Theater moet een genot zijn vandaag ...en gisteren toegelicht Jéróme Reehuis: tijdelijk Iq cabaret Roxasect /fjflQjj]\ programma ONDERZOEK NAAR PRENT IN WEEKBLAD The Band geeft twee concerten in Leiden ?3 JULI 1978 Jérome Reehuis' aankomst bij het toneel verliep via katho lieke internaten, een vader dn zaken) die wilde dat hij een „echt" beroep koos en uitein delijk toch de toneelschool, die in Maastricht. Na het eind examen speelde hij drie jaar in België („wat een fijn land en Brussel een verrukke lijke stad"). In 1968 ging hij met Ton Lutz mee naar het toen in oprichting zijnde Zui delijk Toneel Globe. Twee jaar Globe, een intermezzo via de opera „Reconstructie", vervol gens een verbintenis bij de toenmalige Nederlandse Come- die. Tot aan de Aktie Tomaat. Reehuis probeerde het daarna bij de Toneelraad Rotterdam met de aanbieding van twee stukken van Dario Fo, te re gisseren door Arturo Corso. Een initiatief dat hem niet de follow-up bezorgde die hij ver wachtte („Corso heb ik leren kennen als de grootste op lichter die er bestaat en ver der heb ik in Rotterdam ge leerd dat je je als acteur niet met produktie en zo moet be zig houden en dat je zeker je nek niet te ver moet uitsteken, want dan gaat ogenblikkelijk je kop er af"). De laatste twee seizoenen speelde hij gastrollen bij Globe en het PubliékstheaterIn 1975 bracht hij een eigen, klei ne. vrije produktie uit: ka pitein Bada". Jérome Reehuis wordt door mensen met gevoel voor eigen- tfjdse tekst vaak „het theaterdier" genoemd. Er wordt on geveer mee bedoeld dat deze, nu 34 jaar oude acteur zich smakkend van genoegen in zijn werk vreet, dat hij een rol die hem past van een soort placenta voorziet en er mee leeft totdat zijn première geboren is. Reehuis: „Wel allemachtig, acteur rijn is een vak, het is een mooi am bacht en ik geneer me er niet voor om dat te laten blijken. Het rottige is dat je in Nederland, geloof ik, de niet op uitbundige wijze mag je mag niet tonen dat Je plezier in Je vak hebt, dat je het fijn vindt, verdorie nog aan toe, ik vind het lékker, je kunt toch geen zaken doen waar je niet van houdt, er moet toch een vonk kunnen overspringen, het is toch geen droogkloterige af- laire?" Jéró Rehuis. De oppervlakkige herinnering plaatst hem in rollen die altijd wellustige, manipulerende fi guren opleveren, het totaalbeeld ver toont iets als een kleine, paapse dik- eak die de crucifix heft met een briefje van honderd in zijn hand. Hem bezoekend in Amsterdam, ver,, gracht je een rijk geornamenteerd woonhuis «n een oude buurt. Het wordt een flat in de nieuwbouw van Nieuwendam, zo'n wijk waar wel ein deloos gedacht is aan communicatie pleintjes en alles-bij -eikaar-winkel centra, maar waar een pilsje aan de tap even schaars is als onbespoten groente. In die flat van Reehuis heeft een culturele vulkaan zonet boeken, kran ten, tijdschriften en schilderijen uit gebraakt. Bovendien ook nog kinder speelgoed en een levensgrote gipsen Moor, getooid met een krans van droogbloemen. De bewoner zelf drib belt rond in een tot aan de knieën opgerolde streepjesbroek, een wit (Schillerhemd en met leren klorppjes aan de voeten. Wat we willen drin ken. Die drank heeft hij niet. Door Frans Happel Hij heeft helemaal niets in huis. Dan is thee ook goed. Hjet volgende half uur gaat hij zo druk in de conver satie dat de ketel met water droog- kookt. „Oh, de thee!", schrikt Ree huis. /.Wacht nou even, ik ga even een flesje halen, je moet het hele leven tenslotte weten te versieren. Ik pak de fiets, zo terug, drie minuutjes. Hij flitst hen en terug, borrelend van dik plezier. „Je sprak over het imago dat ik zou hebben. Luister, als Je een rol moet opzetten, dan kijk je eerst nar de eigenheden van die rol. Luther! Die rol heb ik gespeeld. Heer lijk! Wél even een andere Luther dan men zich voorstelde. Die man zwelgde namelijk in alle6, hij was allesbehalve een zuinig sinjeur. Dan is het niet Jérome Reehuis die een rol breeduit speelt, nee, het is de rol die erom vraagt". We bedoelden dat hij niet de man lijkt voor het heel ingehouden, intie me spel. Tegen muggen en vliegen: Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op\ met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist „Je ontkomt niet aan een zekere type-casting, hoe flexibel je Je ook opstelt. En dan zeg ik weer dat thea ter geen droogkloterige affaire mag z:jn. Ik zie acteurs die .teksten van Brecht zeggen, stokstijf staand, met een vingertje in de lucht. Dan denk ik. zo heeft Brecht het toch nooit bedoeld, hoe kan dat nou? Theater moet een genoegen, een genot, een lekkerheid zijn. En dat vind ik alle maal terug in het cabaret ik nu bezig ben". Jérome Reehuis: Theater is toch geen droogkloterige affaire? Snoepgoed Oh ja, dat cabaret, in feite de re den voor dit verhaal. Voor de twee de maal wordt het zomerse theater- loze tijdperk in Nederland doorbro ken door „Scherts, 6atire, songs en ander snoepgoed", een programma dat bol staat van ook intelligente grollen, grappen en kwinkslagen. de Amsterdamse Theater Unie wilde tijdens de manden juld en augustus actie zien in het theater „De Brakke Grond". Hij vroeg tekstschrijver en scherpspreker Dimitri Frenkei Frank of die geen gaatje zag. Frenkei Frank had toch nog wat teksten over van de televisie-satire „Hadimassa" en zag ook wel kans om een paar nieu we dingen te bedenken. Jérome Ree huis: „Dimitri kende mij via de voor stelling „Tanjchelijn", hij werkte voorts graag met Jenny Arean, Ro bert Long bekende hem in de zomer niet te willen stilzitten en het won derlijkste kwartet ter wereld was bij - „Scherts, satire, songs en ander snoepgoed" deed het bij het publiek erg goed. „De Brakke Grond" zat bij na iedere avond vol, er werd prompt een langspeelplaat van het program ma uitgebracht, alle reden voor pro longatie in 1976. Frenkei Frank schreef vor de show van dit jaar zo waar compleet nieuwe teksten en men stapte over naar het grotere Nieuwe De La Mar-theater, de eerste voorwaarde voor een vrije pro duktie is tenslotte zoveel mogelijk recette maken. Er zijn cabaretiers die toneel gaan spelen en dan roepen dat zo'n over stap helemaal wiet zo bijzonder is, dat het alleen zo 'lijkt in Nederland, „vanwege onze enge vakjesdrift". Het omgekeerde, de acteur die die cabaret gaat doen. Wat zegt Reehuis? om ik zomers wél werk. Je zou kun nen zeggen dat het een opnemen van een oude traditie is. Wat dacht Je? Vroeger?, de pa van Ko van Dijk, die na afloop van het toneelseizoen met zijn vrouw de kenhissen afging! Dat was toch heel normaal. Tsja, met de komst van het gesubsideerde toneel is de noodzaak van dat werk verdwe- Jérame Reehuis werkt echer free lance. Een schets van zijn toekomsti ge activiteitn: Tot oktober Frenkei Prank's schertsprogramma (in de maand augustus ook series voorstel lingen in Den Haag en Rotterdam). Tussendoor en daarna een aandeel in en televisie-serie van de NCRV, een roü in Vondel's „Adam in Balling schap", welk stuk door de jubilerende NOS op 3 oktober wordt uitgezonden, en een rol in „Het leven van Rubens", alweer en televisie-serie, maar dan van Belgische makeiy. „Het is voor mij echt ongelooflijk moeilijk. Cabaret vergt een hele an dere techniek. Voor het 'toneel kun Je een rol per scène opbouwen en maak je een misser dan wordt die wel op gevangen, door de spelers om je heen of door jezelf in het verdere verloop van het stuk. In de show die we nu doen moet je iedere minuut en com plete inzet hebben en je moet gewel dig op je quivive zijn, want als je ook maar een keertje op je bek valt dan Tussendoortje val je gelijk goed. Het risico is veel groter". Reehuis: „De serie wordt geschre ven door Hugo Claus. Het schijnt dat ik een vreemde hertog van Padua moet gaan voorstellen. Claus, met die man werk ik ontzettend graag. En, niet te vergeten Ton Lutz. Aan die twee heb ik allemachtig veel te dan ken. Ze hebben mij zeer gevoed, met alle krankzinnigheid van dien". Jérome Reehuis Charme Nu valt dat risico met „Scherts, satire, en zovoort" wel mee, omdat het publiek er vanuit gaat dat het gewoon om een leuke grap gaat, om dat bijvoorbeeld juist een Jérome Reehuis iets anders staat te doen dan zijn eigen vak. Hij.Dat is misschien ook de charme van de voorstelling. Het gebrek aan techniek wordt ver goelijkt door de inzet en door het plezier dat we er zelf aan hebben". Al met al is hij waarschijnlijk de enige acteur in Nederland die de zo mermaanden niet vakantie-vierend doorbrengt. „Ik houd er niet van om op het strand te gaan liggen bak ken", zegt Reehuis. „Als ik vakantie neem dan ga ik naar Londen of Pa rijs om theater te zien. Theater is voor mij veea, zo niet alles. Jongen toch, het geluk hebben dat Je een su blieme voorstelling ziet, zo'n voor stelling waarbij Je zwetend van ver rukking in de zaal zit! Oh ja, waar- NEDERLAND I 17.30 Olympische Spelen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 McMillan en vrouw (VARA) 20.40 Experimenten op het koraalrif (VARA) 21.25 Chapi Chapo (VARA) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Reportages Olympische Spelen (NOS), 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS)] 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Toppop (AVRO); 20.00 Journaal (NOS) 20.25 AVRO's puzzel-uur (AVRO) 21.25 De onzichtbare man (AVRO) 22.15 Televizier Magazine (AVRO) 22.55 Help een klant (AVRO), 23.25 Journaal (NOS) Een avondje ontspannen tele visie kijken is er 's zomers eigen lijk nauwelijks bij. Dat is ook moeilijk, als de halve televisie wereld uitrust van de vermoeie nissen van het afgelopen winter seizoen, en de andere helft doen de is inspiratie te zoeken tenein de het aanstaande winterschema afdoende te vullen. Film biedt in veel gevallen uit komst. Maar als een mens zonder bijgedachten wenst bezig gehou den te worden, is een meesterwerk uit de sombere tijd van de Franse film eigenlijk niet welkom. De Franse film werd ingeleid door Film-blik. Een programma voor de Jeugd, met als bijzonder ken merk dat het duo presentatoren zich uitzonderlijk goed aan het publiek weet aan te passen. Het kan een kwestie van wennen zijn, maar het lijkt er op dat Maarten van Rooijen het zwijgen nog niet voldoende ontwend is en Edwin Rutten in gedachten nog bezig is met de kleuters waar hij juist zo aardig mee om leerde gaan. Wat de Gerard Philipe-film be treft, omgerekend naar Neder landse verhoudingen, ging het over een Jongeman die in Am sterdam uit wanhoop een moord pleegt en om met zichzelf in het reine te komen naar een hotel letje in Cadzand vlucht. Want daar is alles zes jaar geleden be gonnen. Uiteindelijk, als iedereen denkt dat hij zelfmoord zal ple gen, gaat hij gewillig mee met de veldwachters, die helemaal uit Vlissingen zijn komen fietsen om hem op te halen. Wat het meest aansprak in de film, maar waar mee gelijktijdig de clou al werd blootgelegd, was de orakelende waardin. „Voogdijkinderen zijn de vrucht van de zonde. Vroeg of laat eindigen zal allemaal op het schavot". Vanaf dat moment was de spanning er eigenlijk af. Pasolini's filmprodukt, door de VPRO uitgezonden en door de VARA zo roerend ontzien via een programma-omzetting, niet meer bekeken. Wel Postema's particu liere opinieonderzoek. Driekwart van de Nederlanders is tevreden met zijn inkomen, was het eerste discussiepunt. En dat leidde tot de nauwelijks weersproken stel ling, dat driekwart van de Neder landers uit grote leugenaars be staat. Postema, als wijze vader tussen zijn elf geselecteerden, vond het best zo en liet zijn kinderen maar wat praten. A.L Krankzinnigheid? Hoe bedoelt hij? Heeft dat te maken met de televisie reclame van Duyvis, waarin hij te kijk zit als een amechtig vette lek kerbek? Jérome Reehuis hahahaaat langdu rig. Grinnikt tussen twee lachbuien door dat de STER tenslotte het meest bekeken televisieprogramma van Ne derland is. „En, hahahoehoe, te be denken dat sommige mensen denken dat ik werkelijk zo dik ben als in die spot!" Even later: „Ach, verrek nóg aan toe, dat was gewoon een tussendoor tje. Het heeft met theater natuurlijk helemaal niks te maken. Soms wijk je van je patroon af. Om iets anders te doen. Weet je waar ik nu zin in heb? Om een grote loods te huren en te gaan lassen. Geweldig grote stalen plastieken maken. Mmmmmm zalig prachtige dingen maken Hij stuurt een hand kus naar het plafond. En nog een. Treurmuziek voor de bruid" is de titel van de om 19.05 uur via Nederland I te brengen aflevering van de serie „McMillan en vrouw". In deze aflevering wordt de commissaris bedreigd door een sluipmoordenaar. Als McMillan de huwelijksplech tigheid van een Franse collega-inspecteur Jacques Armaud (Henry Darrow) bijwoont valt er een schot. Het treft de bruid. Het is nu de vraag of het dodelijke schot voor McMil lan bestemd was of voor de bruid Maggie. Een Duits onderzoekersechtpaar filmde het gedrag van het onderwaterleven en de invloed van de omgeving daarop in de Golf van Akaba, ten zuiden van Eilat in Israël. De verkregen beelden zijn nu om 20.40 uur op I te zien in Experimenten op het koraalrif". In het spel ,J?uzzeluur", dat Fred Oster om 2025 uur op II speelt met een aantal kandidaten, krijgt men hulp van een panel, bestaande uit Marijke Merckens, Ronnie Bierman, Rijk de Gooyer en Ruud ter Weyden. „Twee zielen, één gedachte" is de titel van de om 22.55 uur op II uit te zenden aflevering ,Jlelp een klant". Hierin gaat men er vanuit, dat de klant koning is. Hij kan echter ook het slachtoffer van de verkoper worden. Het is daarom zaak om tussen klant en verkoper een contact te doen ontstaan dat resulteert in wederzijds vertrouwen. Hoe dat het best in zijn werk kan gaan, laat deze Eelp een klant"-aflevering VRIJDAG 23 JULI Hilversum I KRO: 18.30 NWS. 18.41 Marktberich ten. 18.55 (S) Zamaarstereo. 19.30 (S) Edwin, platen en swngen. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven. 22.00 Relsoogat. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. Hilversum Hl NOS: 7.02 SamenvattAn* Olympische fK"5J?!?RV: 7-M <s> Happy siima. Z; eesegd. 803 (S) Pop-sta- tlon. 10.03 (S) Muziek bij de koffie. (11.03 Hollands kwartiertje. 11.15 Stric- 6 hett volle verstand. 23.55- 16.03 S) Muz.progr. NOS: 17.03 (S) D9N HAAG (SP) Het openbaar ministerie laat een onderzoek instel len naar een tekening in het week blad Vrij Nederland. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek Minister Van Agt van justitie heeft dit op vragen van het tweede kamerlid Beuker (RKPN) geant woord. Beuker bestempelde de teke ning als „smalende godslastering die krenkend is voor godsdienstige ge voelens". De tekening stelde een crucifix voor, waarbij een non wegliep die duidelijk zwanger was. Het Christus beeld zelf vertoonde een erectie. Hilversum n - VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Embargo. NOS: 20.00 Nws. 20.05 (S) Europees concertpodium. 20.30 NOS-cult. 22.30 Gamma van Alpha en Bet», nieuws uit de wereld van wetenschap en tech nologie 23.00 (S) Met het oog op kt.overz. Radio-tv. undaag. 23.52 Even het slpaetn gaan. 23.55- Olymplsche Spelen. Hilversum IV AVRO: 7.00 ws. 7.02 (S) Reveille. Operagalerij. 13.15 (8) snaren. 13.32 (S) Omre-] Hilversum III Overnachtingen jeugdherbergen loopt terug AMSTERDAMANP) De ruim vijftig Nederlandse jeugdherbergen hebben vorig Jaar 742.076 overnach tingen geregistreerd. Dat is vijf pro cent minder dan in 1974. Volgens het Jaarverslag van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale (NJHC) loopt deze „geringe daling" parallel aan de algemene teruggang in het toerisme in 1975. De overnachtingen in groepsver band blijken de overnachtingen van individuele bezoekers steeds meer te overtreffen. Vorig jaar noteerde de NJHC bijna 450.000 overnachtingen van jongeren in groeps- of vereni gingsverband. Bijna 70.000 jongeren en ruim 2600 jeugdorganisaties, scho len e.d. waren vorig jaar ingeschre ven als NJHC-lid. Buitenlandse jon geren waren in 1975 goed voor 313.000 overnachtingen, aldus het jaarver slag van de jeugdherbergcentrale. Het ziet er naar uit. dat de Amerikaanse groep „The Band" vol gende maand naar ons land komt. Op 11 en 12 augustus zullen er con certen door „The Band" worden ge geven in de Groenoordtoallen in Lei den. De Twentse popgroep „The Buf foons" viert deze zomer haar tien jarig bestaan op de plaat. Ter ge legenheid daarvan werd de vijfen twintigste singfle, „Barbara Ann" ge titeld, uitgebracht. Dit nummer staat al tien jaar op het Buffoons- repertoire. Golden Earring gaat weer op treden in ons land. In de nieuwe sa menstelling Eeko Gelling werd de opvolger van Norbert Jan Stip6 en met een nieuw repertoire is de Haagse groep op zaterdag 7 augustus te zien in de Veemarkthal in Sneek en op zondag 8 augustus in „De Ver- eeniging" in Nijmegen. De Engelse rockformatie „Stran ge Days" toert begin volgende maand door ons land. Op zaterdag 7 augus tus vallen optredens in Rotterdam (De Lijnbaan) te noteren; op zon dag 8 augustus wordt er onder meer geconcerteerd in de Melkweg te Am sterdam. Frankrijk zal een nationaal mu seum inrichten met de honderden werken van Picasso die in het bezit van de staat zijn. Het museum komt in het hotel Sale in de Marais, een van de oudste kwartieren van Pa rijs. ZATERDAG 24 JULI (S) Z.O. 7.30 16.40-17.00 Radlojourn. DUITSE TV 16.25 Journ. 16.30-20.00 Olympische Spelen Regionaal progr. NDR: 18.25 Akt. 18.35-18.40 Zandmannetje. 10.15- 19.30 Akt. WDR: 18.25-18.40 Verkeers informatie voor kinderen. 19.15-19.30 Akt. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 tot ca. 3.15 Olympische Spelen). (21.45- Show. 11.00 (S) 21.55 Journ. en weerber.). trouwd. 11.30 (S) De proeftuin. 12~.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. (S) Wegens Duitsland n 17.00 Journ. 17.10-Gefatorliche Strel- che, Knall und Fall, tv-fllm. 17.35 Akt. Hilversum n Journ. 19.30 Reportages landse korrespondenten. 20.16 Un fil i patte. comedie. 21.55 Journ. 22.10 11.30 Wegwezen. Overheidsvoorlichting BELGISCHE TV Belglë-Ned 19.00 Journ. en weerber. 19.25 Olym pische Spelen. 22.40 Godlenetlge rade. 17.55 Med.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5