Oranje vloert India niet subliem hockey Gebr. Volle gediskwalificeerd Van Heumen: Jlet blijft oppassen montreal '76 It! Roeiteams dames alle naar de herkan singen verwezen DINSDAG 20 JULI 1976 SPORT PAGINA 11 MONTREAL - André Bolhuis, de routinier, verwoordde het. "Oppassen moeten we. Een zege op India is schitterend, maar dit is een lang toernooi. Aan het eind is iedereen vergeten, dat we met 3-1 openden tegen de wereld kampioen. Dan gaat het erom hoe staan we in de rangschikking". Coach Wim van Heumen onderstreepte Bolhuis' angst: "Die jongens zijn kapot. Zij hebben werkelijk alles moeten geven voor dit resultaat. En er is weinig tijd voor herstel, want de zware match tegen Maleisië (vanmiddag drie uur Nederlandse tijd) staat vlak voor de deur. Dat is wat mij betreft de sleutelwedstrijd voor Nederland. Als we daar goed doorheen komen, dan kunnen we het een eind scheppen". Voor de rest was er niets dan lof voor Oranje Terecht, want via een subliem tactisch concept werd het sterke India gevloerd. Daar was overigens heel wat aan voorafge gaan. Coach Van Heumen had zijn pupillen allemaal naar de wedstrijd India-Argentinië (4-0) gestuurd, met de opdracht hun directe tegen standers goed te bekijken. Vervol gens liet hij ze in de morgenuren voorafgaande aan de ontmoeting met India hun lesje opzeggen, hun bevindingen verduidelijken. Wouter Leefers, als spits ongrijp baar en in wereldvorm: "Ik had voor my had gauw gezien dat die Indiase backs traag waren, en vrij gemakkelijk te passeren. Als ik langs een van hen was had ik tijd genoeg om de bal nog even vast te houden om de anderen de gelegen heid te geven mee met me op te komen". Factoren Van Heumen weet de overwinning van zijn ploeg aan drie duidelijke factoren. A, was de defensie-list met Bolhuis en Taminiau geweldig gelukt. Van Heumen: "Bolhuis liet zich passeren zonder een overtre ding te makem en Taminiau kon dan gemakkelijk ingrijpen. Daar naast heeft Hans Kruize het de rechtsachter van India eigenlek onmogelijk gemaakt verrassend op te komen En tenslotte was daar Leefers. Die kan een bal bij zich houden als niemand. Dat gaf de an deren vaak dat beetje extra lucht dat nodig is in zo'n wedstrijd". Veel lof voor Leefers dus. Van ie dereen. Ook van Bolhuis, die zelf geen verheerlijker is van de tech niek. Die meer van het rechttoe-rechtaan hockey pleegt te houden. Maar ook Bolhuis gaf het ronduit toe: Leefers was wereldklasse. Meer en niet minder. In al dat nakaarten werd de naam van de matchwinner voor Oranje wonderlijk genoeg haast vergeten. Paul Litjens. Twee keer joeg hij na rust de bal vanuit een lange comer als een streep langs de India- doelman. Twee keer bewees hij dat de speciale training die hij acht maanden lang volgde niet voor niets was geweest. Litjens kocht een extra zware stick. Litjens oe fende met speciale gewichten, om die spieren optimaal te maken die nodig zyn om zo'n slaghout naar behoren te kunnen zwaaien. Lit jens tenslotte liet soms wel eens driehonderd straf- en andere cor ners op een avond vanuit de heup vertrekken. Hij zou het tenslotte zijn die via zijn specialisme Nederlands eerste zege op India buiten onze landsgrenzen zou realiseren. Daar was trouwens heel wat aan voorafgegaan. Een uiterst enerverende eerste helft, vol hoogtepunten en schitterend hoc key. Met aanvankelijk Nederland als de meest aanvallende en hal verwege India als duidelijk de meest agressieve ploeg, vooral wanneer er over rechts aangevallen werd en de kleine Phillips vaak on grijpbaar was voor Coen Kranen burg. Aangeslagen Toch kreeg Oranje de mooiste kan sen,, sloeg Leefers bijvoorbeeld in de 20e minuut rakelings naast. En raakten de Indiërs langzamerhand Vorm aanwezig bij gestuurde vier en heftig schot dat de tweede treffer tegen India zal opleveren. V.l.n.r. Vaduvelu, KronenbergAjit Singh, van de kook door de flitsende acties ven. Bolhuis: "Op dat moment na zo'n tegenvaller onder zware van de spitsspeler. Toen ook bleek hield ik mijn hart vast. Je moet re- druk te staan, dan kijk je ook zo dat India toch niet meer dat super- kenen, we zijn niet als de grote fa- tegen een achterstand aan", team van een jaar geleden is, dat er voriet hierheen gereisd. Niemand Het werd geen achterstand maar fout op fout gestapeld kan worden geeft een cent voor onze kansen. een voorsprong. Eerst kreeg India wanneer de zenuwen het begeven. Toen die strafbal er in ging. hield ik zijn eerste strafcorner toebedeeld. Het Nederlandse openingsdoel- er al rekening mee dat we in elkaar toen Jebbink de bal met de voet be- punt was overigens niet het gevolg zouden storten". roerde, maar verprutste die kans op van een directe fout. Litjens mocht fpli ilr een goal, door ongelooflijk knullig een vrije slag nemen, Kruize liep te vroeg de cirkel binnen te stap- behendig vrij op links, nam de bal Bolhuis' vrees bleek ongegrond. pen. mee in de cirkel, omspeelde magni- Orarye bleef niet alleen overeind, Een minuut later een lange corner fiek twee man en lepelde de bal sterker nog. Oranje nam onmiddel- voor Oranje. Leefers sloeg aan, vervolgens langs de uitgelopen lijk weer het initiatief. Wouter Kranenburg stopte en Litjens ko- Ind ia-doel man: 1-0 voor Nederland Leefers: "We hadden het geluk dat gelde snoeihard in: 2-1. India wan- metnogvijfminutentespeleninde hetmeteen weer aardig liep. Kom je kelde. Bleek uiterst kwetsbaar bij eerste helft. In die vijf minuten een achterstand. Moest toezien hoe creërden de Hollanders zich tegen bbbBBDBBBBSBBBBBBBBB Nederland vervolgens de ene sub- het aangeslagen India nog twee lieme aanval na de andere op de doelrijpe kansen. Na de tweede dag zijn de standen in kunstmat legde. Om vervolgens direct na rust weer het hockeytoernooi als volgt Uit een zo'n aanval redde de India- met beide benen op de grond te Groep A: doelman door een hoekslag weg te komen. Toen namelijk brak de ge- Australië 2 2 0 0 4 5-0 geven. Weer fungeerde Litjens als vaarlyke Chand Singh onverwacht Nederland 1 1 0 0 2 3-1 scherprechter 3-1 voor Nederland door, wipte de bal hoog op om Sik- India 2 1 0 1 2 5-3 en India was een geslagen ploeg. De king te kloppen en die tikte de bal Maleisië 1 0 0 1 0 0-2 drie strafcorners die het team nog met de hand over het doel. Strafbal, Canada 1 0 0 1 0 0-3 kreeg toebedeeld door de waarlijk besloot de Franse arbiter Gillet. Argentinië 1 00 1 0 0-4 niet in het nadeel van Oranje flui- „Onzin, vond Sikking, ik bewoog tende arbiters werden door Sikking mijn hand met de bal mee, ik sloeg Groep B: uitstekend gestopt. Nederland hem niet uit het doel". Een duide- Pakistan 2 1 1 0 3 7-2 kreeg niet eén strafcorner. Wim van lijke strafbal, tenslotte, vond coach W.-Duitsland 1 0 1 0 1 1-1 Heumen tenslotte: "Onze jongens Van Heumen. Maar die kon dat na Nw-Zeeland 1 0 1 0 1 1-1 richten zich nu eenmaal op het ma- afloop royaal opmerken, met in het Spanje 1 0 1 0 1 2-2 ken van goals. Dat is mooi voor de achterhoofd de 3-1 zege. België 1 0 0 1 0 0-5 sport, maar het kan slecht uitpak- Phillips scoorde beheerst en toen ken. Tegen Maleisië hoop ik in ie- moest Oranje zien overeind te blij- BBBBBBBBBBBBBBBBBBBB der geval dat ze het kunnen". MONTREAL (ANP) - Zoals tevoren mocht worden ver wacht zijn de Nederlandse ploegen in het damesroeien, dat gisteren het Olympisch debuut maakte, alle naar de morgen te houden herkan singen verwezen. Alleen de winnaars in de series plaat sten zich voor de eindstrij den. Nederland, dat in vier van de zes onderdelen was vertegenwoordigd, ging geen enkele maal als eerste door de finish van het Olympische bassin op het eiland Saint Hèléne in de ri vier Saint Laurent Twee tweede plaatsen, van de vier met stuurvrouw Nereus/Orca/Tri- ton en de dubbel twee van RIC, bleek het hoogst haalbare. Beide malen was de Bulgaarse tegen stander te sterk. Ingrid Munneke- Dusseldorp werd derde in de tweede sene van de skif en de com- binatieacht van Ne- reus/Njord/Phocas/De Hoop/'t Spaame/Argo werd vierde en laat ste in de tweede serie waarbij te vens de zwakste tijd van de acht deelnemende ploegen op het sco rebord verscheen. Van de twaalf beschikbare finale plaatsen veroverde de DDR er di rect al vier, Bulgarije en de De Nederlandse dubbel-twee Hellie KLAASSEI Andrea Vissers (voorgrond) in duel gewikkeld met de sterke Bulgaarse ploeg. Sovjet-Unie drie, Canada en West-Duitsland een. Voor de zo veelste maal eèn bewijs dat het grootste gedeelte van de medailles in Oosteuropese handen terecht zal komen. Rommelig De vier met stuurvrouw, bestaande uit Liesbeth Vosmaer op slag, Hette Borrias, Ans Gravesteyn, Myriam van Rooyen-Steenman en de 17- jarige stuurvrouw Monique Pronk, leverde in de tweede serie tegen Bulgarije, Canada en de Sovjet- Unie nog het beste werkstuk af van de Oranjedames. Mede door een wat rommelige start moest Bulga rije, dat vorig jaar tijdens de we reldkampioenschappen in Not tingham tweede werd achter de DDR (eerste in de eerste serie), al snel een kleine voorsprong worden toegestaan. "De startprocedure verloopt hier nogal snel", aldus coach Gerard Kusters, "daar had Liesbeth Vosmaer zich wel op in gesteld, maar toch zette ze nog iets te vlug aan. Voordat dit hersteld was bleek Bulgarije al te ver uitge lopen. Zoiets werkt namelijk enorm door". Van een tempo van 36 slagen ging de combinatie uit Utrecht en Am sterdam over naar een ritme van 38 slagen. Het vervolg van de race ver liep bijzonder regelmatig, getuige de tussentijden na de 250 meterlijn (achtereenvolgens 51,84 51,54 en 51,44 seconden) In de slotfase trok de Nederlandse vier sterk naar vo ren, mede door de luwte van de tri bunes, die de eerste banen over igens minder bevoordeelde dan zondag. Dichterbij dan een lengte lieten de Bulgaarse dames Neder land echter niet komen. Kusters toonde zich vooral tevreden over de tijd (3.23,94). "Door het matige weer konden we de laatste dagen niet voluit gaan en wisten we niet goed wat er in zat op deze baao. Nu hebben we kunnen constateren dat de vorm aanwezig is. Dat geeft gewoon een prettig ge voel en vertrouwen voor de her kansing, waar overigens niet de licht over moet worden gedacht Alle ploegen zullen dan het onder ste uit de kan halen. Toch is het ei- gelyk maar goed dat de vier niet gewonnen heeft. Anders was het ze vast naar de bol gestegen". Ook de "teeeling" Hellie Klaas- se/Andrea Vissers behoefde niet met het schaamrood op de wangen een hoekje van het botenterrein op te zoeken. Dat Bulgarije.met Svetla Otzetova en Stanka Georgijeva, sterk was, was bekend. Niet voor niets werden de 25-jarige dames uit Sofia vierde tijdens de Europese kampioenschappen van 1973 en derde in de strijd om de wereldti tels in Nottingham (1975). Bulgarije nam direct de leiding om deze niet meer af te staan. Vrijwel de gehele race waren Nederland en de Fran- Caises Josiane Rabiller en Fran- Qoise Whittngton gewikkeld in een verwoed gevecht om de tweede plaats. Pas in de laatste meters viel deze strijd in het voordeel van het Amsterdamse tweetal uit, waar een enorme snoek van de Franse boeg niet vreemd aan v/as. Het verschil met de zeer krachtig roeiende Bul gaarse dames bedroeg zeker twee lengtes. Ingrid Munneke-Dusseldorp wist zich tevoren kansloos tegen de Oostduitse Christine Scheiblich, die zowel in 1974 als in 1975 de we reldtitel met overmacht veroverde. Inderdaad ging de 21-jarige schrijfmachinemonteur uit Wilsd- ruff na de start onweerstaanbaar naar voren, zodat er voor de ande ren weinig eer meer was te behalen. Rustig roeiend finishte de 30-jarige Ingrid Munneke, die na Montreal een punt zet achter haar langdurige roeicarrière (zij startte in 1969 al in de Europese kampioenschappen te Klagenfurt), als derde achter de Amerikaanse Joan Lind. De acht, die na twee nederlagen in de Rotseeregatta tegen Canada en West-Duitsland toch naar Montreal werd uitgezonden, heeft de vierde en laatste plaats in de tweede serie niet kunnen intlopen. Na een valse start van de "happige" Oostduitse wereldkampioenen bleek al gauw dat het team van coach Rein van Waveren niet tegen het geweld be stand bleek. Een finaleplaats is dan ook nog lang niet zeker, ook al val len er in de herkansing van zes lan den maar twee af. De meest onfortuinlijke roeister was ongetwijfeld de 22-jarige Ame rikaanse Gail Ricketson. Juist toen de acht van de Verenigde Staten in een hevige eindsprint met de Oost duitse ploeg was gewikkeld liet de op boeg zittende Amerikaanse haa rriem glippen. Met het hoofd in de handen liet zij zich over de finish meedrijven, meters na de zegevie rende Oostduitsers. Olympische zeilregatta begonnen KINGSTON (ANP) - De eerste dag van de Olympische zeilre gatta is voor Nederland niet be paald gunstig verlopen. Op het immense meer van Ontario was een zesde plaats voor Joop en Robert van Werkhoven in de 470 klasse de beste klassering. Ook de Warmondse gebroeders Vollebregt legden bij de FD's beslag op de zesde plaats, maar zij werden later gediskwalifi ceerd wegens het niet verlenen van voorrang aan de Amerika nen Freeman en Mathias. Een niet geringe tegenvaller voor de Vollebregtjes, al mag dan het slechtste resultaat van de zeven races worden afgetrokken. Voor Ben Staartjes en Ab Ekels was er bij de Tempests niet meer dan een elfde plaats in een veld van maar vijftien boten. Ir. Geert Bakker kwam bij de So lingen niet verder dan een veer tiende plaats. Op de openingsdag, toen bij een aanvankelijk harde doch later afnemende wind werd gevaren, hebben in de „Nederlandse klassen" tenminste de kans hebbers zich vrijwel allen direct al in het eerste gelid geschaard. Dat maakt dat de Nederlanders in de komende dagen stellig enigszins in een nadelige situa tie zullen varen. Onheil Sjoerd Vollebregt voelde giste ren na de race in de FD-klasse het naderend onheil aankomen. „Het zou best kunnen dat die Amerikaan een protest tegen me gaat indienen", zei hij som ber op de kade van de ultramo derne jachthaven van Kingston. „Voorlopig doe ik maar net of m'n neus bloedt". Snel ver dween de Nederlandse FD- equipe van het Olypisch cen trum onder het excuus dat de bus op het punt stond te ver trekken. Vrijwel op de finish ontnamen Sjoerd en Erik Vol lebregt door tijdig overstag te gaan de Amerikanen Freeman en Mathias nog juist de zesde plaats, maar die kwamen toen met dat protest op de proppen, met het al gemelde gevolg. Het had de gebr. Vollebregt de hele race al niet meegezeten. „We begonnen direct na de start met een verkeerde slag", had Erik Vollebregt eerder verteld. „Dat maakte dat we lange tijd op de dertiende plaats lagen". De zege ging bij de FD's naar de tengere 33-jarige Britse favoriet Rodney Pattisson. Op magi strale wyze heeft de Olympi sche kampioen van Acapulco en Kiel gisteren een basis ge legd voor een mogelijk derde gouden medaille in successie. Bijna een volle minuut was aan de finish het verschil met de ge broeders Joerg en Eckhart Diesch uit West-Duitsland. In deze klasse was wel byzonder opmerkelijk dat de favorieten zich vrijwel allen onder de eer sten wisten te rangschikken. Voor de Rus Leontiew was er een derde plaats. De gebroeders P^jot uit Frankrijk, wereld kampioen 1975, werden bij voorbeeld vierde. De befaamde Deen Hans Fogh, die kortelings in Hyeres open Europees kam pioen werd en de laatste jaren voor Canada uitkomt, plaatste zich nog net voor de Neder landse tweeling. Werkhoven Het beste resultaat van de Ne derlandse ploeg komt, zoals ge zegd, op naam van Joop en Ro bert van Werkhoven. In het grootste veld van de Olympi sche regatta - er gingen 28 boten van start - eindigden de broers uit Bloemendaal op de zesde plaats. Zij lieten de huidige we reldkampioen Marc Laurent drie plaatsen achter zich en be gonnen ook al met een aanvan kelijk bescheiden klassering. "Als twaalfde - het kan ook wel als veertiende zijn geweest - kwamen we bij de hoge boei", zei Joop glunderend, "in de halfwindse rakken wonnen we vier plaatsen. Daarna hebben we vrijwel steeds tussen de vijfde en achtste plaats gelegen. Vooral in het laatste kruisrak hebben we winst geboekt. Maar de verschillen waren toen al te groot om veel plaatsen naar vo ren te kunnen komen. Maar nu ik weet dat we ook ver voor die Amerikanen Robert en David Whitehurst zijn gebleven en dat die Brit Crebbin maar zeven tiende is geworden, ben ik best tevreden. Bij de eerste boei was Crebbin nota bene nog derde". Veel minder succes hadden Ben Staartjes en Geert Bakker, die bij de open Westduitse kampioenschappen in Kiel ver rasten door een tweede plaats in de eindrangschikking By de eerste start van de solingen lag Bakker in een gunstige positie. De boten werden echter terug geroepen. Toen opnieuw het schot klonk voer de man uit Warmond direct al in de achter hoede. Lange tijd bezette hij de zestiende plaats in het veld van 24 boten. De geringe winst die hy in de laatste ronde boekte bracht hem een veertiende plaats in de eerste race Ben Staartjes heeft in de ope ningsrace al evenzeer in de ach terhoede moeten strijden. De directeur van een groothandel in auto-accessoires passeerde als elfde het eerste merkteken. In die klassering heeft hij in het verloop van de wedstrijd geen verandering kunnen brengen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11