IKONEN BLIJVEN LOKKEN Magic Bus biedt nog avontuur Restauratie is moeilijke zaak" Een venster naar de hemel Door Ton van Brussel ZATERDAG 24 JULI 1976 EXTRA Elke week worden in Rusland driehonderd smokkelaars gepakt ROTTERDAM/NOORDWIJK - De Rotterdamse antiquair Arnold Zoetmulder exposeert tussen 26 juli en 4 augustus tachtig ikonen in Huis ter Duin. Een verkoopten toonstelling van met name Russi sche, maar ook een klein aantal Griekse ikonen, in prijs variërend van vierhonderd tot honderddui zend gulden. Het is voor de vierde keer dat Zoetmulder, behalve handelaar, ook restaurateur en taxateur, in Huis ter Duin expo seert. De tentoonstelling is dage lijks geopend van elf uur 's mor gens tot negen uur 's avonds. Kunsthandelaar Zoetmulder: SCHIEDAM - „Ik ben op Athos geweest. In Noord-Griekenland. Dat is zo'n beetje de bakermat. Verkoop van ikonen wordt daar als een soort heiligschennis beschouwd. Handelen, dat doe je niet. Het is daar nog vreselijk anti-oecumenisch. Terwijl juist tegenwoordig iedereen een ikoon wil hebben. Hoewel ze natuurlijk zeer sterk vorm gebonden zijn, zie je duidelijk verschillen tussen die van de Grieken en de Russen. De Grieken zijn, hoe moet ik het zeggen, blijer?" „Zodoende" Arnold Zoetmulder begon al voor de oorlog met een handel in ikonen. Op de kunstacademie was zijn beste vriend een Rus en trof hij een leraar met een Russische echtgenote („zodoende"). In het begin waren dat voornamelijk Griekse ikonen. „Daar was toen nog gemakkelijk aan te komen. De eerste Griekse gastarbeiders namen er veel mee. In '67 met de komst van het kolonelsregime, was dat afgelopen. De deur ging op slot, er mocht geen ikoon meer het land uit. De boel is daar in het verleden leegge roofd". Zoetmulder koopt zijn ikonen nu overal en verkoopt ze ook veel aan het buitenland, zelfs aan Rusland. „Restaureren doe ik ook zelf, hoewel ik daar steeds minder tijd voor heb. Het is moeilijk om een goede restaurateur te vinden. Een belangrijk probeem is het vinden van de juiste grondstoffen. Ik heb een serie van vijf Maria-ikonen. Die is niet volledig, vijf is geen heilig getal. Ik weet bijna zeker dat het er zeven geweest moeten zijn. Die vijf zijn gerestaureerd en ik heb geprobeerd de verschil lende fasen van restauratie te laten zien, door aan de randen de oude verflaag te tonen". Harslaag „Ze krijgen een beschermende harslaag, die eerst flink licht geeft, maar later verdonkerd. Een ikoon maak je eens in de tachtig tot honderd jaar weer schoon. Je stuit vaak op heel interessante din gen. Ikonen, zo wordt altijd gezegd, werden n-iet gesigneerd. Als een ikonenschilder Arnold heette, zette hij bijvoorbeeld aan de rand van zijn ikoon de naam van een heilige, in dit geval Arnoldus. Ook komt het voor dat je zijn naam vindt onder de verflaag. De mens is altijd ijdel geweest". AMSTERDAM - "Of wij 't goedkoopst zijn? Dat weet ik zeker. Daaraan dankt de Magic Bus zijn bestaan". Peter Hoornweg (25 jaar) glimlacht bijna voortdurend. Hij is directeur van een reisorganisatie, die vooral de alternatieve jeugdtoerist bedient. Een deur door naast een hambur gerrestaurant op het Amsterdamse Damrak, een trap op en daar treffen we Peter Hoornweg achter de balie van het reisbureau The Magic Bus. Een piepkleine ruimte, zonder enig comfort The Magic Bus is evenwel goed voor zo'n 36.000 jeugdige toe risten per jaar. Door Jap Kees Kokke Peter Hoornweg - beter bekend als Magie Peter - helpt nog even een klant af, een in Indiase gewaden geklede buitenlander. Hij wil naar Kopenhagen. Heeft slechts 25 gul den op zak, maar zegt het restant te zullen voldoen bij aankomst in de Deense hoofdstad. Hoornweg maakt er geen probleem van. De klant zal zijn paspoort moe ten afstaan, voordat hij instapt en krijgt het document pas terug als hij in Kopenhagen de rest van de reissom heeft voldaan. "Wat is de Magic Bus? Er zijn twee Magie Busorganisaties in Amster dam. Er staat een Magic Bus op het Mu seumplein in Amsterdam, achter het Rijksmuseum. De in bonte kleuren geschilderde bus biedt toe risten al vijf jaar lang een alterna tieve rondleiding door de hoofd stad. Reisleider Bemardus Pillipes - be ter bekend als professor P. - wijkt geheel af van de platgereden paden van de traditionele stadtoeren. Hij is bovendien niet alleen aanzienlijk goedkoper, maar er is ook nog le vende muziek aan boord. Naast de bus van professor P. is er The Magie Buslijndienst van de Engelsman Greg Williams en de Nederlander Peter Hoornweg. Deze Magic Bus onderhoudt re gelmatige lijndiensten naar Athe ne, Kopenhagen, Istanboel, Delhi en Barcelona en ook naar Londen. Voor een fractie van de prijs van wat een "normale" reis naar die be stemmingen kost Peter Hoornweg leidt het reisbu reau van The Magic Bus in Amster dam. Hij is de de zoon van een Haagse bovenmeester en kwam naar Amsterdam om te studeren, eerst economie, later vervoersgeo- grafle. Na vijfjaar vond hij dat hij er zo wel genoeg vanaf wist Via diverse baantjes belandde hy als chauffeur bij de Magic Bus van Professor P. op het Museumplein en vandaar bij de Magic-Bus- lyndiensten door heel Europa. Bonnesseur "Het trekken heeft me altijd al ge trokken", zegt Peter Hoornweg. "Vroeger werkte ik ook vaak op kermissen. Weetje wat een bonnes seur is? Dat is de man die de men sen naar binnen praat Dat deed ik bij de tent "Vrouw zonder hoofd". Het was een prachtige tijd, hoor. Het is vooral de romantiek. Die vind je ook terug bij de The Magie Bus. Het is daar niet zo, datje in een vliegtuig stapt en binnen een paar uur ben je geheel en al verzorgd op je bestemming". "De mensen die we hier krijgen, die zoeken nog echt het avontuur. Dat vind ik leuk. Ik zie het hele leven als een grote grap. Als ik chagrijnige mensen zie, dan vind ik dat verve lend. Het is dan ook heel moeilijk om mij kwaad te krijgen". The Magic Bus werd opgericht door de Engelsman Greg Williams. Deze kocht in 1970 een bestelwa gen, plakte overal in zijn woon plaats Oxford plaatjes op dat hij naar India ging en dat hij mede reizigers zocht. Op de terugweg bleef hy een tijd steken in verband met de oorlogs omstandigheden op de grens van India en Pakistan. In die periode toverde hy zijn busje helemaal om. Het werd opgeschilderd in bonte kleuren, er kwamen ramen in en krullen aan. De eerste echte Magie Bus. Drie jaar reed Greg Williams met dit busje op en neer van Londen via Amsterdam naar India. Steeds meer mensen wisten er tenslotte van. De Magic Bus kreeg zoveel klanten, dat Williams in 1974 vier bussen kocht van de Goese bus maatschappij AMZ en daarmee een regelmatige dienst begon tussen Amsterdam en Istanboel. Twintig bussen Nu heeft de Magic Bus zo'n twintig bussen ryden, deels in eigendom, deels gecharterd. Tweemaal per week naar Athene. Enkele reis kost 150 gulden. Drie dagen duurt de tocht. Twee maal per week naar Kopenhagen, voor 70 gulden voor een enkele reis, die dertien uur duurt. Ook twee keer per week gaat The Magic Bus naar Istanboel. Deze 55 uur durende reis kost 160 gulden. Je kan ook nog door naar Delhi in India voor 325 gulden. Een reisje Barcelona tenslotte kost 95 gulden. Byna de helft van de reizigers - bijna uitsluitend jongeren - zijn Amerikanen. De rest Nederlanders, Britten en wat Scandinaviërs, Aus traliërs en Nieuw-Zeelanders. Peter Hoornweg zegt "Deze jonge ren weten dat ze goedkoop reizen. Wat er dan ook gebeurt, ze accepte ren het. Zo'n bus is tenslotte ook maar een machine. Die kan ook ka pot gaan". Vry gaan en staan. "Mijn ideologie is, de mensen vrij te laten gaan en staan. De mensen wat van de wereld te laten zien. Er komt hier wel eens iemand aan de balie, die een foldertje wil zien. Hoe gaat dat nu allemaal, willen ze dan we ten. Maar als je bij de NS een kaartje koopt, dan krygje ook geen folder tje over de reis. En ook wij zijn al leen maar een lijndienst". "Veel van onze klanten zijn jonge Amerikanen die voor hun examen zijn geslaagd en als cadeau van hun ouders een reis naar Europa kre gen. Die trekken hier dan een hall jaartje rond. Daar heb ik toch wel bewondering voor. Ze zijn vaak nog jong. Ên ik zie de meeste Neder landse ouders nog niet tegen hun kinderen zeggen, hier heb je een re- rourtje Amerika en ga nu maar eens een paar maanden rondkijken". Voor wie tijd genoeg heeft, niet al te veel prys stelt op comfort, zich thuis voelt in een alternatief en in ternationaal gezelschap, houdt van muziek, goed bestand is tegen slaaptekort en daarenboven niet over al teveel geld beschikt, is rei zen met The Magic Bus een uit komst. Het was niet voor niets dat het uiteindelijk toch nog wat voeten in de aarde heeft gehad, voordat de Russische schrijver Amalrik van zijn Sovjet bazen het land mocht verlaten. Een trap na werd hem natuurlijk best gegund, maar waar het vooral om ging was de verzameling kunst, die hem op zijn reis naar Nederland zou vergezellen en die gedeeltelijk bestond uit ikonen. Een in deze contreien zeer geliefd stukje volkskunst, een lokker voor toeristen, de afgelopen decennia in grote aantallen uit Rusland, maar vooral ook uit Griekenland geroofd. Westerlingen zijn nog steeds bereid zich diep in de nesten te steken om een ikoon als souvenier van een bezoek aan de Sovjet-Unie mee te nemen. Wekelyks worden er op de stations en vliegvelden zo'n driehonderd uit de koffer gevist en als tegenprestatie zijn onze Russische vrienden dan niet te beroerd om de desbetreffende Europeaan of Amerikaan nog ge zellig een paar weekjes vast te houden of meteen, na het betalen van een doorgaans fikse boete, lege portemonnee huiswaarts te laten keren. En als je dan beseft dat het gros van de door immer toeschietelijke handelaren aan gesmeerde ikonen weinig uit staande heeft met wat in de kunsthistorie een 'echt' ikoon ge noemd placht te worden, is de rush op dit cultuurgoed vermoe delijk voldoende aangegeven. Voor de autochtone bewonderaar en gebruiker een ontwikkeling die tot louter droefenis aanlei ding geeft. Hy kent aan het ikoon immers louter religieuze en mys tieke en zeker geen kunsthistori sche waarde toe en ziet voor zijn ogen gebeuren hoe wij hier de ikonen om voor hem totaal ver keerde motieven in huis te halen. Niet omdat het het "venster naar de hemel is" of omdat, zoals Isaac de Syriër zegt "het is als staan we hier boven ieder schepsel, boven mensen, vogels, dieren en demo nen", maar simpelweg omdat we het mooi vinden en omdat het ons inzicht geeft in het denkpatroon en het emotionele leven van voor ons toch vaak ongrijpbare cultu ren. Of nog minder, onder in vloed van de mode én omdat een ikoon het zo leuk doet in vrijwel elk interieur, iets dat je bepaald niet van alle schilderkunst kunt zeggen. Hoe dan ook, volgende week be staat in Noordwijk de kans om de collectie van Arnold Zoetmulder te bekijken en om een ikoon te kopen, die, dat kunnen we wel met enige zekerheid stellen, niet "vals" zal zijn. Uiteraard is niet al het tentoongestelde even waar devol. De prijsverschillen spre ken wat dat aangaat voor zich. In de collectie zijn exemplaren uit de periode tussen de vijftiende en de 19e eeuw. Vroegere ikonen zijn - voor zover niet verloren gegaan of opgeno men in museumcollecties - nau welijks te betalen. Ikoon staat voor het Grieks: ei- koon, dat "beeld, afbeelding, beeltenis, gelijkenis" betekent. Die laatste omschrijving is essen tieel. Zelden is het inde kunstge schiedenis voorgekomen dat een fenomeen zich gedurende eeu wen zo consequent in een be paalde vorm handhaafde als in het geval van ikonen, wier oor sprong ons terug brengt naar de tijd van het prille Christendom. De bedoeling was een zo getrouw mogelijke weergave te geven van afbeeldingen van Maria, Chris tus, heiligen en episoden uit de bijbel. Ikonen worden veelal ge maakt door monniken, die de vervaardiging als een liturgische handeling beschouwen. Ze wer den zelden direct gesigneerd en gedateerd en waren terug te vin den in kerken en aan het hof, waar ze als een sacrament, een re likwie, beschouwd werden, dat de mens dichter tot God en de hemel kon brengen. In de Byzantijnse tijd (de bloei van ikonen was tot ongeveer 725) werd het "een brede" genoemd. Het voorbeeldenboek dat aangaf hoe de diverse figuren er uit za gen, was de "hermeneia". Ook in Rusland werd later driftig van dit soort boeken gebruik gemaakt. Op een ikoon is altijd de naam van de verbeelde personage aan gegeven en zijn in sommige ge vallen (met name op ikonen die in serie zijn gemaakt) tekstfragmen ten terug te vinden. Grondlaag Er werd gebruik gemaakt van ver schillende soorten hout (bij voorkeur niet of weinig harshou dend). De plank werd bewerkt en voorzien van een zilver- of goud laag. De tekening werd gegra veerd en later met natuurlijke verf ingekleurd. Na afloop van dit proces, waarbij meer dan éen persoon betrokken was, werd op het geheel een harshoudende, beschermende laag aangebracht. Bij de kerstening van Rusland werd ook daar het ambacht geïn strueerd, zonder dat de van oor sprong geldende richtlijnen aan de kant werden gezet. tv tt Geheel boven: "Het wonder van Maria Jl) I I I J L een Russisch ikoon uit 1780. Hier boven: "De Heilige Nicolaas"eveneens van Russi- sche oorsprong, uit 1750. In het midden een X* X VA O Servisch Maria ikoon uit 1880. irsmr- wviw* v m* Peter Hoornweg voor zijn Magic Bus: "Ik zie het leven als één grote grap'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 18