Vissers gaan meebetalen aan sanering van de vloot bij Hygiëne schooljeugd laat te wensen over Boeren pootten meer aardappels Zes doden frontale botsing GEWONDE TOERISTEN BINNENKORT NAAR HUIS Erkenning Vietnam is niet nodig Fonds voor tong- en scholvissers Jubileum Vierdaagse gisteren beg onnen Hartpatiënten naar Houston voor operatie HARDENBERG (ANP) - By een aanrijding onder Harden- berg (Overijssel) zijn gistera vond zes mensen om het leven gekomen. Zeven kinderen raak ten gewond. De slachtoffers en gewonden waren inzittenden twee auto's die frontaal bot sten op de provinciale weg Lut- ten-Slagharen. lanrijding ontstond doordat van de auto's, bestuurd door de 42-jarige Ryswijker R. C. R. de L. de M., een file verliet en op de baan voor het tegemoetko mende verkeer ging rijden. Daar naderde juist een tegenligger. In de Ryswijkse auto kwamen om het leven de bestuurder, de 29- jarige mevrouw F. Nicolaas uit en haar achtjarig dochtertje Fabiana. In de andere auto over leden de 31-jarige P. M. Lijnema uit Hardenberg, zijn 32-jarige echtgenote en hun achtjarige zoontje Johan. In de auto van de Rijswijker raakten alle overige inzittenden, vijf kinderen van drie tot veer tien jaar gewond. In de andere auto liepen een zevenjarig zoontje en een vijfjarig doch tertje van het omgekomen echt paar inwendig letsel op, een een jarig zoontje bleef ongedeerd. TROMSO (ANP) - De gewonde Nederlandse toeristen die betrok ken waren bij het busongeluk in Noorwegen zullen spoedig naar huis kunnen vertrekken. Acht van hen zijn inmiddels uit het zieken huis ontslagen en verbly ven in een hotel in Tromsö. Elf gewonden lig gen nog in het ziekenhuis, één van hen is ernstig gewond. Een woordvoerder van het reisbu reau Scanlux, dat de busreis had georganiseerd, heeft dat gistera vond meegedeeld Volgens hem kunnen alle gewonden spoedig het ziekenhuis verlaten. Overwogen wordt, aldus de woordvoerder, een speciaal vliegtuig te charteren om de gedupeerde Nederlandse toeris ten zo snel mogelijk naar Neder land over te brengen DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering zal niet de Socialistische Republiek Vietnam formeel er kennen. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft dat geantwoord op vragen van het Ka merlid Verwoert (DS'70). Van der Stoel: "Aangezien de re- publiek zichzelf beschouwt als een voortzetting van de beide oude Vietnams, is een formele Neder landseerkenning niet vereist", wel zijn op 2 juli aan de president by zijn ambtsaanvaarding de gebrui kelijke gelukwensen aangeboden. De vragen werden gesteld naar aan leiding van het officieel erkennen door het Verenigd Koninkryk van de republiek. Volgens Van der Stoel is door de negen landen van de Europese Gemeenschap afge sproken dat hetzij tot erkenning hetzij tot voortzetting van de reeds bestaande betrekkingen zou wor den overgegaan. UTRECHT (SP) - "Hoe vaak was je je? Hoe vaak trek je schoon ondergoed aan? Hoe staat het met de luizen? En: pik wassen". Met deze vragen en én hint, gesteld in on verbloemde termen, zullen de schoolart sen in ons land dit najaar een onderzoek instellen naar de hygiène onder de school jeugd. Dit onderzoek gebeurt op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Deze recht-voor-de-raap methode komt van dokter F. Wafelbakker, hoofd van de afdeling jeugdgezondheidszorg van het ministerie. Deze arts zegt dat "genitaliën- hygiëne" de mensen even weinig zegt als "persoonlijke hygiëne". Daarom voelt hij er zelf alles voor, om de dingen r woon bij hun Hollandse naar Dat "pik wassen" blijkt wel nodig volgens dokter Wafelbakker. Want uit een voorlo pig onderzoek is komen vast te staan, dat bij tien procent van de jongens "smegma" voorkomt; een soort smeer, die bestaat uit een opeenhoping van afgestorven huidcel len achter de voorhuid. De arts van het ministerie wijst er op, dat een heleboel jongetjes en ook grote mannen niet eens weten, dat ze bij het wassen van hun ge slacht het "velletje" moeten opstropen. Niet alleen mannen, ook vrouwen zouden wat meer zorg aan hun lichaam kunnen besteden. Er zijn wetenschappelijke on derzoekers, die bepaalde vormen van baarmoederhalskanker mede toeschrijven aan een tekort aan hygiëne. Volgens dok ter Wafelbakker is het wassen van de ge slachtsorganen daarom ook werkelijk van belang. De hygiëne in het algemeen laat nog vaak te Alarm Eerder deze maand heeft een aantal schoolartsendiensten in Gelderland alarm er het feit, dat de hygiëne op de scholen terug loopt. De schoolartsen vroe gen zich toen ook af, of het houden van dieren op school nou wel zo goed is. Peda gogisch heeft dat zeker waarde, maar die ren werken ook gevaren in de hand. Zo kunnen kinderen via de uitwerpselen van dieren infecties oplopen. Ook kunnen er lichamelijke klachten komen bij kinderen, die voor bepaalde dieren overgevoelig zijn. Het artikel hoofdluis vormt in de verhalen over hygiëne altijd de hoofdmoot. De be- stryding van dit hardnekkige euvel blijft een moeilijke zaak. Nu nog dit jaar een "luis-onderzoek" begint in de kliniek voor huid- en geslachtsziekten van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, hopen de schoolartsen in de toekomst over betere bestrijdingsmethoden van dit zoge naamde hoofdenrein te kunnen beschik ken. Het onderzoek, waarover wij gisteren al berichtten, zal enkele jaren duren en wordt gehouden in samenwerking met de afdeling parasitologie van het Academisch Ziekenhuis. Volgens sommige schoolart sen blijft hoofdluis een bijna niet uit te roeien zaak, wanneer de ouders van de kinderen niet of onvoldoende meewerken aan de bestrijding ervan. De artsen zijn overigens zeer voorzichtig wanneer het gaat om vermoedens, die op de oorzaak van het voorkomen van luis zouden kun nen wijzen. NIJMEGEN - Dat heb je en als je niet goed getraind bent.Na de eerste dag al plat afgevoerd. De andere deelnemers van de Vierdaagse kijken belangstel lend toe, als deze ongelukkige naar de EHBO-tent wordt ge bracht. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse tong- en scholvissers zullen binnenkort gaan meebetalen aan de sanering van hun vloot. Het bestuur van het Visserijschap (bedrijfschap voor de visserij) heeft gisteren besloten een fonds van maximaal 10 miljoen gulden te gaan vormen uit heffingen van maximaal één procent op de aanvoerwaarde van de beide vissoorten. Uit dat fonds worden bijdragen gegeven aan tong- en scholvissers die ermee ophouden. ,,tong- en scholfonds" van het bedrijfsleven en het door de overheid gevoerde ontwikkelings- en sanerings fonds voor de visserij vullen elkaar aan. Wie de tong- en scholvisserij eraan wil geven kan eerst by het o. en s.-fonds de vorige maand aangekondigde sanerings uitkering van 225 gulden per p.k. motorvermogen aanvragen. Is hem die toegestaan, dan kan hy bij het Visserijschap een bijdrage aanvra gen, die wordt vastgesteld op grond van de drieledige vermenigvuldi ging: het aantal paardekrachten van het uit de vaart te nemen schip, maal het percentage dat de tong- en scholbesomming in 1972, 1973 en 1974 uitmaakte van de totale be somming, maal 2.50. Wie dus bij voorbeeld met een schip van 100 p k. 80 procent van zijn besomming uit tong en schol haalde krijgt 100 maal 80 maal 2.50, dat is 20.000. Het percentage zal nooit hoger worden gesteld dan 80. Heeft men de bijdrage van het Vis serijschap binnen, dan kan men weer naar het o. en s.-fonds gaan voor een bijdrage, gebaseerd op de hoeveelheid tong en schol, die het schip dit jaar volgens de vangstbe perkingsregeling van het ministe rie van Landbouw en Visserij had mogen vangen. Die bijdrage is 3.40 per toegewezen kilo tong en 0.70 per toegewezen kilo schol. De van deze vissoorten dit jaar reeds gevangen hoeveelheid wordt er niet afgetrokken, hoewel het o. en s.-fonds dit indertijd bij het be kendmaken van zijn regeling ab usievelijk heeft meegedeeld. Het „ingeleverde" contingent komt ten goede aan de blijvende vissers, die daardoor een wat groter deel kunnen krygen van de in totaal aan Nederland toegestane vangsthoe- veelheden: 9.200 ton tong en 35.600 ton schol. Voor die bijdrage voor ingeleverde contingenten heeft het ontwikkelings- en saneringsfonds net zo veel uitgetrokken als het vis serijschap in zijn fonds wil doen: 10 miljoen. De bijdrage van het o. en s.-fonds zal nooit hoger zijn dan die van het Visseryschap. Van der Stee Minister Van der Stee van Land bouw en Visserij vindt dat het Vis serijschap het voorbeeld van het o. en s.-fonds had moeten volgen en de bijdrage ook had moeten base ren op de ingeleverde contingen ten. Het Visserij schap heeft dat niet gedaan omdat uit het bedrijfsleven bezwaren zijn gerezen tegen zo'n binding met de vangstbeperkings regeling. Het bestuurslid Kramer (Vissenjbelangen Urk) stemde zelfs tegen het nieuwe fonds omdat hij nog te veel verband zag met de door hem verfoeide regeling van het ministerie voor de verdeling van de nationale vangstcontingen ten. Veel vissers zijn al by de kroon in beroep gegaan tegen die verde ling, zo werd meegedeeld. Er waren behalve die ene tegenstem, drie onthoudingen en verder zes stern- Ondanks zijn bezwaren helpt mi nister Van der Stee het visserij schap door de rente te betalen van de lening die men moet sluiten om het geld voor het fonds bijeen te krijgen voordat de heffingen bin- i stromen. Ook stelt de overheid 'v7-' zich garant i plichtingen. Met het n lingen hoopt r mindering de aflossingsver- samenstel van rege len een verdere ver- de kottervloot met 60.000 pk of ongeveer 20 procent te bewerkstelligen. Pogingen om te kómen tot een gezamenlijk fonds van overheid, visserijbedrijfsleven en banken, groot 30 miljoen, zijn niet gelukt. De banken wilden daaraan niet meewerken. Wel is een aantal banken in beginsel bereid, een deel van de op het te sanerem schip rustende lasten kwyt te schelden. Ze willen daarvoor ech ter geen algemene regeling, maar zullen ieder geval individueel be- kyken. Volgens secretaris dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg van het Visserijschap komt er niettemin 30 miljoen als extra-stimulans voor de sanering bij elkaar uit elk van beide fondsen 10 miljoen, plus 10 miljoen als maximale bij drage van de banken. Tot 31 oktober kunnen de vissers hun aanvragen tot de beide fondsen richten. Na die datum, dus als men weet hoeveel gegadigden er zijn, gaat het dagelijks bestuur van het visserijschap bepalen of de heffing op de tong- en scholaanvoer één procent zal worden of minder. De nieuwe regeling van het o. en s.- fonds moet nog de goedkeuring krijgen van de Europese DEN HAAG (ANP) - De hoge aardappelprijzen van het afgelopen seizoen hebben de Nederlandse boeren ertoe geïnspireerd, dit jaar heel wat meer consumptie aardappelen te poten dan in 1975. De oppervlakte klei- aardappelen nam met bijna 13 procent toe tot 74.500 hecta re, de oppervlakte consumptie-aardappelen op zand- en veengrond met 23 procent tot 14.800 hectare. Daartegen over daalde de oppervlakte fabrieksaardappelen met 2 pro cent tot 71.600 ha. groene erwten verminderden met 35 pet tot 2.800, kapucijners en grauwe erwten met 14 pet tot 900- bruine en witte bonen met 13 pet tot 5. 100 ha. procent tot 109.300 ha, de opper vlakte wintergerst met 58 procent tot 9.600 ha. Zomertarwe en zomer- gerst daarentegen daalden resp. met 50 procent tot 21.200 en met 32 procent tot 25. 000 hectare. Het ge hele areaal gerst ging met 26 pro cent omlaag tot 61.600 ha. Rogge: toeneming met 17 procent tot 21.300 ha. Haver, korrelmais: vermindering met resp. 26 pet tot 25.400, 30 pet tot 900 en 28 pet tot 250 ha. De oppervlakte suikerbieten is ge stegen met 2 procent tot 139.000 ha. Peulvruchten verloren terrein: Aanzienlijk toegenomen zijn ook de oppervlakten tarwe, rogge, blauwmaanzaad, snijmais en zaai- uien, terwijl minder gerst, haver en koolzaad werd gezaaid. De hele op pervlakte akkerbouwgewassen is vergeleken met vorig jaar met 1,4 procent toegenomen tot 684.000 ha. Het totale areaal tarwe is nu 130.500 ha, ongeveer even groot als in 1974, maar 22 procent dan in 1975, toen de natte winter 1974ij75 tot een in krimping van de oppervlakten win tertarwe en wintergerst had geleid. Het areaal wintertarwe is nu ten op zichte van 1975 gestegen met 69 SCHIPHOL (ANP) Om in het Ame rikaanse Houston een open harto peratie te ondergaan is gistermid dag de derde groep Nederlandse hartpatiënten van Schiphol naar deze Amerikaanse stad vertrokken. Deze derde groep telt evenals de vorige negen patiënten: zes man nen, twee vrouwen en een vijfjarig jongetje. De eerste groep hartpa tiënten die in Amerika een operatie onderging telde zeven patiënten De Nederlandse hartchirurg Van der Schaar begeleidt de patiënten tijdens hun reis. Morgen zullen de eerste patiënten van deze groep door de Amerikaanse hartchirurg Cooley worden geopereerd. Volgens voorzitter Henk Fievet de Nederlandse Vereniging Hartpatiënten, die „zijn" patiënten op Schiphol uitgeleide deed, be staat er een wachtlijst van ongeveer 400 aanvragen voor operaties Houston. Zaterdagmorgen keert op Schiphol de tweede groep patiënten terug, die ongeveer anderhalve week ge leden in Houston is geopereerd. PORTO ERCOLE - De konin klijke familie brengt haar va kantie traditiegetrouw door in het Italiaanse Porto Ercole. Moeder Irene helpt haar kinde ren een handje met het maken van zandtaartjes. Haar kinde ren in de zandbak zijn v.l.n.r.: Marguerita, Carolina en Jaime. Nieuwe KVP -er in Tweede Kamer DEN HAAG (SP) - De heer H vat den Broek uit Dieren komt in dt Tweede Kamer. Hy neemt de plaats in van het KVP-kamerlid Van Schaik die tot lid van de Raad v< State is benoemd. Aangezien Van Schaik indiener van het christen-democratisch initiatief-wetsvoorstel over abor tus, moest ook naar een andere on dertekenaar worden uitgekeken. Dat wordt nu mevr. Gardeniers- Berendsen. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE Gaal u met vakantie en wilt u uw eigen krant daar ontvangen"7 Vult u dan even de onderstaande bon in Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar. Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a d Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken au b 7 Mijn HUISadres is Naam Straat Nr Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES p/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vankantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1 70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wi| kunnen dus helaas geen verantwoording t tijdig arriveren van kranten op kantieadres

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7