"Moord binnen de grenzen..." Humplik- en Hollywood-dieet Boeken- nlank Caroline Silvers paarden- gids Encyclopedie van ZATERDAG 24 JULI 1976 We spraken af dat Cor Doctor, journalist en samensteller van een encyclopedie over de Nederlandse detectiveroman om twee uur bij mij zou komen. Precies op het moment dat de klok twee sloeg, belde hij aan. Hij had daarvoor even de omgeving verkend en zei: „Couperusbuurt, prachtige ge vels, huizen waarin van alles in gebeurt, maar kinderen kunnen er niet spelen. Een wereld op retour". Ik dacht: je moet toch een speciaal talent bezitten om dit direct in de gaten te hebben". Trouwen G. P. Hoefnagels: ,/met) Trouwen en (niet) Scheiden" (uitgave Kooyker-Reeksprijs f 15,-1 Een zeer informatief boekje rond alle pret maar vooral alle sores van trouwen en wat daar nogal eens op pleegt te volgen. De Rotterdamse hoogleraar Hoefnagels bundelde de reeks artikelen die hij verleden jaar in De Volkskrant schreef. De kracht van dit boekje is een combi natie van juridische kennis en journalistiek gevoel voor de actua liteit. Een goede handleiding in een onderdeel van het familierecht, waarover nog altijd de meest wilde indianenverhalen de ronde doen. Specialistisch Mr. Constantijn Kelk .Rechtsposi tie Gedetineerden" (uitgave Ars Aequi Lbri, prijs f7.-). Het maandblad voor juridische studenten Ars Aequi beweegt zich de laatste jaren reeds geregeld op het terrein van de uitgeverij.'Het gaat dan om onderdelen uit de juri dische problematiek met een stuk actuele urgentie. Ditmaal gaat het om een nieuw rapport van de Coomhert-liga, de vereniging van maatschappij-kritische of tenmin ste maatschappij-bewuste juristen, over de rechten of het gebrek aan rechten voor mensen die gedeti neerd worden. De stof in dit kleine boekje opgestapeld is veel omvat tend, maar nogal specialistisch. Niet-juristen zullen er niet zo een-, twee-drie de weg in weten te vin den. Onlangs is in de Tweede Ka mer het wetsontwerp-rechtpositie gedetineerden aan de orde geweest. Uit het boekje blijkt dat er ook met de nu voorgestelde wetgeving veel te wensen overblijft waar het gaat om een aanvaardbare rechtspositie voor hen die door de rechter van hun srijheid zij benomen. Manager ,f)e naakte manager", door Ernest Dichter. Marka-paperback nr. 6. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs f 15,- Ernest Dichter, de „vader" van het motivatie-onderzoek, houdt in dit boek een pleidooi voor een vorm van management, die meer dan nu vaak het geval is, gebaseerd is op intuïtie en op een zich bewust wor den van eigen en andermans per soonlijke maatschappelijke be hoeften. Hij analyseert de vele rol len die de manager in de moderne' onderneming heeft, en hij laat zien hoe recente ontdekkingen op het gebied van leertheorie, systeem analyse en psychotherapie de ma nager kunnen helpen zijn verschil lende rollen te spelen. Tegelijkertijd doet Richter een aan tal suggesties aan de hand, waar mee de manager een goed werk klimaat kan scheppen. Multinational Multinationale ondernemingen", door Fr. W. Frolich. Marka- paperback nr. 7. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs f 2250. In dit boek komen de oorzaken van het ontstaan van de multinationale onderneming aan de orde: histori sche, economische en strategische, evenals het hoe en waarom van in ternationalisatie. Verder geeft het een beeld van de manier waarop multinationale ondernemingen in de praktijk nu eigenlijk te werk gaan. Veel aandacht wordt daarbij besteed aan organisatorische pro blemen en organisatiemodellen. Tenslotte beschrijft de auteur een aantal managementsproblemen, met name het personeelsbeleid en de verhouding tussen staat en de multinationals. Controle Controle op multinationale on dernemingen", door Rainer Heli- man. Marka-paperback nr. 8. Uit geverij Het Spectrum. Prijs f 15,-. Dit boek behandelt de mogelijkhe den (en onmogelijkheden) van con trole op de multinationals, zowel in moederland als in de „gastlanden", en wel van de zijde van regeringen, vakbonden, werknemers en con sumenten. Hellman probeert we gen te wijzen waarlangs het tekort aan controle kan worden uitge breid. zonder dat de (volgens hem noodzakelijke) multinationale on dernemingen te zeer in hun hande lingsvrijheid worden beknot. Hij ziet er jonger uit dan de vijftig jaren die hij telt. In zijn manier van doen blijft hij de Rotterdammer die telkens weer aan Den Haag en Ha genaars moet wennen. Hij lacht als ik dat zeg. Hij gaat zitten, en dan valt het me op, dat hij geen mate riaal bij zich heeft. Geen boeken, geen papier of foto's over zijn ency clopedie, die vrijwel klaar ligt voor de drukker. „Klaar?" vraagt hij, „dat is juist de narigheid. Een dergelijk boek is nooit klaar. Ik heb er geloof ik twaalf jaar aan gewerkt, maar als het verschijnt is de kans groot dat het aangevuld moet worden". Ik zeg: „Dat is nu eenmaal het lot van alle encyclopedieën". En hij weer ,,'t Kan waar zijn, maar ik ben een perfectionist". Zelden literatuur Twaalf jaar speuren in een doolhof vol schuilnamen, want Ivans heette geen Ivans, en Havank geen Ha- vank, en negen van de tien schrij vers van detectiveromans die hun naam niet prijs willen geven, zijn moeilijk te ontmaskeren. C. D. zegt: „Valse schaamte speelt een rol, zeker in ons land, en vooral vroeger toen je niet voor vol werd aangezien als je een thriller had ge schreven". Hij weert een vraag af, zegt: „Het genre lokt helaas opper vlakkigheid uit. Ik weet het. De schrijver moet bewust iets achter houden, en zijn personen vereen voudigen tot symbolen: de moor denaar, de detective, de verdachte derde, enzovoort. Het wordt daarom zelden literatuur, dus verdacht. Daarbij komt nog, dat de meeste schrijvers die een slimme puzzel in elkaar kunnen zetten, weinig aandacht besteden aan hun styl, hoewel dat in de loop van de jaren veel beter is geworden" En zo komen we op de befaamde voorlo pers van het veelgelezen, doch om streden genre. „In de Bijbel vind je er al sporen van, maar na veel „driestuiver- swerk" publiceerde Edgar Poe „De moorden in de Rue Morgue", waarin een aap de dader was. Een prachtige vondst, want wie denkt nou aan een aap? En dab natuurlijk Conan Doyle van Sherlock Hol- Een thema om door te gaan. Was Holmes' tegenspeler Watson aan vankelijk niet bedoeld als vriendin of vrouw van de vioolspelende spoorzoeker? We gniffelen er om. Ah! Holmes, de zonderling die drugs gebruikte, niet gehuwd was en er als een typisch Engels mora list toch wel vreemde ideeën op na hield. „Hij krijgt nog elke dag brieven van mensen die bliksems goed weten dat hij nooit heeft bestaan", zegt Cor Doctor. „En huwelijksaanzoe-. ken. Dat hoort bij het spel om mee te kunnen spelen". „Buitenland" Maar nu Nederland. „De detecti veroman is hier laat ingevoerd. In 1890 meen ik, schreef Jozua Van der Poorten onder het pseudoniem Maarten Maartens in het Engels „The black box murder". Zijn woonhuis staat als museum in Doorn. Over de man zelf is een Men kan wel zeggen, dat ook Elseviers uitgeverij de paarde- sport heeft ontdekt Anders zou zij nooit binnen korte tijd vier boeken hebben doen ver schijnen. die stuk voor stuk zijn gewijd aan deze viervoe tige liefhebberij. Een van die werken houdt zich bezig met het paard, de andere hebben de lens gericht op de pony, het kleii dat j snel groeiende belanstelling van de jeugd mag verheugen. Het belangwekkendste werk van dit kwartet is toch wel de uitgave van Caroline Silvers paardengids. Niet goedkoop 29,50), maar voor velen een soort hippische encyclopedie op het gebied van de rassen. Na enkele algemene hoofd stukken over geschiedenis, aanschaffing en verzorging van het paard gaat de schrijf ster over de details van maar liefst 177 rassen. Haar bijzon derheden zijn voorzien van zeer gedetailleerde illustraties van Ko van den Broecke. Alles bij elkaar is het zo een boekje geworden (nauwelijks meer dan pockettormaat) waarnaar liefhebbers heel vaak zullen grijpen Dat ligt anders bij de drie boekjes, die zijn gewijd aan de p>ony's. Het is meer leesstof. Eén groot exemplaar in de Deltos Sportserie van Elsevier (f 12,90) en twee kleinere in de sene „Vakantie en vrije tijd" (f 8,90 per stuk): ponyrijden en ponyverzorging. Het eerste boek - geschreven door William Froud en door Joan Thompson van vele bij zonder levendige tekeningen voorzien - heet merkwaardig genoeg „Ponies". Het woord pony is afkomstig uit het En gelse taalgebied en alle taal- bijbels geven als meervoud: pony's. De vrijheid, die de ver taler van dit voor jonge pony- njders zeer aantrekkelijke boek heeft veroorloofd wordt derhalve door geen enkele taalkenner gesanctioneerd. Dat neemt niet weg, dat de jonge Ebbens en Steenkcns er duizend en ëén leuke bijzon derheden over hun hobby in kunnen vinden. Meer gedetailleerd gaan de boekjes in de serie „Vakantie en vrije tijd" op enkele onder delen in. Marianne Spah heeft haar werkje (met negen foto's en 33 tekeningen) geheel ge wijd aan de verzorging van de pony, terwijl het werkje van Lise Gast over ponyrijden in alle voorkomende omstan digheden KOOS POST Titel: Smakelijk en Gezond, handboek voor de moderne vrouw. Samengesteld door Charlotte Seheibenplug en dr. Heinrich Wallnöfer met medewerking van Johanna M. Gottschalk en Helga Staudinger. Uitgeverij Helmond, te Helmond. Prijs f 45,-. Wij kopen natuurlijk allemaal wei eens een kookboekje, maar wil dat nu zeggen dat we bewust met onze voeding bezig zijn? Misschien pak- urte f d' blijft ken I'M wet we zo te hooi en te gras eens opsteken uit het een of andere kookwerkje dat net iets meer in formatie geeft dan alleen het re cept. Wie meer over voeding wil weten moet beslist het boek Sma kelijk en Gezond kopen. Daar wordt kort en overzichtelijk bijna alles over onze voeding en wat daar mee samenhangt uit de doeken ge daan Het van oorsprong Duitsta lige boek is vertaald door r Defwesehe- Pinckers en Schoon-Lamet, terwijl de boek voorkomende diëten omge werkt zijn door mevrouw D. Dans- ma-De Groot. Op basis van de nieuwste keuken technieken (o m de snelkookpan en het diepvriezen, het grilleren en frituren, de magnetron-oven zit er nog niet bij) - komen de samenstel lers - zonder de oude methode te vergeten - tot een geheel van een kleine 350 bladzijden met allerlei recepten. Bij de recepten is aange geven voor hoeveel personen het geldt en de hoeveelheid calorieën per persoon er in zitten. Na het hoofstuk noderne voeding volgt dan een cursus slank worden slank blijven. Met verscheidene dieten zoals het puntendieet. de Humplik-kuur. Het Hollvwood- dieet en adviezen en recepten om slank te blijven. Dan volgen twee hoofstukken waarvan de adviezen maar niet zomaar mogen worden opgevolgd n.l. de Speciale recepten en Diëten. Maar als u Smakelijk en Gezond op de juiste manier hanteert zult u er zeker plezier van hebben. zer(es) op wijngebied helemaal nog niet thuis is. Hij begint van het eer ste begin af. Met Rob Kersten maakt u zo uw eerste wijnreis: van hem krijgt u adviezen (en heus niet alleen over de allerduurste wijn soorten): u leert wijn schenken, op temperatuur brengen en proeven. In een vogelvlucht behandelt hij de Franse wijngaarden, noemt de meest bekende namen en gaat daarna door naar Duitsland, Italië en Hongarije. Als u het boekje hebt gelezen zult u weten wat wijn is, maar dat maakt u echt geen kenner, daarvoor zult u veel en veel meer moeten lezen en niet te vergeten „Weten wat wijn is", is de stap. niet. Helder Titel: Vrij Nederlands Kookboek. Auteur Hugh Jans. Uitgeverij Van Dishoeek, Bussum. Prijs f 16,90. Met Hugh Jans kun je rustig een keertje lekker gaan eten. Dat wil zeggen, je hebt er de man zelf niet bij nodig maar zijn „Vrij Neder lands Kookboek". Als u een beetje inzicht in het kookambacht hebt, zult u beslist niet de ervaring op doen van de man die de inleiding voor dit werkje heeft geschreven: Rinus Ferdinandusse. die zelfs met een Hugh Jans bij de hand niet tot Moderne voeding een redelijk resultaat zegt te kun nen komen Toch is Hugh Jans een heldere schrijver. Zijn recepten la ten niets aan duidelijkheid te wnsen over. De korte inleiding bij ieder hoofdstuk geeft niet alleen nuttige informatie maar is ook ge schreven op een gezellig toontje, dat het alleen maar aantrekkelijker maakt eens een recept uit te probe ren. Pluspunt is ook de royale aan dacht die de vis in zijn boek krijgt, want vis is eigenlijk altijd nog een beetje stiefkind in de Nederlandse keuke** Wijn Titel: Heten wat wijn i Rob Kersten. Uitgeverij Luitingh, prijs f 7,90. Heb niet het idee dat u alles over wijn weet. als u dit boekje hebt doorgelezen Daar zal nog heel wat meer aan te pas moeten komen Maar het zet u wel op het goede spoor De wijn is voor u uit die geheimzin nig romantische sfeer gehaald, het is een bekende geworden, die ge rust met je aangesproken mag wor den. De gemakkelijke verteltrant en het beperkte gebruik van het ty pische vakjargon van de wijnspe cialist. maken het een boeiend ge heel voor iedereen die maar een beetje in wijn is geïnteresseerd. De schrijver gaat er van uit dat zijn le- Smörgassbord Titel: Het Zweedse Smorggass- bord. Uitgeverij Luitingh Laren, verzameld door Helena Rooda. Prijs f 7,90. Het Zweedse Smörggassbord lijkt een beetje op de Franse hors d'oe- vre varie of het Deense kolde bord, maar dan veel overvloediger. Zwe den kijken niet alleen naar kwali teit maar ook zeker naar kwantiteit Visliefhebbers komen volledig aan hun trekken, al bij het eerste on derdeel van de grote smulpartij, want haring is per definitie de ope ning van een echt Zweeds schrans- festijn. Na de haring kaas-, eier-, vis- en schaaldiergerechten, vlees, gebak en andere deserts. Hoewel het officiële Zweedse smörggassbord uit vier onderdelen bestaat sillbord (haring), kalle buffe (koude buffet), smavarmt (warm buffet) en desert kunt u ie der recept afzonderlijk klaarma ken. Voor ieder onderdeel van het maal vindt u verscheidene recep ten, zodat u niet bang hoeft te zijn zich in een geldverslindend avon tuur te stortenhet hoeft niet al tijd kaviaar te zijn H. v. d. HOEVEN De koper ,JDe koper, een studie van de con sument", door Don weller. Marka- paperback nr. 9. Uitgeverij Het Spectrum. Prijs f 25,-). De bedoeling van dit boek is zo eenvoudig mogelijk te beschrijven wat er zich in de mensen af speelt als ze aan het kopen zijn of als ze tot kopen verleid worden. Het wil aantonen wat de gevolgen daarvan zijn voor degenen die met verkoop, reclame en marketing te maken hebben. Opiumoorlog Catherine LamourlMichel R. Lam- berti: „Opiumzwendel"Uitgeverij ln de Toren. Prijs f 2450. Het gebruik van verdovende mid delen, in het bijzonder van hard drugs (zoals het opiumprodukt heroïne) is de laatste jaren sterk toegenomen. In steeds meer landen zijn steeds meer verslaafden. De meeste landen hebben al lang geleden de strijd tegen de verdo vende middelen aangebonden door het opstellen van wetten en politie verordeningen. Desondanks is men er niet in geslaagd de organisaties van de handelaren te ontmantelen. Dit wordt mede veroorzaakt door dat de handel in drugs niet alleen handelaren en verslaafden betreft. Er zijn enorme staatsbelangen mee gemoeid. Want de papaverteelt is in tal van landen een belangrijk - en dikwijls - middel van bestaan voor grote delen van de bevolking. Zodra de strijd tegen de verslaving op internationaal niveau wordt aangepakt, ontstaan er dan ook po litieke en economische verwikke lingen. Daardoor is een nieuwe opiumoorlog ontstaan, waarvan Lamour en Lamberti alle achter gronden belichten. Inflatie ,£>e tweede crisistijd", door F. Cairncross en H. Macrae. Met een voorwoord van prof. dr. J. Pen. Spectrum paperback 11. Prijs f 1150. Dit boek bevat het verhaal van de ineenstorting van het internatio nale geldstelsel. Het gaat over infla tie en deflatie, over overschotten en tekorten op de betalingsbalansen. De schrijvers, twee bekende En gelse journalisten, verwachten weinig heil van de huidige mone taire situatie. Zij voorspellen dan ook een ineenstorting van het geld stelsel. en spreken over een werel domvattende economische crisis, een herhaling van de crisis uit de dertiger jaren. Het probleem van de inflatie of niet in evenwicht zijnde betalingsba lansen zal niet veel mensen uit de slaap houden. De meesten zullen denken (en dat is begrijpelijk) dat die dingen niet zoveel van doen hebben met hun eigen levensni veau. Immers, ondanks die ab stracte dreigingen, werden de mwwesten toch steeds rijker. Maar of dat zo zal blijven is volgens de beide schrijvers nog maar de vraag. In hun boek proberen zij uit te leggen waarom, en zij doen dat op een heldere en duidelijke ma- proefschrift verschenenVanaf dat moment komen de namen: Ivans - mr. J. van Schevichaven - die zijn vermogen in Russische ef fecten had verloren en om den brode thrillers ging schrijven. Ha vank - H. van Kallen - een ex- priester, die het soms te dol maakte met zijn gevoel voor humor. C.D.: „Verreweg de meeste auteurs situeerden hun verhalen in het bui tenland. Dat was veiliger, met een roman in het eigen land kon je de lezers niets op de mouw spelden. Bekende schrijvers die een zij sprong naar de thriller maakten, werden later moediger en publi ceerden onder hun eigen naam. Denk aan Heijermans, Roothaert, Jan Campert, Ben van Eysselsteijn, Herman Middendorp, die ten on rechte is vergeten, aan Ab Visser, Oolbekkink, Defresne, Carmiggelt, Ik zeg: „Professor Presser". „Ja, die publiceerde eerst onder de gekke schuilnaam van: Haggi Mani Reis. Nou vraag ik je! De titel van de onthullende ency clopedie? „Moord binnen de grenzen". De jarenlange speurtocht leverde twaalfhonderd detectiveromans van Nederlandse schrijvers op. „Er zit een merkwaardige ontwik keling in" zegt hij. „Eerst stond de boef centraal als een soort held. De gentlemen- misdadiger die stal voor de armen. Later, toen de mensen het beter kregen en er enig bezit viel te ver dedigen. kreeg de politie een hoofdrol. Er is variatie in te ont dekken op de sociale roman. Lees Van Gulik maar". Twaalfhonderd thrillers door Cor Doctor mag weten hoeveel vader landse brave burgers: geleerden, dichters, romanciers en brood schrijvers. Sommigen verscholen en verschuilen zich achter een do zijn pseudoniemen. Hun producten variëren van uitstekende lectuur tot vunzig leesvoer. Ik: „Zijn er ook vrouwen onder die auteurs?" „Nou, en of. Harriet Freeser heeft wel eens iets op dat terjein gedaan. En Hella Haasse voltooide een thril ler van haar vader, de detective schrijver Van Eemland. En dan Willy Corsari natuurlijk. Vrouwen werken in hun boeken vaak met vergif'. Hij declameert: „En dan rook hij de geur van bittere amandelen En wij maar lachen om zoveel vergif. 130 Dan vraag ik of hijzelf ook detecti veromans heeft geschreven. En hoeveel dan wel. „Honderddertig". „Wat zeg je?" „Honderddertig. Zes pseudonie- Lang geleden. Later begon ik „De misdaad-aan-de-Maas"- „Kyk", zegt hij, „na de oorlog kwam je in de journalistiek moei lijk aan bod, en omdat ik liever ver halen schreef dan bijvoorbeeld op een kantoor te zitten, schreef ik dan maar verhalen. Thrillers. Ik hecht geen waarde aan die boeken, maar ik schaam me er ook niet voor. Soms zat er opeens een betere tus sen. Toen ik bij de krant kwam ging ik met de filmcriticus mee om de cors en sfeer op te doen voor een boek". Hij moet er erg om lachen. Ik wil weten onder welke schuil namen hij schreef. Hij zegt vriende lijk dat het daarvoor schuilnamen En nu is het wachten op de ency clopedie Ik vertel hem misschien iets nieuws: „Weetje dat Arsëne Lupin werd geschreven door Maurice Le- blanc, een familielid van Maurice Maeterlinck? „Ik weet het", zegt hij. „Het komt in de beste families voor. Rinaldo Ri- naldini werd geschreven door een zwager van Goethe RICO BULTHUIS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19