Twee doden bij ongeluk met autobus JONGEREN WILLEN ANDERE' VAKANTIEBAANTJES FN V zal niet in staking gaan na loonmaatregel Nieuwe makelaarsvoorw Fonseca In Noorwegen WDM ontevreden met vergoeding brandpiket DINSDAG 20 JULI 1976 DEN HAAG (ANP) - De belangstel ling van jongeren voor vakantie- baanfjes in het creatieve recreatie- werk is dit jaar erg groot. Op cam pings, in kinder- en werkkampen in binnen- en buitenland, in open luchttheaters, grote recreatiecentra en in de clubhuizen van de grote steden en dorpen van ons land werken naar schatting 30.000 jonge Volgens directeur S. Feldberg van de Stichting Nederlands Centrum voor Recreatiewerk in Amersfoort gaat het in Nederland om circa 10.000 jongeren die nu hun vakan tie besteden aan hulpverlening in deze sector. Twintigduizend jonge mensen trekken voor hetzelfde werk, aldus directeur A.W.H.M. Jansen van de landelijke vereni ging van M.A.I.-centra (Maat schappelijke Advies en Inlichtin gen Bureaus) in Amsterdam, de grens over naar met name Frank rijk, Engeland en de USA. Een grote organisatie op dit gebied, de Stichting Creatieve Recreatie uit Biddinghuizen (Flevoland) heeft dit jaar 8.000 jongeren en vrijwillige begeleiders in ons land aan vakan tiewerk in deze sector geholpen. Hetzelfde aantal dat de gezamen lijke gewestelijke arbeidsbureaus aan een vakantiebaantje helpt in het bedrijfsleven. Pierre van Brakel van de Stichting Creatieve Recreatie is van mening 'dat veel jongeren niet altijd geluk kig zijn met een baantje in de com merciële sfeer en hun heil zoeken in de creatieve recreatie. "Op deze arbeidsmarkt", zegt Van Brakel, "gaat het vooral om jonge ren die al een opleiding volgen voor dit werk en in de vakantie alvast praktijkervaring willen opdoen. Er zijn ook veel jongeren die van plan zijn een hogere beroeps- of lagere culturele opleidingin deze sector te gaan volgen en hopen met wat praktijkervaring eerder king te kunnen komen voor plaat sing bij de opleidingsinstituten". De jeugdigen pp de campings en in kinder- en werkkampen verzorgen recreatieve programma's. In de steden en dorpen werken zij met de gemeente mee aan het opstellen en uitvoeren van vakantie activiteiten. De jongeren die voor hun werk worden betaald, maar het soms ook voor niets doen, werken samen met professionele begelei ders. Met het oog op de eis dat va- kantiewerk(st)ers het minimum loon moeten hebben, is de betaling van deze werkkrachten steeds moeilijker geworden. Veel stich tingen kunnen dat geld niet op brengen. werkloze jongeren dienen zich ook aan op deze arbeidsmarkt om de kans op zekerheid in de toe komst te vergroten, maar dat heeft niet veel zin, aldus Van Brakel, want deze arbeidsmarkt zakt na de vakantie weer gevoelig in. Een woordvoerder van het Insti tuut voor Natuurbeschermings educatie in Amsterdam, zegt dat er jaarlijks 1200 jongeren werken in de twintig natuurbeschermings werkkampen van dit instituut. De jongeren van 15 tot 25 jaar krijgen voor dit werk geen vergoeding, maar moeten vijftien gulden afdra gen voor deelneming. Kost en in woning zijn echter gratis. Op deze kampen die voor alle groepen een week duren helpen de jongeren, samen met vrijwillige begeleiders, mee de natuur te beschermen. Jeugdbewegingen. De belangstelling voor een vakan tiebaantje in het recreatiewerk neemt volgens de secretaris- directeur van de Nederlandse Kampeerraad in Amersfoort toe, omdat ook de jeugdbewegingen langzamerhand een open karakter krijgen. Een van die bewegingen is het Landelijk Contact voor Gere formeerd Jeugdwerk (L.C.G.J.) uit Driebergen dat dit jaar bijvoor beeld met gemak 1500 vrijwilligers heeft kunnen mobiliseren voor va kantieactiviteiten. Volgens het L.C.G.J. bevinden zich daaronder bepaald niet alleen gereformeer den. Directeur Feldberg van de Stich ting Nederlands Centrum voor Re creatiewerk meent dat de belang stelling voor het recreatiewerk voortvloeit uit een sociale bewust wording van de jeugd op school en thuis. In een nota aan het ministerie van CRM schrijft de stichting dat het recreatiewerk sterk gedifferen tieerd is, er zich veel vrijwilligers melden en dat de campinghouders zich steeds minder commercieel opstellen. De stichting is dan ook van mening dat het recreatiewerk professioneler moet worden aan gepakt. Zij denkt hierbij aan cur sussen en trainingen voor de jonge ren die in de vakanties in het re creatiewerk hulpverlenen. Verder heeft de stichting het in haar nota aan CRM over een intensievere in tegratie van creativiteit in de re creatiesport. Buitenland Bij jongeren die naar het buiten land trekken voor een vakantie baantje, zijn vooral Engeland, de USA en Frankrijk populair. Enge land en de USA om de.taal te leren en ervaring op te doen in het recrea tiewerk op campings, kinder- en werkkampen. Dat geldt ook wel voor Frankrijk, maar naar dit land gaan ook veel jongeren om geld te verdienen met het plukken van druiven of met werken in hotels. Veel meisjes gaan naar Epgeland en Amerika om de taal te leren, zo dat ze in Nederland gemakkelijk secretaresse kunnen worden. Volgens de landelijke vereniging van M.A.I.-centra willen de jonge ren die tegenwoordig naar het bui tenland gaan, geen geld toeleggen op hun baantje, maar quitte spelen of geld overhouden. Opvallend is het aantal uitgelote studenten dat naar het buitenland trekt voor een baantje. En alweer gaan de meisjes hiervan naar Engeland en de USA •au pair werken en de jongens geld verdienen in Franrkijk. Werkloze jongeren gaan ook voor vakantie werk naar het buitenland om ver volgens terug te keren naar Neder land met de vergaarde talenkennis, waarmee zij hopen in ons land beter aan bod te kunnen komen, aldus de landelijke vereniging van M.A.I.- centra. Olympiade souvenirs te duur DEN HAAG (SP) - In Neder land worden de komende we ken geen Olympiade-souvenirs verkocht. De Bijenkorf en Perry van der Kar, die net als een hele serie sportzaken, een speciale Olympiade-afdeling hadden willen inrichten, heb ben van het voornemen afge zien omdat de Canadese sou- bleem van de Spelen in Mon treal, veel te duur zijn. Door het astronomisch tekort dat de Olympische Spelen het Canadese organisatiecomité dreigen op te leveren, werden de prijzen van de Olympiade souvenirs zo hoog opge schroefd, dat er geen belang stelling meer voor is. "Tot dusver hebben wij steeds aan alle Olympiade camjT&gnes meegedaan", aldus de directie van Perry van der Kar. "Vier jaar geleden nog, hadden wij bijzonder veel succes met de Olympiade-tassen uit M'nchen, maar ergens moet je een grens trekken. Voor ons is het niet haalbaar om een voetbal, die normaal 15,- kost, alleen om dat er een embleem van Mon treal op zit voor 45,- te verko pen". De directie van de Bijenkorf denkt er hetzelfde over. "Wij hebben de besprekingen met de handelsafdeling van de Cana dese ambassade, waar men als bemiddelaar optrad, af moeten breken, omdat de prijzen voor de Olympiade-souvenirs buiten iedere proportie lagen", aldus een woordvoerder van de Bij enkorf. Tijdens de vorige Olympische Spelen in München werden in Nederland talloze Olympiade souvenirs verkocht. En ook in andere landen gingen tassen, sjaals, aanstekers en tientallen andere voorwerpen voorzien van het bekende ringenem- bleem grif van de hand. De licentie-rechten leverden het Duitse organisatie-comité vele miljoenen guldens op, maar een dergelijke meevaller zit er voor de Canadezen niet in omdat be halve Nederland ook verschil lende andere Europese landen van de import van Olympiade- souvenirs hebben afgezien. Bij ons zal alleen de AMRO- bank, de speciale serie Olympiade-dollars, die door de Canadese regering als wettig betaalmiddel in omloop zijn gebracht, verkopen. TROMSO (ANP) - Twee Nederlanders, een bu schauffeur en een toeriste zijn gisteren om het leven gekomen, toen in het noorden van Noorwe gen in de buurt van het plaatsje Alta, de touring car waarin zij zaten van de weg raakte en enkele malen over de kop sloeg. De andere 34 inzittenden van de bus liepen verwondingen op, waar van 27 zwaar gewond zijn. Om het Luchtvervuiling zal door S02 weer toenemen ROTTERDAM (ANP) - Binnen niet al te lange tijd - waarschijnlijk reeds volgend jaar - zal de luchtveron treiniging door uitworp van zwa veldioxide weer gaan toenemen. Daarover bestaat bij de deskundi gen geen twijfel. Ir. H. Zeedijk, die als buitenluch texpert verbonden is aan de TH in Eindhoven, verwacht dat rond 1980 zo'n 800.000 ton SO 2 per jaar de lucht in zal worden geblazen. Dat is bijna twee keer zoveel als nu. De afdeling milieubeheer van het openbaar lichaam Rijnmond re kent op een toeneming in haar ei gen gebied van circa 25 procent binnen tien jaar. De oorzaak van de ongerustheid is het feit, dat de zwavelarme brand stof aardgas bij de grootverbrui kers verdrongen zal worden door stookolie en steenkool, die veel meer zwavel bevatten. Ten eerste is er het plan van de Nederlandse Ga sunie, goedgekeurd door de minis ter van Economische Zaken, om de aardgasvoorraden te reserveren voor de kleinverbruikers. Door de industrie en elektriciteitscentrales te laten overschakelen op andere brandstoffen hoopt men een voort ijdige uitputting van de aardgas- bronnen te voorkomen. Ten tweede zal nog dit jaar de ten dens ontstaan, dat de prijzen voor stookolie en aardgas gelijk worden, hetgeen naar men verwacht even eens het gebruik van stookolie zal doen toenemen. leven kwamen de 75-jarige toeriste mej. Th. Klooster an en de 30- jarige chauffeur vl de bus Paul Thijssen. Volgens de Overijsselse Autobusdienst (OAO) die de reis samen met de NRV en Canlux or ganiseerde zou het ongeluk zijn ge beurd doordat een andere wegge bruiker de Nederlandse bus sneed. De bus raakte daardoor van de weg. De gewonde toeristen die allen uit de buurt van Enschede kwamen zijn opgenomen in ziekenhuizen in Alta, Hammerfest en Tromsö. Zestien kilometer ten noorden van Barcelona raakte ook een bus van de weg. Deze stortte vijftien meter lager op een secundaire weg. In de autobus zaten Duitse, Belgische en Nederlandse toeristen. De Spaanse chauffeur en een Duitse toeriste kwamen om het leven. Onder de 19 zwaar- en 40 lichtgewonden bevin den zich geen Nederlandse toeris- m- •k BARCELONA - De autobus die zestien kilometer ten noorden van Barcelona i lager op een secundaire weg belandde. Enkele minuten later werd het wrak vi geramd. De pijl op de foto wijst naar het vernielde hek op het viaduct. AMSTERDAM (SP) - De Federatie Nederlandse Vakbe weging (NW en NKV) zal geen oproep doen om tegen de loonmaatregel van de regering te staken. Zij wil niet het risico lopen wegens een onrechtmatige daad door de rech ter op de vingers getikt te worden. De FNV legt zich mor rend neer bij het ingrijpen door het kabinet-Den Uyl in de loonontwikkeling voor de tweede helft van dit jaar. UTRECHT (ANP) - De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) vindt de vergoedingsrege ling voor militairen die wegens het brandgevaar in de weekeinden op de kazernes moeten blijven niet waterdicht. Op slechts drie kazer nes (Schaarsbergen, Breda, Den Bosch) krygen de soldaten een ver goeding volgens het boekje 20 en twee dagen vrijaf), maar elders krijgen ze alleen maar geld en geen vrij, aldus de WDM. LEEUWARDEN - In het midden op de tafel ziet u n maar gesponnen melkeiwitvezel. Dit halffabrikaat Condensfabriek Friesland, neutraal van smaak en kleur. Rechts meteen gebeurt na toevoeging van kleur- ten, corned beef en hamburgers, waarin 50% melkeiwitvezel is bereidtIn vlees daardoor de structuur verbeterd wat de snijbaarheid wordt ook het eiwitgehalte verhoogd. Een en ander heeft de vice- voorzitter van de FNV, Wim Spit, gisteravond na afloop van de ver gadering van de FNV-top in Am sterdam gezegd. Spit zei dat een commissie van de FNV - onder voorzitterschap van de loonspecialist Frans Drabbe - zal gaan bekijken op welke andere wijze de FNV uiting zal kunnen ge ven aan haar gevoelens van onge noegen ten opzichte van de loon maatregel. Hij benadrukte dat er nog sprake is van vertrouwens breuk tussen de federatie en het kabinet-Den Uyl. Spit sloot niet uit, dat initiatieven van afzonderlijke bonden tegen de loonmaatregel door de FNV zullen worden overgenomen. Maar de fe- deratieraad van de FNV zal daar voor uitdrukkelijk het fiat moeten geven. "Elk optreden op eigen houtje van afzonderlijke bonden wordt door de FNV niet gedekt", zo .n de Coöperatieve gaf Spit met even zoveel woorden toe. Overigens vallen stakingen DEN HAAG (ANP) - Sinds I juli zijn in ons land nieuwe tarieven en voorwaarden van kracht voor de makelaardij in onroerende goederen. De voornaamste verschillen met de oude voorwaarden zijn dat meer en duidelij ker regels worden gegeven over de betaling van makelaarsprovisie. In de praktijk zal de koper van een huis hier het meeste voordeel van hebben. De Nederlandse Bond van Makelaars heeft gisteren de nieuwe voorwaarden bekend ge maakt. Volgens de NBM hanteren de leden van de bond de tarieven al sinds het begin van deze maand. Het ministerie van Economische Zaken komt aanstaande donderdag met een p rij zenbeschikking, waarin wordt vastges teld dat voor alTé makelaars in Nederland - ook voor hen die geen lid zijn van de NBM - de NBM-tarieven zullen gelden. In de tarieven van de NBM worden duidelij ker regels gegeven over de inhoud van een opdracht van een klant aan een makelaar, vooral voor het bemiddelen in geval een ma- keiaar niet van meet af aan een opdracht heeft. In dat laatste geval (bijvoorbeeld de koper van een huis) geven de voorwaarden nu duidelijker aan dat tijdig een afspraak moet worden gemaakt over de relatie tussen de klant en de makelaar en de betaling (1,5 pro cent van de koopsom) aan de makelaar voor het behartigen van de belangen van de koper. Consumentenorganisaties hebben het altijd als onjuist gezien dat de koper van een huis aan de verkopende makelaar automatisch provisie moest betalen, ook als de makelaar smaakstoffen. Links enkele vleesproduk- niet onder dit soort initiatieven, liet hij duidelijk weten. goede komt. Uiteraard De FNV-commissie, onder leiding van Drabbe, moet over enkele we ken rapport uitbrengen. Met name zal deze commissie gaan bestude ren welke eisen de vakbeweging gaat inbrengen in het overleg met werkgevers en regering aan het einde van dit jaar over de lonen in 1977. Wim Spit heeft gisteren nog eens nadrukkelijk de eis gesteld dat 1977 weer sprake moet zijn van een vrij loonoverleg. Hij verwachtte dat al begonnen ge sprekken met de werkgevers in de verschillende bedrijfstakken zoals de Rotterdamse haven - spoedig afgelopen zijn. omdat voor 1976 over de materiële arbeids voorwaarden toch niet onderhan deld mag worden. De Industriebond van het CNV heeft de werkgevers voorgesteld om alvast besprekingen te gaan openen over het veilig stellen van de prijscompensatie op 31 decem ber, als de bestaande loonmaatre gel afloopt. Ook zal over niet- materiële arbeidsvoorwaarden nu al van gedachten gewisseld moeten worden, zo vindt deze bond. Vermiste jongen verdronken GRONINGEN (ANP) - De sinds zondagavond vermiste Klaasje Smit uit Groningen blijkt te zijn verdronken. De rijkspolitie te wa ter heeft vanochtend het stoffelijk overschot van het vijQarige jon getje gevonden in het Oosterham- rikkanaal in Groningen. Het jongetje werd sinds zondaga vond half zeven vermist. Zijn ou ders hebben aanvankelijk alleen de buurt afgezocht, maar riepen de hulp van de politie in. Bovendien werd een duikploeg van de Gro ninger brandweer en een ploeg van de rijkspolitie te water ingezet. De gemeentepolitie van Groningen zette gisteravond een zeer uitvoerig buurtonderzoek in. Ruim duizend adressen werden bezocht om in formatie ii zich meer voor de verkoper dan voor de koper had ingespannen. Ook is er per 1 juli een aantal tarieven gewij zigd, hier en daar verhoogd en zelfs verlaagd. De verhogingen zijn volgens de NBM beperkt gebleven tot een aantal minimum-tarieven en het bemiddelingstarief en het taxatietarief voor bedragen tot 50.000 gulden. Het werd door de kostenstijging voor makelaars te duur om opdrachten van kleinere bedragen te aanvaarden, aldus de NBM. Verlagingen zijn doorgevoerd voor het bemiddelingstarief voor huur- en verhuur van woningen, het ta rief voor beheer van onroerend goed en erf pachtzaken en het taxatietarief. De NBM verwacht dat de tariefwijzigingen weinig of geen invloed zullen hebben op het inkomen van de makelaar. Buspersoneel naar de NS UTRECHT(ANP) - De onderne mingsraad van de Noord Zuid Hol landse Vervoermaatschappij (NZH) wil dat de NS bij het aa men van nieuw personeel eei kere voorrang geeft aan sollicitan ten uit het streekvervoer. In een brief aan de ondernemingsraad van de NS schrijft de Ondernemings raad van de NZH - de grootste streekvervoerder van ons land - dat de op stapel staande bezuinigingen wellicht hun weerslag zullen heb ben op het streekvervoer. Wiegel: „Waar blijft Donner?" DEN HAAG (ANP) - Hans Wiegel, fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, heeft gisteren de minister president gevraagd wan neer de regering het rapport van de commissie-Donner denkt te ont vangen. Ook wil Wiegel van de mi nister president weten wanneer de volksvertegenwoordiging zal wor den ingelicht over de bevindingen Nederlandse consument optimistisch gestemd over de economie DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consument is de afgelo pen maanden iets optimistischer geworden over de economische situatie in ons land. Dit blijkt uit een conjunctuurenquete, die in mei door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gehouden. In mei verwachtte 30 procent van de consumenten, dat de algehele economische situatie in de ko mende twaalf maanden slechter zal worden. In januari van dit jaar leefde deze verwachting nog bij 42 procent. Van de consumenten verwachtte 26 procent (januari 25) een verbetering van de eco nomische situatie, 32 procent (ja nuari: 30 procent) dacht dat de si tuatie ongewijzigd blijft. 4 procent zei financieel niet rond te kunnen komen (jan: 3), 10 pro cent, dat de spaarmiddelen moes ten worden aangesproken (jan: 7). Het percentage consumenten, dat een beetje geld opzij legt is gedaald van 30 in januari tot 23 in mei. Veel geld legt 2 procent van de consumenten opzij, evenals in januari. In de eigen financiële situatie ver wachtte 13 procent (jan: 14) een verbetering. 26 procent (jam 25) dacht dat de eigen financiële si tuatie er het komende jaar op achteruit zal gaan. In mei verwachtte 22 procent van de consumenten een sterkere prijsstijging dan tot nu toe, in ja nuari was dat 20 procent. 58 pro cent geloofde, dat de prijzen evenveel zullen stijgen als daar voor (jan: 56) en 16 procent ver wachtte dat de prijzen minder zullen stijgen (jan: 19). Vergeleken bij mei 1975 is er sprake van een dalend pessimisme bij de consumenten. Toen zag 50 pro cent (nu 39) de economische si tuatie in ons land het komende jaar achteruit gaan. Maar over de financiële situatie van het eigen huishouden was de consument vorig jaar minder pessimistisch: 19 procent in 1975 tegen 26 pro cent in 1976 zag de eigen flnan- ciële siutatie slechter worden. ADVERTENTIE Rosé van naam: u proeft de Portugese zon Een waar genoegen bij elk gerecht en iedere gelegenheid Voor even vijfeneenhalve gulder te koop bij 600 "DELCAVE" slijters en wijnhandelaren, ir^SSa herkenbaar aan het vignet op de deur jfggg yONSEQ - *OS t VJIK£' 1015-569324'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7