W aterpoloteam wint ook prestigeslag Nereus-twee snel "op rozen Dagprogramma Geert Bakker redt zeilploeg van complete off-day Zege van 6-5 op Roemenen West— Duitsland eerste finale tegenstander montreal '76 RUITERS VERKENNEN TERREIN WOENSDAG 21 JULI 1976 SPORT PAGINA 17 MONTREAL - Een staande ovatie voor het Nederlandse waterpoloteam. Wie het van te voren voorspeld zou hebben, zou danig zijn uitgelachen. En toch huppelde het zevental van Ivo Trumbic niet alleen ongeslagen maar ook zonder verliespunten de finale binnen. In een kwalitatief wellicht geen hoogstaand, maar door het scoreverloop toch uiterst boeiend duel. Op het spel stond er weinig meer voor Oranje. Om de gevaarlijke Russen buiten de finalepoule te houden - de benauwde 3-2 zege op de wereldkampioenen maakte dat geen Oranjeklant naar een nieuwe ontmoeting verlangde - mocht men van Roemenië met niet meer dan drie doelpunten verschil winnen. DEN HAAG - Olympisch pro gramma voor donderdag 22 juli. (Canadese tijd tussen haakjes): Paardensport 1300 (0800) en 1900 (1400) sa mengestelde wedstrijd, dres- Basketbal 1400 (0900) Bulgarije-Sowjet- Unie, dames; 1600 (1100) Tsjecho-Slowakije-Porto Rico, heren; 1900 (1400) Joegosla- vië-Italié, heren; 2100 (1600) Tsjecho-Slowakije-Japan, da mes; 0000 (1900) Verenigde Staten-Canada, dames; 0200 (2100) Verenigde Staten-Egyp- te, heren. Waterpolo 1430 (0930) en 1930 (1430) troost en finalegroepswedstrijden. Zwemmen 1430 (0930) 100 meter schools lag, dames series; 400 meter vrye slag heren series; 200 me ter vrije slag dames series; 4 x 100 meter wisselslag estafette heren series; 0000 (1900) 100 me ter schoolslag, dames halve fi nales; 400 meter vrije slag heren finale; 100 meter vlinderslag dames finale; 4 x 100 meter wis selslag estafette heren finale. Hockey 1500 (1000) India-Canada; 1700 (1200) Australie-Nederland; 2200 (1700) West-Duitsland- Spanje. Roeien halve finales dames: 1500 (1000) en 1510 (1010) vier met stuurvrouw; 1520 (1020) en 1530 (1030) double scull; 1550 (1050) en 1600 (1100) twee zon der stuurvrouw: 1610 (110) en 1620 (1120) skiff; 1640 (1140) en 1650 (1150) dubbel vier met stuurvrouw; 1700 (1200) en 1710 (1210) acht. Zeilen 1800 (1300) vierde wedstrijd. Volleybal 1800 (1300) Brazilië-Japan he ren; 2000 (1500) Cuba-Sowjet- Unie. dames; 0030 (1930) Oost- Duitsland-Noord Korea, da mes; 0230 (2130) Egypte-Sowjet-Unie, heren. Voetbal 2000 (1500) Spanje-Oost- Duitsland; 0100 (2000) Iran-Po- len. Wielrennen 2000 (1500) individuele achtervolging, halve finale; sprint, achtste fina le; sprint herkansingen achtste finale; sprint, kwartfinale: eer ste, tweede en beslissende se rie: individuele achtervolging, 3e/4e plaats; individuele ach tervolging, finale. Verder nog schermen, schieten, worstelen, boksen, gewichthef fen, handbal, turnen (toestellen damesfinale), schoonspringen en moderne vijfkamp (cross country). Welnu dat heeft er niet ingezeten. Omdat Roemenië en Nederland de ontmoeting zagen als een prestiges lag die per se gewonnen diende te worden. Heel lang, en vooral dankzij de vro lijke flierefluiter Anthony Vuszek die het arbitreren een karikaturaal tintje gaf, hadden de Roemenen de beste papieren. Liepen in de tweede periode zelfs uit tot 4-2. Doelman Jan Evert Kroon: "Onbe grijpelijk genoeg stortten ze toen in elkaar Daardoor konden wij ge makkelijk terugkomen". Nu was het ook zo dat de Roemenen zich veel sneller hadden aangepast aan de wat eigenaardige leiding. Daar Nederland regelmatig een man aan de kant zag bij overtredingen die in wezen door de tegenstanders wa ren gepleegd, stoomden de Roe menen na 1-1 en 2-2 snel door naar de 4-2 voorsprong. Trumbic: "Maar MONTREAL - Vier Olympi sche kampioenen, Hongarije, Italië, West Duitsland en Joe goslavië hebben zich met Ne derland en Roemenië geplaatst voor de eindronde van het Olympisch waterpolotoernooi 1976. Het is een lange tijd gele den dat de Europese waterlan den bij een dergelijk toernooi weer eens "onder ons" zijn. De Sovjet Unie, Cuba, Canada, Mexico, Australië en Iran gaan spelen om de zevende tot de twaalfde plaats. Morgen begint de wedstrijdenreeks voor de finale-poule. Nederland krijgt daarin als eerste tegenstander de ploeg van West Duitsland, die gisteren met 4-0 van Honga rije verloor. Vrijdag speelt Oranje tegen Roemenië, zater dag tegen Hongarije, volgende week maandag tegen Joegosla vië en volgende week dinsdag in de slotwedstrijd van het toernooi tegen Italië. De eindstanden van de voorronden-poules zijn: Poule A: Italië 3 2 1 05 26-13 Joegoslavië .3 1 2 0 4 25-10 Cuba 3 1 1 1 3 22-15 Iran 3 0 0 3 0 4-39 Poule B: Nederland ..3 3 0 0 6 14-10 Roemenië 3 1 1 13 18-14 SU 3 1113 14-12 Mexico 3 0 0 3 0 10-20 Poule C: Hongarije 3 3 0 0 6 15- 8 W.-Duitsland 3 2 0 1 4 9-7 Canada 3 1 0 2 2 8-14 Australië 3 0 0 3 0 14-17 wij wilden gewoon winnen. Om te laten zien dat we straks in de fina lepoule ook niet bang hoefden te zijn voor de Roemenen".In de derde periode kwam Oranje op dreef. Ton Buunk scoorde 4-3 bij een numerieke meerderheid en se conden later liet Stroboer een prak tisch onhoudbare over het water scherende bal vanuit de pols ver trekken en was het gelijk 4-4. In de vierde periode kreeg Nederland opnieuw een numerieke meerder heid. Van Zeeland benutte dat voordeel slim en scoorde 5-4in de uiterste hoek waarna de Roemenen toch weer terug kwamen met een schitterende doorslagbal van Rusu (5-5). Eeven leek heter op dat Nederland de prestigeslag alsnog zou verlie zen omdat in de laatste fase van het duel Toonen een strafminuut kreeg, maar de Roemenen kregen eenzelfde handicap toebedeeld omdat Raducanu de bal volkomen onnodig weggooide toen het spel onderbroken was vooreen overtre ding. Beide partijen dus weer in evenwicht en toen de Zwarte dui delijk werd vast gehouden mocht Landeweerd een strafworp nemen. Hij maakte geen fout 6-5, moest vervolgens voorgoed aan de kant omdat hij voor de derde maal het water werd uitgestuurd maar toen waren er nog maar 28 seconden te spelen en werd de laatste kogel van de Roemenen door de lat gekeerd. Rusland dus uitgeschakeld voor de finale poule waarin Nederland vijf wedstrijden zal moeten spelen. Het resultaat tegen ploegen uit de voor ronden blijft dit keer niet staan zo dat iedereen met een schone lei be gint straks. Coach Trumbic: "Nu kan je natuurlijk zeggen dat het jammer is dat ze die regel veran derd hebben. Omdat we alles ge wonnen hebben. Maar daar wil ik nu niet meer bij stil staan. We gaan opnieuw beginnen dag voor dag. Bang voor éen van de andere ploe gen? Misschien een beetje van de Hongaren, hoewel die momenteel ook niet al te best spelen". Wé E KINGSTON - Geert Bakker redde Nederland van een vrij wel complete off day. De op één na oudste deelnemer aan de Olympische zeilregatta - de 60-jarige Griek George Per- rakis is nog vijf jaar ouder - zorgde bij de Solings voor een vijfde plaats. Daardoor bracht hij nog enige vreugde in het Nederlandse kamp. Rick Toonen maakt het V-teken nadat hij Nederlands vijfde t gescoord. De Roemeen Slavei balt in woede zijn vuist. Gedoodverfde kanshebbers als de gebroeders Van Werkhoven in 470 klasse en de Vollebregt-tweeling bij de FD's vielen zodanig terug, dat het vooral voor de laatsten uiterst moeilijk zal worden om de weg naar de top in de algemene rangschik king nog te vinden. Op de diskwalificatie van Sjoerd en Erik Vollebregt - even onnodig als onverstandig in de beginfase van deze wedstrijdenreeks - volgde gis teren een veertiende plaats. Zelfs als men nu al het slechtste resultaat van de Nederlandse FD-equipe af trekt blijft de plaatsing in de alge mene rangschikking bescheiden. En dan te bedenken dat favorieten als de Brit Rodney Pattisson - eer ste en tweede - en de Westduitse gebroeders Diesch - tweede en derde - zich in het voorste gelid handhaafden. De achterstand op deze gemeenlijk zeer regelmatig varende tegenstanders is thans al indrukwekkend. Minder ernstig is de veertiende plaats van de 470-zeilers uit Bloe- mendaal. Zij hebben het voordeel dat ze dit resultaat kunnen aftrek ken. Bovendien hebben in de klasse van de Van Werkhoven's op de Russen Potapov en Victor na, die twee maal tweede werden en de ranglijst aanvoeren, de meeste fa vorieten in de eerste fase van de Olympische reeks verlies geleden. Ir. Geert Bakker boekte kruisend direct al winst. Als vijfde kwam hij bij de hoge boei. In de halfwindse rakken viel hij terug tot in negende positie. Kruisend kwam hij echter weer terug om in het spinakerrak de vijfde plaats te heroveren. Met een achtste plaats is hij de hoogst- geklasseerde Nederlander. Ben Staartjes zorgde ervoor dat de ouderdom het op deze tweede dag overduidelijk won van de jeugd in de Nederlandse ploeg. Staartjes - "Gisteren begon ik als elfde en ik bleef elfde", zei hij lachend voor de start - scheen ook nu niet de moge lijkheden in zich te hebben voor een opmars. Drie rakken lang rondde hij als achtste de boei. In het voor-laatste kruisrak, pakte hij een plaats. Met een elfde en een ze- Vollebregts: Voor ons is het nu wel afgelopen vende plaats staat hij negende in de algemene klassering. Enk Vollebregt onderkende de ernst van de toekomst maar al te zeer. "Voor ons is het zo goed als afgelopen", bracht de volkomen ontgoochelde stuurman van de FD eruit, terwijl hij zijn boot langzaam aftuigde. "De start was nog goed en in het eerste kruisrak wilde het ook nog wel lukken". De tiende plaats die de tweeling toen bezat bleek echter niet te behouden. "In het Van der Horst en Boeschoten moeiteloos naar halve finales Onisjenko raakt medailles kwijt MONTREAL - Een paar uur nadat hij was gediskwalificeerd is Boris Onisjenko teruggevlogen naar de Sowjet-Unie. De moderne vijf- kamper werd door enige officials van zijn ploeg naar het vliegveld van Montreal gebracht. Een woordvoerden "Hij is nu terug in zijn woonplaats Kiev", en hij voegde eraan toe: "Het is een erg trieste aangelegenheid en waar- schijnlyk zullen al zijn medailles hem worden afgenomen". De Tunesif Mohammed Gam- moudi, een van de weinige nog in Montreal deelnemende Afrikaanse atleten, zal niet op de marathon uit komen. Hij heeft een achillespees blessure. Een kwetsuur, die hem overigens niet zal verhinderen te starten op de 10.000 meter. Atleten van de Afrikaanse lan den, die de Spelen boycotten, krij gen geen behandeling meer in de kliniek van het Olympisch dorp. Dr. Jean-Paul Bedard, de medische chef van de kliniek, besloot tot de ban nadat tientallen atleten van de boycottende landen om behande ling van lichte blessures waren blijven vragen. MONTREAL - Zoals verwacht heeft de Nereus twee zon der, Jan van der Horst/Willem Boeschoten gisteren in de herkansing totaal geen moeite gehad om zich bij de laatste twaalf te plaatsen. Vrijdag komt het Nederlandse tweetal dat de herkansing won, uit in de halve eindstrijd. ding en stond die alleen na onge veer 200 meter nog even af aan Ca nada. "Die Canadezen verhoogden even het tempo, maar dat was geen probleem. Wij waren zo weer bij. Het had dan ook geen zin om echt door te drukken", aldus de Am sterdamse coach. Ook chef d'équipe Meester was duidelijk tevreden. "Wy hebben er geen moment aan getwijfeld dat Van der Horst en Boeschoten het niet zouden'halen. In de serie had het geen zin om voluit te roeien, temeer omdat Boeschoten zich niet helemaal in orde voelde. Hij had nu geen problemen meer en dat is met deze eerste plaats ook wel geble ken". "Het ging goed", aldus coach Ey- mert van Maanen na afloop. "Ik had weliswaar liever geen herkansing gehad, maar achteraf geloof ik dat het toch goed is geweest dat de jon gens vandaag op het water zijn ge weest. Deze baan heeft zo zijn eige naardigheden en dan is het altijd gunstig als je nog een wedstrijd kunt varen". De coach van de Nereus-twee-zonder vond dat al leen de derde 500 meter wat slapper was gegaan. "Wat wil je ook. Na 800 meter was de race in feite al beslist. Wij lagen met Groot-Brittannië en Canada op de plaatsen, die recht gaven op de halve finales. Dan put een ploeg zich niet meer uit. Dat is het domste wat je kunt doen". Hoewel de eerste drie plaatsen in de herkansing recht geven op "door lopen" naar de twee halve- eindstrijden, die vrijdag worden gevaren, gaf van Maanen toen dat hij zijn roeiers opdracht had gege ven in elk geval op winst te varen. "Een eerste plaats geeft altijd een kick. Zo'n opsteker kan je in een Olympisch toernooi goed gébrui ken. Van der Horst en Boeschoten had den de wedstrijd na 500 meter al in de "knip" zoals Van Maanen zei. Het duo, dat in een aanmerkelyk lager baantempo roeide dan de an dere ploegen, werkte zich na een kwart van de afstand naar de lei- Boeschoten en Van der Horst had den het voordeel van de rugwind - zij roeiden op boei twee - pas toen zij in de luwte van de tribune kwa men echt gevoeld. "Tot aan 1200 meter hadden de jongens het ge voel dat de wind dwars op de boot stond. Het was evenwel van geen belang omdat het allemaal erg ge makkelijk ging". Uiterst moeilijk ging het voor de Amerikaanse acht. Een traditie, waarop de roeisport in de Ver enigde Staten trots kon zijn, werd gisteren beëindigd. Voor de eerste keer in de historie van het Olym pisch roeien is de Amerikaanse acht niet doorgedrongen tot de fi nale. In de herkansing moest de ploeg, waarvan vier man ook be hoorden tot de bemanning van de acht, die in 1974 wereldkampioen werd, Groot-Brittannië en Tsje- choslowakije voor laten gaan. Zestien keer hebben de besten ach ten van de wereld tot nu toe gestre- V. de. Horst en Boeschoten (boven) op weg naar de zege in de herkansing. den om Olympisch goud. Elf keer ging het meest begeerde metaal naar de Verenigde Staten. De twaalfde keer zal niet eerder dan in 1980 in Moskou kunnen komen. Geen moment kon de Amerikaanse ploeg gisteren de sterk roeiende Britten, die een tempo van 40 sla gen per minuut konden volhouden, en de Tsjechen bedreigen. Ook de vele aanmoedigingen van langs de kant versnelden de Amerikanen niet. De acht van de Sowjet-Unie, altijd een sterke roeinatie, verdween eveneens al uit de stryd. Olympisch kampioen van Munchen, Nieuw- Zeeland, en West-Duitsland brach ten een sterkere ploeg op het water. Met meer dan een lengte achter stand eindigde de Sowjet-Unie als derde in de herkansing. Frankrijk had grote verwachtingen van de dubbel vier, maar de enige Franse hoop op een medaille over leefde de herkansingen niet. De ploeg, die vierde was bij de laatste wereldkampioenschappen bleef achter bij West-Duitsland en Bul garije. halfwindse rak ging het helemaal mis", zei Erik, die het praten duide- liik moeite kostte. Tegenover de teleurstelling van de jeugd stond de vreugde van de "ve teranen" in de Nederlandse afvaar diging. Toch was ook Geert Bakker niet voor tegenslag gespaard ge bleven. "Bij het gijpeh na het laat ste voordewindse rak wilde de spi naker niet naar beneden", zei hij zonder blijk te geven daar nog on der gebukt te gaan. "Dat kostte ons direct drie plaatsen, maar die heb ben we weer teruggepakt. Ons pro bleem was eigenlijk dat een paar andere boten voor de wind sneller waren. Wy gingen als vijfde om de hogeboei, maar vielen toen terug tot de negende plaats. Pas by het kruisen zijn we kunnen terugko- Ben Staartjes, die men toch al niet kan verwijten dat hij geen zonnig humeur heeft, was na zyn tweede wedstrijd op het meer van Ontario optimistisch voor de nabije toe komst. "Bij ons in de Tempest- klasse zijn er gewoon zes man die de top uitmaken", legde de stuur man van de "Double Dutch" uit. "Daar hoor ik net niet bij. Dat weet ik. Maar nu ging het fyn. Ik heb ge woon aan de omstandigheden moe ten wennen. Vandaag ging het in het begin ook nog niet helemaal goed. Naarmate de wedstrijd vor derde kwam ik er beter in. Op het laatst liep de boot erg goed. Nee, na vandaag heb ik goede hoop voor de toekomst". Kansen op een medaille mag men overigens naar alle waarschijnlijk heid ook de Nederlandse Soling- en Tempestequipe niet meer toeken nen. Bij de Tempests hebben de Amerikaan Dennis Conner (twee maal tweede), alsmede de Zweed John Albrechtson en de ervaren Rus Valentin Mankin, die beiden een eerste en een vierde plaats op hun naam braqhten, zich bijvoor beeld al te duidelijk van de combi natie Staartjes-Ekels afgescheiden. Datzelfde geldt ten opzichte van ir. Bakker voor de Deen Jensen - eveneens goed voor twee tweede plaatsen - en de Rus Boednikov, die als vierde en eerste over de streep gingen. BROMONT - Drie Nederlandse ruiters hebben gisteren tijdens een "vriendschapsspringconcours" het Olympische terrein in Bromont verkend. Henk Nooren (met Ja- germeester), Anton Ebben (Jumbo Design) en Rob Eras (Iwan F.) be hoorden tot de ongeveer vijftig deelnemers, die tijdens regenach tige omstandigheden het parkoers, waar dinsdag 27 juli de individuele wedstrijd om het Olympisch goud zal worden gehouden, uitprobeer den. Nooren en Ebben bleven fout loos en Eras maakte een springfout. Johan Heins liet Romantico op stal staan en bekeek de verrichtingen van zyn ploeggenoten van de kant. "Een derde van het veld bleef zon der fouten", aldus chef d'équipe Ben Arts. "Er moesten twaalf hin dernissen worden gesprongen. Daarbij was een dubbelsprong en een drievoudige hindernis. Onge veer te vergelijken met een zwaar "parkoers of een lichte landenwed- stryd". Er werd geen eindrangschikking van het springconcours opge merkt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17