mmi Dwalingen van Bayreuth laten zich niet negeren ASTERIX HISPANIA Tita Teiajora MAANDAG 26 JULI 1976 Een Amerikaanse homofiele ser geant die vanwege zijn geaard heid uit militaire dienst ontsla gen was (hoewel hij kon bogen op allerlei onderscheidingen die hij verwierf in Vietnam), heeft be roep tegen zijn ontslag aangete kend. Een 26-jarig meisje dat op de Amerikaanse academie voor de Koopvaardij studeerde en daarvan was weggestuurd om dat zij in bed was gevonden met een van de mannelijke leerlingen is weer in genade aangenomen. Een Canadese rechercheur van politie, getrouwd en vijf kinde ren, die uit de dienst ontslagen was omdat hij overspel had ge pleegd met een gescheiden vrouw (hij had zijn eigen gezin niet voor haar willen verlaten, waarna zij zijn overspel bij zijn superieuren had aangebracht), heeft geëist weer in politiedienst te worden teruggenomenmet verwijzing naar Nelson Rockefeller, die im mers drie weken na de scheiding van zijn eerste vrouw met zijn tweede vrouw trouwde, met wie hij al jaren gesignaleerd was. Al die rechtzoekers staan met naam toenaam en foto in de kranten. Conclusie: er is nog heel wat mis op dat gebied, maar er wordt hard aan verbetering ervan ge werkt. Kartonnen beker Melk wordt in Canada in karton nen bekers of bekertjes verkocht. Dat kennen wij ook. Je maakt zo'n vierkantige beker open door de twee zijflappen aan de boven kant naar achteren weg te druk ken, en daarna die zijflappen van onderen weer terug te duwen met je duim en wijsvinger. Thuis, in Nederland, kost het echter de grootste moeite om zo'n karton nen melkdoos open te krijgen. Je moet meestal wat inscheuren, of met een schaar inknippenanders gaat het niet. Dat is althans mijn dagelijkse ervaring. Blijkbaar gebruikt Elopak, die deze kar tonnen melkbekers blijkens onze televisiereclame maakt, een soort plakmiddel dat weerbarstiger is dan het Canadese plakmiddel, want in Canada werkt het sys teem feilloos. Miljoen volt In de drukste straat van Mon treal. St. Catherine, heb ik me Ci nema Pigalle binnen laten lokken door keurige, prettige jongens en meisjes, die gratis kaartjes aan boden voor de voorstelling "Ser mons de la Sience". Elk uur een geheel nieuw programma, sensa tionele wetenschappelijke films, en de man van een miljoen volt. Het laatste trok me het meest aan, en ik besloot op de koop toe te ne men dat ik in dat halfuurspro gramma door dr. George Speake op het bestaan van God en de bij bel zou worden gewezen, want hoewel het niet met zoveel woor den gezegd werd, begreep ik on middellijk dat het daarop uit zou draaien. Niks voor niks, behalve godsdienst. De man van een miljoen volt trok me daarom zo aanomdat ik on langs in Belgrado een korte studie heb gemaakt van de man die als eerste te midden van schichtende bliksems ter waarde van een mil joen volt op het toneel heeft ge staan, te weten de Joegoslaaf Ni- kola Tesla. Een groot geleerde, thuisbehorend in de klasse van Edison en Marconi, - ik zal te zij ner tijd nog op hem terugkomen Tesla was het, die omstreeks de eeuwwisseling aantoonde dat een miljoen volt kon worden opge wekt, en dat die spanning geen vat op de mens had. Dr. George Speake liet ons in die Montrealse bioscoopzaal even schrikken, door in het donker ook opeens wat knetterende blauwe bliksems uit een grote klos elektradraad te to veren en hij beloofde die avond om 8 uur met zijn blote voeten op die bliksemende klos te gaan staan. Hilariteit En voor de rest was het een soort Billy-Graham-Seance op weten schappelijke basis. H.ij hield in het donker zijn arm voor een fluo rescerend scherm, richtte een lamp op zijn arm en daarna stak hij het licht weer aan, waarna we de schaduwafdruk van zijn arm nog secondenlang op het scherm zagen, tot die langzaam ver dween Vervolgens ging hij in half zittende houding voor dat scherm staan, en meteen daarna hief hij van de andere kant, op nieuw voor dat fluorescerende scherm, zijn voet omhoog, en toen hij daarna het licht weer aan stak, zagen we de langzaam ver dwijnende schaduwafdrukken van een voet die iemand een trap onder zijn kont geeft Dat veroor zaakte natuurlijk de hoognodige hilariteit onder het merendeels jeugdige publiek. En wat bewees dit nu? In de eerste plaats was het feit dat we die schaduwafdruk na een seconde of twintig niet meer zagen, niet het bewijs dat die af druk ook weg was, want verfijnde instrumenten van General Mo tors zouden ze ook lang daarna nog wetenschappelijk kunnen aantonen. Nee, die afdruk, maar dat zei hij er niet bij) van hem zou nu eeuwig bestaan, zoals alles wat we doen en zeggen voor eeu wig blijft bestaan en in de compu ter van God wordt opgeslagen. Het was dus zaak om ons hande len en wandelen daarop af te stemmen, en wat lag dan meer voor de hand dan het lezen van de bijbel en het geloof in god? Ga in vrede, en vanavond sta ik met mijn blote voeten op een miljoen volt... NICO SCHEEPMAKER. WALTER SCHEEL BIJ OPENING WAGNER—FESTIVAL: Kunst GaTerie Van der Vlist Voorjaarsten toonstelling Günther Borst (lino's), Fre- derik van Batenburg (grafiek). Jetty Wery (keramiek) en Judith Vermeeren Atelier "De Scherf. Nassaulaan 41. Oegstgeest, tel 150220 Ans v d Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Pulchri Studio. Passage 10. Oegstgeest Werken van Jan van Heel Van 16 juli t m 4 aug dag geopend van 10-16 uur, vr ook van 19-21 uur Oudheden (Rapen- Galerie JA, Sportfondsen bad. Wasse naar. Tentoonstelling Rie Bouters - gouaches en ikoontjes, Witte van Leeu wen - fictile fiction. Van 15juü t/m 1 aug., geopend woe. t/m zo. van 10-17 uur, woe ook van 20-22 uur. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar Tentoonstelling Hannie Bal - aquarellen en Cara Waller - schilderijen en etsen Van 17 juh t/m 25 aug Ope ningstijden van de bibliotheek PANDA EN DE MEESTER-FLINKERD 53-133. Hoewel Pam een flink en sterk iemand was, kon hij toch niet tegen de donderbus die douane-ambtenaar Van Dikkem op hem gericht hield. Hij deed zijn pet en gordel af en gaf ze aan beambte Langstaak - en die ging mee meer terug naar zijn huisje. Dat loopt verkeerd af mompelde Panda, die aan de andere kant van de slagboomvanuit Andragorie. stond toe te kijken"Straks vindt hij de microdot Pam's pet - en dan is het gedaan met onze Geheime Opdracht Hij werd nog ongeruster, toen hij een auto zag stoppen waar Zwarte Zwier en Knars uit stapten. Want die waren van de Tegenpartij en mochten de microdot met de geheime formule helemaal niet in handen krijgen. Daarom besloot hij om Iets te Doen. "Houdt ze tegen!" riep hij tot beambte Van Dikkem, terwijl hij op de beide spionnen wees die net op weg naar het douanehuis waren. "Dat zijn smokkelaars! Hun auto zit vol met verboden waar!" CROQUE-MONSIEUR Roer 2 eieren los met 200 g geraspte Gruyère, 2 volle theel. mosterd, een volle theel. paprikapoe der of een snuQe cayen ne Snijd 20 dunne snee tjes niet al te vers brood en verwyder desge wenst de korst, maar nodig is dit niet. Best rijk de sneetjes aan één kant met boter en daarop het kaasmengs el. Leg de sneetjes op elkaar zodat u 10 dub bele boterhammetjes krijgt. Bestryk de bo venkant met boter en leg ze met de onges meerde kant naar bene den op een licht bebo terde bakplaat Zet de plaat bovenin een voor verwarmde, matig hete oven tot het brood licht goudbruin is en ei, kaas en brood zijn versmol ten. Heet opd: wir VINA BORN FRED BASSET f Jgjggft'h'^'e' j k weet met, we schuld bod, moor er kwam 'n goeie ruzie «nLy (^ieheeft-©jerbren!) B7I jf* O JE ADl/l&CPIEAjSr 1 tiAfs^A's AOi/iES -seevtce at-s het pook o cfel'eaa^pc apl/(es Wier lo/ajajem fm het vook v bt hex h/a/ister(e At-c WT Her DCCR ACMES fcimlatbal «?ei/EAl BE- p&mkeai we wet tsrs dat /s. bet-s* pam »jar eeaj er/witree.ie caaj ai De avonturen van Jommeke - De bisschop van Roermond heeft zijne toestemming geweigerd voor de vestiging van twee nieuwe kloosters, waarvoor de gebouwen reeds in aankoop wa ren Deze weigering zou gegrond zijn op de overweging, dat er reeds zóóvele kloosters in Lim burg gevestigd zijn, dat een ver meerdering daarvan wenschelijk noch oorbaar kan worden geacht - Volgens te Berlijn ontvangen berichten, die in goed ingelichte kringen als geloofwaardig wor den aangenomenmoeten de Ser viërs in hun strijd met de Turken gevoelige nederlagen hebben ge leden en zouden ook hunne hulp middelen nagenoeg uitgeput zijn Ditwilechter nog niet zeggen,dat de oorlog vandaag of morgen zal zijn afgeloopen. Integendeel, het is mogelijk dat voor de Turksche troepen, zoodra zij het Servisch grondgebied zijn binnengerukt, juist de grootste moeilijkheden eerst beginnen. Doch evenzeer is het mogelijk, dat zij ten slotte dan toch de Serviërs geheel ten onder brengen Vijftig jaar geleden: de - Het Centraal Comité communistische partij der Sowjet-Unie heeft besloten Zino- vjef uit zijn functie van lid van het politiek bureau van het Cen- traal Comité te ontzetten en Rud- sutak als zijn opvolger te kiezen. De politieke commissie zal dus voortaan bestaan uit de volgende personen: Stalin. Rykof, Bucha- rin, Tomski, Kalinin. Molotow. Rudsutak en Trotzky. Het be-'v ten opzicht van Zinovjef is geba seerd op het feit. dat de oppositie welke hij leidde, de wettelijke grenzen te buiten ging "en dat hij poogde een onwettige organisatie te stichten, gericht tegen de een heid van de communistische pa r- tij". Leidse Bioscopen LUXOR: „TheGemus",dag.2.30,7.00e 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00en 9.30 uur. 1 jaar. Camera „Casino Royal", dag. 7.00 e 9.30 uur. 14 jaar. Kindermanitee: „Winnetou en Old Shu- rehand", dag. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Ontuchtige vertel lingen". vr. en za. 12.00 uur. 18 jaar LIDO: „Diamonds are forever", dag 2.30,7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-1430 uur. Avondbezoeken 18.30-19.30 uur Kinderafdeling dage- 4.001. 4.30 u r the cuckoo's Ün8- n 9.15i ook STUDIO: „One flew nest", dag 2.30,7.00. 4.45 uur. 18 jaar. TRIANON: „Vakantieperikelen", dag 2 30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur AL. wapens". Kinidermatinee: „101 Dalmatiers". z woe. 2.30 uur. AL Nachtvoorstelling ..De lachende ker", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur Kraamafdeling dag. van 1115 tot 12 00 uur (alleen voor echt- gen.)v 15.00tot 16.00uuren van 18 30tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur CCU (hart- bewaking)dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma en do. 19 30-20 30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vnjdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13 00-14.00 uur en 18 30-1930 uur. Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt- Elke dag. 14 15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Zaterdag en zondag- 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiènten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uuc Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14 15 en 18.30-19 30 uur; 3e klaS 13.30- 14.15 en 18 30-19 30 uur; Kraamafdeling 13 30-14 15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15 30 uur alleen voor ouders 18-1830 'üur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). BAYREUTH - Met een vrolyk 'Frankisch Volksfeest' op de groene heuvel van Beyreuth heeft de muziekwereld, daarin bijge staan door politieke kopstukken en de plaatselijke bevolking, vrijda gavond de 100ste editie ingeluid van het aan Richard Wagners oeu vre gewijde festival. Wanneer 'Frankisch' eerder aan Frankrijk dan aan Duitsland doet denken, zit men op het goede spoor want de 'Ring des Nibelungen' - het piece de resistance van de Beyrey- ther festspiele - wordt dit jaar ge bracht in een nieuwe enscenering van de Fransman Patrice Chereau, terwijl diens beroemde landsman Pierre Boulez de dirigeerstok han teert. Bondspresident Walter Scheel opende het grote Wagner-spektakel vrijdag met een toespraak waarin hij de Festspiele de 'geschiedenis van een uniek idee' noemde. De geschiedenis van Bayreuth, al dus Scheel, is niet los te denken van de Duitse geschiedenis in haar tota liteit en ook de dwalingen van de natie. Wagner was een man die zich na een jeugdflirt met revolutionaire denkbeelden ontwikkelde tot een verstokt nationalist met een heilig geloof in de superioriteit van het Duitse volk. Zijn oeuvre, waarin de Germaanse mythologie centraal staat, was dan ook 'gefundenes Walter Scheel (rechts) tijdens zijn toespraak in Bayreuth met op de achtergrond het aandachtig luisterende koor "Der Meistersinger Fressen' voor de nationaal- heel Duitsland i socialisten, Hitier voorop. Ook de koppeling tussen de ras senwaan van het Derde Rijk en de thematiek van de Wagner-opera's is het voor velen nog uiterst moeilijk het oeuvre van deze componist lou ter op zijn muzikale merites te beoordelen. In zijn toespraak tot de 1900 geno digden in het Festspielhaus gaf de dwalingen Scheel er blijk van dit probleem overleefd aan te voelen. De president Paul Morand overleden PARIJS - Op 88-jarige leeftijd is in Parijs overleden Paul Morand, di plomaat en schrijver. Hij werd 13 maart 1888 in Parijs ge boren. Vóór de Tweede Wereldoor log schreef hij twee romans, "Lewis et Irene" (1924) en „1'Europe Galan te" (1925) alsmede talrijke novellen. In 1943 was hij gazant in Boekarest niet dig kan negeren. Uit die duistere hoofdstukken heeft men volgens Scheel echter geleerd wantrouwig te staan tegenover absolute heilsle ren, of die nu van rechts, van links of uit Bayreuth komen. Het erfgoed van Richard Wagner, beklemtoonde Scheel, heeft zowel de aanvallen van tegenstanders als in zijn beheerders niet meer weg te rdenken uit de internationale opera- de duistere hoofdstukken uit cultuur. Toen Scheel was uitgesproken di rigeerde Karl Böhm de prelude en de 'Festweise' van 'Die Meistersin ger von Nürnberg'. waarna het Frankische volksfeest een aanvang bij Bratwurst en bier, totdat de de geschiedenis van Bayreuth en in 1944 werd hij door de Vichy- nachtwacht uit de Meistersinge: regering naar Bern gezonden. In nist gebood 1950 werd hij gepensioneerd. Het werk van Morand, die was blijv Het eigenlijke festival, dat tot 28 augustus duurt, begon zaterdag schrijven, kreeg van de jaren zestig met de 'Rheingold'. Centraal in dè af grote bekendheid. Na de publikatie in 1965 "Nouvelles du jour et de la nuit" werd hij in 1968 gekozen tot lid van de Academie Francaise. 30 voorstellingen, die al sinds vorig zijn jaar uitverkocht zijn, staat de tetra logie van de 'Ring'. Deze wordt in Che- maal opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8