Opnieuw onrast in Z.-Af rik a Leven elders in het heelal GEEN BEZOEK TE VERWACHTEN Bomexplosies in hart Salisbury "Bestand" Libanon al voorbij Muiterij in leger Oeganda Schoten in groene zone" Beiroet WOENSDAG 21 JULI 1976 PAGINA 9 T i: iffi S~: 1 'V; .T Door P. Bok Er zijn goede redenen om aan te nemen, dat de natuurwetten, die wij op aarde en in ons deel van de kosmos kennen, over het algemeen ook gelden voor de rest van de kosmos. Mede op grond daarvan is het vrij^vel onmogelijk, dat wij op aarde in de jongste of in prehistorische tijden bezoek hebben gehad van intelligente buitenaardse wezens. Ook zij zouden onder worpen zijn aan een maximum snelheid, die interstellaire en zeker intergalactische reizen hoogst onwaarschijnlijk maakt, wanneer dit niet gebeurt met ruimteschepen, die ingericht zijn voor het vervoer van vele opeenvolgende generaties van individuen, d.w.z. met leef tocht, onderwijssystemen voor de nieuwe in de ruimte geboren generaties etc. Maar wij mogen natuurlijk ook andere moge lijkheden niet uitschakelen, die voor ons mensen althans nu nog niet zijn weggelegd. Het is niet onmogelijk, dat intel ligenties elders van zo stevige lichamelijke bouw zijn, dat zij buitengewoon hoge versnellin gen kunnen verdragen en daar voor de lichtsnelheid in korte tijd kunnen benaderen en de voordelen van de tijdseffecten van de relativiteitstheorie beter ten nutte kunnen maken. Dan is er nog de mogelijkheid, dat zij het geheim kennen van een kunstmatige winterslaap, waarin ook de „biologische klok" vrijwel stilstaat en waar door langduriger ruimtevluch- ten binnen bereik komen. Tens lotte kan het mogelijk zijn, dat de individuele levensduur van andere intelligenties veel langer is dan die van ons mensen. Al op aarde lopen de gemiddelde le- vensduren van dieren en plan ten uiteen van minder dan een dag tot honderden jaren, waar tussen de mens met ongeveer 70 jaar een middelmatige plaats inneemt. Niettemin zijn de deskundigen er over het algemeen over eens, dat de befaamde „vliegende schotels" en soortgelijke feno menen niets te maken hebben met buitenaardse bezoekers. Fantasieën daarover zijn onte genzeggelijk bijzonder boeiend, en sommige schrijvers weten daar handig gebruik van te maken, maar objectief we tenschappelijk onderzoek heeft tot dusver geen enkel feit aan het licht gebracht, dat ook maar een aanwijzing zou kunnen zijn voor buitenaards intelligent be zoek aan onze aarde. Dit geldt niet alleen voor de „moderne" vliegende schotels maar ook voor „verklaringen* van historische en prehistori sche gebeurtenissen en artifac- ten als bewijzen van buite naards bezoek. Twee geniale grootmeesters op dit gebied zijn de beroemde Erich von Daniken, een Zwitser van geboorte die het met de mo raal en het recht niet zo nauw nam en verschillende perioden in de gevangenis verbleef (kenmerkend o.m. wegens fraude) en zijn tijd in de cel nut tig wist te maken door het schrijven van boeken als "Wa ren de goden kosmonauten?", en de Amerikaanse bioloog en psychoanalist van Russische oorsprong Immanuel Veli- kowsky die met zijn boek "Worlds in collision" nogal wat aardschokken veroorzaakte. Beiden zijn meesters in het han teren van allerlei feiten en data die goed in hun fantasieën pas sen, al moeten zij dan met de nodige verbeeldingskracht worden geïnterpreteerd, en het gemakshalve vergeten van an dere gegevens, die toevallig een wat ongelukkig licht op hun theoriën zouden kunnen wer pen. Beiden hanteren ongetwij feld intrigerende overeenkom sten tussen godsdienstige en mythologische verhalen over natuurrampen etc. die met de nodige ongeremde speculatie beschouwd zouden kunnen worden als reële kosmische verschijnselen en buitenaards bezoek aan de mensheid. Er worden prehistorische reliëfs bij gehaald, die buitenaardse wezens met raketten voor zou den moeten stellen en gebeur tenissen als de verwoesting van Sodom en Gomorra als gevolg van het vurige vertrek van een buitenaards ruimteschip of het gevolg van een bestraffing van de mensheid door een atoom bom. Het verdwenen continent Atlantis is een ander geliefd ob ject voor mythevorming in de sfeer van de ongetwijfeld bij zonder fascinerende publica ties van de genoemde en aan verwante schrijvers. Dit alles wil niet zeggen, dat buitenaards bezoek aan de mensheid tot de onmogelijkhe den behoort, maar dat het hoogst onwaarschijnlijk is en dat er geen enkele betrouwbare aanwijzing bestaat dat het in de historische of prehistorische tijd ooit het geval is geweest. Wanneer er al contact tussen kosmische verspreide bescha vingen verwezenlijkt wordt, zal dit op andere dan directe li chamelijke wijze geschieden, bv. door middel van elektro magnetische signalen. Met op zet gebruiken wij hier de uit drukking "bijvoorbeeld", want andere wegen zijn (wellicht) niet uitgesloten, hoewel ze voor ons mensen zeker thans nog niet te betreden zijn. Te denken valt b.v. aan wat wij (waarschijnlijk ten onrechte) „paranormale verschijnselen" noemen als telepathie, gedach- tenlezing en gedachtenprojec- tie. In onze verwateheid mogen wij niet gaan denken, dat we de natuur nu langzamerhand wel kennen en dus ook alle krach ten en verschijnselen die zich er in manifesteren. Gedachten- projectie langs niet zintuigelijk waarneembare weg kan heel goed een realiteit zijn, is het volgens sommige deskundigen ook. Zou dit het geval zijn, dan staat niets de mogelijkheid in de weg, dat deze verschijnselen een grotere snelheid dan die van het licht zouden kunnen bereiken of hebben. De lichts nelheid als bovenste grens is al leen vastgesteld en verklaard voor materiële verschijnselen, niet immateriële, op welk ge bied onze kennis onvoldoende is voor meet-experimenten. Zouden gedachten zich langs deze voorlopig nog science fictionachtige wegen kunnen voortplanten met een bijkans De tekening op een prehistorische grafsteen in Yukatan, die vol gens Von Daniken een mensach tig wezen op een raket voorstelt, wat een van zijn bewijzen is voor buitenaards technisch hoog ont wikkeld bezoek van elders aan de aarde in vroeger tijden. Beetje veel fantasie is er wel voor nodig om dit als bewijsstuk voor i overigens nergens op steunende theorie te lanceren. oneindige snelheid, dan is een direct, onvertraagd (zoals bij radiostraling) contact met an dere beschavingen mogelijk, en dus een normaal gesprek zon der de hordes van jarenlange gapingen tussen vraag en ant woord, actie en reactie. JOHANNESBURG (DPA) - In Witbank, de mijnwerkersstad 250 kilometer ten oosten van Pretoria, zijn gisteren vrij plotseling nieuwe ras- senonlusten uitgebroken. In de door negers be woonde voorsteden van de stad gingen over heidsgebouwen, café's en winkels in vlammen op. De onlusten braken uit bij een pro testmars van negerscholieren. De straten in Witbank gaven hetzelfde beeld als bij het uitbreken van de ongeregeldheden in Soweto en an dere voorsteden van Johannesburg NAIROBI (UPI) - Volgens de „Daily Nation" uit Nairobi is er het afgelopen weekeinde muiterij uit gebroken in het Oegandese leger. Er zouden ongeveer 2000 soldaten bij betrokken zijn die al enkele da gen de bevelen uit Kampala nege ren en zich voorbereiden op een eventuele confrontatie met de Amin-getrouwe troepen. Volgens de „Nation" zijn de mui tende soldaten al vier maanden niet betaald en ook de voedselvoorzie ning zou niet kloppen, reden waarom Oegandese soldaten op Keniaans grondgebied vee stelen. De muiterij concentreert zich vol gens de inlichtingen van de „Na tion" rond de steden Mubende en Bombo ten westen en noorden van de hoofdstad Kampala. Radio Oeganda heeft gisteren ge zegd dat president Amin een Pel grimstocht naar Jeruzalem wil ma ken, „of de Arabieren of Israëliërs dat nu leuk vinden of niet". De radio zei dat Amin „de mos keeën in die buurt" wil bezoeken en de Israëlische autoriteiten „drie of vijf dagen van tevoren op de hoogte zal stellen en verwacht op het vliegveld Lod te landen". De uitzending werd in Nairobi op gevangen. „De enige mensen in Is raël met wie hij bereid is te praten tijdens zijn pelgrimstocht zijn oud-minister van Defensie Mosje Dayan, minister van Buitenlandse Zaken Vigal Allon en oud-premier Golda Meir. Deze mensen kunnen hem vrij op het vliegveld opzoe ken", aldus radio Oeganda. Over de bevrijdingsactie van 4 juli op Entebbe merkte de radio op dat „de jongste gegevens, verkregen uit westelijke bronnen en kranten die in Kenia zijn uitgekomen" aan tonen dat de VS betrokken waren bij de operatie „en beloofd hebben Kenia militaire hulp te geven voor het geval van een confrontatie tus sen Kenia en Oeganda". Maar „Oeganda zal Kenia nooit aanvallen omdat Oeganda en Kenia bloedbroeders zijn". De gespannen verhouding is maar tijdelijk. de vorige maand. Winkels van In diërs werden eerst geplunderd en daarna in brand gestoken. Ook au to's moesten het ontgelden. Auto's van blanken werden met een ste nenregen bekogeld. De politie greep hard in en gebruikte traan gas. Herhaaldelijk klonken "waar schuwingsschoten". Brandweer lieden werden door demonstranten in hun werk gehinderd. De gevreesde escalaties in de voor steden van Johannesburg bleven echter uit mede dankzij de enorme politiemacht die een oogje in het zeil hield. Men verwachtte bij het begin van het nieuwe schooljaar met name bij de scholen die door negers bezocht worden ongere geldheden. De regering in Pretoria besloot daarom politieversterking te sturen en tegelijkertijd werd een nieuwe wet van kracht die het mo gelijk maakt arrestaties te verrich ten die wetsovertredingen in de kiem moeten smoren. Bij de rellen in Witbank is een man, een neger, gedood en zijn 20 men sen gewond. De politie heeft ver sterkingen naar het gebied ge stuurd. Onder de gewonden zijn verschei dene blanken die in hun auto's werden aangevallen. Volgens de eerste berichten is een van de ge wonden een vier-jarig blank meisje, dat door het raam uit een auto werd gegooid na eeh bekogeling met ste nen van de auto. Deze foto werd door de Viking I overgeseind PASADENA (UPI) - Het Ame rikaanse ruimteschip Viking-1 is dinsdag op Mars geland en heeft de eerste foto's van de op pervlakte doorgeseind. Het zijn scherpe foto's waarop een zan dige woestijn met rotsen en een zacht golvende horizon te zien zijn. President Ford heeft de vlucht- leiding telefonisch gelukge wenst. De eerste foto begon om 13.50 uur (onze tijd) in het vluchtlei- dingscentrum in Pasadena bin nen te komen. Daar is een van de steunen te zien. De foto is zo scherp dat de klinknagels te tel len zijn. Hier en daar is de grond weggeblazen door wind of de uitlaatgassen van de landings raketten van de Viking. Enkele minuten later kwam de foto van het landschap binnen, waaruit bleek dat het op die plek op Mars laat in de avond Levensvormen zijn op de eerste foto's niet te zien, maar dat werd ook niet verwacht. Mars blijkt geen scherpe kra ters te hebben, blijkbaar het ge volg van winderosie. Op Mars komen zo nu en dan stofstor men voor, maar de Viking is daartegen bestand door spe ciale verf. In tegenstelling tot de scherpe schaduwen op de maan blijken de schaduwen op Mars zacht grijs te zijn. De geleerden zijn verbaasd over de scherpte van de foto's. Het landschap blijkt bezaaid met scherpe stenen, boven de hori- Eerste foto van Mars zon hing een dunne wolken- streep en in de verte waren zandduinen te zien. Volgens deskundigen is de Marsrobot kaarsrecht op de „rode planeet" terechtgekomen en hebben de instrumenten de schok goed doorstaan. Men verwachtte dat de mechanische arm geen moeite zal hebben de grondmonsters op te pakken, waarmee later biologische en chemische proeven zullen wor den gedaan. De eerste tijd na de landing zul len de toestellen in de Viking-1 eèn groot aantal kleuren- en zwart-wit-foto's van het land schap nemen. Andere instrumenten meten de luchtdruk, windkracht, samen stelling van de atmosfeer en seismische trillingen. Over acht dagen neemt een arm wat grond van de bodem en brengt dat in de laboratoria aan boord voor een onderzoek naar resten van leven. De werkingsduur van de in strumenten varieert van 30 da gen tot 25 maanden, het Mar- siaanse jaar. De verkregen ge gevens worden aangevuld met die uit het Vikingdeel dat rond de planeet blijft ronddraaien. Dat werkt als relaisstation maar heeft ook een eigen onderzoek programma. De geslaagde landing van de Viking-1 betekent niet dat de vluchtleiders nu de Viking-2 vergeten die nog onderweg is. Daarvan moet het landingsdeel op 4 september in een andere streek op Mars terechtkomen, na op 7 augustus in een baan om de planeet te zijn gegaan. SALISBURY (Reuter, UPI, AP) - In het centrum van de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn gisteren twee bommen ontploft, een bij een nachtclub en een bij een auto, zo is van ooggetuigen vernomen. De po litie wilde er nog geen mededelin gen over doen. Volgens de politie zijn er handgra naten gegooid door het raam van een restaurarit en naar een nacht club. In het restaurant, waar 30 mensen zaten te eten, werd een blanke bezoeker ernstig gewond. De eigenares van het restaurant werd door splinters getroffen. De granaat die voor de nachtclub was bestemd kaatste tegen een raam en ontplofte op straat, hier vielen geen gewonden. De politiewoordvoerder wilde niet in gaan op de vraag wie verant woordelijk zou zijn voor de aansla gen. Hij sprak van een "terreur daad". De nachtclub was anderhalf jaar geleden ook al eens doelwit van een aanslag, maar dat was een "geï soleerd incident", aldus de zegs- In het noorden van Rhodesië voe ren nationalisten al jaren een guer rilla tegen het blanke bewind, die begin dit jaar in hevigheid toenam. In de hoofdstad is tot dusver nooit guerrilla-activiteit geconstateerd. Sinds maandag zijn vier zwarte na tionalistische guerrillastrijders en een blanke Rhodesische soldaat gedood bij vuurgevechten in de voortdurende guerrilla. Vier zwarte burgers die zich bij de guerrillero's bevonden werden ook doodgeschoten door de Rhodesi sche veiligheidsmilitairen. Twee andere negers werden gedood door de troepen van het blanke minder heidsregime toen ze de spertijd ge negeerd hadden. In de nu vier jaar durende strijd zijn 1089 guerrilla strijders en 132 politieagenten en militairen gesneuveld. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger heeft een plan ontworpen om binnen de twee jaar in Rhodesië een regering van de zwarte meerderheid aan het bewind te brengen, aldus meldde de Londense Daily Telegraph gis teren. BEIROET AFP/UPI) - Een gedeel telijk bestand, dat gisteren tussen Palestijnen en de Arabische vre desmacht was afgesproken, is vanmorgen al weer ingestort. Het instellen van een zóne voor vrij verkeer tussen het westen en oos ten van Beiroet, onder bescher ming van de vredesmacht, was een van de belangrijkste punten van dit bestand. Vanmorgen ech ter beschoten schutters uit de christelijke sector de "groene lijn" juist toen een pantserco lonne van de vredesmacht aan kwam. Ook braken zware gevechten uit rond het belegerde Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al- Zaatar aan de zuidoostelijke rand van Beiroet, waardoor ook de derde poging van het Rode Kruis om gewonden, deren te evacuëren geen door gang kon vinden. Men zal nog af wachten hoe de situatie zich ont wikkelt. Als de gevechten voort duiden zal het zenden van het con vooi van het Rode Kruis worden geannuleerd. In de bergen ten oosten van Beiroet hebben de christelijke strijd krachten een nieuwe aanval geopend en Amerikaanse func tionarissen overwegen de eva cuatie van buitenlanders door de lucht en over zee, nu Damascus onbereikbaar blijkt over de weg. Inmiddels heeft de Amerikaanse ambassade in Bonn een West duits krantenbericht tegenge sproken dat de V.S. wapens naar Libanon zou hebben gezonden voor de falangisten. Syrië zal zijn troepen in Libanon alleen terugtrekken op verzoek van president Soeleiman Fran- jieh of een andere vertegenwoor diger van de Libanese regering. Dit is gisteren duidelijk gemaakt door president Hafez Assad, die in een rede van drie uur catego risch bestreed dat de in Libanon aanwezige Palestijnen het recht hebben de terugtrekking van zijn troepen te eisen. Assad stelde dat Syrië met zijn in terventie slechts beoogt een eind te maken aan de nu al 16 maan den voortwoedende Libanese burgeroorlog. Op geen enkele wijze, zo betoogde Assad, wil Sy rië afbreuk doen aan de Pales tijnse zaak. Volgens Assad hebben de Palestij nen in Libanon zich echter laten betrekken in een oorlog die niets met hun zaak te maken heeft. Hun eis tot terugtrekking van de Syrische interventiemacht, zo betoogde Assad, is derhalve in gegeven door oneigenlijke mo tieven en zal door Damascus worden genegeerd. In de Liba nese burgeroorlog strijden de Pa lestijnen zfj aan zij met de autoch tone linkse groeperingen tegen het rechts-christelijke kamp dat vanouds in Libanon de dienst uitmaakt. De Syrische president zei dat zijn land zich als geen ander opoffe ringen heeft getroost voor de Pa lestijnse zaak. "Wij hebben de Pa lestijnen meer gegeven dan enig ander land in de Arabische we reld", aldus Assad. "Via de Ver enigde Staten werden ons onder handelingen met Israël aangebo den welke hadden kunnen leiden Volgens dat plan zou de VS een vreedzame overgang garanderen en de blanke Rhodesiërs die zich dan elders wilden vestigen, finan cieel schadeloos stellen. In de afgelopen twee weken zou het voorstel van Kissinger al tot in bij zonderheden aan Afrikaanse staatshoofden zijn uitgelegd door de naaste medewerker van de mi nister, William Schaufele, aldus de krant. De correspondent van het blad in Johannesburg meldde dat Kissin ger over vijf of zes weken een ge sprek over het plan met de Zuidaf- rikaanse premier Vorster zal voe ren, en wel in Washington of in Iran. In juni hadden Kissinger en Vor ster in de Bondsrepubliek bespre kingen gevoerd, hier is weinig of niets over bekendgemaakt. Oplossing in zicht voor moeilijkheden Europees Parlement tot teruggaaf van een groot stuk Syrisch grondgebied (op de hoogvlakte van Golan). Ons ant woord luidde echter 'nee', omdat we ervan overtuigd zijn dat Kis singer's 'stapsgewijze' aanpak neerkomt op liquidatie van het Palestijnse verzet en van de zaak waarvoor het strijdt". Assad ontkende voorts de van Pa lestijnse zijde geuite beschuldi ging dat de Syriërs in Libanon onder één hoedje spelen met Washington. Zonder precies uit te leggen wat hij daarmee bedoelde zei Assad dat de "Amerikanen in Libanon een politiek spel spelen ter onder steuning van het Egyptisch- Israëlische Sinaï-akkoord". Hij zou dit standpunt ter kennis heb ben gebracht van de Ameri kaanse ambassadeur in Dama scus, Robert Murphy. BRUSSEL (SP) - De - opgerezen moeilijkheden over de directe verkiezing van het Euro pese parlement in 1978 heeft de door minister Van der Stoel voor gezeten ministerraad gisteren nog niet kunnen oplossen. Wel is een oplossing in zicht. Ze zal op 27 juli kunnen worden bereikt, wanneer de ministers van Buitenlandse Za ken van de negen Euromarktlan- den toch in Brussel bijeen zijn voor het formele begin van de onder handelingen over de toetreding van Griekenland tot de gemeenschap. Wat Frankrijk niet wilde accepte ren is dat uit de officiële stukken die aan de nationale parlementen ter goedkeuring worden voorge legd betreffende directe verkiezin gen van het Europese parlement, blijkt dat Londen zich het recht voorbehoudt in 1978 nog niet tot di recte verkiezingen van het Euro pese parlement over te gaan. De andere p«rtners zouden zich daar toe echter wél moeten verplichten. De uit een wirwar van juridische problemen gekozen oplossing voor deze datumkwestie zal er nu op neerkomen dat de nationale parle menten goedkeuring van de beslui ten aangaande de nieuwe samen stelling van het Europese parle ment en aangaande directe verkie zingen daarvan worden voorge legd, maar dat de eerste datum van die directe verkiezingen eerst door de negen partners in een unaniem besluit wordt bepaald nadat de na tionale parlementen de uitbreiding van het Europese parlement en di recte verkiezingen hebben geratifi ceerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9