Meute wandelaars was geen heuvel te hoog v VRIJDAG 23 JULI 1976 Valkenburgse marinemensen Studenten Ook Leidse studenten ontbreken niet op het appèl. Joost Pay- mans (26) en Herman Wilmer (29), studenten medicijnen, doen nog zo fris als een hoentje hun verslag. Zeggen het jam mer te vinden dat de fanatieke, rechtse Leidse studentenver eniging (tot vrijwillige wapen handel) Pro Patria dit jaar voor het eerst na jaren geen geüni formeerde afvaardiging naar de Vierdaagse heeft gezonden, ("daarom moeten we nu helaas in burger mee") De twee hebben nauwelijks hun hielen gelicht of Willem den Hertog steekt zijn verhitte hoofd om de deur. Is ook Leids student. Liep voorgaande jaren ook altijd mee in de Pro Patria groep. Wilde dit jaar wel eens meelopen maar dan alleen in uniform. "Dus", zegt hij, "heb ik me aangesloten bij de Utrechtse Weerbaarheid, in uniform, daaaag". Weg is Wil lem. Achter zijn groep aan. die inmiddels een tussensprintje heeft ingezet en in de wir-war vsn wandelgroepen uit het zicht is verdwenen. Warmond Warmond is op de Vierdaagse ook van de partij met twee charmante ambassadrices, die in de LD-caravan even uitbla zen. Apothekers-assistente Ma rijke van Winsen en fysiothera peute Anneke Welsing, die dit jaar haar sportschoenen heeft moeten verknippen om rede lijk uit de voeten te kunnen. "Ik heb last van opgezette voeten, vooral mijn linker teen is erg dik. Dus heb ik maar met een schaar wat gaten in mijn schoenen geknipt. Dat loopt voortreffelijk". In een uitgelaten stemming ver keerden ook de adjudanten Smaling en Rooyakker, de ser geants Snijder en De Fisser en majoor Bakker van het vlieg veld Valkenburg. Terwijl veel van hun collega's eerder op de middag in gemengde stem ming over de Zevenheuvelen- weg sjouwden, maakten de vijf er een dolle boel van. "Ik blijf hier in de caravan slapen", kondigde sergeant Snijders aan, of zal ik even een helicop ter langs laten komen die me verder naar Nijmegen brengt?". De heren besloten toch maar de resterende kilo meters te gaan lopen Zo kunnen we nog even door gaan. Rob van Schooten uit Alphen aan den Rijn kwam nog even langs. Marcel (15) en Peter (13) Fuiken uit Leiden lieten hun neus zien en natuurlijk spraken we nog even met de 77-jarige Voorschotenaar Bey, die nu zijn dertigste Vierdaagse loopt. "Ik vind het dit keer wel erg zwaar", liet hij weten", maar gelukkig zit het er nu bijna op." Voor het reportageteam van het Leidsch Dagblad zat het er in ieder geval gistermiddag al op. Al was door de enorme regen val onze gastvrije caravan in de berm weggezakt en aanvanke lijke niet bereid de terugtocht te aanvaarden. Maar uiteinde lijk kwam er toch beweging in. Gelukkig hoefden we niet te lopen. NIJMEGEN - De derde marsdag van de 60e Nijmeegse Internatio nale Vierdaagse is voor 560 lopers een te zware opgave geweest. De bergetappe in het Nijmeegse wan delevenement, waarbij de be ruchte Zevenheuvelen weg in Groesbeek moet worden genomen, is altijd een moeilijke dag voor het legioen. Maar het aantal uitvallers kan toch als hoger dan normaal worden beschouwd. De organisa toren van de Vierdaagse wijten het vooral aan een te gemakkelijk op nemen van de lopers dat een derge lijk hoog aantal wandelaars vroeg tijdig heeft moeten afhaken. De medische dienst van de Vier daagse heeft inmiddels drukke da gen achter de rug. Tot nu toe is er meer dan dertig liter massage-olie. vijf liter jodium, enkele duizenden jodiumsticks en honderden dozen Dermatol gebruikt voor de verzor ging van het legioen. telde ronduit dat ze eigenlijk niet had willen meelopen. 'Ik had met een paar kennisjes afgesproken dat we aan de Vierdaagse zouden meedoen maar toen het eenmaal zover was gingen ze opeens niet. Toen vond ik het ook niet meer leuk. Maar mijn moeder zei dat ik het toch maar moest doen. En toen ging ik dus maar. En toen kwam ik dus hier. En toen nam ik dus een pannekoek", zegt Marieke ter verduidelij king. Ze stapt op. Moeder zit al op het zadel. Marieke frunnikt nog wat aan de vlechtjes in haar paardestaart en makkelijk stappend trekt ze richting Nij megen. Geen blaren, niet moe, maar ze heeft nog wel trek in zo'n lekkere pannekoek. Liefst twee. Marieke is nog maar net uit het zicht verdwenen of Marian. 12 jaar, petje op, gympjes aan. stapt binnen voor een glaasje fris. "Dat heeft ze dik ver diend". zegt de vader, Leide- naar Aad v.d Luit (47). Ze doet het nu voor de eerste keer en het gaat prima hè Marian. Maar Marian zegt niets, kijkt alleen wat schichtig naar haar vader. "Ja, ze voelt zich waarschijnlijk een beetje schuldig", zegt hij weer. Ze wilde persé dit jaar in de Vierdaagse meelopen maar dan moest ik mee. En daar had ik dit jaar precies geen zin in. Maar ja, uiteindelijk ben ik toch maar meegegaan. Je doet het toch voor haar, nietwaar. Doorgewinterde Aad v.d. Luit stelt in de caravan nog twee Leidse gasten aan ons voor. Isaak Florijn (48) en zijn wandelevenknie An v.d. Fluit (59). Twee doorgewinterde doorstappers die er ronduit voor uitkomen hun hand niet om te draaien "voor zo'n kip- peeindje als de Vierdaagse van Nijmegen". "We lopen soms 125 km aan één stuk door en dan is dat natuurlijk een peule schilletje". Zo is het. Daar gaan ze alweer. Het tempo moet er inblijven. Het is weer gaan regenen, tn flink. Het water komt nu met bakken tegelijk uit de hemel en gutst onstuimig als een mini- beekje bergafwaarts. De wan delaars gaan stroomopwaarts. Nog duizenden moeten door de zure appel heenbijten. Opval lend is dat zoveel ouderen pro bleemloos omhoog komen. Onder luid applaus van de toe schouwers demareert op twee honderd meter van de top een getaande zestiger, die boven dien nog een kruiwagen voor zich uit duwt met daarop een koffer Hij maakt een knappe, tijd. In onze knusse caravan is het in middels weer dringen gebla zen. Achtereenvolgens wissel ik van wandelgedachten met Alphenaar Ronald van Rhijn (30) die nu voor de vierde keer meeloopt en geen centje pijn heeft, met Gerard Dekker, ge pensioneerd marine-officier, die dit jaar zijn tiende en dus gouden Vierdaagse wandelt en met Leidenaar Willem Taffijn (40) die het tijdens zo'n Vier daagse helemaal naar zijn zin heeft en daarom ook al aan zijn dertiende bezig is. GROESBEEK - Op het moment dat kanjers van hagel stenen onbarmhartig vanuit de donkere hemel het Groesbeekse landschap onder vuur nemen, gaat de deur van de Leidsch Dagblad-caravan met een ruk open. Terwijl hij een zucht van verlichting slaakt brengt de 55-jarige Leidenaar Willem v.d. Wevden zich in veilig heid. "Sorry dat ik zo kom binnenvallen", verontschul digt de meervoudige vierdaagseloper zich", maar ik kan het buiten geen seconde langer uithouden. Ik moest gewoon ergens schuilen. Dit is bij de beesten af." Het is inderdaad hondenweer. We zijn in Groesbeek. Vlakbij ligt Nijmegen. Maar toch nog altijd zo'n tien zware wandelki lometers verderop. Onze loca tie is de Zevenheuvelenweg, waar we ons strategisch heb ben opgesteld; op het topje van de lastigste heuvel. Het stijg- percentage is niet mis; bijna 35 procent, zo'n beetje te vergelij ken met een berg van de le ca tegorie in de Tour de France. Maar op de lange klim naar de top is geen pardon met de zwakken Wie zonder training aan de Vierdaagse is begonnen valt daar door de mand Daar helpt geen lieve moedertje aan Maar ook als het weer tegenvalt kan de Zeenheuvelenweg in een kwelgeest veranderen. Zoals gisteren toen op het ene moment het weer oké was om even later de duizenden wande laars de stuipen op het lijf te jagen. Want waar moetje naar toe op die verfoeide heuvelrug gen waar geen bomen zijn om onder té schuilen, geen woning om even binnen te schieten. Op zo'n moment is een zoete inval een geschenk uit de hemel. De Leidsch Dagblad kom-op- verhaal-caravan was dat giste ren. Voor veel ploeteraars uit Leiden en wijde omgeving een uitstekende gelegenheid om fysiek en mentaal de accu weer wat bij te laden. Dankbaar voor deze mogelijkheid wipten ook tallozen even binnen op "ver trouwde bodem" om het ver moeide hart te luchten, een versnapering in ontvangst te nemen om daarna met frisse zin, de wandelschoenen in het kleinst verzet, aan de lange af daling te beginnen. Tussenstop Een tussenstop van steeds hoog uit een minuut of drie want wie tijdens zo'n wandelmarathon wat al te gulzig hapt in zich on verwacht aanbiedende verze tjes, verstoort niet alleen het ei gen loopritme maar speelt bo vendien hoog spel met zijn ge voelige spieren Of je moet er natuurlijk niet onderuit kun nen zoals de Leidse verkoper Kwestroo, die samen met zijn vrouw bij ons een vrij lange "tussenlanding" maakte omdat hij erg veel last had van zijn knie. "Op de eerste dag is in. Oosterhout voor mij de narig heid begonnen. Toch ben ik gewoon doorgelopen. Want het is nu al mijn dertiende Vier daagse en dan weetje intussen wel wat doordouwen is. Dan ga je zo'n knie weer voelen. Gelukkig heb ik mijn vrouw al tijd bij me. Die weet precies hoe ze me moet masseren. Dankzij haar red ik het vandaag wel weer. Nou, tot kijk hoor", .en weg was 'ie alweer. Onder steund door zijn vrouw begon hij met anderhalve knie aan zijn laatste etappe. Door Herman van Amsterdam Foto's Jan Holvast Hapklare Onze hapklare ontspanning is aardig in de smaak gevallen. De voordeur in, een praatje, een glaasje gra tis fris, bemoedigend klopje op de bezwete schouders, vol gende patiènt. En zo ging hetde hele dag door. Het werd op een bepaald moment zelfs zo druk dat we de indruk kregen dat de organisatie van de vierdaagse spontaan had besloten ons huisje op vier wielen in het par cours op te nemen. Toch waren er ook "bekenden" die geen tijd hadden in zo'n vluchtig be zoekje maar in het kreunend voorbijgaan toch nog een teken van herkenning gaven. "Doe ze de groeten in Leiden" en "zeg maar in Warmond dat we het wel redden hier". Bij deze dus. Ja zo'n Vierdaagse, het is toch iets aparts. Vooral bij de heu vel, als het er op aankomt. Niemand hoeft zich te haasten want het gaat niet om een snelle tijd. Toch wordt er volop aan de gashandle gedraaid om zo'n vermoeide helling. Vooral door groepen buitenlandse militai ren. Peleton naast peleton, een bitumweg breed jagen ze met rooie koppen naar de top, zich zelf en hun verhitte maten op peppend met buitenlandse tempo-kreten ("hash .wadra hash" of "uhh .ai oei"). Kreten die nu ook veel Neder landse militairen zich eigen hebben gemaakt. Zoiets blijkt toch beter voor de moraal te zijn dan het "een, twee. drie. vier komt er nog wat van Geheime wapen Zo draait ieder op zijn eigen ma nier elke dag weer de kilomter- tjes er door. Het geheime wa pen bijvoorbeeld van parman tige Marieke Vugter uit Bode graven heet pannekoek. Haar moeder, die haar tijdens de Vierdaagse op de fiets bege leidt, bakt voor dochter lief elke dag een hele stapel en dan is er met het lopen geen vuiltje aan de lucht. De 13-jarige scho liere, die in onze caravan haar zoveelste pannekoek voor die dag kwam oppeuzelen, ver-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13