WATERPOLOTEAM: ,NOG GEEN MAN OVERBOORD' Eric Swinkels: met zilver „toch niet teleurgesteld" Tsjech Tkac brengt sprint terug tot zijn „oervorm" BASKETBAL- ARBITER LEEGWATER NAAR HUIS Montreal morgen Ook triomf voor Westduitse achterv olgers montreal '76 MAANDAG 26 JULI 1976 SPORT SPORT Verwachte nederlaag tegen Hongaren kan mentale druk wegnemen MONTREAL - Is het uit angst voor bangheid geroutineerd uit. Laat in schien wel ander edelmetaal. We terstand op begint te lijken. Dat is Maar De Zwarte, die na aangeven de Hongaarse reputatie dat het het duel van de waarheid duidelijk blijven erin geloven, al praat ik het Alsof Faraga aanvoelt dat hij daar- wanneer de druk is weggevallen.de van Landeweer voor 4-1 zorgt, mist waterpolo-zevental in de wedstrijd blijken wie de sterkste is in dit de jongens wanneer ze erover blij- UITSLAGEN Waterpolo. aan zijn treffer heeft te danken, gedachte aan een nederlaag ver- een strafworp en een 4-2 stand, van de waarheid alle wijze lessen Olympische toernooi. Wint met 5-3 ven zeuren uit het hoofd". Finalegroep: Hongarije- crawlt hij in dezelfde speelperiode trouwd is geworden en de wil om welk verzuim in de laatste periode van Ivo Trumbic is vergeten? De en Ivo Trumbic stelt vast dat een En de Magyaren „lopen niet eens Nederland 5-3, Italië-Roemenië op met Szivos in balbezit, zwemt niet af te gaan tot beter spel leidt, toch weer wordt goedgemaakt. Joegoslaaf knikt, bedenkt dat meer geschiedenis van drie gouden, drie op hun tenen" in het zwemstadion 4-4» West Duitsland-Joegoslavië met de aan zijn lijf sjorrende Van En Buunk trekt het zwembroekje Want Jan Evert Veer wordt kopje dan 40 gelukstelegrammen uit het zilveren en twee bronzen medailles Claude Rebillard. Ze nemen een 4-4. Zeeland bijna op hem gewoon van Faraga naar beneden waardoor onder geduwd. Hans van Zeeland niet weg te cijferen valt. zeker niet afwachtende houding aan. willen door, om zich kalmpjes om te 3-0 wordt voorkomen en als Faraga maakt 4-2 en Landeweer komt aan wanneer de tegenstander het in zijn zelf weieens zien hoe sterk de Hol- Stand: draaien wanneer de bal hem be- daar een minuut later nog zo ont- een derde treffer nadat ook Faraga door broek blijft doen. landse ploeg is, waarover men Hongarije3 3 0 0 6 16-11 reikt en een kogel weg te laten snor- stemd over is dat hij de bal woest weer eens heeft uitgehaald: 5-3. CrPr Stnlk Trumbic: „En al die telefoontjes, zulke wonderbaarlijke berichten Italië....3 1113 14-14 ren, die tot 2-0 leidt. weggooit wanneer er voor een vrije Overleg staat een vierde Hollandse nog meer dan de telegrammen. De heeft gehoord. Maar dat valt tegen, Roemenië 3 1 1 3 13-13 Trumbic: „Die mannen zijn licha- worp is gefloten, moet hij het water treffer nog in de weg op het mo- -druk die daardoor is ontstaan is on- en wanneer de langharige reus Fa- Nederland 3 1113 10-11 melijk sterker, je krijgt ze met on- uit. ment dat Konrad er is uitgestuurd. vaderland vol adviezen en gedach- noemelijk groot geworden We raga de bal op goed geluk richting Joegoslavië3 0 2 1 2 13-14 der water. Toch blijf ik erbij dat het Hij zorgt, terug in het bad, toch voor Trumbic: „Geen man overboord. ten en medailles hun uitwerking moeten dit en we willen dat. Goed Evert Kroon smijt, staan de Honga- West-Duitsland ...3 0 12 1 9-12 allemaal zo'n vaart niet loopt, wan 3-0 en als De Zwarte de bal op zijn Eerlijk gezegd had ik hier wel op evenmin zullen hebben gemist. De bedoeld natuurlijk, maar liever had ren voor. Een numerieke meerder- Troostgroep: Australië-Sovjet neer we gewoon ons eigen spel spe- beurt nijdig de kant op smijt, mag gerekend. Misschien dat we nu de- verzameling spieren met dr Istvan ik geen enkele reactie gehad uit heid is daaraan voorafgegaan, want Unie 2-7, Canada-Iran 8-1, len". ook hij gaan en maakt Horkai zelfs finitief van de mentale druk af zijn, Szivos en Tamas Faraga als belang- Holland. Nochtans liggen we nog in Tony Bunnk heeft Szivos onder Mexico-Cuba 4-4. Een eigen spel, gebaseerd op col- 4-0. Dan pas gaat het betere Hol- want een eerste nederlaag kan een rijkste mensen, buit de Hollandse de race. Geen goud. maar mis- water gedrukt. lectiviteit, dat er pas na die 2-0 ach- landse spel vruchten afwerpen, heerlijke uitwerking hebben". MONTREAL - Scheidsrechter Piet Leegwater, in Montreal onmisken baar één van de beste arbiters in het basketbaltoernooi, zal de laatste dagen van de Spelen en dus de halve finales en de eindstrijd niet meemaken. Woensdag keert hij te rug. Leegwater, die tijdens het voor-Olympische toernooi een telegram kreeg met de mededeling dat zijn moeder was overleden, ontving gistermorgen een telegram met de noodlotstijding dat ook zijn vader was gestorven. Voor het eerst sinds 1936 hebben Amerikaanse kogelstoters geen medaille veroverd. Zij waren daar zeer verbolgen over en gaven de begeleidende artsen van het Ame rikaanse team de schuld. Zij zei den: "Onze artsen hebben zich niet voldoende geïnformeerd over de verboden en toegestane anabolica. Daardoor wisten wij niet welke middelen we konden gebruiken. We hebben onze wedstrijden dan ook zonder middelen moeten af werken, met het bekende slechte resultaat." O Prinses Anne is zaterdag tijdens de uithoudingsproef van de mili tary van haar paard gevallen en, nadat ze de race uitreed met een ambulance naar een ziekenhuis ge bracht. Daar bleek de fysieke schade van de pnnses erg mee te vallen. Ze kon zelfs nog deelnemen aan het laatste onderdeeel van de military. Kornelia Ender, de beste zwem ster van de Spelen, heeft in het weekeinde voor het eerst haar grootmoeder ontmoet. De 66-jarige mevrouw Rodalie Lehmann woont al sinds 1959, toen zij uit Oost- Duitsland vluchtte, in Californié. De reis van Kornelia's grootmoeder naar Montreal wordt betaald door de plaatselijke krant uit de woon plaats van oma. MONTREAL - De mare rent rond, sneller dan Nieuw- het gevoig want Klaus Rescnke Zeelands Johnny Walker goud en 't ligt in l'Acadie zomaar mist zelfs twee keer Maar Swinkels voor het grijpen. Met wallen onder de ogen zijn ze uitge- veegt het klamme zweet van de rukt, een leger Nederlandse verslaggevers, let op: dit wordt handpalmen aan de broek. Inha- r, leert geduldig de nicotine om kalm voor ons historie. De spelregels worden grondig gerepe- en wlardig voor te schieten. Een teerd, het verschil tussen hoog en laag hok uitgelegd, een nieuwe barrage volgt, 24-24 onbes onderricht dat 30 hotsende mijlen koortsachtig aanhoudt. list. opnieuw glimlachen NOC- Skeet, wie weet er nog iets meer van skeet, het moet te maken hebben met geweren. sche ervaring. Onveranderlijk ra kend, kleiduiven vallen aan gruzze lementen neer. kleur, Eric Swinkels Maar we hebben nondeju kans op goud, op het enige goud hier, wie zal het zeggen. Wat maakt het uit op welk Olympisch onderdeel, als het alleen maar goud is. Op dus naar Eric Swinkels, zoon van die wa penhandelaar uit Best, die scherp- Op schoenen met drie strepen. Een schutter met zijn zuigingskracht op bundeling samengepakt zelfver trouwen. die wanneer hij de trekker overhaalt weet dat hij doel treft, slechts een afzwaaier laat noteren. Maar de handen van Panacek, de skeet-sensationele Tsjech, Klaus Reschke, Oost- Duitser, zijn meer dan één keer Door Ger Stolk Een rijzige jongen. Ertc Swinkels sluit teleurgested zijn ogen als hij beseft dat zijn i hem het goud kost. vlot speler. Heeft het redelijk kaar met Diana Bullens, Anouk vast en zo 'ijkt niets Eric Aimee-achtig mooi, die ketting kunnenjgebeuren. rookt, haar nagels stukbijt. Die half jaar geled< employee voorbereidingen trof met Ene in de zenuwen te zitten, zegt dat ze noch fiancee, liefje, m wardes City-Montreal even aanwipt. Een fels, van narigheid, jeugdvriendin, die Eric inderdaad Duits geweer dat al in de kast hing. niet op de mond kust, de reden is VanBram Leeuwenheek, die zo Rosie Mittermayer. ski-koningin aar(^j8 is geweest, Swinkels die twee films inzoomt op Ene ~u Schutter, hem later zoent als meer dan een goede vriend, de hooghar tige blikken van Diane even hau tain negerend - te David Zoetmulder, zijn taak be- Sabena- staat uit op commando bier halen, doet Erics pr Zegt dat zijn pupil op zondag naar Europa terugkeert, wwant het eenden seizoen staat voor toevallig als opstapste- de de"r en de ouwelui zijn al dik vlucht Mexico- boven de zestig. Vertelt van twij- ht toch accepteert, hoewel in zes toernooien de vereiste 195 dui ven niet zijn neergetuimeld. Het goud komt nader, want Swin- kels hand trilt nooit, na 24 keer Goud gloort nog altijd in de morgen krijgt hij zijn snoepje. De deftige Het goud verschiet wordt zilver bij Swinkels r een duif uit het hoge huis. Panacek grijnst onmerkbaar bij ieder nieuw schot opnieuw wat hem dichter tot goud leidt. Legt later griezelig kalm uit dat hij zich drie jaar geleden voornam om alles voor de spelen op te offeren, dat hij bij de veiligheid spolitie van Brno werkzaam is, een prof dus, zoals iemand fluisterend concludeert. Een Engelse verslag gever informeert nog driftig of er veel vogels in zijn land zijn. Arge loos antwoordt- Panacek dat Tsje- choslowakije nog eenden, fazanten en patrijzen heeft bij de vleet Hij herstelt zich als hij de opzet van de Brit toch nog doorkrijgt. Roept snel dat de jager heel anders is dan een schutter Ene Swinkels interesseert dat al lemaal niet. Die is blij met zilver. Niet verwacht zilver in een onbe kende sport voor ijskonijnen. Je staat er alleen voor, zegt hij. Alle fans op de tribune ten spijt. Alleen Diana Bullens blijkt dan afwezig. Ze is geschrokken van de fotogra fen, die haar zeker als Erics ver loofde op de sportpagina's zullen laten afdrukken, want ze heeft opeens bedacht wat haar vader er wel van zal zeggen, dat ze de schut ter uit Best tot over de oceaan heeft gevolgd Die het misschien toch met Rosie houdt. krantenfoto's stoelen ring, hinderlijk afleidend voor de schutter. Het goud komt eraan, nog twee beurten en we hebben het, tot de wind ineens opsteekt. Een weg- werpapparaat wat daarop niet is in gesteld, de kleiduif komt traag, een kreet van ontzetting, Swinkels niet. Panacek, Tsjech van 39, die negen jaar geleden met schieten begon, doet zijn voordeel, schiet wel een tweede serie van 25. Komt gelijk met Swinkels, een barrage a deux is "Ook al heb ik goede kansen op goud gehad, ik ben niet teleurges teld", sprak Swinkels toen het feestgewoel rondom hem wat tot bedaren was gekomen. "Als ie mand voor de Spelen zou hebben gezegd dat ik zilver zou halen, had ik hem toch echt webvreemd aan gekeken". Uitslag De resultaten van het skeetschieten in l'Acadie waren: 1 Josef Panacek (Tsj) 198(25,25,24, 24,25,25,25,25. in de barrages 24 en 25). 2. Eric Swinkels (Ned) 198 (25, 24, 25, 25, 25, 25, 25 24, in de barrages 24 e i 24). 3. Wieslaw Gawlikowski (Pol) 196 (24, 25 .25 24, 24, 24, 24. 25. 25, in de barrage 25). 4. Klaus Reschke (DDR) 196 (25,25, 25, 25, 23, 25, 25, 23, in de barrage 24). 5. Franz Schitzhofer (Oos) 195 (23, 25. 25, 25, 23. 25. 24, 25) 6. Edgardo Zachrisson (Gua) 194 (25, 25, 24. 20, 25, 25, 25, 25). Het Olympisch programma voor morgen is als volgt: (Canadese tijd tussen haakjes). Schermen 1300 (0800) floret, equipe, da mes voorronde, 2300 (1800) sa bel, equipe, heren, finale. Paardensport 1300 (0800) springen, indivi dueel. Waterpolo 1430 (09.30) Sowjet Unie-Iran, 1530 (10.30) Australië-Cuba, 1630 (11.30) Joegoslaviè-Hon- garije, finale groep, 2000 (15.00) Canada-Mexico, 2100 (16.00) West-Duitsland-Roemenië, fi nale groep, 2200 (17.00) Neder- land-Italie, flnalegroep. Boogschieten 1500 (10.00) 70 meter 122 centi meter, dames, 1500 (10.00) 90 m. 122 cm, heren, 1900 (14.00) 60 m. 122 cm, dames, 1900 (14.00) 70 m. 122 cm, heren. Volleybal 1500 (10.00) 9e/10e plaats, heren. 1700 (12.00) 7e/8e plaats, dames, 1900(14.00) 5e/6e plaats, dames, 2330 (18.30) 7e 8e plaats, heren, 0130 (20.30) 5e/6e plaats, heren. Basketbal 1700 (12.00) Sowjet Unie-Japan, dames, 1700 (12.00) 9e/10e plaats, heren, 1900 (1400) 7e/8e plaats, heren. 2100 (1600) 3e/4e plaats, heren, 0000 (1900) 5e/6e plaats, heren, 0200 (2100) finale heren. Boksen 1800 1300) voorronde (of kwart finale), 0000 (1900) voorronde (of kwartfinale). Zeilen 1800 (13.00) zevende wedstrijd. worstelen. 1500 (10.00) en 0000 (19.00) vrije stijl, eerste ronde. Judo 1900 (14.00) halfzwaargewicht (voorronde), 0100 (20.00) half zwaargewicht, herkansingen en finale. Handbal 1900 (14.00) 9e/10e plaats, heren, 2030 (15.30) 7e/8e plaats, heren, 3000 (19.00) lle/12e plaats, he ren, 0130 (20.30) 5e/6e plaats, he- Voetbal 2300 (18.00) Montreal halve fi nale Toronto: halve finale. Gewichtheffen 0000 (19.00) 110 kg en meer. Schoonspringen 0100 (20.00) torenspringen, he ren, finale. Rustdag Hockey en atletiek. Anton Tkac sprint naar het goud. Moreion (links) verslagen achterlatend MONTREAL - Een dag voor zijn 32ste verjaardag is Daniel Moreion verslagen. Net als twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Montreal was Anton Tkac uit Tsjecho-Slowakije de snelste sprin ter. Een nieuwe heerser. Sterk en vooral eenvoudig. Tkac, 25 jaar, heeft de sprint teruggebracht tot zijn oervorm, simpelweg hard fiet sen. Zonder listen en lagen, zonder trucks en intimidatie. Eén keer probeerde de nieuwe Olympische kampioen, in zijn tweede rit tegen Moreion, van zijn favoriete recht lijnigheid af te stappen. De zeven voudige wereldkampioen, de bezit ter van de gouden medailles van Mecico en München, zette hem onmiddellijk de pin op de neus. De wielerwedstrijden op de baan werden zaterdag afgesloten met weer een triomf voor de achtervol- gingsploeg van West-Duitsland. Het viertal van baancoach Gustav Küian - Gregor Braun (twee keer goud in Montreal), Hans Luz, Gün- ther Schumacher en Peter Vonhof- ondervond in de halve eindstrijd van' Groot-Brittannié meer tegen stand dan in de slotrit van de Sowjet-Unie. De prestaties van de Britse achter- volgingsploeg, overwinningen tegen Polen en Oost-Duitsland was het bewijs dat er uit een ploeg van gemiddelde kwaliteit (de 27-jarige lan Hallam kwam niet eens bij de laatste zestien van de persoonlijke achtervolging) met ijver, mentali teit en inzet een goed achtervol gingsviertal te maken is. Zelfs bin nen een korte periode, want de Britten trainden nauwelijks twee maanden samen. Dat zou ook in Nederland mogelijk moeten zijn wanneer er een selectie op wielerkwaliteiten zou worden toegepast en niet op de bereidheid van een aantal renners om zich te storten op een vrijwel uitsluitend op de baan gericht programma. Sprint: Uitslagen: finale: Eerste rit 1. TKAC (Tsj), 2. Moreion (Fra) laatste 200 meter in 10.78 (baanrecord). Tweede rit: 1. Moreion, 2. TKAC. Derde en beslissende rit 1. TKAC, 2. Moreion Om de derde en vierde plaats: Eerste rit 1Genschke (Odl), 2. Be- rkmann (Wdl). Tweede rit: 1. Berkmann, 2. Ge nschke. Derde en beslissende rit: 1. Ge nschke, 2. Berkmann. Om de vijfde tot en met de achtste plaats: 5. Sergej Kravtsov (Sov), 6. Yoshika Cho (Jap), 7. Niels Fred- borg (Den), 8. Giorgio Rossi (Ita) niet opgekomen. Finale ploegenachtervolging: 1. West-Duitsland (Braun, Lutz, Schumacher, Vonhof) 4.21.06, 2. Sowjet-Unie (Ooskin, Perov, Pe- trakov, Sokilov) 4.27.15. Om derde en vierde plaats: 3. Groot-Brittannië (Banbury, Be nnett, Croker, Hallam) 4.22 41, 4. Oost-Duitsland (Durpisch, Husch- ke, Unterwalder, Wiegand) 4.22.75 Nederland behoorde tot de negen landen die de twaalf medailles uit het „velodrome" weghaalden, maar dat was uitsluitend te danken aan de persoonlijke kwaliteiten van Herman Ponsteen. De man die zelfs als hij geen prof zou worden, ver moedelijk niet nog eens de ambitie zal kunnen opbrengen om als trekpaard te fungeren voor een wa gen die niet wordt gedragen door de wielen die daarvoor het meest geschikt zijn. Het zevental dat de Nederlandse baanploeg vormde, heeft met uit zondering van Ponsteen nauwe lijks iets kunnen presteren op Olympisch niveau. Terwijl de Brit ten in de ploegachtervolging, het nummer waarvoor mentaliteit en voorbereiding zwaarder tellen dan het toevallig meegekregen talent, op het beslissende moment iets meer presteerden, bleef Nederland juist onder zijn gewone niveau, misschien een gevolg van onzeker heid, mogelijk ook een uitvloeisel van de spanning dat er prestaties moesten worden geleverd. Concurreren met zijn Westduitse collega Gustav Kilian kan baan coach Frans Mahn niet. Vonhof rijdt al sinds 1970 in de achtervol- gingsploeg, Schumacher kwam twee jaar later en Lutz is er van 1973 niet meer uit geweest. De vierde plaats in het vrijwel onverslaanbare viertal werd in 1973 bezet door Ha- ritz, in 1974 door Thureau en de laatste twee seizoenen door Braun. Een dergelijke honkvastheid is een utopie in Nederland. Maar de ach- terv olgingsploeg had wel op het zelfde niveau kunnen en moeten staan als die van Groot-Bnttannie. De Britten hadden ook niet de mo gelijkheden van West-Duitsland. Integendeel. Duitsland pompte de banden van de achtervolgings- ploeg met helium-gas en won ne gen gram per wiel. De Engelsen konden alleen maar paychologisch oorlog voeren. Zij kalkten op een van hun normale fietspompen dui delijk leesbaar „helium". Het enige dat er uit kwam was gewoon lucht, maar het was tekenend voor de sfeer van ontspanning waarin Britse sportprestaties gedijen. Die ontspanning ontbrak bij de Nederlanders even zeer als bij Da niel Moreion, die in Tokio al Olym pisch brons won en zaterdag zijn tijdperk afsloot met een zilveren medaille. Tkac was in het sprint- toernooi net zo veel sterker als de Westduitsers het bij de beide ach tervolgingen waren. De Tsjechische krachtsprinter die zo'n zeven jaar ervaring meedraagt, stelde dat zijn strijdwijze geheel was afgestemd op Morelon. „Ik heb vaak tegen Morelon gesprint en waarschijnlijk slaat de balans naar zijn kant door. Ik wist dat hij snel is op het laatste stukje, daarom heb ik er zo veel als mogelijk was lange sprints van gemaakt. Ik dacht dat ik daardoor de meeste kans zou ma ken tegen Morelon, die toch niet meer de klasse heeft van een paar jaar geleden. Een waarheid als een koe, maar de mannen van een paar jaar geleden zijn er nog altijd: Morelon, Tkac en Genschke, Huschke en Ponsteen, Luts, Vonhof en Schumacher, Osokin en Fredborg. Slechts twee nieuwe gezichten Zijn erbij geko men, Michel Vaarten (Belg) en Gre gor Braun, namen uit Nederlands buurlanden. In België echter telt het baanrennen niet mee en in Duitsland moet uit een klein groepje licentiehouders worden geselecteerd. Niettemin behaalde de ploeg van Gustav Kilian op alle vier de Olympische onderdelen een plaats bij de eerste zes en dat zou toch ook in het wielerland Neder land mogelijk moeten zijn

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12