„Na Haaswijk is Oegstgeest vol" agenda Onderscheiding voor zuster Sapientia Voorschotense dagen in teken van het paard Burgemeester jonkheer T. A. J. van Eijsinga: Snelheids- overtreders op de bon 40 JAAR VERPLEEGKUNDIGE Burgerlijke stand VRIJDAG 23 JULI 1976 Dit is de eerste van een serie gesprekken met burgemeesters van de gemeenten rondom Lei den. Onderwerp van gesprek is een vijftal regionale „hete hang ijzers": woningbouw, verkeer en vervoer, winkelvoorzieningen, de verhouding met Leiden en de kabel-televisie. In de komende weken zullen deze gesprekken met een frequentie van één per week worden geplaatst. OEGSTGEEST De eerste burgemeester in deze serie ge sprekken is Jonkheer T. A. J. van Eijsinga, burgemeester van Oegst- geest, een gemeente die niet zo- veel meer groeit. Het laatste uit breidingsplan staat opstapel. Het behelst de bouw van zo'n duizend huizen, voornamelijk in de sociale sector. Grote projecten van dit moment in Oegstgeest zijn de realisatie van een overdekt zwem bad, de uitvoering van een plan voor vrije busbanen en de bouw van een mast voor kabeltelevisie. „We merken hier eigenlijk niet zoveel meer van de woningnood. Er is natuurlijk wel een klein te kort aan woningen en we willen ook nog wel wat bouwen, maar na Haaswijk zal dat alleen voor eigen behoefte zijn. De spanning Door Hans Meijer op de Oegstgeester woningmarkt wordt voornamelijk teweeg ge bracht doordat politiemensen en gemeentepersoneel plus onder wijs bij ons is dat ook het bij zonsder onderwijs hier blijven wonen terwijl ze al lang naar andere gemeenten zijn overge plaatst. Men ervaart Oegst geest kennelijk als een pret tige plaats om te wonen. Ik heb overigens geen flauw idee hoe groot het tekort op dit moment precies is". Jonkheer Van Eijsinga vindt dat mensen die het in Oegstgeest niet prettig wonen vin den maar naar elders moeten verhuizen: „Ik zeg dat zo vaak tegen oudere mensen di ehier ko men klagen omdat de kinderen voetballen. Daar moeten ze niet om komen zeuren, want dat is de consequentie van wonen in het druk bevolkte westen. Als ze het er niet mee eens zijn moeten ze maar naar het oosten of het noor den van het land gaan. Ze heb ben met Oegstgeest dan toch vaak nauwelijks een binding, zeker geen economische". Haaswijk is dus het enige uit breidingsplan. Daarna is Oegst geest, voor het gevoel van burge meester Van Eijsinga vol: „Ach, er is dan nog wel een klein strookje, aan de overkant van de rijksweg bij Buitenlust. Rijnsburg heeft plannen om daar te bou Jhr. T. A. J. van Eijsinga: Men ervaart Oegstgeest als een -prettige plaats om te wonen wen en als zij het doen willen wij dat oo kwel. Tot nu toe heeft de provincie echter tegen elk bouw plan voor dat gebied nee gezegd, omdat men van mening is dat er langs de rijksweg een flinke groen strook moet blijven. Maar na Haaswijk willen we hier in Oegst geest niet meer. Juist daarom ook kan ik me de houding van Lei derdorp zo goed voorstellen, waar men na het bereiken van de 25.000 inwoners ook niet verder meer wil". Een beetje tegen de zin van bur gemeester Van Eijsinga in zal 70 procent van Haaswijk gevuld wor den met sociale woningbouw, be taalbare woningen voor minder draagkrachtigen. „Ik had liever koopwoningen op die plaats ge zien. Ik begrijp niet waarom de verhoudingen in dit laatste stukje Oegstgeest totaal anders moeten liggen dan in de rest". Oegstgeest zal daarna niet meer bouwen, ook niet Wanneer er ster ke aandrang zou komen om Lei den uit de problemen te helpen: „We nemen natuurlijk wel Leide- naren op, al breiden we dan niet grootscheeps meer uit. Maar er mogen hier net zo goed Amster dammers, of Hagenaars of Rot terdammers wonen. Oegstgeest is een typisch forensendorp". De gemeente Oegstgeest ligt op huisvestingsterrein in geliberali seerd gebied. Dat betekent dat het gemeentebestuur geen recht streekse invloed meer heeft op het vestigingsbeleid. „Maar dank zij een paar gentlemen-agree ments hebben we toch nog een aardige vinger in de pap. Waar het Haaswijk betreft hebben we bijvoorbeeld afspraken met de woningbouwvereniging en met een paar institutionele beleggers". Mank aan besluitvaardigheid Inherent aèn de wöningproble- matlek zijn de perikelen die het verkeer met zich meebrengt. Leid- se Baan, Rijksweg 11 en Provin ciale Weg 6 zijn hete hangijzers. Sinds kort is daar ook de omlei- dingsweg rond Hoogmade bij ge komen. Burgemeester Van Eijsin ga heeft een tamelijk uitgespro ken visie op de verkeersproble matiek: „Het is doodzonde dat die Leidse Baan niet is doorge gaan en dat er bovendien nog al tijd geen besluit is genomen over Rijksweg 11 en de Provinciale Weg 6. Vooral die Rijksweg 11 is zo verschrikkelijk belangrijk om de Hoge Rijndijk maar ook Hoog made en Woubrugge te ontlasten". „Wat mij opvalt is dat de pro vincie in deze zaken, maar niet alleen daarin, zo mank gaat aan besluitvaardigheid. Al sinds 1970 komt er niets meer werkelijk van de grond. Het ontbreekt GS aan daadkracht. Je kunt naar mijn smaak altijd nog beter een foute beslissing nemen dan helemaal geen besluit". „Je merkt het vooral aan de rondweg rond Hoogmade, die men nu wil. Natuurlijk moest die er komen en ik kan dat zo goed be grijpen omdat het er steeds druk ker wordt en met name Hoog made is op die drukte niet bere kend. Bovendien heeft men die weg daar een tijdje geleden nog verbeterd en dat maakt hem nu alleen maar aantrekkelijker voor het autoverkeer". In eigen huis wordt er van ver schillende kanten geroepen om 'n rondweg, bijvoorbeeld langs de Warmonderweg en de Haarlem mer Trekvaart. Burgemeester Van Eijsinga ziet in zijn gemeente helemaal geen verkeersperikelen „Er is nogal wat „traditioneel ver keer" in Oegstgeest. Mensen die altijd gewend zijn geweest een bepaalde route te rijden en daar niet meer van afwijken. Uit Kat wijk, Noordwijk en Rijnsburg komt bijvoorbeeld zo'n groep verkeers deelnemers. Die rijden al sinds jaar en dag via de Rijnsburger- weg naar Leiden en, alhoewel het verkeer al bij het Rijnzichtviaduct via de Rijksweg naar de Plesman- laan in Leiden wordt geleid, die mensen praat je dat niet meer uit het hoofd". Van Eijsinga is erg benieuwd naar de ontwikkeling van het busbanenproject, dat voorziet in vrije doorgang voor bussen op onder andere de Rijnsburgerweg. Afsluiten van die Rijnsburgerweg en er alleen nog maar bussen toe laten ziet hij voorlopig nog niet als een reële zaak. Dan zou eerst de doorgaande route Verlengende Warmonderweg, Wassenaarseweg, Plesmanlaan gerealiseerd moeten worden. Over de busbaan wil bur gemeester Van Eijsinga nog wel een opmerking kwijt: „Ik geloof niet dat die busbanen een wezen lijk stap vormen op weg naar het terugdringen van de auto, maar het is nu eenmaal mode en ik wil die bussen best wel een beetje helpen. Op 'het ogenblik is het met het openbaar vervoer hopeloos. Je kunt vaak beter op de fiets gaan". Winkelcentra Oegstgeest heeft, voor wat zijn burgemeester betreft, weinig meer te verwachten waar het )de uit breiding van het aantal winkel centra betreft. „Om te beginnen hebben we hier helemaal geen winkelcentra. Als je die wilt zien moet je naar Kopenhagen, of naar Rotterdam Zuidplein. Dat zijn winkelcentra, maar de Lange Voort hier is natuurlijk in de verste verte geen winkelcentrum, dat is gewoon een groepje win kels". Oegstgeest heeft geen enkele behoefte een regionaal trekkend centrum neer te zetten. In het uitbreidingsplan Haaswijk zal zelfs geen winkelcentrum meteen buurtfunctie meer verrijzen, om dat de oppervlakte van De Lange Voort daar al op berekend is. Burgemeester Van Eijsinga kan zich nauwelijks voorstellen dat de realisatie van Winkelhof in Lei derdorp enige invloed zal hebben op de koopkracht en het koopge drag van de consument in Oegst geest. Moeilijke samenwerking Waar het het spanningsveld Oegstgeest-Leiden aangaat is bur gemeester Van Eijsinga welis waar wat voorzichtiger en diplo matieker, maar daarom zeker niet minder duidelijk in zijn uitspra ken: „Het is natuurlijk een uiterst precaire situatie wanneer je als randgemeente naast een centrum stad zit. Ik streef naar een zo goed mogelijke samenwerking om dat je nu eenmaal samenwerken moet. Soms echter bekruipt mij wel eens het gevoel dat de liefde van één kant moet komen. Ik weet dat Leiden het moeilijk heeft. Dat komt een beetje door het zwart/wit bestuur. Maar vori ge keer was het wit/zwart en daar kwam ook niet zo heel erg veel uit. Men werkt, krijg ik het idee. elkaar in Leiden soms wat teveel tegen". Leiden heeft zich naar de smaak van Van Eijsinga met de gang van zaken rond het streek-ener- giebedrijf wel heel erg ongeliefd gemaakt in de regio. Alle regio gemeenten zijn in beroep gegaan tegen het besluit van Leiden zich terug te trekken uit de nog niet door GS beoordeelde gemeen schappelijke regeling. Maar men is wel bij alle gemeenten met een navordering gekomen. „Ik zie dat als een symptoom voor de soms moeilijke samenwerking". Vrij bedrijf Laatste, maar daarmee beslist niet het minst belangrijke onder werp van gesprek is de kabeltele visie. Burgemeester Van Eijsinga, en met hem de raad van Oegst geest, huldigen het principe van het vrije bedrijf. De gemeente Oegstgeest heèft geen bemoeienis met de plannen van Multivisie; „We hebben natuurlijk wel een contract, maar daar staat eigen lijk niet meer dan dat Multivisie zijn werk goed en netjes moet doen en de Oegstgeestenaren het vel niet over de oren moet halen. Dat is alles wat er over dat con tract te vertellen valt en dat is ook de enige invloed, die de ge meente op de gang van zaken rond de kabeltelevisie uitoefent". Van Eijsinga blijft overigens voorstander van samenwerking en heeft er geen énkel bezwaar te gen wanneer anderen gebruik wil len maken van de mast, die nu op het defensie-terrein aan de Kwaaklaan gebouwd wordt. „Ik heb eigenlijk de indruk dat nie mand er erg gelukkig mee is wan neer er twee masten in de regio komen". VRIJDAG Hooglandse Kerkgracht 28, open- soos-avond. Ten Katestraat (speeltuingebouw), bejaardensociëteit Humanitas, 2— 4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leider dorp, informatieavond Baha'i ge- mee nsohap, 8.15 uur nam. Nieuwe Rijn 19, club voor alleen staanden, weduwen en weduwnaars. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur v.m. 6 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 91 uur nam. ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur v.m. 5 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, des morgens geopend. ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen, 8—11 u. Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 91 uur nam. MAANDAG Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur nam. Artsen spoedgevallen wordt Groenoord)S. Smit, Cobetefcraat, 43. tel. 130177; Wijk II (Kool en Me- renwljk): R. van Leeuwen, van 10—18 uur Zljldljk 38. tel. 1462ÏO. na 18 uur tel. 140734; Wijk UI (Waard. Profes sor en wijk en Tuinstad wijk)W. Schel- lekens, Paganlnstraat 24, tel. 754035; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tler): C. J. M. Schrama, Zooheratraat 12.30—13 uur), legsl geest Dr. Held. Platteel-d' w Itel. 5417. Warmond Lempers, Churchl'lllaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken regio Lelden. tel. 763134; Apotheek Beker, Voorschoten, tel. Wijkverpleging Leiden Iriterkruls, Middelweg 38. Vandaag kermis open VOORSCHOTEN De kermis, die vandaag geopend werd op het par keerterrein van de Treubstraat be tekent het begin van de Voorscho tense dagen, die geheel in het teken staan van het paard. Maandagmiddag is de kortebaan- draverij om 14 uur op de Prins Bernhardlaan. Vast staat nu al dat de winnaars van de kortebaan in Zandvoort naar Voorschoten komen. De paardenmarkt is woensdag. De officiële opening is om 10 uur door de burgemeester, de handel begint al om zes uur in de morgen. De paar denmarkt wordt op de Voorstraat gehouden, terwijl in de Schoolstraat een standwerkersooncours is, dat be gint om 10 uur. Standwerkers uit het gehele land zullen tijdens hun werk zaamheden door een jury beoordeeld worden op hun verbale expressie. In de middag van de paardenmarkt is van 14 tot 16 uur de Dorpstoren open voor bezichtiging. In het Cultureel Centrum is alle dagen geopend de tentoonstelling LEIDEN LPV „De Snelvlieger" hield een vlucht niet 270 jonge dui ven vanaf Soignies. De uitslag van deze vlucht was: 1 W. Vervér, 2.7. Gebr. v.d. Heijden, 3, 4. Comb. Mon- tanje, 5. A. Compier, 6. J. Degen en Zn., 8. N. Bink. 10. M. de Lange en Zn. Verder werd met 106 oude dui ven gevlogen vanaf Noyon. De uitslag daarvan was: 1. L. van Berge Hene gouwen, 2. 3. Comb. Mlontanje, 4. 9. L. Gxjsman, 5. N. Bink, 6. M. de Lan ge en Zn., 7. J. Degen en Zn., 8. A.' Bink, 10. H. Moenen. De LPC Leiden vloog vanaf St. Quentin. Uitslag: 1. 7 9, 10 W. v.d. Hoogt, 2. J. Groenendijk. 3. F. Gijs man, 4. W. Teske. 5 J. Rozier. 6. J. van Alphen, 8. P. Groenendijk. Te vens werd met jonge duiven gevlogen vanaf Tilburg. De uitelag: 1. P. de Haas, 2. W. Onstenk, 3. W. v. d. Hoogt 4. G. van Stedn, 5. J. van Alphen, 6. Z. J. Groenendijk, N. de Groot. „Toonschaal", die dit jaar geheel in het teken staat van het paard. Ook de Voorschotense Kunstkring houdt een paardenexpositie in het atelier Schrofer, Molenlaan 3. De kermis is zaterdag vanaf 14 uur geopend, zondag gesloten en daarna tot en met woensdag de gehele dag tot 24 uur geopend. Forforgranaten in zwemwater VUGHT (ANP) De. explosieven opruimingsdienst heeft gistermiddag drie fosforgranaten onschadelijk ge maakt die waren gevonden in de recreatiepias „De IJzeren Man" in Vught. In een gedeelte van de plas zijn bovendien onderdelen gevonden van vliegtuigbommen. Het gedeelte van de plas is afge zet en vandaag zal de opruimings dienst ver-der speuren naar oorlogs tuig. Eerder deze waek raakte een Rot terdamse recreant gewond aan de hand, toen hij in aanraking kwam met wat later fosfor bleek te zijn. Hij moest in een ziekenhuis worden behandeld. Op Hoge R ijndijk derdorp. Oegst roes tèl. 154500. Interkruis, LIJtweg 7, Gezondheidscentrum Dierenhulpdienst Paulownastraat 15, Lelden. Voor hulpverlening nacht bereikbaar tel 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die in moeilijkheden ver keren. Bereikbaar van half acht 's av. tot 8 uur 's morg. en tijdens het week end doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Intermenselijke betrek- tel. 144000. I.v.m. vakanties gesloten ZOETERWOUDE Het lükt on geloofwaardig maar er wordt op de overbelaste Hoge Rijndijk toch nog Koord-Studio te hard gereden. Dat wees een snel heidscontrole uit die gisteren werd gehouden door de rijkspolitie van de groep Hazerswoude, waartoe ook Zoeterwoude behoort. Weliswaar werden de metingen uitgevoerd buiten de. spitsuren, maar y toen vielen er dan ook 24 bekeurin- Underwijswrnkel gen voor aanzienlijke overschrijdin gen van de snelheidsgrenzen. zo deelde de politie mee. Want voor een paar kilometer meer komt het bon boekje nog niet te voorschijn. 126325. Geopend Maatschappelijk Werk Loco-burgemeester Brenth van Leiderdorp speldt zuster Sapientia de eremedaille in goud van Oran je Nassau op. Beroofd van portemonnaie LEIDEN Een 23-jarige inwoon ster van Noordwijkeirhout is gister middag tijdens het winkelen op de •Haarlemmerstraat van haar geld be- roofd. Ze miste haar portemonnaie met bijna f300,- kort nadat een haar onbekende vrouw op hinderlijke wijze voor een etalage tegen haar had staan opduwen. De portemonnaie is waarschijnlijk uit de schoudertas van de NoordwiJkerhoutse gerold. dag en dinsdag 19.00—20.00 Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordel nde 2a (voormalig marinecomplex) telef. i de manden Juli en aug. dl. tatschappeiyk werk- Moederhulp MeJ. J. Schrama. i MAN OVERLEEFT SPRONG VOOR TREIN IN LEIDEN LEIDEN De sneltrein Amsterdam-Brussel heeft gistermid dag op het Leidse station ruim een half uur vertraging opge lopen. Het oponthoud werd veroorzaakt door een 25-jarige Joegoslaaf, die van het perron sprong op het moment dat de trein met grote snelheid aan kwam rijden. Hoewel de trein, die niet tijdig meer tot stilstand was te krijgen, geheel over hem heen is gereden, bleek de man niet meer dan enkele snijwonden aan de rug te hebben opgelopen. Hij moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden over gebracht. Het is de politie nog niet helemaal duidelijk waarom de Joe goslaaf, die illegaal in ons land verbleef, van het perron is gesprongen. Wellicht betrof het een poging tot zelfmoord. LEIDERDORP Zuster Sapientia (Van Bergen Henegouwen) kreeg gisteren uit handen van Leiderdorps loco-burgemeester Drenth de ere medaille in goud van Oranje Nassau voor haar 40-jarig dienstbetoon als verpleegkundige in het St. Elisabeth Ziekenhuis. De plechtigheid vond plaats in bijzijn van familieleden, directeur mr. Bergmeier en het hoofd van de medische staf dr. Van Amstel, leden van de Congregatie en vele vrienden en bekenden. Voorzitter van het bestuur mr. Bonnike sprak waarderende woorden over zuster Sapientia: „U krijgt deze gouden me daille op een gouden hart. U hebt u uitgesloofd, dag en nacht. De vijf daagse werkweek was bij u niet van toepassing, In de wandelgangen sprak men over u als de be6te zuster van de wereld. U hebt meegewerkt aan de goede naam die het Elisabeth- ziekenhuis heeft". Hij liet de lovende woorden vergezeld gaan van een ge schenk. Dr. Van Amstel sprak over de luxe- tijd van de artsen om over zo'n be kwaam verpleegster, „bij na-arts", te kunnen beschikken. Ook hij overhan digde een geschenk. Na de plechtig heid volgde een drukbezochte, ge animeerde receptie, waarbij de vele bloemstukken hun eigen taal spraken. R. Bendien en H. C. Lammerding; Remko Cornelis Franciscus, zn van V. M. Hulsebosch en A. M. van der Geest. Overleden: J. P. van Dalen, 69 jaar M. Ju, 81 Jaar, geb. 28 mei 1895 geh. geweest met S. Laurier. Ondertrouwd: J. Brandt en M. G. J. van Cieef, H. A. Jansen en C. M. van Voorthuyzen; J. T. M. Heemskerk en F M. A. J. Steenenbruggen; J. van Egmond en A. Onderwater: J. P. Janssen en C. T. M. Luijten; J. F. Steven en M. J. Jongbloed; R. M. Konthof en H. J. Matze; S. Schellin- gerhout en M. de Vos; H. ter Wee en G. Hameeteman; W. Swagers en E. M. Slingerland; P. J. Hoogérvorst en A. M. Carlie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 67055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48.25 jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.55 Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2