Nederlaag DDR op 4 x 100 meter Hockeyploeg blijft ongeslagen REGEN VAN WERELDRECORDS Vrij spel Deur voor India nog op 'n kier montreal '76 Wissel VS-meisjes correctverklaard MAANDAG 26 JULI 1976 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT MONTREAL - Tijdens de Olympische zwemwedstrijden wereldrecords de volgende we reldrecord verbeterd of geë venaard: Dames: 100 meter vrije slag: Konrelia Ender (O.Dld) 55.62. 200 meter vrije slag: Kornelia Ender (O. Did) 1.59.26. 400 meter vrije slag: Petra Thmer (O. Did) 4.09.89. 100 meter schoolslag: Hanne- lore Anke (O. Did) 1.11.11. en 1.10.86. 200 meter schoolslag: Marine Kosjevaja (So) 2.33.35. 100 Bruner vlinderslag: (O. Did) 1.00.13 (evenaring). 400 meter wisselslag: Ulrike Tauber (O. Did) 4.42.77. 400 meter wisselslag estafette: Oost Duitsland. Ulrike Richter, Hannelore Anke, Andrea Pol lack en Kornelia Ender 4.07.95. Heren: 100 meter vrije slag: Jim Mont- gomerv (VS) 49.99. 400 meter vrije slag: Brian Goo- dell (VS) 3.51.93. 1500 meter vrije slag: Brian Goodell (VS) 15.02.40. H)0 meter schoolslag: John Hencken (VS) 1.03.88,1.03.62 en 1.03.11. 200 meter schoolslag: David Wilkie (Gb) 2.15.11. 100 meter rugslag: John Naber (VS) 56.19 en 55.49. 4x100 meter wisselslag: Verenigde Staten (John Naber, John Hencken, Matt Vogel en Jim Montgomery) 3.42.22. 4x200 meter vrije slag: Ver enigde Staten: Tim Shaw, Bruce Furniss, Mike Pruner en Don Northway 7.30.33. De Amerikaan Jim Montgomery legde als eerste zwemmer de 100 meter vrije slag af binnen de vijf tig seconden: 49.99. Zwemmedailles Het medailleoverzicht van het zwemmen, respectievelijk goud, zilver en brons. Heren: Ver. Staten Gr. Brittannië Sovjet-Unie Canada W.-Duits land O.-Duitsland Australië 12 1 10 5 1 1 1 3 1 2 1 1 Dames: O.-Duitsland Ver. Staten Sovjet-Unie Canada Nederland 11 1 1 6 1 4 2 2 2 1 6 2 MONTREAL - Verslagen keek Kornelia Ender naar haar teamgenootjes. Hun falen op de vrije slageestafette had "genosse" Konnie haar vijfde gouden medaille gekost en wat nog erger was: de Verenigde Staten in staat gesteld op het slot nummer van de zwemwedstrijden een vernieti gende klap uittedelen. Lachend en zwaaiend vormde Shirley Babashoff het middelpunt van het dansende groepje Ame rikaanse meisjes op het erepodium. Een symbool van Amerikaanse onverzettelijkheid. Na de zesde achtereenvolgende nederlaag even tevoren op de 800 meter, niet kapot te krijgen en weer present, toen de laatste gelegenheid zich voordeed. Het had belangrijke gevolgen voor de medaille eindstand. De Ver enigde Staten, die op één na alle herennummers wonnen, kwamen door die ene gouden plak bij de dames op 13 Olympische titels. Oost-Duitsland moest het met twee minder doen. Bijna had Shirley Babashoff s on vergelijkbare gretigheid Nederland een bronzen medaille opgeleverd. Ze nam als laatste zwemster zo snel over, dat velen er een valse start in zagen. De mogelijkheid daagde dat Ineke Ram, Linda Faber, Annelies Maas en Enith Bngitha, die met een overigens knap Nederlands record van 3.51.67 als vierde hadden aan getikt, alsnog in de prijzen zouden vallen. Damesleidster Wil Storm klampte voorzitter-kamprechter Bertil Sael- fors aan. "Ik heb de film al laten terugdraaien", liet deze weten, en onreglementairs gezien." Later, toen de Amerikaanse ploeg al als winnaar gehuldigd was, bevestig den vertraagde televisiebeelden de waarneming "Het is beter zo", al dus Wil Storm, "die Amerikaantjes hebben zo geweldig geknokt, dat het doodzonde zou zijn geweest als ze gediskwalificeerd waren." Ploeggenootjes Kim Peyton (19 jaar en al 13 jaar zwemmend), Wendy Boglioli (21 en al 15 jaar in het wed strijd wezen en de 15-jarige Jill Sterkei zochten eensgezind de oorzaak van deze volkomen on verwachte heropstanding in de ge weldige teamgeest bij de Amerika nen. "Bij ons was het een voor allen en allen voor één. De andere ploe gen zwommen als een verzameling van individuen." De koele niet van het publiek en het idee ver van huis te zijn, deden naarmate het toernooi vorderde, bij de Oostduitse meisjes gevoelens van heimwee ontstaan, die de saamhorigheid aantastte. Sommige meisjes waren noet meer vooruit te branden en toen Andrea Pollack die eerder op vlinderslag en vrije slag tot het uiterst belast was ge weest, tekenen van oververmoeid heid vertoonde, was er geen reserve meer voorradig om haar plaats in de estafette over te nemen. Het wereldrecord van 3.44.82 waarmee de Amerikaanse dame- sploeg de avond besloot, was het 29ste en laatste van het zwempro- gramma. Het mag dan voor som mige Westduitsers een moelijk te verteren gedachte zijn, maar op zwemgebied heeft Montreal de her innering aan München wegge vaagd. Daar kwamen weliswaar ook 23 wereldrecords in de boeken, maar de marge was veel geringer Montreal heeft nieuwe normen ge steld Zoveel gevestigde tradities zijn omver geworpen, dat men be ter kan spreken, dat er een nieuw begin is gemaakt. De twee minuten-grens voor de vlinderslag en rugslag heren be staat niet langer. Op de 100 meter vrije slag verwezenlijkte de "snel ste denker te water", zoals Jim Montgomery zich noemt, een droom van tientallen jaren. Vijftig jaar nadat Johnny Weismuller als eerste de honderd meter zwom binnen de rondgang van de secon- denwijzer, kan de 21-jarige pupil van Doe Counsilman zich erop be roemen de 50 secondengrens te hebben geslecht: 49.99 was de tijd waarop het elektronische score bord bleef staan, toen hij als eerste aantikte Bij de dames passeerde Kornelia Ender de twee minuten- grens op de 200 meter vrije slag. Sinds München is het wereldrecord op de 400 meter vrije slag dames met tien seconden en dat van de 1500 meter vrije slag heren zelfs met vijftig seconden omlaag ge gaan. Omgezet in zuivere zwems- nelheid betekent het dat er nu twee tot drieëneenhalf procent harder wordt gezwommen dan vierjaar ge leden. Achteraf bezien waren de vorige Olympische Spelen een speeltuin-vermaak. Eén zwemmer stak er toen bovenuit: de zeven voudige goud-winnaar Mark Spitz wiens wereldrecord op de 100 me ter vlinderslag als enige de tand des tijds heeft getrotseerd Citius, altius, fortiusals het met het zwemmen zo doorgaat moet de Olympische beweging om streeks 2012 een ander motto be denken. Bij het huidige tempo zijn dan immers de meeste wereldre cords tot nul gereduceerd. Sneller - het citius uit het voornoemde citaat - zit er dan niet meer in. Of er moet tegen die tijd een middeltje zijn uit gevonden om een zwemmer eerder aan de finish te laten arriveren dan tlat hij vertrokken is Vooralsnog maakt niemand zich daar zorgen over. Zowel in het Amerikaanseals het Oostduitse kamp gelooft men, de de „val" van de wereldrecords nog wel een tijdje door zal gaan. De trainingsmethoden zelf zijn vrijwel onveranderd gebleven. Hier en daar wordt iets meer aandacht besteed aan het leren zwemmen met ademschuld. Vooral op de lange afstand schijnt dat te helpen. Veel belangrijker is dat zowel in de Verenigde Staten als Oost- Duitsland het wetenschappelijk onderzoek de trainer een beter in zicht geeft in de Psychologische en fysiologische wetmatigheden, waaraan zwemmers onderworpen zijn. Daardoor haalt hij uit de oe fenpatronen, waarvan de meeste al jaren bekend zijn, een hoger ren dement. Daarbij komt dat de Olympische Spelen in de belevingswereld van de deelnemers een grotere plaats inneemt dan bijvoorbeeld een we reldkampioenschap. De 18 wereld records van Belgrado (1973) en de vijf van Cali (1975) steken nogal Schamel af bij de 23 van München en de 29 van Montreal. Ook de snel heid van het bad was van invloed. De Olympische zwenarena van Montreal is het eerste 50 meterbad ter wereld, waar geen sprake was van baanvoordeel. Sommige kans hebbers beoefenden in de series en de halve finales niet alles te geven omdat ze wisten dat het niet uit maakte of ze in de finale op baan één of baan vier kwamen te liggen. De opkomst van Oost-Duitsland is eveneens een balangrijke factor geweest. Na de voor Amerika on gunstig verlopen wedstrijden in Belgrado en Cali heeft men in Ame rika getraind dat de stukken eraf vlogen. Hoofdzakelijk door de he ren. De beste coaches als George Haines. Peter Daland en Don Gam- brill namen goed betalende univer sitaire functies aan en werden on- De grootste verrassing van het zwem toernooi kwam op de laatste avond: de Verenigde Staten versloegen op de 4x100 m vrije slag het als winnaar gedoodverfde Oost-Duitsland. De Amerikaanse meisjes (Kim Peyton, Shirley Babashoff, Wendy Boglioli en Jill Sterkeisteken hun vreugde over de zege niet onder stoelen of banken MONTREAL - De sensationele triomf van de tot dan toe zonder overwinning zijnde ploeg van Argentinië op Australië (3-2) heeft de situatie in groep A plot seling volkomen gewijzigd. Australië, dat enkele dagen ge leden door een magistrale 6-1 overwinning op India zich al zeker waande van een plaats bij de laatste vier, ziet zich nu - na ook een nederlaag tegen Neder land, geplaatst voor het feit dat er opnieuw aangetreden moet worden tegen India, de record houder onder de Olympische hockeykampioenen, dat na de 6-1 en 3-1 nederlaag tegen resp. Australië en Nederland totaal ontredderd was achtergeble ven. De Argentijnen werden na afloop de onverwachte zege door de Indiërs gehuldigd alsof zij de Olympische titel hadden gewonnen. Australië dat vol gens het boekje door Ron Riley in de 22ste minuut de leiding had genomen werd daarna door treffers van Disera (29), Garaffo (42) en Paulucci (48) op een 3-1 achterstand gezet. Ian Ian Cooke kin de marge verkleinen door via een strafslag de stand op 3-2 te brengen, maar verder kwam Australië met. Ook in groep B is een beslis singswedstrijd nodig om de tweede ploeg, achter Pakistan, aan te wijzen die naar de eind ronden overgaat. Pakistan ver sloeg vrij gemakkelijk Nieuw- Zeeland Shahnaz (2), Munna- war (2) en Khan schoten raak) en daar Spanje reeds verloren en België tegen een eindelijk normaal spelend West- Duitsland met 6-1 verloor, zul len de Spanjaarden en de Nieuwzeelanders het in een ex tra duel moeten uitvechten wie in de halve eindstrijd tegen Ne derland, dat reeds zeker is van de eindzege in groep a, mag uit komen. De stand in de hockeygroepen GROEP A: Nederland 5 10 8-2 Australië 5 6 14- 6 India 5 6 12- 9 Maleisië 5 4 3-7 Canada 5 2 3-8 Argentinië 5 2 4-11 Australië en India moeten een beslissingswedstrijd spelen. GROEP B Pakistan 4 7 16- 3 Spanje 4 4 9-7 Nieuw-Zeeland 4 4 6-8 West-Duitsland 4 3 16-10 België 4 2 5-15 Spanje en Nieuw-Zeeland moe ten een beslissingswedstrijd spelen. STICKS.... MONTREAL - Halverwege de tweede helft van hun hockeywed strijd in groep A zijn spelers van India en Maleisië elkaar in de haren gevlogen, leidde het moment van de vechtpartij ledde India met 2-0. Het incident begon nadat de In diase linksbuiten Harcharan Singh en de Maleisiër Anthony Francis tegen elkaar waren opgebotst. Bij het opstaan sloeg Singh de stick in de ribben van Francis. Deze nam dit niet en porde met zijn stick in de ribben van Singh. Hierop gingen verschillende spelers van beide partijen met elkaar op de vuist. De scheidsrechters trokken de vech tersbazen echter snel uit elkaar. Francis kreeg de rode kaart en is daarmee de eerste speler in het hockeytoernooi die werd uitgeslo ten. Singh ontving de gele kaart en beide partijen kregen nog een harde toespraak van de scheids rechters waarna de strijd kon wor den voortgezet. De stand werd uit eindelijk 3-0 voor India. miniau op als de man die de bal naar de strafcirkel moest slaan. Kort na de pauze zag Litjens een inzet uit een lange corner afge keurd worden. Even later haalde hij wel doeltreffend uit toen hij een strafcorner mocht nemen na blok keren van Doyer, 1-1. Voor Van Heumen was deze gelijkmaker het sein twee veranderingen in de ploeg aan te brengen. Coen Kra- nenberg mocht zijn 95e interland wedstrijd doen aantekenen (hij kwam in de plaats van Kan) en Leefers verving Tim Steens. Met nog ruim tien minuten te spe len, toonde Paul Litjens, topscorer van het toernooi met negen treffers, aan bij de strafcorners, nu aange geven door Leefers, weer best zin in de stick te hebben. Twee keer haalde hij verwoestend uit, 3-1. De laatste keer deed de Canadees Bis- sett uit voorzorg een stapje opzij. De tegenstander van Nederland in ie woensdag te spelen halve finales is nog niet bekend. Maandagmid dag staan Spanje en Nieuwzeeland tegenover elkaar om uit te maken wie zich tweede mag noemen in bereikbaar voor de dames, omdat voor hen nog steeds erg weinig sportstudiebeurzen beschikbaar zijn. Het afscheid van viervoudig Olympisch kampioen John Naber, schoolslagtitelhouder John Henc ken en gouden sprinter Jim Mont gomery behoeft voor de Verenigde Staten nit fataal te zijn. Bij de Ame rikaanse selectiewedstrijden in Long Beach ging het op vier onder delen gemiddeld sneller dan in de finales van Montreal. Het zal alleen enige tijd vergen eer de nieuwe generatie de zelfde klasse ten toon zal spreiden als de afzwaaiers van nu. De fenomenaal snelle opkomst van Oost-Duitsland als zwemnatie is al vele malen beschreven. De poli tieke drijfveren, die er achter ste ken, zijn onvoorstelbaar als men bedenkt, dat tien jaar geleden het Oostduitse volkslied bij sportge beurtenissen nog niet ten gehore mocht worden gebracht. De overneming van de suprematie bij het dameszwemmen heeft zich in slechts enkele jaren voltrokken. In München nog greep de DDR naast al het goud bij de dames. De piepjonge Kornelia Ender was toen met een zilveren plak op de inmid dels van het Olympisch pro gramma afgevoerde 200 meter wis selslag de meest succesvolle zwem ster. Nu is ze dat met viermaal goud en één zilveren plak opnieuw.Ze wordt geflankeerd door drievoudig titelhoudster Ulrike Richter en de dubbele kampioenen Hannelore Anke, Andrea Pollack en Petra Thumer. Van laatstgenoemde meisjes had de wereld enkele maanden geleden nog niets verno men: nu staat zij in het middelpunt van de belangstelling. Rest de vraag, wat er over vier jaar in Mos kou gebeurt. Zal een nieuwe recor dexplosie de herinnering aan de sterren van nu net zo weg vagen als hier in Montreal is gebeurd ten op zichte van de winnaars van Mün chen.? Weer drie goals van Paul Litjens groep b. De winnaar treedt aan tegen Nederland, dat dan vermoe delijk weer in de sterkste opstelling kan verschijnen. Ook India en Australië moeten een beslissingswedstrijd spelen, waar bij de tweede plaats in het geding is en daarmee tevens het recht de an dere halve finale tegen Pakistan te spelen. Wereldkampioen India, dat via dit achterdeurtje toch nog een kans krijgt, heeft nog een rekeninig te vereffenen met de Australiërs na de monster-nederlaag van 1-6. Rigert maakte fout goed MONTREAL - De viervoudige we reldkampioen David Rigert (Sov) heeft gisteren gemakkelijk de Olympische titel gewichtheffen in het zwaarmiddengewicht gewon nen. Het was de vierde gouden me daille voor de Russen bij het ge wichtheffen. De 29-jarige student bracht een totaal van 382,5 kilo om hoog, twintig meer dan deAmeri- kaan Rigert die nog ver onder zijn beste vorm bleef, maakte daarmee de vergissing van vier jaar geleden in München goed toen hij als een van de favorieten met drie ongel dige pogingen direct al voor de titel werd uitgeschakeld. MONTREAL - Het Nederlands hockey-elftal is ook in de vijfde en laatste wedstrijd voor groep a van het Olympisch toernooi ongeslagen gebleven. Na overwinningen op India, Maleisië, Australië en Argen tinië werd gastheer Canada met 3-1 verslagen. Coach Wim van Heumen stuurde voor dit duel, dat voor Nederland niet meer van belang was, een sterk gewijzigd team in het veld. Doel man Sikking en de veldspelers Bolhuis, Kranenberg, Leefers en Kruize ontbraken dit keer in de basis-opstelling, voornamelijk om geblesseerde spelers wat tijd te ge ven om te herstellen. Het was in de eerste helft duidelijk te merken dat het Nederlands elftal een experimenteel karakter had. De Canadezen sloegen al na drie minuten toe met een doelpunt van Motzek, waarbij Rob Toft zeker niet vrijuit ging. Hij maaide na het eer ste schot, dat hij in zijn derde inter landwedstrijd te verwerken kreeg, falikant naast de bal en kon alleen nog maar kwaad met zijn stick tegen de grond slaan toen de treffer een feit was (6-1). Ook later maakte Toft een onzekere indruk en het was maar goed dat hij nietal te veel werk kreeg te verrich ten tegen de ook bepaald niet bril jante Canadezen. Bij de enige straf corner, die Nederland voor de rust kreeg toegewezen, fungeerde Van Eijk als aangever (in plaats van De Nederlayidse hockeyploeg won zijn laatste wedstrijd van de voor- Bolhuis) en stopte Ron Steens af ronde met 3-1 van Canada. De Nederlander Doyer en de Canadees waar Kranenberg gewend was dat Plummer duelleren hier om de bal. te doen. Bij lange corners trad Ta-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9