IS De tussenpersoon noemt vaak maar een adres Veel mensen zijn kopie van kentekenbewijs III kwijt Kneedbare punaise We gooien jaarlijks 2 miljard bekers weg Pritt :41 rij Reclame afhalen aan het postkantoor Groot gras veld Kopje thee Eens in de vier jaar op de ladder Nachtvogels en hun problemen Rijles of de bak in Parket sinds WOENSDAG 21 JUU ItTfi Posiers of tekeningen ophangen met plakband kan best. maar als we de poster willen verwijderen dan is dat zonder stuk scheuren bijna onmogelijk. Dan maar punaises gebruiken, maar die houden eigen lijk alleen in hout en board goed en bovendien blyVen er lelijke gaatjes achter. Pritt (bekend van de lijm- stift) heeft daar nu wat anders voor. Pritt Buddies. Zo op het oog lijken ze op die vier kante plastic stootblokjes. Maar ook ieen beetje op roze kauwgum- mi. Eigenlijk heel veel, want de blokjes zijn kneedbaar en volgens de importeur lang te gebruiken. Je kan er van alles mee vastkleven en zonder schade aan het op te han gen voorwerp of aan de wand (op sommige behangsoorten blijft een vlekje achter) weer verwijderen. Even kneden en de Buddie is op nieuw te gebruiken. We hebben er van alles mee vastge kleefd. Allerlei mededelingen en wenskaarten bijvoorbeeld. Maar je kan er ook voorwerpjes mee vast zetten in de letterbak. Een doosje bevat42 van die kussen tjes en de prijs is twee gulden. Je moet daarom wel goed bedenken wót je er mee wil vastzetten, want als het met een stukje plakband (op glas om maar iets te noemen of op glad plastic) net zo goed kan. dan is dat wel heel wat voordeliger. Je moet gewoon even goed opletten (en zelfleren) waar die dingen echt handig voor zijn. Een schroefje in een onmogelijk hoekje aanbrengen bijvoorbeeld gaat er ook best mee: een kwart kussentje op de schroe vendraaier en dan de kop van de schroef er op drukken. Zo breng je Nederland gebruikt jaarlijks twee miljard wegwerpbekers. Op Zweden na. zijn wij dan ook de grootste consument van plastic wegwerpbekers in Europa In de afgelopen vier jaar is, volgens bekertjesfabrikant Van de Heuvel, de omzet hier bijna verdubbeld. De nu gebruikte wegwerpbe kers zijn nagenoeg allemaal biologisch niet afbreekbaar en dat wil zeggen vervuilend voor ons milieu. Er kunnen, volgens de King- Cup-directeur, best plastic wegwerpbekers worden ge maakt die wèl afbreekbaar zijn, maar daar wil het be drijfsleven niet aan, omdat ze tien procent duurder zijn. Kartonnen bekertjes zijn eveneens afbreekbaar, maar ook daar blykt de handel bben. The greatest idea since the drawing pin. heel makkelijk de schroef naar ee anders-niet te bereiken plaatsje. Importeur Henkei Chemie, Ar stelveen. Tel. 020-5401911. Gelezen in de Consumentengids van de Consumentenbond: "Bij de post is een kaart van de PIT. De postbode heeft een pakje uit Amsterdam bij zich gehad, maar kon dat niet afgeven omdat er nie mand thuis was. Het kan nu aan het postkantoor worden afgehaald. Nieuwsgierig naar wat dat wel zal zijn, de volgende dag naar het post kantoor. En het blijkteen proefmonster van een nieuw soort luiers. Dat het een proefmonster is, staat duidelijk buiten op het pakje en de niet-thuis-getroffen kaarten van de PTT bieden alle gelegenheid zoiets te vermelden. Maar de PTT geeft de postbode daartoe geen in- structieen laat niet in reclame geïn teresseerden rustig voor niets lo pen". Als u lot de bevoorrechten met een groot grasveld om uw huis behoort, dan staat een elektrische grasmaaier mis schien op uw verlanglijst. Bui tenlandse consumentenorga nisatie hebben deze machines onlangs getest. Er zijn twee soorten kooimaaiers en sikkel- of cirkelmaaiers. De kooimaaiers worden be schouwd als secuur werken de, redelijke veilige appara ten. Test Aankoop, een Bel gisch consumentenblad, beoordeelde in deze groep de Black Decker D 489 als de beste. Ook goed, maar duur der was de Webb Wizard 1508 Met de cirkelmaaiers zijn al veel ongelukken gebeurd. Bij deze machines draait een vlijmscherp mes met een snelheid van soms tweehon derd km per uur in het rond. Het mes slaat alles stuk wat het tegenkomt. Stukken steen in het gras worden in het rond geslingerd. En het mes draait nog lang nadat je de machine afgezet hebt. De Duitse Stif- tung Warentest heeft acht van de twaalf onderzochte cirkel- maaiers afgekeurd. Ze liepen vast, konden gemakkelijk on der stroom komen te staan, enz. Bij één schoot zelfs het mes los. Tussenpersonen, naar wie je toe gaat als je een bepaalde verzekering wilt hebben behoren met veel verschillende verzekeringsmaatschappijen samen te werken. Alleen dan kunnen ze een verzekeringsvorm voor u zoeken die het beste bij uw persoonlijke omstandigheden past en die mis schien ook nog het goedkoopst is. Maar wat blijkt? Twee derde van het publiek, dat zich verzekert, kan niet kiezen. Die mensen krijgen alleen maar de mogelijkheden van één maatschappij voorgeschoteld. jaar- provi- premie siedeel in f in f De Consumentenbond, die dat ontdekte bij een enquête onder 500 van zijn leden, maakt zich daar nogal kwaad over. Want het is toch wel erg vervelend, dat de verzeke ringsbemiddeling voor het publiek zo onduidelijk is. Wat is de taak van een tussenper- De Consumentenbond vindt dat een bemiddelaar moet bekijken of een verzekering wel nodig is. Als dat inderdaad het geval is, moet hij uitzoeken wat de beste vorm is en bij welke maatschappij het het be ste kan. Hebt u een verzekering gekozen, dan moet er een overeenkomst met de maatschappij komen. De tus senpersoon d ïent dan te helpen met het invullen van het vragenformu lier, te zorgen dat het wordt weg gestuurd en hij moet eventueel een "voorlopig dekkingsbewijs" aan vragen. Daarna moet hij in de gaten houden wat er verandert in uw per soonlijke omstandigheden, want het zou kunnen zijn dat u dan naar een goedkopere maatschappij kunt overstappen. Bij schade is het de taak van de tus senpersoon ervoor te zorgen dat die wordt getaxeerd. Hij moet getui genverklaringen verzamelen, het schadeformulier opsturen en Zo nodig voor een voorschot van de maatschappij zorgen. En verder hoort hij erop te letten dat de maat schappij niet vervelend doet bij het uitbetalen. Banken Veel mensen denken dat banken, die in verzekeringen doen, onaf hankelijk tegenover verzeke ringsmaatschappijen staan. Maar dat is niet waar, zegt de Consumen tenbond. Sommige banken werken alleen met bepaalde maatschap pijen. De Rabobanken bijvoor beeld met AGO en Interpolis. En het kan ook voorkomen, dat het "onafhankelijke verzekeringskan toor" waar u naar toe stapte, is op gekocht door een maatschappij. Provisie Overigens mag je best wel goed werk van een tussenpersoon ver wachten, want je betaalt hem er ten slotte voor. Een deel van uw premie gaat naar hem toe, elk jaar weer. Hoeveel dat kan zijn, ziet u in het lijstje dat we hierbij afdrukken. Dat geeft een voorbeeld van de provisie die een "veftekerings-agent" krijgt. Dat geld gaat gewoon naar hem toe, ook als hij jarenlang niets part. ziektekostenver, auto (f 10.000) WA cas- co-verz., partikulier, be perkt gebruik, geen no- claim huis (f 100.000); volledig gefin. met hypoth. en daaraan gekoppelde le- vensverz.; verz. kap. f 80.000 uitgebreide gevaren- verz. huis en inboedel; verz. som f 100.000 resp. f 50.000 2500 950 2300 100 100 250 150 160 20 20 Vorig jaar dronken de Nederlan ders voor meer dan 100 miljoen gulden thee Per hoofd van de be volking was het gebruik 641 gram. De Engelsen verbruiken jaarlijks per persoon gemiddeld 3900 gram, in België en Frankrijk is dat ge middeld 100 gram en in West Duits land 140 gram. Acht van de tien Nederlanders drinken thee bij het ontbijt, zegt het Detailhandelsbulletin. Bijna drie kwart van de Nederlandse thee drinkers gebruikt theezakjes. De Nederlanders blijken, boven dien merkentrouw. Douwe Egbert heeft een marktaandeel van 55 pro cent, Van Nelle rond 15 procent en Albert Heijn ruim 10 procent. Om dataandeel te handhaven zorgen de bedrijven voor steeds gelijkblij vende melanges. 600 voor u doet. Als keurig heer. Zo stellen de ver zekeraars (in hun boekje "Met schade wijs") de tussenpersoon voor. Er lopen er in Nederland 35.000 rond, maar een diploma hebben ze niet allemaal. Er zijn 2000 ongediplomeerden, die zich volgens de Wet Assurantiebemid deling "aspirant- verzekeringsagent" mogen noe men, maar die zich blijkens de er varing van de Consumentenbond tooien met namen als "verzekerings-adviseur" of "verze keringsconsulent". En daar kan de wet niks tegen doen. Met het eerste vakdiploma mag iemand zich "verzekerings-agent" noemen (daarvan zijn er 15.000). Met nog meer diploma's wordt het "erkend assurantie-agent" (14.000). Wie de studie helëmaal afmaakt heet "as surantiebezorger", of (na beëdiging door de rechtbank) "makelaar in assurantiën." Zo zijn er 4000. Nederlanders plakken eens in de vier jaar nieuw behang op hun mu ren. Andere materialen, zoals vinyl of textiel blijven wat langer zitten. Behang verliest overigens aan po pulariteit. Mensen hebben tegen woordig "voorkeur voor andere soorten wandbekleding. Drie jaar geledén werd er nog 163 miljoen vierkante meter behang geplakt, en vorig jaar 158 miljoen. Andere soorten wanden of bekle ding raken duidelijk "in". Steen- wanden in schoonmetselwerk sprongen in twee jaar tijd omhoog van 11 naar 18 miljoen vierkante meter. Schrootjes van 10 naar 17 en kurk van 1 naar 3 miljoen vierkante meter. Hetzelfde geldt voor vinyl en textiel (zoals vlaslinnen): vinyl ging van 5 naar 10 miljoen meter en tex tiel van 1 naar 2. Aldus het meubel blad Stijl. Elke zondagavond tegen midder nacht stappen tienduizenden Ame rikanen in hun auto of de dichtst bijzijnde bus om hun werkweek van nachtdiensten te beginnen. Hun specifieke problemen worden op het ogenblik bestudeerd door een werkgroep van een universitiet in Chicago, onder leiding van Lola Jean Kozak die zelf „ex- nachtwerkster" is. In een verslag over dit project in maandblad McCall's staat te lezen dat het grootste probleem van de nacht wakers in het algemeen gebrek aan slaap is. Wie 's nachts werkt wordt overdag uit de slaap gehouden door verkeerslawaai, de stofzuiger van de buren, daglicht in de slaapka mer, en de noodzaak om bood schappen te doen. Vrouwen en mannen die 's nachts werken lijden soms maandenlang aan slapeloos heid voordat ze op het idee komen om verduisteringsgordijnen en oordopjes te kopen, en overdag de telefoon uit te schakelen. Een ander probleem dat uit het onderzoek naar voren komt is de verschuiving van eetgewoonten: veel professio nele „nachtvogels" vervangen het geijkte maaltijdensysteem ge makshalve door het constant eten van sandwiches en snackjes. Nachtwerkers klagen ook over het isolement waarin ze werken en over het feit dat nachtwerk minder „sta tus" heeft dan dagwerk, terwijl ze in de praktijk vaak meer verant woordelijkheid te dragen hebben dan de dagploeg. Desondanks werkt een bepaalde groep graag 's nachts, niet allen omdat nachtwerk extra wordt betaald maar ook om dat ze het „anders dan anders, en opwindend" vinden om bezig te zijn terwijl iedereen slaapt. Maar het merendeel van de bij het onder zoek betrokken nachtwerkers voelt niets voor het continu verrichten van nachtdiensten: „het is net of je leeft terwijl de rest van de wereld dood is". Een twintigjarige Oostenrijker, die voor de tweede maal een auto ongeval had veroorzaakt door te hard te rijden, is door de rechter voor de keus gesteld: vijftien uur rijles of drie weken gevangenis. Al dus het Bovagblad. Er doen zich steeds meer moeilijk heden voor rondom het bekende deel HI van het kentekenbewijs van au to's. Vrijwel iedereen voldoet nu wel aan de voorschriften en heeft het kaartje in plakmapje op zijn voor ruit zitten. Maar als auto's bij garagages wor den ingeruild, begint de ellende. Want met delen l en 11 van het ken tekenbewijs, die je los bij je autopa pieren hebt, plus dit deel III op de voorruit, ben je er bij inruil nog niet. De garage moet ook nog de zoge naamde "kopie deel III" van je heb ben, die je vorig jaar ran de Rijks dienst voor het Wegverkeer hebt ge kregen, en die je sindsdien zorgvul dig thuis moet bewaren. Veel mensen weten allang niet méér \vaar die "kopie deel IIIgebleven Dat is erg vervelend, want zolang hij die kopie niet krijgt, heeft de ga rage niets aan de inruilauto. Hij kan hem niet doorverkopen. Wal er dan allemaal moet gebeu ren De auto-eigenaar moet aangiftevanvermissingdoen bilde politie. Zijn overgebleven papieren moeten allemaal worden opge stuurd naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. Daar duurt het dan al gauw een maand voordat er een nieuw kentekenbe wijs wordt afgegeven. (Kosten 7 17£0). De bond van garagehouders BO- VAG meldt dat zich over zoekge raakte kentekenspullen meer en meer onaangenaamheden voor doen tussen dealers en klanten. Er zijn dealers die weigeren nieuwe wagens af te geven voordat alle pa pieren binnen zijn. Er zijn er ook die de nieuwe wagen wel afleveren, maar volle betaling eisen. De in- ruilprijs betalen zij dan pas terug als zij alle papieren hebben. De BOVAG dringt er bij het publiek op aan de kopie van deel III te be waren op een plaats waar hij na jaren nog terug te vinden is. r Op de foto: Met alleen vu deel III op de voorruit ben je bij inruil nog niet. Couturier Yves Saint-Laurent, door bewonderaars beschouwd als "de koning van de Franse mode", ziet brood in de jeugd tussen drie en veertien jaar:L hij gaat kleertjes ixtor deze leeftijdsgroep ontwerpen De modellen zullen in Italië worden gemaakt.Zijn eerste wintercollectie voor de jongeren zal met ingang van de maand augustus in diverse Parijse winkels te koop zijn. "Merkbewuste" moeders zullen er kinderkleding kunnen vinden met het in oranje en roze uitgevoerde label Yves Saint-Laurent junior. Over prijzen wordt (nog) niet ge sproken, zo meldt weekblad Elle. Iemand van de Consumentenbond heeft eens een poosje de reclame bewaard die voor Lachappelle Par ket wordt gemaakt Een advertentie uit 1969 betoogt "Lachappelle, makers en leggers parketvloeren sinds 1849". Doch een advertentie in 1972 zei: "Kwaliteitsparket sinds 1904". Vervolgens een advertentie uit 1973: "...de vakmensen die al 70 jaar over de vloer komen." (Dat is dus sinds 1903). En in 1976 adverteren ze blijmoedig "Lachappelle heeft al meer dan 130 jaar ervaring." (Dat is dus minstens sinds 1846) De Consumentenbond concludeert mild: "Geschiedschrijving is tens lotte niet het werk van parketleg gers...".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19