"WE SPELEN ECHT BOVEN ONZE MACHT" Comaneci en Kim: tienen en turngoud Dagprogramma Van Werkhoven: geen geluk op laatste kruisrak Hockeyteam ondanks zege reëel Na schitterend toernooi VRIJDAG 23 JULI 1976 MONTREAL - In de 24ste minuut na rust kreeg Hans (Jopie) Jorritsma loon naar werken. Zag met glunderende ogen toe hoe de sterspeler van Australië, Ronald Riley - maker van de doelpunten tegen India een dag eerder - door zijn coach naar de kant werd geroepen. In 59 minuten was de meest gevreesde killer van het toernooi tot dusver niet aan de bal geweest, had hij geen kans gezien vrij aan te nemen en zijn enorme passeertechniek, gevolgd door zijn befaamde dodelijke schoten te etaleren. Werd hij vakkundig „gesloopt" door de Amsterdam-speler. Uitsluitend met faire middelen overigens. Jorritsma. na afloop grijnzend: „Daarom hebben ze mij toch meegenomen over die grote plas. Om echt gevaar lijke jongens in te pakken". DEN HAAG - Het Olympisch programma 1630 (1130) juli is als volgt. (Canadese tijd tussen haakjes). Basketbal 1400 (0900) Verenigde Sta- ten-Tsjechoslowakije, heren, 1600 (1100) Cuba-Sowjet Unie, heren, 2100 (1600) Mexico-Ca nada, heren, 0000 (1900) Ita- liè-Porto Rico, heren, 0200 (2100) Australië-Japan, heren. Waterpolo 1430 (0930) Canada-Iran, 1530 (1030) Mexico-Cuba, 1630( 1130) West-Duitsland-Joegoslavie (finale groep). 2000 (1500) Aus- tralië-Sowjet Unie, 2100 (1600) Nederland-Hongarije, finale groep, 2200 (1700) Italië-Roe- menië. finale groep. Zwemmen 1430 (0930) 200 meter schools lag. heren, series. 800 meter vrije slag. dames, series, 200 me ter schoolslag, heren, series, 100 meter vrije slag, heren, series, 400 meter wisselslag, dames, se- ries, 0000 (1900) 100 meter vrije slag, heren, halve finales, 100 meter schoolslag, dames, finale, 200 meter schoolslag, heren, fi nale, 400 meter wisselslag, da mes, finale, 200 meter rugslag heren, finale. Atletiek 1500 (1000) polstokhoogsprin gen, heren, kwalificatie, 1500 (1000) discuswerpen, heren, kwalificatie. 1600 (1100) 100 me ter, dames, series, 2000 (1500) 400 meter horden heren, halve finales. 2000 (1500) speerwer pen, dames, finale, 2000 (1500) kogelstoten, heren finale. 2030 (1530) 100 meter, heren, halve finales, 2050 (1550) 800 meter, dames, halve finale, 2110 (1610) 100 meter, dames, kwart finale, 2135 (1635) 800 meter, heren, halve finales. 2055 (1655) 100 meter, heren, finale. Roeien Finales dames 1500 (1000) kleine finale vier met stuur- vrouw. 1510 (1010) finale vier met stuurvrouw, 1535 (1035) kleine finale double scull, 1545 (1045) finale double scull, 1610 (1110) ..kleine finale twee met stuurvrouw, 1620 (1120) finale twee met stuurvrouw, 1645 (1145) kleine finale skiff. 1655 (1155) finale skiff. 1720 (1220) kleine finale dubbel vier met stuurvrouw. 1730 (1230) finale dubbel vier met stuurvrouw, 1755 (1255) kleine finale acht, 1803 (1305) finale acht. Hockey 1500 (1000) India-Maleisië, gr. a., 1700 (1200) Australië-Argen- tinie, gn a.. 2000 (1500) Pakis- tan-Nieuw Zeekind, gr. b.. 2200 (1700) West-Duitsland-België, gr. b. /olleybal 1000 (1500) Noord Korea-Cuba, dames, 0030 (1930) Sowjet Unie-Oost-Du itsland, dames, 0230 (2130) Italië-Brazilië, he- Wielrennen 2000 (1500) Ploegenachtervol- ging. kwart finale sprint, 3e/4e plaats. Sprint, finale. Plocge- nachtervolging, 3e/4e plaats. Ploegenachtervolging, finale. Handbal Dames 2230 (1730) Oost- Duitsland-Canada, Roeme- nie-Japan, Sowjet Unie-Hon- garije. Heren 0000 (1900) Po len-Verenigde Staten, gr. b., Roemenie-Tsjechoslowakije. 0130 (2030) Denemarken-Cana- da, gr. a., West- Duitsland-Sowjet Unie, gr. a., Joegoslavië-Japan. gr a, Voetbal rustdag. Oranje dus dankzij de 2-1 zege op Australië praktisch zeker van een halve finale-plaats - tegen Argenti nië vandaag is één punt daarvoor toereikend - het ziet er allemaal dus schitterend uit en toch nemen de bedenkingen toe. Maarten Sikking, ook deze keer weer bijzonder op dreef, brengt ze onder woorden. Voor de ogen van de nationale doelman drijft het spookbeeld dat zijn team ongesla gen eerste wordt in de poule, om vervolgens nog als vierde te eindi gen straks. Sikking, waarschu wend: „Bedenk dat we nog steeds geen wonderteam hebben zoals toen we wereldkampioen werden. Een ploeg met Frans en Nico Spits en met Ties Kruize, dat is net zoiets als Ajax met Cruijff, Keizer en Swart. Nu hebben we eigenlijk al leen Wouter Leefers als echte klasse-speler. Voor de rest moeten we het hebben van de taktiek. Vooral in verdedigend opzicht de tegenstander aftroeven. Dat lukt aardig, omdat iedereen zich uitste kend aan zijn opdrachten houdt en omdat ik echt wel in vorm ben. Maar er komt natuurlijk een wed strijd waarin ik eens een fout maak. Dan moeten daar doelpunten tegenover gesteld worden. En laten we eerlijk zijn, we maken ze haast uitsluitend uit corners. Krijgen we die eens een keer niet, dan wordt scoren voor ons een uiterst lastige aangelegenheid. Ik geloof echt dat we momenteel boven onze macht spelen, en er mag geen vent uitval len of het gaat verkeerd". Somber Sombere taal van een doelman die tegen Australië weer excelleerde en die alleen moest capituleren voor een strafbal, vier minuten voor tijd. Sikking: ,.A was het geen corner, want een van die Australiërs had de bal nog aangeraakt voordat hij over de lijn ging en b, lag ik niet op de bal. Ik probeerde -hem wel onder me te schuiven, maar toen was er al gefloten. Ik zou niet weten waar- De strafbal werd door David Bell feilloss benut en in de nog reste rende minuten moest Nederland met de rug tegen de muur Geïnspireerd Australië had Oranje een schitte rende dienst bewezen door India met 6-1 te verpletteren. Door die uitslag verscheen de ploeg van Van Heumen wel gefcinstrueerd - Lit- jens: „Het is niet te geloven hoeveel die man van alle hockeyers die er rondlopen weet" - en uiterst geïn spireerd in de piste. Slechts op één ding had Van Heumen zich wat verkeken. Zijn opdracht was ge weest in de eerste helft Australië op te vangen en in de tweede helft de tegenstander onder druk te zetten, omdat de zware partij tegen India zich dan wel zou gaan wreken. Maar de Australiërs blijken conditioneel in topvorm. Maakten gisteren geen moment de indruk de match van de avond tevoren nog in de benen te hebben. Slaagden er zelfs juist na rust in Oranje in een verdedigende rol te drukken. Nu moesten ze ook wel, omdat de ploeg toen al op een ..verdiende" 2-0 achterstand stond. Twee keer sloegen de Nederlanders uitzonderlijke klasse. Laten we maar hopen dat Spanje twee wordt in de andere groep. Dan hebben we met dit elftalletje zowaar nog een kansje om in de finale te komen". Maarten Sikking tenslotte bezwe- toe voor rust. Eerst zette Hans rend: „Voor mij zou brons goud be- Kruize in de 12de minuut een goed tekenen, echt waar", ingeslagen, maar gestopte lange corner om in een doelpunt en ver volgens, in de laatste minuten van de eerste helft, was het Paul Lit- jens, die weer vanuit een lange cor ner nummer twee liet aantekenen. Het waren niet de enige winstpun ten van Nederland. Er werd uiterst intelligent gespeeld, zonder dat er overbodig veel kracht werd ver speeld. De voorhoedespelers van Australië werden via een intensieve mandekking lamgelegd en omdat de Aussi's verzuimden te gaan switchen en zich vrij te lopen, kreeg de ploeg van coach Mervyn Adams behoudens twee strafcorners en een lange corner geen enkele reële kans op een doelpunt. In de tweede helft zou dat anders worden. Toen moesten Andre Bolhuis en de zij nen in de defensie alle reserves aanspreken om op de been te blij ven. En in de zesde minuut werd door Bolhuis een strafcorner ver oorzaakt. die door Sikking schitte rend met de hand werd gestopt. Maarten Sikking: „Heus, het ging verkeerd na rust. Het was geen tac tiek van ons. We wilden echt aan vallen. Maar we werden onder druk gezet, konden er niet meer uitko men. Ik geef toe dat we ook toen niet veel echte kansen hebben weggegeven. Maar in het hockey is een lange hoekslag of een strafcor ner nu eenmaal een have goal. En die hebben we de Australiërs veel teveel geschonken". Wendbaar Inderdaad was de cornerverhou ding sterk in het voordeel van d Australiërs. Zes honkslagen e twee strafcorners kregen de Aussi's toebedeeld, tegen Nederland van beide soorten slechts één. Maar Maarten Sikking stond telkens een Australisch doelpunt in de weg. Toen Riley eindelijk aan de kant was gehaald, kon Oranje nog geen stoom afblazen, omdat diens ver vanger, Douglas Golder, een uiterst wendbaar en snel spelertje bleek. Jorritsma: „Ik had geen seconde MONTREAL -De grootste belev om te genieten van mijn triomf. Ik op de vijfde speeldag van zag Golder het veld inkomen en Olympisch hockeytoerm dacht, oh god, nu krijKIK HEM. Ik had namelijk in de wedstrijd in Rotterdam, in juni, tegen hem ge- Westduitsers verloren -r MONTREAL - Uitslagen en stan- den in het Oly mpisch hockeytoer- nooi. Groep a: India - Canada 3-0, Nederland - Australië 2-1 Stand: Nederland 3 3 0 0 6 7-2 Australië 4 3 0 1 6 12-3 India 4 2 0 2 4 9-9 Maleisië 3 1 0 2 2 2-4 Canada 3 1 0 2 2 3-7 Argentinië 3 0 0 3 0 1-9 Groep B: West-Duitsland - Spanje 1-4. Stand: Pakistan 3 2 1 0 5 11-4 Spanje 3 1 2 0 4 7-4 N w-Zeeland 3 1 2 0 4 4-3 W.-Duitsland 3 0 12 1 4-9 België 2 0 0 2 0 1-7 Hans Nederland. De Australische doelman Trevor Smith en verdediger James Ir KINGSTON - De geschiedenis herhaalde zich. Opnieuw voeren Joop en Robert van Werkhoven tot het ronden van de laatste boei in zeer gunstige positie. Niet alleen omdat de 470 zeilers als vijfde het kruisrak naar de finish in gingen was er vreugde in het Nederlandse kamp. Meer nog omdat de hoogst- geklasseerden in de algemene rangschikking duidelijk verlies ten opzichte van de Van Werkhoven's zouden lijden. Möar evenals in de derde race bracht dat laatste kruis rak allerminst geluk. De broers uit Bloemendaal kwamen er als ze vende uit. En wat erger was. de Spanjaard Antonio Goprostegui en de Westduitser Frank Hübner, eer ste en derde in het algemene klas sement, waren kruisend de Neder landers voorbijgestoken. Zeker, er was enige winst op boten in top posities geboekt. De Rus Viktor Potapov (2e) ging bijvoorbeeld als tiende over de streep. De Fransman Marc Laurent (4e) zelfs als acht tiende. De winst was echter aan merkelijk minder groot dan vrijwel dé gehele wedstrijd mocht worden verwacht. De Nederlanders staan, halverwege de Olympische zeilregatta, op een zevende plaats. Als men echter nu al het slechtste resultaat van elke deelnemer aftrekt blijkt dat die klassering lichtelijk geflatteerd is. De gebroeders Van Werkhoven zakken dan namelijk naar de elfde positie, De Van Werkhoven's-waren over igens de enige leden van de Neder landse afvaardiging die gisteren aan hun vierde wedstrijd toekwa men. Op de Alpha-baan, waar de FD's. Tempests en Solings varen, hadden de zeilers eerst te kampen met windschiftingen. De FD's ver- Westduitsers naar afgang De staan en toen was hij ook al snel' Maar ook Golder kon geen echte vuist meer maken. En zo kwam Oranje eigenlijk alleen nadat een strafbal was benut nog even echt in het gedrang. Maar toen bleek de routine toch voldoende om de 2-1 voorsprong te handhaven. Coach Wim van Heumen begon al direct zijn ploeg te waarschuwen voorde wedstrijd tegen Argentinië, vanavond om acht uur Neder landse tijd. Omdat de Argentijnen nog steeds puntloos zijn, zo niet graag naar huis terugkeren en Oranje dankzij de onverwachte successen een steeds smakelijker hap wordt voor de tegenstanders om zich in vast te bijten. Paul Litjens: „Maar natuurlijk moet het kunnen. Eerste in de poule te worden. En dan maar ho pen dat we niet tegelijk tegen Pa kistan moeten aantreden in de halve finale. Pakistan is voor mij echt de gevaarlijkste ploeg, de sterkste van dit toernooi. Ze spelen Europees hockey, maar dan van stand van 1-3-met 1-4 en onder de 1000 toeschouwers in het Molson-stadion bevond zich de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt, die zich achteraf wellicht een betere verpozing voor had kun nen stellen. Het ontbrak de Olympi sche kampioenen vooral aan snel- MONTREAL - Op de laatste heid, voorstelbaar met het gewicht damesdag van een schitterend van zoveel interlands op de schou- Olympisch turntoemooi gold ders. en balbeheersingiets waar devies eerlijk delen. Nadia het kunstgrasveld de nodige schuld Comaneci en Nelli Kim ver- Zlken wJsZiZuZ OTerden eIk S°uden mc" siïe weimgTaa Immen een r»"- dal"es. De kleine Roemeense sprong door José Sales, waarna de kreeg de plakken die haar op de Westduitsers door Strodter gelijk- balk en de brug niet konden ge- maakten. De Spaanse vrije verde- fixeerd en Nelli Kim werd diger Juan Amat voltrok daarna Olympisch kampioene bij het met drie treffers het vonnis. paardspringen en op de vrije Het herstel van India - 3-0 tegen oefening Canada - was opvallendDe theore tische mogelijkheid, die India bij winst tegen Maleisië, nog heeft op het bereiken van de halve finales, kan practisch ontzenuwd worden indien Australië morgenmiddag Argentinië verslaat. MONTREAL - De wens van Jos Hermens om vandaag in de se ries van de 10.000 meter inge deeld te worden met Brendan Foster of Miel Puttemans is niet in vervulling gegaan. De Neder landse recordhouder start van avond in de eerste serie waarin hij onder andere de Portugees Carlós Lopes ontmoet, die dit jaar tot een tijd van 27.45.8 kwam, de op één na beste sei- zoentijd. Op de tien kilometer zullen drie series worden gelopen, waaruit de eerste vier met de drie daarop volgende snelste lopers zich plaatsen voor de finale van maandag. Hermens komt in zijn serie die op papier niet de zwaarste is, uit tegen: Mora (Col, beste prest. 27.55.8), Ford (Eng, 28.07.0), Fitzsimmons (Aus, 28.44.0). Mendoza (VS, 28.23.15), Jani- cijevic (You, -), Vainio (Fin, 28.07.43), Lismont(Bel, 27.56.8), Lopes (Por, 27.45.8), Haro (Spa, Wens Hermens niet in vervulling Kousis (Grie, -), Gomez (Fra, 28.02.-), Charles (Hai. -) en McCubbins (Can, 28.28.8). Lasse Viren, de Olympische 5000 en 10.000 meter kampioen van München, die dit seizoen de beste tijd (27.42.95) liep, komt in de derde serie o.a. uit tegen Put temans (Bel). Quax (Nw-Zeel Uhlemann (Wdl) en Simmons (Gbr). Evert Hoving heeft een rede lijke kans om zich te kwalifice ren bij de 24 lopers, die uit zes series van de 800 m over gaan naar de halve eindstrijden, waarin drie races worden gelo pen. De Groninger, die een be ste seizoentijd van 1.47.2 heeft staan loopt tegen: Wellmann (Wdl, 1.46.7), Hassler (Lie, 1.46.9), Plachv (Tsj. 145.8). Ovett(Gbr, 1.46.7), Gomez (Nic), Newman (Jam) en de Surina mer Roy Bottse. De halve finales van de 800 me ter worden zaterdag gelopen. Vandaag, op de eerste atletiek- dag, komt ook verspnngster Ciska Janssen in actie. Vanoch tend was de kwalificatie (6,35 m), vanmiddag da finale. Voor beide turnsters leverden de wedstrijden in het forum driemaal goud op. Nadia Comaneci werd echter de onbetwiste ster omdat zij het goud op het meest begeerde nummer, de individuele achtkamp, kreeg omgehangen. Nelli Kim pakte de derde titel met de ploeg van de Sovjet Unie in de landen- wedstrijd. Nadia Comaneci en Nelli Kim ga ven elkaar gisteravond niets toe Zelfs niet bij de waarderingen op de onderdelen waar zij de titel ver overden. Vier maal verscheen een "tien" op het scorebord. Voor de eerste maal ook bij de vrije oefe ning, waar Nelli Kim een vlekke loze demonstratie gaf op zeer geraf fineerd gekozen en fabelachtig door de Russische pianist vertolkte muziek. De "tien" van de Russische kampioene was een bittere teleur stelling voor Ljoedmilla Toerists- jeva, de onttroonde Olympische kampioene van München. De zeer bescheiden Russin kon niet "stuk" bij de vrije oefening. Zij begon im mers met een gemiddelde van 9.925, via 9.90 en 9.95 uit de voor gaande wedstrijden. Nejli Kim had r Nadia Comanec een achterstand van 0,075 punt en alleen de maximumscore zou haar het goud kunnen brengen. Nelli Kim deed het onmogelijke en Ljoedmilla Toeristsjeva, die alleen bij de ploegenwedstrijd met goud dan ook niet meer bedwingen. Nelli Kim kreeg met de over ning in de kür compensatie 1 haar mislukking op de brug. B ij een pirouette greep zij mis ting van de tot de laatste plaats be zette tribunes - voor de wedstrijd waren toegangskaarten voor meer dan 200 dollar van de hand gegaan trokken wel maar zagen na een tiental minuten hun race afgebro ken. Twee uur van uitstel volgde. De wind viel in die periode geheel weg. zodat van uitstel wel afstel moest komen. De vierde race in deze drie klassen zal nu vandaag, de eerste reservedag, worden inge haald. enige die op de brug pech had Voor Olga Korboet deed zich een herha ling van het drama van München voor. Toen viel de kleine Russin van de Brug. Zo erg was het ditmaal niet maar bij een draai van de lage werd omhangen, kon haar tranen legger kwam zij vrijwel stil te han gen. Op het niveau waar de zes fina listen werken, is dat dodelijk. Olga Korboet kreeg dan ook niet meer dan 9.40. Toch kwam zij nog een- de hoge legger maal op het erepodium en wel voor stortte tot ontzet- kunsstukjes op de balk, waar zij zil ver veroverde. Hoe zeer het publiek in het forum gefiseerd was door Nadia Coma neci bleek op de balk nog eens dui- op de mat. Nelli Kim maakte haar delijk. De Oostduitse Gitta Escher Tening nog wel af niet verder dan 9,40 en de laatste plaats. Zij was overigens niet de kreeg voor de losse salto, die zij als enige maakt, slechts een beleefd applausje. Ir Ad Paulen voorzitter van de IAAF MONTREAL - Ir Ad Paulen (73) is gistermiddag in Mon treal tot voorzitter van de inter- naionale amateur atletiek fe- deratie(lAAF) gekozen.Met 146 aangesloten landen - Zuid- Afrika werd gisteren uitgeslo ten - is de IAAF de grootste sportbond ter wereld. Ir. Paulen wordt de derde pre sident in het 64-jarige bestaan van de IAAFVan 1912 tot 1946 leidde de Zweed Edström de IAAF. Hij werd opgevolgd door de markies van Exeter, die na een ambtsperiode van precies dertig JAAR tot ere-voorzitter werd benoemd. Er waren twee kandidaten i de opvolging van de markies van Exeter: zr Paulen en de En gelsman John Holder. Paulen kreeg 276 stemmen. Holder 96. Voor ir. Paulen is de verkiezing .tot hoogste gezagdrager in grootste sportbond van de reld de bekroning van een spor tieve carrière waarin de atle tiek een leven lang centraa heeft gestaan. De ex-atleet du aan Spelen van 1920 Antwer pen) en 1924 (Parijs) deelnam, is al jarenlang de verantwoor delijke man voor de technische zaken bij alle grote atletiek- toernooien. Die functie verricht hij sedert 1948 toen in Stock holm de IAAF werd opgerichte Paulen in het bestuur kwam. I 1964 werd hij president van a Europa commissie van c IAAF, een naam die later wer veranderd in Europese Atletiek Associatie. Die functie zal i Paulen nu moeten opgeve Daarnaast is Ad Paulen ook nog jarenlang voorzitter va KNAU geweest. Van 1965 tot 1970 was hij directeur van het Nederlandsch Olympisch Comi té, een destijds ongesalarieerde functie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10