Hermens nog net in finale 10 km Hockeyteam poule winnaar Medaillekansen voor Swinkels HOVING WAS KANSLOOS 'Iedereen bleef onder normale prestatie' Ik werd ineens erg moe9 i i v VERRASSENDE NEDERLAAG VAN SPANJE Verdeling medailles ZATERDAG 24 JULI 1976 MONTREAL Evert Hoving mag zich gelukkig prijzen dat het Ne- derlandsch Olympisch Comité hem niet alleen op de 800 maar ook op de 1500 meter heeft ingeschre ven. Zou dat niet gebeurd zijn da was de rol van de 23-jarige studen uit Groningen gisteren al uitge speeld geweest. Hoving werd in de derde van de zes 800 meter series zesde in 1.48,99. Zelfs de troost va een nieuw nationaal record zat er voor hem niet in. Was hij onder de 1.46,4, waarmee Sjef Hensgens sinds 1971 het Nederlands record houdt, gekomen dan had Hoving de halve finales wel gehaald. Uit de zes series gingen namelijk de nummers een en twee plus de vier snelsten verliezers over Hoving trof een serie, waarin niemand echt „door" wilde lopen. Na een eerste ronde van 53,76 seconde ging Hoving buitenom naar de tweede plaats achter de Brit Ovett maar hij kon die positie niet vast houden. Op 150 meter voor de streep raakte hij ingesloten. De Nederlander slaagde er op het laatste rechte stuk nog wel in uit de kluwen te komen maar zakte toen er voluit gesprint werd terug naar de zesde plaats. Echt hard werd er wel gelopen in de eerste serie. Rick Hohlhuter, de Amerikaanse wereldrecordhou der op de 880 yards en 1000 meter, die zich op de laatste 200 meter pas met de strijd ging bemoeien, schroefde het toch al niet lage tempo (400 meter in 51,36) zo op, dat hij vijf lopers meesleepte naar tijden onder 1.47,0. Zij werden daardoor allen zeker van een plaats bij de laatste zestien. MONTREAL - De Spelen hebben voor verspringster CiSka Janssen maar tweeënhalf uur geduurd. In die tijdspannen mocht de Amsterdamse via drie sprongen in de kwalifica tie proberen de echte wedstrijd te halen. Zij slaagde daarin niet. De 6.10 meter, gehaald in de eerste po ging, leverde haar slechts een 18e plaats op. Ciska Janssen met 6.53 meter natio naal recordhoudster, bereikte even als de 29 andere deelneemsters, haar normale niveau niet. Aan de kwali ficatie-eis van 6.30 meter, een af- Jos Hermens MONTREAL Jos Hermens heeft de finale van de 10.000 meter gehaald, maar niet op de manier zoals hij dat graag had willen doen: op superieure wijze. Dank zij de val die David Fitzsimons enkele meters voor de eindstreep maakte, kreeg de drievoudige wereld recordhouder toegang tot de eindstrijd. ,,Het was jammer voor die jongen, maar het le verde mij een finaleplaats op". (Later zou blijken da't Fitzsimons als snelste verliezer ook naar de eindstrijd mocht) Jos Hermens had geen verklaring voor de manier waarop hij in de laatste 2000 meter in grote moeilijkheden was gekomen. ,,Het ging zo lekker. Ik kon Lopez uitstekend volgen en zelfs op de afgesproken plaatsen de kop over nemen. Na zes kilometer kreeg ik ech ter een raar gevoel in mijn benen. Dat heb ik wel eens meer maar het verdwijnt wanneer je even wegkruipt in het peloton om rust te nemen". Jos Hermens kon in de eerste serie van de tien kilometer geen rust nemen omdat de kleine taaie Portugese bankbediende Carlos Lo pez dat zyn grootste concurrent niet gunde. Hij hield het tempo hoog "én sleurde Hermens mee weg van een groepje van vijf lopers, dat aanvan kelijk op tien meter afstand volgde. Het tweetal liep steeds verder weg en met nog zes ronden voor de boeg nam Hermens zelf weer de leiding. Een ronde van 68,5 seconde volgde en die heeft de Nijmegenaar de das omgedaan. „Ik wend ineens ver schrikkelijk moe. Lopez voelde dat en liep meteen van mij weg. Hoewel wij een afspraak hadden gemaakt kon ik hem dat niet kwalijk ne men. Ik zou in die situatie hetzelfde hebben Moeizaam Hermens kwam daardoor ineens alleen te lopen. Het ging steeds moeizamer en met elke pas kwam de Spaanse vechtjas Mariano Haro dichterbij. Op 500 meter voor de verlossende eindstreep moest Her mens zijn verzet staken. Hij ging met Haro mee totdat hij op 200 m voor de finish volledig in elkaar dreigde te storten. Uit het groepje, dat achter Haro en Hermens liep, kwam de Fransman Gomez In de eindsprint plotseling naar voren. Hij passeerde eerst Hermens en vervol gens ook Hard. Gomez trok in zijn spoor de Australiër Fitzsimons mee, die de uitgelopen Hermens ook nog voorbij ging. De vierde plaats, die direct recht gaf op de eindstrijd leek verloren. Enkele meters voor de finish sloeg het noodlot voor de Australiër toe. Volkomen uitgeput klapte hij tegen de baan, krabbelde weer overeind en waggelde over de streep. In die dramatische tienden van seconden reageerde Hermens toch nog attent. Hij wierp zich naar voren en finishte in 28.16,07. In de laatste twee ronden had hij bijna twaalf seconden verloren op Lopez (28.04,53), In de catacomben zocht Hermens naar een verklaring: „Ik weet niet hoe het kwam. Ik barstte van het zelfvertrouwen omdat ik weet dat ik goed heb getraind. In de laatste twee ronden ben ik helemaal kapot gegaan. Het ergste was, dat ik niet wist waar de anderen zaten. Ik liep af en toe op het scorebord te kijken maar daar projecteerden ze alleen Lopez op. De anderen zag ik niet". De temperatuur het was tijdens de eerste serie nog ruim 25 graden was met het grootste probleem ge weest. „Ik loop liever in koeler weer met wat regen. Misschien was het toch de vochtigheid in de lucht, hoe wel ik daar van tevoren maar niet naar gevraagd heb. Twee jaar ge leden ging het in Rome bij de Euro pese kampioenschappen ook slecht. Toen kon lk het echter verklaren, omdat wU pas enkele dagen hadden kunnen acclimatiseren. Dat was nu niat het geval". Daarvoor heeft Jos Hermens in elk geval drie dagen de tijd. Want pas maandagavond wordit de finale van de 10.000 meter gelopen. In de andere series van de tien kilometer sneuvelden twee gedood verfde finalisten: de Nieuw-Zeelan- der Dick Quax en de Fin Paivarinta. De van Nederlandse ouders afstam mende Quax kon in de derde serie, waarin het tempo halverwege enkele ronden werd gedrukt omdat niemand kop wilde nemen, na een plotselinge versnelling niet bijblijven en eindig de in de achterhoede. Paivarinta vol tooide de tweede serie met eens. Hij stapte na 4500 meter uit de baan. Nog sneller De Brit Tony Simmore die de derde serie winnend afsloot, was met 28.01,82 nog sneller dan Lopez in de eerste. Uit de serie van Simmons gingen ook de Olympische kampi oen Lasse Viren en Mi el Puttemans, die in Münehen beslag legde op het zilver, over. Zij moesten de tweede Angela Voigt won de gouden medaille bij het verspringen. De Nederlandse deelneemster Ciska Jansen werd al in de series uit geschakeld. plaats laten a Bjorklund, die ronden een gat de Amerikaan nauwelijks twee l ruim vijftig me- Eric Swinkels geconcentreerd aan het schieten. MONTREAL Eric Swinkels, de ijzeig koele en daardoor bijna nonchalant lijkende schutter uit Best, heeft gisteren op de schiet baan van l'Acadie nadrukkelijk zijn kandidatuur gesteld voor 'n Olympische medialle. Het lijkt er zelfs op dat hij de meest aan trekkelijke van het skeet voor zijn loop heeft. Swinkels, die op de eerste dag ln zijn serie van 75 één duifje on gehinderd voorbij liet vliegen en daarmee op een perspectifrijke, zij het nog gedeelde, derde plaats belandde, heeft gisteren de sprong naar de top gemaakt door ln drie series van 25 niets te mis- Eric Swinkels. 27 Jaar, kende -s* geen moment de inzinking die ff zijn concurrenten op de tweede H dag hadden. Klaus Reschke uit H Oost-Duitsland die donderdag niet één misser telde, reageerde gisteren twee keer te laat en kon niet alleen naar de duiven maar ook naar de toppositie fluiten. Andrej Socharski, foutloos ook in de eerste krachtmeting, slaagde er niet één keer in een volmaak te reeks van 25 in de vlucht te raken. De Brabantse wapenhandelaar zag daardoor zijn concurrenten op afstand komen, want de beste van het tiental schutters dat na de eerste dag, op een treffer van de ideale score bleven, de Tsjech Josef Panacek, bereikte giste ren hetzelfde resultaat. Van de sterken bleef alleen de Fransman Jean Francois Petitpied in de pas met Swinkels door drie maal een volle bak te schieten. Hij deelt met de Italiaan Romano Garagnani de vierde plaats op twee punten van Swinkels. Pana cek en Reschke hebben nog één duif goed te maken in de laatste twee omlopen. ter dichtmaakte en toen maar met een doorging. Puttemans had het niet gemakkelijk. In de slotfase moest hij hard vechten om zich de Puttemans zal in de finale kun nen rekenen op zijn landgenoten Smet en Lismont. Smet won de tweede „schifting" in de eindsprint voor de Engelsman Brendan Foster. Lismont, wiens starten aanvanke lijk niet zeker was, haalde als laat ste van de drie snelste verliezers de eindstrijd. Die snelste verliezers kwamen allen uit de serie waarin ook Jos Hermens liep. stand die 'internationaal nauwelijks meer enige waarde heeft, werd slechts door zes atletes voldaan. Bij hen was we! de wereldrecordhoudster Siegrun- Siegl (6,99 m) die echter pas in de laatste poging slaagde met 6.42 meter. Het verst reikte de Russin Lydia Alvajeva, die bij absolute wind stilte, in haar eerste poging 6.54 meter liet opnemen. De uitschakeling werd door Ciska Janssen vrij laconiek opgenomen, "ik heb gedaan wat ik kon. Na die eerste poging van 6.10 meter dacht ik die resterende twintig centime ter pak ik dadelijk wel". Dat lukte de Amsterdamse niet. In de tweede poging nam zij alle risico's met hét gevolg, dat zij verviel in haar oude kwaal van over de balk springen. 'Ik voelde het Je kunt natuurlijk wel excuses zoeken maar dat is on zin. Iedereeen had het nadeel maar één sprong te kunnen doen bij het inspringen. Dat is veel te weiig. Je moet even het maatgevoel krijgen en dan kon nu gewoon niet. Iedereen bleef onder de normale prestatie". MONTREAL Verbijstering bij het Spaanse hockey-legioen. Span je. het trotse Spanje dat de West duitsers maar liefst met 4—1 had verpletterd, moest ondervinden dat, zo'n krachtsinspanning haar tol eist. Een dag later ging de ploeg roem loos ten onder tegen het zwakke België. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit. Al heel snel benutte de Spaanse cornerspecialist Juan Amat een strafcorner. Maar de Bel gen kwamen terug. Scoorden nog voor rust ook al uit een strafcorner de gelijkmaker, via Dubois. Na de hervatting probeerde Spanje de winst te forceren. Drong wel aan, maar maakte ontzettend veel onno dige fouten. Uit een zo'n fout ont stond weer een strafcorner, die Du bois opnieuw benutte. Zeven minu ten later brak George Fabregas de stand met een schitterend doelpunt op 2 2, maar dat bleek dan ook de laatste opleving van de Spanjaar den. Een terecht toegekend straf- bal braxiht België de 3—2 zege. Hetgeen betekent dat Spanje de de toekomst niet meer in eigen hand heeft. Speelt Nieuw-Zeeland morgen gelijk tegen Pakistan, dan gaat dat land over naar de halve finale en mag het tegen Nederland dan spelen Spanje en Nieuw-Zee land een beslissingswedstrijd. Maar er is nog een derde mogelijkheid. bij verlies van Nieuw-Zeeland en winst van België op de Westduib- sers, staan Nieuw-Zeeland, Spanje en Belgie gelijk met vier punten ieder. Dan worden eerst de onder linge resultaten tegen elkaar afge wogen, waarbij Spanje dan door het verlies tegen de Belgen uit de boot valt. De Belgen mogen dan een beslissingswedstrijd tegen Nieuw- Zeeland spelen. En een laatste mo gelijkheid is dat Nieuw-Zeeland wint van Pakistan. Dan wordt Pa kistan tweede in de poule en mag tegen Oranje uitkomen in de halve finale. En dat is een vooruitzicht dat de Nederlanders nauwelijks kan bekoren. Na de zesde dag van de Olympi sche Spelen ziet de verdeling van de medailles er als volgt uit: Sowjet-Unie 13 15 9 37 Verenigde Staten 13 11 6 30 Oost-Duitsland 11 9 8 28 Japan 3 4 5 12 West-Duitsland 3 2 3 8 Roemenië 3 2 3 8 Polen 2 2 15 Bulgarije 2 10 3 Hongarije 113 5 Italië 112 4 Groot-Brittannië 1113 Mexico 1 ,0 0 1 Tsjecho-Slowakije 0 2 13 Canada 0 13 4 Nederland 0 12 3 Portugal 0 10 1 België 0 10 1 Frankrijk 0 0 3 3 Denemarken 0 0 2 2 Oostenrijk 0 0 11 Iran 0 0 11 Australië 0 0 11 MONTREAL Geen hand ging omhoog op de groene kunstmat geen juichkreet kwam er over de lippen van de elf deze keer in het wit ge hulde Oranje-klanten. En toch was Nederland net via de 1—0 zege op Argentinië nite alleen de halve fi nale van het Olympisch hockey- Door Pim Stoel toernooi binnengeglipt, maar ook nog als eerste in de poule geëindigd. Wat betekent dat woensdagavond aan staande hoogstwaarschijnlijk moet worden aangetreden tegen Nieuw- Zeeland, Spanje of België. De wed strijd van morgen tegen Canada is nu een formaliteit geworden en geeft coach Van Heumen de kans zijn re serves eens op te stellen om stevig geblesseerde spelers als Ron Steens (knie) en André Bolhuis (beide be nen) klaar te maken voor het grote Zoals gezegd: Oranje kraaide niet van pret over het wapenfeit. Daar voor was de partij tegen de Argen tijnen dan ook te pover van inhoud geweest. Argentinië had tot de con frontatie met Nederland geen enkel doelpunt weten te scoren en geen winstpuntje kunnen verzamelen. Maar de ploeg staat er om bekend op ieder toernooi minstens één keer te kunnen uithalen. Bleek vastbeslo ten Nederland daarvan het slacht offer te laten worden. Vandaar dat de duels vaak verbeten waren en Van Heumen zijn hart vast hield. De coach: „Ik heb van tevoren tegen de jongens gezegd dat ze de duels moesten ontlopen als het echt hard toe zou gaan. Dat had gemak kelijk gekund als ze snel aen voor sprong hadden genomen. Dan had den we het verder rustig aan kunnen doen. Maar die goal bleef toch wat lang weg". Van Heumen haalde opgelucht adem toen het laatste signaal klonk. Zei, dat als Nederland van Argen tinië verloren had, tegen Canada in ieder geval nog één punt gehaald had moeten worden. Dat had hij ten koste van alles willen vermijden, om de jongens de kans te geven zich geestelijk wat te ontspannen. Hij had niet bang hoeven te zijn voor Argentinië. Hoewel ook Oranje ook op de regel dat elke tweede speeldag een enorme terugval te constateren valt (Spanje demon streerde dat ook weer door na de 41 winst op West-Duitsland een dag later met 32 van het zwakke België klop te krijgen) geen uitzon dering maakte, werd de zege toch uiterst simpel binnengesleept. Eerst was er nog de pech dat de arbiter een zuiver doelpunt van Van Eyk wegens vermeend buitenspel af keurde. daarna werd een strafcorner gemist, maar in de 23e minuut volgde een pass van Bolhuis op van Eyk, die zo werd geattaqueerd dat er een strafbal moest volgen. Paul Litjens miste niet: 10. Van af dat moment was het duel het aankijken nauwelijks meer waard. Ging Nederland in de verde diging en moesten de spelers als Lit jens en Leefers veel meer werk ver zetten dan aanvankelijk de bedoe ling was geweest, omdat de linies niet of nauwelijks meer aansloten. Argentinië drong aan, miste een spe ler die de Oranje-defensie kon opensplijten, verknoeide wat straf- en lange corners en kwam eigenlijk niet één keer dicht by de gelijkma ker. En zo kon Paul Litjens na af loop verzuchten, dat Je in zo'n toer nooi altijd wel eens een keer een slechte wedstrijd speelt en dat hij gelukkig was dat het Juist deze match was geweest. Groep A: Nederland 4 8 Australië 4 6 India 4 4 Maleisië 4 4 Canada 4 2 Argentinië 4 0 Groep B. Pakistan 3 5 Spanje 4 4 Nieuw-Zeeland 3 4 België 3 2 West-Duitsland 9 1 De Argentijnse doelman Julio Cujre is kansloos op de door topscorer Paul Litjens ingeslagen straf bal. Nederland, won met 1—0.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13