Zr. Sapientia Veel spijtgiften voor Betaald Antwoord uit verpleging Publiek Blufpoker rond tennisbal qq VERGUNNING IS ER NOG STEEDS NIET PAGINA 11 Ruim 160.000 gulden heeft de werkgroep "Betaald Antwoord" aan giften binnen gekregen in de vijf weken nadat de gereformeerde synode had besloten de aanbeve ling van het antiracismefonds van de Wereldraad voorlopig in te trek ken. Meer dan anderhalve ton aan "spijtgiften" in ruim een maand. Zoveel geld heeft de werkgroep nog nooit bij elkaar gehad in zo korte tijd. Het is het resultaat van een adver tentie, waarin Betaald Antwoord de gereformeerden die het niet eens waren met hun synode vroeg dat tot uitdrukking te brengen in een "spijtgift". Betaald Antwoord ontstond als een soort actiegroep, toen de voor vorige synode in 1972 nog geen aan leiding zag om helemaal achter het speciale fonds te gaan staan. Dat fonds had de Wereldraad ge sticht bij zijn programma ter be strijding van het racisme. Uit dat speciale fonds worden solidariteits-subsidies verstrekt aan organisaties die zich te weer stellen tegen onderdrukking op grond van huidskleur. Daar waren toen enkele organisa ties bij die van wapens gebruik ma ken. Ze krijgen subsidie op voor waarde dat het Wereldraadsgeld voor humanitaire doelen wordt ge bruikt (dus voor opvang en verzor ging van vluchtelingen om maar iets te noemen). De bedragen die ermee gemoeid zijn tikken naar verhouding niet erg aan, terwijl het in deze wereld nog altijd gemakkelijker is grote kredieten voor wapens te krijgen dan kleine voor medicijnen en schoolkrijtjes. Bevrijdingsbewegingen die echt gewapenderhand de strijd tegen blanke overheersers voerden had je destijds vooral in de Portugese overzeese provincies: het begon toen net in Rhodesië en in het VN- trustgebied Namibië - het eerste land door de blanke minderheid onwettig losgescheurd van de Britse Kroon, het laatste blijkens uitspraken van het internationale hof onwettig als Zuidwest-Afrika l>eheerd door de republiek Zuid- Afrika. Spijtgiften Toen de synode in 1972 nog niet het antiracismeprogramma ten volle aanvaardde wierp "Betaald Ant woord" zich op als mogelijkheid voor kerkleden om alvast te doen, wat de synode naliet. Volgens ds. R. J. van der Veen, se cretaris van de Nederlandse Zen dingsraad en voorman van Betaald Antwoord, bracht een soortgelijke advertentie, als ook nu werd ge plaatst, toen ruim 40.000 gulden op en men deed er veel langer over. In 1974 beval de vorige synode als nog het speciale fonds aan. De lan- Dr. v. d. Heuvel .niet in één pennestreek delijke gereformeerde instanties maakten er hoegenaamd geen pro paganda voor, om de binnenkerke lijke tegenstellingen niet te ver scherpen. De navenant geringe op brengst werd onlangs nog gebruikt als argument om de steun maar in te trekken. Betaald Antwoord nam toen de voorlichtende taak over. Ook op andere manieren ontwik kelde de werkgroep zich tot een steunorganisatie voor de Wereld raad, welks initiatieven door de aangesloten Nederlandse kerken slechts aarzelend werden gevolgd. En soms helemaal niet. Zo trad Betaald Antwoord wel in aandeelhoudersvergaderingen namens enkele kerken op, maar bleken de kerken zelf niet bereid de oproep van de Wereldraad tot te rugtrekking van westerse en mul tinationale investeringen over te Wel gaven enkele synodes aan, welke minimum-voorwaarden in acht genomen zouden moeten worden als men zich in industriële en andere ondernemingen binnen de republiek zou steken. Rhodesië Ook slaagde de werkgroep er in via een uitvoerige correspondentie de leiding van het Philips-concern uit te laten leggen, waarom er ondanks de door de regering ondersteunde VN-boycot van Rhodesië dochters van het Eindhovense bedrijf in dat land blijven doorwerken. Andere ondernemingen, zoals Billiton, hebben volgens Van der Veen "onmiddellijk de tent dichtge gooid". Philips, aldus de strijd vaardige predikant, kan juridisch onder de boycot van Rhodesië uit misschien, maar het is wel de vraag, of dit in overeenstemming is met de aan de top van het bedrijf zo hoog gehouden morele herbewapening. De fakkel van de boycot van de Amro-bank is vorige maand van Betaald Antwoord overgenomen door de PvdA, de PPR en PSP. Die boycot is door het centraal comité van de Wereldraad indertijd aanbe volen omdat deze bank als lid van een club van Banken uit Amerika en West-Europa leningen heeft ver strekt aan de regering van Zuid- Afrika. Een verzoek van de Wereldraad om dit niet meer te doen werd van de hand gewezen, waarop het centraal comité de aangesloten kerken en haar leden verzocht, hun rekenin gen bij de banken van de club op te zeggen. Het gaat hier dus om recht streekse leningen aan de regering in Pretoria en niet om investerin gen in het Zuidafrikaanse bedrijfs- De eerste reacties in de politiek zijn al even verdeeld als indertijd in de kerken. Minister Duisenberg staat afwijzend tegenover de actie van zijn partij. De kerken hebben de beslissing voor zich uit geschoven. Via de Raad van Kerken in Nederland zijn ze "in gesprek" met de Amro- directie. De scriba van de her vormde synode, dr. A. H. van den Heuvel, wees er bovendien een- en andermaal op dat zoiets toch niet in een pennestreek kan worden be slist. Al was het alleen maar omdat er bij een Nederlandse bank vele hervormde mensen werken die daardoor in gewetensnood zouden raken. Kun je immers zeggen: het via een rekening medeverantwoor delijk zijn voor een beleid van een onderneming is wat anders dan het medewerker zijn in zo'n onderne- Na 40 jaar Ze is de vijfde uit een gezin van 18 kinderen. Haar vader had een paarden-hoef- en rijtuigsmede rij, Hoegewoerd 169, Leiden. Dat huis staat nu op de lijst van Monumentenzorg, zuster Sa- pienta, Ada van Bergen Hene gouwen, nog niet Na 40 jaar in de verpleging gewerkt te heb ben in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden en Leiderdorp, stapt ze over naar een andere werk kring. Ze wordt nu parochieel medewerkster van pastoor J. Schlatmann van de Meerburg. Het is voor haar een forse stap. Op bescheiden wijze wordt haar vertrek morgen herdacht tus sen 5 en 6 uur. Een ziekenhuis in vol bedrijf laat geen feestelijke drukte toe. Ze was 19 jaar toen ze (aller minst gedwongen, integendeel sterk gemotiveerd) zich aan meldde in Breda bij de zusters Franciscanessen. Ze wilde haar leven stellen in dienst van de medemens. In 1940 deed ze haar eeuwige geloften en in 1941 haalde ze haar eindexamen als verpleegkundige plus „kraam", in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. Je werd geleefd Ze wil wel enkele vergelijkin gen maken tussen vroeger en nu. Wat het geloof betreft: „Je werd geleefd" en dat omvat heel veel. De harde werkelijkheid van een religieuze in een zie kenhuis, onder de heilige en onverbiddelijke gehoorzaam heid Nü ligt de nadruk veel meer op de eigen persoonlijk heid. Je ontdekt jezelf en han delt naar je eigen geweten". Dat vindt zij een grote winst. In 't oude ziekenhuis waar ze in te recht kwam waren maar weinig artsen, vier of vijf, meent ze zich te herinneren. Het verplegen was hoofzaak. Ze maakte krankzinnig lange werdagen, twee dagen en nachten achte reen. 's Nachts om half drie werd al begonnen met wassen en „tempen". „Tijdens de gees telijke oefeningen in de kapel zat je natuurlijk te slapen". Naar die tijd verlangt ze niet terug. Talloos veel mensen heeft ze zien sterven. Zestig a zeventig patiënten gingen per jaar dood. Het doodsgevaar werd ver sluierd. Pas als de doodsstrijd was ingetreden mocht de rector worden gewaarschuwd. Dat is nu anders en beter. De patiënt wordt nu veel beter benaderd. De begeleiding is corrector; de functie van de rector is doeltref fender. De mensen komen tegenwoordig wat gemakklelij- ker met hun problemen voor de dag. Daaromtrent heeft ze veel ervaring tot en met vandaag. Voetstuk Vroeger, zo ver telt ze, stonden de artsen op een voetstuk, als verpleegster stond je op de deurmat. Ik kom visite maken", kondigde een arts aan en je had maar klaar te staan. Die tijd is voorbij. De laatste ja ren was ze coördenerend hoof- verpleegkundige van de 3de etage. Haar aandacht ging dus uit naar de goede relaties tussen directie, artsen, verpleegkun digen en patiënten. Eigenlijk hoeft ze nog niet weg, aaler minst, maar ze was bang op den duur nier meer 100% te kunnen functioneren en heeft daarom zelf maar het initiatief ge- noemn: „Dat is beter, vind ik, dan dat ze me over een paar jaar moeten adviseren heen te gaan". Bij de vergelijking tussen vroe ger en nu valt niet alles onver deeld gunstig uit voor het he den. Er zijn veel meer verpleeg sters gekomen uiteraard en zij werken in vele ploegen. De vroegere band tussen patiënten verpleegkundige heeft daar wel onder geleden. Een patiënt die tegenwoordig een week of twee in een ziekenhuis verbluft heeft met wel 25 verpleegkundigen te maken. Het werk van de ver pleegkundigen is natuurlijk veel gecompliceerder gewor den. De medische wetenschap heeft natuurlijk een ontzagge lijke vlucht genomen. Van hen wordt nu veel technische vaar digheid geëist en vanzelfspre kend een grote accuratesse. Ve len hebben hun eigen speciali saties, naar gelang hun oplei ding. Dit alles houdt in dat de patiënt zich wellicht niet meer zo geborgen voelt. Daar is weinig aan te doen. En hoewel hun bezorgdheid en bekwaam heid goed zijn zet ik wel eens vraagtekens bij de geestelijk, godsdienstige achtergronden van sommigen. Onlangs zei een verpleegkundige me, dat hij zich absoluut niet kon verplaat sen in wat een geloof dan ook. Wat ben jij arm, zei ik. Wij had den vroeger eén leven, het was helemaal gericht op ons werk. Nu leiden vele verpleegkundi gen een dubbel leven. Dat is goed te begrijpen. Maar na een feestje of zo dat tot 3 uur 's nacht heeft geduurd, komen ze wat moe op hun werk en hun ge dachten zijn er dan niet zo goed bij. Kloosterleven Wat denkt ze van het klooster leven? „Zoals 't was wordt het niet meer. De hele maatschap pij is veranderd. Dat komt niet meer terug. En dat hoeft ook niet. Maar ik geloof zeker dat het kloosterleven en een andere vorm weer zal opleven. Mensen die in gemeenschap leven en zich in dienst willen stellen voor een belangrijke zaak, zoals nu al gebeurt in ontwikkelingslan den. Daar geloof ik heilig in". „Heeft ze moeilijke tijden doorgemaakt? „Jawel, natuur lijk. Maar je vergeet dat gemak kelijk. In de oorlog was het be nauwd. We hadden het erg zwaar, ik woog maar 40 kilo. En als dan 's middags de elektrici teit was afgesneden moest je soms patiënten op een draag baar de trappen opsjouwen. Dat was onmenselijk, maar 't moest, de liften werkten niet. We had den toch ook wel veel hulp van buiten. Ik herinner me de man die met een kinderwagen naar de keuken reed. Ik zei: je rijdt verkeerd, je moet naar de poli kliniek. Laat mij maar, zei hij. Er lag een schaap in de kinder wagen Nonnen Moeilijke patiën ten? „Nou, vooral artsen en geestelijken. En als er een be roemde patiënt was opgeno men, kreeg die een aparte ver pleegster toegewezen. Ik herin ner me ook nog een priester die ontzaglijk de pest had aan non nen en hij stak dat niet onder stoelen of banken. Maar toen hij ziek werd wilde hij wel per sé door religieuzen worden ver pleegd". Heeft ze hobbies? „Daar was nooit tijd voor. In het klooster moest je daar niet mee aanko men. We mochten niet eens kranten lezen. Pas sinds een jaar of vijf ben ik echt van mu ziek gaan houden. Ik neem er nu de tijd voor". De nieuwe kleding was eerst wel een probleem. Dat was in 1962. „Ik voelde dat als een soort ontrouw. Maar nu ben ik er overheen. Ik vind dat wij ons goed verzorgd moeten kleden. Misschien heb ik dat wel van mijn moeder. Toen ze 75 jaar was geworden zei ze: meid, ga eens wat crème voor me halen, ik krijg zoveel rimpeltjes in m'n gezicht". Missen Zuster Sapienta zal het zieken huis wel missen. Ze verbloemt niet dat ze het er de laatste we ken wat moeilijk mee heeft ge had. Weggaan na 40 jaar is geen sinecure. Maar ze begint met moed en plezier aan haar nieuwe werk bij pastoor Schlatmann. Ze blijft bij haar collegae wonen in de emma- straat. Dat contact wil ze niet kwijt. Haar taak zal nu vooral zijn het bezoeken van mensen. Mensen die om wat te noemen alleen zijn en de eenzaamheid moeilijk kunnen verdragen. PIET WESSELING Zuster Sapientia: ik zal de verpleging wel ®m>« tteffsssigfii vm Assisif®i?©©inra Het gebouwencomplex in Sassenheim: "Het laatste woord is hier nog niet c onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan ir op. Elke morgen wacht ik tot tien uur ïw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Er zijn niet alleen vraagtekens rond de tennisvergunning. Nu het ge bouw er eenmaal staat vragen di verse raadsleden, onder wie KVP-er Wagner, zich af waarom B en W, die eerst advies hebben gevraagd bij de schoonheids commissie van Stad en Land schap (de gebruikelijke proce dure bij dit soort zaken) een bouwvergunning voor dit ge bouw hebben kunnen afgeven. Wagner "Ongelooflijk dat men zonder meer is afgegaan op het positieve advies van Stad en Landschap, dat volgens mij de plank in dit geval flink heeft mis geslagen. Bovendien zit het onze fractie ook dwars dat er in het ex portbedrijfeen groot deel van het jaar tennis gespeeld gaat worden. Daar heeft men de raad nooit over ingelicht. Dat hebben we uit de kranten moeten lezen. Hadden we dat wel geweten dan hadden we daar uiteraard eerst wat meer over willen weten. Per slot van rekening komt er over enige tijd in Sassenheim een sporthal waarin ook getennist kan wor den. Maar als we nu ook elders tennisvoorzieningen toestaan snijden we ons zelf in de vingers. Over dit complex is het laatste woord nog niet gesproken. We gaan deze zaak tot op de bodem uitzoeken. Ook willen we nagaan of de tennissport die in dat ge bouw bedreven gaat worden wel in overeenstemming is met het daar geldende bestemmings plan". Ongeveer zo'n reactie kreeg ik ook van het raadslid voor Progressief Sassenheim mevrouw Henstra, die onder andere met KVP-er Van Elzen zitting heeft in de commissie ruimtelijke ordening en destijds aan B en W advies uit bracht over de plaats waar het complex was gepland. De com missie adviseerde toen positief over de bouwlokatie in Klinken bergerpolder. Maar ook me vrouw Henstra zegt geschrokken Van de heer K.uit Sassenheim kreeg ik deze foto toegestuurd van het schilderstuk dat hij kortgeleden opeen rommelmarkt opdook en dat hij nu een plaatsje heeft gegeven in zijn woonkamer. Het stelt, een bollenstreek-tafereel voor en werd waarschijnlijk zo rond de jaren dertig gemaakt. Zijn verzoek aan mij is of ik kan nagaan welk gedeelte van de bollenstreek op dit schilderij staat afgebeeld. Ik weet het in elk geval niet. Een van onze lezers wel? VS geven Israël en Egypte kernreactoren te zijn nu ze ziet hoe het gebouw in de omgeving past. "Het ontwerp waar wij destijds ad vies over hebben uitgebracht was een stuk kleiner. Tot mijn stomme verbazing zie ik nu dat het complex zeker zo'n twintig procent groter is geworden. Dat is achter onze rug om gespeeld. Daar zijn ze nog niet mee klaar". WASHINGTON (DPA) - De V S. gaan Israël en Egypte kernreacto ren leveren. De daartoe gemaakte overeenkomsten moeten nog door het Amerikaanse Congres worden goedgekeurd. Ónderhandelingen over de ver koop van deze kernreactoren be gonnen in 1974 ten tijde van de re gering Nixon. Israël zal zoals nu is voorzien twee kerncentrales geleverd krijgen met een capaciteit van ongeveer 1970 megawatt en een waarde van bijna twee miljard dollar. De centrales die Egypte geleverd zal krijgen zijn minder krachtig. Egypte heeft in tegenstelling tot Is raël het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens getekend. Is raël wil dat verdrag alleen maar on dertekenen als het onderdeel van een algeheel vredesverdrag voor het Midden-Oosten is. Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst CIA beschikt Israël over „tien a twintig inzetbare atoomwapens". per 1 oktober BRUSSEL (ANP) - Gezien de toe nemende spanning tussen de lan den met een belangrijke visserij- industrie en gezien het feit dat een aantal landen hun nationale viswa ter hebben uitgebreid tot 200 mijl of van plan zijn dit te doen, nog voor dat hiervoor door de internationale zeerechtconferentie de juridische mogelijkheden zijn geschapen, heeft de Europese ministerraad be sloten de belangen van de Euro pese visserij afdoende te bescher men. Zodra dit noodzakelijk mocht blijken en ten laatste op 1 oktober van dit jaar, zullen ook de lidstaten van de gemeenschap, in onderling overleg, hun visserijgrenzen ver leggen tot 200 mijl uit de kust. Dat is de inhoud van een intentieverkla ring die gisteren door de ministers van Buitenlandse Zaken is opge steld. Van Britse en Ierse zijde is voorlo pig nog voorbehoud op deze tekst gemaakt. Het Verenigd Koninkrijk wil wel aanvaarden dat de visserij binnen de Europese 200 mijlszone communautair wordt geregeld, zoals overigens in de ontworpen tekst wordt voorzien, maar het zegt in een toegevoegde verklaring dat de Europese visserij politiek aan nieuwe omstandigheden moet kunnen worden aangepast. Op de achtergrond hierbij speelt het Britse standpunt dat ook binnen de Europese visserijregeling een ex clusieve kuststrook moet worden voorbehouden aan de nationale visserij en daarover zijn de lidsta ten van de gemeenschap het nog lang niet eens. Deze zaak moet in september worden uitgepraat. In september zal de Europese Com missie, het "dagelijks bestuur" van de EG, ook voorstellen doen over de onderhandelingen met derde landen over de visrechten die de gemeenschap en deze landen el kaar kunnen toestaan. ZEILEN - Het Nederlands kam pioenschap in de Valkenklasse is gisteren gewonnen door Bart Kraan uit Óude Wetering. Tweede op het Alkmaardermeer werd Kees Dubbeld en derde Maarten Stomp. SCHAKEN - In het interzonaal toernooi in Biel heeft de Nederlan der Sosonko gisteren remise ge speeld tegen de Rus'Smyslov. Met drieëneenhalve punt uit vijf par tijen staat Sosonko op de tiende plaats, anderhalve punt achter de leiders Smyslov en de Amerikaan Byrne. WANDELSPORT - De eerste marsdag van de 60e Nijmeegse in ternationale vierdaagse heeft 321 uitvallers opgeleverd. Vandaag zul len 16.932 wandelaars aan de tweede dag beginnen. Visserijzöne Een paar weken geleden schreef ik in mijn rubriek over het miljoe nen kostende nieuwe gebouwen complex van het bloembolle nexportbedrijf De Vroomen uit Sassenheim, dat een groot deel van het jaar gebruikt zou gaan worden als tennishal. Maar uit betrouwbare bron heb ik nu ver nomen dat dat nog helemaal niet zeker is, omdat B en W van Sas senheim nog steeds geen ver gunning hebben verleend. Dedirectievan het bedrijf heeft dus een beetje blufpoker gespeeld toen zij tijdens die persconferen tie over de tennishal bij monde van de oud-burgemeester van Alkemade, de heer Smolders, liet weten dat alles in kannen en kruiken was en dat het nu alleen nog maar wachten was op half oktober, het tijdstip waarop streek hier hun gang kunnen gaan". Plafond Er is een paar ton meer in de hal geïnvesteerd om er deze binnen sport mogelijk te maken. Een verhoogd plafond, speciale ver lichting, een speciale vloer en buiten veel parkeergelegenheid. Maar nu is er de vergunning er nog niet. Eén van de drie direc teuren van De Vroomen, de heer Heemskerk uit Bennobroek, ver telde mij liever geen commentaar te willen geven. "Ik weet echt niet hoe het er mee zit. Ik mag dan wel directeur zijn van dit bedrijf, maar dat wil niet zeggen dat ik overal van op de hoogte ben". De Sassenheimse gemeente secretaris Berntzen bevestigde mij dat de vergunning om in het bloembollenexportbedrijf te mogen tennissen nog steeds niet is afgegeven. "Aanvankelijk heeft de directie van De Vroomen een verzoek ingediend om in de hal meerdere sporten te mogen bedrijven. Dat hebben B en W af gewezen. Later is men op de proppen gekomen met een ge wijzigde aanvraag voor alleen tennis. Daarover is nog niet be slist. Ik vermoed dat een belang rijke overweging bij het al dan niet verlenen van de vergunning zal zijn de vraag of de tennishal vanwege de te verwachten stroom bezoekers, enige overlast of hinder zou kunnen veroorza ken voor de omgeving. De kans is groot dat de vergunning zal wor den gegeven, maar het is ook niet uitgesloten dat B,en W weige-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11