Klein tikt AZ op de vingers Brand op vuilstortplaats Roomburg Belang stelling zomer feesten valt tegen Voor'n mede pruikje Er wordt erg slordig met olie omgesprongen ■DINSDAG 20 JULI 1976 LEI O EN 'I Bestuur debet aan uitstel nieuwbouw LEIDEN - Staatssecretaris Klein (Onderwijs en Weten schappen) heeft het bestuur van het Academisch Zieken-, huis Leiden stevig op de vingers getikt. In een vertrouwe lijke brief heeft hij het ziekenhuisbestuur volledig verant woordelijk gesteld voor het uitstel van de nieuwbouw voor het AZL, waarover, zoals bekend, al zo'n kleine twintig jaar gesproken wordt In zijn brief verwijt de staatssecre taris het bestuur dat het "in zeer ernstige mate" tekort is geschoten bij de voorbereiding van de nieuw bouw. Klein herinnert er o.m. aan dat het AZL en de Leidse universi teit zelfs na vijftien jaar van onder handelen niet tot overeenstem ming konden komen met de ge meente Leiden over de verwerving van het Leeuwenhoekterrein, waar de nieuwbouw zou moeten komen. "Het kan niet verbazen", aldus Klein, "dat het gemeentebestuur na een zo lange onderhandelingspe riode niet bereid was om aan uw bestuur de gevraagde bouwver gunning af te geven". Daartegenover stelt de staatssecre taris dat door zijn departement al het mogelijke is gedaan om zo spoedig mogelijk aan de slag te gaan en tenminste in 1975 te kun nen starten. Er heeft een aanne mersselectie plaatsgehad en er zijn bodemonderzoeken gedaan op het Leeuwenhoekterrein, aldus Klein. De staatssecretaris verwijt het zie kenhuisbestuur ook dat het bij de plannenmakerij zonder opgaaf van redenen is afgeweken van de cen trale programmering. Deze pro grammering was gemaakt om de nieuwbouwplannen voor de aca demische ziekenhuizen in Leiden, Amsterdam en Utrecht zoveel mo gelijk in samenhang met elkaar tot uitvoering te brengen. Geldverspilling Vorig jaar juli zette Klein op aan drang van zijn ambtganoot Dui- sênberg de nieuwbouwplannen op de helling en werd er besloten dat de ministerraad de plannen voor Leiden, Amsterdam en Utrecht op nieuw zou bekijken. Voor het be stuur van het AZL was dit aanlei ding om, laatstelijk in april j.l.. Klein van zijn standpunt op de hoogte te stellen. "U wijst mij erop", schrijft de staatssecretaris ADVERTENTIE Ba PELATT1 v.TONGEREN Leiden, Breestraat 32. tel.071 -125212* nu in een brief aan het AZL- bestuur, "dat uitstel van de nieuw bouw leidt tot geldverspilling. He laas moet ik beamen dat het door ow falen ontbreken van grond, pro gramma's en bestemmingsplan het rijk heeft gesteld voor investerin gen ten behoeve van tijdelijke voorzieningen (op het AZL-terrein red.) die naar mijn stellige overtui ging vermeden hadden kunnen worden". Klein verwijt het bestuur vervol gens dat het zich aan zijn verant woordelijkheid onttrekt door niet mee te werken aan een beperking van de geldverspilling. Als voorbeeld noemt hij de gedeel telijke verbetering van de afdelin gen heelkunde (inclusief hartchi- rurgie), orthopedie en vrouwenkli niek, waaraan nu op het AZL- terrein gewerkt wordt en die, ge heel tegen de afspraken in, 30 a 35 miljoen gaat kosten. "Herhaal delijk", schrijft Klein, „bent u erop gewezen dat voor deze interim- voorzieningen een bedrag van 25 miljoen is uitgetrokken". In zijn brief beschuldigt Klein het ziekenhuisbestuur er verder van dat het niet heeft meegewerkt bij het ontwikkelen van alternatieve nieuwbouwplannen, eventueel op het bestaande terrein van het AZL. "Terwijl toch verwacht had mogen worden dat ik u bij nadere uitwer king van deze gedachten aan mijn zijde zou vinden, kan ik mij niet aan de indruk onttrekken' dat uw be stuur tot op heden zeer afkerig is geweest van het meewerken aan de ontwikkeling van alternatieve bouwplannen anders dan op het Leeuwenhoekterrein", aldus de staatssecretaris. Klein dringt er ten slotte op aan om tussen hem en het bestuur van het AZL op korte ter mijn "de noodzakelijke vertrou wensbasis" te scheppen. Niet zakelijk Ir. J. de Graaf, een van de vier be stuursleden van het academisch ziekenhuis, noemde vanochtend de brief van Klein "niet-zakelijk en bovendien opjuist". Het zieken huisbestuur heeft intussen een reactie aan de staatssecretaris ge stuurd en vervolgens een gesprek met hem gehad. "Wij hebben hem toen gevraagd: is het de bedoeling dat het bestuur opdondert? Hij zei toen: nee, dat is niet de bedoeling. Maar wat dan wel de bedoeling van zijn brief was is er niet uitgeko men", aldus De Graaf. Volgens het bestuurslid zijn de beschuldigin gen van Klein inmiddels op een aantal punten weerlegd. Zo zou niet het bestuur van het ziekenhuis er Klein: ernstig tekort geschoten. Behalve over de nieuwbouw van het AZL heeft staatssecre taris Klein ook harde noten ge kraakt over de samenstelling van het bestuur van het Aca demisch Ziekenhuis. In zijn brief laat de staatssecretaris we ten dat het bestuur van het AZL uit vijf of zeven leden moet be staan en dat het huidige bestuur daar niet aan voldoet. Klein heeft het bestuur dan ook ge vraagd om hem een voordracht te doen voor de benoeming van tenminste twee bestuursleden. Ook heeft hij erop aangedron gen voorstellen te doen om bin nen één jaar, overeenkomstig de wet, eventueel een nieuw be stuur samen te stellen. „Het hoofd heeft een keer de schoolboeken opgehaald; ik dacht ze willen 'm zeker niet meer hebben". De bloemen handelaar Van D. uit Rijnsburg werd door de politie naar het kantongerecht gebracht omdat hij bij de vorige twee oproepin gen niet was verschenen, en het feit dat zijn zoontje sinds augus tus '75 niet meer op school ge weest was werd hoog opgeno men. „Ze kunnen bij mij thuis alle drie slecht leren. De groot ste ramp kwam toen de hoofd onderwijzer van de tuinbouw school m'n zoon een klap gaf: toen wilde hij niet meer naar school'l De zoon werkt nu in vaders bedrijf, althans: „Ik laat hem niet werken, dat mag hij nog niet, maar ik hou hem bij mij want anders loopt hij maar over straat". De officier noemde dit een ern stig voorbeeld van het vele schoolverzuim in Rijnsburg en Katwijk. De maximale geld boete die de wet toestaat (150 gulden) vond hij niet in verhou ding tot het feit, en hij eiste dan ook 100 gulden boete en vijf da gen hechtenis voorwaardelijk. De rechter sloot zich aan bij deze eis. De vader berouwvol: „Ik zal nog eens met mijn zoon gaan praten; hij is gelukkig erg voor rede vatbaar als je ernstig met hem praat". De twee stropers Van de B. en Van de P. uit Noordwijkerhout zijn goede bekenden van de po litie. In de nacht van 14 op 15 december werden ze weer ge- EIDSE KANTONRECHTER snapt 80 wildstrikken werden in beslag genomen. Natuurlijk werd nu alles glashard ontkend. Zo zijn die stropers. Ze willen best weten dat ze bekend („zeer bekend") zijn als stropers, maar als ze eens gepakt worden en voor de kantonrechter moeten verschijnen weten ze van de prins geen kwaad. Ze waren een eindje aan het wandelen en kwamen ineens een konijn tegen op hun pad. Allebei wa ren ze helmpoter van beroep, hoewel ze al heel lang niet meer in de duinen mochten komen. „Ik mag er niet komen, maar ben er wel elke dag", merkte een van beiden lakoniek op. Om alle gebeurtenissen nog eens precies op een rijtje te zetten zal de verbalisant opgeroepen worden. Een zaak die ook steeds op nieuw aan de orde komt is die tegen taxichauffeur B. die zo onhandig gereden zou hebben dat een uitwijkende persone nauto op de Willem de Zwijger laan pardoes in een slagerij te recht kwam. Een getuige die staand op een ladder tegen een van de huizen van de Marnix- straat het geheel al dan niet ge zien moet hebben, wil maar niet verschijnen. Het bleek nu dat hij spoorloos verdwenen is. Nog één keer zal de zaak terwille van deze getuige aangehouden worden, de zevende keer. Officieren rechter noemden het gedrag van olieman D. „bijzon der onzorgvuldig" en „bijzon der nonchalant", en er werd een uitzonderlijke boete opgelegd. De olieman had nogal onzorg vuldig de slang van zijn tan kwagen in een olievat gezet en was weggelopen; hij dacht dat het olievat helemaal leeg was (zo was hem door de eigenaar gezegd) en dat het wel tien mi nuten zou duren voor het vat vol zou zijn. Maar het ging veel snel ler en minstens driehonderd li ter olie stroomde over het wei land de sloot in: de grond was doordrenkt van de olie en er kwam een grote filmlaag op het water. De olieboer D. had daar niets van gezegd tegen zijn klant, had de rekening gepre senteerd en was weggegaan. Toen de klant later geld terug vorderde voor de gemorste olie had de olieman daar 300 liter voor gerekend, maar het kon ook best meer zijn geweest. Pas na herhaalde verzoeken van het Hoogheemraadschap heeft de handelaar de grond laten weg halen en verzorgen, aan de olie op het water had hij niets ge daan. De officier wees erop dat de „wet verontreiniging opper vlaktewater" van recente da tum was en hem in staat stelde hoge boetes te eisen tot 25.000 gulden toe. Hij wilde D. ervan weerhouden dat in de toekomst weer zoiets zou gebeuren en eiste 2500 golden waarvan 1500 voorwaardelijk. De olieman kreeg het daar wel even be nauwd van: dat was „niet mis". Hij beriep zich op omstandig heden en zei dat het geen moedwil was geweest. Maar de kantonrechter gaf geen krimp. Veroordeelde de houding van de man krachtig en wees op na venante gevallen waarbij men sen „bijzonder slordig" met olie omsprongen. ,,U heeft het mi lieu daar verknoeid". De boete werd nog hoger dan geëist was door de officier 2500 gulden waarvan 1000 voorwaardelijk. „Hopelijk zult u niet meer zo nonchalant omspringen met het milieu, dat van ons allemaal debet aan zijn geweest dat de on derhandelingen met de gemeente Leiden indertijd werden afgekapt, maar het ministerie van O. en W., dat destijds weigerde de vraagprijs van Leiden voor het Leeuwenhoek- terrein te betalen. Ook is het vol gens De Graaf niet juist dat er afge sproken was om voor een bedrag van 25 miljoen tijdelijke verbete ringen op het AZL-terrein aan te brengen. "Wij hebben destijds af gesproken dat er een voorziening zou komen en er is toen berekend dat die voorziening waarschijnlijk 25 miljoen zou gaan kosten. Wel nu, dat bedrag is hoger uitgevallen. Maar dat is iets heel anders dan de staatssecretaris beweert". De Graaf spreekt ten slotte ook de beschul diging van Klein tegen als zou het bestuur niet hebben meegewerkt aan het ontwikkelen van alterna tieve bouwplannen. "Wij hebben daar wel aan meegewerkt. Wij heb ben ons als bestuur met drie alter natieven beziggehouden, waaron der een goedkoop alternatief van ir. Doets, de bouwcoördinator, op het bestaande terrein". LEIDEN - Het uitzonderlijk mooie weer van de afgelopen dagen lijkt ook zijn invloed te hebben gehad op het bezoek van de schoolgaande jeugd aan de verschillende zome- ractiviteiten georganiseerd door een aantal buurt- en speeltuinvere nigingen. Hier en daar wordt zelfs gesproken over een teruggang van liefst vijftig procent. Voorts wordt ook de drie weken durende bouw vakvakantie gezien als een oorzaak van het geringe bezoek. Een aantal verenigingen hebben, mede gezien de bouwvakvakanties, besloten hun activiteiten één of meer weken stop te zetten. Anderen echter hebben be sloten gedurende de gehele school vakantie open te blijven voor de op vang van de jeugd. Hieronder valt tevens het jeugd dorp Zuid-West. dat voor de zes we ken durende vakantie één totaal programma heeft opgesteld, waarin steeds één land centraal staat. Aan de hand van spelletjes, een maaltijd en andere activiteiten wordt getracht de kinderen wat vertrouwd te maken met de ge woonten van een landTurkijeCa nada, Suriname en Marokko zijn reeds aan de orde geweest en voor de komende weken staan Scandi navië en Nederland op het pro gramma. Overigens wordt door de begeleiders nog steeds gevraagd om oude liefst katoenen kleren voor hun .Jclederdrachtenspel". Verder kun nen de kinderen in het jeugddorp Zuid-West zich vermaken met aller lei andere bezigheden als kleien, verven, het bouwen van hutten etc. Teamleider Dick de Coldenhof vond het gemiddeld aantal bezoekers van vijfenzeventig inderdaad wat aan de lage kant. Overigens was hij van mening dat er tot op heden nog te weinig be kendheid bestond omtrent de moge lijkheid binnen het „dorp".Ook ,JDe Zevensprong" klaagde over de ge ringe belangstellingDe enorme te ruggang wordt hier beschouwd als een gevolg van de opening van zwembad ,f)e Zijl". Een van de be geleiders: „Vorig jaar zijn we ge start met de zomerfeesten voor de jeugd. Iedereen kwam toen even kijken. Deze nieuwigheid is er nu af, vandaar ook het teruglopen van het aantal bezoekers". Het buurtcentrum ,£>e Zeven sprong" organiseert naast allerlei activiteiten binnenshuis, als het vertonen van films en een songfesti val voor kinderen, ook e ver buiten Leiden. Zo zullen er nog dagtochten georganiseerd worden naar de ,£fteling" en .Avifauna". Overigens worden er ook voor de andere leeftijdsgroepen in Leiden Noord activiteiten georganiseerd waaronder een cabaretavond, een dropping en een roeispeurtocht Begin volgende week zullen ook in de binnenstad weer een aantal buurthuizen voor de kinderen toe gankelijk zijn net als gebouw .Morschwijck" in de Juwelenbuurt Ook ,flet Vijfhovenhuiszal de ge hele schoolvakantie voor de jeugd geopend blijven. Groenoorden ,flet Mierennest" zullen de vol gende week hun deuren open stellen voor de belangstellende jeugd, net als het in De Kooi gelegen centrum ,JDe Mirt". Omwonenden urenlang geplaagd door stank en rook Het probleem van het storten van brandbaar vuil op de stortplaats in Room burg zal binnenkort in de Leidse gemeenteraad aan de orde worden gesteld door het CDA-raadslid Vink. De heer Vink, wonend in de Zaanstraat onder de rook van de vuilstortplaats) heeft vlak voor de zomervakantie verzocht een interpellatie te mogen houden over de stortplaats. Tijdgebrek noopte het punt te verschuiven tot na de vakantie. Volgens het raadslid zijn er aanwijzingen dat ver brandbaar vuil, dat volgens voorschrift naar de ovens aan de Ga briel Metzustraat vervoerd moet worden, toch op de stortplaats Roomburg belandt. Onlangs zei de heer Vink in een gemeentelijke commissievergader ing: "Als bewoner van de Zaanstraat krijg ik soms de indruk dat de verbrandingsinstallatie in Roomburg staat. Ik heb er vrachtwa gens zien lossen,die tot de hemel toe volgeladen waren met kratten". WD-raadslid Van Duyn schreef destijds de grote aanvoer van Roomburg toe aan het grote verschil in de tarieven voor vuilstorten en vuilverbranden. "Het verschil is een slordige zestig gulden per tonDus wanneer je kans ziet om een tientonner te lossen op Room burg steek je zo 600 gulden in je zak". Bij de komende interpellatie wil het CDA-raadslid Vink onder meer weten of er voor de vuilstortplaats een geldige hinderwetvergun ning aanwezig is en een geldige ontheffing van de Verordening Landschap en Bodem. i Plan bouw terrasflat in centrum Meren wijk LEIDEN - Stichting "De Ros molen" heeft plannen om in de Merenwijk een terrasflat te bouwen op de plaats waar vol gens het oorspronkelijke plan het wijkcentrum zou worden gebouwd. Het bouwplan voor ziet in de bouw van ongeveer honderd in terras-structuur te bouwen premie-koopflats voor de zogenaamde "onvolledige gezinnen". Op de begane grond komt een gezondheidscentrum, een openbare bibliotheek, en kele winkels en een winkelpas sage direct aansluitend op het winkelcentrum "De Kopermo len". Binnenkort zullen gede tailleerder plannen worden be kend gemaakt. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw s raden. afgedekt. Een brand op de vuilstortplaats van dergelijke omvang is de laatste jaren niet meer voorgekomen. De Haas: "De laatste jaren valt het wel mee. Vroeger kwamen we er wekelijks". Vanochtend was men nog druk bezig met de blussing en het afdekken van het bran dende vuil met zand. Volgens een van de bewoonsters van de Drechtstraat is de brand ontstaan in een grote hoeveelheid brandbaar afval. "Er wordt op de stortplaats neg altijd verbrand LEIDEN - Duizenden inwoners van Leiden en Leiderdorp heb ben gisteravond en vannacht on danks de warmte deuren en ra men gesloten moeten houden. I Stinkende rookwolken trokken - met een zuidwestelijke wind over de Rivierenbuurt en een deel van Leiderdorp. Ze waren afkomstig van de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg waar gistera vond rond zeven uur brand ont stond. De Leidse brandweer, die mmiddellijk met de blussing be- on, was daar vanochtend nog iet in geslaagd. Gepoogd wordt met behulp van zandschuivers de brandende vuilnishoop af te dekken zodat het vuur wordt ver stikt. De brand, die door onbekende oor zaak is ontstaan in het gedeelte waar nieuw afval wordt gestort ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Rond half acht werd met de blussing be gonnen. Acht brandweerlieden probeerden met behulp van twee waterkanonnen, een autospuit, een motorspuit en enkele trek kers de smeulende afval te doven. Volgens brandweer Over de oorzaak van de brand valt moeilijk iets te zeggen. Brand weerman De Haas: "Het enige wat we hebben kunnen vaststel len is, dat de brand moet zijn ont staan in het gedeelte waar nieuw afval was gestort". In normale gevallen wordt het gestorte afval direct met een zandlaag afgedekt om brand te voorkomen. Boven dien is er een regeninstallatie aanwezig om het brandgevaar tot een minimum te beperken. In verband met de vakanties van het personeel werkte de regeninstal- latie niet en was het afval ook niet baar vuil gestort, terwijl er offi cieel uitsluitend puin en on brandbaar vuil gestort mag wor den. Dat er veel brandbaar spul ligt blijkt wel uit de brand. Op een gegeven ogenblik stond de zaak over zeker vijftig meter lengte in de brand. Er is ons destijds ge zegd dat er op Roomburg slechts brandbaar afval gestort zou wor den totdat de derde oven van de verbrandingsinstallatie klaar zou zijn. Die is inmiddels in gebruik genomen, maar kennelijk wordt er nog altijd illegaal gestort". woordvoerder De Haas een moei lijke zaak omdat het vuur zich ondergronds verplaatst "Bij een vuilnishoop kun je bijna nooit zeggen datje de zaak onder con trole hebt". De blussingswerkzaamheden wer den nogal bemoeilijkt, omdat de brandhaard zich bevond op een plaats ver verwijderd van het Rijn- en SchiekanaaL In verband daarmee moesten zeer lange lei dingen worden uitgelegd. Bo vendien was de plaats voor het blusmaterieel moeilijk bereik baar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3