Bikkelhard Roemenië Roeiers haalden de eindstrijd niet Dagprogramma Bakker kan het houdt Oranje in toom nu wel vergeten Roemloze afgang van de nationale baanploeg ,v' Eén vrije worp per twaalf seconden GOUD VOOR SOVJET-DAMES ZATERDAG 24 JULI 1976 MONTREAL Gerrit Möhlmann ls vertrokken, is over zijn toeren richting Olympisch dorp gefiets;. Hij heeft mensen afgesnauwd, coach Mahn - die hem bedankte voor al les wat hij voor de ploeg presteer- - geen blik waardig gekeurd. Wil alleen zijn. vergeten, niet meer den- aan een Olympisch achtervol- gingskampioensohap voor ploegen, waarin het Oranje-kwartet geheel volgens de rechten van de sterksien een kansloze 7e plek het toer nooi is uitgeduwd. Gerrit Möhlmann voelt zich schuldig, lag de afgelopen week met angina in bed. Kon niet trainen, hoopte op een snelle gene zing en recupereerde twee dagen la ter al fietsend zo wondersnel dat Mahn geen beroep op de Rotter - Het Olympisch programma voor zondag 25 en maandag 26 juli is als volgt: Zondag Atletiek 100 meter horden dames, vijfkamp speerwerpen heren, kwalificatie 200 meter heren, series kogelstoten dames, vijfkamp 400 meter dames, series discuswerpen heren, finale 100 meter dames, halve finale hoogspringen dames, vijf kamp 3.000 meter steeplechase heren, series 800 meter heren, finale 400 meter horden heren, finale 100 meter dames, finale 200 meter heren, kwart finale. Zwemmen 's ochtends 200 meter rugslag dames, series 400 meter wisselslag heren, series 4 x 100 meter vrije slag dames. 's Avonds 800 meter vrije slag dames, finale 400 meter wisselslag heren, finale tot 90 kilo, groep 200 meter rugslag dames, finale 100 meter vrye slag heren, finale 4 x 100 meter vrije slag dames, finale. Roeien finales heren: vier met stuurman, dubble scull, twee zonder stuurman, skif, twee met stuurman, vier zonder stuur man, acht. Basketbal dames: Canada—Bulgarije, halve finales heren. Volleybal Zuid-Korea Tsjecho-Slowakije, CanadaCuba, Sowjet-UnieJa pan. Schoonspringen torenspringen, dames, finale. Worstelen en waterpolo rustdag. Maandag 200 meter dames, series polsstokhoog heren, finale 110 meter horden heren, kwart finale Speerwerpen heren, finale 200 meter heren, halve finale 400 meter heren, kwart finale 200 meter dames, kwart finale 400 meter dames, kwart finale 200 meter heren, finale 10.000 meter heren, finale 200 meter dames, vijfkamp 800 meter dames, finale. Basketbal Verenigde Staten Tsjecho-Slo wakije dames; He en 12e plaats heren, finale; halve finale heren. Gewichtheffen Hockey SpanjeKenia. Nederland—Canada. Waterpolo CanadaSowjet-Unie; Roemenië Hongarije (finale groep); Cuba—, Iran: MexicoAustralië; Italië West-Duitsland (finale groep). herea7 halve" finales." Judo zwaargewicht, voorronde zwaargewicht, herkansingen en finale. Atletiek Gewichtheffen 110 meter horden heren, series tot 110 kil°- kogelslingeren heren, kwalificatie Handbal hoogspringen dames, kwalificatie dames en heren, verspringen dames, vijfkamp 400 meter heren, series Voetbal, hockey en worstelen. damse reserve Martin Rietveld hoef- e doen. Niets bleek een succes vol optreden in de weg te staan. Tot dat Möhlmann en Slot luttele uren »r het officiële optreden tijdens i ongelukkige trainingsaflossing de wielen tegen elkaar kwamen, ?r elkaar heen buitelden, roerloos bleven liggen. Ook toen wilde de aargetroffen Möhlmann niet van «rijken weten. Antwoordde op do vraag of hij het nog aankon, beves- I tigend. Alleen in de rit die Oranje logen de klok reed (tyd4.30.90) I bleek Möhlmann de minste van de De minste van de vier. In de ploeg - I Pleter Nieuwenhuis, Herman Pon steen, Gerrit Slot - die kwa tijd ver I achterbleef bij de W°stdïBtse snel trein Gregor Braun, Hans Lutz Gün- ther Schumacher, Peter Vonhoff - die vier seconden moest toegeven op I de Engelsen, drie op de Polen, drie op 1 de Tsjechen en zelfs zeven op de I Door I Ger Stolk - t v J. Een Joegoslaaf gaat kopje onder. Een typerende actie, want zijn ploeg verloor met 54 van Italië. DDR. Die uiteindelijk zwakke wie- ■lerlanden als Canada en de Verenig de Staten nauwelijks te snel af was. Frans Mahn: "Afgelopen, toen al. De kwartfinale kwamen we welis waar binnen, maar ook met de slecht ste tijd. Dat betekende dat we te gen de sterkste moesten rijden. Nou, tel uit je winst. Normaal is Gerrit de sterkste van de vier, nu de ma- tjgste. Volgens mij heet het niets te maken met zijn angina. Hoogstens I zou je kunnen zeggen dat zijn "mo- raai" - die van de hele ploeg trou- wens - door die val weg. Dat wil I Ik niet aangrijpen als een excuus I voor een matige verrichting". In het moordend geweld van de kwartfinales ging Oranje zoals ee- zegd ten onder. Nadat de Westduit sers de Tsjechen in 4.19.63 bewust net niet inhaalden (Braun; 'Tk riep om het niet te doen, want ik zag de voorste Tsjech omhoog komen om zich te laten aflossen. De hele zaak zou over de kop zijn gegaan") reden Engelsen de best-; tijd (4.17.24) te gen Polen en kregen de Italianen een lap van de Russen, 4.2.32. Die schande bleef Oranje bespaard, hoe wel de Oostduitsers toch tot 30 meter naderden. Gerrit Möhlmann is vertrokken, de woorden van Mahn: elke keer slechts een halve ronde op kop te rijden dreunen nog in zijn oren. Mahns handdruk heeft hij als een Judas kus ervaren. De verwijten van de ploegmaats, wanneer hij - normaal de beste - het tempo niet kan vol gen, heeft hij met moeite onbeant woord gelaten. En hij heeft Ponsteen, die anderhalve ronde aan het tempo sleurde voordat hij weer een steentje bijdroeg geantwoord ,dat hij zijn gro te mond moest houden. Gerrit Slot: "Met de Möhlmann van pakweg een week geleden zouden we een ronde verder zijn gekomen. Nu niet. Nu zit er niet eens een diploma in. Want de nummers vier, vijf en zes krijgen bij elke Olympiade een diplo ma. Zelfs dat hebben we niet kunnen verdienen". De Nederlandse ongestuurde tiuee (Van der Horst rechts en Boesschoten links) haalden de fi nale niet. MONTREAL De beslis sing moest in een fractie van een seconde worden genomen. Geert Bakker, de succesvolle Nederland se Soiingzeiler, dacht dat hij de Fransman Patrick Haegeli kort voor de hoge boei nog juist zou kunnen passeren. Hij lag over stuurboord varend in tiende posi tie. In die tienden van een secon den nam ir. Bakker de beslissing die hem van zijn vijfde plaats in de algemene rangschikking van de Olympische regatta op het meer van Ontario tot de negende te rugwierp. Zijn boot ramde dié van Haegeli die over bakboord lag. Het was een hoge prijs die de rijzige Warmonden- betaalde voor de mo gelijke winst van een viertal plaat sen. Hi j wachtte in deze stuur- boord-bakboord-affaire uiteraard geen protest van de Fransman af dat zonder tw jfel zou zijn toegewe zen. Vrijwillig verliet hij de wed strijd. Dertig punten werden op zijn conto van 33 na drie races bijgeschreven. Ben Staartjes toonde cok in de ingehaalde vierde wedstrijd zijn grote regelmaat. De Tempestzed- ler, die vrijwel constant op de zes de plaats lag, moest in het tweede kruisrak één boot laten voor gaan. In de halfwindse rakken kwam de „Double Dutch" te'rug. Die zesde positie kon hij kruisend naar de finish helaas niet behou den. Als zevende werd hij afge schoten. Het resultaat is wel dat' Staartjes zijn achtste plaats in het algemene klassement niet lan ger deelt met Claes Christensen. Hij ging Juist voor de Deen over de streep. Erik en Sjoerd Vollebregt blij ken de regelmaat volkomen kwijt te zijn. De bebaarde tweeling kan na vier races slechts bogen op een enkele derde plaars. Ook gisteren slaagden zij er niet in zich met de groten op waardige wijze te me ten. Als elfde ging de Nederland se FD door de finish. De Volle- bregtjes staan nu, zonder aftrek van het slechtste resultaat, als dertiende geklasseerd. Men zou bijna zeggen 'n ongeluksgetal dat tekenend is voor de tweeling. MONTREAL De zondebok wordt (terecht) de Amerikaanse arbiter John Felix. Ivo Trumbic, de boomlange coach van het Oranjewaterpolozevental, hoofdschuddend en dui delijk somber gestemd: „Wij zijn hier gekomen om waterpolo te spelen, niet om te ju doën". En daar had het enerverende duel Nederland-Roemenië inderdaad veel van weg. Welk een reputatie Nederland zich in Montreal inmiddels heeft opgebouwd, bleek uit de reactie van de Roemenen na afloop van de in 4-4 geëindigde wedstrijd. Toen name lijk vielen zij elkaar van vreugde rond de hals, werd er nog in het water druk gezoend, terwijl de Nederlanders zich, versleten tot op ^e' b°* 'n deze afmattingsslag, teleurgesteld naar de kant lieten drijven. Gesloopt waren ze door de Roe meense taktiek die onder auspiciën van arbiter Felix voornamelijk be- bestond uit het zo veel mogelijk onder water trekken van de geach te tegenstanders. Trumbic boos; "Normaal gespro ken hadden we wel tien strafworpen moeten hebben. Maar van die man mocht alles. Die floot domweg te gen de reglementen in, die is uit op de dood van het waterpolo. Want die komt als men niet eens meer een aanval mag opzetten zonder dat er overtredingen aan de lopende band worden gemaakt". Het was Oranje dat het meest in de aanval was, en het was Oranje dat slachtoffer werd van de Roemeen se intimidatietaktiek. Ook het Cana dese publiek voelde dat in het Olym pische bad vreemde dingen gebeur den. Trakteerde de Roemenen op enorme fluitconcerten. Maar dat hielp de Nederlanders niet aan de zege. Aan een zege die zeker verdiend zou zijn geweest en helaas voor Oranje ook, ondanks de lijdzaamheid van de scheidsrechter, bereikbaar, als er met iets meer overleg was gespeeld. Het gevecht met als inzet toch wel behoud van de kans op goud, zilver of brons, begon overigens niet al te spectaculair. Oranje scoorde bij een numerieke meerderheid 1—0 via Van Zee land en de Roemenen antwoordden met een schitterend doelpunt van Rusu, gevolg van een dekkingsfout van Tonnen. In de tweede periode kwamen de Roemenen nog wel op 2-1 via Po- pescu maar daarna begon Oranje duidelijk de toon aan te geven, ging agressief in de aanval en scoorde twee goals. Eerst kogelde Buunk hard in en vervolgens benutte Lande- weerd feilloos een strafworp nadat by een man meer Van Zeeland naar beneden werd getrokken toen hij een fraaie scoringskans had. De sensatie volgde in de derde pe riode. Bij een stand 3-2 in het voor deel van Oranje mocht Landeweerd opnieuw een strafbal nemen. Hij scoorde maar de scheidsrechter keurde het doelpunt af omdat de Nederlander een schijnbeweging zou hebben gemaakt. Waarna de Hollan ders nog geen tien seconden later een strafbal tegen zich kregen (ver oorzaakt door Van Zeeland) en Sla- vei de kans prima benutte (3-3). Nog meer spectaculairs zou volgen. Met nog drie seconden te spelen liet Van Zeeland een stuiterball vertrek ken die als een bom achter doelman .Sla vei insloeg 4-3. Ook in de vierde periode domi neerde Oranje. Had eerst alle geluk van de wereld toen Rusu niet werd afgeschermd en helemaal alleen voor doelman Kroon verscheen. Die wilde zijn reputatie als bes te doelman van de wereld niet la ten ruïneren, rees hoog op uit het water en tikte de bal met een schit terende reflex over. Toch zouden de Roemenen op 4-4 komen. Veer be lemmerde Slavei een schietkans te benutten, de Roemeen mocht weer een strafworp nemen en het stond, gelijk. Waarna de Zwarte mocht aan treden voor Hoepelman en Nederland een wanhoopsoffensief begon dat zou smoren in de meedogenloze Roemeen se tangdefensie. Geen bal kon meer worden, gevangen, de Oranjemannen verbleven mer onder water dan er boven, verspeelden hun laatste krachtig bij het loszwemmen als ze werden vastgehouden. Lieten zich zo intimideren, dat toen met nog nauwelijks 50 seconden te spelen Sla- vei het water uit moest, de numerie ke meerderheid voor de eer*t° keer in dit duel niet kon worden uitgebuit. Stroboer schoot wel maar miste. Coach Trumbic: 'Toch is er nog niets verloren. We staan op de twee de plaats, andere ploegen verspelen ook punten aan elkaar, dus er zit nog van alles in". Wat inderdaad zo is. Maar dan is het wel zaak om vanavond tegen Hongarije, koplo per in de poule met 4 punten uit 2 wedstrijden, met man en macht te trachten in ieder geval een punten- del-ing uit het water te slepen". Stand finalegToep: Hongarije 2 2 0 0 4 11— 8 Nederland Italië Roemenië Joegoslavië W.-Duitsland Roemenië 2 10 12 10—10 2 0 2 0 9—9 2 0 111 0—10 2 0 0 2 0 5—8 Hongarije niet zonder moeite langs Duitsland MONTREAL Het heeft er even naar uitgezien dat West-Dultsland de Nederlandse waterpoloërs een enor me dienst zou bewijzen. In de ont moeting tegen koploper en grootste kanshebber op het goud Ho^^'-Me, maakten de Duitsers het de tegen standers erg lastig. De vijfvoudige O- lympische kampioen dacht de wed strijd al in de knip te hebben na een voorsprong van 2—1 in het eerste kwart. De Westduitsers, nog zonder punt in de finalegroep, kwamen ge lijk toen de helft er bijna opzat. De Hongaren demarreerden knap en kwamen op 42. De laatste periode leek een formaliteit. Doch Westduits- land kwam opnieuw terug en leek op weg naar de gelijkmaker. Maar al leen voor de Hongaarse doelman wer den de Westduitsers de zenuwen te machtig. Daarna hadden de Honga ren geen moeite de zaak te beslissen (5-—3). Italië bleef in de race door een o- verwinning van 54 op Joegoslavië. De beslissing viel pas in de laatste negentig seconden, toen het defen sief ingestelde Joegoslavië ineens 2 treffers moest incasseren. De win nende treffer viel 44 sec. voor het eindsignaal door een knappe boog bal van Ghibelüni. In de troostronde was de Sowjet- Unie gisteren wel aanwezig. In de eerste wedstrijd had het team ver stek laten gaan wegens ziekte van een aantal spelers. De ploeg werd bij vrijwel iedere actie tegen Mexico (4—3) uitgefloten. MONTREAL Het kon niet anders. De eerste gouden medail le, die op de Olympische Spelen bij het damesbasketbal te ver dienen viel, ging gisteren naar de Sowjet-Unie. De oppermachtige vijfvoudige wereldkampioen en dertienvoudige Europese kam pioen versloeg in de voorlaatste wedstrijd de Verenigde Staten eenvoudig met 112—77. Japan had eerder op de dag al zijn slechts theoretische kans verspeeld door een nederlaag van 6366 tegen Bulgarije. De Japanse dames zul len met de Verenigde Staten, Tsjechoslowakije en Bulgarije de strijd om de andere medailles gaan uitvechten. De Russinnen dankten de vroegtijdige zege zo als in zovele voorafgaande wed strijden voor een groot deel aan MONTREAL - Zelfs de traditie ging verloren. Ook de twee zonder stuurman kon Ne derland niet meer redden. Na de suc- cessenreeks van het nationale heren roeien van 1963 tot 1968 volgde de onontkoombare terugval, die maakte cat i-i 1973 in de sfeerloze omgeving van de roeibaan van Moskou zelfs geen plaats in de finales werd be reikt. Nederland moest het daarna hebben van de nietige ongestuurde twee. Grothuis en Van Woudenberg plaatsten zich in 1974 in Luzem bij de wereldkampioenschappen bij de laatste zes. Een jaar later grepen Van den Horst en Boeschoten in Not tingham zelfs het brons. De eerste medaille na de Spelen van München was eindelijk binnen. In de mini-ploeg van twee boten die de roeibond naar Montreal afvaar digde rekende Oranje op het explosie ve vermogen van zijn twee zonder stuurman. Het mocht niet zo zijn. Zowel de vier met stuurman van La- ga als het tweetje van Nereus werd gisteren in de halve finales uitgescha keld. De Delftenaren waren kansloos, de Amsterdammers gingen met de achterstand van een tafje ten on der. Dat Van den Horst en Boeschoten slechts via de herkansingen een ron de verder kwamen, werd nauwelijks als een nadeel ondervonden. Bij de indeling van de halve eindstrijden waren de Amsterdammers door het lot beslist niet ongunstig behandeld. Immers, in de andere halve finale troffen onder meer de Oostduitse ge broeders Landvoigt, de Bulgaren Guerguiv en Stoev, alsmede de Fin nen Ahonen en Hanska eerste, tweede en vierde bij de wereldkam pioenschappen van 1975 elkaar. Een derde plaats leek bereikbaar, al lag de Oranje formatie al snel in vijfde en voor-laatste positie. Aan merkelijk winst op de tweede 500 me ter maakte dat de Amsterdammers halverwege inderdaad als derde door kwamen. Een halve lengte namen zij zelfs op de Westduitsers Van Roye Strauss Die marge behielden zij tot de finish in zicht kwam. De furieuze eindsprint van hun tegenstan ders was de Nereus twee echter te veel. Voor de tribunes was het ver schil al weggewerkt. Maar liefst 2,3 seconden wonnen de Westduitsers op de laatste 500 meter. Dat was vol doende om Neures met een tafje te kloppen, waardoor de als vierde fi nishende Amsterdammers de eind strijd net niet haalden. naren, die zondag verrasten doordat ze via een zege direct de halve fi nales bereikten, zijn wellicht toch in het nadeel gekomen omdat zij vijf dagen geen wedstrijd hebben kunnen varen. Na 1000 meter hadden de fi nalisten zich al van de kanslozen af gescheiden. Laga voer toen al in vier de positie, ruim anderhalve lengte achter de Bulgaren. Het verschil was eenvoudig niet meer te overbruggen. Een vijfde plaats met meer dan twee lengten achterstand op de Nieuwzee- landers, die de eindstrijd nog juist wel haalden, was het hoogst-bereikba Joeliaka Semamova. De 2.10 me ter lange speelster werd met 32 punten topscorster. De heren van de Sowjet Unie hebben zich gisteravond naast de al geplaatste teams van de Ver enigde Staten en Joegoslavië ge kwalificeerd voor de halve finales van het basketbaltoernooi. De Russische ploeg maakte korte metten met Japan (12963). De vierde ploeg in de halve eindstrijd wordt Canada of Cuba. De Sowjet Unie, gouden me daille winnaar in München, be hield tegen Japan gemakkelijk zijn in Montreal ongeslagen re cord. Zeven Russische spelers be reikten dubbele cijfers met 23 punten. Voor Japan kwamen de meeste punten van de hand van Shoji Yuki (21). Ook Cuba had het gemakkelijk. De Cubanen, vier Jaar geleden goed voor brons, behaalden een regelmatige overwinning op Me xico (89—75). Alejandro Urgelles (27) en Pedro Chape waren r uitblinkers aan Cubaanse zijde. Canada bleef op gelijke hoogte met Cuba. De Canadezen hadden weinig moeite met Australië (81— 69) In de halve finales komt Joe goslavië uit tegen titelhouder Sowjet Unie en ontmoet de Ver enigde Staten Canada of Cuba.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15