punt van de doodstraf gewijzigd. De wijzigin gen,zoals die in de staten Florida, Georgia en Texas zijn ingevoerd, voldoen nu aan de normen van het Hooggerechtshof. Een aantal an dere staten heeft zijn wetboeken op soortgelijke wijze aangepast. Dit betekent, dat meer dan 300 veroor deelden in de „death row", de do dengang van de gevangenissen, naar gaskamer of de elektrische stoel gaan, tenzij de gouverneur van hun staat gratie verleent of het Hooggerechtshof in oktober alsnog tot andere gedachten komt. Het hof heeft de wetswijzigingen zoals die ondermeer in de staten Noord-Carolina en'Louisiana zij'n ingevoerd, niet goedgekeurd. In deze staten en enige andere die soortgelijke aanpassingen van hun wet hadden gezocht, mogen dus geen doodvonnissen worden vol trokken. BUENOS AIRES - De naar schat ting 25.000 politieke ballingen die voor de verschillende militaire dic taturen in Zuid-Amerika naar Ar gentinië zijn gevlucht, zijn hun le ven niet meer zeker. Sinds de mili tairen het bewind-Peron omver gooiden is hun toch al zeer hache lijke toestand in snel tempo ver slechterd. Tientallen zwaar bewapende com mando's pleegden vorige maand een overval op twee hotels van het Hoge Commissariaat voor vluchte lingen van de Verenigde Naties in de Argentijnse hoofdstad. Zij ont voerden 24 Chilenen, een Para guay aan en een Uruguay aan, die in deze hotels hun toevlucht hadden gezocht De 26 vluchtelingen wer den een dag lang gemarteld. Ver volgens werden zij vrijgelaten met de dringende raad Argentinië bin nen 48 uur te verlaten, wat zij met de hulp van het Hoge Commissa riaat deden. Onlangs werden in verschillende wijken van Buenos Aires twintig gevluchte Uruguaya- nen door gewapende mannen ont voerd. Onder de ontvoerden bevindt zich Margarita Michelini, een dochter van de vroegere Uruguayaanse se nator Zelmer Michelini, en haar zoontje van twee jaar. Haar vader werd twee maanden geleden door „onbekenden" ontvoerd en enkele dagen later vermoord teruggevon den. Het zoontje werd terugge bracht, de andere, 19 ontvoerden zijn spoorloos. Een groep van ongeveer duizend vluchtelingen heeft in zijn dood sangst een hongerstaking van een week gehouden, waarbij zelfs de kindertjes op streng rantsoen wer den gezet om de wereld op hun uit erst gevaarlijke situatie attent te maken. Een andere groep van 27 wanho pige Chilenen bezette de Canadese ambassade, omdat de Argentijnse autoriteiten hun te verstaan had den gegeven dat zij zouden worden vermoord als zij het land niet on middellijk verlieten. Van hen zijn er inmiddels dertien in Canada toe gelaten. Schoonmaak In de eerste dagen van zijn bestaan heeft de junta van generaal Jorge Videla, die op 23 maart van dit jaar de macht overnam van Isabel Pe- ron, een reputatie opgebouwd van grenzeloze wreedheid. Onmiddel lijk na de staatsgreep begon de junta met de „saneamiento" - de grote schoonmaak - van het land. Hoewel het militaire regime bij hoog en bij laag volhoudt dat het alleen maar Argentinië wil zuiveren van linkse en rechtse extremisten, ziet de praktijk er anders uit: rechtse moordenaars laat men de vrije hand (zo ze niet al discreet worden aangemoedigd van over heidswege), terwijl de autoriteiten meedogenloos jacht maken op alles wat links is of als zodanig wordt be schouwd De junta heeft het vooral gemunt op de leden van het trots kistische Volksleger ERP en van de links-peronistische Monteneros. Onlangs bracht de Argentijnse vei ligheidsdienst het Volksleger een klap toe, door ERP-leider Roberto Santucho en drie van zijn naaste helpers te verrassen; hun schuilplaats was in een ano nieme tip verraden. Ze werden on middellijk gedood in een voorstad van Buenos Aires. Veel dodelijker voor het Volksleger was echter dat bij die overval lijsten werden gevonden van guerrilla strijders en hun schuilplaatsen. Diezelfde dag al overvielen agenten een ander huis, waarbij vijf gueril- lastrijders werden gedood. En en kele dagen later doodde de politie drie guerrillos en pakte zij er twin tig op. Volgens legerkringen bevat ten de buitgemaakte lijsten schuil plaatsen door het gehele land, waardoor de ERP nu afdoende uit geschakeld kan worden. De stadsguerrilleros - zowel van de ERP als vari de Monteneros - zijn uiterst vindingrijk bij de bestrij ding van de autoriteiten. Zo brach ten zij de Argentijnse politiechef Cesareo Cardozo onlangs met een wel zeer sinistere aanslag om het leven. Een bom ontplofte onderzijn bed in de slaapkamer. De bom was daar geplaatst door de beste vrien din van zijn dochter, naar later bleek een 17-jarige guerrillastrijd ster. Ondermij nend" Tot dus ver zijn dit jaar 700 mensen bij poli tieke gewelddaden in Argentinië om het leven gekomen. Alleen al in de afgelopen drie weken zijn tegen de tachtig personen in gevechten met de politie en de militairen ge dood, mensen die „verdacht waren van ondermijnende activiteiten". Onder de slachtoffers van onbe kende gewapende groepen zijn ze ven geestelijken. Amnesty International schat dat er zich op dit ogenblik tussen de 18.000 en 20.000 mensen in de ge vangenissen bevinden. Martelin gen zijn er de gewoonste zaak van de wereld geworden. De junta lijkt overigens de laatste maanden zijn greep op de gebeur tenissen in snel tempo te verliezen. De acht geheime diensten die het land rijk is, voeren hoe langer hoe meereen eigen beleid, zonder enige coördinatie, en de rechtse terreur groepen treden steeds openlijker en driester op. De beruchtste is zonder twijfel de AAA (de Argentijnse Anticommu nistische Alliantie), die de ge woonte heeft identificatie van zijn slachtoffers te bemoeilijken door de lijken te verbranden, in stukken te snijden of met dynamiet op te blazen. De AAA is - naar men aanneemt verantwoordelijk voor een groot aantal onopgehelderde moorden op linkse politici, zoals die op de ex-president van Bolivia, Juan Tor res, en twee vroegere parlement sleden uit Uruguay Chilenen Naast de AAA en de eigen geheime diensten treedt ook de DINA, de geheime politie van het nabuurland Chili, met steeds grotere regelmaat in Argentinië op tegen opposanten van de Chileense junta. De Chi leense politieke ballingen vormen de grootste groep onder de Zuid- amerikaanse ballingen. Niemand kan dan ook met vol strekte zekerheid zeggen, wie ver antwoordelijk is voor de golf van ontvoeringen en moorden. Moor den, waarvan linkse politieke vluchtelingen in Argentinië het slachtoffer zijn. Dat komt ook, om dat de samenwerking tussen de DINA en sommige Argentijnse ge heime diensten zo nauw is en zo openlijk, dat men moeilijk kan on derscheiden wie nu uiteindelijk verantwoordelijk is voor de „ver dwijning" van weer een vluchte ling. In Bolivia en Argentinië zijn bijvoorbeeld velen er zeker van dat Juan Torres door agenten van de Boliviaanse president Banzer om het leven werd gebracht Wat wel volkomen duidelijk is, is dat het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de VN, die de verantwoordelijkheid heeft voorde opvang van vluchtelingen, abso luut niet in staat is hun veiligheid te garanderen Het Hoge Commissa riaat heeft onlangs zijn eigen on macht toegegeven en een dringend beroep gedaan op 34 landen - waar onder ook Nederland - om min stens duizend ballingen uit Argen tinië in eigen land op te nemen. Naar aanleiding van het bezoek dat de Argentijnse ihinister van Eco nomische Zaken vorige week aan ons land bracht, verzocht ook Am nesty International de Nederlandse regering aandacht te schenken aan de erbarmelijke situatie waarin de vluchtelingen zich bevinden. De regering kondigde 2 juli aan dat zij een nog nader te bepalen aantal vluchtelingen politiek asiel zal ver lenen. Generaal Videla grenzeloze wreedheid

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11