Las Vegas en Nixon onder invloed Hughes dl Cs@<glhi'u" Ontslag vertrouwensman leidt tot Watergate <SÉ®§ ©Ifi) ZATERDAG 24 JULI 1976 tfiïï)(§I[fi) Howard Hughes Nixoii en zijn echtgenote Pat Toen Howard Hughes in de nacht van 25 november 1966 om 4 uur aan boord van een privétrein in het geheim aankwam in de gok- stad Las Vegas, was hij in het bezit van een bankwissel van 546.549.771 - waarschijnlijk het grootste bedrag dat ooit iemand op één dag in handen was geval len. Het kwam voort uit de ver koop van Trans World Airlines eerder dat jaar toen het luchtver voer bloeide, en hij was hierdoor, in baar geld, de rijkste man van de Verenigde Staten geworden. Om aan een ingrijpende belastin gaanslag te ontkomen besefte hij dat hij het geld snel moest her investeren en dat was de reden waarom hij in Las Vegas was. Hughes had zich altijd aangetrok ken gevoeld door de zekere winsten en flexibele boekhouding van een casino. Voor de revolutie van Ca stro was hij van plan geweest naar Cuba te gaan, toen in Havana nog alles mogelijk was. De assistenten van Hughes waren in contact ge treden met Mafiabaas Meyer Lans- ky, die de gokhuizen en bordelen van Havana leidde en door de CIA werd gebruikt om wapens en geld te sturen naar bevriende groepen in Latijns Amerika. Een kale, blozende ex-FBI agent, Robert Aimé Maheu, bewoog ach soepel tussen beide kampen en leidde een particuliere inlichtin gendienst vanuit Washington. Ma heu kon zich beroepen op klanten als Stavros Niarchos en de Rocke fellers, maar zijn beste klant was Howard Hughes die hem gebruikte als zijn politieke'betaalmeester Maheu was een van de plannenma kers geweest van de rampzalige CIA-invasie in de Varkensbaai die de regering-Kennedy zo in verle genheid bracht. Het succes van Ca stro betekende het einde van Ha vana als profijtelijke stad voor de Mafia, daarom verplaatste Maheu's relatie Meyer Lansky zijn hoofd kwartier naar Las Vegas. Hughes volgde hem er, met zijn half miljard in de zak, zeven jaar later, nadat Maheu tevoren het terrein had ver kend. Mormonen Las Vegas leek gereed te zijn om veroverd te worden. De bende van Lansky had de stad een slechte naam verschaft. Het gokken was afgenomen en de prijzen van on roerend goed waren gedaald. De Mafia, die onder druk stond van de minister van Justitie, Robert Ken nedy, en FBI-agenten was bereid te verkopen. De nieuwe machtsbasis van Hug hes was het dakhuis op de negende verdieping van de Desert Inn. De ramen werden verduisterd omdat hij leed - althans meende te lijden - aan een zeldzame ziekte daardoor de huid gevoelig werd voor licht, De groep Mormonen die dienst de den als secretarissen, verplegers, koks en koeriers, waren geposteerd achter een afscheiding met een venster - op die manier kon Hughes zijn opdrachten op een bloknoot schrijven en die voor het raam hou den. Terwijl zijn baas zat opgesloten in zijn ondoordringbare arendnest, begon Maheu aan zijn dagtaak als vertrouweling, vertegenwoordiger en ambassadeur. Zijn eerste taak was het kopen van de Strip, het op zichtige centrum van de economie van Nevada. Voor een bedrag van 300 miljoen kocht hij binnen twee jaar zes casino-hotels, een vlieg veld, twee luchtvaartmaatschap pijen, enorme stukken land, hon derden mijnclaims en tientallen plaatselijke politici. Als alter ego van Hughes deed Ma heu zijn best om een atmosfeer van vooruitgang en fatsoen te versprei den door voorzitter van de plaatse lijke padvinders te worden en op zondag met zijn gezin een kerk bank te vullen. De gouverneur van de staat jubelde dat door de over name van Hughes Nevada het pre- dicaat van de Vereniging van Huis vrouwen had ontvangen. Hughes was "een Titaan van de industrie", schreef de Las Vegas Sun die van Hughes een lening van 4 miljoen plus 500.000 aan vooruit betaalde advertentiekosten had ontvangen. Maheu werd geïnstalleerd in een "Frans kasteel" van 600.000, met bijpassende hondenkennel Hij had een jacht, een salaris van 520.000 per jaar (tweemaal zo veel als de president van de Ver enigde Staten), en ogenschijnlijk een baan voor het leven met waar schijnlijk een plekje in het testa ment van Hughes. Niettemin was hij de slaaf van zijn meester wiens stem door de telefoon hem tussen de 12 en 18 uur per dag op de been hield. orde waren. Maar Nixon wilde meer. Maheu zegt dat toen hij in 1968 werd benaderd door Nixons vriend Bebe Rebozo om een meer persoonlijk bijdrage te leveren, Hughes hem opdracht gaf in abso lute geheimhouding 100.000 aan Nixon af te dragen. "Op die manier kun je er meer uit halen", zegt hij. Wat wilde Hughes v^n het Witte Huis? In de eerste plaats wilde hij dat de oorlog in Vietnam werd voortgezet terwille van de militaire contracten van Hughes Aircraft. Maheu heeft een memo uit 1969 in zijn bezit waarin hij deze opdracht kreeg: "Ga naar onze nieuwe vrienden in Washington en zie wat er gedaan Rebozo beweerde, tijdens het Watergate-onderzoek, dat hij de bankbiljetten een jaar of drie later had teruggebracht zonder ze te hebben aangeraakt; maar een ge deelte van het geld kon worden te ruggevonden in enkele aankopen van Nixon - een zwembad van 18.000 en een paar platina oorbellen met diamanten van 4600 voor zijn echtgenote. Zorgen Genoeg Er daalde ook een regen van met de hand geschreven memo's uit het dakhuis neer. Op een bescheiden voorstel om meer zwarte mensen in dienst te nemen, antwoordde Hug hes: De negers hebben al genoeg vooruitgang geboekt om het de komende 100 jaar uitte houden. Je kunt de dingen ook overdrijven". Toen er problemen ontstonden over het opkopen van de media in Nevada schreef hij: "Ik ben niet be reid het onderhandelen over de aankoop van de kranten ook maar vijf minuten uit te stellen. Doe dit alsjeblieft voor het einde van de Nixon Tydens de aanloop tot de presi dentiële verkiezingen van 1968 werd Maheu er op uitgestuurd om Nixon, die zeven jaar geen officiële functie had bekleed, volledig steun te beloven voor een Republikeinse zege, aldus verwoord in een memo van Hughes: "Onder ons sponsor schap en onze supervisie, tot het einde toe". Hughes gaf gulle bij dragen aan decampagne van Nixon die volgens de kieswet volkomen in Maheu neemt wraak kan worden om de oorlog gaande te houden. Maheu reisde gehoorzaam paar de hoofdstad om "deze onge looflijke boodschap" over te bren gen. Maheu gaat er niet van uit dat Hughes' grootheidswaanzinnige eisen Nixon hoe dan ook hebben beïnvloed bij het voortzetten van de oorlog. Maar we weten dat Nixon bij drie andere belangrijke zaken wel te gemoet kwam aan de magnaat. Hughes wilde dat er een einde kwam aan de atoomproeven in de woestijn van Nevada. Hij wilde een nieuwe luchtvaartmaatschappij, Air West, met een staatssuvsidie waar de presidentiële goedkeuring voor nodig was. En hij wilde op nieuw een hotel met 1000 kamers in Las Vegas kopen, tegen de wens in de afdeling anti-kartels van het mi nisterie van Justitie. Maheu had er geen behoefte aan om het klandestiene geld persoonlijk naar Nixon te brengen. Als tussen persoon gebruikte hij Richard Danner (58), een FBI-advocaat die, nadat hij in de Nixon-campagne van 1968 had gewerkt, bedrijfslei der in een casino van Hughes was geworden. (Het was Danner die 20 jaar tevoren Nixon had voorgesteld aan de handelaar in tweedehands autobanden, Charles "Bebe" Re bozo uit Miami). Na elk verzoek van Hughes bracht Danner een aktentas met 50.000 in biljetten van 100 van een kassa van het casino naar Rebozo in een van de twee privéhuizen van Nixon. De eerste werd afgeleverd in Key Biscayne, de tweede in San Clemente. Howard Hughes maakte zich vooral ongerust over de atoombom in zijn achtertuintje. Kort nadat hij in Las Vegas was aangekomen was op ongeveer 100 kilometer afstand in de woestyn een atoomproefprogramma begonnen. Door de ontploffingen gingen de kroonluchters in hét casino schommelen en Hughes was bang dat de klandizie er door verjaagd zou worden. Naarmate de ondergrondse dreunen voortgingen werd Maheu overstelpt met verwijten. Waarom was hij er niet in geslaagd het op een akkoordje te gooien met de Atoom Energiecommissie? „Begin de onderhandelingen met ze zoals je een hotel zou kopen", luidde een memorandum. „Versier ze". Op den duur kwam Hughes tot de conclusie dat alleen Lyndon Johnson, net als hij een Texaan, die nog enige maanden in het Witte Huis zou zetelen, zijn probleem kon oplossen. Maheu ontving een geschreven opdracht ga onmiddellijk naar de boerderij van Johnson en biedt hem ronduit 1 miljoen om een eind aan de proeven te maken. Enigszins geschokt liet hij het memo lezen aan Raymond Holliday, een directeur van een van de maatschappijen van Hughes in Houston. „Holliday las de opdracht om de president van de Verenigde Staten smeergeld tot een bedrag van 1 miljoen aan te bieden en viel flauw", zegt Maheu. „Toen hij weer bijkwam liet hij het papier op de grond vallen en vroeg of zijn vingerafdrukken er afgehaald konden worden." Maheu had i lef om de zaak verder door te het Dan Nixon Nadat Nixon president was geworden kreeg Maheu opdracht van Hughes om naar Key Biscayne te vliegen waar de Nixons en Rebozo met vakantie waren met een aanbod van een miljoen dollar om de atoomproeven stop te zetten. Voordat hij vertrok ging Maheu naar Frank Gay, de directeur die de leiding had over de Mormoonse lijfwacht, om te ontkomen aan deze schrikbarende missie. Zoals zo vaak antwoordde Hughes: „Bob, vergeet niet dat ik, Howard Hughes, iedereen kan kopen of kapot maken." Maheu zegt dat hij naar Key Biscayne is gegaan, met Rebozo heeft gesproken, er een week of tien dagen is gebleven, maar zich er niet toe kon brengen het aanbod te doen. Maar enkele maanden later werd, onder protesten van milieubewuste groepen, de laatste van de reeks proeven verplaatst van Nevada naar de Aleoeten voor een bedrag van 100 miljoen. Canada, Rusland en Japan protesteerden. Maar Hughes was tevreden. Inmiddels begon Maheu zich af te vragen of zelfs zijn salaris van 10.000 per week dit alles waard was. Hughes stelde het soms 52 uur zonder slaap of voedsel en bestookte hem daarbij voortdurend met telefoontjes, om vervolgens te vervallen in een op een coma lijkende toestand. Door Charles Foley en William Scobie „De Man werkt niet", zeiden zijn lijfwachten dan wanneer er dringend besluiten moesten worden genomen. Koekjes, zuurtjes en biscuits vormden zijn enige voedsel en de koekjes moeten - aldus de opdracht aan de koks - precies vierkant zijn. Verzwakt door dit dieet maar er van overtuigd dat hij aan bloedarmoede leed, vroeg h(j om bloedtransfusies. Deze schenen zijn energie te herstellen. Tijdens zo'n bui van hernieuwde kracht verdween Hughes in november 1970, precies vier jaar na zijn komst, uit Las Vegas door met zijn Mormoonse lijfwacht de brandtrap af te glippen. De Mormoonse chefs, Frank Gay en Chester Davis, hadden Maheu op een zijspoor gemanouvreerd. Ze gaven hem de schuld van verliezen in het casino (Hughes' bondgenoten van de Mafia roomden de winsten af); en ze hadden een handel bedacht waar Hughes zelfs niet van had durven dromen. Onderzeeër Een jaar eerder was Maheu naar de Bahama's gestuurd om daar te praten over de overname van het Paradise Island-casino, met de opdracht „die regering in te pakken. Ik heb een makkelijk land nodig". Maheu adviseerde het niet te doen: de atmosfeer was onvriendelijk. Nu beweerden de Mormonen het geregeld te hebben, met behulp van contacten in de CIA die machtiger waren dan Maheu's vriendjes. Niet alleen zou de CIA zorgen voor de verkoop van Paradise Island en ander onroerend goed voor de spotprijs van 85 miljoen, maar de geheime dienst was ook nog bereid Hughes te laten deelnemen aan een zaak van Goldfinger-formaat - zijn maatschappijen zouden dienen als dekmantel voor een 350 miljoen kostende operatie om een gezonken Russische onderzeeer te lichten en er de geheimen uit te stelen. Ogenschijnlijk zou het schip dat voor dit karwei was ontworpen deel uitmaken van een plan van Hughes om mineralen uit de zeebodem te De overname van het casino werd verijdeld door zwarte nationalistische oppositie. Maar de CIA had een andere basis voor Hughes in het nabije Nicaragua, welks heerser, Anastasio Somoza (46) Hughes met open armen opwachtte. Generaal Somoza, die het grootste deel van de rijkdommen van zijn land al verzameld had, was verrukt van het idee om een lucratieve havenbasis te leveren voor het winnen van miljoenen tonnen koper en andere waardevolle metalen. Intussen werd Nixon zich er van bewust dat Hughes een vijand had gemaakt van de man die alle details van hun geheime transacties kende. En toen de New York Times op 3 februari 1972 meldde dat een wraakzuchtige Maheu kopieen van memo's van Hughes ter bewaring had gegeven aan Hank Greenspun, wiens Las Vegas Sun Maheu steun bood in een wetsprocedure tegen zijn ex-baas, raakte het Witte Huis Inbraak Volgens de getuigenverklaring voor de commissie-Ervin van Watergate-inbreker James McCord werd er op 4 februari 1972 overleg gepleegd in Washington. Minister van Justitie John Mitchell riep Howard Hunt, Gordon Liddy en andere „loodgieters" van het Witte Huis by zich om een „inbraak bij Greenspun" te bespreken. Het gebouw van de Las Vegas Sun, waar •de documenten werden bewaard in een grote groene brandkast, werd verkend door agenten van Hughes die er mee had ingestemd om „grondsteun" te bieden en een vliegtuig beschikbaar te stellen om de loodgieters en de gestolen documenten naar het Caraibische gebied te vliegen. De inbraak vond plaats. Hoewel Greenspun ontkent dat de memo's werden meegenomen, verzekerde John Ehrlichman later op de Watergate-bandopnamen: „£e zijn er naar toe gevlogen, hebben de brandkast opengebroken en er iets uitgehaald." Wie kon er nog meer kopieen hebben? Een voor de hand liggende verdachte was Larry O'Brien, de campagneleider van de Democratische partij die - tussen verkiezingen in - tegen 15.000 per maand door Maheu was aangesteld om het filiaal van Hughes in Washington te leiden: de magnaat had altijd in beide politieke kampen voet aan de grond. Schandaal Als bondgenoot van Maheu was O'Brien op hetzelfde tijdstip ontslagen bij de Hughes-organisatie. Nu, in 1972, leidde hij de Democratische verkiezingscampagne en wat was waarschijnlijker dan dat hij door Maheu was bewapend met nog meer kopieen van de memo's die hij zou vasthouden te samen met ander materiaal met betrekking tot de connectie Hughes-Nixon in zijn brandkast in het Watergate-gebouw? Drie weken na de inbraak in Las Vegas - lang genoeg om het nieuwe doelwit te verkennen - pleegde dezelfde ploeg een verbroddelde inbraak in het kantoor van O'Brien. Er zijn aanwijzingen dat dit een laatste poging was om Maheu's tijdbom onschadelijk te maken. Inplaats daarvan leidde het tot de arrestatie van de loodgieters en explodeerde het tenslotte in het schandaal dat een einde maakte aan de carrière van Nixon. Het politieke debacle veranderde nauwelijks iets aan de levenswijze van Hughes die van het ene bewaakte dakhuis naar het andere verhuisde. Londen, Vancouver, opnieuw de Bahama's, Acapulco: het bleef voor Hughes hetzelfde. En hoewel de magnaat nu officieel gezocht werd door de Amerikaanse justitie, aan de ene kant door de belastingdienst, aan de andere kant door waakhonden van de effectenbeurs, bleef hij dagelijks 1.7 miljoen - voorriamelijk belastingvrij - aan de Amerikaanse schatkist onttrekken. Zijn contacten met de staat voor wapens en elektronische apparatuur brachten hem in de laatste tien jaar van zijn leven 6.000 miljoen op. Droom De magnaat vestigde zich, in zyn gebruikelijke afzondering, in de Inn on the Park in Londen. Daar brak hij in 1973 bij een val zijn heup. Na een geheime operatie bleef hij niet lang meer op de been. Vanaf zijn achtenzestigste verjaardag af moest hij vrijwel constant het bed houden. Verzorgd door drie artsen en voorzien van een batterij medische apparatuur, lag hij op zijn verhoogde bed waar hij met lange-afstandsbediening twee projectoren liet draaien. De ene was bestemd voor oude films, de andere voor technische films, waaronder scenes over de vorderingen van het spionageschip van de CIA. In de laatste weken in Acapulco bezorgden een niet-geconstateerde nierkwaal en zijn gewonde heup Hughes onverdraaglijke pijn. Hij schreeuwde het vaak uit, maar weigerde niettemin behandeld te worden. Pas toen hij in een coma was gegleden durfde een van de artsen een bloedmonster te nemen waarna hij de moeilijkheden ontdekte. Toen was het al te laat. Het was alsof Hughes zijn manier van sterven had gekozen terwijl hij in zijn laatste dagen tuurde naar de flikkerende beelden van Westerns, misschien om zichzelf er van te overtuigen dat de Amerikaanse droom, en zijn plaats daarin, nog leefden. Meyer Lansky

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21