Spanning tussen Kenia en Oeganda vergroot "Gebruik kern bom bij inval S.U. in Europa" "GADDAFI MOET WEG' Twijfels groeien over nut EG Opnieuw staatsgreep in Ethiopië verijdeld Bomaanslagen Spanje MAANDAG 26 JULI 1976 BUITENLAND PAGINA 7 NAIROBI (UPI/Reuter/AFP) - Kenia heeft zijn burgers in Oeganda aange raden zo snel mogelijk te vluchten om hun leven te redden. Deze waar schuwing kwam van de provincie-commissaris John Mboeroe, die zei dat de regering alles doet "om zoveel mogelijk Kenianen te redden die nog steeds in Oeganda wreed worden vermoord". brandstof voor vyf dagen. Met het oog op deze zeer ernstige situatie, die naar ik vrees Oeganda voor zy n voortbestaan tot een uiterste actie zou kunnen dwingen, doe ik een beroep op de Verenigde Naties en de organisatie van Afrikaanse Een heid met grote spoed commissies van onderzoek te sturen om vast te stellen dat er een alarmerende toe stand bestaat die de wereldvrede bedreigt." Amin: wanhoop Volgens Keniaanse zegslieden zijn er in Oeganda al bijna 300 Kenianen vermoord door rondzwervende troepen. President Amin van Oeganda had gisteren gezegd dat zijn land "zich gedwongen zou kunnen zien zijn toevlucht te nemen tot een wan hoopsdaad" omdat Kenia geen olie meer aan Oeganda zou leveren. Amin heeft zowel op de V.N. als op de organisatie voor Afrikaanse eenheid een beroep gedaan waar nemers te sturen omdat de toestan d een bedreiging zou vormen voor de wereldvrede. Ook in zijn telegrammen ver klaarde Amin dat hij tot een „wan- Jioopsactie" tegen Kenia zou kun nen worden gedwongen indien dit land zijn "blokkade" tegen Oe ganda niet zou opheffen. Hij legde er tevens de nadruk op dat Oeganda „al het mogelijke" had gedaan om •de vrede te bewaren. Kenia heeft tegengesproken dat er een blokkade tegen Oeganda be staat. Scherp Amins jongste verklaring is de scherpste in een serie van steeds ernstiger wordende dreigementen jegens Kenia. In zijn telegrammen vraagt hij de geadresseerden de Volgens hem laat Kenia sinds 4 juli, de dag van de Israëlische actie op het vliegveld van Entebbe, vitale olieprodukten niet meer toe in Oe ganda. De verklaring van Kenia dat zijn land niet voor de import van olie heeft betaald, spreekt hij met klem tegen. (Kenia zegt dat Oe ganda omgerekend ongeveer 150 miljoen gulden schuldig is. De waarnemende Keniase minister van Buitenlandse Zaken, Osogo, heeft gezegd dat Oeganda Kenia beschouwt als een land dat uit lief dadigheid olie kan blijven leveren. De Oegandese president verklaart in zijn telegrammen verder dat Ke nia meer dan 300 tankauto' s bij de Oegandeze grens tegenhoudt en er dagelijks slechts én laat passeren in plaats van de tachtig die Oeganda tot dusver binnenkwamen. Daar door heeft mijn regering de leve ring van brandstof moeten beper ken tot zeer vitale diensten. Dit heeft zeer ernstige economische en sociale gevolgen in Oeganda en zelfs bij de huidige rantsoenering is er slechts Kardinaal Doepfner plotseling overleden Niet als eerste In Nairobi, de hoofdstad van Kenia, heeft men nog niet op Amins uitla tingen gereageerd, maar Kenia heeft herhaaldelijk verklaard dat het niet als eerste zal aanvallen. Men zal evenwel „krachtig" terugs laan indien Oegandese troepen Ke nia binnenvallen. In diplomatieke kringen in Nairobi zegt men bevreesd te zijn dat Amin mogelijk militair tegen Kenia zal optreden in een poging een einde te maken aan zijn toenemende bin nenlandse problemen. Er zijn al fa brieken in Oeganda gesloten en de meeste internationale vluchten gaan door brandstofgebrek niet door. Oeganda's leger en luchtmacht, die 20.000 man tellen, zijn bijna drie maal zo groot als de strijdkrachten, van Kenia. De Oegandese strijd krachten, hoewel misschien min der goed getraind, zijn verre supe-, rieur wat betreft de gevechtsvlieg tuigen, tanks, raketten en pantser voertuigen. Presidentskandidaat Jimmy Carter krijgt heel wat post te verwerken: zo'n acht a tienduizend brieven per dag. NEW YORK (UPI) - De Demo cratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Jimmy Carter, heeft gistera vond in een interview verklaard dat hij alleen opdracht tot een "eerste nucleaire klap" tegen de Sowjet-Unie zou geven als hij van mening zou zijn dat zij een rechtstreeks gevaar voor de Verenigde Staten geworden zou zijn. Carter zei dat een "inval op grote schaal van de Sowjet- Unie in Europa", gebruik van kernwapens tot gevolg zou kunnen hebben, "maar alleen met Duitse, Oostenrijkse en misschien Franse instem ming". Over de Verenigde Naties zei de Democratische kandidaat dat deze instelling tot een "dis puutvereniging" was geworden en, hoewel bij tijden "onve rantwoordelijk", zou moeten blijven voortbestaan. Carter zou geen Amerikaanse soldaten naar Israël sturen, maar wel zou hij dit land van afdoende militaire en economi sche hulp voorzien, zodat het zich kan verdedigen en een Joodse staat kan blijven, "hope lijk sterk genoeg om een drei gende aanvaller af te schrik ken". De ex-gouverneur van Georgia zou de Palestijnen van grond gebied in Jordanië willen voor zien. Hij is verder voorstander van hervatting van de Geneefse conferentie, met deelneming van de Sowjet-Unie en de Pales tijnen. Ontvoering mislukt MERIDA (AFP) - Twee onbeken den hebben in de Mexicaanse stad Merida geprobeerd de Cubaanse consul Daniel Ferrer te ontvoeren. De consul verzette zich toen twee mannen hem onder bedreiging met een pistool in een auto wilde du wen Een Cubaanse visserijdes- ..*-v kundige Artanan Diaz Diaz, die cilie speelde Doepfner hem vergezelde, werd echter dode- J~ lijk getroffen door schoten van de ontvoerders,, die vervolgens op de vlucht sloegen. MÜNCHEN - De voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferen tie, Julius kardinaal Doepfner, is zaterdag op 63-jarige leeftijd in München overleden. Hij werd door een hartaanval getroffen toen hij zijn huis wilde verlaten. Julius Doepfner, een boerenzoon uit het Frankenland, speelde al jong een belangrijke rol in de Duitse kerkprovincie en in de rooms-katholieke kerk. Na zijn theologiestudie in Rome en werk zaamheden als kapelaan werd hij in 1948 door Paus Pius XII benoemd tot bisschop van Würzburg. Met zijn 35 jaar was hij de jongste bis schop van Europa. Door Paus Joannes de 23ste werd Doepfner in 1958 tot kardinaal benoemd, waar door hij het jongste lid van het col lege van kardinalen werd. Tijdens het tweede Vaticaans con- belang rijke rol in de progressieve stro ming. Hij heeft zich ook ingezet ir toenadering tussen katholiek protestant. Saoedie-Arabië, Egypte en Soedan: NEW YORK (Reuter/UPI) - Het Amerikaanse nieuwsmagazine Newsweek heeft gisteren geschre ven dat de koning van Saoedi- Arabië en de presidenten van Egypte en Soedan het erover eens zijn dat hun collega van Libië, ko lonel Moammer Gaddafi, "hoe dan ook" van het toneel moet verdwij- Volgens een News week- correspondent zijn Egypte en Soe dan bereid zonodig een groot mili tair offensief tegen Gaddafi's Libië te ontketenen.. Wel zou dit een uit erste overweging zijn en zou een tweede optie het ombrengen van de Libische leider zijn. Twaalfduizend Egyptische solda ten zijn gereserveerd voor over brenging naar Soedan, misschien als een commandomacht, mis schien als afleidingsmanoeuvre om Gaddafi te dwingen tot het wegha len van een aantal zijner soldaten aan de Egyptische grens, aldus Newsweek. Het Saoedi-Arabische- Egyptische-Soedanese contract tegen Gaddafi zou vorige week in Djedda in Saoedi Arabië zijn opge steld. Saoedi Arabië zou het niet met zo veel woorden hebben ondertekend maar wel de financiën hebben toe gezegd voor wat voor actie ter ver wijdering van Gaddafi ook. De druppel die de emmer zou heb ben doen overlopen zou Gadaffi's vermeende medeplichtigheid aan jongste staatsgreeppoging tegen president Noemeiri van Soedan zijn geweest. Met het tonen van een groot assor timent vuurwapens van uiteenlo pend kaliber is gisteren in Char- toem het proces begonnen tegen 57 mensen die ervan zijn beschuldigd dat zij hebben deelgenomen aan de mislukte staatsgreep tegen het be wind van president Noemeiri in het begin van de maand. Nog eens 40 beklaagden staan sinds gisteren terecht in de stad Om- doerman, enkele milometers ten noorden van Chartoem. In de aanklacht staat dat de be schuldigden te werk zijn gegaan "met hulp van een vreemd land", waarmee Libië wordt bedoeld. Boete voor congreslid SALT LAKE CITY (Reuter) - Een rechter in Salt Lake City, hoofdstad van zijn 'eigen' staat Utah, heeft het Ameri kaanse congreslid Allan Howe veroordeeld tot een boete van 150 dollar wegens het onder handelen met twee vrouwen die hij voor prostituees zou hebben aangezien. De rechter legde Howe voorts een voorwaardelijke gevan genisstraf van 30 dagen op. De vrouwen die Howe zou hebben aangesproken "met een sexueel oogmerk", waren geen prostituees maar als zo danig uitgemonsterde poli- tieagentes. LONDEN (Reuter) - De in Londen beluisterde Ethiopische radio- omroep heeft bekendgemaakt dat gisteren een poging tot om verwerping van de regering door getrouwe troepen is verijdeld. De poging werd volgens het bericht op touw gezet door de onlangs gedode brigade-generaal Geta- chew Nadew en door de nu ook gedode luitenant-generaal Ber- nanoe Haile Mariam Hassan „met steun van imperialisten". Getachew, de toezichthouder op uitvoering van de bepalingen krachtens de staat van beleg in de oproerige provincie Eritrea, werd een week geleden gedood tijdens verzet tegen zijn aanhouding. Dit is het tweede verijdelde com plot tegen de twee jaar oude mili taire regering van Ethiopië in nog geen twee weken. Op 13 juli maakte radio Addis Abe ba bekend dat een samenzwering met succes de kop was ingedrukt. Later werden achttien men sen als schuldigen wegens ver raad terechtgesteld. Twee mannen zijn in Ethiopië ter dood veroordeeld nadat zij schuldig waren bevonden aan economische sabotage. Het gaat om een functionaris van het Ethiopische ministerie van Han del en Industrie, Abetohoen Jig- zaw en een handelaar. Alemu Ba- ka wo. De doodvonnissen, uitge sproken door een bijzondere krijgsraad, zijn al bekrachtigd door het staatshoofd, Teferi Ban te. De veroordeelden hadden textiel- bonnen met illegale winst ver kocht, waardoor de prijs van tex tiel scherp was gestegen, aldus de woordvoerder. Een correspondent van de Lon- dense Sunday Times, Jon Swain, wordt in Ethiopië ruim een maand vermist, zo meldde zijn blad gisteren. Hij zou de opmars van een leger van boeren tegen de guerrillastrijders in de noorde lijke provincie Eritrea. De 28-jarige Swain werd vorig jaar in Engeland tot .journalist van het jaar" uitgeroepen wegens re portages over de machtsover name in Cambodja door de Rode Khmer. ARRESTATIE IN GUINEE ABIDJAN (Reuter) - De Guinese minister van Justitie, Diallo Telli, ex-secretaris-generaal van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid, is gearresteerd in verband met een samenzwering om president Sekou Toure te vermoorden. Dit bericht van Radio Conakry is in Abidjan opgevangen. Volgens de radio heeft president Sekou Toure tevens de arrestatie van v\jf andere Guinese functiona rissen bekendgemaakt, onder wie een ex-ambassadeur, professor Sekou Toulo. De arrestaties waren gevolgd op een diepgaand onderzoek naar het op 13 mei ont dekte moordkomplot. De president had zijn onthullingen gedaan tij dens een politieke bijeenkomst in Conakry DAGBLAD MADRID (UPI/AFP/Reuter) - Le den van een maoistische splinter groep hebben volgens de Spaanse politie het afgelopen weekeinde in Spanje 27 bomaanslagen gepleegd, waarbij zeven mensen werden ge wond en veel materiële schade werd veroorzaakt. Een tot nu toe onbekende organisa tie de "antifascistisceh verzets groepen (1 oktober) heeft de verantwoordelijkheid voor een aantal van deze aanslagen op geëist. Gistermiddag is voor het gebouw van een chemische handelsfirma bij de opera in het hart van Parijs een bom ontploft. Daarmee is het aantal bomaanslagen in Frankrijk dit weekeinde tot vier gestegen. Ook elders in de wereld vonden dit weekeinde bomaanslagen plaats. Op de jaarbeurs in Bogota zijn in het Chileense en voor het West duitse paviljoen bommen ontploft, zo heeft de politie gisteren bekend gemaakt. In de stad Nabloes op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever is gisteren een Israëlische grensbe waker door de ontploffing van een bom gedood. Twee collega's liepen verwondingen op. Een team van de mijnopruimings- dienst heeft zaterdag een in een schoenendoos verpakte wekker ontdekt in de toiletten onder het Olympische sportpaleis, kort nadat de politie de telefonische melding had gekregen dat in het gebouw een bom was verstoot. Britse militairen dragen de met vlaggen bedekte kisten met de stoffelijke overschotten van de Britse ambassa deur in Ieland.Ewart Biggs.en zijn secretaresse naar het vliegtuig om naar Engeland overgebracht te worden. EIGEN 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a. d. Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b.? Mijn HUISadres is Mijn VAKANTIEADRES p/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vakantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1 70 per dag. De praktijK heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadrgs BRUSSEL (ANP) Er is weer een (half jaarlijkse) opiniepeiling gehouden bij de bevolking van de negen EG- lidstaten en een van de voornaamste conclusies die uit de resultaten van die peiling is getrokken is dat de Europese burger minder gunstig is gaan denken over het nut van de gemeenschappe lijke markt. Tien procent van de (in to taal 9.000) ondervraagden meer, is nu van mening dat er een negatief ant woord gegeven moet worden op de vraag of „de gemeenschappelijke markt een goed ding is", dat wil zeggen dat het percentage van de Europeanen dat de gemeenschappelijke markt een goed hart toedraagt is gezakt van 63 tot 53 pet. Het bestrijden van werkloosheid en van prijsstijgingen is, volgens de publieke opinie in Europa, nog steeds de voor naamste taak van de regeringen in de negen EG-lidstaten. Ook natuurbe scherming, bestrijding van milieuver vuiling en het beschermen van de sument tegen bedrieglijke handel praktijken acht men over het alge meen nog van zeer groot Lelang. De belangstelling voor de Europese eenwording blijft tamelijk gering. Slechts 1 op de 5 mensen verklaarden dat ze „bijna altijd" geïnteresseerd zijn in wat over dit onderwerp in de pers verschijnt of op de televisie wordt ge geven. De helft van de ondervraagden zei „af en toe" deze berichtgeving te volgen en 3 op de 10 doen dit „nooit". In België en Italië is de belangstelling voor Europa het geringst. Slechts in Nederland en België is, aldus deze opiniepeiling, de belangstelling voor Europa opgelopen. Sinds novem ber van het vorig jaar. In Ierland, Duits land en Italië liep ze duidelijk terug De onderzoekers wijten de geringere waardering voor het onderwerp Europa aan de Europese topconferentie die in april van dit jaar plaatsvond. Die top conferentie werd algemeen als een mis lukking beschouwd en het opinieon derzoek van de EG vond niet lang na die topconferentie (in mei) plaats. Een overgrote meerderheid in Italië, Luxemburg. Nederland en Duitsland „voelt er veel voor" om in de jaren van nu tot 1980 een „Europese Unie" uit te bouwen. De bescherming van de grondrechten van alle Europese bur gers wordt over het algemeen als het voornaamste doel vén die unie gezien. Men acht dat over het algemeen veel belangrijker dan economische en mo netaire toenadering of de gemeen schappelijke regionale, sociale en bui tenlandse Dolitiek In alle negen EG-lidstaten zijn er duide lijk meer voor- dan tegenstanders van rechtstreekse en algemene verkiezin gen voor het Europees Parlement.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7