Idi Amin wil verzoening met Kenia ien monument is om in te vissen. Publiek Hoop voor duin camping CHAUFFEUR UIT LISSE BOUWT IN ZUN VRUE TUD LUXE JACHT Rondvaartboot voor bejaarden (Niet om dicht te gooien.) Arrestatie DONDERDAG 22 JULI 1976 Inbrekers gebruikten onderaards riviertje NICE (UPI/AFP) - De bankro vers, die in Nice de Franse 'kraak van de eeuw' pleegden, hebben gebruik gemaakt van een ondergrondse rivier en de riolering om de bankkluis te be reiken. Volgens een zegsman van de politie zijn de inbrekers met een vrachtwagentje langs de kade van de rivier de Paillon gereden, die in het centrum van Nice via een ondergronds tra ject loopt. De laatste 400 meter naar het bankgebouw hebben ze afgelegd met een rubber bootje over de rivier, en door het riolenngskanaal, vanwaar- uit ze een gang van acht meter lang hebben gegraven die pre cies in die kluis uitkwam. Dankzij die ondergrondse toe gang konden ze ongestoord werken. De politie heeft een cordon om Nice gelegd om te verhinderen dat de inbrekers vluchten, als ze nog in de stad zijn. Maar de inbraak, die in het weekend moet zijn gepleegd, is pas maandagmiddag ontdekt. De politie van Nice heeft ver sterking gekregen van de poli tie van Parijs en Marseille, en krijgt hulp van experts uit Italië waar ook succesvolle bankro ven zijn gepleegd via tunnels. De politie zegt dat de inbrekers een aantal voorwerpen, zoals rubberlaarzen, hebben achter gelaten, die mogelijk kunnen leiden tot hun identificatie. De omvang van de buit is nog steeds niet vastgesteld, maar beloopt zeker tientallen miljoe nen francs. Jan van Velzen bezig in zijn tuin aan het zelf ont worpen jacht. "Eigenlijk is het kolder, zo'n kar- NOORDW1JK - Er is een sprankje hoop voor de bewonersvan het kampeerterrein Piet Flo- risdal in het Noordwijkse duingebied. Een paar weken geleden schreef ik dat de kamping zou moe ten sluiten op last van ei genaar Staatsbosbeheer. Men wil er weer een na tuurgebiedje van maken. Piet Florisdal moet dicht, bevestigde mij toen de of ficiële instanties. Maar gisteren werd ik opgebeld door mevrouw Disseldorp uit Leider dorp die mij vertelde dat ze met burgemeester Bonnike van Noordwijk had gesprokendie haar had verteld dat de kam ping niet hoefde te slui ten. „Ik kon mijn oren niet gelovenvertelde mevr. Disseldorp. Ik heb de burgemeester ge vraagd of hij zijn woor den nog een keer wilde herhalen in het bijzijn van de vrouuf van de kampbeheerderme vrouw Plug. En dat heeft de burgemeester toen ge daan. We zijn hier dolblij maar kunnen het eigen lijk nog steeds niet gelo ven Gisteren heb ik nog ge probeerd burgemeester Bonnike aan de lijn te krijgen otn hem te vragen of de kamping Piet Flo risdal inderdaad open blijft. Maar de burge meester was voor zaken naar Rotterdam. Wel be vestigde mij één van de ambtenaren dat de bur gemeester binnenkort met Staatsbosbeheer gaat praten over het Piet Flo risdal. LISSE - "Als ik ooit nog eens een boot bouw dan moet het wel een echte worden", zo heeft de Lis- sese chauffeur Jan van Velzen uit de Anemonenstraat zich altijd voorgenomen. En zo is nu ook ge schied. In zijn tuin op de hoek van de Grevelingenstraat is het gras weliswaar voor een goed deel naar de knoppen, maar dat weegt niet op tegen het ruim acht meter luxe privé-jacht dat daar nu in volle glorie ligt te pronken Al is het nog niet klaar voor de Stalen platen November vorig jaar ging Van Vel zen van start met zijn levenswerk. Helemaal in zijn eentje, elke dag, uitgezonderd de zaterdag en zon dag. twee uurtjes. "Miin beide zoons houden zo nu en dan ook wel eens de verfkwast vast en één heeft me geholpen met het ma ken van de tekening. Maar daar is het bij gebleven De rest doe ik allemaal zelf De grove mbouw van het „Van Veizen-toeijacht" bestaat uit zes op maat gesneden stalen platen die ter plaatse aan elkaar zijn ge last en zo het buitenaanzicht van het door de chauffeur zelf ont worpen jacht vormen In het schip, dat bijna drie meter breed is, komen vier ruime slaapplaat sen, een apart keukentje ("de wens van mijn vrouw"), een toilet en een huiskamertje. "Om lekker lui onderuit te kunnen zakken", zegt Van Velzen glunderend. Het privé-jacht, dat waarschijnlijk pas het volgende seizoen opera tioneel zal zijn, weegt in totaal zo'n drie ton en zal worden uitge rust met een 50 pk-motor. "De mensen hier uit de buurt wij zen weieens naar hun voorhoofd als ze me hier zo bezig zien", zegt Van Velzen. "En ik vind dat ze wel een beetje gelijk hebben Ei genlijk is het kolder, zo'n karwei Ik zal het geen mens aanraden ook zoiets te beginnen. Maar ik ben er wel dolgelukkig mee. Met deze boot kan ik voorlopig tot mijn 65ste vooruit. Misschien dat ik af en toe nog eens iets aan het interieur verander, want ik moet nu eenmaal iets om handen heb ben. Maar nog een keer zo'n boot bouwen zou net iets teveel van het goeie zijn". Volgens de Lissese chauffeur zal het transport van de boot naar de CtefCffiKsDfi) Vëlln) plaats van de tewaterlating geen enkel probleem opleveren. "Ik weet dat er mensen zijn die achter hun woning een boot bouwen en dan later tot de ontdekking ko men dat ze eerst hun huis moeten wegbreken om bij het water te kunnen komen, maar zo slim ben ik niet geweest". Hijskraan "Een flinke hijskraan kan zonderal teveel moeite mijn jacht zo uit de tuin tillen, zonder dat er gesloopt hoeft te worden. Zelfs de bomen die naast mijn tuin staan hoeven niet gerooid te worden. En hangt het jacht eenmaal in de takels, dan is het een kwestie van hon derd meter rijden en dan kan men het zaakje zo in de Greveling la ten zakken". Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. LEIDEN - Nu ik het vandaag in mijn rubriek toch over boten heb; de bejaarden van het Leidse verpleeghuis en reacti veringscentrum Zuvdtwijck in de Aaltje Noordew ierlaan hebben dit jaar de beschikking over een eigen rondvaartboot waarmee de patiënten, mees tal gebonden aan een rolstoel, om de beurt met een man of twintig in de buurt een tochtje kunnen maken. "U moet maar in uw rubriek schrijven, dat de bejaarden die tochtjes gewel dig vinden", zo schreef mij deze week mevrouw Kok, een van de bejaarden uit Zuvdt wijck, vanuit Frankrijk waar ze momenteel bij haar dochter op bezoek is. Dat de Leidse bejaarden nu hun eigen rondvaartboot heb ben, is vooral te danken aan de directeur-geneesheer van het tehuis, dokter Heezen, die niet alleen zijn achtertuin be schikbaar stelde (de 11 meter lange boot werd daar omge bouwd), maar ook zelf de han den uit de mouwen heeft ge stoken. En met hem een groot aantal vrijwilligers. Luchtbus ROME (DPA) - De directeur en de productiechef van de chemische fabriek 'Cmesa', de oorsprong van een giftige gaswolk bij Milaan die tot nu toe 34 mensen in het zieken huis heeft gewerkt, zijn giste ren gearresteerd. De giftige gassen ontsnapten onlangs na een explosie in de fabriek die ligt in de buurt van Meda bij Milaan. Het gas ver oorzaakt bij mensen een soort verbranding van de huid. Veel kleinvee en huisdieren zijn door de inademing van het gas gestorven en een groot aantal bomen heeft de bladeren ver loren. Op de'Cmesa' - fabriek wordt trichlorphenol geproduceerd, een grondstof voor cosmeti sche produkten en een middel voor insectenbestrijding. Bij inademing van het gas worden vooral de lever en de nieren beschadigd. De verbrandin gen van de huid geven het zelfde beeld als verbranding door de zon. President Amin heeft ook het Franse vliegtuig dat na gijzeling op Entebbe was geland zonder voor waarden vrijgegeven, zo heeft radio Oeganda gisteren meegedeeld. Amin had aanvankelijk vergoeding gevraagd voor de verliezen aan Oe- gandese zijde, waaronder elf Mig straaljagers, voordat hij het vlieg tuig wilde teruggeven aan Frank rijk. Een hoge Oegandese functionaris en vijf andere Oegandezen zullen binnenkort in Zuid-Oeganda te recht staan wegens subversieve ac tiviteit. Zo heeft radio Kampala gis teren gemeld. Volgens de radio heeft de Oegandese defensieraad de president van de rechtbank, luitenant-kolonel Juma, comman dant van een elite-eenheid, geadvi seerd niet te aarzelen de zes be klaagden ter dood te veroordelen als ze schuldig worden bevonden. President Amin zal kolonel Juma speciale bevoegdheid geven om de zaak meedogenloos te kunnen be handelen, aldus de radio. De namen t De inwoners van Hannover keken vreemd op toen zxj midden in de stad van de beschuldigden werden niet de fakir Gunther Sykow op zijn bed zagen uitrusten bekendgemaakt. NAIROBI (DPA, Reuter) - Oeganda's staatshoofd, Idi Amin, wil zich met zijn buurland Kenia verzoenen. De be trekkingen tussen de twee landen waren na de Israëlische actie op het Oegandese vliegveld Entebbe van twee weken geleden, om ruim 100 gijzelaars te bevrijden uit de handen van een aantal pro-Palestijnse vliegtuigkapers, aanzienlijk verslechterd. Amin verweet de Keniase regering een aan deel in de Israëlische operatie. wat de laatste weken sinds de Israë lische invasie is gebeurd als verle den tijd" te beschouwen. "Ik weet dat overal leden van één familie met elkaar kunnen strijden. Maar een dergelijke twist kan altijd door begrip en, voor ons als leiders, door de wens onze volkeren geen leed toe te brengen, worden bijgelegd. Amin onderstreepte in zijn aan "onze lieve broeder" gerichte tele gram zijn boodschap "in een geest van broederlijkheid en als goede buur" te hebben gezonden. Poli tieke waarnemers vermoeden dat de Keniase boycotmaatregelen de Oegandese president tot deze on verwachte inkeer hebben gebracht In een gisteren gepubliceerd tele gram aan de Keniase president, Jomo Kenyatta, zegt Amin "alles Wat is eigenlijk een monument? Simpel gezegd: monumenten zijn dingen uit het verleden, die zo mooi zijn, zo grappig, zo handig, zo interes sant. zo leerzaam, zo lief, dat we er ook vandaag nog plezier aan kunnen beleven. Een 17e eeuws huis, waarin het ook vandaag nog goed wonen is, met een stoep, waarop het ook vandaag nog goed vrijen is, is een monument. Een oude gracht, waarin je zoon leert vissen, is een monument. Een machtig kasteel, dat je laat kennismaken met oude bouw- en leef stijlen is een monument. Maar ook het charmante straatje, waar je moeder nog heeft geknikkerd, kan een monument zijn. En die mooie bewerk te deurknop. En dat grappige boerenhek Gelukkig hebben we in Neder land nog een paar van dat soort monumenten. Om naar te kijken, om bij te dromen, om mee te spelen, om in te vissen. Maar alsjeblieft niet om kapot te maken en te verwaarlozen. Er is al zo veel kostbaars onnodig verwoest, dat we nu écht verdraaid zuinig moeten worden. Laten we het fijn houden in Nederland. Laten we een beetje verleden bewaren Eersttottien VOOr QC tOBKOmSt. tpilpnwAAf it/p En laten we diep, gaansiopen. heel diep, nadenken, voor we de slopers hamer hanteren. Publicatie aangeboden door dit blad, in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame SIRE.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13