„Je moet de historie er aan kunnen aflezen agenda Op jacht naar bierblikjes langs de weg Museum vol lege flessen RAWLINS De streek waar we de tweede week van onze tocht doorheen fietsten is ontzettend droog. In de zomermaanden valt er bijna geen regen, 's winters wat sneeuw. Er is dan ook vrij wel geen plantengroei: alleen wat dor gras, doornstruiken en half dode dennen. Als fietser heb je minstens 2 bidons (plastic fles jes die op het frame van de fiets gemonteerd zijn) met water no dig om de afstand tussen twee plaatsen zonder uitdrogingsver schijnselen te overbruggen. Langs de weg scharrelen ontel bare "praddiedogs", knaagdiertjes die het midden houden tussen rotten en eekhoorntjes. Soms eten ze uit je hand. Verder kom je af FIETSEND DOOR DE V.S. (3) en toe een 6langetje tegen. Hoog boven de rotsen heb ik een keer vier adelaars zien cirkelen. Midden in de woestijn ligt het dorpje Mitchell, dat dertig inwo ners en een museum rijk is. Dat museum Is meer een rariteiten kabinet, waar naast fossielen en oude gebruiksvoorwerpen een grote collectie van allerlei soor ten prikkeldraad is uitgestald. Wat Je al niet kunt verzamelen. Het museum van Cambridge, een tweehonderd mijl verder oostwaarts, bezit onder andere een met de voet aangedreven tandartsboor (waarmee ik niet graag geboord zou worden) oude huifkarren en zadels en achtdui zend lege flessen, van parfumfles- jes uit de vorige eeuw tot Coca Cola-flessen uit de snack bar ernaast. Voor belangstellen den: de verzameling is te koop voor 3000 dollar. Onze dagindeling laat ons ge lukkig genoeg tijd om onderweg en een museum, infofrmatiecen- of iets dergelijks te bezoeken. We staan om zes uur op; het ontbijt bestaat meestal uit "cerials" een produkt van allerlei graan producten dat lijkt op cornflakes en muesli. Daarna doen we wat gymnastiek-oefeningen om de spieren op te warmen. Om onge veer half acht stappen we op de fiets voor de eerste vijftig a zes tig kilometer. Tussen elf en twaalf uur bereikt iedereen ge woonlijk de afgesproken lunch- plaats. Daar eten we boterham men, die de Amerikanen voorzien van de meest vreemde beleg-com- binaties. Pindakaas met Jam is favoriet, maar ook worst met jam. Er bestaan zelfs sandwiches met kaas, worst met pindakaas, jam, ketchup of mosterd. Ijskoud vuur, dus daarvoor moet hout verzameld en gehakt worden. Tij dens het diner worden de statistic ken bijgehouden: hoeveel lekke banden, hoeveel gebroken spaken, heeft iemand bijzondere dieren ge zien en tenslotte, hoeveel bierblikj zijn er opgeraapt. Langs de weg liggen er namelijk nogal wat en vooral voor fietsers is dat een erg ontsierend gezicht. Onze groep heeft zich tot taak gesteld Ame rika zo schoon mogelijk te maken en te houden en dus de blikjes op te rapen. In sommige streken gaat het om een paar per dag, maar bijvoorbeeld in Idaho lagen er duizenden. Een dag verzamelde ik er vijftig in vijf minuten. Ik ben er toen maar mee gestopt. Het weer is meestal zo goed dat we geen tenten nodig hebben en we onze slaapzakken gewoon buiten neerleggen. Helaas maken de muggen ons dat soms onmo gelijk. Om een uur of tien, na wat gepraat te hebben en een enkele keer gezang rond het kampvuur, is iedereen moe genoeg en gaat naar bed. Hete bronnen Idaho, de tweede van de tien staten waar we doorheen fietsen, is minder droog. Wij reden er vooral stroomopwaarts langs de kristalheldere Lochsa River (Lochsa is het Indiaanse woord voor wild water). Twee kilo meter van de rivier vandaan borrelen een aantal hete bronnen op. die we bezocht hebben. Het zijn wat modderige poelen, dus geen sensationeel gezicht. Maar het is heerlijk om erin te liggen en Je spieren tot rust te laten komen. Er waren erg weinig toe risten, wel een aantal hippies met nudistische inslag. Toen we dezelfde avond rond het kampvuur zaten, kwam er Plotseling een man uit een cara van op ons af. Hij gaf ons, zon der veel te zeggen, twintig dollar omdat hij onze sportiviteit zo be wonderde. Daar hebben we de vol gende dagen die erg heet waren, wat ijsjes en limonade van kun nen kapen. .4 juli, de daadwerkelijke 200ste verjaardag van America's onaf hankelijkheid, hebben we de avond doorgebracht in Wisdom, een plaatsje met 180 inwoners in Montana. Er was geen camping, maar we mochten onze tenten opzetten in de achtertuin van de kruidenier waar we onze inkopen deden. Bij hen hebben we 's avonds naar een speciaal tv-programma over Independanceday gekeken, dat onder andere werd gepresenteerd door Danny Kay en Betty Ford. Het was wel aardig dat we juist op 4 juli. terwijl de kranten en de televisie Juist zoveel nadruk hadden gelegd op de vrijheid en de onafhankelijkheid, 's ochtends in het Big Hole informatiecentrum hadden gezien hoe in 1877 de Nez Peroe indianen misleid, verraden onderdrukt werden. Na de resterende 35 tot 50 kilo meter bereiken we de kampeer plaats. We proberen steeds langs een rivier te kamperen om na de rit een frisse duik in het ijskoude water te nemen. De rivieren zijn heerlijk schoon en helder. Het koken van het avondeten doen we gewoonlijk op een kamp- Vuurpijlen In alle grotere plaatsen werd op 4 juli vuurwerk afgestoken, maar in Wisdom was niets geor ganiseerd. We hebben dus zelf maar een flinke voorraad vuurpij len gekocht en die afgestoken. Zij verdreven helaas de muskieten niet. Fietsend door Amerika, 320 maal op en afstappen. De ruïne in Lisse (in de steigers), door nieuw bouw en fabrieken omringd. Restauratie van „Het Huis van Dever ZATERDAG 24 JULI 1976 ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen, 8—11 Geversstraat 65, Oegstgeest, i teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9—1 uur nam. MAANDAG Steenstraat lb, Wereldwinkel. 9. Artsen waargenomen Zljldijk 38. tel. 1462 Schrama, Zocherstraat 1. tel. 766123 Leiderdorp D. Hennink en O. did Ry van Beest Holle. Mauritsstngel 168J telef. 133686 (za. en zo. spreekuu van 12.30—13 uur). Held, Marelaaai A. .Tromp, Lohm plantsoen 33. tel. 071-7621Ö9 (zaterdag laan 38. tel r eigen pa ttenten za. en zo. S 1L Platteel-de Jongh. Diepenbrocklaan 6. tel. 5417. Warmond Lempers, Churchilllaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken to de regio Leiden, wordt waargenomen van 23 tot 30 Juli door: Apotheek Zuid West, Brahms-l laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker. Lijtweg 4. Oegstgeest. tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Apotheek Voorschoten. Leid se weg 66,! Voorschoten, tel. 01717-2525. W ijkverpleging telLei21753— Interkruls' Middelweg 38. Leiderdorp Gezondheidszorg Lel-1 lerdorp. tel OegMgees tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum! v. d. Waalslaan. tel. 4641: Alg. Hulp- Dierenhulpdienst honden, katten, vogels. meenten Lelden en Leiderdorp en nacht bereikbaar tel. 134687. SOS-dienst Voor allen die end doorlopend van vrijdagavond tot' maandagmorgen. Koord-Studio intermenselijke Zondag 19.30—23.0 vakanties gesloten Onderwijswmkel Sophlaatraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrfldag 12.00—17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelllk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00—20.00 uur. Tel. 142144. Leidse Rechtswinkel Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg). Terweepark 2, tel. 151068. MeJ. J. Schrama. maatschappelijk werk- Huize St. Maarten Opvanghuis voor crislsgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel I met kinderen. St. Jacobusgracht 1. tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Lelden en Omstreken van de Nederlandse Bond van Wedu wen Cs avonds en ln het weekeinde). Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7 (zijkant stadhuis). Openingstijden: maandag, dinsdag en donderdag 18.30—20.L dens kantooruren: 143171 Telefoon dagelijks tij- Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement I 37,85 Per post t 48,25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post 1181,50 Losse nummers f 0,55 BD automatiscne overschrijving geen administratie- en incasso kosten. He<t huis heeft een lange voorge schiedenis, die begint in 1380. Een pe riode waarover nu wednig gegevens meer bekend zijn. „Er moet ook niet terug worden gerestaureerd tot 1380" zo meegit architect Van de Sterre, die van zijn geliefd object niet is weg te slaan. „Er zijn over de tijd geen gegevens meer bekend. De huidige tendens van het restaureren is dat de historie moet worden afgelezen aan het gebouw, niet om tot in het begin terug te gaan. Er wordt ook zo ge restaureerd, dat de naden nog zicht baar zijn. Anders wordt het een doods Struikelblok Zo ook het geval met de stenen die voor het restaureren worden gebruikt: een struikelblok voor de aannemer. Want waar haal Je Stenen uit 1380 vandaan? Er werden daarom nieuwe stenen gebakken volgens het aloude procédé. Voor de twee meter dikke muren werden van binnen nieuwe. De „grote zaalvan het Huis Dever is momen teel onder handen. voor de buitenkant zoveel mogelijk noodgevallen (als de vijand in a oude stenen gebruikt. Oud en nieuw tocht was, of wanneer het gewelf zijn door metselaar Hegeman vak kundig door elkaar gebruikt. De stenen woontoren, die sinds 1862 dakloos aan het vergaan was. was door vlieren en planten bijna overwoekerd. De stenen die nog op de Juiste plaats zaten, hadden veel te lijden van de zuid-westelijke, dus zee wind, die door het zoutgehalte het vergaan alleen maar bevorderde. Via een rond deurtje kun je de ruïne inkomen, Hulkenberg wijst op het gewelf waar de deskundigen vol gens hem veel aan af te lezen is. On der een laag vuil er hebben een tijdlang varkens in het gewelf ge- huist— ligt, volgens de historicus, een vloer van originele veldkeien uit 1380. Schietgaten in het gewelf moeten nog als zodanig worden hersteld. Van één van die schietgaten is destijds een deurtje gemaakt, waaruit men in Die gracht is nog een moeilijk punt De gemeenteraad van Lisse heeft nog niet beslist over het graven van een nieuwe gracht. Bovendien is een me ter achter de ruïne nog particulier bezit. Via het trapje in de muur, komt de bezoeker in de .grote" zaal. Korbeels op de vloeren, balkenver- bindingen voor het plafond, die uit circa 1500 stammen. „Over de balk" Precisiewerk voor de aannemer, want die balken moeten precies sluiten via een pen- en gatverbinding. Overigens is Hulkenberg vol lof over de aanne mer: „Er wordt wel beweerd dat die honderdduizenden guldens die voor de restauratie zijn uitgetrokken, weg gegooid geld is, maar het opknappen Prof. Boschma overleden LEIDEN Donderdag is op 83- jarige leeftijd overleden prof. dr. Hilbrand Boschma, oud-directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en emeritus-hoogleraar in de systematische dierkunde aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Boschma werd op 22 april 1893 te IJsbrechtum (Fr) geboren. Hij stu deerde plant- en dierkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam en volgde in 1931 prof. P.H. van Kampen op als hoogleraar in óe algemene dierkunde. In 1933 nam hij tijdelijk het beheer van museum voor Natuurlijke Historie over en werd in '34 directeur. Zn leeropdracht werd gewijzigd in systematische dier kunde. In 1958 nam hij afscheid als museum-directeur en ging in 1963 met emeritaat. Boschman verwierf grote bekendheid door zijn onderzoe ken op het gebied van kreeftachti- gen, koralen en walvisachtigen. Vijf woonwagens vertrokken LEIDEN Op aandringén van de Leidse politie zijn gisteren vijf woon wagens van het Schuttersveld vertrok ken. Er blijven er nu nog zes over. Het is niet bekend of ook deze zes binnen afzienbare tijd zullen vertrek- Plastic ken. van dit huis is een betere besteding dan goede vaklui in de WW te laten lopen", zo meent hij. ..Want gewerkt wordt hier welOmdat het net bouwvak.vakant.ie is, valt er weinig noeste arbeid te zien maar de resul taten ervan zijn wel duidelijk zicht baar. "Zo'n ruïne zit vol met raadsels en puzzels" vindt Hulkenberg. Eén ervan verklaart hij: het gat in de stenen trap. die naar de zolder toeleidt. Het betreft hier een zogenaamd „gemak" een middeleeuws toilet, niet meer dan een gat met plank ervoor. De inhoud van het .gemak" werd destijds geloosd in de slotgracht. „Daar komt ook de uitdrukking „over de balk gooien" vandaan, zegt Hul kenberg. „Want er werd allerhande rommel in de slotgracht gegooid". Vandaar. En met de vensterbanken in de stenen trap is het al net zo ge steld: het waren echte stenen ban ken, waarop de bewoners van t Huis van Dever waarschijnlijk door naar buiten keken. Hulkenberg wijst op de muren: „Die worden met een dun laagje gewit. U vindt dat niet zo mooi? Dat zeggen de meeste mensen. Maar wret u. dat het de gewoonste zaak van de wereld was? Het laagje diende als bescherming tegen do wandluizen en voor de weerkaatsing van het licht, zoals in de Pieterskerk. Nu is daar natuurlijk geen sprake meer van. maar er wordt zo authen tiek mogelijk gerestaureerd". Prof. Boschma Op datzelfde Schuttersveld werd gisteravond om 22.45 uur de 26-ja- rige W.D. aangehouden. Hij bleek in het bezit van heroïne te zijn. De politie hield gisteravond om 2.10 uur de Leidenaars H.P.A. (22) en N.H. v.d. P. «21» aan. Beide had den eerder op de avond in de Pie- terskerkclioorsteeg auto's vernield. Gistermiddag om 13.30 vloog de motor van J A P. in brand, nadat hij op de Apothekersdijk. bezig was geweest de machine te testen, zonder daarbij de uitlaat aan te sluiten, de brandweer rukte wel uit, maar hoef de niet op «te treden. Lastige wespenzwerm door imker uitgeroeid ZOETERWOUDE Een grote zwerm wespen heeft de familie Uljee aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude de afgelopen dagen veel overlast bezorgd. De venij nige beestjes bleken hun onder komen te hebben onder de dak pannen en een strook nabij de dakgoot aan de achterzijde van de lage woning. Nadat de heer Uljee en ook een bezoekend fa milielid waren gestoken durfde men amper meer op het plaatsje achter het huis te komen. Een dierenarts werd geconsulteerd, maar deze verwees naar de poli tie die op haar beurt een imker, de heer Visser uit Zoetermeer, inschakelde. Toen deze gister avond by het vallen van de duis ternis arriveerde was het pleit snel in het nadeel van de wespen beslecht. Met enkele spuitbussen van een insecten verdelgingsmid del welke onder de dakpannen werden leeggespoten kwam een einde aan hun bestaan. Hulkenberg wijst buiten op het glas in de ramen van de ruïne. „Plas tic. Moet je nagaan, er heeft nooit glas gezeten in die ramen, er is al tijd primitief in gewoond: geolied of perkament papier, of luiken ervoor". Ook nu komt er geen glas in de ra men, maar glas-in-lood, zoals die zijn aangebracht in ongeveer 1580. In oprichting is de „stichting tot exploitatie huis Dever". Want wat er met de ruïne gaat gebeuren, als de restauratie eenmaal voltooid is, is nog iiiet zeker. Volgens de plannen moet de restauratie na kerst achter de rug zyn, alhoewel de aannemer door ziekte wat achter ligt op het schema. De gemeente Lisse wil dat het huis voor iedereen toegankelijk is. Hultenberg denkt in de richting van recepties, vergaderingen en ont vangsten. „Geen permanente bewo ning. alhoewel Je er zeker liefhebbers voor zou kunnen vinden". Er melden zich geregeld gegadigden. Een ander punt waar nog aandacht aan moet worden besteed is de auto- fabriek, achter de ruïne, die door een houtwal aan het oog moet worden onttrokken. Maar dat is toekomst muziek, want voorlopig zijn de bomen nog klein. LISSE De resten van het, wel licht eens statige huis Dever in Lisse taan nog overeind tussen alle nieuw bouw en een autotfabriek. Ze zullen wel altjd bewaard blijven, want al drie Jaar wordt er met man en macht gewerkt om weer een echt „huis" te maken van het uit 1380 daterende slot. Door Miep de Graaff Wel heeft het een tijdlang std- financiële opgepakt; de overheid betaalt nu het grootste gedeelte van de restauratie. De belangstelling voor het Huis Dever kwam in de Jaren zestig pas goed op gang, toen amateur-histori cus Hulkenberg uit lisse een boek schreef onder de titel .Het Huis De ver te Lisse." Mede nar aanleiding van dit boek werd een stichting op gericht om het «lot te behouden. Hiertoe werd aan sympathisanten die een bedrag van duizend gulden schonken, de naam „medestichter" verleend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2