"Echt christen-zijn is nu oecumenisch christen-zijn GEWIJDE BEDIENAAR VOOR WAARDE EUCHARISTIE Prof. Hans Küng in zijn nieuwe boek 11 Vruchten ZATERDAG 24 JULI 1976 WILLEBRANDS: Kardinaal Willebrands: NORTHFIELD, Minnesota - De opvatting onder Lutheranen in theorie en praktijk dat eucharistie ook zonder gewijde bedienaar mogelijk is, is voor de R.K. Kerk onaanvaardbaar. Aldus kardinaal Willebrands, aartsbis schop van Utrecht, die deze week sprak in Northfield in de Amerikaanse staat Minnesota. Op uitnodiging van het Lutherse St. Olafcollege geeft hij er drie lezingen in zijn functie van voorzitter van het Romeinse Secreta riaat voor de eenheid. In zijn eerste speech, gewijd aan de r.k.-lutherse dialoog, ging hij uitvoerig in op de bediening van de eucharistie. Hij herinnerde eraan dat de lutherse theologen in de subcommissie over eucharistie van de gezamenlijke werkgroep hadden gesteld: "Wij kunnen niet zeggen dat de eucharistie alleen kan worden gevierd onder leiding van een gewijde bedienaar". Het laatste concilie citerend, wees de kardinaal erop dat de wijding echter een voorwaarde is om het heilig avondmaal te kunnen leiden. Ook in de lu therse leer wordt de eucharistie doorgaans door een gewijde pastor be diend. Hij benadrukte dat Luther zelf, zelfs in geval van nood, niet toe stond dat de eucharistie werd gevierd zonder gewijde bedienaar. Ook over de kerkelijke structuur verschillen de opvattingen. Wanneer het verkondigen van het woord en de bediening van de sacramenten eenvou digweg worden beschouwd als taken van het gemeenschappelijk priester schap van alle gelovigen, dan is er geen overeenstemming mogelijk met de R.K. Kerk", aldus de kardinaal. DEN HAAG - In een brief aan het presidium van de opperste Sowjet hebben 28 christenen, behorend tot zes verschillende kerkelijke gemeenschappen, zich verzet tegen de discrimina tie van Russische christenen, die in feite - zo stellen zij - als tweederangsburgers worden behandeld. Dit gezamenlijk op treden van leden van verschil lende kerken is nog nooit eerder voorgekomen. Onder hen zijn vertegenwoordigd de Pinkster gemeente, de Adventisten, de Baptisten, de Kerk van Chris tus, de Rooms-Katholieke en de Russisch- orthodoxe kerk. De schrijvers, onder wie zich zeer bekende figuren bevinden, vra gen hun mede-christenen om adhesiebetuigingen. Een af schrift is toegezonden aan de Wereldraad van Kerken, die van 24 tot 28 juli spreekt over de verklaring van godsdienst en van geweten in die landen die de verklaring van Helsinki hebben ondertekend. Onder de ondertekenaren van de brief bevinden zich twee Russische orthodoxe priesters, Jakoenin en Regelson, die tij dens de assemblee van de We- BRIEFSCHRIJVERS: Russische christenen tweederangs burgers reldraad in 1975 voor opschud ding zorgden door hun uitvoer ige brief over de situatie waarin de Russische christenen zich bevinden. Voor de eerste maal doen ook dissidente baptisten mee in een actie, waarbij andere kerken be trokken zijn. Eén van hen is predikant Boris Zdorovets. Zijn handtekening is tevens het be wijs dat hij onlangs uit een strafkamp ontslagen moet zijn. De rooms-katholieke kerk, waarvan acht leden tekenden, is die van Litouwen, die relaties heeft met de bewegingen voor mensenrechten in Moskou. In de brief wordt gezegd, dat deze niet voortkomt uit vrees voor de toekomst van het chris tendom. „Maar het doet ons pijn", aldus de brief, „dat de huidige situatie waarin de godsdienst in ons land verkeert ernstige schade aan het land veroorzaakt. En dit zal ernstiger worden naarmate het langer duurt". „De doelstellingen waarop de huidige houding van de staat ten opzichte is gebaseerd wer den een halve eeuw geleden ontwikkeld, toen de totale ver nietiging van het geloof in God werd uitgeroepen als een in de naaste toekomst te realiseren feit. Maar het leven heeft aange toond, dat dit een illusie was. De invloed van de godsdienst wordt groter, jonge mensen voelen zich ertoe aangetrokken. In deze nieuwe situatie", aldus de brief, „moeten we niet vas thouden aan standpunten die door het leven zelf totaal on dermijnd zijn. Pogingen de werkelijkheid te ontkennen zijn altijd gevaarlijk, vooral wan- nner het essentiële elementen betreft in het leven van een volk". GENÈVE - Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken komt van 10 tot 18 augustus in Ge- nève bijéén om het beleid van we reldraad voor de komende jaren vast te stellen. Van Nederlandse zijde nemen aan de besprekingen deel dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Ned. Hervormde Kerk en mevr. ds. M. van der Veen-Schenkeveld uit Wereldraad over geloofsvrijheid Krimpen aan den IJssel. Eén van de belangrijkste punten van bespreking zal zijn de schen ding van de mensenrechten en de godsdienstvrijheid. Als het centrale comité daarmee instemt zal in juni 1977 een consul tatie van de afdeling „geloof en kerkorde" in Lausanne worden gehouden. Tevens is gevraagd tegen Pinksteren 1977 een gebe dskalender gereed te hebben om de kerken te helpen voor elkaar te bidden. Dit zou in samenwerking met de rooms-katholieke kerk moeten gebeuren. LEIDEN - "Om waarachtig mens te zijn". Dit is het ondubbelzinnige antwoord van Hans Küng op de vraag: "Waarom moet men Christen zijn?" Met deze vraag begint zijn meer dan lezenswaar dig boek „Christen zijn" Met het antwoord be sluit hij het 632 pagina's tellend meesterwerk. Daartussen heeft men alles kunnen lezen over huma nisme, andere godsdien sten, het bijzondere van het christendom, de figuur van Christus, het jodendom, de positie van het christendom in de wereld van vandaag enz. Kortom: alles wat maar met het christendom te ma ken heeft. In het boek wordt min of meer zijn gehele oeu vre samengevat. En naar dit werk is al enige tijd uitgeke ken in verband met de beantwoording van de vraag of Küng nog wel katholiek is. Het antwoord is over igens kort en bondig: ja. De vermaarde Zwitsers/Duits ka tholieke theoloog prof. dr. H. Küng, hoogleraar in de dogmatiek en oe cumenische theologie aan de uni versiteit van Tübingen, werd vorig jaar na 7 jaar onderzoek door "Ro me" gerehabiliteerd. De contro verse over een aantal meningen o.a. over de onfeilbaarheid van de Paus door Küng in zijn boek "Onfeil baar?" in 1970 van de hand gewezen werd bijgelegd. De vraag over zijn katholiciteit kan daarmee naar mijn mening zonder dralen dan ook positief worden beantwoord. Een auteur van zo'n door-en-door ka tholiek boek mag zich katholiek noemen en is het ook. Ik deel dan ook van harte de mening van som mige katholieken die hem als de hoop voor de toekomst zien. En ik wijs derhalve kreten van anderen als "verderfelijke scheurmaker" van de hand. Helder Hy is terecht populair, wat vooral te danken is aan het feit, dat hij wordt gelezen, maar meer nog dat hij ge lezen kan worden. Hij bezit name lijk een heldere en eenvoudige be toogtrant en prettig leesbare stijl van schrijven. Het is overigens al leen maar begrijpelijk voor degene, die het boek lezen en er niet alleen over praten, "zoals dikwijls het ge val is by beroemde boeken" (pag. 32). Degenen voor wie dit boek in eerste instantie is geschreven, en dat zyn volgens de auteur "allen die zich er om welke reden dan ook, eerlek en oprecht van op de hoogte willen stellen waarom het in het christendom, in het christen-zijn eigenlijk gaat" zouden het moeten lezen, omdat de schrijver hen de handreiking geeft van het "waar om" van het christendom. Nogmaals: "Waarom moet men christen zijn?". Waarom is mens niet voldoende? "Ook niet- christenen zijn voor liefde/gerech tigheid, de zin van het bestaan, goed-zijn en goed-doen en mense lijkheid", aldus Küng. En toch is zijn antwoord op de man af: "Om waarachtig menselijke, het huma ne, de mens en zijn God, humani teit, vrijheid, gerechtigheid, leven, liefde, vrede en zinvolheid vanuit deze Jezus, die voor hen concreet de normerende is, de Christus". En: "Vanuit Hem zyn zy van mening niet een humanisme naar believen te kunnen voorstaan, dat eenvou dig alles beaamt wat waar is, goed, kelijk radicaal humanisme (en in zijn boek worden beide woorden onderstreept), dat ook het niet goede, niet mooie lyke kan integreren Humanisme Dus: "Niet alleen maar al het posi tieve, maar ook - en hier wordt uit gemaakt wat een humanisme waard is - al het negatieve, zelfs lij den, schuld, dood en zinloosheid". In zyn boek gaat Küng ook uit voerig in op de figuur van Christus, uiteraard. Maar dat heeft zijn Nij meegse collega prof. mag. dr. E. Schillebeeckx in zijn magistrale werk "Jezus, het verhaal van een levende" - uitvoerig door my gere censeerd in de krant van 20 sep tember 1974 - veel gedetailleerder gedaan. Overigens merkwaardig, dat beide katholieke theologen, die met "Rome" in de clinch lagen, min of meer op dezelfde tijd met hun zonde en genade, geloof en werken, eucharistie en priesterschap, paus en Kerk. Hij ziet ze alleen nog maar in de traditionele fundamentele houdingen. Katholiek is naar de mening van Küng, degene, "die speciaal gevoelig is voor de katho lieke d.w.z. gehele, algemene, alle somvattende, universele Kerk". Protestant Protestant is naar zijn mening de gene, "die in alle kerkelijke tradi ties, lezen en praktijken speciaal gevoelig is voor een voortdurend kritisch teruggrijpen op het Evan gelie (de Schrift) en voor de voort durende praktische hervorming volgens de norm van het evange lie". Die houdingen sluiten elkaar overigens geenszins uit. Eigenlijk moeten ze geïntegreerd worden, want "echt christen zijn betekent thans oecumenisch christen zyn". In een persoonlijk schrijven aan het weekblad "De Tyd" vraagt Kung zyn verklaring te publiceren die hij aflegde bij de verschijning van de oorspronkelijke Duitse editie van zijn boek. Hierin benadrukt hij dat hij in de kerk wil bly ven. "Dat bly kt ook uit dit boek", zo stelt hy. Het originele van dit boek schuilt naar de mening van de auteur in het feit, "dat het ingaat op de hele christe lijke boodschap en niet alleen op detailvragen en speciale terreinen van de theologie: dat het de waar heid verkondigt zonder kerk politieke overwegingen en zonder rekening te houden met theologi sche polarisatie en modeverschijn selen, in een geest van volkomen onkreukbaarheid; dat het conse quent niet uitgaat van de theologi sche probleemstelling van het ver leden en dat het geschreven is in de taal van de tegenwoordige mens". Happy De vermaarde roomskatholieke theoloog prof. Hans Küng "Christen zijn" hier besproken wordt. bestseller ren. Dat i; dat de één niet wijst. Küng gaat in zijn boek ook r Christus bezig wa- menologen" niet meer de verschil- arschijnlyk de reden len (willen) zien is het goed Küngs mening daarover te vernemen. Hij ziet de verschillen eerlijk gezegd ook nauwelijks meer. In de praktijk zeker niet. Hy is optimistisch r de ander i op de verschillen tussen katholiek het gladstrijken van de verschillen protestant. Aangezien Schrift en traditie, Ik geloof dat ik dit artikel over Küng en zijn „christen zijn" niet be ter kan besluiten dan met te citeren wat hij tot slot van zijn brief - en ook in zijn boek - schrijft, om duidelijk te maken dat het niet om Küng maar om het christendom gaat. "Ik heb dit boek niet geschreven omdat ik myzelf als een goede christen zou zien, maar omdat ik het christen zijn als een bijzonder goede zaak beschouw". Mij past slechts twee passen links achter de auteur. Dan voel ik mij happy. "Christen zijn". Hans Küng. Gooi en Sticht 55,-. THEO KROON (Marcus 4:26-29) „Mijn akker is de tijd", luidt een uitspraak van Goethe, d.w.z.: „Ik heb de tijd, ik kan als het nodig is wachten op de resultaten van mijn werk". Dat is een stuk leven swijsheid waar wij moeite mee hebben, want wij hebben haast en willen dat onze activiteiten spoedig vruchten afwerpen. Ook als gemeente willen we graag de vruchten van onze ac tiviteiten zien, en we moeten tot onze teleurstelling constateren dat die vrijwel niet te zier* zijn. De invloed van de gemeente op de samenleving is niet meet baar (wellicht is die er niet of nauwelijks), de invloed van de gemeente op persoonlijke le vens is ook moeilijk te bepalen. Het is daarom wel begrijpelijk dat er in kerkelijk Nederland steeds meer stemmen opgaan die zeggen: „De erediensten moeten meer op gezamenlijke activiteiten van de kerkgangers worden afgestemd, het moet maar eens afgelopen zijn met het vrijblijvende gepraat op de zondagochtend waar iedereen het zijne bij kan denken". Deze reactie is begrijpelijk: We spre ken in de erediensten over God en we bidden tot God. Het is toch duidelijk dat deze woor den in daden omgezet moeten worden en dus de wereld ver anderd moet worden, en even duidelijk is dat dit niet zicht baar gebeurt. Dit is trouwens niet een moei lijkheid waarmee wij in de tweede helft van de twintigste eeuw worstelen. Deze moeilijk heid hoort by het geloof in God. Wij trekken in onze tijd niet voor het eerst radicale conclu sies uit deze vragen. In het be gin van onze jaartelling zei Jo hannes de Doper al dreigend tegen zijn toehoorders: „Brengt vruchten voort die bij de beke ring passen!" En hij vergelijkt de komst van het Koningkrijk van God met een bijl die al aan de wortel van de boom liet. Jezus heeft wellicht aanvanke lijk deze visie van Johannes ge deeld en ook gedacht dat er i.v.m. de spoedige komst van het Koninkrijk van God haast geboden was. Maar daarna heeft Hij kennelijk twijfels ge kregen of de manier waarop Jo hannes de mensen toesprak wel de juiste manier was. In ieder geval gebruikt Hij een heel an der beeld voorde komst van het Koninkrijk dan Johannes. Hij spreekt van het zaad dat gezaaid is en dat opkomt zonder dat de zaaier er verder iets aan kan doen. Het zaad komt vanzelf op en draagt vanzelf vruchten. Met het zaad worden de mensen be doeld. Wij mensen brengen dus vanzelf op Gods tijd vruchten voort en we hoeven dus niet on geduldig te laten zien wat we persoonlijk of als gemeente waard zijn. Dit betekent niet dat we als ge meente alles op de lange baan schuiven. Als er mensen in nood zijn, dan is haast geboden en kunnen we niet zeggen: „De tijd zal alle wonden helen". Even duidelijk is, dat bijv. voor de verandering van de mentali teit van een volk of een groep geduld en veel tijd nodig zijn. Maar haast op zijn tijd en ge duld op zijn tijd zijn uitingen van levenswijsheid en niet van geloof. Maar in een gemeente gaat het allereerst om geloof en daarna om levenswijsheid. Het geciteerde woord van Goethe wordt geloof als we zeggen: „Gods akker is de tijd en wij mensen zijn het zaad dat God op zijn akker zaait en dat vruchten zal dragen". In die zin kunnen we in de zin van een gemeente alleen geló ven. Die zin kunnen we in de zin ligt niet in onze min of meer ge slaagde acties, maar in de groei en de vruchten die de levende God ons wil schenken. L. E. P. MEIJERING Remonstrants predikant KERKDIENSTEN LEIDEN-Herv. Gemeente: Hooglandse kerk: 10 dr. Oppenheimer, 11.45 oec. stud, dienst Marekerk: 10 hr. Dekker; 5 ds. Bouman.Heerde. Maranathakerk: 10 ger. pred. Koningskerk: 10 ds. v. Leeu wen, Lochem. Bethlehemkerk: 10 ds. v. d. Broek. Bevrijdingskerk: 9 gem. dienst. Vredeskerk: 10 hr. Bartels, Amersfoort. Eglise Wallone: 10.30 past. Bonnet. Acad. ziekenhuis: 10 ds. Bak ker. Diaconessehuis: 10.30 ds. Boer, Katwijk. Geref. Kerk: Zuiderkerk: lOds. Post; 7 ds. Koolstra. Petrakerk: 10 ds. Brederveld. Oude Vestkerk: 10.30 ds. Sijtsma. Bevrijdingskerk: 9 ds. Sytsma; 5 ds. Brederveld. Groenhoven: 10 ds. Vegter, Oegstgeest, Gezinsdiensten jeugdhaven: 10 De Mirt. hr. Kroon; 10 Mierennest hr. Wielinga. Diaconesse huis: 10.30 ds. Boer, Katwijk. Acad. zie kenhuis: 10 ds. Bakker. Meren wijk: 10 mw. de Mey en pastoor Van Well. Dole rende Noodgemeente Groot Leiden (Herengr. 70): 8.30 v.m. ds. Praamsma, Nieuweroord; 7 ds. Praamsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 leesdienst. Chr. Ge ref. Kerk: 10 ds. Leendertse; 3 ds. Buys, Broeksterwoude. Geref. Gemeente: 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned.: 11.30 en 5.30 dienst. Evang.- Lutherse Gemeente: 10.15 pater Vreeb urg. Remonstr.-Doopsgez. Gemeente: 10.15 ds. Luyt, Leusden. Leger des Heils: 10 en 7.30 (Hooigracht). Baptisten gemeente: ds. Van Mameren. Evang. Christengemeente (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes. Zendingswerk, Middemachts- groep Zoeterw.singel 21); zond. n.m. 6. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Molensky, Assen; dinsdag 8 n.m. E. Holdert; vrijdag 8 jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente (O. Ryn 3): 3 n.m. evang. Daniël. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, woensdag 8. Waalse kerk: 10.30 hr. De Jonge. Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen d. Laatste Da gen (Steenschuur 6): 10.15 dienst. Oud- Kath. Kerk: zat. 7 n.m. H. Dienst. Vrij- Kath. Kerk: (Vreewijkstraat 19): 10.30 h. mis. £K Kerken: Haagweg: zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6.30. Steenschuur zat. 7, zond. 10 hoogmis, 11.30, 6 en 7 lof. Lam- menschansweg: zat. 7, zond. 9, 10.30, hoogmis, 12 en 6. Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.39, 10.45, 12 en 6 30. Rijndyk 281: zat. 7, zond. 9.39 en 11.30. Boshuizer- laan: zat. 7, zond. 9.30; 11 en 12.15. Her ensingel: zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Steehouwer; 18.30 ds. Matter in Ge ref. kerk. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Hartkamp, Hillegom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst des woords, 3 ds. Zonneveld, Leerdam. RK Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk: 9.30 ds. Hane- maayer, 6.30 ds. Bogers. Kruiskerk: 9.30 ds. Fokkema. Opstandingskerk: 9.30 ds. Bogers; 6.30 ds. Hanemaayer. Salvatori- kerk zat. 7 avondgebed. Ouds- hoorn/Ridderveld: Goede Herder. 9.30 dr. Van Santen; De Bron 9.30 ds. Van Ree. Oudshoornse kerk: 10 mevr. Joor. Wijkgemeente Sionskerk: 9.30 en 6.30 ds. Verploeg. Geref. Kerk: Maranatha dhr. Tenyenhuis, 6.30 kand. Verheul, Goede Herderkerk: 9.30 ds. Van Santen, 6.30 ds. VAn de Ree. De Bron: 9.30 ds. v d. Ree, 6.30 ds. Schneider. Geref. Kerk Vrijg Lijsterlaan: 9 ds. Spyker, 4 ds. Snip. Geref. Kerk Vryg- Buiten Ver band: 9.30 hr. Marbus; 19.00 ds. Blok huis, Schiedam. Chr. Geref. Kerk: Jeru- zalemkerk: 9.30 dienst des woords; 2.30 ds. Pronk, Dordrecht. Oud-geref. Ge meente: 9.30 en 4 leesdienst, woensdag 28 juli 7.15 ds. Slager. Baptistengemeen te: 10 en 18.30 ds. Koekkoek. Leger des Heils: 10 en 7.30 samenkomst. Volle Evangeliegemeente (geb. Kinder vreugd): 10 hr. De Jong, Ryswyk. Mo luks Evang. Kerk: 9.30 ds. mej. Nussy, Capelle aan den Ijssel. Moluks Prot. Kerk: 11 ds. Sitanala. RK Kerken: Bona- faciuskerk zat. 7, zond. 8.30; 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30; zond. 9 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Den Dikken. Geref. Gemeente: 9.30 en 181eesdiensten. 27 juli 19.30 ds. v. Haaren, Amersfoort. (Bybelversprei- ding). BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk: ds. Mostert, Zwammerdam. 6.30 hr. Van Gaaien, Wieringerwaard. Salvatorkerk: 9.30 ds. Abma, Korten- hoef; 6.30 ds. Van Embden. Liedboek. Bethlehemkerk: 9.30 hr. Van Gaaien, Wieringerwaard. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Santen, Sassenheii Dijkgraaf; 6.30 ds. Heymans. Gezamen lijke dienst De Stek: 9.30 ds. Heymans. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 drs Van de Kamp, Hillegom. Geref. Gemeente: 9.Q0 en 6 dienst. Opwekkingsgemeente (geb. Concordia): 9.30 dienst. Vergadering van Gelovigen Nieuwstraat); 9.30 en 5 RK Kerk: zat 7, zond. 8.45; 10 en 11.30. Ont moeting: zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9 30 ds. Geertsema; 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Versluys. RK Kerken: Michaelkerk zat. 7, zond. 9. Be- rnarduskerk: zat. 7, zond. 10.30; Ridder hof zond. 10.30; Hazerswoude-dorp zat. /.zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. v. Bruggen; 7 gem dienst herv. kerk, kand. Bras, Amsterdam. Parkwijk: 7.30 ds v. Bruggen. Geref. Kerk: ds. Flinterman, Den Haag. 7 gem. dienst in herv. kerk, kand. Bras, Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 dienst des woords; ds. v. d. Kamp. RK Kerk; Martiniuskerk zat. 7, zond. 8.30; 10, 11.30 en 12.45. Jozefkerk, zat. 7, zond. 8.30; 10 en 11.30. Kapel Bloemswaard; zat. 7. zond. 8 en 10. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. Lefeber, Alphen aan den Ryn. RK Kerk; zat. 7, zond. 8 en 10.30. DE KAAG - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Carstens. RK Kerk: zat. 7, zond. 8,10 en 7. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente Open hof kerk: 10.30 ds. Mak- kenze; Dorpshuis: 6 ds. Driebergen; Westerhaan Ontmoetingskerk: 10 ds. Driebergen, 6.30 ds. v. d. Bogerd. Geref. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: 10 ds. Van Roon, Zeist; ds. Catsburg. Oude Kerk: 10 ds. Catsburg, 6 ds. Koel man. Ichtuskerk: 10 kand. Voet, Be rgambacht; 5 ds. Boer. Pniëlkerk: 9.30 ds. Hagen, Zwolle. 6 ds. Vlietstra, Door nspijk. Gr. van Prinstererschool: 8.30 ds. Catsburg. Hoeksteen: 10 dovendienst; 10 prof. Koch, Duits; Ziekenhuis Over- duin; 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredes kerk: 9.30 ds. Vrolyk; 5 ds. Halsema; Triumfatorkerk: 9.30 ds. De Vries; 5 ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 15.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Ver band: 8.45 ds. v. d. Lingen, Spakenburg; 7 idem. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Pronk, Dordrecht, 5 ds. Pronk. Geref. Gemeen te: 10 leesdienst, 5 leesdienst. Woensdag 28 juli 7.30 ds. Karens, Opheusden. Volle-Evangeliegemeente (Voorstr. 100) dienst 9.45. Soefie-beweging: 4 nam. dienst, intern, soefi movement english language, dienst 4 uur. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 drs. Hemmes, Oegstgeest; 7 ds. Lefeber, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk: 8.30 ds. Hagen, Voorburg, 5 kand. Te- nijenhuis, Alphen a. d. Rijn. LEIDERDORP - Herv. Gem.: en Geref. Gem.: Dorpskerk: 10 ds. Schoch, Zoe- terwoude; Hoofd straatkerk: 10 mevr. Sysling; dr. Wentsel, Den Haag avond dienst 7 uur; Scheppingkerk: 9 ds. Kamma, Oegstgeest. Baptistengemeen te: 5 dr. De Vries, avondmaal. RK Kerk: zat. 7, zond. 8.30; 10 en 11.30. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Aver- es, Duitsland. RK Kerk: zat. 7, zond. 7.30; LISSE - Herv. Gemeente: Grote Kerk: 9 dhr. De Jong, IJmuiden; Pauluskerk: 10.30 dhr. De Jong; 19.00 ds. Oostinga (zangdienst). Geref. Kerk: 19 dienst; 5 ds. Baas, Amsterdam. Geref. Kerk Vryg.: 10 en 5 leesdienst. Geref. Kerk vr. prot. 10 en 5 leesdienst, geref. kerk vryg. salv. 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 4.30 ds. Drechsler, Haarlem. Ge ref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 15 lees dienst. Aktie Kruistochten: maand. 20 uur ds. Gravendeel in zaal Mariën- burcht. RK Kerk: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30; 10 en 11.30; Poelhuis zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30; 10 en 5.30; Engelenbewaarders zat 7, zond. 7.30; 9.30; 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, Haarlem; 18.30 ds. v. d. Kooij, Noorden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Vruggink, Apeldoom.Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Van Zonneveld, Leerdam. RK Kerk: zat 7, zond. 7.30; 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lindenburg; 18.30 ds. Heymans. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. Van Dijken, Amstelveen. RK Kerk: zat 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Chr. Geref. Kerk: 9 en 3 ds. Van Sorge, Schiedam. RK Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman, Oude Wetering; 19.00 kand. Talsma, Den Haag. Geref. kerk: 10 dr. Bank, Ede. 7 dhr. Goedhart, Nieuwkoop. RK Kerk: zat. 7.30; zond. 7.30; 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: Voor straat 10 ds. Keuning, 19.00 ds. Hagen, Zwolle. Sole Mid: 9 ds. Keuning. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Teygeler, Katwijk. De Rank: 17.30 ds. Keuning. De Rank, Ichthus: 10 ds. de Vreugd. Bodegraven, 15.30 cand. v.d. Voets, Bergambacht. De Rank, Duitse dienst 20.00 Pfarrer. Ge ref. Kerk: Hoofdstraatkerk: 10 en 7 ds. Warnink, Apeldoorn. Vinkenlaan: 9.30 en 5 ds. Warnink. Stichtingskerk: 11 ds. Bouma. Rk kerken: Binnen: zat. 7, zond. 8.10 en 11.30. Zee: zat. 7, zond.9 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. ge meente: 9 en 10.30 ds. Streefland. 7.30 Zomeravondzang. R.K. kerken: Jozef kerk: zat. 7, zond. 8,10,11.30 en 6. Viktor- keric zat. 7. zond. 8.9.30,11 en 6. H. Hart De Zilk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30; Kapel Sancta Maria- zat. 7.15, zond. 10. Sint Bavo kapel: 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groenekerk: 9.30 ds. Ter Linden; Pau luskerk: 10 ds. Wagenvoorde; Gemeen tecentrum Wijttenbachweg 10.30 prof. Jansen, Schoonhoven; 19.00 zie geref. kerk. Diaconessehuis: ds. de Boer, Kat wijk, 10.30.Geref. Kerk: Mauntskerk: 10 en 7 ds. Langedijk. Waarder.Geref. Kerk Vryg.: dr. Schilderschool: 9.30 en 15 leesdienst.Geref.Kerk Vrijg. Buiten Verband: 8.45 br. de Gier; 4 br. Kab- boord. Rk kerk: Willibrorduskerk: zat 71 zond. 10 en 12. BonaventurakapeL zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE - Rk kerk: zat 7., zond. 8.30 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kool, Katwyk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Cziria. 6.30 ds. Be- zemer. Ter Aar. Rk kerk: zat. 7, zond, 8, 9.30 en 11. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: St Petrus Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.45. Maria Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te; 9.30 ds. Gebraat, Katwyk; 19.00 ds. Kool, Katwyk. Chr. Geref. Kerk: 9.30, 2.15 ds. Bouw, Scheveningen. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Grote- of Laurentiuskerk: 9.30 ds. v. d. Bogerd; 5 ds. v.d. Bogerd. Bethelkerk: 9.30 ds. Sybrandy Den Haag, 5 ds. Bouman, Heerde. Camping Koningshof: 10.30 mevr. Ravensbergen. Geref. Kerk: Pe trakerk: 9.30 ds. v.d. Linde, Tienhoven; 5 dr. v Oeveren. Immanuelkerk: 9.30 dr. v. Oeveren; 5 dhr. de Best, Middelstum. Maranathakerk: 9.30 hr. de Best; 5 ds. v.d. Linde. Camping Koningshof 10.30 mevr. Ravensbergen. Geref. Kerk Vrijg.: Katwijkerweg: 10 en 17.15 leesdienst. Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 5 ds. Buijs. Broeksterwoude. Evang. Christenge meente (aula mavo): 10 dienst. Rk ge meenschap (aula tuinbouwschool): zat, 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30; 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. Westra; 18.30 ds. Brokerhof, Voorhout. Geref. kerk: 9.30 ds. van San ten. 7 ds. v.d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Drechlser, Haarlem; 5 dienst des woords. Rk kerk: zat. 7, zond. 8., 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Ni- colai. Zevenhoven; 18.30 ds. Linden- burg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. Cziria, Oude Wetering. Rk Kerk: Kerk Langeraar zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; Ter Aar dorp: 9 en 12. VALKENBURG - Herv Gemeente: 10 ouderling De Boer. 6.30 kand. Dee Oegstgeest, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rooze. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst; 17.15 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof, gez. Dienst. Rk kerk: zat. 7 zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: dorp: 10 ds. Meyering, h. avondmaal. 5 dienst in geref. Kerk. Hulp en Heil 10 eerw. hr. v.d. Ploeg; Aula Noord- Hofland: 9.30 geref. dienst. Paus Johan- nesschool en Kapel Rijndijk: geen Noord Hofland: 9.30 hr. v. Werkhoven. Geref. K. Vrijgemaakt 10 en 5 lees dienst. Rk kerken: Moeder Godskerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. Laurentius kerk: zat. 7, zond. 8.30; 10.30 en 12. Aula Noord-Hofland: 11. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. v.d. Heuvel; 6.30 ds. van t Veld, Ede. Hoeksteen: 9.30 ds. Verboom; 6.30 ds. v.d. Heuvel. Bethel: 9.30 ds. van 't Veld, Ede; 5. ds. Verboom. Imanuet 9.30 en 7 ds. Flink. Geref. Kerk: Kruiskerk: 9.30 ds. Modderaar; 5 ds. Riphagen, Velp. Ontmoetingskerk: 9.30 ds. Riphagen, Velp; d. ds. Modderaar. Oud Geref. Gemeente: 10 en 5 leesdienst. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle-Evangeliegemeente (Lindengaarde 17a): 9.30 dhr. v.d. Heij den. Tesselschadelaan 28: 16.00 jeugd- bijeenkomst. RK Ontmoetingskerk: zat. 7. zond. 8.30; 11.45, 6.30. RK Victorkerk: zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 dr. Locher, Leiden. Rk kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 10 dr. Frederikse; 4.30 ds. v.d. Sluys, Amsterdam. Kievitkerk: 10. ds. Wiersma; Messiaskerk: 10 ds. van Zanten; Dorpscentrum: 9.30 kand. Rip- hage, Reeuwijk. Ned. Protestanten Bond: 10.30 mej. ds. Heessels, Utrecht Geref. Kerk: 10 ds van Duinen; 7 dr. van Oeveren, Rijnsburg. Wassenaar-zuid: 10 dr. Holtrop. Zijllaankerk: nm 7 dr. v. Oe veren uit Rynshurg. Gezamenlijke dienst. WOUBRUGGE-Herv. Gemeente: 10 ds. Hagen, Voorburg. 6.30 ds. Blenk Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Huizebosch. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kaai, Nieuwveen. 19.00 ds. Nicolai. Geref. kerk.: Rk kerk: zat. 7, zond 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 dienst. Rk kerken: Sint Janskerk zat. 7.30; zond. 7.30, 9.30 en 11.30. Chr. Die- naarkerk: zat. 7, zond. 10, 11.30 en 6. Rijndijk (Meerburg)zat. 7, zond. 10,12 en ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 9.30 ds. van Embden, Bodegraven. 18.30 ds. Mostert. Gez. dienst in ger. kerk. ge ref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ge- zam. dienst in ger. kerk ds. Mostert.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4