Dieben staat tot aan de knieën in de elektronica Opknappen van oude panden is nog taboe Groot festival met volksmuziek komt in Leiden Wasserijbedrijf in Leiden MAANDAG 26 JULI 1976 LEIDEN Door Bram van Leeuwen LEIDEN - "De mensen hebben een heel verkeerd beeld van ons bedrijf. De meeste den ken, dat we in onze wasserij tot onze knieën in het water staan, maar dat is helemaal niet zo. We staan tot onze knie- nen in de elektronica." Dat zegt C.N.M. Dieben, die samen» met zijn oudere broer F. C. N. M. Dieben de directie vormt van het wasserijbedrijf Dieben gelegen tussen Zoeter- woudse Singel en Bloemistenlaan. Een bedrijf dat kan bogen op een flink stukje traditie, want het is al meer dan 150 jaar geleden, dat de wasserij werd opgericht. "Be drijfis een wat groot woord voor die eerste jaren, want de stichter van het bedrijf behoorde in Lei den tot de "slootjeswassers", die er in die dagen hun beroep van maakten om goed te wassen en te bleken. Dat wassen gebeurde in een slootje, en het goed werd daarna te drogen gelegd in het gras. Op de "bleek". Voor grond legger Dieben was het zaak het witgoed steeds goed nat te hou den met water uit de sloot, zodat de zon in de lucht zijn blekende- werking kon uitvoeren. In de ruim anderhalve eeuw, dat het bedrijf bestaat, is de was- serij van Dieben steeds op dezelf de plaats gevestigdgebleven en hebben inmiddels vier generaties de scepter gezwaaid over het be drijf, dat op dit ogenblik werk verschaft aan een kleine 30 man personeel. Op de plaats waar vroeger het slootje liep. staat nu een grote bedrifshal met ultra modernste apparatuur. Uit de beginjaren van de wasserij herinnert nog de portefeuille, die zorgvuldig door de broers wordt bewaard. Een portefeuille, waar aan de tand des tijds geknaagd heeft en waarop in fraaie letters gedrukt staat "Dieben buiten de Koepoort, klederbleeker onder Soeterwoude bij Leijden 1832" Die portefeuille ging ook mee als grootmoeder Dieben eenmaal per week met de trekschuit rich ting Amsterdam vertrok om de nog open staande kwitanties te innen. Maar de ontwikkelingen in het wasserijbedrijf zijn snel gegaan. De wasborden en de tobbes zyn er al lang niet meer en de oude wringer staat als een wereld vreemd object in een bedrijf, waar overal elektronische ogen het reinigingsproces in de gaten houden. Niets doet meer herin neren aan de tijd dat 15 strijksters met gasijzers het schone wasgoed weer keurig in de plooi legden. De automatisering heeft er voor gezorgd dat veel, ja bijna alle, handwerk uit de wasserij ver dwenen is. De meisjes aan de mangelDe techniek houdt een elektro nisch oogje in het zeil. (Foto rechts). De uitrusting va derne wasserij: e ter. (Foto onder). Kennersblik Per week draait het personeel van Dieben er zo'n 23 tot 25 totiwas- goed doorheen. Opgeteld over een jaar is dat een slordige ander half miljoen kilo. Maar het aantal mensenhanden dat er aan te pas komt is gering. Een man die zich temidden van de automatisering en mechanisering staande heeft kunnen houden is hij, die het wasgoed selecteert. Hier geen elektronisch oog, maar iemand met een kennersblik die onmiddellijk door heeft of een bepaald weefsel koud, 40,60 of 90 graden gewassen moet worden. „Met één oogopslag of snelle handbeweging wordt bepaald wat kan en wat niet kan. Vooral met bepaalde kleuren moetje erg voorzichtig zijn", aldus Dieben, die niet ontkent dat er ooit wel eens een foutje wordt gemaakt. „Maar ik durf gerust te beweren, dat het ons minder vaak gebeurt dan bij moeder thuis". Is de keuze eenmaal bepaald, dan komt de elektronica er aan te pas. Dit deel van het bedrijf betiteld als „de pijp" is ook de grote trots van de broers Dieben. Een enorme installatie, waarbinnen het complete wasprogramma en de nabewerking is geautomati seerd. Een investering van vele tonnen, die eind 1975 werd ge plaatst, en nu, na enkele maan den uitproberen, op volle toeren draak. Buiswasmachine is de of- fecièle naam van de superwasau tomaat, waarin de zakken met vuil wasgoed worden neergela ten om achtereenvolgens een hele reeks van bewerkingen te ondengaan. „We zijn een erg milieubewust be drijf' vertelt directeur Dieben wanneer we langs de computer kasten met opflikkerende lamp jes lopen. „De gemiddelde huis vrouw gebruikt per kilogram wasgoed 50 tot 90 liter water. Wij gebruiken op dit ogenblik zo'n 15 tot Ï6 liter per kilo. Om ook het gebniik van wasmiddelen tot een minimum te beperken, wordt het leidingwater in het bedrijf zelf onthard. We gebruiken fosfaat vrije wasmiddelen en in de hele kringloop van de was zit ook een stuk "recylingy. Het laatste spoelwater is bijvoorbeeld nog zo schoon dat we het weer bij de kunnen gebruiken." Computer. Het hele wasproces voltrekt zich zonder dat er één mens aan te pas komt. Elke' handeling, elke in structie voor de grote buiswas machine, staat op een kaart, die in het "program-gedeelte" van de computer wordt gestopt. Alles verloopt even gladjes. Als het natte wasgoed in bergjes van vijf tig kilo de maxi-wasmachine ver laat, komt direct een grote pers in beweging om het meeste overtol lige water uit het goed te verwij deren. Vervolgens wordt het op een karretje geschoven, die ook al weer volledig automatisch, be paalt welke van de drie grote tumblers (droogmachines) op dat ogenblik niet gebruikt wordt. Pas wanneer het wasgoed de grote centrifuges weer verlaten heeft komt het handwerk weer aan bod. Meisjes en vrouwen pakken de vrijwel droge lakens beet en hangen die met een snelle bewe ging in de "wasknijpers" van de mangel. Geholpen door elektro nische ogen wordt het laken op de juiste breedte gespannen en verdwijnt vervolgens in de man gel om er aan de andere kant ge droogd en gevouwen uit te ko- "Het hele wasproces is op elkaar afgestemd", vertelt directeur Dieben. "Als blijkt dat de meisjes het niet aankunnen worden de 'tumblers uitgeschakeld. Het was proces kan dan nog wel even doorgaan, maar als de zaak stag neert, valt ook de buiswasma chine uit". De gloednieuwe in stallatie, waarvan er volgens de heer Dieben in ons land slechts een tiental in bedrijf is, kan per uur zo'n 750 kilo vuil goed ver werken. Het wasgoed blijft niet langer dan 24 uur in het bedrijf. Tot de klanten van de wasserij be hoort een aantal grote instellin gen. "Die laten steeds meer bui ten de deur wassen. In de trant van: schoenmaker houd je bij je leest. Alleen de btw speelt ons nog wel eens parten", aldus de heer Dieven. En wat de privé was betreft: gemiddeld doet acht pro cent van de gezinnen de was de deur uit. LEIDEN - De Stichting Leids Folkfestival organiseert in samen werking met de Folkclub Horus en de "agency Natural Life Promoti ons" op 25 en 26 september een landelijk Folkfestival. De artiesten die al voor dit folkfes tival geboekt staan zijn Fungus, John Renbourne en Jacqui McShee, Astrid Nijgh, Alba, Tan- nahill Weavers, Crackerhash, Opo, Ramshacle Stringband, Archie Fisher, Ian Mackintosh, Mike Ma- ran, Paul Brett, Dave Travis. Met enkele andere artiesten is de orga nisatie nog in onderhandeling. Het doel van het festival is volgens de Stichting Leids Folksfestival de volksmuziek in de ruimste zin van het woord te propageren en bij een groter publiek belangstelling hier voor op te wekken. Gedoeld wordt niet alleen op een passieve beleving van de volksmuziek maar ook op een actieve, wat tot uitdrukking kan komen in het meedoen van het publiek aan sessions, open podia en workshorps. Een van de artiesten die al vo< het festival geboekt staan, Astrid Nijgh. LEIDEN - De postduivenvereni ging Het Oosten hield een wed vlucht met 88 duiven over een af stand van 273 km vanaf St. Quentin. In Leiden geen herwaardering Uitslag: 1. 8 P. Juffermans: 2. 9. 10 D. Koet; 3. H de Haas; 4. H. van Kla- 5 W. Gijsman; 6 B. Singeling; van As. Ook hield Het Oosten wedvlucht vanaf Bergerac met 47 duiven over een afstand van 866 km. Uitslag: 1, 8 D. Koet; 2, 5 P Juffermans; 3,7 C. Gijsman; 4. J. de Wolf; 6 G. Schoeman; 9 B. Singe ling; 10 H. de Haas. De postduivenvereniging De Sleu telstad hield een wedvlucht vanaf Bergerac. Uitslag: 1, 6 A. T. Pracht; 2, 7, 10 T. Platteel; 3, 4, 9 C. v. d. Nieuwendijk, 5 H. Sladek en 8 W v. d. Nieuwendijk. Dezelfde vereni ging vloog vanaf St. Ghislain met jonge duiven. Uitslag: 1, 3 A. v. D. Dop en zn.; 2, 4, 7, 8 A. T. Pracht; 5 W. v.d. Nieuwendijk; 6. N. Nievaart 9, 10 C. v. d. Nieuwendijk. Leiden - Het beeld van de stad ver andert. Geheel nieuwe stadswijken schieten ais paddestoelen uit de grond en oude fabriekspanden ma ken plaats voor gloednieuwe flat gebouwen. Toch lijkt er een kente ring te komen in de vaak niets ont ziende vernieuwingen, die immer gepaard schijnen te moeten gaan met de slopershamer. Met name voor de oude grote pan den in de stad schijnt er een soort herwaardering te ontstaan, mede omdat deze meestal deel uitmaken van historisch gegroeide stadsker nen. Voorlopers in dit opzicht zijn steden als Amsterdam, Utrecht en vooral Mijdrecht. Oude (fabrieks) panden worden hier in tegenstel ling tot vroeger met meer zonder enig pardon met de grond gelijk gemaakt, maar getracht wordt het huidige stadsbeeld te behouden door in eerste instantie de binnen ruimte van de panden te vernieu wen en de structuur van het ge bouw, en dus het beeld, zoveel mo gelijk te behouden, door gevel en pui slechts ten dele te veranderen of aan te passen. Treffend voorbeeld in dit verband is, zoals gezegd, de aanpak van een stad als Mijdrecht. Enkele jaren gelden kocht de gemeente hier een oude leegstaande biscuitfabriek op. In plaats van het gebouw geheel neer te halen en een totaal nieuw winkelcentrum te bouwen werd het pand zo aangepast dat er zonder slopen toch een winkelcentrum ontstond op de plaats van de oude fabriek. Binnen de bestaande con structie werd 2700 vierkante win kelruimte, 800 vierkante meter kantoorruimte, 350 vierkante meter expositie ruimte en 450 vierkante meter voetgangersgebied ge creëerd. De vraag is of een dergelijk project of een aantal van die projec ten ook voor Leiden een haalbare zaak is. Daarbij behoeft de leeg staande ruimte niet altijd een win kelfunctie te krijgen. Er zijn legio andere mogelijkheden te bedenken zoals Wijkcentra, kantoorruimte of zoals in Utrecht is gebeurd, een oud pand veranderen in een gebouw vol appartementen. Particulieren De vraag is daarom voor een stad als Leiden zo interessant omdat ook hier een groot aantal panden leeg staan. Wel moet gezegd wor den dat voor een groot aantal lege panden al een nieuwe bestemming is gevonden, waarbij overigens - geen rekening lijkt te zijn gehou den met een vorm van renovatie. Het gros van de leegstaande pan den wordt in vele gevallen weer tij delijk verhuurd alvorens tot een "geheel nieuwe bestemming" te komen. Momenteel staan er in de gemeente Leiden een kleine 90 panden leeg. Verder moet ook wor den aangetekend dat verschillende leegstaande panden in particuliere handen zijn, waardoor de gemeente ook niet kan beslissen over een eventuele bestemming. Tot de leegstaande panden van gro tere omvang in Leiden die op het moment leegstaan, behoren ook de gebouwen aan het Noordeinde en het Galgewater ("Rotogravure"). Deze panden zullen voor een groot deel gesloopt worden om plaats te maken voor een complex van on geveer 140 woningen. Toch is ook hier al iets van een herwaardering van oude panden te bespeuren, aangezien niet alles tegen de vlakte zal gaan. De heer Rijkers, project ontwikkelaar en de huidige bezitter van de panden, deelde ons begin dit jaar al mee een voorliefde te hebben voor oude binnensteden en dat hij daarom niet van plan was stadson terende woningbouw te plegen; en zeker het "Rembrandhuisje", deel uitmakend van het totaal complex, een beter aanzien te geven. Tot de andere grote leegstaande complexen in Lèiden behoren on der andere panden aan de Slik- steeg, Herengracht, Hogewoerd en de Nieuwstraat. De panden aan de Sliksteeg en Nieuwstraat, vroeger in bezit van respectievelijk de fir ma's Brandt en Van der Heijden en momenteel in handen van de ge meente lijken voor een deel voor de sloop bestemd te zijn. In de Slik steeg zal woonruimte gecreëerd worden en aan de Nieuwstraat is een Openbare Bibliotheek gepland. Geen plannen In het verleden leek ook in Leiden al een begin te worden gemaakt met het herbestemmen en her waarderen van oude fabriekspan den. Vooral oude textielfabrieken (Van Wijk en Langezaal) kregen een winkelfunctie, de gebouwen wer den echter zo aangekleed, denk vooral aan de huidige Consu- markt, dat het aanzien er niet direct op vooruit is gegaan. Overigens deelde de heer Van der Weijden van stadsontwikkeling in het stadhuis mee, dat er in Leiden noch plannen bestaan voor de sloop van leegstaande gebouwen, noch renovatie- of rehabilitatie- plannen voor leegstaande (fa brieks) panden. Een mooi project noemde de heer Van der Weijden de bouw van een openbare biblio theek aan de Nieuwstraat, waar op het open middenterrein gebouwd zal worden en slechts een zeer ge ring gedeelte voor de sloop be stemd zal zijn, ten behoeve van het aangezicht, aldus de heer Van der Weijden. Kortom: het opknappen van oude leegstaande gebouwen lijkt in Lei den voorlopig nog een zaak te zijn van de verre toekomst. Rectificatie LEIDEN - In het artikel over de schilder Han van Meegeren in deze krant van afgelopen zaterdag is een storende fout geslopen. Er stond dat Van Meegeren het schilderij 'T)e Emmaüsgangers" eerst zelf met röntgen had laten onderzoeken om vervolgens vast te stellen dat er onder dat schilderij een meisjes kopje van een vorig schilderij ver borgen zat. "Als dat doek dan later met röntgen zou worden onder zocht, kon hij niet zeggen dat hij dat kopje had laten zitten", zo ver meldde het verhaal. Het woordje "niet" is evenwel op onverklaar bare wijze de zin binnengeslopen en hoort er zeker niet in thuis. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Siéraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3