HOTEL BIJ AVIFAUNA „Bij gedraagt zich elke dag anders" Bouw kost f2 miljoen agenda Brand bij Sikkens DINSDAG 20 JULI 1976 SASSENHEIM Dankzij een brandblusinstallatie is de brand, die vannacht omstreeks kwart over twee uitbrak bij Sikkens Lak fabriek in Sassejiheim, in de kiem gesmoo rd en bleef de schade be perkt tot honderdduizend gulden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit een elektrische heftruck in de synthetische ma lerij. Door de steekvlam vatte ook de kuip, waarin zich circa vijf honderd liter verfverdunner be vond. vlam. Het dienstdoende personeel scha kelde de installatie in en waar schuwde de Sassenheimse en Leidse brandioeer. De Leidse brandweer rukte uit met auto spuit, hoogwerker en commando auto. Er restte niets meer dan het koelen van de sandmül en na blussing swerkzaamheden. Twee gewonden bij botsing LEIDEN Twee vrouwen raakten gisterochtend gewond bij een auto botsing op de kruising Oude Singel- V olmblengracht-Janvossenbrug. Het ongeluk ontstond doordat een van de Janvossenbrug komende, 24-jarige Hazerswoudse automobiliste volgens de politie geen voorrang verleende aan een op de Oude Singed in de richting van de Mare rijdende wa gen. De bestuurster van deze auto, een 21-jarige inwoonster van Leiden, kreeg een hersenschudding en kneu zingen aan de linkerschouder. Een 30- Jarige passagiere. eveneens uit Lei den, raakte licht gewond aan het hoofd. Beide vrouwen moesten voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebrachtDe automobilste uit Hazerswoude kwam met de schrik vrij. De twee auto's werden flink beschadigd. Diefstal uit vitrines LEIDEN Bij een winkel in huis houdelijke artikelen aan de Haar lemmerstraat (Corver) zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee vitrines opengebroken Onder meer werden ontvreemd een rekje met tin nen lepeltjes. een letterbak met in houd, fotolijstjes en Delftsblauwe te geltjes. De weggenomen artikelen zouden een waarde van ongeveer f 400,- vertegenwoordigen. ALPHEN AAN DEN RIJN Avifauna gaat een hotel en nieuw restaurant bouwen. Het hotel krijgt een capaciteit van zestig bedden, 't Huidige restau rant zal, als de nieuwbouwplannen zijn voltooid, worden afgebroken. De directie van Avifauna ver wacht, dat in de loop van 1978 de nieuwe accommo datie in gebruik zal kunnen worden genomen. Het Van der Valk-concern werkt al jaren aan de plannen. De di rectie van Avifauna wil het hotel bouwen, omdat zij haar gasten 's nachts nauwelijks in Alphen kan onderbrengen. Meestal komt het erop neer, dat de 300 personen. Het hotel, dat naast het restaurant is gepland, zou dan uit zes lagen gaan be staan. Groot genoeg voor 30 ka mers met totaal 60 bedden. "Dit is voor ons het meest aantrekke lijke", aldus directie-assistent M. De eerst gemaakte maquette van het te bouwen hotel bij Avifauna. Op last van de ge meente Alphen wordt de hoogte echter teruggebracht van zes naar vier bouwlagen. moeten worden plaatsen, die op vele kilometers afstand van Alphen zijn gelegen. Vorig jaar kregen de plannen vastere vorm. Na overleg met de officiële instanties werden de plannen op tekening gezet. De ge dachte ging uit naar een hotel met een groot nieuw wegres taurant voor 60 bedden plus een restaurant met e van der Valk. 'De enige tijd ge leden bij de gemeente ingediende plannen stuiten nog al op bezwa ren wat betreft de hoogte van het hotel, omdat dit niet zou passen in de omgeving van het park". Dit vindt Van der Valk „onbe grijpelijk". De PTT-toren hier achter beheerst als het ware de hele omgeving. Niettemin zullen bannen enkele maanden nieuwe plannen worden ingediend, waar bij wordt gedacht aan vier lagen, die wat breder zullen moeten uit vallen om toch aan 30 kamers te komen. Het aanvankelijk op de bovenste verdieping te bouwen woonhuis vervalt. „Een aantal van 60 bediden is wel het mini mum, dat een kans geeft op een verantwoorde exploitatie. De bouw zal, gerekend naar de huidige bouwprijzen, zeker de twee mil joen gulden passeren." Wij reke nen nog op een jaar van voorbe reidingen, plus ruim een jaar bouwen, zodat in het gunstigste geval, eind 1978, het complex kan worden geopend." Het is de bedoeling hotel en restaurant te doen verrijzen op de plaats waar thans de dienst- Op de huidige parkeerplaats bü Avifaun sloopt. komt het nieuwe hotel. Het veel te kleine wegrestaurant (rechtstoordt dan gc- gebouwen staan plus de werk plaatsen. Deze werkplaatsen zullen wor den ondergebracht in het hoofd kantoor van het Van der Valk- concern in Voorschoten. Het hotel zal voor het grootste gedeelte ver rijzen op het thans in gebruik zijnde nieuwe parkeerterrein oos telijk van het huidige wegrestau rant. dat zal worden gesloopt en plaats zal moeten maken voor parkeerruimte. Indien binnen afzienbare tijd de hotelplannen van Avifauna kunnen worden verwezenlijkt, zal daarmee stellig een stukje ver lichting worden gebracht in de dringende behoefte voor hotel ruimte in de Rijnstreek en in Al phen in het bijzonder. De hotel ruimte die Alphen thans te bieden heeft is gering. „De Industrie" Van der Valk vertelde dat het concern zich ook als medegega digde heeft laten inschrijvingen voor de aankoop van de thans niet meer in gebruik zijnde scheepsbouwwerf ,.De Industrie" aan de Wilhelminalaan. De werf zou met haar complete inrichting, als reparatiewerkplaats kunnen dienen voor de eigen vloot van Avifauna. Ook zouden er motor jachten van particulieren voor reparatie en onderhoud terecht kunnen. LEIDERDORP/OEGSTGEEST "Ik heb al allerlei dieren gehad, maar die hebben allemaal op de een of an dere manier een vast leefpatroon dat zich nooit wijzigt. Bijen hebben dat ook wel, maar zijn daarbij zo gevoe lig voor weersveranderingen het weer speelt een zeer grote rol in het dagelijkse doen en laten van de by dat het volk zich elke dag weer anders gedraagt." Bijenhouden imkeren dus is fascinerend en de grote kans één of meerdere steken op te lopen is maar bijzaak, vinden Door Hans Meijer Ton Verbaken: ,fliet de bij telt, maar het volk" Ton Verbaken en Hans van der Post, allebei bestuurslid van de afdeling Oegstgeest van de Nederlandse bijen- vereniging. "Het steken wordt steeds onderge- schikter, naarmate je belangstelling groter wordt, vindt Ton. "De eerste paar jaar heb je er wel last van, vooral het tweede of derde jaar, want dan ben je het gevoeligst. Daarna word je min of meer immuun voor de steken. Je hebt geen last meer van de uitwerking van het gif en twintig of dertig steken per keer kun je dan echt wel hebben." "Je let er niet meer zo op," aldus Hans. "Maar zeker in het begin staat het zweet natuurlijk in je handen." By het fotograferen blijkt dat de meer ervaren bijenhouder er nauwe lijks meer last van heeft. Een van de bijen vliegt weliswaar in Ton's broekspijp, maar de steek doet hem nauwelijks iets. Het feit dat de bij dood gaat beroert hem meer: "Maar je moet hard zijn, wa-nt bij de bijen zelf telt de eenling ook niet. daar gaat het om het volk, het volk is individu." Bijenhouden is voor Hans en Ton ze kennen elkaar al sinds de tijd dat zij beiden nog in korte broek liepen, toen hun eerste belangstel ling werd gewekt door een imkerende overbuurman een uitdaging: in de zin van: Kijk eens wat stoer ik ben, ik durf al die steken te ris keren. Het is een uitdaging om het volk, de zwerm bij elkaar te houden, om hun leven, een klein beetje te be- invloeden, ze aan je te laten wennen en elke dag weer opnieuw te ont dekken hoe de bijen aan stemmingen onderhevig zijn. Dat kun je aan de buitenkant van de kast al zien." Hans: "Het is een echte natuur- hobby. Door de bij leer je veel andere dingen. Je gaat kijken naar welke bloemen ze toe gaan en hoe die heten. Zo kom je ook eens wat over planten aan de weet. Voor ik bijen ging houden wist ik niet eens hoe een linde bloeide." Wat fascineert aan de by is de structuur van zijn maatschappij. De Gevonden In de maanden mei en juni zijn weer flink wat diingen gevonden. De Leidse politie raapt alles op. Ook daar geldt: „Het nieuws ligt op straat". Een bloemlezing uit de gevonden voorwerpen leert ons trouwens dat de mens een slordig wezen is: sleutels, heren portemonnee, shirt, bromfietshelm, bankbiljetten, koffiezetapparaten, gietijzeren lamp, dameshandschoe- tnen, schooletui, jasje, multomap, studieboeken, meisjestas, dames- portemonne, shirt, bromfietshelm, trouwring, herenpolshorloge, tas inh. kleding, tas inh. gereedschap, kinderjasje, pullovers, jongens jack, rekenliniaal, armbandje met plaatje, bontje, militaire tas, he rentrui, overgordijnen, ex-pander, herenbril, damespolshorloge, ket tinkje. herenjas, badlaken, zwem broeken, wandelwagentje, reken machine, schooltas met inh., loon zakje, geldtas, klapstoeltje, doos inh. mondharmonika's, dozen glas werk, damesring, bijbel, heren pantalon, ballpoint, hondenhals band, kindertasje, fotocamera, he- renvest, sierspeld, veilingkisten, en een steekwagentje. De Leidse politie deelt ons mee dat deze voorwerpen zijn „terug te bekomen" bij het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8. ingang poort, op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Ook bij de Hermandad wordt stevig met germanismen gestrooid. Wat is er gebleven van het fiere en smette loze gezag dat in vroeger dagen de straten rein en de taal zuiver hield? De verloedering grijpt in alle toonaarden om zich heen. Het wordt trouwens tijd dat de politie eens met wilde havanna's over de brug komt. Gevonden voorwerpen kosten ons zeer veel ruimte. Westerkwartier De Stichting voor Buurt- en Ckubhuiswerk Westerkwartier deed ons een keurig verslag toekomen van het eerste zomerkamp in Hel- levoetsluis. We weten allemaal nog wel dat het clubhuis van Wester- kwartier indertyd ten prooi viel aan en forse brand. We zouden alsnog een vereniging „Vrienden van Westerkwartier" moeten op richten om te getuigen van onze solidariteit. Zomerkamp Het zomerkamp van Wester kwartier is 'n geslaagd kamp ge worden, zo vernemen wij uit het zeer lijvige verslag. Na het zomer kamp is er een enquete ingesteld onder de ouders om na te gaan wat zij van het kamp vonden. Tien gulden zakgeld voor vijf dagen inderdaad voldoende, de was goed en het eten was goed, zo luidt in meerderheid het oor deel van de ouders. De kinderen dachten er trouwens niet anders over. Wat willen we nog meer? Melk kampplaats was goed, de leidingvogelschare. Het verslag van het zomerkamp vermeldt trouwens ook dat „de melk (rechtstreeks van de koe) niet lekker was". Ziedaar, het overtuigende bewijs dat de ver loedering ook vat heeft gekregen op ons consumptief gedrag. Wij drinken thans liever één deel melk en negen delen water met kalk. Het is goed dat het regent en de eertijds heldere lucht bezwadderd is door zware wolken. Dit soort conclusie past immers niet bij 'n zingende zon en een klaterende WOENSDAG Oeversstraat 65. Oegstgeest, sooiëtelt voor kamerbewoners en alleenstaanden Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gemeenschap. Apothekersdijk 33. Volkshuis, lnfor- 2-3.30 i inschrijving kinderclubs, lb. Wereldwinkel. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan. Bejaardensoos Zuid West. 2.80 u. De Overdekte. Haarlemmerstraat, gehandicapten, 8-9 Begijnhof 2, 't Begijntje, praathuis 'oor relatie en seksualiteit, do. van Leefbaarheid en Stedelijk Wonen werkgroep Monumenten. 8 uur nam. Dulndigt, Wassenaar, dag van het paard, vanaf 1 uur nam. DONDERDAG V. d. Valkboumanweg 236. Leider dorp. Bijbelstudie en gesprekskriug Baptistengemeente. 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a. Theehuis Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 Oeversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit i alleenstaanden Apotheke De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van 16 tot 23 juli door: Apotheek Kok, Rapen burg 9. tel. 124807 en Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 153274. W ij kverplegiing Leiden Interkruls, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruls, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond Zr. J. den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522- 12485. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 16, Lelden. Voor hulpverlening aan verongelukte honden, katten, vogels. e.d. in de ge meenten Lelden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar tel 134687 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die in moeilijkheden ver keren. Bereikbaar van half acht *6 av. tot 8 uur 's morg. en tijdens het week end doorlopend van vrildagavond tot maandagmorgen. Koord-Studio intermenselijke betrek- by als eenling bestaat niet, er is een volk. Elke by zorgt ervoor dat het volk in stand gehouden wordt, of hy daar zelf nu by blyft leven of niet. "Het begint al vlak na de geboor te." vertelt Hans. "want dan wordt bepaald of een by koningin of werk bij wordt. Dat is uitsluitend een kwestie van voeding. De koningin krygt het beste voedsel dat er is. Dat wordt door het bijenvolk bepaald. Per jaar worden er zo'n twintig ko ninginnen geboren." En daar begint de taak van de imker. Hy moet zor gen dat die koninginnen er tydig uit gehaald worden om te voorkomen dat het volk gaat "zwermen", zich opdeelt in meerdere volken. De werk bij zorgt in de zomer voor voedsel, niet voor zichzelf, maar voor het volk dat in de winter ook moet le ven. Zelf is hy dan allang overleden. Word je, als je byen gaat houden, ook een voorstander van een derge- lyke maatschappystructuur? Zou het iete voor de mensheid zyn? Hans is er heel duidelyk over: "Alsjeblieft niet. Alhoewel ik er helemaal niet op tegen zou zyn als de maatschap- py wat socialistischer werd dan hy nu is vind ik toch niet dat we hier een "byenmaatschappy moeten hebben. Waar vind je een mens die zichzelf echt helemaal wegcijfert ten dienste van de mensheid in het al gemeen?" Een byenvolk bestaat uit zo'n.80.000 bijen byeengepakt in één kast. Het heeft één koningin, die voor de voortplanting zorgt, en zo'n 2.000 darren. De koningin paart tus sen haar vyfde en eenentwintigste levensdag. Daarvoor gaat ze op bruidsvlucht en paart vyf tot acht keer. De dar die met haar paart sterft onmiddellyk. Aan die paringen heeft de bijenkoningin voor de rest van haar vyfjarig leven genoeg. Imkeren is een hobby die je be paald niet zonder kennis van zaken kunt bedryven: "Iedereen kan zon der brokken te maken wel een hond houden, maar van byen moet je echt iets afweten. Je moet ze begrypen om het volk by elkaar te houden en ook nog te zorgen voor enige honing- produktie, alhoewel we het zeker niet om de honing doen. De mensen zeg gen wel eens: wat weet jy er veel van. Maar dat moet wel, zonder ken nis gaat liet niet". De byen kennen betekent ook dat je er stunts mee uit kunt halen. Door de byenkoningin op je kin te zetten kun je alle byen op je kaken laten zitten, een "byenbaard" ma ken. "Een volkomen ongevaarlyke zaak", vindt Ton. 'Bovendien, als Je een steek oploopt is het nog gezond ook. Byengif is een uitstekend mid del tegen reumatiek." Zondag 19.30—23.0 Onderwijswinkel Sophiastraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00—17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatscnappeiyk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-16.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00—20.00 uur. Tel. 142144. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex) telef. en aug. dl. Sociale raadsvrouv raadsvrouw. Bin nenstad Gerecht 10. woensdag 1 18.00 uur; Noord, van Hogendorpstraat 36. maandag 10.3011.30 uur; Kool, Driftstraat 49a. dinsdag 10.30—11.30 u.; M'>rskwartier. Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00 —13.00 uur: Tuinstad wijk. Herengracht 45. vrijdag 10.30—11.80 uur Weduwen en weduwnaars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars. Roomburgen aan 55. Lelden. 128235. Burgerlijke stand EBOKEN Claslna, d.v. T. N. /an Kampen, Marjo- OVERLEDEN A. Remmelzwaal (54). man: A. van Beelen (37). man; A. Damme (83), geh. gew. met D. Verburg: A. D. Kuiper LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel Postbus 54 Giro 5705ü. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement ..I 37,85 Per post f 48,25 jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers t 0.55 Abonnementsgelden oy vooruit betaling te voldoen By automatiscne overschryvmg geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2