RIGITHA GRIJPT BRONS Grandioze stunt van poloploeg Naber nu al dé man Rus maakt het zich gemakkelijk montreal '76 emster zorgt voor de eerste Nederlandse medaille ,";er landen 'èt zeker *in finale Verdeling medailles SPORT MONTREAL - De Russische moderiie-vijfkamper Boris On- isjenko is gisteren gediskwalifi ceerd tijdens de Olympische Spelen van Montreal voor het tweede onderdeel, het schermen. De winnaar van het zilver in München had een geprepareerd wapen. Het was zo gemaakt,dat het lampje van Onisjenko al ging branden voordat er con tact met de tegenstander was gemadkt, dus voordat hij wer kelijk had gescoord. De Rus ver klaarde dat het wapen niet van hem was. De jury van beroep, die niet kon ontdekken waar de degen vandaan kwam, vond de uitleg echter te zwak. Zowel On isjenko, die dinsdag wel weer aan het schieten mag deelne men, als het team van de Sovjet-Unie is door de diskwali ficatie kansloos geworden voor een hoge klassering. Het is voor het eerst sinds twintig jaar dat zich iets dergelijks voordoet bij dit onderdeel. Onisjeko, al tien jaar lid van de Russische Olympische ploeg, schermde tegen de Brit Jim Fox, toen hij werd gediskwalifi ceerd. In de tweede ronde deed Onisjenko een aanval. De lange Brit stapte achteruit en keek verbaasd dat de degen van de Rus een treffer registreerde hoewel Fox niet was geraakt. Fox diende onmiddellijk een protest in waarna officials een onderzoek instelden. De twee andere Russische vijf kampers, Lednev en Mosolow zullen als individuele deelne mers de strijd vervolgen. TTREAL - Vier landen van de '4jn reeds zeker van de eind in het Olympisch waterpolo- t- looi; Italië, Nederland, West- 2"sland en Hongarije. Joegosla- r" lat in poule a in de laatste wed- 1 de reeds geplaatste Italianen loet, is in theorie reeds zeker k plaatsing, maar in de poule van ïrland ligt het ingewikkelder. »- .Nederland de laatste ontmoe- e tegen Roemenië en verslaat de et-Unie met grote cijfers Mexi- an gaan de Russen over. Speelt - henië echter tegen Oranje ge- - ian is de wereld-en Olympisch pioen uitgeschakeld voor de Het zou de tweede sen- zijn in dit toernooi. De eerste de briljante presta- )ean Nederland, dat in een zeer ze gespeelde wedstrijd de Rus- ichter zich liet en daarmee na eindelijk weer tot de eind- is doorgedrongen, gassend is natuurlijk eveneens ivalificatie van de Duitse ploeg, e ontmoeting tegen Australië t de plaatsing echter aan een tn draad gehangen, want de fraliërs kwamen in de laatste )de tot op één treffer. Bijzonder c was de verrichting van de garen tegen Canada. De Hon- se doelpunten werden ge- rd door Farago (3) en Konrad. Joegoslaviërs behaalden de jste score van de dag ten koste Iran (15-0), een score die te een geeft. Ie A- 2 2 0 0 4 20- 7 'joslavië 2 1 1 0 3 19-4 ra 2 0 111 10-12 j 2 0 0 2 0 1-27 le B: erland 22004 8-5 menië 2 1 1 0 3 13-8 'iet-Unie2 0 111 7-8 "ico 2 0 0 2 0 6-13 C: .2 2 0 0 4 9-3 garije2 2 0 0 4 11- 8 'tralie 2 0 0 2 0 9-11 ada 2 0 0 2 0 2-9 Evert Kroon: absolute uitblinker. Door Ger Stoik MONTREAL - De waterpolo-coach doet onverschillig, zegt kwasi- nonchalant dat het voor hem alle maal niet als een Sinterklaassur prise komt. Wordt bijna twee meter lang in een stoel geduwd, naast hem Jan-Evert Veer en Evert Kroon als hoofdrolspelers in de Film, die zojuist in première ging. Een Film, waarin de underdog de reus natuurlijk overwint, het ver haal van een klein land, dat Olym pisch en wereldkampioen Rusland maar even van zijn voetstuk duwt Dat zich voor het eerst sinds zestien jaar weer Finalist mag noemen. Pro- Ficiat Hoe voelt meneer Trumbic zich na Oranje's 3-2 overwinning op de Sowjet-Unie? Maar Ivo Trumbic is gespannener dan hij zich voordoet Heeft minder babbels dan waterpolo- journalisten van hem gewend zijn. De sfeer klaart op wanneer ZIAN- poloër Jan-Evert Veer verklapt welke sluwe list Trumbic uit zijn internationale carrière heeft ont houden. Wanneer de tegenstander op het punt staat een strafworp richting Evert Kroon te gooien. luidt de instructie om onderdrukt te giechelen. Niet zo hard dat de toeschouwer er iets van merkt, wel hard genoeg om de schutter uit zijn concentratie te halen. Ivo Trumbic zegt, in zijn T-shirlje opvallend breed geschouderd, dat alle eer aan Evert Kroon toekomt Die heeft als hoog uit het water verende polo doelman zo'n reputatie opge bouwd, dat de schutters van de we reld het voor hem in de broek doen. Hfj lacht dan vrijuit, want iemand merkt op, dat dat geen gezicht zou zijn in het water. Toch stopt Evert Kroon geen van beide strafworpen, die de Cu baanse scheidsrechter Martinez, gemeten naar de jegens Ton Buunk begane zonden van Romancuk, vrijgevig aan de Russen cadeau doet Kroons aanwezigheid in het mini-doel blijkt de Rus Barkalov echter wel zoveel ontzag in te boe zemen, dat de bal op de lat bonkt. Alleen Iselzidze slaagt er in de vierde spelperiode in de bal vanaf vier meter achter Kroon te krijgen. Aardappel Voordat het zover is, heeft Kroon zijn reputatie aardig aangedikt en is het zelfvertrouwen van internatio nale schutters van faam, zoals Bar kalov, Kelnokov en Dreval tot een oude aardappel ineengeschrom peld. Nederland speelt waterpolo van wereldklasse. Zelfvertrouwen, conditie en de wetenschap dat er niets te verliezen valt, staan primair ip een spel, waarin snel overschake len van verdedigen naar aanvallen Ton Buunk in de eerste periode tot uiterst succesvol maakt 1-0. Wan neer Oranje de volgende vijf minu ten op de behoudende toer gaat en dus dreigt weg te zinken, zijn Kroon, Landeweerd en Veer de dobbers waarop het team toch blijft drijven. Twee seconden nadat Kroon een onvermijdelijk lijkende 1-1 stand heeft teniet gedaan (schit terende reactie op een boogbal van Kotenko) staat het 2-0, want i_,an- deweerd brengt de zelfbeheersing op om te wachten tot Rik Thoonen langszij is gearriveerd, die de Rus Klebanov van dichtbij passeert 2-0. Barkalov gooit zijn strafworp zoals gezegd op de lat, voordat Hans Smits in de derde periode 3-0 aan laat tekenen. Waarna het toch Wereld- en Olympisch kampioen Rusland na afloop van het duel tegen Nederland. Een triest hoopje ellende. nog nagelbijten wordt, want Dreval stuurt aan op 3-1 in een periode dat Veer aan de kant zit, nadat hij een zonde bij dood spel heeft begaan. Vervolgens wordt de strafworp van Iselzidze zowaar in een 3-2 stand omgezet. Daarna grijpt de spanning om zich heen, wordt Rik Thoonen wegges tuurd en tikken de seconden weg met Russisch balbezit en een nu merieke meerderheid. Maar Evert Kroon ontkracht het suizende pro jectiel dat Dreval in de allerlaatste seconde in zijn richting gooit en Nederland heeft waterpologe- schiedenis geschreven. Onverschillig Ivo Trumbic doet echter onver schillig, haalt de schouders op wanneer iemand zegt dat Rusland voor de eerste keer sinds mensen heugenis geen Olympisch Finalist zou zijn, wanneer Nederland (van daag) de Roemenen de zege cadeau zou doen. Hij praat over het sys teem van stap voor stap, voorspelt een eventuele tweede zege op de Russen in de Finale. Trumbic: „Wij hebben dit jaar geen enkel contact met de Russen gehad, ze wisten dus niks van ons. Ze hebben zich niet gerealiseerd dat wij ons op dit ni veau zouden manifesteren, hun voorbereiding is ook helemaal af gestemd op een hoogtepunt in de Finale". Evert Kroon haalt een vinger door zijn rode haren wanneer hij dat hoort en lijkt, wanneer hij met on geschoren gezicht lacht, op een stripFiguur van Hans G. Kresse. Hij grijnst dat hij helemaal geen octopus-armen heeft, maar dat de Russen gewoon slechte schutters zijn. Jan-Evert Veer schudt het hoofd en wil geen prognose doen: „We leven bij de dag", is zijn com- jnentaar. „We kijken niet naar mor gen". Trumbic: „Stap voor stap, rustig pan". Ter informatie: de laatste keer dat Nederland waterpolo-Finalist ;was, dateert van Rome 1960. De medaille verdeling na de tweede dag is (goud, zilver, brons, totaal): Oost-Duitslan<jl 4 3 3 10 Verenigde Staten 3 4 2 9 Sovjet-Unie3 0 1 4 West-Duitsland 1 1 0 2 Bulgarije 1 0 0 1 Polen 0 2 0 2 Hongarije 0 1 0 1 Roemenië 0 1 0 1 Canada 0 0 1 1 Denemarken 0 0 1 1 Iran 0 0 1 1 Japan 0 0 1 1 Nederland 0 0 1 1 Oostenrijk 00 1 1 MONTREAL - Maatstaven zijn monsters zonder waarde, wereld records wegwerpartikelen waar het de zwemsport betreft. Twee dagen competitie in de grote, volgepakte Olympische zwemarena hebben in totaal negen wereldrecords opge leverd. Vele zullen nog volgen. Wat meehelpt zijn ongetwijfeld de grote stukken "dood" water aan beide zijden van het bad, die de golfwer- king dempen en de zwemmer in baan acht even goede mogelijkhe den biedt als die in baan vier. John Naber, kort na zijn enerverend duel met Matthes op de rugslag bijvoor beeld, voerde op het laatste num mer van de avond, de 200 meter vrije slag, op baan acht het veld zo lang aan, dat een drievoudige Ame rikaanse zege het gevolg was (Fur- niss, Naber, Montgomery). Oost Duitsland en de Verenigde Staten hielden elkaar ook nu weer in evenwicht. De Oostduitse meis jes wonnen op twee onderdelen vijf van de zes medailles. De resterende was voor Enith Brigitha. De Ame rikaanse heren wonnen eveneens vijf van de zes plakken. Eén bron zen medaille schoot over voor Ro land Matthes, de viervoudige Olympische kampioen van Mexico en München, die in het duel met John Naber eervol ten onder ging. Lange John is doende de grote held van deze Spelen te worden. Waar hij zich met zijn brede grijns ver toont, davert het van de toejuichin gen. Naber groet terug, lacht zijn concurrenten eens vriendelijk toe en zwemt vervolgens van ze van daar. "Ik vecht niet zozeer tegen mijn tegenstanders, als tegen mijn eigen beperkingen. Winnen of ver liezen., het is me om het even. Mis schien zwem ik nog een jaartje. Dan heb ik het wel gezien. Er zijn zoveel andere dingen die ik wil doen". Matthes, die min of meer tegen zijn zin in training moet blijven, omdat Oost Duitsland nog steeds niet be schikt over voldoende heren- zwemmers van formaat, kon zich troosten met de gedachte dat ver loofde Kornelia Ender haar aandeel in de jacht op het goud voor de tweede maal succesvol had afgeslo ten. Na de wisselslag-estafette, die voor haar meer een ererondje bete kende dan een echte wedstrijd, omdat collega's Richter, Anke en Pollack een onaantastbare voor sprong hadden opgebouwd, was Kornelia nu toe aan het echte werk. Met een nieuw wereldrecord op de 100 meter vrije slag bleef ze ruim een seconde voor op de concurren tie. De vijftienjarige Andrea Pollack, ook al zo'n Oostduits zwemtalent, greep goud op de 200 meter vlin derslag in directe concurrentie met haar twee landgenotes Ulrike Tau- ber en Rosemarie Gabriel-Kother. DAG 20 JULI 1976 NTREAL - De medaille bungelde om tien r acht plaatselijke tijd om de nek van Enith 'itha. Lord Killanin zelf ging er hoogst per- nlijk voor op de tenen. Stak routineus een klef jorden hand uit en prevelde vervolgens de- "de cliché tekst als séconden tevoren tegen het tduitse succesduo Kornelia Ender en Petra >mer. nsvoor Nederland, brons voor Brigitha. Geen ns, dat als mannah uit de hemel kwam vallen, ir Olympisch edelmetaal als gevolg van sys- atische trainingsarbeid, door de Nederlandse ■rt Federatie verleende faciliteiten en een op beslissende moment onontbeerlijke geluks- or. i ook, dat gelet op de niet van r ontblote aanpak waarmee )R sinds deze beginjaren ze- via de zwemsport op inter vaal aanzien jaagt, het hoogst Lxbare moet worden geacht alle niet Oostduitse deelne- waar ook ter wereld. Brons Jen zilveren rand omdat niet leen derde Oostduitse, Clau- I Stolk [empel tot de verliezers be- maar ook de twee Ameri- sprintsters Shirley Babas- j|n Kim Peyton. Brons tenslot- door Brigitha zelf het brons van alle in grote en bijeen gezwommen ;n medailles (Belgrado, We- ^ali) werd genpemd. reede zwemdag van de 21ste piade, moet achteraf als een Nederland gelukkige worden »ouwd. Enith Brigitha, in het iien gespannen en nerveus en jfoor in de finale te onregelma- vom dit keer haar eigen race. re_iaar Nederlandse recordtijd letin de series kwam ze 's mor- tein de halve finale van de hon- enmeter vrije slag uit op 57.08. Een tijd, waarmee ze Ender, Pey ton, Babashoff en Hempel de gun stiger banen in de eindstrijd zag be zetten en het geluk had dat ze in baan twee naast het piepjonge Oostduitse ding Petra Priemer kwam te liggen. Hoewel Brigitha geen enkel oog had voor haar rivalen moet dit vlak naast haar door het water klau wende 15-jarige meisje haar heb ben gestimuleerd. Aanvankelijk niet zozeer, want Brigitha keerde met 27.72 nog als vijfde, achter En der, Babashoff, de Westduitse We ber en Priemer. In het tweede part bleek dat Brigitha in tegenstel ling tot München haar krachten wel beter heeft leren verdelen. Terwijl Kornelia Ender onbereikbaar bleef, naderde ze Petra Priemer steeds dichter. Uiteindelijk kwam ze één, hooguit twee meter tekort om de zestien honderdste van een se conde goed te maken voor het zil ver. Tijden: Ender (55.65), Priemer (56.49), Brigitha (56.65). Enith Brigitha: "Ik heb me einde lijk eens niet dol laten maken. Heb de wedstrijd gezwommen, die me zonder te veel risico's vrijwel zeker ëen derde plek zou brengen. Dat ik als vijfde keerde heb ik'ook nauwe lijks gemerkt. Alleen toen ik achter Priemer lag op de vijftig meter, viel me dat op. Ik heb gewoon zo hard gezwommen als ik kon. Dit is het Enith Brigitha zorgde voor de eerste Nederlandse medaille: een bronzen plak op de 100 meter vrije slag. mooiste dat ik ooit bereikte in de sport". De Nederlandse heren deden in de ochtenduren wat normaal gespro ken verwacht kon worden. René van der Kuil bleef op de 200 vrij buiten de finale en stapte met een vijftiende plek uit de serie. Zijn tijd van 1.55.59 kostte Henk Elzerman zijn eind juni in Rotterdam gewon nen Nederlandse record. Elzerman zelf maakte de bittere pil goed door op de 1500 meter vlak naast de on genaakbare Australiër Steve Hol land het Nederlandse record op de 800 meter te verbeteren (8.24.95) en in de eveneens nieuwe Neder landse recordtijd van 15.51.8 bene den de zestien minuten te komen op deze marathonafstand.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9