Juantorena heerst op 800 m als een vorst WEER HARDE KLAPPEN VOOR SPRINTERS UIT VS Heerenveen vol vertrouwen op de 400 meter m Borsow niet op 200 m SAMMY MONSELS UITGESCHAKELD Drie wereldrecords verbeterd Verdeling medailles MAANDAG 26 JULI 1976 SPORT De fin ish van de finale 100 metereen der hoofdnummers van het Olympisch a tletiektoemooiHasely Crawford uit Trinidad steekt in triomf zijn arm omhoog. Geheel links Don Quarrie (Jamaica), die tweede werd en tussen hen in de Rus Borsow (derde), de onttroonde sprintkampioen van München. MONTREAL - Voor de eerste maal sinds 1928 stond er bij de Olympi sche Spelen na het zo belangrijke nummer 100 m geen Amerikaan op het erepodium. Dat hun positie als toonaangevende natie in de atle- thiek wankelt, is een situatie waar aan de Amerikanen de laatste ja ren wel gewend zijn geraakt, maar dat zij nu zelfs op de sprint hun he gemonie verloren hebben moet een ondraalijke gedachte zijn. De ver gissing van München, toen de Rus Valeri Borzov won, omdat - zoals de Amerikanen voortdurend hebben uitgeroepen - hun sprinters Robin son en Hart door een misverstand te laat voor de halve finales waren verschenen, zou in Montreal wor den recht gezet. In Montreal behoefde er alleen maar op Borzov te worden gelet. De Rus die op een door zijn trainer met behulp van een computer uitge werkt programma traint, was de enige tegenstander die de Ameri kanen vreesden. Zelfs het verlies van wereldrecordhouder Steve Wil liams, die zich vorige maand bij de Olympische selectiewedstrijden in Eugene blesseerde, en het wegvallen van Houston Mc Tear had het Ame rikaanse zelfvertrouwen niet ge schokt. Het 19-jarige talent Harvey Glance, Steve Riddick en John Jo nes vormden het drietal dat orde op zaken moest stellen. Na de series en kwartfinales twijfelde er dan ook niemand meer aan dat Glance de nieuwe Olympische kampioen zou worden. Daarom ook leunde Harvey Glance, het haar in strengen op het hoofd gedraaid, voor de finale achteloos en schijnbaar ongeïnteresseerd op het nummerbord achter zijn start blok. Naast hem knielden Bossov en Quarrie in de blokken. Dit drietal zou de medailles gaan verdelen, was de gedachte. De man in de bin nenbaan, Hasely Crawford, kon een. gevaarlijke outsider zijn naar niet meer dan dat. De sprinter uit Trinidad/Tobago, die vier jaar ge leden in München de eindstrijd haalde maar halverwege de race de strijd staakte, werd evenwel ruim tien seconden later de grote triom fator. Hasely Crawford, hij wordt over drie weken 26 jaar, had van de acht finalisten de beste start. De voor sprong die hij verkreegbleef tot het einde gehandhaafd. De versnelling na vijftig meter, die Borzov al zo vaak tot een onvers laanbare tegenstander had ge maakt, bleef uit. Don Quarrie, de Jamaicaan, die evenals Crawford het. sprinten in de Verenigde Staten heeft geleerd, passeerde de Rus op de laatste meters zelfs nog. Harvey Glance, die dit seizoen verscheidene malen met 9.9 seconden het wereld record evenaardeschoot in de be slissende seconden te kort Hij moest genoegen nemen met de vierde plaats. Crawford zegevierde in 10.06 seconden, Quarrie finishte tweehonderdste seconde later. Bor zov noteerde met 10.14 seconden exact dezelfde tijd als vier jaar ge leden bij zijn overwinning in Mün chen. Een uur nadat hij dolgelukkigeen halve baan uitlopend de toejui chingen van het publiek had geno ten, vertelde Hasely Crawford te hebben geweten dat hij kon winnen „Toen ik enkele maanden geleden 10.1 maakte wist ik dat ik in Mon treal kon winnen. Maarzo iets houd je voor je zelf'. Aanbiedingen De gouden medaille van Montreal wordt voor Crawford, nu nog wer kend als machinist in Michigan, de toegang tot een ongetwijfeld aan trekkelijk contract bij een Ameri kaanse rugbyclub. ,(Er zijn aanbie dingen gedaan, maar ik moet die nog eens rustig overwegen"aldus Crawford. Het verlies op de 100 meter was niet de enige deuk, die het Amerikaanse prestige zaterdag opliep. Ook bij het kogelstoten gingen de Amerika nen met lege handen naar huis. De enige keer dat dit eerder gebeurde, was veertig jaar geleden in Berlijn. De strijd om de medailles bij het ko gelstoten was een kwestie van cen timeters. Udo Beyer, de 21-jarige Oostduitser, die pas enkele weken geleden na een zogenaamde vorm- test zijn uitzending naar Montreal afdwong, won met 21,05 meter. Die afstand, zeven centimeter onder zijn persoonlijk record, bereikte hij in zijn vijfde poging. Beyer overtrof daarmee de Rus Alexander Barisj- nikov, sinds enkele weken met 22,00 meter wereldrecordhouder, met vijf centimeter. Ook het zilver was niet voor de ontwerper van de draai- techniek bij het kogelstoten wegge legd. Zijn landgenoot Mironov, een buiten de Sovjet-Unie vrijwel onbe kende atleet, stootte in zijn voor laatste poging, namelijk 21,03 me ter. Oud-wereldrecordhouder Al Feuerbach, in München vijfde, kwam op de vierde plaats. Opvallend was dat, evenals twee jaar geleden bij de Europese kam pioenschappen in Rome toen voor de eerste maal in de atletiek op het gebruik van anabole steroiden (spierversterkende middelen) werd gecontroleerd, de prestaties ruim onder het niveau lagen dat eerder in het seizoen, werd bereikt. MONTREAL - Wereldrecords zijn de smaakmakers van een grote sportma nifestatie. De ruim 70.000 toeschouwers in het ook gisteren weer tot de Taatrte plaats bezette Olympisch stadion hebben er drie dagen op moeten wachten. Maar de wereldrecords d>e werden afgeleverd waren het wachten dan ook waard. Drie maal kon de anders onaandoenlijke stem van de omroeper op bijna triomfantelijke toon aankondigen dat er een wereldre cord was verbeterd. De Canadezen, terecht trots op hun Olympisch stadion, waren gaan vrezen dat de baan wellicht toch niet van de kwaliteit was die men verwachtte. Wat dat betreft is men gerustgesteld. Alberto Juantorena (800m), Edwin Moses (400 m horden) en Annegret Richter (100 meter) waren de nieuwe namen die op de recordlij s- ten werden bijgeschreven. Alberto Juantorena, de Cubaan die pas dit seizoen overschakelde naar de 800 meter maar zijn eerste liefde, de 400 meter beslist niet vergeet, liep een imponerende race. De 25-jarige Cubaan, die na afloop bij het inter view van de medaillewinnaar'; meldde te lopen voor volk en vader land, bevestigde zijn faam als krachtloper. Groots Van kop af proberen te winnen is een tactiek waarvan alleen de aller- sterksten in de hedendaagse atle tiek zich nog kunnen bedienen. Juantorena deed het op een manier die in feite voor onmogelijk werd gehouden. Direct toen de lopers na 300 meter de eigen "laan" mochten verlaten snelde'de Cubaan naar de binnenbaan. Toen op het scorebord de tussentijd van de eerste ronde (50.85) verscheen, voelde het pu bliek dat er iets groots stond te ge beuren. Dat de Indiër Sriram Singh even de kop overnam, stond waar schijnlijk niet in het draaiboek van Juantorena op 500 meter werden de rollen id dit grandioze gebeeuren in de handen van de topacteurs ge legd. had zichzelf voor de hoofdrol uitgekozen. Hij vertolkte die op on geëvenaarde wijze. Met lange pas sen snelde hij weg van de groep, waarin Ivo van Damme en Rick Wohlhuter alles moesten geven om de aansluiting te behouden. Wohl huter, daags tevoren gediskwalifi ceerd maar korte tijd later toch weer als winnaar in de uitslag van de halve finales opgenomen, was de enige die Juantorena nog even se rieus trachtte te achterhalen. Op de 600 meter lijn viel hij aan, kwam nog wel naast de Cubaan maar er niet meer langs. Die inspanning heeft de Amerikaanse wereldre cordhouder op de 880 yards en de 1000 meter misschien de zilveren medaille gekost. Op het laatste rechte stuk kon hij de aanval van Van Damme niet opvangen. Juanterona finishte in 1 43.50, tweetiende seconde sneller dan Marcelli Fiasconaro die sedert juni 1973 wereldrecordhouder was. Ivo van Damme - "ik loop alleen voortijden en niet voor medailles" - kwam niet in het bezit van het Eu ropese record. Hij noteerde 1.43.86 en bleef daarmee 0.16 seconden verwijderd van Fiasconaro's tijd. Holy Moses Een ander hoogtepunt was de fi nale van de 400 meter horden. Het zal altijd een vraag blijven of de Oe- gandees John Akii Bua, een van de grote sterren van München, maar nu door de Afrikaanse boycot af wezig, in staat zou zijn geweest om Edwin Moses van het goud af te houden. De 20-jarige Amerikaan, die als eerste loper ter wereld de afstand tussen alle .horden in 13 passen kan afleggen, loopt dit nog geen jaar. "Holv Moses", zoals zijn biinaam in de Verenigde Staten luidt, zei de overwinning te danken te hebben aan God. "Bij alles wat ik doe, denk ik aan God, hij heeft mij geholpen". Hoe het ook zij, de Amerikaan be schikte over meer dan gewone kracht en souplesse. Hij was van aparte klasse. De nieuwe wereldre cordtijd van 47,64 seconde is er het bewijs van. Evenals Borsov zaterdag slaagde ook renate Stecher er niet in haar Olympische titel op de 100 meter te prolongeren. Het kampioenschap ging naar de Westduitse Annegret Richter, die in de halve finales met een rugwind van iets meer dan een halve meter per seconde het elek tronisch gemeten wereldrecord op 11,01 seconden had gebracht. Ze bleek enkele uren later inderdaad de beste sprintster van de wereld. De 25-jarige Westduitse, in Mün chen vijfde in de finale, achter haalde Renate Stecher, die na drie valse starts het snelst van de blok ken was gekomen na tachtig meter. Tegen de versnelling die zij toen nog kon maken moest zelfs de Oostduitse het afleggen. Bij abso lute windstilte bleef Annegret Richter slechts zeven-honderdste van een seconde verwijderd van het eerder gelopen wereldrecord. De 100-meterflnale werd een dubbel succes voor West-Duitsland omdat Inge Heiten, met 11,04 seconden houdster van het oude elektroni sche wereldrecord, het brons ver overde. De tweede gouden medaille na de voor de Verenigde Staten zo triest verlopen zaterdag kwam terecht bij de discuswerper Mac Wilkins. "Super-Mac" poetste als eerste het geschonden Amerikaanse blazoen op met een Olympische titel, die al van te voren vast stond. In de kwali ficatie had Wilkins de concurrentie al duidelijk gemaakt dat er alleen maar behoefde te worden gestre den om de zilveren en bronzen me daille. Na een "opwarmer" van 61,78 meter volgde in zijn tweede poging een afstand van 67,50 meter. "Daarmee was de zaak geregeld", sprak Wilkins later in de intervie wruimte. "Als je toe wilt slaan, moetje dat meteen doen". r Niet altijd zijn de Olympische Spelen interessant. Zelfsmiet voor de rechtstreeks er bij betrokkenen, de atleten. Hier laat de Amerikaan Shine, die later zilver zou winnen op de 400 meter horden onbelemmerd een geeuw los. Hassely Crawford (Trinidad) met zijn op de 100 meter veroverde gouden medaille. MONTREAL - Voor Valeri Borsov is het verlies van de Olympische ti tel op de honderd meter kennelijk hard aangekomenDe Rus, die za- terdag in de eindstrijd derde werd, heeft, niet eens pogingen onderno men zijn Olympische kampioen schap op de 200 meter te verdedi gen. Gisterochtend, toen de series werden gelopenbleef zijn startblok in de zesde serie leeg. Borsov was niet de en ige loper die verstek liet gaan .In totaal meldden zich tien lopers a f. Onder hen was MONTREAL - Raymond Heeren veen met 46,33 seconden Neder lands recordhouder op de 400 me ter, stond in Montreal ingeschreven op de 200 en 400 meter. Hij heeft de 200 meter echter met gelopen. "Ik heb gekozen voor de 400 meter. Dat nummer ligt mij niet alleen beter, maar ik heb er ook meer vertrou wen in. Het was mogelijk geweest beide afstanden te lopen maar ze liggen in het programma zo dicht op elkaar dat ik mij liever spaar voor de 400 meter." Raymond Heerenveen heeft zich in Nederland op de Olympische Spe len voorbereid. Hij kon dat doen omdat een persoonlijke actie hem enkele sponsors opleverde, die be reid waren reis- en verblijfkosten te betalen "Wij hebben op Curaqoa geen goede accommodaties en bo vendien zijn er vrijwel geen inter nationale wedstrijden bij ons in de buurt. Voor een goede voorberei ding ben je wel gedwongen naar Europa te gaan." Raymond Heerenveen is tevreden over de tijd die hij in Nederland heeft doorgebracht. "Ik zou met de Nederlandse Olympische selectie trainen, maar dat ging niet door omdat de mensen met wie ik dat zou doen allemaal geblesseerd wa ren. Dankzij de steun van Wil Westphal heb ik toch vrijwel elke dag op Papendal kunnen trainen. Ik hoop dat die trldning hier resul taten zal afwerpen." Met als basis de tijd van 46,9 secon den, die hij op 26 juni in Brussel liep, ziet Heerenveen de strijd op Olympisch niveau met vertrouwen tegemoet. Ik zal geen rol van bete kenis spelen, maar ik ben ervan overtuigd dat ik de serie zal overle ven. Mijn mogelijkheden op de 400 meter zijn nog niet helemaal getest. Ik geloof dat ik nog steeds kan groeien. Als ik met een betere tijd dan 46,33 seconden wordt uitge- de ook de Cubaan Leonard, die in de series van de 100 meter nauwelijks indruk had kunnen maken. Leon ard startte niet omdat hij nog hin der ondervindt van een blessure, die hij vorige week door een onge lukje op zijn kamer opliep. Door het grote aantal afmelders waren de series van de 200 meter een formaliteit. Typerend was dat in de eerste heat een volkomen on bekende loper uit Nicaragua. Pa ddia.zith met 2'LOT seconden bij de laatste 32 plaatste. De vierde serie was in feite overbodig, er vertrok ken slechts vier lopers die al bij voorbaat zeker waren van plaat sing. Bij hen was ook de Olympisch kampioen op de 100 meter. Craw ford, die er met 22,35 een ontspan nen trainingsloop van maakte Bij de laatste 32 kwam ook Sammy Monsels uit Suriname. Hij werd in zijn serie vierde in 21,6. In de kwartfinales werd hij uitgescha keld. De Oostduitser Udo Beyer zorgde voor een grote verrassing in Montreal door bij het kogelstoten alle favoriete Amerikanen en Russen voor te blijven met een stoot van 21.05 meter. MONTREAL - Na de achtste wed strijddag van de Olympische Spe len ziet de verdeling van de medail les er als volgt uit (achtereenvol gens goud, zilver, brons en totaal): Oost-Duitsland 26 16 12 54 Sovjet Unie 24 25 20 69 Verenigde Staten 21 21 14 56 West-Duitsland 6 5 10 21 Bulgarije 4 6 4 14 Roemenië 3 5 5 13 Japan 3 4 6 13 Polen 3 2 4 9 Groot-Brittannië 2 3 2 7 Tsjecho-Slowakije 2 2 3 7 Hongarije 2 14 7 Finland 2 0 0 2 Italië 13 2 6 Joego-Slavië 110 2 Noorwegen 110 2 Mexico 10 0 1 Trinidad 10 0 1 Cuba 10 0 1 Canada 0 2 6 8 Nederland 0 2 2 4 België 0 2 0 2 Frankrijk 0 14 5 Portugal 0 10 1 Jamaica 0 10 1 Zweden 0 10 1 Denemarken 0 0 2 2 Australië 0 0 2 2 Iran 0 0 11 Oostenrijk 0 0 11 Nieuw Zeeland 0 0 11

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11