Treinreis wordt 8,5 pet. duurder Soares beklemtoont herstel van wet en orde na revolutie Tot herfst in VS geen doodvonnis Werkstudenten hebben geringe mogelijkheden Opbrengst 42V2 miljoen Inbrekers na schiet partij voortvluchtig VOORUITGANG BESPREKING VREDESTEIN RANK XEROX Amnestie in Spanje uitgesteld ERGERNIS OM MUURKRANT ZATERDAG 24 JULI 1976 BINNENLAND UTRECHT (ANP) De reizigers tarieven van de Nederlandse Spoorwegen gaan op 1 september met 8,5 procent omhoog. In te genstelling tot andere jaren is er geen onderscheid tussen de ver schillende soorten kaarten: enke le reizen, retours, biljetten voor lange en korte afstanden en abonnementen gaan procentueel allemaal evenveel in prijs om hoog. De prijsverhoging is volgens NS nodig om de opbrengsten „in rede lijke mate" aan te passen aan de kostenstijging en om daarmee de rijksbijdrage zoveel mogelijk te be perken (in 1975 ontving de NS 615 miljoen van de „klanten" en 540 mil joen gulden van het rijk). Gerekend over een vol jaar verwacht de NS, dat deze verhoging de opbrengsten met ongeveer f 42,5 miljoen zal doen toenemen. Aan de andere kant ver oorzaakt het duurder worden van het reizen per trein een daling van het aantal reizigerskilometers (vorig jaar bijna 8.5 miljard) van naar schatting één procent. ARNHEM (SP) De rijkspolitie van Geldermalsen en Nijmegen is er nog niet in geslaagd de twee man nen te achterhalen, die in de nacht van donderdag op vrijdag inbraken bij een juwelier in Geldermalsen. Tijdens een schietpartij die deze in braak tot gevolg had, raakte een derde betrokkene zó ernstig gewond, dat hij korte tijd later in een zie kenhuis in Velp overleed. Volgens de Juwelier, de heer A. Stolk, zUn de inbrekers er in ge slaagd voor een halve ton aan sie raden en andere waardevolle voor werpen mee te nemen. De rijks politie. die in verband met deze overval een speciaal rechercheteam heeft opgericht, heeft tot nu toe al leen op een vuilstortplaats in Dui* ven (bij Arnhem) de auto terug gevonden, waarmee de mannen na de inbraak wegvluchtten. De derde inbreker, van wie nog niet met zekerheid te zeggen is of hij geraakt is door een kogel uit het pistool van de juwelier of dat zijn eigen wapen ketste, is door de twee andere mannen zwaar gewond over gebracht naar een ziekenhuis in Velp. Met hun auto ramden zij de voordeur van het ziekenhuis, waar na zij de gewonde „maat" in de hal neerlegden. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie heeft de juwelier niet bewust op de vluchtende mannen geschoten. „Wanneer hij de man geraakt heeft is het een toevals treffer, want hij schoot alleen op de auto". De heer A. Stolk is in het bezit van een vergunning voor het vuurwapen. De nog ontdane Juwelier: „Ik heb geschoten omdat ik mijn gezin moest beschermen. De twee inbrekers, die op het moment dat de derde mij vanuit de auto onder vuur nam al in de zaak waren, hadden makkelijk naar boven kunnen komen. Er werd gericht op mij geschoten. Ik heb alleen maar op de banden van hun wagen gerioht". De gebruikelijke afronding van de prijzen op een kwartje of een veel voud daarvan zal dit keer ook op afstanden van minder dan 28 kilo meter en op kaartjes voor half geld worden toegepast. Dit heeft tot ge volg, dat de verhoging in enkele ge vallen meer dan 8,5 procent zal be dragen. Bij een volgende tariefsver_ hoging zal daar rekening mee wor den gehouden. De afronding is nodig voor een doelmatiger en eenvoudiger afwikkeling van het „verkoopproces" aan het loket, in de trein en by de automaten. De gezinskaart, die f 50 kost, blijft op 1 september in prijs gelijk, van de verhoging zijn ook enkele gemeen schappelijke tarieven (zoals de „combi-kaarten") met stedelijke ver voersbedrijven uitgezonderd. De regering heeft in het kader van het arbeidsvoorwaardenbeleid (de loonmaatregel) besloten, de over- heidstarieven niet te verhogen. Maar zoals gemeld, geldt deze .atop" niet voor het openbaar vervoer. De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen zijn op 1 september 1974 verhoogd met 8,5 procent en op 1 september 1975 met gemiddeld 10 procent. Met het oog op de bevordering van het openbaar vervoer en „het maat schappelijk nut" daarvan, is de NS- directie nooit zo gelukkig met ta riefsverhogingen die zy van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) moet doorvoeren. NS-presldent rnr. M. G. de Bruin zei op 29 januari van dit jaar op een persconferentie nog, dat de Spoorwegen na de laatste, „ons opge legde tariefsverhoging op een dusda nig prijsniveau zitten, dat de ge- bruiksdrempel tot een struikelblok kan worden". Mr. Dc Bruin vestigde er bij die gelegenheid de aandacht op, dat de tarieven van het openbaar vervoer veel sneller omhoog gaan dan de va riabele kosten van de personenauto. Het reizen per trein is in de periode 19641974 115 procent duurder ge worden. terwijl de variabele autokos ten 'benzine, onderhoud e.d.) in die zelfde periode 70 procent stegen. DEN HAAG (ANP) De bespre king tussen het ministerie van eco nomische zaken en de vakbonden over de toekomst van Vredestein, gistermiddag in Den Haag, heeft weinig nieuwe gezichtpunten opge leverd. Wel zijn beide partijen na der tot elkaar gekomen; in de com mentaren na afloop hadden de woordvoerders van het ministerie en de vakbonden begrip voor eikaars standpunten. Beide partijen hebben gisteren uitvoerig de „letter of intent" door genomen: de hoofdlijnen van de nieuwe overeenkomst, de zeggen schapsstructuur (49 Nederlandse overheid, 49 Goodrich en 2 een stichting), de financiële consequen ties en de stichtingsvorm zijn uit- voerig aan de orde geweest. Pas als er meer informatie is, willen de bonden een oordeel geven over de personeelsvermindering en moge lijke sluiting van de Loosduinse ves tiging. Het ministerie verwacht dat de hele zaak in augustus is afge rond. De woordvoerder zei desge- vraagd dat het ministerie met Good- rich precies heeft afgesproken voor welk bedrag de Nederlandse overheid de 49 aandelen van Goodrich zal n; dat kon geen twistpunt zijn. Drukte bij vlootdagen DEN HELDER (ANP) De eerste dag van de vloot dagen van de Marine heeft een record aantal belangstel lenden getrokken. Niet min der dan 75.000 mensen trok ken vrijdag naar Den Helder om daar vrijelijk op het an ders afgesloten haventerrein rond te lopen en mijnenve gers, onderzeeërs, fregatten en het vlaggeschip de h.m. Tromp te bekijken. Dit heeft een woordvoerder van de marinevoorlichtings dienst meegedeeld. Op de vlootdagen van de Ma rine die duren tot en met zondag, kan het publiek ook twee Engelse fregatten bekij ken en demonstraties para chutespringen volgen van de marineluchtvaartdienst. Kik vorsmannen geven voorts duikdemonstraties. Aan het eind van de eerste dag ontstond een enorme verkeerschaos toen de stroom kijkers huiswaarts keerde. WASHINGTON Er zullen in Amerika zeer waarschijnlijk geen doodvonnissen worden voltrokken voor de maand oktober, hoewel het Hooggerechtshof drie weken geleden de weg tot executie heeft vrijge maakt met een arrest dat de nieuwe wetten goedkeurt, die een aantal staten met betrekking tot de doodstraf heeft ingevoerd? Dit arrest was gebaseerd op een aantal rechtszaken in de staten Georgia, Florida en Texas, waarin moordenaars met de dood zijn bestraft. Voordat echter tot uitvoe ring van de nu onherroepelijk lijkende doodvonnissen mag worden overgegaan, moet het Hooggerechts hof de rechtbanken in de drie genoemde staten formeel van zijn beslissing op de hoogte brengen. Een van de raadsheren in Amerika's hoogste rechtscollege, rechter Lewis F. Powell jr., heeft nu bevel gegeven het uitsturen van deze bekendma king op te schorten tot het volledige Hooggerechtshof van zijn zomerva kantie terug is. Het reces van het hof duurt tot 4 oktober. Rechter Powell is in de vakantiekamer van het hof belast met de behandeling van spoedzaken van zuidelijke staten. In die functie heeft hij zich beziggehouden met de verzoekschrif ten van het fonds voor rechtsbij stand van de NAACP, de organisatie voor de belangen van kleurlingen, waarin om herziening van het arrest van het Hooggerechtshof wordt gevraagd. Dit pleidooi werd gehou den voor een aantal veroordeelden, wier geval als proefzaak voor het Hooggerechtshof heeft gediend. Door de uitspraak van het hof zouden zij nu met hun leven voor him misdaad moeten boeten. Powell wil dit verzoek tot herziening echter door het voltallige Hoogge rechtshof laten behandelen. Om dit te bereiken heeft hij het uitsturen van de kennisgeving opgeschort, waarin het Hooggerechtshof de doodstraf normen in de betrokken staten goedkeurt. Dit geeft de lerdoodgedoemden nu in elk geval uitstel tot na 4 oktober. Rechter Powell was een van de zeven raadsheren, die begin deze maand tot de conclusie kwamen dat de nieuwe wetsregels voor de doodstraf in Florida. Georgia en Texas voldoen aan de normen, die het hof stelt. Hij heeft met nadruk verklaard, dat de opschorting van de behandeling van het beroep schrift niet betekent, dat hij het met het daarin gevoerde verweer Tn 1972 verklaarde het Hoogge rechtshof de manier, waarop in de Verenigde Staten de doodstraf wordt, toegepast, in strijd m^t de grondwet, omdat er met het opleggen van deze straf veel willekeur werd toegepast. De doodstraf op zichzelf is echter nooit door het hof onwettig verklaard. Verkoper tekstverwerking voor de Randstad Holland Verkoop, c.q. verhuur, van het nieuwe tekstverwerkende Rank Xerox 800-systeem. Hebt u ervaring en bent u geïnteresseerd, bel dan maan dag 26 juli tussen 9 en 17 uur: de heer D. Verkerk, manager recruitment, 020-17 29 66 of de heer M. Minderhoud. manager office communication products, 070-64 99 20. Of schrijf een briefje met vermelding van persoonlijke gegevens, opleiding en ervaring aan Rank Xerox (Nederland) B.V., Maassluisstraat 2. Amsterdam, t.a.v. de personeelafdeling. MADRID - Koning Juan Carlos van Spanje zal niet, zoals algemeen ver wacht werd, de dag van de bescherm heilige van de Spanjaarden 'zondag) te baat nemen om ;n de kathedraal van de bedevaartsstad Santiago de Compos tela een amnestie voor poli tieke gevangenen af te kondigen. Naar minister van Voorlichting Re- guera Guajardo na een buitengewo ne kabinetsvergadering meedeelde, zal de regering de monarch op 30 juli concrete voorstellen doen over vorm en omvang van de voorgeno men begenadiging. Een datum waar op de amnestie zal worden afgekon digd, noemde de minister nog niet. DEN HAAG (ANP) De moge lijkheid dat werkstudenten 's avonds en in het weekeinde terecht kunnen op de universiteit, is alles bijeen ge nomen niet groot. Deze mogelijkhe den doen zich eigenlijk alleen voor bij de studies rechten, economie, so ciologie en pedagogische en andra gogische wetenschappen. Tot deze conclusie is de werkgroep onderwijsfaciliteiten werkstudenten van de Academische Raad gekomen. De werkgroep werd in 1974 ingesteld met de taak een inventarisatie te maken van de faciliteiten die thans voor werkstudenten bij het weten schappelijk onderwijs bereikbaar zijn. Ook moest de werkgroep voorstellen voor verbetering van de situatie be denken. De belangstelling voor het „werk studentschap" is de laatste tien ja ren volgens de werkgroep groter ge worden. Exacte getallen zijn er niet, maar het aantal werkstudenten wordt geschat op 10.000. Dat is onge veer dien procent van het totaal aan tal ingeschreven studenten. Het zijn veelal oudere studenten, vaak ge huwd, die een studie beginnen om in hun werkkring vooruit te kunnen komen. De werkgroep constateert dat de faculteiten geen beleid hebben dat rekening houdt met werkende stu denten. .Een en ander functioneert hoofdzakelijk op verzoek van de werkstudent zetf, en dankzij de wel willende bereidheid van individuele universitaire medewerkers „iets" te doen. Ongeveer een kwart van de studierichtingen, met name de land bouw- en medüsche wetenschappen verlenen in het geheel geen facili teiten aan werkstudenten". De werk groep signaleerde de meeste geneigd-* heid om aan meer faciliteiten te gaan denken bij de Erasmusuniversi- teit en de minste by de Landbouw hogeschool Wageningen, de Vrije Universiteit te Amsterdam, de Vrije Katholieke Universiteit Nijmegen. De vraag naar onderwijsfacilitei ten voor werkstudenten blijft groeien en daarom moeten volgens de werk groep enige „knelpunten" opgelost worden. Daarbij komt op de eerste plaats de vraag of de universiteiten naast de dagstudenten ook nog de avond en weekeindjtudenten moeten ont- vangen. Verder zal de werkstudent veelal ontheffing nodig hebben om i zijn studie over een groter aantal ja-< ren te spreiden dan wettelijk is toe gestaan. Ook de voorlichting en stu-- diebegeleiding is een knelpunt dat gesignaleerd wordt. S Beëdiging Portugees kabinet Oud-president Nixon van de Verenigde Staten duwt de rolstoel met zijn echtgenote Pat uit het ziekenhuis, waar zij twee weken geleden werd opgenomen na een beroerte. Mevr. Nixon is nog verlamd aan haar linkerzijde. LISSABON (AFP, UPI, AP) Bij de beëdiging van zijn kabinet gis teravond heeft de socialistische premier Soares verklaard dat „de huidige situatie soberheid en op offeringen noodzakelijk maakt". Met de bezuinigingen zal aan de top worden begonnen, de uitga ven van de ministers zullen straf binnen de perken worden gehou den, aldus Soares. Van de zeventien ministers van Soares kabinet zyn er twaalf socia list, de overigen zijn „onafhanke- lijken" en enige luitenant-kolonels die nauwe banden onderhouden met president Eanes. Portugal staat voor reusachtige ecnomische problemen: een werk loosheid van 15 procent, een inflatie van 50 procent op jaarbasis en een tekort op de handelsbalans van en kele miljarden. De premier zei dat er geen ver dere nationalisaties van het bedrijfs leven zullen volgen onder zijn be wind. De landhervorming in het zui den van Portugal, dat vroeger over wegend in handen was van groot grondbezitters, zal worden voortge zet, en de kleine boeren in het noor den krijgen overheidshulp. Hy be klemtoonde de noodzaak van herstel van wet en orde na twee jaar revo lutie en stelde een schoonmaakcam- pagne in het vooruitzicht van muren en straten die bedenkt zyn met de politieke leuzen .en aanplakbiljetten. „Geweld moet tot elke prijs verme den worden, maar het wettig gezag van de staat mag niet worden opge vat als onderdrukking. Een socialis tische regering zal de rechten van iedereen respecteren, ook die van minderheden". Correcties De jaren na de omwenteling van 25 april 1975 zijn volgens Soares ge kenmerkt door „ontsporingen, aecta- risme, en onverdraagzaamheid, maar ook door verworvenheden van werke lijk historisch belang". Misbruiken dienen gecorrigeerd te worden. Als voorbeeld noemde de nieuwe premier dat er onder zijn bewind „geen sprake meer van zal zyn dat gena tionaliseerde banken by de krediet verlening uitgaan van ideologische overwegingen". By de installatie van de nieuwe regering had presdient Eanes gezegd dat de regering moet zorgen voor stabilisatie van de politieke situatie. De regering moet democratische op lossingen vinden voor de uit het ver leden geërfde problemen van dema gogie en onbekwaamheid". De eerste constitutionele regering van Portugal telt 12 socialisten en vijf onafhankelijken, onder wie drie militairen: luitenant-kolonel Firmi- nio Miguel van Defensie, luitenant kolonel Costa Bras van Binnenland se Zaken en luitenant-kolonel Almei da Lima van Openbare Werken. De regering-Soares heeft dezelfde kern als de zesde voorlopige regering die onder leiding stond van admiraal De Azevedo, zo menen waarnemers in Lissabon. Daarop is uit de hoek van ARNHEM (ANP) De sinds enige tijd ook in Arnhem verschijnende muurkranten (qua vormgeving en stijl identiek aan die van Ut'recht) hebben de ergernis opgewekt van de plaatselijke overheid en de gerefor meerde politieke vereniging „Arnhem en omstreken". Politie, Justitie en de burgemeester in de Gelderse hoofdstad voeren al enige tijd over leg over het verschijnsel. In de regelmatig op grote schaal verschinende muurkranten worden onder meer aanvallen gedaan op het beleid van gemeente en politie. Ook worden met name genoemde perso nen op de korrel genomen. Op een brief van de gereformeerde vereniging aan het gemeentebestuur, waarin werd gevraagd om met politiehulp een einde te maken aan de .kwalijke praktijken van de muurkrant", werd door B. EN W. geantwoord dat het moeilijk is in te grijpen. „Alhoewel ook wij van mening zijn dat de muurkrant wat stijl en in houd betreft van zeer laag allooi is en bovendien nog anoniem, maakt het recht op vrije meningsuiting in grijpen in het algemeen niet mogelijk", aldus B. en W. De politie kan pas optreden als de plakkers op heterdaad worden betrapt of als een beledigd persoon een klacht indient. In dat laatste geval zal de politie een onderzoek instellen. Tot nu toe zijn er geen klachten binnengekomen. de oppositie ook al kritiek gekomen. De centrum-rechtse CDS meent dat deze eerste constitutionele rege ring een voortzetting zal blijken van de zesde voorlopige regering, die vol gens deze partij niet in staat tot handelen was. Terwijl verandering noodzakelijk was, wordt de toestand gecontinueerd. meent Amaro da Costa, tweede man van het CDS. PPD-leider Sa Carneiro meent om dezelfde reden dat de regering-Soa- res niet onder een gunstig gesternte is geboren. Volgens politieke waarne mers behoren de PSP-ministers in de regering tot de sociaaldemocrati sche, of gematigde vleugel van de partjj, al is de linkse socialist Lopes Cardoso gehandhaafd als minister van Landbouw. Opmerkelijk is voorts de terugkeer van luitenant-kolonel Firminio Mi guel, een naaste medewerker van ex- president De Spinola, die in septem ber 1974 aftrad als minister van De fensie by de kabinetswijziging die volgde op 'het vertrek van De Spi nola. Scholen blijven leeg rond Johannesburg JOHANNESBURG De scholen voor Afrikanen rond Johannesburg en Pretoria bleven gisteren, voor de tweede achtereenvolgende dag nadat» ae lessen mochten worden hervat^ weer vrijwel leeg. De hoofden zon den de enkelingen die waren komeix. opdagen naar huis tot maandag. De lessen mochten donderdag worden hervat na een onderbreking van eerr maand als gevolg van het oproer in de zwarte woongemeenschap Soweto. waarbij 176 doden vielen. Hoofdcom^ missaris van politie Le Roux van So* weto zei geen harde bewijzen te heb-; ben dat de leerlingen worden geïnti mideerd en daardoor van school wegv blijven. De politie surveilleert inten sief en meldt dat het rustig is, zeC hij. Volgens Le Roux zullen de leerlin gen niet worden gedwongen naa£ school te gaan omdat er geen school plicht voor de zwarte Afrikanen be staat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7