bezitters caravans Turk op vliegtuig naar Turkije gezet De Gaay Fortman is het eens met de uitzetting John L.: Ik wilde alleen maar intimideren FILMS DEZE WEEK VRIJDAG 23 JULI 1976 DEN HAAG (SP) - De 18-jarige Turk Cuzeyf Cengez is gister middag om vijf over twee op een vliegtuig naar Turkije gezet. De jongeman was zondag in Nederland aangekomen en had hier asiel gevraagd, omdat hij in zijn geboorteland vanwege zijn geloof - Syrisch orthodox chris ten - door moslims vervolgd zou worden. Cengiz werd zondag meteen door de marechaussee ingeslo ten en verbleef sindsdien in de kazerne in Badhoevedorp, in afwachting van een beslissing van het ministerie van Justitie. De Turk voldeed wel aan de ei sen om als toerist in Nederland te blijven, maar hij gaf meteen te kennen hier permanent te willen blijven. Nadat de jongen was verhoord kwam het minis terie tot de conclusie dat hij weer terug naar Turkije moest. Middels een kort geding tegen de staat eiste mr. P.J. Kardoes vanmorgen namens de Turk dat zijn cliënt voorlopig in Neder land kan blijven en in ieder ge val niet naar Turkije terug zou worden gestuurd. Hij schetste de omstandigheden waarin Syrisch-orthodoxe christenen in Turkije moeten leven. Roof, kidnapping en moord door moslims op christenen zou aan de orde van de dag zijn. Hij stelde voorts dat in Hengelo on geveer 90 Turken behoren tot dezelfde groep als Cengiz. die daar al enkele maanden verblij ven en dat hun geen strobreed in de weg wordt gelegd. Voor de staat pleitte mr. E. DroogleeverFortuijn. Hij stelde dat de Turk eigenlijk helemaal niet in Nederland is, omdat hij bij een grenspost - Schiphol - is aangehouden en daarna is weg gebracht. De president vond dat eiser zich in zijn land niet in die toestand bevond, dat hij gegronde reden heeft om voor vervolging te vre zen wegens politieke of gods dienstige overtuiging, dan wel dat hij tot een bepaalde ver volgde groep of ras in Turkije behoorde. "Deze groep wordt niet als zodanig erkend. In af wachting van een uitwijzing was de Nederlandse overheid gerechtigd de man op Neder lands grondgebied vast te hou den". DEN HAAG (SP) - Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) staat pal achter het be sluit om de 18-jarige Turk Cu zeyf Cingiz terug naar zijn va derland te sturen. "De jongen heeft in Turkije be slist geen levensgevaar te duch ten. Daar ben ik van overtuigd", zo zei de plaatsvervanger van premier Den Uyl gistermiddag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Een "uitvoerig" onderzoek door het ministerie van Buiten landse Zaken bracht aan het licht, zo zei minister De Gaay Fortman gisteren, dat de Syrisch-Orthodoxe christenen in Turkije niet om hun geloof vervolgd worden. "Wel onder vinden zij zo nu en dan onaan genaamheden van hun moslim dorpsgenoten. Zo zijn de ruiten van hun kerk een keer inge gooid. Maar van het gemeente bestuur of de politic hebben zij helemaal geen last", zei hij. De positie van de Syrisch- orthodoxe christen in Turkije verschilt niet van de omstan digheden waarin andere min derheden elders verkeren. De Gaay Fortman: "Het komt overal ter wereld - óók in Ne derland - voor dat minderheden het moeilijk hebben". Er zijn in Turkije ongeveer 40.000 Syrisch-orthodoxe chris tenen. Zij wonen in het zuidoos ten, tegen de Russische grens De laatste tijd zijn er enkele tientallen van hen - "een stuk of negentig", zei De Gaay Fortman - naar Nederland gekomen. Zij wonen en werken in Hengelo. Om "humanitaire redenen" hebben zij op 2 juli van de rege ring een permanente verblijfs vergunning gekregen. Er is toen ook besloten dat er geen Syrisch-orthodoxe christenen het land meer binnen mochten. Onwetend van dit besluit wilde Cuzeyf Cingiz zich bij zijn ge loofsgenoten aansluiten. Er is een broer van hem bij. Maar de vreemdelingenpolitie stak daar een stokje voor. DEN HAAG - Naar schatting tus sen de 25.000 en 50.000 caravanbe- zitters in ons land, die voor hun huisje-op-wielen geen registratie bewijs hebben, zullen in moeilijk heden komen, als zij er niet voor zorgen voor het einde van dit jaar via een overgangsregeling in het bezit te komen van dit in 1963 wet telijk verplicht gestelde papier. Zij kunnen dit doen via het inzenden van een zogenaamde basiskaart, die van 2 augustus af plus een in lichtingenblad (overgangsregeling registratiebewijzen caravans) ver krijgbaar zal zijn bij alle ANWB- kantoren en de districtsbureaus van de Rijksdienst voor het Weg verkeer. Heeft men deze zaak niet voor het einde van dit jaar geregeld dan zal men bij het overschrijden van de Nederlandse grens met een caravan moeilijkheden krijgen, omdat de controle zodanig zal worden ver scherpt, dat het gebruik van de ca ravan „als voertuig" niet langer mogelijk is zonder registratiebe wijs. Het is dus nu of nooit, zo ANWB- directeurToerisme, drs. D. J. Enge len gisteren. Dit in 1963 wettelijk verplicht gestelde registratiebewijs geldt voor alle caravans, die inclu sief de inventaris meer wegen dan 750 kilogram. Naar schatting van de ANWB zijn minstens 25.000, maar waarschijnlijk wel twee keer zoveel caravaneigenaars niet in het bezit van zo'n bewijs. Dit komt omdat men enerzijds on voldoende op de hoogte is van de wettelijke bepaling, anderzijds omdat er' bij controle zelden naar werd gevraagd. Dat had weer als gevolg, dat er leveranciers waren, die zich niet bijzonder inspanden om hun clientele dit bewijs te kun nen overhandigen. De controle op de weg en aan de grenzen zal nu worden verscherpt en kan men met de caravan zonder genoemd bewijs de weg niet meer op. De Rijksdienst voor het Wegver keer heeft nu in samenwerking met de ANWB, de Nederlandse Caravan Club en de afdeling caravans van de RAI een soepele overgangsregeling ontworpen. Het bemachtigen van een dergelijk bewijs is normaal ge sproken voor de particulier een vrijwel ondoenlijke zaak en men heeft er deskundige hulp voor no dig. Het bewijs, waarin technische ge gevens van de betreffende caravan staan, maar dat niet op naam staat, geldt voor alle caravans, die voor 1 januari 1976 werden ingevoerd of in ons land zijn gebouwd. Voor cara vans van jongere datum moet de le verancier het registratiebewijs le veren, tenminste wanneer de 750 kg-grens in het geding is. Wanneer de van 2 augustus af ver krijgbare basiskaart is ingevuld (het ïnlichtingenblad geeft een toe lichting op de zeven gestelde vra gen) kan die kaart tot uiterlijk 31 december worden ingestuurd. Indien die 750 750-grens voor een eigenaar wat moeilijk is te trekken, en kan als vuistregel gelden dat een caravan met een leeg gewicht tus sen de 550 en 600 kg op de weg ze ker onder de bepaling zal vallen. VALLEN. Sta-caravans zullen zonder regi stratiebewijs geen moeilijkheden krijgen, maar de ze komen er wel als men een als sta-caravan ge bruikte toercaravan verkoopt, die dan voor de vakantie in buitenland zal worden gebruikt. Het registratiebewijs is volgens drs. Engelen een beetje vergelijkbaar met het deel 3 van het kentekenbe wijs. Door een goede registratie, die nu zal worden voltooid, is het stelen van een caravan hoogst onaantrek kelijk, zo merkt hij verder op. Op het ogenblik zijn er in ons land naar raming ruim 300.000 toer- en stacaravans. Daarvan zijn er 180.000 toercaravan. Ongeveer 60 procent daarvan, dus ruim 100.000, valleen onder de registratieplicht. Van de 180.000 passeren er ieder jaar 130.000 de grens. De rijksdienst voor het Wegverkeer zal de caravans aan de hand van de binnengekomen kaarten in drie groepen indelen. Na enige tijd ont vangt men een oproep voor con trole van de caravan, die zal plaats vinden bij één van de districtskan toren van de rijksdienst. In het in lichtingenblad wordt ook uitgelegd wat wordt gecontroleerd en hoe men zelf vóór de controle al het een en ander kan voorbereiden. De punten, waar aandacht aan wordt gegeven zijn: de koppeling, die van een goedgekeurd type moet zijn: de remwerking, de verlichting en de banden. Ook zal worden ge keken naar de technische staat van de caravan. Die moet goed zijn zon der verborgen gebreken. De con trole is gratis. Vóór de controle moet de caravan gewogen worden. Een Fiscaal bewijsstuk wordt bij de controle afgegeven. Daar komt dan het registratiebewijs voor in de plaats. Indien men een inlichtingenblad Y©(n) ©©©ffffi) ffü©©tf M©ffütffdXsiD SCHIPHOL - Minister Van Doorn van CRM vertrok gistermiddag ■naar Montreal om daar de Olympi sche Spelen bij te wonen. Hij werd vergezeld door dr. J. Verhoeven, directeur-generaal voor natuurbe houd, recreatie en media. DEN BOSCH (SP) - John L. pikte het zon dagavond 11 april niet dat hij 't Spijkertje niet binnen mocht. De 28-jarige Eindho- venaar wilde per se weten waarom de por tier van deze Bossche bar hem weigerde. Het kostte portier Ton Post (23) het leven. Een kogel uit het zilverkleurige pistool van John ging dwars door zijn hals. Wegens doodslag eiste mr. J. van Mierlo, officier van Justitie in Den Bosch, gisteren tegen de schutter een gevangenisstraf van vijfjaar en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Toen John die avond samen met een vriend bij 't Spijkertje aanbelde kreeg hij van de portier te horen dat hij niet binnen mocht. John, voorde rechtbank: "Ik wilde weten waarom niet. Er werd geduwd en geslagen. De deur ging weer dicht Toen heb ik voor de tweede keer gebeld. Ze kwamen met z'n drieën naar buiten stor men. Daarop trok ik mijn pistool uit mijn broekband. De portier sloeg me en duwde me tegen een muurtje. Daardoor moet een schot zijn afgegaan. Ik wilde met dat pis tool alleen dreigen, intimideren". Volgens mr. Van Mierlo had John beter weg kunnen lopen. John liet weten- "Ik kan niet zo hard lopen. Ik heb nog last van mijn been". Nog niet zo lang geleden is hij bij een achtervolging door de politie aan gereden. Daarbij liep hij een dubbele beenbreuk op. Rechtbankpresident mr. J. van de Loo verweet John dat hij drie afwijkende ver klaringen had afgelegd over het gebeurde. John: "Het ging allemaal zo vlug, ik kan het me niet goed meer herinneren". Zijn raadsman, mr. F. van Kemenade, kwam daar in het pleidooi op terug. Hij zei: "Als je twee of drie glazen bier hebt gedronken en je gaat rijden krijg je al een fikse douw. En nu wordt van mijn cliënt verwacht dat hij zich alles precies kan herinneren terwijl hij die avond zo'n twintig biertjes en en kele whisky's op had, en bovendien nog marihuana had gerookt". Mr. Van Mierlo verwachtte kennelijk al dat de raadsman zou pleiten voor noodwee rexces. Hij zei in zijn requisitoir "Nood weer zie ik niet zitten. Hij heeft de moei lijkheden tenslotte zelf uitgelokt". Geen opzet Raadsman Van Kemenade zag de door de officier opgevoerde doodslag niet zitten. De strafpleiter: "Deze tragische afloop is door niemand gewild. Ook niet door mijn cliënt. Er was geen enkele opzet of zelfs maar voorwaardelijke opzet bij John aan wezig. Bovendien, de feiten zijn beperkt. Niemand heeft een verklaring afgelegd over het moment waarop het schot viel. Wel over wat er voor en er na is gebeurd. Behalve dan John zelf. Die laatste verkla ring van hem, dat het schot per ongeluk is afgegaan, kan heel goed waar zijn". Mr. Van Kemenade vroeg dan ook vrij spraak voor het als enige ten laste gelegde doodslag. "Wanneer de rechtbank doods lag wel bewezen mocht vinden", pleitte de- raadsman verder, "wil ik een beroep doen op noodweerexces. Deze portier maakte volgens zijn baas nooit moeilijkheden. Maar dat wist John niet. Ze kenden elkaar niet. In zijn algemeenheid kan je echter zeggen, dat portiers van bars en cafés hardhandig kunnen optreden. John was alleen maar bang voor een pak slaag. Hij is daar allergisch voor. Zijn vader sloeg hem met riemen als hij met een slecht rapport thuis kwam. En toen hij eens wat gestolen had, hield zijn vader Johns beide handen in het vuur tot ze verbrandden". Volgens de raadsman komt John uit de rapporten van de psychiater en de reclas sering veel eerder naar voren als een be klagenswaardige figuur, dan als een harde crimineel. Geweld Op 17-jarige leeftijd kwam John op zijn geboorte-eiland Aruba voor het eerst met de rechter in aanraking. Voor enkele kleine diefstallen moest hij een gevange nisstraf van 2'/a jaar opknappen. In Neder land liep hij tegen vijf veroordelingen op, wegens gewelddelicten. Een keer werd hij veroordeeld voor wapenbezit. De rapporten noemen John een redelijk intelligente jongeman, met een primitief driftleven. Via een gestrand huwelijk be landde hij eerst bij de alcohol, vervolgens bij drugs en tenslotte in de Eindhovense onderwereld. Volgens de reclassering heeft het hem in Nederland steeds aan lei ding ontbroken. Uit dat reclasseringsrap- port: "Hij is gewoon aan lagerwal geraakt. In he kader van zijn resocialisering moet hij straks terug naar de Antillen". De pschiater adviseerde een voorwaardelijke t.b.r., omdat er volgens hem maar heel weing voor nodig zou zijn, om een derge lijk incident, waarvoor John nu terecht stond, nog een te laten gebeuren. De raadsman besloot: "Justitie kan nu eindelijk wat terugdoen voor wat ze hem op jeugdige leeftijd heeft aangedaan. Een dergelijke lange straf staat in geen enkele verhouding tot de kleine diefstalletjes die hij destijds heeft gepleegd. Nu kan hij nog geholpen worden. Meteen lange gevange nisstraf krijgen we er alleen maar een on gelukkige in de samenleving bij". heeft en mochten er dan nog vragen zijn, dan kan men daarvoor in eer ste instantie terecht bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Den Haag (Fruitweg 262, telefoon 070-614591, toestellen 315, 318 en 319(. BEVERWIJK - Op het terrein van de Hoogovens-Rijksbinnenhaven is gistermorgen een partij radio-actief afval uit Zwitserland aavgekomeyi. De partij grotendeels verpakt in vaten, werd per trein aangevoerd en overgeladen in het schip Topaz. De lading zal in de Atlantische Oceaan worden gedumpt. DEN HAAG (SP) - De kans is groot dat het treinkaartje dit na jaar gemiddeld acht procent duurder wordt. Weliswaar is het overleg nog gaande, maar ver wacht mag worden dat NS spoedig met een advies van deze strekking zal komen. De eindbeslissing ligt dan bij de ministers Westerterp (verkeer en waterstaat) en Lubbers (eco nomische zaken). Vorig jaar werd het treinkaartje per 1 september tien procent duurder. Aanvankelijk was het de bedoeling de overheidsta- rieven niet te verhogen, zo bleek uit een brief van minister Lubbers bij het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid, en kele maanden geleden. Maar begin deze maanden werd in de brief van de ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (economische zaken) over de arbeidsvoorwaarden en het prijsbeleid, waarbij de overheidstarieven voor dit jaar werden bevroren, een uitzon dering gemaakt voor de open baar vervoersbedrijven. DEN H.AAG (ANP) - De woning bouw in het eerste halfjaar van 1976 is teruggelopen vergeleken met de zelfde periode in 1975. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in de eerste zes maanden van dit jaar 50.220 wonin gen af werden geleverd tegen 60.626 het jaar daarvoor. Dat is gedaan omdat het rijk de- toenemende tekorten van NS niet voor zijn rekening kan ne men. Een tariefsverhoging, zo hebben onderzoekingen uitge wezen, leidt er wel toe dat weer minder mensen van de trein ge bruik zullen maken. Het aantal woningen waarvan met de bouw werd begonnen is niet zo teruggelopen. In 1975 werd van ja nuari tot en met juni begonnen met de buuw van 56.594 woningen, tegen 55.660 woningen in ditjaar. In uitvoering waren eind juni volgens het CBS nog 102.200 woningen, een gelijk aantal als vorig jaar. Blijvers LUXOR - "The genius" boeit kennelijk nog steeds, al is het met de humor in deze "kome die" niet zo best gesteld. TRIANON - "Vakantieperike len" met Louis de Funes en dan weet je wel wat een wan toestanden er te zien zijn. STUDIO - "One flew over the c-uckoo's nest", een film waar je best een tweede keer naar kan kijken. LIDO - "Diamonds are fore ver" voor deze vakantietijd weer van stal gehaald. Terug in Leiden CAMERA - "Casino Royale" een „James Bond" met David Niven. die een groot deel voor zijn rekening neemt. Kindermatinee CAMERA - "Winnetou en Old Shatterhand". REX - "101 Dalmatiërs. Nachtfilms CAMERA - "Ontuchtige ver tellingen". REX - "De lachende wreker". REX "Borsten als dodelijke wa pens" - de titel zegt al ge noeg Goede films in an dere steden "Taxidriver" met Robert De- niro in Calypso en Saskia, Amsterdam en Calypso I in Rotterdam. "Next stop Greenwich Villa- ge" van Paul Mazursky in City 4. Amsterdam. Haagse bioscopen Apollo 1 - "Skyriders", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15 uur enz.. 18 jr. Apollo 2 - "Azen zijn troef', dag. 2.00. 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30 uur enz. 14 jr. Asta - "Tarzoon, de schande van de jungle", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00 uur enz., 18 jaar. Bijou - "Fantasia", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur zo. ook 4.15 uur a.l. Calypso - "Het vergeten con tinent", dag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zo. 1.45.4.15uur enz., 14 jr. CAMERA - "Veel gedonder in Hong Kong", dag. 2.00. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, a.l. CINEAC - "Rosemary's ba- bv", dag. 6.45 en 9.30 uur. CORSO - "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.15. 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00 uur enz. 18 jaar. DU MIDI - "La grande bouf- fe", dag. 8.15 uur, vrij, za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 18 jr. "Dik Trom weet raad", dag. matinee 2.00 uur, a.l. EURO - "The sound of mu- uur overige dagen 1.30 en 7.45 uur. a.l. METROPOLE-Tuschinski - "The Hindenburg", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vanaf maan dag 26 juli dag. 5.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. ODEON 1 - "Hugo de hippo", dag. 1.45, 6.45, 9.30 uur zo. ook 4 15 uur. al. ODEON 2 - „De bedrieger be- draogen", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. zo. ook 4.45 uur. a.l. ODEON 3 c/c "Vlucht naar de heksenberg", dag. 2.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. "Inpikken en wegwezen", 7.15 en 9.45 uur dag., 14 jr. ODEON-the movies - "Paniek in het warenhuis", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. a.l. OLYMPIA - "Butch Cassidy and the Sundance Kid", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jr PASSAGE "The Genius", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. za. en zo 1.15. 4 00. 6 45 en 9.30 uur. 14 jaar. REX - "Een vuist vol karate", dag. 11.30. 1.45, 4.00. 7.00 en" 9.30 uur, 18 jr ROYAL '70 - "Te voet door de hel", do., za. en zo. 2.00,7.00 en 9.30 uur. vrij. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe alleen 2.15 uur, 18 jr. ROYAL op zolder - "De 5 Kung Fu wrekers", ma., di. en woe. 2.15 en 8 00 uur, do., vrij. en zat 2 00,7.00en 9.30 uur, zo. 1.45. 7 00 en 9.30 uur, 18 jr STUDIO 2000 - "Once upon a time in the west", dag. 8.00 uur, do., vrij, ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jr DE UITKIJK "Stavisky", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7