Personeel kan in dienst bij AZL Circus Sarrasani naar Leiden LLZhKb bCHKIJVLN issvrr-'- koorstraat LEIDEN - De dienst Gemeente werken zal op korte termijn een be gin maken met de herbestrating van de Vrouwenkerkkoorstraat. Bij die gelegenheid zal ook de indeling van de straat gewijzigd worden. B en W van Leiden hebben het plan netje, dat onder meer voorziet in een verbreding van het trottoir aan de winkelkant, onlangs goedge keurd. Verder zal het trottoir langs het schoolplein worden opgeheven om plaats te maken voor een aantal fietsklemmen en een parkeerplaats voor een invalide. Het trottoir op het Vrouwenkerkhof zal worden uitgebreid, terwijl de aansluiting van de Vrouwenkerkkoorstraat met de Haarlemmerstraat voorlo pig blijft zoals die nu is. De mededeling dat dit werk zal worden uitgevoerd komt twee we ken nadat bezoekers van het aan de Vrouwenkerkkoorstraat geves tigde "Praethuijs" de straat voor het etablissement gedeeltelijk hadden opgebroken. De plaats voor de straatklinkers werd ingenomen door plantjes en er werd een zitje gecreëerd. Een actie die tot doel had om de gemeente tot haast te manen bij de uitvoering van plan nen (een terras met zitjes in de open lucht) die vier jaar geleden reeds waren ingediend. LEIDEN -Gistermiddag is brand ontstaan op het talud van de spoordijk aa stond over een lengte van honderd meter in brand. De Leidse brandweer die i het vuur vrij snel in bedwang met twee stralen en "zwabbers". De oorzaak i achterhaald. COMMISSIE JELGERSMAKLINIEK: Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klok ken. het Schuttersveld. Het droge gras m half vier werd gealarmeerd had in de bermbrand kon niet worden Milieuheffing (4) Onlangs kregen we een drukwerk van de actie „MAN" (Milieu Aktie- centrum Nederland). Achteloos legde ik het met andere onge vraagde vulling van de brievenbus weg. Ik werd daaraan weer herin nerd door het artikel Milieuheffing (2) in deze krant van 14 juli. Als ik het drukwerk goed begrepen heb, verzetten de actievoerders, die er blijkbaar wel een paar centen voor over hebben, zich tegen de milieu belasting van het hoogheemraad schap. Ze zeggen: de industrie is de grote vervuiler van het milieu, laat die maar betalen. Mijns inziens vergeet men dat alle burgerkeu kens met elkaar heus wel in hun totaliteit als een grote vervuiler meedoen. Waarom dus zo'n herrie- schoppen? Ik heb gelezen dat MAN een du bieuze a-politieke vereniging is, af komstig van een communistische splintergroep uit 1973. Het schijnt dat deze activisten tijd en geld ge noeg hebben om landelijk rumoer te maken, met gebruikmaking van onjuiste argumenten. Als hun zaak een beetje loopten er herrie wordt geschopt, kunnen ze aan de tweede fase beginnen, n.l. den volke vertel len, hoe ruw de politie te werk gaat. Mensen laat je toch niet opjagen door een paar raddraaiers. Kijk door zulke acties heen: het gaat niet om eerlijke of oneerlijke belasting centen; er zit veel meer achter. Dat is de mening van een oud-militair. L. H. Bokma Nachtegaallaan 14 Milieuheffing (5) De heer 't Hart doet in zijn brief van 19 juli in dit blad een aantal ernstige LEIDEN - Ook het jeugddorp Zuid-West staat deze zomer weer in het teken van de vakantie- bezigheden. Kinderen van vier tot dertien jaar kunnen zich naar har telust uitleven op de klimbaan, in het verf of kleihuisje of op het voet balveld. Deze week staat Scandi navië centraal in het jeugddorp, waar men iedere week aan de hand van verschillende activiteiten de kinderen wat vertrouwd maakt met bepaalde gewoonten uit een land. Natuurlijk kan de jeugd zich op het terrein van het jeugddorp weer vermaken met houtspijkers en an der materiaal. Want er is toch niets mooiers dan het bouwen van een ei gen hut. (zie foto1). LEIDEN - PV "De Sleutelstad- vloog met 256 jonge duiven een wedvlucht. De uitslag: 1,6,8, A.J. Pracht, 2.N. Nievaart, 3. W. Siera, 4 C. van den Nieuwendijk, 5.7 A. v.d. Dop en Zn. 9. J A. Schrijvers 10. W v.d. Nieuwendijk. PV de LPC Leiden vloog met oude duiven op Chateauroux 1. P. Groe nendijk, 2.10. J. Staffeleu, 3. W. On- stenk, 4.7 W. Beij, 5 J. Rozier 6. J. v. Alphen. 8. W.W. v.d. Hoogt, 9. W. Teske. Met jonge duiven werd ge vlogen vanaf Venlo. De uitslag: l .J. Rozier, 2.3. W. v.d. Hoogt, 4,6. J. v. Alphen, 7. Fr. Gijsman, 8. J. Groe nendijk, 9. J.Koster, 5. N. de Groot, 10. P. Groenendijk. PV Het Oosten hield een wedvlucht vanuit Noyon voor oude duiven. -Uitslag: 1. P. Juffermans, 2-5. T. v. As, 3-4-9-10. C. Gijsman, 6. H. v. Klaveren, 7. D. Koet, 8. H. de Haas De uitslag van de wedvlucht voor jonge duiven vanuit Sognies luidt: 1-6. C Gijsman, 2, B. Singeling, 3-5. D. Koet, 4. P Juffermans, 7-8 W. Gijsman, 9. K. Dokkum en zn., 10. H. van Klaveren. LEIDEN - De Leidsé brandweer is gisteren nog een groot deel van de dag in touw geweest om nablussing te verrichten van de brand op de vuilstortplaats aan de Roombur- gerweg. Nadat al het smeulende af val met een laag zand was bedekt en grote hoeveelheden water op de vuilnishoop waren gespoten, wer den de blussingswerkzaamheden beëindigd. De brandweer is een kleine 24 uur in touw geweest by de blussing. Herbestrating Vrouwenkerk- beschuldigingen aan het adres van het MAN. (Milieu Aktiecentrum Nederland). In de eerste plaats zegt hij dat we geweld met de politie uit lokken (straatrelletjes). Vervolgens dat het MAN op veilige afstand blijft en kijkt hoe interessant het innen van de milieubelasting is. Op de derde plaats zou er geen band met de weigeraars bestaan. Daarbij voegt hij er aan toe dat de weige raars met de brokken blijven zitten, en dat ze moeten kiezen tussen blij ven weigeren en een vechtpartij riskeren of betalen. Deze beschuldigingen zijn niet moeilijk te weerleggen. Er is door ons nog nooit geweld uitgelokt. De milieubelasting, die ons opgelegd is, wordt met onnodig geweld geind. Op éen punt zijn we het met Rijnland dan ook eens nl. dat we tegen geweld zijn. Wat de tweede beschuldiging betreft: nog nergens bleef het MAN toezien, maar heeft altijd samen met de weigeraars voorop gestaan om boedelverkoop te voorkomen. We kunnen de heer 't Hart adviseren om de Tribune nr. 12 '76 of de Telegraaf van 22 mei '76 na te lezen. De band met de weige raars is overduidelijk gezien de vele duizenden kaarten die steeds weer ingezameld worden. Overigens over brokken gesproken; we zitten nu al met een vergiftigd milieu. Niet alleen de beschuldigingen van de heer 't Hart zijn belachelijk, maar hij toont ook nog eens zijn ge brekkige kennis. In Groningen is de deurwaarder er tot drie keer toe niet in geslaagd om de milieubelas ting te innen. In Utrecht werd de inning via de giro stopgezet nadat het MAN de rekeninghouders advi seerde hun geld er af te halen. Waarom gaat de heer 't Hart niet in op de argumenten van het MAN? Gezien zijn schrijven heeft de heer 't Hart andere bedoelingen en pro beert zelf "deurwaardertje" te spe len om zo de mensen aan het beta len te krijgen. Milieu Aktiecentrum Nederland, Gerard Harmes, (Salvatorshof 10, Leiden). Raadsherenbuurt Larjg heb ik gewacht om een oor deel te geven over het planten van boompjes in onze Oldenbarneveld- straat, maar als er door de daarvoor verantwoordelijke ambtenaren der gemeente Leiden ooit een mis kleun is gemaakt, dan is het wel ge beurd door die zogenaamde groen voorziening. Ik ben een natuur vriend van professie en houdt van bomen en het gaat ook eigenlijk niet om die boompjes maar om die idiote wijze waarop ze geplant zijn. De cementen banden die eromheen zitten, die bijna de gehele straat versperren. Dan nog in elk zo'n vierkant vier lelijke palen, onkruid, hondenvuil. Zeer terecht dat de heer Wakka schreef dat een be zemwagen niet meer in onze straat kan komen. Gevolg een vuile vieze troep. Onze jaren'geprezen Raads herenbuurt is met het initiatief van enkele z.g. jongeren wel zeer slecht uit de bus gekomen. Wat moeten wij daar aan doen. In onze buurt wonen geen agitators, geen recalci- tranten die protesten laten horen, maar dat de Raadsherenbuurt aan schoonheid heeft verloren blijft een feit. Hopenlijk komen diezelfde verlichte ambtenaren, die dit wa- vprodukt hebben gewrocht, eens kijken naar het resultaat van hun door onze jongere bewoners opge legde zogenaamde verbeterinsplan „Raadsherenbuurt". D. Spoor J. de Witstraat 16 Leiden Opnemen van brieven in deze T O nnTT'nTTTT'P'\T rubriek behoeft niet te bete- LEIDEN - De Universiteit van Cambridge heeft aan de Leidse hoogleraar prof. Dr. P A. H de Boer het eredoctoraat in de godge leerdheid toegekend. Het eredocto raat is intussen aan hem uitgereikt. Prof. De Boer is hoogleraar in de uitlegging van het Oude Testament en de geschiedenis van de Israëliti sche godsdienst en van de Israëliti sche letterkunde. LEIDEN - "Ik heb tegen de we thouder gezegd: ik bied u mijn ex cuses aan, dat ik Leiden vorig jaar heb laten zitten". Aldus de 73-jarige oud-circusdirectèür Jos Mullens, die dezer dagen "even Leiden aan deed" om voorbereidingen te tref fen voor de komst van het circus Sarrasani. Eind volgende week slaat dit circus de tenten op bij de Groenoordhal en van vrijdag- tot en met zondagavond worden in totaal vijf voorstellingen gegeven. Het is inmiddels al weer twee jaar geleden dat een groot circus Leiden aandeed. Vorig jaar zou Jos Mul lens het circus Krone naar de Sleu telstad brengen, maar er ontston den wat moeilijkheden met de ge meente over bepaalde faciliteiten. Volgens Krone heette het toen dat "een paar dagen Leiden" niet ren dabel te maken was en dat daarom van Haarlem direct werd doorge reisd naar Den Haag. "We hebben toen een smoesje moe ten verzinnen", aldus Jos Mullens, „want in werkelijkheid waren we het langs elkaar heen werken van de gemeentelijke instanties een beetje zat. Eerst hadden we goede afspraken gemaakt met Gemeen tewerken. Toen we op het terrein kwamen kregen we plotseling weer heel andere dingen te horen van de Groenoordhal-directeur. We heb ben toen de knoop doorgehakt en hebben Leiden laten vallen". De zich generaal-manager noe mende Jos Mullens is blij dat nu alle problemen met de gemeente Leiden zijn uitgepraat. "We hebben een zeer prettig gesprek gevoerd met wethouder Van Aken. Van beide kanten zijn dingen ter sprake gebracht uit het verleden. Slot van het liedje was dat we alle mogelijke faciliteiten hebben gekregen. We mogen bijvoorbeeld affiches be vestigen aan alle brugleuningen in de stad. Tot nu toe was dat volgens de voorschriften absoluut verbo den. Wel hebben we moeten belo ven dat alle affiches weer verdwe nen zijn zodra het circus vertrok ken is. De wethouder is bijvoor beeld helemaal niet tevreden over de gang van zaken rondom "De Walvis". Die hebben links en rechts borden neergezet en' er een rom meltje van gemaakt. Mullens is geen onbekende in Lei den. Vijfenveertig jaar geleden stond hij voor de eerste maal op het Schuttersveld. Vele jaren met een eigen circus. "Ik herinner me als de dag van gisteren dat we zeventien jaar geleden op een zondag een uit verkocht huis hadden. Een tent van 64 bij 42 meter. Plotseling stak er een storm op Met orkaankracht. We dachten dat de hele zaak de lucht zou ingaan. De brandweer heeft het tentzeil voortdurend nat- gehouden. Het publiek hebben we groepje voor groepje de tent laten verlaten. We hebben de voorstel ling afgelast omdat we geen risico's wilden lopen. De brandweer heeft ons daarvoor nog gecomplimen teerd. Maar het kostte ons die avond wel 23.000 gulden". In de afgelopen decennia heeft Jos Mullens een aantal grote buiten landse circussen naar Leiden ge bracht. Onder meer het circus Ha genbeek en Krone en nu Sarrasani. Voor het volgend jaar heeft hij nog ambitieuzere plannen: dan hoopt hij het Amerikaanse circus van mr. Norton uit Californië naar ons land te halen. Een volgens Jos Mullens gigantisch circus dat beschikt over 30 olifanten en 160 paarden. Of dat circus ook naar Leiden komt hangt af van de vraag hoe het uit pakt met circus Sarrasani. Wat het programma betreft maakt Jos Mul lens zich geen zorgen. "Het is een uitstekend programma boordevol met internationale attracties. Zoals de Zwitserse clown Walter Galetti, de dressuur van leeuwen en haze windhonden door Henk Luvex, de Duitse jongleur Rudi Schweitzer, Stanislaw Basta van het Poolse staatscircus met olifantendressuur, de evenwichtskunstenaars de Bonnaccoros en de komische ca- scadeur Ray Dondy. Een beetje chauvinisme zal Jos Mullens overigens niet vreemd zijn want in het circus treden ook en kele familieleden op. Bijvoorbeeld Jos Mullens (73) alle faciliteiten Valeri en Henry Mullens, die een show geven met schimmels of Wil lie Mullens die acht Kaukasische halfbloed Arabieren dresseert. Volgende week vrijdag komen de olifanten op het Leidse station aan en worden na een tochtje door de stad naar de Groenoordhal ge bracht. Op het voorterrein zal een tent worden opgebouwd die plaJrts kan bieden aan 4800 personen. "En allemaal een leuning in de rug", voegt Jos Mullens er aan toe. Vrij dagavond vindt de galapremière plaats, die om acht uur begint. Zo wel zaterdag als zondag zijn er twee voorstellingen, die respectievelijk om 15 en 20 uur beginnen. Maanda gochtend vertrekken de ongeveer tweehonderd medewerkers van het circus Sarrasani naar Den Haag waar men van 3 tot en met 22 augus tus zal blijven. huisjaarlyks./ 254.000 moeten gaan betalen. Dit bedrag is geënt op de waarde van grond en gebouwen, die getaxeerd is op 1.850.000. De kosten van onderhoud zullen even eens voor rekening van het AZL komen. Wijzigingen aan gebouwen of terreinen zijn onderworpen aan de goedkeuring van de gemeente Leiden, tenzij het om bedragen gaat die lager zijn dan 50.000. De ge bouwen en de grond van de Jel- gersmakliniek zullen door het AZL worden gebruikt totdat er een nieuwe psychiatrische afdeling is gerealiseerd, eventueel in de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis. Of en wanneer dat gaat gebeuren is afhankelijk van de ontwikkelingen in de psychiatrie in de regio en van de verdere uitwer king van de nieuwbouwplannen. Een werkgroep van de Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen in Leiden en Omstreken is intussen bezig de behoefte aan psychiatri-' sche bedden in de regio vast te stel len. Het wachten is ook op een ad vies van de Commissie Academi sche Ziekenhuizen over de gevol gen van de nieuwbouw van het AZL. Dit advies gaat in eerste in stantie naar de verantwoordelijke bewindslieden van onderwijs en wetenschappen en van volksge zondheid. uitgepraat LEIDEN - Het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest dat in dienst is bij de gemeente Leiden en werkzaam in de Jelgersmakliniek, krijgt op een nog nader te bepalen datum de gelegenheid in dienst te komen bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. De bestaande ziektekostenregeling (IZA), salariëring en-alle andere materiële voorzieningen blijven daarbij behouden. Dit blijkt uit het eindrapport van de zg. Commissie Jelgersmakliniek, dat officieel nog steeds niet voor publicatie is vrijgegeven. De commissie Jelgersmakliniek werd in 1973 ingesteld door de ge meente Leiden, het academisch ziekenhuis en de Leidse universi teit om advies uit te brengen over de toekomstige positie van de Jel gersmakliniek. Achterliggende ge dachte was dat een al sinds 1949 be staand contract tussen de ge meente Leiden en het rijk veran derd moest worden, waarbij het za- kelyk beheer van de Jelgersmakli niek zou overgaan naar het rijk. Tot nu toe valt de kliniek onder ver antwoordelijkheid van de ge meente Leiden, zoals ook het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeesten Voorgeest, terwijl het academisch ziekenhuis van de Jelgersmakli niek gebruik maakt voor onderwijs en onderzoek. Uiteindelijke bedoe ling is de Jelgersmakliniek als een psychiatrische afdeling onder te brengen bij het academisch zie kenhuis. In augustus 1974 nam de Leidse gemeeteraad het principe-besluit om Endegeest en de Jelgersmakli niek van elkaar los te koppelen. Daarbij werd de voorwaarde ge steld dat er voor de langere termyn een samenwerkingsverband zou komen, bij voorkeur in de vorm van een gemeenschappelijke, publie krechtelijke regeling tussen de universiteit, het AZL, de gemeente Leiden en zo mogelijk de provincie Zuid-Holland. De Commissie Jel gersmakliniek kreeg de opdracht om de ontkoppeling voor te berei den en een eindrapport te maken. Het bestuur van het AZL en B. en W. van Leiden zijn inmiddels met de inhoud van het rapport akkoord gegaan. Overlegorgaan Uit het eindrapport van de com missie blijkt dat de overgang van de Jelgersmakliniek van gemeente naar rijk nauwelijks consequenties heeft voor de patiënten, de dienst verlening en het personeel. Voor de patiëntenzorg adviseert de com missie een blijvend overlegorgaan in het leven te roepen, waarin de taken van Endegeest, Voorgeesten Jelgersmakliniek moeten worden verdeeld. Ook zal dit overlegorgaan zich bezighouden met psychiatri sche voorzieningen in de regio die buiten de ziekenhuissfeer vallen. In het rapport wordt uitdrukkelijk vermeld dat er voor het personeel dat in de Jelgersmakliniek werkt, geen enkel beletsel is op rechtspo sitioneel gebied om van de ge meente over te stappen naar het rijk. Medewerkers die toch in dienst van de gemeente Leiden wil len blyven, zullen onder een zg. de tacheringsregeling gaan vallen, wat inhoudt dat ze in de Jelgersmakli niek zullen worden gedetacheerd. Een dergelijke regeling wordt door de commissie in elk geval aanbevo len voor de leerling- verpleegkundigen die door Ende geest worden opgeleid en een deel van hun opleiding in de Jelgersma kliniek doorbrengen Voor het gebruik van de grond en de gebouwen van de Jelgersmakli niek zou het academisch zieken- Dr. Pleket hoogleraar LEIDEN - Dr. H. W. Pleket is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de Griekse en Latijnse epigrafiek. Sinds 1967 was hij aan dezelfde universiteit gewoon lector met dezelfde leer opdracht. Prof. Pleket (45) studeerde ge schiedenis in Leiden en in Cam bridge en was een jaar werkzaam op de Britse School te Athene. In 1958 promoveerde hij tot doctor in de letteren. Van 1956 tot 1960 was hij leraar in de klassieke talen op het Groen van Prinstererlyceum in Vlaardingen. In 1960 werd hy we tenschappelijk medewerker aan de Leidse universiteit en in 1967 volgde zijn benoeming tot lector. Prof. Pleket schreef samen met prof. dr. M. I. Finley uit Cambridge het boek "The Olympic Games: The first Thousand Years". Jos Mullens: Ik heb met de wethouder alles

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3