Portugal heeft een regering Sadat wil terugtrekking Syrië uit Libanon Veel tam-tam om slippertje SABELGEKLETTER OM EGEÏSCHE ZEE, Spaanse oppositie kritiseert regering Soares geslaagd Guur weer verjaagt droogte uit Europa EgypteSoedan en Saoedie-Arabië: belangrijk militair machtsblok AGINA 6 VRIJDAG 23 JULI 1976 WASHINGTON (SP) - De zeevaartschool voor de Amerikaanse koopvaardij in Kings Point, New York, heeft besloten een vrouwe lijke leerling terug te nemen, die gedwongen was de school te verlaten, nadat zij samen met een mannelijke kadet, een vierdejaars leerling, in bed was betrapt. De leiding van de school had haar onder grote druk het voorstel gedaan zich na dit schandaaltje vrij willig terug te trekken. In ruil daarvoor zou haar vriendje zijn studie kunnen afmaken, zonder dat tegen hem disciplinaire maatregelen zouden worden genomen. De zaak van de 20-jarigc Nancy Donnelly, een van de 25 meisjes die aan de zeevaartschool studeren, kreeg veel publiciteit en wekte grote verontwaardiging om de duidelijke tendens van discrimina tie van sexe, daar de jongen vrijuit ging en het meisje de klappen moest opvangen. Het ministerie van Koopvaardij is in grote verle genheid gebracht door alle tam-tam die rond het slippertje ontstaan ATHENE (SP) - In Athene en An kara wordt met groeiende spanning gewacht op het vertrek van het Turkse olie-exploratieschip Sismik 2 naar de EgeCcische Zee. Al dagen voeren Griekenland en Turkije een papieren oorlog met regeringsver klaringen. De Griekse strijdkrach ten zijn in een staat van verhoogde waakzaamheid en de vloot patrouil leert op vollesterkte rond de Griekse eilanden in het omstreden zeegebied. Het dispuut over territoriale rech ten in de EgeTrische Zee nadert zijn hoogtepunt en een conflict is niet uitgesloten als beide partijen be reid zouden blijken tot het uiterste door te zetten. Griekenland beschouwt de zeebo dem rond de drieduizend Griekse eilandjes in de Egeische Zee als een Grieks continentaal plat. Turkije op zijn beurt zegt dat zijn Anatoli- sc-he kust zich als een continentaal plat uitstrekt tot ongeveer het mid den van de Egeische Zee. op som mige plaatsen voorbij Griekse ei landen. De Griekse regering heeft de lidstaten van de NAVO alsmede de Sowjet-Unie een nota gestuurd waarin zij er voor waarschuwt dat er een "gevaarlijke ontwikkeling" op gang wordt gebracht als de Tur ken het seismografische schip de Egeische Zee op sturen. Turkije kreeg van Athene de raad de "ge volgen goed af te wegen" als het zijn plannen doorzet. Aan de Griekse waarschuwingen gingen drie dagen van Turkse verklarin gen vol sabelgekletter vooraf. Hof Athene verwijt de Turken dat zij vijftien maanden geleden hebben ingestemd met een Grieks voorstel om de zaak voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag te bren gen. maar dat Turkije "onder di verse voorwendsels" niet zijn handtekening zette onder een ge zamenlijke verklaring waarmee dat proces in gang gezet kan worden. Toch menen waarnemers dat geen van beide landen do zaak op de spitszuilen drijven. Zij wijzen erop dat het vertrek van de Sismik is uit gesteld, officieel "wegens repara tie". Diplomaten verwachten dat de Sismik weliswaar zal uitvaren, maar zorgvuldig de Griekse territo riale wateren en omstreden delen van het zeegebied zal vermijden. Ook wordt het onwaarschijnlijk geacht dat de Turken het schip een marine-escorte mee zullen geven. Een verzoenend gebaar was ook de verklaring van de Turkse minister van buitenlandse zaken Caglayan- gil waarin hij toegaf dat de Griekse regering niet tot diegenen behoort die stellen dat de Egeische Zee een "Grieks meer" vormt. "Opgeladen" Pessimisten menen echter dat de Griekse publieke opinie en met name de Griekse strijdkrachten inmiddels zo "opgeladen" zijn dat het verschijnen van de Sismik, zo kort voor de tweede verjaardag van de Turkse invasie Cyprus, een inci dent tengevolge zal hebben. Ge zaghebbende bronnen in Athene zeggen dat indien de Sismik in Griekse wateren zou komen. Athene verplicht zal zijn tot een mi litaire reactie. Turkse ministers hebben Griekenland gewaar schuwd dat Grieks ingrijpen met gelijke munt zal worden betaald. Naar verluidt zijn ook de Turkse strijdkrachten in staat van ver hoogde paraatheid. De Turkse minister van energie voorziening Selahattin Kilic heeft verklaard dat de Turkse regering met zijn onderzoekprogramma "geen agressieve bedoelingen" heeft. ,Ik geloof vast dat het ge-" zonde verstand zal overheersen in Griekenland. Ik zie niet in waarom we de zaak tot een zenuwoorlog zul len laten ontaarden. We zullen kalm onze plicht doen zonder iemand te provoceren". Er is een maand lang onderhandeld tussen het ministerie en advo caten van de Amerikaanse Unie voor Gelijke Burgerrechten om Nancy weer op de zeevaartschool terug te krijgen. Dat is nu gelukt, maar ze zal wel nog disciplinair worden gestraft. Nancy Donnelly, dochter van een koopvaardij-officier die aan de zelfde zeevaartschool studeerde, is erg gelukkig dat ze mag terug komen. Maar haar advocate Kathleen Peratis, directrice van het bureau voor vrouwenrechten van de Unie voor Gelijke Burger rechten. vindt dat ze helemaal niet meer moet worden gestraft De publiciteit is al erg genoeg geweest voor het meisje. Bovendien heeft Nancv b ekend en is het incident niet officieel bewezen. De leiding van de school heeft de kadet. met wie Nancv het avon tuurtje had, zogenaamd nooit kunnen identificeren, hoewel ieder een wist dat het een vierdejaars student was. met wie Nancy ver loofd is. Het meisje zelf noemt de maatregelen, die tegen haar zijn genomen, oneerlijk, omdat het gereld voorkomt dat de meisjes op de zee vaartschool bij de jongens blijven slapen. Zij heeft het gevoel dat dez leiding van de school met haar zaak een voorbeeld heeft willen stellen. LISSABON (DPA/AFP/ANP) - Het socialisti sche avondblad ,,A Luta" heeft gisteren de sa menstelling gepubliceerd van de nieuwe Portu gese regering, die vandaag wordt geïnstalleerd. Premier is Mario Soares, minister van buitenlandse zaken:Jose Me- deiros Ferrei'ra, binnenlandse za ken: luitenant-kolonel Costa Braz. defensie: luitenant-kolonel Mario Firminio Miguel. Financiën: Me dina Carreira en economische za ken: Sousa Gomez. De meeste ministers zijn leden van de socialistische partij, maar ook militairen en onafhankelijke poli tici maken deel uit van het kabinet-Soares. De bekendste on afhankelijke minister is minister van Justitie Almeida Santos, die ook deel uitmaakte van vorige re geringen en een grote rol speelde in het dekolonosatie-proces. De links-socialistische Jose Lopez Cardoso, die tot dusver minister van landbouw was, ontbreekt in het lijstje van A Luta. Beroering Intussen is in Portugal enige beroe ring ontstaan over het ontslag van schout-bij-nacht Leonel Cardoso als onder-stafchef van de marine. Cardoso was de laatste Portugese hoge'commissaris in Angola. Offi cieel wordt gezegd dat het ontslag om .technische redenen" is gege ven. maar linkse dagbladen denken daar anders over. Diano de Lisboa meent dat Cardoso is ontslagen on der druk van de NAVO, die anders geen materieel willen leveren aan de marine. Volgens het uiterst linkse weekblad Al Gazeta zit de rechtse stroming in het leger achter het ontslag, met name de gepensio neerde uiterst-rechtse generaal Kaulza de Arriaga, die eens zou wil len uitproberen hoe de nieuwgeko- zen president Eanes zich opstelt. De marine geldt nog steeds als het meeste linkse onderdeel van de Portugese strijdkrachten. Vertrouwen De conferentie van de Portugese industrie heeft Soares een ver trouwensvotum" gegeven voor zijn pogingen een regering te formeren. De steunbetuiging is overgebracht door de voorzitter van dit werkge versverbond. Vasco de Melo, die tegenover de pers uitweidde over de gesprekken die hij woensdag in Porto voerde met Soares. Volgens Vasco de Melo is een socialistische regering, zelfs als minderheidsre gering. ..op dit moment de enige goede oplossing voor het totstand- brengen van evenwicht tussen de verschillende politieke krach ten".De werkgeversvoorzitter zei de aandacht van Mario Soares te hebben gevestigd op een aantal concrete problemen die. volgens hem. op korte termijn moeten wor den geregeld. Hij verduidelijkte dat de confederatie bereid is met de re gering samen te werken op het ge bied van de investeringen „als aan de noodzakelijke voorwaarden wordt voldaan, dat wil zeggen als aan de industriëlen garanties wor den gegeven". De „welwillendheid" die de werk gevers hiermee tegenover een ka binet Soares hebben gemanifes teerd heeft de belangstelling ge wekt van waarnemers in Lissabon. Zij herinneren eraan dat Vasco de Melo nog niet zo lang geleden de Europese investeerders uitnodigde zich verre van Portugal te houden, zolang de politieke situatie in het land niet door stabiliteit zou zijn gewaarborgd. Jimmy Carter laat zich Voorlichten' WASHINGTON (SP/AFP) George Bush, directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, gaat dezer dagen met Jimmy Carter in diens woonoord Plains in Georgia praten, om hem een inzicht te geven in het werk van zijn dienst ten aanzien van het buitenlands be leid. President Ford heeft hiertoe persoonlijk opdracht gegeven. Ook de Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap. Walter F. Mondale kan een dergelijke voor lichting krijgen als hij dat wenst. Het is de gewoonte, dat de kandida ten voor het presidentschap vóór de verkiezingen op de hoogte wor den gebracht van het buitenlandse beleid van de CIA, maar meestal is de minister van Buitenlandse Za ken dan de man. die de kandidaat inlicht. Jimmy Carter heeft echter gevraagd of George Bush hem in de geheimen mag inwijden, omdat hij in zijn campagnes nogal veel kri tiek op de minister van Buiten landse Zaken, Henri Kissinger, heeft laten horen. Ford had hierte gen geen bezwaar en stuurt de CIA-directeur nu naar Plains. Kis singer zal zich buiten het geheel houden. MADRID (DPA. AFP, UPI) - De nieuwe Spaanse regering is giste ren, twee weken na haar beëdiging, voor de eerste maal gekritiseerd. Het oppositieblok. de 13 leden - onder wie de communisten - tel lende "democratische coördina tie", beschuldigde de regering in een aan "de volkeren van Spanje" gerichte verklaring, herhaaldelijk de democratische rechten en vrij heden te hebben geschonden. Als voorbeelden van schendingen van door hervormingswetten ge waarborgde vrijheden geeft hel oppositieblok het verbieden en verspreiden van amnestie betogingen, het arresteren wegens politieke en vakbondsactiviteit en de ontbinding van een bijeenkomst van de "democratische coördina tie". De oppositie noemt in dit ver band ook de dood van een Baski- sche in Santurce door kogels van politie in burger en de het afgelo pen weekeinde over Spanje ge spoelde golf van bomaanslagen Deze gebeurtenissen toonden dat "de duistere krachten van het Spaanse fascisme bereid zijn cri minele handelingen uit te lokken, om de weg naar de democratie te versperren" Anderzijds prijst de oppositie de toon van de regeringsverklaring, die afgelopen zaterdag werd uitge geven. en de bereidheid tot een dia loog met de oppositie. Desalniet temin is de regering, vanwege haar herkomst en samenstelling, niet geschikt om de dringende behoef ten van het land te bevredigen. Het is een kabinet dat uit de franquisti- sche instituten is voortgekomen, aldus de "democratische coördina tie". Verder eist de oppositie in haar verklaring opnieuw een algemene amnestie, volle vrijheid voor alle politieke partijen. vakbonds vrijheid, vrijheid van vergadering en vereniging, vrijheid van me ningsuiting en democratische con trole van de staats- communicatiemedia. Zij meent dat de souvereiniteit van het volk slechts werkelijke betekenis kan worden gegeven door een consti tuerend proces op gang te brengen. Daaronder valt de beslissing van het volk over de regerings- en staatsvorm, dus ook over de vraag republiek of monarchie. Een lid van het blok, "democra tisch links" (ID), een van Spanjes christen-democratische partijen, distancieerde zich van de kritiek op de regering. De partij deed dit in een afzonderlijke verklaring. Intussen meldde de krant "El pais" gisteren dat de regering in kwesties van de openbare orde een "harde lijn" gaat volgen. Zoals het blad uit betrouwbare bron had vernomen, zal die verharding met name een verscherpt optreden tegen deel nemers aan verboden betogingen omvatten. r Politiemannenuitgerust met hooivorken, doorzoeken het terrein, waar de aanslag op de Britse ambassadeur werd gepleegd, centimeter voor centimeter in de hoop aanwijzigingen te kunnen vinden, welke naar de vermoedelijke drie daders van de aanslag zullen leiden. Tot nu toe heeft de Ierse politie echter nog met veel succes geboekt bij haar actie. Tornado's, onweer, sneeuwstormen en slagregens LONDEN (UPI) - Hevig onweer in zuid-Joegoslavië, tornado's in Ita lië, sneeuwstormen in de West- duitse Alpen en slagregens in Frankrijk. De droge periode die Europa zo'n 4 maanden in de greep heeft gehad is definitief ten einde. Dat neemt niet weg dat het red dende water te laat kwam voor oogst en veestapel, laat staan voor de bijna uitgedroogde zoetwater- voorraden. In Beieren zijn de afgelopen dagen meer dan 12.000 runderen geslacht bij gebrek aan voedsel Gezegd werd dat de oogst in dat gebied even slecht zal zijn als die van 1947. In en rondom Londen worden spe ciale maatregelen genomen om het huishoudelijk waterverbruik te miniseren. In zuid-Wales geeft de kraan dertien uur per dag geen wa ter. De regen van de afgelopen paar dagen bleek bij lange na niet ge noeg om de sterk geslonken voor raden aan te vullen. Italië werd gisteren geteisterd door hagelbuien, slagregens, onweer en tornado's. In Genua en Livorno Boliviaanse ex-minister gearresteerd SANTIAGO DE CHILE (Reuter) - De voormalige minister van volks huisvesting van Bolivia. Jose Pa- lino Ayorga. is gisteravond volgens welingelichte kringen in de Chi leense hoofdstad gearresteerd. Pa- tino Ayorga is in Chili als politiek vluchteling. werden bomen uitgerukt alsof ze net geplant waren, de regen van dakpannen maakte straten onveilig en auto's tolden in het rond. In Ge nua viel in een tijd van twee uur 80 mm regen. In Friuli spoelden ten tenkampen van slachtoffers van de aardbevingen van vorige maand weg De wijngaarden werden in drie kwartier vernield door hagel stenen zo groot als eieren. Frankrijk-haalde opgelucht adem. De hevige regenval betekende.in elk geval het einde van de enorme bosbranden. Meer dan 100.000 hec taren bos zijn verloren gegaan. Formateur in Italië heeft program ROME (AFP) - De Italiaanse kabi netsformateur Giuho Andreotti heeft gisteren een programma ge publiceerd dat als basis moet die nen voor de besprekingen over de vorming van een nieuwe regering. Andreotti besprak zijn program gisteren met de leiders van de so cialistische communistische en andere partijen. De socialisten en republikeinen lieten doorscheme ren dat zij een christen democratisch minderheidskabinet zouden kunnen gedogen door zich in het parlement van stemming te onthouden. Maar de communisten, die zich terwille van de overle vingskansen van zo'n kabinet ook van stemming zouden moeten ont houden. willen zich niet uitspreken over hun standpunt. Zo kunnen Nepalezen zien of het een goed jaar uordt r In Nepal hadden ze het wel kun nen voorspellen: daar steken ze ieder jaar een lange naald in.de tong van een jonge boer. Komt er bloed uit zijn tong, dan wordt het een slecht jaar. komt et geen bloed dan zal de oogst voortreffe- lijk zijn. CAIRO (UPI) - President Anwar Sadat van Egypte wil dat Syrië zijn troepen uit Libanon terug trekt, omdat die er niet in zijn ge slaagd een oplossing te bieden voor de burgeroorlog in dat land. Sadat wil dat de Syriërs worden af gelost door een vredesmacht van de Arabische Liga. Deze zou buf ferzones tussen de strijdende partijen dienen te vormen. Egypte is bereid een dergelijke vredesmacht, waarvan een voor hoede reeds in Libanon is zonder overigens veel uit te richten, wa pens te leveren „opdat zij zich kan verdedigen tegen eventuele stommiteiten". Sadat zei dit in een redetot het par lement en het centrale comité der Egyptische eenheidspartij, op de 24ste verjaardag van de revolutie waarmee het leger de monarchie afschafte. De president kondigde aan dat Egypte, Soedan en Saoedi- Arabie gezamenlijke bewape ningsprojecten zullen uitvoeren waardoor zij een belangrijk mili tair machsblok zullen gaan vor- Egvpte en Soedan sloten vorige week een defensie-akkoord. Sa dat liet in het midden of Saoedi- Arabië formeel tot dit pact zal toetreden. Hij kondigde echter aan dat hoge officieren van de drie landen binnen enkele dagen zullen vergaderen over speci fieke militaire samenwerkings vormen. Wij hopen dat ook an dere Arabische staten zich bin nen enkele maanden bij deze sa menwerking zullen aansluiten, aldus Sadat. Het Egyptisch-Soedanese pact is in eerste instantie gericht tegen Li bië, welk land door Cairo en Chartoem verantwoordelijk is gesteld voorde mislukte opstand van 2 juli tegen het Soedanese bewind van generaal Noemeiri. Nogmaals naar deze coup verwij zend, zei Sadat dat deze was georganiseerd door de ..Libische gek", waarmee hij doelde op ko lonel Moammar Gadaffi, de Libi sche sterke man. „Dergelijke terroristische plannen zullen door Egypte de voet wor den dwarsgezet. Hetzelfde geldt voor iedereen die er zich mee in laat, de ophitsers, de plannenma kers en de feitelijke daders", al dus Steunen Sadat zei dat Egypte de zaak van het Palestijnse verzet zal blijven steunen. De Palestijnen, die in Libanon zij aan zij met de linkse moslims vechten, werden maan dag door president Assad van Sy rië over de hekel gehaald omdat zij zich zouden hebben gemengd in een zaak die de hunne niet is. Sadat zei dat alleen Israël uiteinde lijk voordeel kan trekken uit de Libanese burgeroorlog. „Het Palestijnse verzet en de Liba nese nationalisten krijgen de klappen", verzuchtte de Egypti sche president, .is dat de ma nier waarop de Arabische zaak wordt gediend? Is dit niet nadelig voor de Arabische inspanning tot bevrijding van de door Israël be zette gebiedsdelen?" Volgens Sadat is er voor Israël thans nog geen reden om in Li banon tussenbeide te komen. Je ruzalem zou volgens hem wel tot een interventie kunnen beslui ten, „als de samenzwering tot het opdelen van Libanon vaste vorm zou aannemen". „Ik richt hierbij een waarschuwing tot Israël en al degenen die de hand hebben in dit monsterlijke plan dat tegen ons allen (de Ara bieren) is gericht", aldus Sadat. Het Egyptische staatshoofd noemde de recente Israëlische commado-operatie op het vlieg veld van Entebbe in Oeganda - waarbij ruim 100 gijzelaars uit de handen van pro-Palestijnse ter roristen werden bevrijd - een 'thetrale actie'. Acties van dit kaliber worden ech ter in de hand gewerkt door de stupiditeit van hen die zich Ara bische nationalisten noemen, hoewel het Arabisch nationa lisme niets met hen te maken heeft", vervolgde Sadat. ,Laat iedereen, vijand nog meer dan vriend, gezegd zijn dat dit soort theatrale vertoningen ons niet kunnen intimideren en dat wij onze strijd tot herstel van ons recht en tot teruggave van ons grondgebied niet zullen opge ven", aldus Sadat in zijn bijna drie uur durende rede.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6