LEIDSCH DAGBLAD Bedrijf bezet bij Vredestein vandaag Juwelier doodt inbreker „Loosduinen niet sluiten" Indianen belegeren landgoed ♦BS alles Vlieland MASSIEF EIKEN SLAAPKAMERS Alle gewonden rampbus vannacht Ontvoerd kind gewurgd uit Noorwegen op Schiphol aan- gekomen uinre 9 VRIJDAG 23 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34993 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prinses Anne van Engeland was gisteren voor het eerst in actie tijdens de Olympische Spelen. Op haar paard Good will nam zij, onder het kritisch oog van haar moeder, ko ningin Elisabeth tl, deel aan de dressuurproeven, een van de onderdelen van de military. 18 PAGINA'S 0 Nederland heeft gisteren op de Olympische Spelen in Montreal twee medaiUes ver overd, een zilveren en een bronzen. De wielrenner Her man Ponsteen werd tweede bij de achtervolging. In de halve finale boekte hU een fraaie overwinning op we reldkampioen Huschke (DDR), maar in de zeer boei ende eindstrijd ging hü ten onder tegen de verrassing van het toernooi, de Westduitser Braun. 0 Enith Brigitha werd derde op de 200 m vrije slag achter de ongenaakbare Oostduitse Kornelia Ender (die 20 min. eerder al de 100 m vlinder slag had gewonnen en de Amerikaanse Shirley Ba- bashoff. De Nederlandse zwemster had zeker als twee de kunnen eindigen als zij haar krachten beter had ver deeld. Opvallend was in deze finale de prestatie van An- nelies Maas. Zij werd vierde. 9 De hockey- en waterpolo- ploegen zetten hun zegetocht voort. De hockeyers wonnen met 21 van Australië en de HOE MOET EEN KOOI ZIJN? het soort vogel of *s- en roestvrije bak van de woning-in- De waterpoloploeg van de Sowjet-Unie, door Nederland naar het troosttoernooi ver wezen, zorgde gisteren voor een incident. Het Russische zevental trad niet aan voor het duel tegen Cuba, omdat vijf van de beschikbare elf spelers ziek of geblesseerd waren. De avond tevoren hadden Russische officials de president van de interna tionale zwemfederatie FINA, de Amerikaan Henning ge vraagd, wat er zou gebeuren als de Sowjet-Unie zich zou terugtrekken. Henning zei daarop dat de Russen uiterst voorzichtig moesten zijn, aangezien Moskou in 1980 als gastheer van de Spelen op treedt. Desondanks kwam de Sowjet-Unie niet opdagen voor de strjjd tegen Cuba, dat daardoor een reglemen taire 5—0 zege boekte. Het bestuur van de FINA ver gaderde daarna over de kwestie. Tenslotte lieten de Russische leiders weten dat de Russische ploeg het toer nooi normaal zal uitspelen. 9 Het congres van de Interna tionale Amateur Atletiek Fe deratie (met zyn 147 leden de grootste sportbond ter wereld) heeft gisteren in Montreal Zuid-Afrika het lidmaatschap ontnomen. Het besluit werd met 227 tegen 145 stemmen genomen. Door deze beslissing zullen Zuid- afrikaanse atleten ook indi- f vidueel niet meer aan inter- nationale wedstrijden kunnen deelnemen. In 1970 was Zuid- i Afrika al voorlopig geschorst. PAGINA'S 9. 10. 11 LOOSDUINEN (SP) De vestiging van Vredestein in Loosduinen is vanmorgen van half acht tot elf uur door de werknemers bezet geweest. De produktie ging normaal door, maar de directie en met name de Amerikaanse verte genwoordigers van B. F. Goodrich, het rubberconcern waartoe Vredestein behoort, werden buiten de deur ge houden. RIO DE JANEIRO (Reuter) Ongeveer 150 Indiaanse krijgers var de Xaj ante-stam, gewapend met ge weren en pijl en boog, belegeren eer De actie, die door de werkers zelf op touw was gezet, vormde een waar schuwing aan de vakbonden en de regering, die vandaag besprekingen voeren over de regeringsplannen met Vredestein. Onderdeel van deze plan nen, waarover de regering en Good rich het al met elkaar eens zijn, vormt de sluiting van de Goodrich- Vredestein-vestiging in Loosduinen. By dat bedrijf werken 550 mensen. Onze actie is bedoeld als waarschu wing aan de regering om niet licht zinnig te werk te gaan", aldus één van de actieleaders. „Vredestein Loosduinen heeft economisch gezien levenskansen genoeg. Organisatiebu reaus hebben dat onderstreept. Poli- tieve motieven mogen geen reden zijn de werkgelegenheidssituatie hier nog kritieker te laten worden". Het actiecomité, dat vanmorgen een stencil in het Nederlands, Spaans en Turks verspreidde (er werken in Loosduinen nogal wat buitenlanders), vindt dat de gezonde vestiging Loos duinen niet mag sneuvelen om de werkgelegenheid in andere Vrede- stein-bedryven veilig te stellen. Het meent dat de regering, die zoals bekend 49 procent van de aandelen wil overnemen en twee procent in een aparte stichting wil onderbrengen, pas definitieve beslissingen mag ne men, nadat alle betrokken partijen Zes doden bij ontsporing van Rivièra-express GENEVE (AFD) Vannacht is de Riviera Express", komend uit Italië, bij het verlaten van de Simp- lontunnel in Zwitserland ontspoord. Er zijn zes doden en 34 gewonden. Onder de slachtoffers bevindt zich een Nederlandse vrouw. De oorzaak van het ongeluk dat zich voordeed in Brique, is nog niet bekend. Tot de doden behoort de machi nist. Er zaten ongeveer 150 passa giers in de trein. De aangerichte schade is aanzien lijk. Een deel van de Rivièra-express was op weg naar Nederland. De NS verwacht niet dat het in ternationale treinverkeer naar en uit Nederland veel hinder van de ont sporing zal ondervinden, aangezien een van de twee sporen bij de Simp- lontunnei rond het middaguur weer gebruikt kon worden. zyn gehoord en een gezamenlijk plan is opgesteld. Na elf uur vanmorgen mochten de directie en de kaderleden in totaal zestig man weer binnen komen. „We hebben deze eerste actie niet te lang willen laten duren om het over leg niet te schaden. Wat niet in houdt dat wij langdurige acties schu wen", aldus een actieleider. PROBLEMEN MET GRIJP ARM VAN LKING PASADENA (UPI) Teohnici in het Californische Pasadena hebben na uren werken een plan ontwikkeld om de mechanische grijparm van de Viking-lander, die sinds gisteravond dienst weigert, weer in beweging te krijgen. De arm is van vitaal belang voor het Viking-projeot omdat uit het verzamelen van bodemmonsters de-meeste informatie wordt verwacht over de vraag of op Mars leven mo gelijk is. De grijparm moet volgens het programma volgende week gaan functioneren. De geleerden in het ruimtevaartcen trum spraken vanmorgen tevens hun ongerustheid uit over de langzaam afzwakkende geluidssignalen van de VUting-1. De leider van het Marsproject, Ja mes Martin, zei dat daardoor het succes van de onderneming ernstig gevaar loopt. De moeilijkheden met de dienstwei- gerende grijparm, waarmee over en kele dagen de bodemmonsters zouden moeten worden opgegraven, schijnen te zijn veroozaakt doordat een be- schermkap niet zoals is geprogram meerd van het instrument afging. De eerste proef wordt morgen geno men. Er zullen dan nieuwe opdrach ten naar de Viking worden geseind om het probleem op te lossen. James Martin, de leider van het project in Pasadena die meent dat de moeilijk heid waarschijnlijk is ontstaan door een menselijke fout, zei vanmorgen: „Zondagavond, nadat de nieuwe ge gevens naar de robot zijn overge bracht, zullen we hier in het contro lecentrum weten of we het probleem hebben kunnen regelen". dier solide, met mo en lade een onderdeel richting prettige prijs en makkelijk in on derhoud. Zulke vogel-, papegaaien-, hamster-, cavia- en konynenkooien hebben ze volop bij Nieuwe Rijn 50. telefoon (071) -120824 Kooreman Slaapkamers, Nieuwe Rijn 13A Leiden Telefoon 071—122144. Plaatselijke bui Veranderl(|ke bewolking en plaatse lijk een hul. Zwakke tot matige wind uit westelUke richtingen. Minima on- 12 graden en maximum tem- GELDERMALSEN/ARNHEM (ANP) Rond half drie vannacht heeft een Juwelier in Geldermalsen een 35-ja- rige man, die op hem begon te schie ten, levensgevaarlijk gewond met zyn vuurwapen. De gewonde man, M P., overleed vanmorgen vroeg in een ziekenhuis in Velp. Enkele Gelderse politiekorpsen zyn vanmorgen een grootscheepse speur tocht begonnen naar de twee man nen die de ju weiiers winkel hebben beroofd van een nog onbekend grote buit. Na de schietpartij verdwenen zy in een rode BMW, die op naam bleek te staan van een inwoner van het Gelderse Brummen. De wagen is vermoedelijk gestolen. De mannen reden na de inbraak naar Velp, leverden daar in een zie kenhuis de zwaargewonde man af. Volgens de politie van Velp gingen zij daarop in de richting van het Arnhemse woonwagencentrum, dat door de Arnhemse politie werd afge zet Een zoekactie leverde echter niets op. Even na half drie werd de Juwe lier, die boven zyn winkel woont, in zijn slaap opgeschrikt door lawaai. Twee mannen bleken met een zware balk de winkeldeur te hebben ge forceerd. Toen hij uit zijn raam keek- peraturen omstreeks 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 JULI Zon od: 4.50 uur. onder: 20.42 uur: 2.20 uur, onder: 18.28 uur. landgoed in het westen van Brazilië en bedreigen de bewoners te verdrij ven als zij niet kunnen bewijzen wet telijk recht op hun grond te hebben. Het is de Jongste zet in een reeks geschillen om land tussen de kolo nisten en de primitieve Indiaanse stammen, de oorspronkelijke bewo ners van Brazilië. De traditionele vijanden, de Xavante- en de Bobo- ros-indianen, hebben zelfs de strijd bijl begraven en zich verenigd om hun land tegen de opdringende blan ken te verdedigen. Vorige week vielen ongeveer 70 ko- -onisten 'n reservaat van de Boboros- indianen binnen en doodden een mis sionaris en een indiaan. Zeven passagiers maakten de drie uur durende vliegtocht van Tromsö naar Schiphol liggend op een bran card. Ook de stoffelijke overschotten van de 30-jarige chauffeur Paul Tijssen uit Zutphen en de 69-jarige mej. Th. Kloosterman uit Amersfoort werden overgevlogen. Eén van de passagiers, de 67-jarige heer Van de Bosch uit Lisse, is zeer ernstig aan toe. Door een nekbreuk is hij vrijwel geheel verlamd. Hij heeft daardoor ook ademhalingsmoei lijkheden. Direct na aankomst op Schiphol werd de heer Van de Bosch ir één van de zeven gereed staande ambulances gedragen en met spoed naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Van de overige passagiers werden er zes ook naar ziekenhuizen ge bracht, in hoofdzaak ter observatie. Naar verwachting kunnen zij spoedig naar huis. Geen enkele passagier herinnert zich wat er precies gebeurde. Ook de werd er onmiddellijk vanuit een auto gelost. De Juwelier, die over een op hem gesohoten. De man dook wapenvergunning beschikt en zelf weg en pakte zyn vuurwapen. Vol- buiten schot kon blijven, handelde gens de rijkspolitie in Geldermalsen volgens adjudant B. de Wilde uit werden hierna over en weer schoten zelfverdediging. Lijkje in Frankrijk gevonden LE PRADET (Midi) (AFP) Het Ujkje van de gisteren in Le Pradet in het Franse departement Var ontvoerde 6-Jarige Vincent Gallardot is van- ochtend op de weg naar Hyeres gevonden. Het Jongetje bevond zich voor het huis van zijn ouders toen het met zyn broertje van drie Jaar werd ontvoerd door een onbekende automobilist. Het broertje was enkele minuten na de ontvoering een paar honderd meter ver der teruggevonden. Het kind blijkt te zijn gewurgd. Het Ujk werd gevonden in een zak op een vuilstortplaats. Kort tevoren had iemand een onbekende uit een auito zien stappen en zien lopen met een vracht op zijn rug. De vermoedelijke moordenaar van Vincent Gallardot is vanochtend ln het centrum van Toulon gearresteerd. HU wordt ondervraagd door de politie. De man werd aangehouden op grond van het signalement dat ooggetuigen van de ontvoering hadden gegeven. SCHIPHOL (ANP) Met een speciaal door de betrokken verzekeringsmaatschappijen gehuurd vliegtuig zijn vanmor gen in alle vroegte op Schiphol de passagiers aangekomen van de Nederlandse autobus die maandag bij Alta in het noorden van Noorwegen verongelukte. De 34 passagiers, allen meer of minder gewond, vertrokken rond half elf gis teravond van de luchthaven in Tromsö waarheen zij im de loop van de dag vanuit ziekenhuizen in Hammerfest, Alta en Tromsö waren overgebracht. Noorse politie is er nog niet uit. Zij vermoedt dot de bus op het als ge vaarlijk bekend staande trajeot de weg is er vijf meter breed potse- ling is uitgeweken voor een tegenlig ger en met zijn wielen terechtkwam in de zeer zaohte berm. Blijkens de bandensporen heeft chauffeur Paul Tijsen het was zijn derde rit op deze route nog geprobeerd de door drie touroperators gehuurde bus weer >p de gladde grintslagweg te krijgen. Dat lukte niet. De bus schoof enkele tientallen meters langs de helling naar beneden en kwam twintig me ier lager tot stilstand. „Wij hebben het geluk gehad dat de helling ter plaatse was begroeid met berkeboompjes. Die hebben de bus behoorlijk in zijn vaart geremd. Anders waren er beslist meer doden gevallen", vertelt reisleider Arty Tal- ma. Hl] zat toevallig aohterin de bus. TROMSÖ - De 67-jarige, zwaar- jewonde buspassagier Van de ,f,M Trdt op het Noorse vlieg- Voedzaam het vliegtuig binnengedragen. "lssa«S«'s voor ln de bus bleken er het ergste aan toe te zijn. De bei- de slachtoffers die om het leven kwamen zaten ook voc/rin". Op één na, hadden alle getroffen passagiers in de bus, die zijn tocht in de Finse hoofdstad Helsinki was begonnen, een deugdelijke reisverze kering afgesloten, zo verklaarde een vertegenwoordiger van de gezamen lijke reisverzekeringsfirma's die de speciale vlucht van Tromsö naar Schiphol voor hun rekening hebben genomen. De ene passagier, die geen verzekering had afgesloten, bleef toe vallig vrijwel ongedeerd. Pat Nixon uit ziekenhuis LONG BEACH, Californië (Reuter) Mevrouw Pat Nixon, die twee weken geleden na een beroerte in een ziekenhuis in Long Beach, Cali fornië, werd opgenomen, zal morgen weer naar huis mogen. Dit heeft een woordvoerder van het ziekenhuis meegedeeld. De 64-Jarige echtgenote van de voormalige president Richard Nixon zal in de komende drie vier maan den thuis een therapie moeten on dergaan. Wim Kan misschien Oudjaars- avond op televisie LEIDEN Er. bestaat een kans dat Wim Kaïn op de avond van 31 december met een nieu we oudejaarsconference op de televisie verschijnt. De VARA voert sinds enige tyd daarover onderhandelingen met de cabaretier. Volgens de persdienst van de VARA zullen de besprekingen, mede in ver band met de vakanties, niet op korte termijn worden afgerond. Wim Kan verscheen op oude jaarsavond 1973 voor het eerst met een uitgebreide conference op het VARA-scherm. Zijn pro gramma „Zuinig over de drem pel" trok toen bijna zeven mil joen kykers. De TROS heeft Intussen be kend gemaakt dat zij op de ko mende oudejaarsavond de film musical „My fair lady" en een ruim twee uur durende show rond André van Duin zal uit zenden. 13.37 21.38 I 1.06 1 Al...' n hele dag eindelooss» genieten ir (kamperen kan ook) fA tafels' stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek H Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 i Uw kopje koffie staat kJaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1