Wanbeheer bij huisvesting van Leidse gastarbeiders jd> v®@ff Drie jaar "Stichting Migrantencentra" Leidse conservator doet grote vondsten MUURKRANT Langs de Wijde Aa VRIJDAG 23 JULI 1976 LEIDEN De Stichting Migrantencentra werd in 1973 betrokken bij het beheer en de exploitatie van huizen voor gastarbeiders in Leiden: zij kwam op verzoek van de gemeente, na enkele rel len rond particuliere pensions in de Groenesteeg en de Jan- vossensteeg. Met kredieten van de gemeente, die meer dan tienduizend gulden bedroegen, kreeg de Stichting beheer en exploitatie in handen van twee panden aan de Morasingel en enkele panden in de Groenes teeg, welke panden door de ge meente gratis ter beschikking werden gesteld. Directeur Dekker van het bureau Huis vesting nam namens de ge meente zitting in bestuur. De panden in de Groenesteeg waren in bezit van huiseige naar/pensionhouder Feenstra. die deze panden met een voor lopig koopcontract overdeed aan de gemeente en de Stich ting. In het najaar van 1975 ver streek dit voorlopig koopcon tract en tegelijkertijd kwam de stichting Migrantencentra tot de ontdekking dat er niet ge noeg gelden waren om de ex ploitatie voort te zetten. De Stichting wilde alle panden in Leiden afstoten de gemeente moet het beheer en de exploita- Na een accountantsonderzoek maakt de Stichting dan bekend dat er een exploitatietekort is van bijna 70.000 gulden. Dé stichting meent dat er niets an ders rest dan een faillissement saanvrage. De gemeente ^'ordt voor het blok gezet, nu de Stich ting zich op korte termijn uit Leiden terug wil trekken. Er wordt door de gemeente een "Tijdelijke Commissie" ge vormd waarin de wethouders Oosterman en Verboom zitting hebben samen met directeur Dekker v an het bureau en huisvesting enkele ambtena ren: ook gemeenteraadslid Anne van de Zande PSP) heeft zitting in de Tijdelijke Commis sie. Deze Commissie zal het be heer en de exploitatie van de panden overnemen. Deze overname gaat gepaard met grote moeilijkheden. De boekhouding van de Stichting over het beheer van de panden blijft in duisternis gehuld en evenmin is duidelijk wie er nu precies op het moment van de overname in de panden wonen. Tijdens de overname van het beheer door de gemeente ver andert de Stichting ook plotse ling van gedachten, ze voert haar aankondiging om zich uit Leiden terug te trekken niet uit. Uiteindelijk heeft de Stichting zich in 1976 dan toch uit Leiden teruggetrokken. De gemeente heeft besloten de exploitatie van de panden in de Groenes teeg niet van de Stichting over te nemen omdat ze in een te slechte staat verkeren. Eind mei worden de krotten ontruimd, en dichtgemetseld of gesloopt. Via de Lage Rijndijk kunnen we de drukte van Leiden ontvluch ten, richting Leiderdorp. We vol gen de Rijn langs de Lage Zij in de richting van Koudekerk en slaan na de Doesbrug bij paddes toel nr. 2442 links af, de Ruige Kade op. We zien hier hoge zwarte populieren en knotwil gen langs de kant en even later, vlak na een paaltje op het fiet spad, een essen-, elzen- en mei doornhaag. Allereerst een overzicht van de planten, die u in de sloten langs de weg kunt zien: gele plomp, ronde gele bloemen op stelen bo ven het water en grote, aan een kant ingesneden, drijvende bla deren. de vruchten worden drij vend op het water verspreid. Wa terlelie, grote witte bloemen en ronde drijvende bladeren, van de wortel werd vroeger looistof ge maakt. Pijptorkruid, onopval lende vaalwitte bloemen, hoog boven het water op stengels met dikke twijgachtige bladeren (gif tig!). Watergentiaan, lijkt op de gele plomp, maar heeft fijnere, gele, sterachtige bloemen en kleine drijvende bladeren. Pijl kruid, dankt zijn naam aan de schuin uit het water opstaande bladeren, witte bloemen met een rose hartje, de plant overwintert in de vorm van eetbare knollen onder water. Kikkerbeet, kort- gesteelde witte bloempjes met drie blaadjes en een geel hartje, kleine bolronde bladeren, die in een rozet op het water drijven. Zwanenbloem, scherm van prachtige rose bloemen op een LEIDEN - Steeds meer be lastende feiten komen bo ven water waaruit blijkt dat de Stichting Migrantencen tra destijds een wanbeheer heeft gevoerd over de pen sions voor gastarbeiders, die de Stichting exploiteerde met financiële hulp en in samenwerking met de ge meente Leiden. De officier van justitie te Rotterdam stelt een onderzoek in naar het doen en laten van deze in Gouda gevestigde Stich ting. De gemeente Leiden is vooralsnog zeer zwijgzaam over haar aandeel in de treu rige geschiedenis die er ge schreven kan worden over de huisvesting van buiten landers in Leiden. De stuk ken die de gemeente bezit over de samenwerking met de Stichting wil men pas „te zijner tijd" openbaar ma ken. De Stichting Migrantencentra is zich in 1973 gaan bemoeien met het beheer en de exploitatie van Ruizen voor gastarbeiders in Leiden op verzoek van de gemeente. Namens de gemeente nam directeur Dekker Door Tom Maas van het Bureau Huisvesting toen zitting in het bestuur van de Stich ting. In 1976 trok de Stichting zich na de nodige strubbelingen geheel ui't Leiden terug. Bij de afhandeling van de zaken meende de Stichting Migranten- centra nog geld te krijgen van de gemeente en de gemeente van haar kant wenste geld te zien van dc Stichting: er werd tekst en uitleg gevraagd over het beheer en de ex ploitatie waarvoor de gemeente vToeger geld beschikbaar had ge steld. Toen de Stichting niet over de brug kwam met deze gegevens heeft het college van B en W in juni van dit jaar besloten om de gerech telijke macht in te schakelen. Aan r Het pand Morssingel lila, dat drie jaar onderdak bood aan buitenlandse gastarbeiders. de officier van justitie te Rotterdam werd gevraagd een onderzoek in te stellen naar het handelen van de Goudse Stichting Migrantencen- Chaos Op weinig elegante wijze heeft de Stichting zich uit Leiden terugge trokken: op 8 april laat de Stichting weten dat zij op 16 april zich zal te rugtrekken uit de panden aan de Groenesteeg. In ijltempo moest de gemeente, midden in de paasda gen, de overname regelen. Omdat beheer en exploitatie van de pan den in de ogen van de gemeente niet langer verantwoord was. zijn de panden 31 mei ontruimd en ge sloopt of dichtgemetseld. Een voor lopige oplossing van de woning nood die daardoor ontstond kon in Leiderdorp gevonden worden in het woonoord langs de Zijl. Inmid dels was ook het pand aan de Hooi gracht beschikbaar voor huisves ting. De gemeente wil weten wat de Stichting met het beschikbaar ge stelde krediet heeft uitgevoerd. Er zijn ondertussen vreemde dingen aan het licht gekomen. Zo is geble ken dat alle nota's van de Lichtfa briek betaald werden door de LeidscWoningstichting. De LWS heeft het onderhoud en de repara ties van de panden aan de Morssin gel betaald. Vraag is dan wat de Stichting Mi grantencentra heeft gedaan met de huren die zij binnenkreeg. De meer dan twintig buitenlandse bewoners van de twee panden aan de Mors singel moeten tenslotte toch rond de vijfhonderd gulden aan huur per week in het laatje hebben gebracht. Ondanks deze inkomsten, en on danks het feit dat de Stichting geen onderhoud, reparatie en electrici- teit hoefde te betalen, leverde de exploitatie van deze panden toch verlies op. Achterstanden Toen de „Tijdelijke Commissie" (door de gemeente ingesteld om het beheer van de panden over te ne men van de Stichting) het beheer van de twee panden aan de Mors singel overnam, trof zij een chaos aan. Vaak was niet bekend hoeveel huurders in de panden verbleven: er bleken grote huurachterstanden te bestaan; het bleek toen ineens ook dat een aantal huurders „depo sito's" had moeten storten toen zij hun intrek namen in het pand; en de boekhouding van dit alles bleek niet of nauwelijks te bestaan. De panden bleken ook in zeer slechte staat te verkeren. Bij dit alles ont stonden regelmatig grote spannin gen tussen huurders en de beheer der. Deze beheerder was door de Stichting Migrantencentra aange steld en heeft ook nog enige tijd gewerkt voor de Tijdelijke Com missie, maar moest tenslotte het veld ruimen omdat hij de ontwik kelingen in het geheel niet meer in de hand kon houden. In het najaar van '75 maakte de Stichting bekend dat er grote te korten waren en het faillissement moest worden aangevraagd. Maar uit het accountantsverslag bleek dat over de voorgaande jaren (1973 en 1974) nooit jaarverslagen en jaar rekeningen waren gemaakt. De vraag duikt op of er binnen de Stichting niet gehandeld is in strijd met de statuten. Een sterk staaltje daarvan zou zijn, dat de door het Stichtingsbestuur in Leiden aan gestelde directeur, voor het beheer van de panden, steeds gebruik heeft gemaakt van de door de ge meente beschikbaar gestelde rekeningen-courant terwijl slechts het bestuur zelf gemachtigd was hier aan te komen. Uit uitlatingen van de voorzitter van het bestuur is op te maken dat deze zich nooit goed op de hoogte heeft gesteld van de financiële verwikkelingen. LEIDEN - Dit raadselachtige bord trof onze fotograaf aan in de Kager- straat. Een regelmatige kijker naar de tv-quiz "Twee voor twaalf' ont dekte na enig puzzelen wat er eens op gestaan moet hebben: werk in uit voering. Maar de passanten weten in Teder geval nu wel hoe ze bij Pernix moeten komen. LEIDEN/MOLENAARSGRAAF - Dr. L. P. Louwe Kooymans, con servator van de pre-historische af deling van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden heeft in De Hazendonk bij Gorinchem specta culaire vondsten gedaan uit de pre-histone. De gevonden voor werpen stammen uit een periode van het laat-stenen tijdperk rond het jaar 3000 voor Christus Een van de meest opvallende vondsten is een 4500 jaar oude boomstamkano, die de conservator volgende week uit de grond wil halen. De Hazen- donk is een van de belangrijkste vindplaatsen in Noord-west Euro pa. De heer Louwe Kooymans ver wacht nog meer belangrijke vond sten te doen, die een nog beter beeld kunnen opleveren van de pie-historische mens. De talloze potscherven, die de con servator met een groep studenten en scholieren al heeft opgegraven, duiden op de vroegere aanwezig heid van de Michelsberg-cultuur, waarvan de eerste resten in Duits land werden gevonden Het aarde werk bracht tevens aan het licht, dat er nog een andere vorm van be schaving is geweest die nu wordt aangeduid met de Hazendonkcul- tuur. De afgelopen tien weken zijn ruim 30.000 vondsten gedaan. In to taal verwacht de heer Louwe Kooymans 40.000 voorwerpen naar boven te brengen. Een karwei dat op 3 september is voltooid. De conservator zet zijn onderzoek, dat wordt gefinancierd door het Rijksmuseum in Leiden, voort in een gebied ten noorden van Rot terdam, waar onlangs sporen uit dezelfde tijd zijn aangetroffen. De Leidse conservator begon tien jaar geleden in het hartje van de Alblas- serwaard met het zoeken naar overblijfselen van de prehistori sche mens. De oer-bewoners van De Hazendonk. van wie schedelres- ten zijn gevonden, hadden stenen werktuigen en leefden van de jacht en de visserij. Verder beschikte men over vee en men had akkers met graan. Lezers schrijven "We hebben alle mogelijke facilitei ten van wethouder Van Aken ge kregen. We mogen bv. affiches be vestigen aan alle brugleuningen in de stad", aldus Jos Mullens, die het circus Sarrasani naar Leiden haalt voor drie dagen, in het Leidsch Dagblad van woensdag jl. En in derdaad. Nu worden alle monu mentale bruggetjes in Leiden ont sierd door meterslange felrode en groene circusadvertenties. Alle toeristen moeten hun fototoestel maar een andere kant op richte wil len hun foto's niet verpest worden door die lelijke blikvangers. Kijk maar eens naar de fraaie Morspoort met de prachtige witte ophaalbrug die elke dag vele malen op de ge voelige plaat worden vastgelegd. Een oerlelijk, storend gezicht, waar Monumentenzorg zich de haren uit het hoofd zal trekken. Op de zijkant van de oude poort zat een affiche, waarmee geprotesteerd werd tegen de witkalkerij van de muurkrant en andere aanplakberichten. Dat affi che is zoals zovelen verwijderd met "alle mogelijke faciliteiten van we thouder Van Aken". Maar als er maar flink voor betaald wordt is in eens alles mogelijk, ook al is het tien keer storender dan alle andere affiches. Zaken zijn zaken, hè Tinus (wethouder van ekonomische za ken). Reinout van Gulick Morsweg 2 Leiden Deze fietsroute is ongeveer 33 km lang; u kunt uw longen ver versen met de frisse lucht van de polders van Leiderdorp, Hoogmade en Woubruggë. Routebeschrijving: Werkgroep Fiets/ENWB, Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie. hoge ronde stengel, beschermde plant Deze waterplanten treft u aan langs en in de sloot als u tot pad destoel 2440 fietst. Kieviet (kuif je) en blauwe reiger zijn hier trouwens vaste klanten in de wei. Als u toevallig buitenlandse va kantiegasten heeft zijn de molens waar u langs komt een erg leuke attractie. Bij p.s. 2440 recht door en bij p.s. 1323 linksaf. In de bermvegetatie staat, of lie ver klimt veel haagwinde, witte kelkvormige bloemen. In de sloot staat al volop krabbescheer, te herkennen aan de korte pollen donkergroene bladeren rechtop in het water en de laag boven het Na wegwijzer 2651 rechtdoor, richting Hoogmade. Rechts ziet u een maisveld, dit komt in west en noord-Nederland niet zo veel voor. Waarschijnlijk zitten er in de sloten wel broedende meer koeten, of is hun tweede legsel van dit jaar zelfs al weer uit. (volw. vogel met zwart-witte snavel doorlopend over het voorhoofd, geen staart; de jongen met een rode snavel en witte borst). Al spoedig bij p.s. 1593 rechtsaf de brug over en het smalle fietpas op langs de Wijde Aa. Als u futen met jongen wilt zien is dit de kans van uw leven! (Dit zijn grote diep in het water liggende vogels met lange hals, kuiforen en een stevige scherpe snavel). Links langs het fietspad staat een overvloed van een aantal veel voorkomende planten: Nogmaals haagwinde en wilgen roosje, bïoeistengels van paarse bloemen die langwerpige vruchten opleveren waarvan de zaden met pluis eruit barsten als de vruchten rijp zijn. Wederik gele bloeistengels met vijfbladige bloemen en lancetvormige bla deren (stengel dik behaard). Be- reklauw, de naam is begrijpelijk als u naar de grillige gedeelde bladeren kijkt, de groen-witte bloemen staan in een scherm ge rangschikt. Akkerdistel, prach tige paarse 'wattenbollen' sa mengesteld uit vele bloemen bij elkaar. We blijven steeds langs het water fietsen, langs een jaehthaventje tot de Woubruggebrug. Deze ste ken we over (eerst met een grote bocht onder de weg door), en slaan bij wegwijzer 3818 na de brug direct rechts af. Vervolgens langs de Woudwetering richting Alphen. In de berm langs het water valt meteen al op de lekker ruikende kamille, (als u het wilt plukken om thee van te maken is het ver standiger kamille te zoeken, die niet vlak langs de weg staat, loodneerslag van uitlaatgassen van auto's op de berm vegetatie is namelijk niet zo gezond). Herik, een kruisbloemige met vier gele bloemblaadjes en langwerpige vruchten. Als we geluk hebben staan er nog enkele klaprozen te bloeien. Deze plant behoort tot de Hel fietpad langs de Wijde Aa is een van de mooiste weggetjes in het plassenge- bied. papavers; karakteristiek is de doosvrucht met een deksel waar kleine openingen onder zitten, hierdoor worden de droge zaad jes rondgestrooid als de wind de vrucht heen en weer schudt. We gaan de inmiddels volge bouwde Molenaarsbuurt door tot wegwijzer 00685. hier rechtsaf een stukje de Rijn langs en weer rechts bij w.vv. 4423. De Lage Waard voert de polder weer in en bij p.s. 1328 gaan we rechtsaf richting Hoogmade. Als toegift is dan aan de rechter berm langs de sloot waterweegbree te zien, de wit-rose bloemen staan wijd uit in trosjes op een hoge stengel. Aan de voet van de stengel steken de bladeren in een rozet uit het water. Deze waterweegbree is geen familie van de gewone weegbree. Er is bijna geen weg berm of er staan wel smalbladig- of breedbladig weegbree. Het blad is eirond en de sterke leng tenerven zijn zichtbaar te maken door he blad te knikken en dan voorzichtig uit elkaar te trekken. De bladeren hebben een genees krachtige werking: bij ontsteking van het tandvlees kunt u het kauwen en ook een zwerend wondje geneest snel als er weeg breeblad opgelegd wordt. De plant bloeit in de vorm van een aartje en als u tropische vogels heeft kunt u ze verrassen met het rijpe zaad Bij p.s. 1323 (daar kwamen we op de heenweg ook al langs), kunt u via Hoogmade - Leiderdorp terug, maar ook di rect door Leiderdorp naar Lei den.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3