Oranje slaapwandelt langs pover Maleisië Zwemmarathon met combine van drie Amerikanen Brigitha: rust boven rugslagfinale Paul Litjens eerste op topscorerslij st Verdeling medailles "De jongens waren bek-af montreal '76 Situatie in B-groep nog gecompliceerder Steve Holland ontluisterd MONTREAL - Paul Litjens bezet na drie wedstrijden in het Olym pisch hockeytoernooi met vier treffers de eerste plaats op de sco- ringslijst. De Utrechter schoot in de duels tegen India (3-1) en Maleisië (2-0) driemaal raak uiteen lange corner en éen keer uit een strafcorner. Op de tweede plaats staat Abdul Rashid van Pakistan, die voor drie velddoelpunten zorgde Zeven spelers tekenden tot nu toe voor twee treffers: Juan Amat (Spa), David Bell (Aus), Man- zoor Hussain (Pak), Ramesh Patel (Nwz). Ranald Riley (Aus). Ajit Singh (Ind) en Munawar Zaman Khan (Pak). Elf spelers, onder wie Hans kruize, scoorden één keer. MONTREAL - De medailleverde ling ziet er als volgt uit (goud, zilver, brons, totaal): Ver. Staten7 6 3 16 O.-Duitsland6 4 4 14 Sovjet-Unie4 1 2 7 W.-Duitsland1 1 0 2 Bulgarije1 1 0 2 Japan1 0 2 3 Polen0 2 0 2 Belgié0 1 0 1 Gr.-Brittanniê.0 1 0 1 Hongarije0 1 0 1 Portugal 0 1 0 1 Roemenië0 1 0 1 Canada 0 0 2 2 Denemarken0 0 2 2 Australië0 0 1 1 Italié0 0 1 1 Iran0 0 1 1 Nederland 0 0 1 1 Oostenrijk 0 0 1 1 Topscorer Paul Litjens schiet in, maar ditmaal blokkeert doel man Zainal de bal. Singh Amal kijkt op de achtergrond toe. MONTREAL - Zelfs de reus onder het in het algemeen fysiek niet zwakke Oranje toonde de tekenen van de strijd. Paul Litjens, hijgend terwijl de zweetdruppels hem nog van het vermoeide gelaat gutsten: "Twee partijen binnen de achttien uur met daartussen praktisch geen plaats, omdat de airconditioning in onze kamer stuk was, ik moet zeggen, ik voel het aardig in de benen". Door Pini Stoel techniek. Het flitsende spel waar mee de defensie van India zo doel treffend kon worden ontregeld, ontbrak volledig. Oranje startte op zekerheid. Sloot behoedzaam alle linies zeer hecht aaneen. Maakte daarbij verschrikkelijk veel onno dige fouten, waardoor het ritme volledig verloren ging. Kwam in de eerste helft in wezen niet verder dan twee strafcorners en twee lange corners. Het stoppen van de bal door Coen Kranenberg verliep uit erst moeizaam en het ging heel vaak verkeerd. Kranenberg, zich excuserend: "Mijn hand is hele maal beurs, omdat de bal zo vaak opsprong. En na een keer kon ik mijn handschoen niet meer aan krijgen, omdat het ding nat wordt op dit gespoten kunstgras en dan krimpt". Coach Van Heumen, aanvullend: "Die bal moet binnen anderhalve seconde gestopt zijn, anders is de tegenpartij ter plaatse. Dat bete kent, dat hij vrij fors moet worden aangeslagen". Hard Maleisië kreeg éen straf- en een lange corner toebedeeld voor rust, maar verprutste beide kansen vol ledig. Na de hervatting zou Oranje dan toch nog onverwacht hard uit halen, niet in de laatste plaats om dat veel spelers wonderlijk genoeg plotseling over hun apathie en hun vermoeidheid heen waren ge groeid. Toch had deze tweede wed strijd falikant verkeerd kunnen uitpakken. Als de overigens goed leidende arbiter Jackson niet over het hoofd had gezien dat Jebbink een bal met de voet uit het doel hield. Een strafbal zou ongetwijfeld een achterstand hebben betekend die heel moeilijk weggewerkt had kunnen worden. Nederland putte moed uit de mee valler. Slaagde er zowaar in druk uit te gaan oefenen op het Maleisische doel. Dat resulteerde in de zesde minuut in een lange corner die wel goed werd gestopt door Kranen berg en feilloos door Litjens werd ingeslagen: 1-0. Vanaf dat moment speelde Nederland een gewonnen wedstrijd. Drie minuten later kreeg Wouter Leefers een unieke kans toen bij een shootgeval in de cirkel de scheidsrechter liet doorspelen en hij vry kon inschieten. De ver bouwereerde Leefers, die op een fluitsignaal en een strafcorner had gerekend, miste falikant. Nederland kreeg nu plotseling haast om de zege veilig te stellen. Forceerde in drie minuten tyd zes hoekslagen, zag alle kansen verlo ren gaan, schrok zich ongelukkig toen een Maleisische tegenaanval bijna een doelpunt opleverde en maakte in de 20e minuut aan alle onzekerheid een einde, door de score op 2-0 te brengen. Via, hoe kan het anders, alweer Paul Litjens, die een strafcorner feilloos langs de Maleisische doelman joeg. En de Maleisiërs het moede hoofd diep lieten hangen, waardoor Oranje freewheelend naar het einde kon koersen en zich de luxe kon permit teren nog drie hoekslagen en een strafcorner onbenut te laten. Van Heumen, uiterst opgelucht: "Ik geef toe, een slechte wedstrijd. Maar wel een uitstekend resultaat. We hebben het geluk dat Australië vandaag tegen India moet aantre den en morgen tegen ons. Die heb ben dan hetzelfde probleem als wij nu hadden, te weinig tijd om weer op verhaal te komen". Topscorer Paul Litjens, de meest gevreesde scherprechter van het toernooi tot dusver, tenslotte grijn zend: "Het liefst zou je na twee zulke wedstrijden eens even flink aan het glas gaan. Maar het zal wel uitdraaien op tv kijken en de tac tiek bespreken". MONTREAL - Canada won in groep A van het Olympisch hockeytoernooi met 3-1 van Ar gentinië. De stand in groep A is Australië 2 2 0 0 4 5-0 Nederland 2 2 0 0 4 5-1 India 2 10 12 5-3 Canada 2 1 0 1 2 3-4 Maleisie 2 0 0 2 0 0-4 Argentinië 2 0 0 2 0 1-7 In groep B is de situatie na het 1-1 gelijke spel van Spanje en Nieuw Zeeland nog gecompli ceerder geworden. Olympisch kampioen West Duitsland komt vandaag uit tegen Pakistan. Bij een nederlaag lijken de West duitsers dichtbij uitschakeling voor het eremetaal. Stand: Pakistan 2 1 103 7-2 N.-Zeeland 2 0 2 0 2 2-2 Spanje 2 0 2 0 2 3-3 W.-Duitsland .10 10 11-1 België 1 0 0 1 0 0-5 Litjens, voor de tweede maal matchwinner voor Oranje dankzij de doelpunten die hij uit een lange en een strafcorner realiseerde met zijn beruchte flitsende slagen, zag na de 2-0 zege op Maleisië de kan sen van zijn team toch wel stijgen om de halve finale van dit Olym pisch toernooi te bereiken. Verdui delijkend: "Tegen India gaan an dere ploegen natuurlijk punten verspelen. Als wij donderdag tegen Australië nog een keer kunnen vlammen, ziet het er allemaal heel redelijk uit". En dat is dan meer dan de equipe van Van Heumen voor het begin van de Spelen had durven hopen. Angst Nederland-Maleisie. In het verle den had Oranje slechts éen keer van het team verloren, dat was in Kuala Loempoer in de strijd voor het we reldkampioenschap (2-1). Toch voerde de angst de boventoon aan de vooravond van de slag. Namen Bolhuis en Litjens hun ploeggeno ten danig onder handen. Hamerden erop dat de winst op India als een geschenk uit de hemel diende te worden beschouwd. Litjens: "Voor mij was tegen India het hoogst be reikbare een gelijkspel. Het werd winst, maar we hebben de anderen voorgehouden dat het tegen Maleisië allemaal nog veel zwaarder zou worden, omdat dat team de punten ook zo hard nodig had." Profetische taal. Want Neder land kwam in wezen toch maar uit erst moeizaam aan de 2-0 zege op het povere Maleisië. Liep in de eer ste helft, toen Bolhuis dankzij zijn enorme inzet zijn ploeg overeind hield, voornamelijk tegen zichzelf te vechten, onder de ogen van de verontruste Hollandse aanhang, opvallend sterk vertegenwoordigd op de overigens matig bezette tri bunes. Coach Van Heumen vergoe lijkend: "Wat wil je. Allemaal slecht geslapen. Sommigen maar eën uur de ogen dicht gehad. Veel medis che verzorging na de slag met India, Bolhuis moest een uur met de voet in het ijs vanwege een buil zo groot als een ei. De jongens waren ge woon bek-af En die vermoeidheid had dan ook duidelijk invloed op de MONTREAL - Ze staan er weer, de drie Amerikanen met de kort geknipte haren. Hun specialiteit is de zwemmara- thon, die ze in het land van 's werelds best getrainde water ratten gedrieën beheersen door de concurrentie af te mat ten om elkaar vervolgens tot uitputten toe af te slachten in de race om prestige en zelfbevrediging. Maar vandaag is anders, staat de eer van de natie op 't spel, vandaag dient de aanval, die Steve Holland breedsprakig in een tv-interview op de Amerikaanse zwemhegemonie heeft aangekondigd het hoofd te worden geboden. Nooit verder maakten ze zich schuldig aan combine, waarom zouden ze, wanneer Holland close in beeld in slordig Australisch En gels grijnst hoe zeer de Amerikanen inde finale van de 1500 meter zullen piepen, vindt er in het Amerikaanse dorp een in grote spoed belegde slaapkamer-conferentie plaats. Het initiatief gaat uit van Bobby Hac- ket. Paul Hartloff en Brian Goodell gaan zonder meer akkoord. Beslo ten wordt om Holland gedrieen te ontluisteren, aan welke taktiek een, misschien twee het Olympisch edelmetaal zullen offeren. Brian Goodell lijkt als wereldrecordhou der het meest met de combine ge diend. Hij is het wonderkind van steenryke ouders, zwemt op een leeftijd dat anderen leren lopen in het zwembad achter de witte villa in Californië, wint op zesjarige leef tijd wedstrijden en streelt tot op heden de ouderlijke trots van pa en ma door aan de lopende band de klare bewijzen af te leveren van hoe ver een rijkeluis kind in de sport kan komen door zichzelf opofferin gen op te leggen. Goodell is de man van de laatste meters, komt als geen ander op toeren wanneer de con currentie moeizaam door het water zwoegt, Goodell moet het Olym pisch goud voor Amerika drijvend houden. Ze staan klaar op de startblokken, de gezichten star, een zenuwtrek Door Ger Stoel om de ogen van Goodell. Het is Hacket om Steve Holland de ee dreun toe te brengen. Hy flitst als een 100 meter sprinter, Holland vanaf baan zeven naar de Amerikaan naast hem gluurt ge looft hij zijn ogen niet, want dit is waanzin ten top Hard, veel te hard vooreen finalist die voor eigen kans zwemt, gaat Hackett door, nog al tijd maken Hartloff en Goodell geen aanstalten hem te volgen. Pas wanneer Holland het op een zelf moordpoging houdt, versnelt Hart loff, ongemerkt glijdt Goodell ach ter hem mee. Het verschil beloopt meters wanneer Holland onrustig wordt, de race is begonnen. Smijten Bij vierhonderd meter neemt Hart loff over. Niet begrijpend begint Holland op baan zeven met krach ten te smijten. Het trainingsschema van zeven uur per dag heeft een door het water klauwende zwem- machine van hem gemaakt, die centimeter na centimeter terug vecht Hartloff valt terug, ver terug, zal de finale als zevende uitglijden, opnieuw fungeert Hacket als gangmaker. Die door Steve Hol land op 1000 meter toch wordt voorbijgezwojnmen, de meest spectaculaire 1500 meter die de we reld ooit heeft aanschouwd is in een beslissend stadium gekomen. Hol land stuwt met zijn eigen ranke li chaam de polsslag van hen, die in het afgeladen Olympisch zwem- stadion getuige zijn tot steeds gro ter hoogte, zijn slordige jongetjes bewegingen, lykcn, net niet op "zijn hondjes" efficiënter dan de langere Amerikaanse. Totdat Goo dell op toeren komt, naast Hacket verschijnt en tenslotte ook naast Holland. Op 1400 meter bedragen de tijden van Holland, Hecket, Goodell nog respectievelijk 13.04 40.13.05.33.13.05.48. Er wordt echter in een andere volgorde aan getikt want de Amerikaanse com bine bereikt het gewenste resultaat. Wanneer de Australische machine gaat haperen Holland is zijn bewe gingen niet langer meester, verliest de controle over zijn spieren en zinkt naar een derde plek achter Goodell en Hackett De wereldtij den: 1. Goodell (15.02 40). 2. Hac kett (15.03.91), 3. Holland (15.04.66). Ze staan er weer, de drie Amerika nen van de lange afstand. Alleen Hartloff heeft niets, het eerst van allemaal verdwijnt hij tussen de menigte. "Ik ken hem goed van de Mission Viejo-college", zegt Brian Goodell. "He's is good boy". k John Heiicken juicht verrukt als htj ziet dat hij het wereldrecord op de 100 meter schoolslag heeft verbeterd. Ploeg Egypte moet terug naar huis MONTREAL - De Olympische ploeg van Egypte heeft gisteren van pre mier Mamdouh Salem opdracht ge kregen naar huis terug te keren. De 52 man sterke equipe cal gehoor ge ven aan de oproep die de Egypti sche premier voor de tweede maal deed. De eerste zou, door het tijds verschil tussen Egypte en Canada, te laat zijn gearriveerd op de Egyp tische ambassade in Ottowa. waardoor de atleten op de eerste dag van de Spelen toch in actie kwamen Ook de ploeg van Marokko zal, volgens officiële kringen, bevel krijgen van de regering om naar huis terug te keren. Het is nieuw koren op de molen van de congresleden van het IOC die be sloten hebben het Internationaal Olympisch comité grotere volmach ten toe te vertrouwen. De wrevel over de gebleken onmacht van de Olympische berveging om weer stand te bieden aan politieke druk (in de kwesties Taiwan en Nieuw Zeeland), heeft ertoe geleid dat re gel 23 werd herzien. In het vervolg kan het IOC zelf. en niet de interna tionale sportfederaties, de straf maat bepalen voor landen die uit de Spelen stappen. MONTREAL - Een dagje rust is Enith Brigitha meer waard dan een optreden in de Olympische rugslagfinale. De Amsterdamse zwemster gebruikte de series om het Nederlands record aan te scherpen tot even onder de 65 seconden (1.04.98), kwam ver volgens in de avonduren met de zevende plaats uit de halve fina les te voorschijn en liet daarna aan de organisatie weten geen prijs te stellen op een start in de eindstrijd. De plaats bleef uit eindelijk toch voor ons land be houden, omdat Diane Edelijn de halve finales als negende beëindigde en nu in plaats van Enith op het startblok mag plaatsnemen. Dat is echter lou ter toeval. De beslissing om Enith terug te trekken, is lang geleden in Amsterdam geno men Trainster Wil Storm: ,,Er moesten bepaalde rustpunten in het programma worden in gebouwd. In gezamenlijk over leg hebben we de woensdag ge kozen. De dag erna moet Enith aan de bak voor de 200 meter vrije slag". Diane Edelijn, de zestienjarige scholiere uit Vlaardingen, vond het schitterend dat via deze ach terdeur voor haar de toegang tot de finale geopend werd. "Ik zou er zo wel weer willen insprin gen", meldde ze enthousiast "Een finaleplaats, wie had dat kunnen denken". Ook op de derde Olympische zwemdag is er weer danig huis gehouden met nationale, Euro pese, Olympische en wereldre cords. Wat het meest aansprak was de wereldtijd van Brian Goodell op de 1500 meter Met dank aan Steve Holland liet Goodell 15.02 40 afdrukken. Met het goud van Holland kwam dat van John Hencken op de 100 meter school even eens in een nieuw wereldre cordtijd. Hencken, die in de se rie het eigen record van 1.03.88 evenaarde, dat later op de dag in 1.03.62 omzette, kwam in de fi nale uit op 1.03.11. Het derde werelrecord dat gisteren sneu velde was voor de Oostduitse Petra Thumer. Door Barbara Krause als reservezwemster opgeroepen, bevestigde Thu mer als vijftienjarige de Oost duitse zwemhegemonie bij de dames door 4.09.89 te registre ren in de 400 meter vrije slag. In dezelfde finale kwam Annelies Maas tot een zevende plek met naar 4.17.44, na een in de halve finale gezwommen Nederlands record van 4.17.16. Linda Faber beeindigde het toernooi met 4.36.98 als 25ste. Ook een Neder lands record was er voor Enith Brigitha. In de serie van de 100 meter rug kwam ze tot 1.04.98 om later op de dag via een ze vende plaats in de halve finale (1.05.28) finaliste te worden. Diane Edelyn haalde als ne gende die finale in eerste in stantie net niet, haar tyd: 1.05 68 Ook een Nederlands re cord bleek voor de Zian- zwemmer Kees Vervoorn weg gelegd. Zijn tijd op de 100 meter vlinder was by de heren 57.84 en daarmee onttroonde hij Arnold Rood en Roger Hamburg als re cordhouder. Vervoorn kwam als 26ste uit de series, niet goed genoeg voor een halve finale plaats.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13