Dierenpark Wassenaar wist dat bisons geslacht werden agenda Meisje zwaar gewond na val door dakraam Handelaren zijn verbolgen over brief directeur Jan Louwman en aandacht voor „bison-kwestie" Vakantieganger door Oostduitse grens politie neergeschoten GEWONDEN IN HET VERKEER Lege boot met kleding Dierenhandelaar Baars: „Laten ze zich liever druk maken over de stijgende cri minaliteit". MAANDAG Apotheken WOrdt waargenomen regio Lelden. Apotheek Zuid West. Brahms- Voorechoten. tel. 01717-2625. W ijkverpleging Leiden Interkruls, Middelweg tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan. tel. 4641; Alg. Hulp verlening. tel. 2141, tst. 35 (dag en straat 43, Noordwijkerhout. tel. 02523- Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Lelden. Voor hulpverlening aan verongelukte honden, katten, vogels, e.d. In de ge- Leiderdorp Dag Jan Louwman i nacht bereikbaar SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die ln moeilijkheden ver keren. Bereikbaar van half acht 's av. tot 8 uur 's morg. en tijdens het week end doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Koord-Studiio Centrum voor Intermenselijke betrek- Lln£en", JLe°pend maandag t m vrijdag 10.00—18.00 uur en 19.30—23.00 uur. Zondag 19.30—23.00 uur. Oude Rijn 88. tel 144000. I.v.m. vakanties gesloten tot 15 augustus. O nder wij s winkel Sophlastraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00—17.30 WASSENAAR/ZWOLLE De bisons uit het dierenpark Was senaar die op 23 juni op het abattoir van Amsterdam ge slacht werden lijken het slachtoffer te zijn geworden van ruimtegebrek in het dierenpark en een forse serie misver standen. Van de negen bisons die uit het dierenpark verdwe nen, werden er zes geslacht De zaak kwam aan het rollen toen een van de personeelsleden van het Amsterdamse slachthuis foto's maakte van het ge beuren en die bij verschillende kranten aanbood. Die rucht baarheid, plus de grote publieke belangstelling tijdens het slachten, leidden ertoe dat het Amsterdamse VVD-raadslid A. Pais vragen stelde. Onderzoek wees echter uit dat er niets strafbaars was gedaan. Door Hans Meijer Foto's De bisons hebben ruim een jaar in de uitverkoop gestaan. Dierenpark Wassenaar wilde de beesten die geen grote publiektrekfcers oneer zijn en bovendien op twee na ta melijk oud waren graag verko pen omdat de bisons en de oli fanten in een te klein verblijf za- Jam Holvast ten. Olifanten behoren in een die rentuin nog altijd tot de succes- nummers en verfolijf van die die ren moest dus worden uitgebreid. De bdsongroep zou verkocht wor den. Tot de geïnteresseerde dierentuinen behoorde onder andere die van Arnhem. Daar wilde men de die ren graag hebben voor het Safari park. Een Arnhemse bioloog ver moedde echter dat de bisons niet raszuiver waren uit de stand van de kop concludeerde hij dat er sprake was van een kruising met wisenten en op grond daarvan besloot directeur Jan van Hooff van de Arnhemse tuin van de koop twee Mken liever aan een tuin, al was het al leen maar omdat dat meer op brengt. Maar de dieren waren oud, moeilijk verhandelbaar en we moesten eraf. Bij Wassenaar wisten ze dat drommels goed. want Je verkoopt ndrmaal gespreken geen bisons voor een totaalprijs van vier duizend gulden. Dat is veel en veel be laag*". Achteraf gezien had Baars de dieren nog kunnen verko pen: „Maar dat is nakaarten. Ik wist dat niet toen ik ze naar het slachthuis bracht". alsjeblieft opruimen af te zien. De negen bisons kwamen darop te recht by dierenhandelaar A. Man ln 't VeW. die ze op zijn beurt weer verkocht aan handelaar A. J. Baars Deze deed zaken met een Zuidameri- kaanse dierentuin, maar op het laatste moment zag ook deze tuin van de koop af. De bisons werden daarop verkooht aan een vlees verwerkende industrie twee gin gen naar particulieren en een naar het „Tropisch Oosten" in het Gel derse Silvolde die de overige zes dieren liet slachten. Ze moesten weg LÜBECK (DPA) Aan de Oost- Westdurtse grens by Ratzeburg in Sleeswiik-Holstein is zaterdag een 50-jarige vakantieganger, Willy Bub- bers uit Hamburg, door Oostduitse grenswachten neergeschoten en zwaargewond weggevoerd. De bondsregering heeft zaterdag avond in de DDR opheldering ge vraagd via zyn permanente ver tegenwoordiger in Oost-Beriyn, staatssecretaris Günter Gaus. De Westduitse lezing is als volgt: De man ,die zijn gezin had ver teld dat hü wat wilde gaan wande len, reed per auto tot vlakbij de grens en ging vervolgens te voet verder. Vermoedeiyk is hy daarbu per ongeluk de in dat gebied niet over al even duidelijk gemarkeerde Oost- West grens overgestoken. Toen hy vlak by de prikkeldraadversperrin gen was gekomen werd hy door de Oostduitse grenswachten onder vuur genomen. Hy werd volgens ooggetui gen getroffen in schouder en heup. Zwaargewond en om hulp roepend trachtte de man naar Westduits ge bied terug te kruipen. De Oost duitse grenswachten bleven echter vuren en raakten hem volgens oog getuigen nogmaals. Op tien meter vóór Westduits gebied bleef de man liggen. Ongeveer een half uur later kwa men Oostduitse soldaten hem met een brancard weghalen. Van Oostduitse zijde is verklaard dat Bubbers zich had schuldig ge maakt aan een „bewuste gr ens- provocatie". Staatssecretaris Günter Gaus, die deze beschuldiging van de hand wees, protesteerde by de Oostdiuitsers tegen het feit dat de grenswachten van vuurwapens gebruik hadden ge maakt. Hy verklaarde dat het Oost duitse optreden met in verhouding stond tot de omvang van het inci dent. In Bonn eiste de christendemocra tische oppositie dat de bondsregering consequenties trekt uit het voorval. „Ze moesten weg, ze zaten er in Was senaar mee in hun maag", aldus de Apeldoornse dierenhandelaar A. Man in 't Veld die zich nogal op windt over het feit dat de directie van dierenpark Wassenaar tot nu de schuld van het slachten op de handel afschoof". Baars en ik heb ben allebei geprobeerd wat we kon den, maar als Je ze niet verkopen kunt, en ze moeten toch weg, wat Brief moet je dan?" Man in 't Veld vindt het op zich helemaal niet zo vreemd belde handelaren maken zich bo- dat de bisons daardoor uiteindelijk Baars zich opwindt. In de eerste plaats is dat de mander waarop de zaak in de publiciteit is gekomen. „Het is toch een belachelijke zaak dat een keurmeester op een slachthuis een beetje toto's gaat maken en ze dan aan kranten verkoopt. Dat is waan zin. Hij zou dat wel hele dagen kunnen doen, want er worden wel eens vaker zieke of te oude dieren uit dierentuinen geslacht. In Am sterdam komen ook wel tijgers, leeuwen en kamelen op het abat toir." Nog erger vindt Baars het dat er in de Amsterdamse raad vra gen zijn gesteld: „Laten ze zich lie ver druk maken over de stijgende criminaliteit in de hoofdstad en niet over dit soort zaken praten. Bovendien praat men erover als een kip zonder kop, want niemand hier in Nederland weet precies hoe dit soort zaken aangepakt moet worden en de dierenbescherming maakt onmiddellijk een boel drukte om niks". mbhIH Man in 't Veld: Als je ze niet verkopen kunt, wat moet je dan?" Tuinstadwijk. Herengracht wind ik me nu zo op over die brief." Man in t Veld. die met zijn zoon eveneens aanwezig was bij het op halen van de dieren in Wassenaar, bevestigt dit hele verhaal: „Laten we die beesten alsjeblieft opruimen, is er geroepen", aldus Man in t Veld. 45. vrijdag 10.3011.30 i Weduwen en weduwnaars op het abattoir terecht kwamen, al hoewel dat wel een uitzonderlijk gebeuren is: „Baars kon niet an ders. Het is zijn geld wat in die beesten zit en hij moest wel ver kopen". Dierenhandelaar Baars, eigenaar van een groot bedrijf in Wij them bij Zwolle, had liever niet gezien dat de dieren op het abattoir terecht kwamen: „Natuurlijk verkoop je ze LEIDEN De 57-Jarige Lei de naar J. Leidenaar P. van Veen die volgens de Laurier kreeg een hoofdwond toen hy politie door eigen onvoorzichtigheid gisteravond op het kruispunt by de gewond raakte by een verkeersonge- Haagse Schouw met zyn fiets onder val. De Leidenaar zou geen voorrang een auto kwam. De fietser, die uit de hebben verleend aan een op de Hooi» richting van Wassenaar het kruis- gracht rydende motor, toen hy de punt naderde, zou geen voorrang aan Groenensteeg uit kwam fietsen. Hij de automobilist hebben verleend. Hy kreeg een hersenschudding en brak is voor behandeling naar het Acade- bovendien zyn been. De EBD bracht misch Ziekenhuis overgebracht. hem over naar het St. Elisabeth-zie- Vrydagavond was het de 64-jarige kenhuis. vendien nogal druk om een brief van Wassenaars directeur Jan Louwman, waarin hij zich ddstam- cieert van het gebeuren en stelt niet op de hoogte te zijn geweest van de slacht. „Ik verkeerde in de veronderstelling dat die dieren naar Zuid-Amerika verkocht zouden worden en toen ik van de slacht hoorde was er al niets meer aan te doen. Had ik het maar eerder ge weten, dan had ik nog wel wat adressen geweten". Er bleek inderdaad één particulier adres te zijn. en deze man heeft ook één van de bisons gekregen. Dat kon omdat Baars in dieren op verzoek van, en in overleg met Louwman speciaal voor die trans actie nog een week vasthield: „Want Louwman wist heel goed wat er ging gebeuren. Toen we de dieren in Wassenaar op kwamen halen heb ik namelyk gezegd dat de dieren naar het slachthuis gingen", aldus Baars, die verder meedeelde dat hij zelfs bereid is geweest de koop ongedaan te maken, de die ren in Wassenaar te laten en de kosten van de vrachtwagen voor zijn rekening te nemen. ,Dat heb ben we allemaal tijdens het weg halen van de dieren besproken, maar ze moesten» weg. Daarom telefoon 123235. Advocaften spreekuur Pieterskerkgracht 11. iedere donder- Burgerlijke stand WARMOND Geboren: Cindy M.t dochter van: J. M. de Feijter en J. A. J. M. Booms. Overleden: L. M. van Huiten, oud 84 jaar, man. LEIDEN De 12-jarige Johanna de Kleyn raakte zwaar gewond toen zy zaterdagavond door een dakraam viel en op een ruim zes meter lager gele gen tegelvloer smakte. Het Leidse meisje was met haar broertje aan het spelen op het dak van de voormalige garage van het Motorhuïs aan de Morssingel. Het kind waagde het op een gegeven ogenblik om op een dakvenster te gaan staan. Het raam begaf het ech ter, waardoor het meisje een val van zeseneenhalve meter maakte. Het kind belandde op een tegelvloer, waar het gewond bleef liggen. Het bleek dat het meisje beide polsen alsmede haar rechterbeen had gebroken. Ze kreeg bovendien een bloedende hoofdwond, een beschadiging aan de kïn, diverse snywonden aan de rech terpols en rugletsel. Het kind verloor als gevolg van de val ook een aantal tanden. De EHD bracht het zwaar gewonde meisje met spoed naar het Academisch Ziekenhuis. WARMOND Onverminderd wordt er nog gezocht naar de eigenaar van het bootje dat zondagmiddag leeg aangetroffen werd op het Norremeer. In het bootje lagen enkele kleding stukken. Het bootje dobberde onbe heerd in het riet van het Norremeer toen het zondagmiddag werd opge merkt door enkele passanten. Onmid- dellyk begon het zoeken naar de eigenaar van de kleren en van het bootje. Een duikersploeg van de Leidse brandweer heeft de bodem van het Norremeer gedeeltelyk afgezocht, zonder resultaat. Het zoeken werd bemoeilijkt door de enorme hoeveel heden alg in het water die het zicht zeer beperkten. Ook het dreggen had geen resultaat. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Har» Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel I. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post I 48.25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.53 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. By automatische overschryving geen administratie- en incasso kosten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2