Negen titels bij roeien voor DDR Geert Bakker zorgt voor eerste Nederlandse zege Lichte blessure van Romantico S montreal '76 MAANDAG 26 JULI 1976 SPORT KINGSTON - Geert Bakker kreeg zijn revanche. De 55-ja- rige Warmonder, die vrijdag na een aanvaring veroorzaakt te hebben uit de race ging wat hem 30 punten kostte, herstelde zich gisteren voortreffelijk. De Solingzeiler, die in de vijfde race als derde de bovenboei rondde doch in het halfwindse rak tot de zevende positie te rugviel, kwam in de tweede ronde overtuigend terug. Krui send ging hij al zijn rivalen voorbij om die leidende positie niet meeKaf te staan. Dat bracht de medailles weer binnen be reik. Na aftrek van het slechtste resultaat staan Bakker-De Vlaming-Keijzer vierde, slechts 1.30 punt bedraagt de achter stand op de Rus Boednikov nu nog Het was niet alleen de winst die telde bij de Solings. Belangrij ker was eigenlijk nog dat veel hoger geklasseerden bij de start al een slag de verkeerde kant uit hadden gekozen en ver in de achterhoede zouden eindigen. De Fransman Haegeli en de Deen Jensen, na vier wedstrij den eerste ep derde in het alge meen klassement, rondden de hoge boei al-. 23e en 24e, als voorlaatste en laatste. Ook de Canadees Dexter en de West- duitse straaljagerpiloot met on gekende zeilervaring Willv Kuhweide brachten het nfet extreem ir. Geert reen koel r op het verder dan een dertiende twaalfde plaats. "Bij de start lagen w over bakboord", zei Bakker snakkend na pilsje na bijna acht water te zijn geweest. "Na die eerste ronde maakten we een slag naar bakboord. Dat deden we gezien het weerbericht dat zei dat de wind zou gaan draaien. Dat gebeurde welis waar niet direct maar we heb ben er wel voordeel van gehad." De grootste angst van de suc cesvolle Solingzeiler uit War mond was dat bij gebrek aan wind de race zou worden afge schoten. "Bij de bovenboei hadden we ruim twee minuten voorsprong", waren zijn woor den, "bij de lage zeker wel tien minuten. Gezien het zuchtje wind dat er stond was dat over igens in afstand niet eens zo erg veel." Nagenietend van de zege die hem weer helemaal heeft terug gebracht in de strijd om de me dailles zei hij hoofdschuddend: "Het was een heel vreemde wedstrijd. Soms hier en daar een zuchtje wind en dan weer zag je een boot op dertig of twin tig meter van je af wel wat vaart krijgen terwijl je zelf stil lag." Vollebregts Erik en Sjoerd Vollebregt sche nen in deze vijfde van de reeks van zeven wedstrijden, die bij zwakke en later afflauwende, schiftende wind werd gevaren, voor een dubbele Nederlandse triomf te gaan zorgen. De twee ling ruilde na de eerste ronde een zesde plaats in voor een eer ste. De FD-équipe handhaafde zich tot de lage boei. In het kruisrak naar de finish ervoeren zij dat de concurrenten gunsti ger slagen maakten. Als vierde werden zij afgeschoten. Na af trek staat de Nederlandse ploeg die als de voornaamste kans hebber van de afvaardiging werd beschouwd 14e. Regelmaat bleek ook nu de sterkste troef van Tempest- zeiler Ben Staartjes. De 47- jarige directeur van een groot handel in auto-accessoires kwam tot een elfde, twee ze vende en een zesde plaats Gis teren, toen het opnieuw be wolkt was boven het meer van Ontario, toonde de Bussumer zich goed voor een achtste plaats. In de algemene rang schikking staat hij negende met een te grote achterstand om nog veel winst te boeken. Overigens doet op de Olympische jach thaven het hardnekkige ge rucht de ronde dat de Canadees Lome Leibei zijn achtste plaats in de algemene rangschikking zal verliezen omdat hij stimule rende middelen zou hebben ge bruikt. Het kleine groepje Nederlan ders maakte zich al op voor een feestelijke ontvangst, nadat bleek dat ook Joop en Robert van Werkhoven in het aller- voorste gelid te vinden waren. Na de teleurstellingen die on dervonden waren kwam dan eindelijk een echte Neder landse dag. Helaas de vreugde was te voorbarig. In de 470-klasse kon de Nederlandse afvaardiging zich niet handha ven. Van de zestiende plaats waren de gebroeders uit Bloe- mendaal in het spinakerrak op geklommen tot de derde posi tie. Iets vielen zij terug, maar als zesde gingen zij toch het kruis rak naar de finish in. Daar viel, bij schiftende wind, een slach ting die niet voor mogelijk werd gehouden. De Zwitser. Vuithier klom bijvoorbeeld op van de twaalfde naar de tweede plaats. De Australiër Patterson van de zeventiende naar de vijfde. Joop en Robert konden de vleugjes wind niet vinden. Van een zesde plaats vielen zij terug naar een voor-laatste. De start van de 470 klasse. De gebroeders Van Werkhoven vielen i eindigden in het achterveld De Van Werkhovens, die door hun 26e plaats in de race kans loos werden voor een eervolle klassering, kwamen volkomen uitgeblust in de jachthaven van Kingston terug. "Zo'n race maakt je rijp voor eén psychia ter", zei Joop die zijn teleurstel ling allerminst kon verbergen. "Die wedstrijd moet er gewoon uit", betoogde hij tegen regle- mentsdeskundige Klaas Schat, "we hebben de protestvlag maar gezet. Dit was geen varen meer. Die winddraaiingen maakten je wanhopig. Dat kan toch eenvoudig niet, als zesde het laatste kruisrak ingaan en er als 26e uitkomen. En dat is niet alleen ons gebeurd. De anderen hebben dezelfde ervaring ge had. Jullie moeten maar bij de jury aandringen dat de wed strijd eruitgaat. We zijn in het goed begin volledig stil e laatste rak gewoon m het mid den blijven varen en toch gin gen de boten ons links en rechts voorbij." Het lijkt.echter zeer onwaar schijnlijk dat de jury, die hal verwege de race de wedstrijd van de tornado's eerst afbrak en na een hernieuwde start besloot over te laten varen, ook de 470- klasse een herkansing zal ge- Van crack tot kruk Hoewel geblesseerd turnde Fujimoto deze xveek met het Japans team mee. dat mede door zijn toedoen de gouden medaille wonNa afloop van de wedstrijden liet Fu jimoto zich behandelen met als gevolg, dat hij nu van heup tot voet in het gips zit. Dramatische nederlaag Duitse ruiter MONTREAL - Twee foutsprongen in het laatste onderdeel van de mili tary hebben de Westduitser Karl Schultz beroofd van het goud. De Duitser die steeds de leiding heeft gehad in deze wedstrijd had enkele punten voorsprong op de Ameri- kaaii Ed Coffin en diens landgenoot John Plumb voordat hij begon aan zijn laatste wedstrijd. Maar met twee springfouten van zijn paard Madrigal miste hij niet alleen het goud maar ook nog het zilver. Een zilveren plak die hij verspeelde in d; voorlaatste hindernis die Madri gal niet helemaal kon halen. De Amerikanen grepen tevens de gou den medaille in het landenklasse- ment. Twee jaar geleden kwamen deze twee Amerikanen reeds tot de wereldtitel, een kroon die zij nu nog eens extra verguldden met een Olympische lauwertak. Op de tweede plaats eindigde de Duitse formatie en Australië viel het brons ten deel. Verrassende Finse skiff-zege MONTREAL - Professor Theo Körner mag te vreden zijn over zijn leerlingen. De 44-jarige chef- trainer van de Oostduitse roeibond startte zijn werkzaamheden in 1962. Vier jaar later zond de DDR voor de eerste maal een eigen ploeg naar de strijd om de wereldkampioenschappen in Bied. Sindsdien zijn de prestaties van de Oostduitsers met sprongen vooruit gegaan. Tijdens de Olym pische Spelen in München voerde de DDR het landenklassement aan. met een totaal van drie gouden medailles, een zilveren en drie bronzen plakken. Uit het ,J3assin Olympique" op het eiland St. Helene in deSt. Lauren- trivier, die Montreal doorsnijdt, visten de Oostduitsers zaterdag al vier gouden en twee zilveren me dailles op de damesnummers op, die voor het eerst op het Olympische programma stonden Gisteren konden de talrijke toe schouwers de Oostduitse hymne wel dromen. Maar liefst vijf keer mocht een ploeg uit de school van Koeomer op het hoogste platform plaatsne men. Daarnaast bestond de ooast nog uit een zilveren en twee bronzen medailles, zodat de DDR net als in München aan alle finales eremetaal overhield. In Montreal was het he ren roeien met de dubbel-vier uitge breid. Waren de Oostduitse triomfen niet onverwacht gekomen, de overwin ning van de Fin Pertti Karppinen in de skiff kwam bepaald niet in de prognoses voor. De 23-jarige brandweerman uit Vehmaa trok zich daar echter weinig van aan Al zag. het daar aanvankelijk in het geheel niet naar uit. Wereldkam- BROMONT - Vandaag zal chef d'equipe Ben Arts de beslissing nemen welke ruiters en welke paarden morgen zullen uitkomen in de individuele springwedstrijd om de Olympische titel, die in Bromont wordt gehouden. Arts heeft daarvoor tot 18 uur de tijd. Dan moeten de deelnemers bij het wedstrijdcomité bekend zijn. Een week na aankomst in Bromont werd besloten dat Rob Eras met Iwan F voor het individuele spring concours af zou vallen, daar er maar drie deelnemers per land worden toegelaten. Voor Nederland zouden dan starten Henk Nooren (met Ja- germeester), Anton Ebben (met Jumbo Design) en Johan Heins (met Romantico S). In de loop van de week bleek echter dat Romantico S niet helemaal fit was. Het paard kon niet worden in gezet in een „Vriendschapsspring concours", dat dinsdag werd ge houden. Pas enkele dagen later werd ontdekt wat de "klachten" van Romantico S waren. Het betrof een pijnlijke plek achter de knie van het rechtervoorbeen. Inmiddels heeft het zevenjarige, in Nederland gefokte paard een pe riode van intensieve verzorging achter de rug. Johan Heins, die op 31 juli 29 jaar wordt, heeft verklaard graag te willen rijden. Maar Ben Arts heeft ook de landenwedstrijd op de sluitingsdag in gedachten - het onderdeel waarvoor Nederland zich in feite heeft gekwalificeerd - en wil geen nodeloos risico lopen. Russen matig MONTREAL - Oost Duitsland, Sovjet-Unie, Brazilië en Olympisch kampioen Polen hebben zich ge kwalificeerd voor de halve finales van het Olympische voetbaltoer nooi. De Oostduitsers bleven vrij gemakkelijk de baas over Frankrijk (4-0), Polen had niet de minste moeite met Noord-Korea (5-0), Bra zilië behoefde tegen Israël ook niet alle registers open te trekken (4-1). maar de Sovjet-Unie ontsnapte ter nauwernood aan 'moeilijkheden' in het duel tegen Iran: 2-1. Minajev en Zwiagstin gaven de Russen weliswaar een 2-0 voor sprong, maar toen in de 82ste mi nuut Iran door een strafschop de achterstand verkleinde, kwamen de Russen nog in gevaar. pioen Peter-Michael Kolbe meende kennelijk dat hij het aan zijn stand verplicht was direct afstand te ne men van het „gewone volk" en lag na de eerste 500 meter ruim eem lengte voor op de Rus Nikolai Do- vgan. Opmars Karppinen, die zijn eigen gang ging, was twee lengten achterge raakt. Halverwege was het verschil nog groter gewordenKolbe voorop, nu op twee lengten gevolgd door de Ier Sean Drea en met de gebrilde Fin nog altijd als vijfde. Even later zette Karppinen, met zijn lengte van twee meter en één cen timeter en een gewicht van 92 kilogram be paald geen „kleintje", staanbare opmars in. Met nog 500 meter te roeien had Karppinen een drietal concurrenten (Dovgan, Drea en de Oostduitser Dreifke) achter zich gelaten. Hij richtte de biik op buurman Kolbe, die nog al tijd. bijna twee lengten over had ge houden Maar Karppinen was niet meer te stuiten. Met elke haal kwam hij dichter bij de Westduitser en ruim voor de finish had Karppinen de ontgoochelde Kolbe te pakken. Er viel nog een Scatidinavisch suc ces te noterenDe Noorse gebroeders Frank en Alf Hansen duldden geen tegenstand in de double sculls en grepen het goud na een tactisch sterke race, waarin de eindsprint van de Britten Baillieu en Hart te laat kwamVoor de 29-jarige Frank Hansen betekende het zijn tweede Olympische „blik". In München werd hij met Sven Thogersen tweede op hetzelfde onderdeel. De derde gouden medaille, die aan de aandacht van de Oostduitsers ontsnapte, viel ten deel aan de vier met stuurman van de Sovjet Unie. Al scheelde het weinig of het Oost duitse kwartet zou ook hier hebben toegeslagen. De Russen hielden in de slotfase echter nog net genoeg adem over om als eerste de finish te kunnen passeren. Prinses Ann van Engeland, die T~hl 1 1 1.111 Ti 1 b.j de ui,„„v,„he sP,-ie,, haar Hlak bas ket bal - dames Bulgarije land vertegenwoordigt bij de O J vertegenwoordig hippische ren bij de bij m giste- MONTREAL - Bij het basketbal ten val. dames werd gisteren slechts de wedstrijd tussen Bulgarije en Ca- wondin- nada gespeeld. De Bulgaarse da- wonnen gemakkelijk met 85- oment 62 en zijn daardoor verzekerd van r ha a r de zilveren of de bronzen medaille. Het goud is al eerder door de Sovjet-Unie verdiend. Welke kleur eremetaal de Bulgaarsen naar huis meenemen, hangt af van het resul taat van de Verenigde Staten van daag tegen Tsjechoslowakije be reikt. Wanneer de Amerikaanse dames winnen, krijgen zij zilver en Bulgarije bronst NEDERLANDSE ROEIEQUIPES VOLSLAGEN KANSLOOS Het besluit werd genomen toen het leed al was geschied. Op het be schutte water van de roei baan voor de tribunes boekte de Russische vier met stuurvrouw niet alleen meer dan twee volle seconden winst. Op de dag van de finales der dames werd daar door het voordeel van boei één ook het brons alsnog gegrepen. Eerst gingen de Russin nen de in derde positie varende Nederlandse combinatie voorbij. Even later moest Roemenië zijn schijnbaar zekere bronzen medaille afstaan. Stilzwijgend werd daarna boei één tot verboden gebied verklaard. De finales werden zaterdag verder op de banen twee tot en met zeven af gewerkt. Daar had de aanvankelijk noordwestelijke wind die later naar het noorden draaide, overal vrij spel. Het is te veel gezegd dat Oranje daardoor zijn enige medaille in de Olympische roeiregatta heeft gemist. Vrijwel zeker waren im mers bij gelijke omstandigheden de Roemenen in de slotfase de Ne derlanders toch nog voorbij ge gaan. Wel is het bijzonder vreemd dat de wedstrijdleiding, nu de ploegen de wind voor het eerst schuin tegen hadden, pas ingreep toen de eerste race onder ongelijke omstandigheden al was geroeid. Ook nu waren de Oostduitsers su perieur, al was de vreugde in het kamp van de DDR beslist niet compleet. Leverde de wereldkam pioenschappen van 1975 immers vijf gouden en een bronzen me daille op, op de baan van het lie Notre-Dame misten de Oostduitse formatie het goud in de twee zonder stuurvrouw. Vier gouden medailles (vier met stuurvrouw, dubbel vier, skif en achten) en twee zilveren (dubbel twee en twee zonder stuur vrouw) vormen evenwel een indru kwekkende oogst. Ingrid Munneke deed het enige wat ze kon doen. De Groningse nam di rect na de start een voorsprong van driekwart lengte en poogde die met de moed der wanhoop te verdedi gen. Wereldkampioene Christine Scheiblich, de Amerikaanse vecht jas Joan Lind, lieveling van het Ca nadese publiek, en de Russin Elena Antonova, vorig jaar wereldkam pioene in de dubbel twee, lieten In grid geen enkele kans. Halverwege de race lag ze al in vierde positie. Overigens met nauwelijks waar neembaar verschil met Elena An- tonova. De krachten waren ver bruikt. Op de tweede 500 meter zakte de Aegir-skiffeuze terug naar een verre vijfde plaats. Een strijd zonder hoop was ook het gevecht dat de Nereus/Triton/Orca-vier moest le veren. Halverwege de race hadden de winnaars van goud en zilver - Oost-Duitsland en Bulgarije - zich al afgescheiden van de overige bo ten. Zoals gezegd kreeg de Sowjet Unie de steun van het beschutte water dat brons bracht. Oranje restte slechts de troostprijs van een overwinning in de kleine finale van de dubbel tweeën die Andrea Vissers en Hellie Klaasse een zevende plaats in de eindrang schikking opleverde. Het was een zege die amper als een overwinning werd begroet. Triest was in dit Olympische toer- nooi het optreden van de combinatie-acht. Zowel in de serie als de herkansingen werd de 't Spaarne/Nereus/Phocas/Argo/Njord- equip^ laatste. In de kleine finale, die met twee boten wel erg klein was, ein- digde^de Oranje-equipe een lengte achter de Polen. Achtste en laatste werd <de boot waarvan de uitzen ding £o'n langdurig en omstreden punt yan bespreking is geweest.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10