Ford: „Ik kan Carter verslaan VIKING GEREED VOOR MARS Evacuatie van buitenlanders git Libanon uitgesteld EG: steunmaatregelen voor landbouw „Schmidt deed geen omstreden uitspraak Ford wil speciale u-o aanklager bes voor hoge ambtenare PAGINA 8 PASADENA (Reuter) - Het lan- dingsdeel van de Amerikaanse Viking-1 heeft gisteren zijn laatste tests gekregen en alles leek in orde om vandaag de herhaaldelijk uit gestelde landing op Mars te maken. De driepotige Marslander u>erd gis ternacht met radiosignalen gewekt uit zijn maandenlange "winters- laap" in een beschermend omhulsel van aluminium. K Vijf uur lang beproefden de man nen in het ruimtevaartcentrum van Pasadena in Californiê alle in strumenten van de Marslander om er zeker van te zijn dat alles in orde was voor de eerste Amerikaanse poging om met succes wetenschap pelijke apparatuur op de rode pla neet neer te zetten. Dr. Albert Hibbs van het controle centrum heeft bekendgemaakt dat de proeven "volgens het boekje"zijn verlopen en dat de Viking zich over eenkomstig de verwachtingen had gedragen. Het ene na het andere systeem werd in werking gesteld, getest en dan uitgeschakeld door radioseinen BEIROET (UPI/AFP) - Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Beiroet heeft giste ren bekendgemaakt dat de evacua tie van buitenlanders in Libanon voorlopig om veiligheidsredenen is uitgesteld. De evacuatie was vastgesteld voor vanmorgen, maar de Amerikanen hebben het advies gekregen ervan af te zien omdat de route naar Da mascus niet veilig gnoeg is door de oprukkende Syrische verster- 'kingstroepen. Het was de bedoe ling dat een konvooi van 403 bui tenlanders, van wie 143 Amerika nen in bussen en auto's de reis naar Damascus zouden aanvangen. De woordvoerder van de ambassade sloot de mogelijkheid niet uit dat de evacuatie langs andere wegen zal geschieden waarbij gedacht wordt aan het oppikken van de mensen met helikopters van de Ameri kaanse marine. Hoe ingewikkeld en 'daardoor uit zichtloos de strijd in Libanon is mag blijken uit een artikel van de Münchense 'Abendzeitung' waarin werd beweerd dat Amerikaanse, Belgische, Franse en Westduitse organisaties de wapenleveranties .aan de christelijke gevechtseenhe den financieren Onlangs zou bij voorbeeld een wapenzending van 120 miljoen dollar met die bestem ming zijn verzonden. Intussen windt president Sadat zich op over het feit dat de resolu ties die de Arabische Liga aannam om de crisis in Libanon tot een op lossing te brengen niet worden uit gevoerd. Hij zei dit in een interview met de Soedanese krant 'El Medi na'. Hij merkte voorts op dat alleen Israël gebaat is bij een voortdu rende strijd in Libanon. Libanons rechtse president, So- leiman Franjieh, heeft gisteren een beroep op de Arabische leiders die in Djeddah bijeen zijn, gedaan om "de Libische interventie in de bur geroorlog in Libanon" tot staan te brengen. Zijn boodschap aan de Egyptische, Soedanese en Saoedische staats hoofden werd uitgezonden door de presidentiële radio Amsjitt. Hij zei dat de Libische premier, Jalloud, die voor een bemiddelingsmissie naar Beiroet was gezonden, zijn verbondenheid met het links- Palestijnse verbond had uitge sproken. De maronitisch-christelijke presi dent, die op 23 september moet af treden, zei dat Libië het verbond steunde met geld, wapens en men sen. Hij voegde er aan toe dat de Libiërs in Libanon tussenbeide kwamen zoals zij in Egypte en Soe dan hadden gedaan. De president zei dat de Palestijnse beweging probeerde Libanon te beheersen in plaats van haar vader land terug te winnen. De beweging had zich verzet tegen het Syrische militaire initiatief in Libanon omdat zij de komst vreesde van Arabische of interna tionale troepen die zouden voor komen dat de Palestijnen zouden doen wat zij wilden in Libanon. Volgens Franjieh was het antwoord op het probleem de Palestijnen on der de Arabische landen te verde len overeenkomstig het aantal dat elk land zou kunnen opnemen. Lockheed-arrestaties TOKIO (UPI) - De Japanse autori teiten hebben gisteren de arrestatie bekendgemaakt van nog twee functionarissen van de handels maatschappij Marubeni in verband met het Lockheed- omkoopschandaal. Het zijn de 48-jarige Hidekazoe .Mori en de 37-jarige Katsoehito Matsoeoka Zij worden beschul digd van het vernietigen van be wijsmateriaal. vanaf de ruim 320 miljoen kilome ter verwijderde aarde. Ook de beide camera's in de Mars lander werden beproefdMen liet ze een opname maken van een lampje in de donkere capsule om er zeker van te zijn dat ze werkten. Een van de camera's moet al 25 seconden na de landing op Mars de eerste beel den filmen. Viking-1 heeft zondag zijn lan dingsinstructies gekregen, maar hij zou pas aan de drie uur en 20 minu ten durende afdaling beginnen als zijn elektronische breinen het bevel "gaan" kregen. Dat gebeurt een uur voordat de gesteriliseerde lander zich los maakt van het in een baan om Mars draaiende moederschip. Acht remraketjes zetten de afdaling in vanuit een bijna veertienhon derd kilometer van Mars verwij derde baan. De lander gebruikt de aërodynami sche weerstand van zijn hitteschild, een enkele parachute en drie ra ketmotoren om het contact met Mars zo zacht mogelijk te laten plaats vinden. De landing kan worden vergeleken met de sprong van een mens van een hoogte van twee meter op aarde. De raketmotoren zijn no dig omdat de atmosfeer van Mars te dun is om het toestel alleen aan pa rachutes te laten landen. De landing vindt plaats in een ge bied dat er uitziet als een uitge strekt drooggevallen bevloeiin- gsbassin voor orote rivieren die miljoenen en wellicht miljarden ja ren over de planeet moeten hebben gestroomd. Het gebied is Chryse ge noemd, hetgeen "land van goud" betekent. Een bij het Viking-project betrokken geoloog zei zondag dat de mogelijkheid bestaat dat de Mars- lander aanwijzingen verstrekt die duiden op de aanwezigheid van goud, diamant en andere kostbare mineralen. Het voornaamste doel is echter het zoeken naar sporen van leven. Daartoe kan het 91 kilo wegende landingsdeel verscheidene slim uit gedokterde proeven nemen met grondmonsters die met een mecha nische klauw worden opgeschept. In een speciale kamer in het lan dingsdeel zal de fotosynthese - het proces waarmee een plant voe dingsstoffen vormt met behulp van zonlicht en koolzuurgas - worden nagebootst. De uitslag van dit on derzoek moet aantonen of er plan taardig leven op Mars is. Er wordt ook gezocht naar metabo lisme, het prbces waarbij levende materie stoffen omzet in energie, waardoor de samenstelling van de gassen in de omgeving daarvan wordt gewijzigd. De geleerden verwachten niet dat er "kleine groene mannetjes" op de oppervlakte van Mars zullen wor den gevonden, of een andere vorm van intelligent leven. De vluchtleiding van het Viking project in Pasadena heeft toestem ming gegeven voor een landing op Mars. Om tien voor tien onze tijd maakte de lander zich los van het in een baan om Mars draaiende moeder schip Viking-1 voor een zachte lan ding om twaalf minuten over een onze tijd in het gebied van Chryse op de rode planeet. WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Ford, ervan overtuigd dat de Republikeinse kandidatuur niet naar Ronald Reagan maar naar hemzelf zal gaan, heeft gisteren gezegd dat hij Jimmy Carter, de Democratische hoop bij de verkiezingen in november, kan verslaan. In zijn eerste persconferen tie sinds de Democratische conventie zei Ford ook dat hij mogelijk een 'running mate' (een vice-presidentkandidaat) zal zoeken buiten de Repu blikeinse partij. De persconferentie vond plaats op het gazon vóór het Witte Huis en toonde een Ford die blaakte van zelfvertrouwen. Gevraagd of de tandem Carter-Mondale door hem kan worden teruggewezen ant woordde de president met stem verheffing, bijna schreeuwend: "absoluut Ford zei dat zijn conduitestaat - de 'kentering van het economische tij' en het 'herstelde vertrouwen' in de periode na Nixon, hem in staat zal stellen Carter in het zand te doen bijten. Ford keerde zich niet rechtstreeks tegen Carter, maar nam in de pers conferentie wel diens kandidaat Mondale aanvaardde vorige donderdag zijn kandidatuur met een rede die Ford hekelde vanwege gaan zullen het pardon dat deze zijn voorganger stemmen achter Nixon indertijd verleende. Daar- "De resultaten van het afgelopen weekeinde hebben mij nieuwe moed gegeven", zei Ford, "we zit- eek ten thans dicht tegen het streefdoel tegen dat we naar Kansas City ïer dan 1130 hebben'. Op de vraag wie hij als zijn 'running werd duidelijk dat de Demo- mate' zal kiezen antwoordde Ford GEVECHTEN OP OOST-TIMOR MET FRETILIN DEN HAAG (ANP) - Strijdkrach ten van het Fretilin, het front voor onafhankelijkheid van Oost-Timor, hebben bij zware gevechten met Indonesische troepen in de buurt van het dorp Soibada 87 Indonesi sche militairen gedood en velen gewond. Aan de kant van het Freti- 99 lin sneuvelde een guerrillastrijder. Dit staat in een in Australië ontvan gen boodschap van de minister voor intern bestuur en nationale veiligheid van de door het front uit geroepen democratische republiek BONN (DPA) - De Westduitse regeringswoordvoerder, Oost-Timor. Alarico Femandes. Armin Grünewald, heeft gisteren in Bonn gezegd dat de nog hevig Amerikaanse persberichten ten onrechte hebben gemeld geVochten „De vuand bombar- dat bondskanselier Schmidt verklaard zou hebben dat de deert daar huizen, vermoordt ge staats- en regeringsleiders van de V.S., Engeland, Frankrijk vangengenomen burgers en maakt en West-Duitsland besloten zouden hebben aan Italië geen financiële hulp meer te verlenen wanneer daar communis ten in de regering zouden komen. Een bejaarde Libanese vrouw wacht bij een Israëlitische medische post op hulp. Medische teams uit Israël hebben tot nu toe bijna 3000 mensen geholpendie uit het door oorlog geteisterde Libanese gebied naar Israel vluchtten. craten alsnog het Watergate- schandaal en de nasleep ervan als zwaar verkiezingsgeschut in stel ling willen brengen. In antwoord op de verwijten van Mondale zei Ford maandag dat hij geen moment spijt heeft van het Nixon-pardon. "Ik zou het zon dermeer opnieuw doen", zei de president. "Op dat moment", zei Ford, "kampte de natie met zware eco nomische moeilijkheden en waren we nog steeds betrokken bij de oor log in Zuidoost-Azië". "We konden ons niet laten binden door de kwestie Nixon en tezelfder tijd die twee problemen van groter belang oplossen", aldus Ford. "Dat overwegende, besloot ik het par don toe te kennen om redenen van nationaal belang en ik zou dat op nieuw doen". Ford is ervan overtuigd dat hij bij de nationale conventie in Kansas City zal zegevieren over tegenkan didaat Ronald Reagan. Met 1103 toegezegde stemmen komt Ford er nog 27 tekort om reeds bij de eerste stemming te zegevieren op de oud-gouverneur van Califomië. De president is ervan overtuigd, zei hij, dat hij onder de 94 nog ongebonden Republikeinse gedelegeerden vol doende steun val vinden om dit gaatje te kunnen dichten. dat hij Reagan noch zijn huidige nummer twee. Nelson Rockefeller, op voorhand wilde uitsluiten. Maar andere kandidaten, zei Ford, zitten in een "prachtige, prachtige selec tie uit de Republikeinse partij en wie weet ook daarbuiten". Toen men hem vroeg wat en wie hij met "daarbuiten" precies bedoelde antwoordde de president, "laat uw verbeeldingskracht eens werken". Reagan Reagans campagneleider John Sears verklaarde later dat de oud gouverneur van Califomië naar zijn mening kan rekenen op de steun van 1.140 afgevaardigden naar de partijconventie, tien stemmen meer dan noodzakelijk is om geko zen te worden in de eerste ronde. De voorzitter van de Amerikaanse vakcentrale Afl-Cio, George Mea- ny, heeft gisteren de volledige steun van de vakbonden toegezegd aan de Democratische presidents kandidaat Jimmy Carter. De 82- jarige vakbondsleider zei erg te vreden te zijn met Carter. De Afl- Cio steunt traditioneel de Demo cratische kandidaat. Maar bij de vo rige presidentsverkiezingen, in 1972, weigerde ze achter de kandi datuur van senator George McGo- vem te gaan staan. WASHINGTON (Reuter) - Fre-,OQi sident Ford heeft gisteren het/ Congres gevraagd akkoord tein c gaan met de benoeming van een1™6 speciale en permanente aan-.— klager voor het geval de presi dent, de vice-president of an-UT dere hoge regeringsfunctiona rissen zich schuldig maken aan grove wetsovertredingen zoals bij het Watergateschandaal het geval was. Deze aanklager moet dezelfde bevoegdheden krijgen als dey\ speciaal voor Watergate be noemde aanklager. In een brief (TI aan de voorzitter van de Ameri- jjn kaanse Senaat, Carl Albert, e ii meende Ford dat het wetsont-ioo werp dat nu door de Senaat be- s)a handeld wordt en moet voor- |at zien in dit soort zaken niet ver i d genoeg gaat en in sommige op- 10e zichten zelfs ongrondwettelijk jia is. irl; De Senaat wil diverse aankla- ,N gers voor een bepaalde periode tef benoemen die zich dan bezig- et- houden met beschuldigingen an tegen hoge regeringsfunctiona- ne rissen uitgezonderd de presi- ia dent en de vice-president. jpj* *ti De meeste westelijke regeringen waren het er slechts „over eens" dat multilaterale economische hulp aan Italië „voor zover mogelijk" gebonden moest zijn aan een rege ring van Democratische krachten, zei Grünewald. Van inmenging in de binnenlandse verhoudingen in Italië kan hele maal geen sprake zijn en het is ver bazingwekkend dat de kritiek nu misschien ongewild de indruk wekt alsof de overeenstemming in het Westen over de voorwaarden voor economische hulp in het ge ding zou zijn. Met nadruk zei Grünewald, dat de leiders op Porto Rico in het geheel geen besluiten hebben genomen, in tegenstelling tot wat in de pers is gemeld. Uit de woorden van de spreker viel op te maken dat Italië officieel op de hoogte was gesteld van het voorbehoud van de Weste lijke bondgenoten. De Franse regering distancieerde zich gisteren van de aan Schmidt toegeschreven uitlatingen, Londen wilde geen officieel standpunt ge ven. Britse politieke kringen ont kenden echter niet dat op Porto Rico over Italië gesproken was. Dat was echter slechts een informele zich schuldig aan plunderingen", aldus de minister. Zijn boodschap besluit met de me dedeling dat „na elf maanden mis dadige agressie de Indonesische strijdkrachten volslagen machte- gedachtenwisseling die niet als loos zijn het gebied te beheersen" bindend werd beschouwd, zo werd en dat „het volk van Oost-Timor de gezegd. overwinning zal behalen". LOES AKA (UPI) - De regering van Zambia heeft de V.N. verzocht „niet uitgelokte daden van agres sie" van Zuid-Afrika op de ko mende vergadering te behandelen, zo heeft minister van buitenlandse zaken dr. Siteke Mwale gisteren vorige week Zuidafrikaanse troe- meegedeeld. pen beschuldigd van een aanval op President Kenneth Kaoenda had het dorp Sialolo in het westen van het land, waarbij 22 mensen zoudenni T/-j i rj J zijn gedood en 45 gewond. Dear A./öC/l^ /qm I) 1,(1, Zuidafrikaanse regering heeft deze f beschuldiging tegengesproken. ïc Volgens diplomatieke zegslieden^ in Loesaka zouden alle doden ene gewonde guerrillastrijders van dea, Swapo, de volksorganisatie van^' Zuid west-Afrika, geweest zijn. In door droogte getroffen landen BRUSSEL (SP) - Bij monde van ir. Lardinois heeft de commissie van de Euromarkt na een gedachten- wisseling met de negen ministers van Landbouw een reeks nieuwe maatregelen toegezegd terwille van de door droogte getroffen land bouw en terwille van de rundvlees sector in het bijzonder. Deze maatregelen, op zichzelf niet van doorslaggevende betekenis maar per slot van rekening helpen alle beetjes, betreffen onder andere vergroting van de hoeveelheden rundvlees die met steun in particu liere opslag kunnen worden opge- verienging en uitbreiding de aankoopregelingen van koeien, verhoging van de expor trestituties voor rundvlees en even tueel varkensvlees om gemakkelij ker de toeneming van het aanbod van slachtvlees te kunnen verwer ken. Verder liggen maatregelen oer te vergemakkelijken in Brussel moeten worden aangemeld. De commissie wil een overzicht heb ben van wat gebeurt of te gebeuren staat om eventueel te kunnen op treden tegen wat in strijd zou zijn vooral aan op maatregelen om de veevoerproducties en voorraden te beschermen. De Engelse minister van Landbouw waarschuwde tegen een paniekstemming, maar erkende dat het Verenigd Konink- voor de hand om in de zwaarst door met verdrag en gemeenschappelijk rijk bepaald niet het zwaarst getrof- de droogte getroffen gebieden de aanvoer van veev problemen stelt, mi voor veevoeding te bestemmen. In de ministerraad, die door minis ter Van der Stee werd gepresi deerd, was wel verstaan dat natio nale steunmaatregelen ten behoe ven van getroffen agrariërs bij voorbeeld om de aanvoer van veev- landbouwbeleid. de grootste De maatregelen die de ondermelk denkt te nemen zullen in de ko mende dagen worden uitgewerkt met het zogenaamde beheerscomi té, waarin de leden-sta ten verte genwoordigd zijn. Tijdens de dicussie in de minster- raad bleek nog eens de zeer uiteen lopende situatie in de verschillende produktiegebieden. Italië drong fen land is. Naar Engels oordeel moet voorkomen worden dat door bijzondere maatregelen handels stromen worden verlegd en bij die opvatting sloot zijn Ierse collega zich aan. Zeer somber waren de Franse en de Luxemburgse minis ters. Over het algemeen waren de bewindslieden zich er echter wel van bewust dat in de rundvleessec tor niet al te radicale maatregelen genomen moeten worden, omdat air te intensief afslachten anders later), weliswaar geheel andere maar ze ker even ernstige problemen zal stellen. Aan een eerste gedachten wisseling, over de sanering van de zuivel-, markt - de melkpoederberg kwamen de ministers eigenlijk] maar nauwelijks toe. Bij de huidige crisissituatie van de landbouw in het algemeen leek het moment voor j diepgaande discussies minder ge-, schikt. Ir. Lardinois heeft zijn voor stellen trouwens nog niet eens for meel uitgewerkt en ingediend. nsv ns, c 1 atis or. )R si 1 via Deze situatie toont hoe de landing van de Viking 1 verloopt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8